Jump to content

Αναβαθμίσεις Κοινότητας - Community SSU


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ηρθε η 16.5? παω να τη βαλω!

 

υγ: αντε καποια στιγμη να φτιαξουν και σε portrait τον Media player, ωστε να βολευει οταν ακους μουσικη απο τα ακουστικα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω προβλημα με ο,τι προγραμμα εχει σχεση με το transitions.ini. Το cssu features παει να ανοιξει και βγαζει error οτι δεν υπαρχει το καταλληλο transitions.ini για την εφαρμογη και το cssu tuner δεν ανοιγει καθολου. Το παταω και δεν ανταποκρινεται. Καμια ιδεα; Για το cssu features υποψιαζομαι οτι εκανα πατατα εγω οταν περασα την 16. Μου εβγαλε μια επιλογη να κρατησω κατι για το hildon desktop ή να το αντικαταστησω με του maintainer. Τελικα κρατησα το δικο μου ...Πως μπορω να το αλλαξω αυτο;

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι μόνο δικό σου το πρόβλημα... αλλά γενικό....

βασικά με το cssu tuner μάλλον δεν πρόκειται να βρεθεί λύση μια και ο dev έχει αφήσει το maemo για χάρη του android... οπότε θα πρέπει κάποιος άλλος να αναλάβει το project... αναμένεται πιθανόν update από το cssu features...

http://talk.maemo.org/showpost.php?p=1083878&postcount=181

 

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=67905&page=467

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι μόνο δικό σου το πρόβλημα... αλλά γενικό....

βασικά με το cssu tuner μάλλον δεν πρόκειται να βρεθεί λύση μια και ο dev έχει αφήσει το maemo για χάρη του android... οπότε θα πρέπει κάποιος άλλος να αναλάβει το project... αναμένεται πιθανόν update από το cssu features...]

 

κριμα ρε γμτ.

προτιμω το cssu tuner απο το cssu features.

 

αρα σιγα σιγα πρεπει να κανω τραμπα

 

** το cssu features παντως πηρε Update ειδικα για το cssu maemo16

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το έχω αφήσει στο maemo16.

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=67905&page=467

Κοιτάξτε λίγο τις τελευταίες σελήδες....

Δεν έχω και πολλή ώρα....

Κάποιος ανάφερε ότι χρειάστηκε να φλασάρει το kernel μετά το Update, και δεν έχω ώρα για τέτοια.

Θα περιμένω να ξεκαθαρίσει.

Αν κάποιος εκτός από το Ksino1100 έχει κάποιο πρόβλημα ας το αναφέρει....

και καλύτερα ας μεταφερθεί η συζήτηση στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=296120&page=12

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

προβληματα θα υπαρχουν παντα σε καποιες περιπτωσεις.

αλλωστε ειναι ακομα σε testing φαση (ποσο ακομα πια ελεος)

 

εγω πχ μια χαρα εβαλα την 16.5 ολα πανε ρολόι

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βγει άμεσα η 17 μπας και στρώσει!

 

Λέτε να χρειαστεί φλασάρισμα το δικό μου?

Ή θα στρώσει με την επόμενη αναβάθμιση?

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Ο,τι ξερεις ξερω φιλε Γιαννη..

 

σορυ που δεν μπορω να πω με σιγουρια

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι ξερεις ξερω φιλε Γιαννη..

 

σορυ που δεν μπορω να πω με σιγουρια

 

 

Ελπίζω Βασίλη να μη χρειαστεί φλασάρισμα γιατί βαριέμαι να το ξαναστήσω από την αρχή (εφαρμογές, προφίλ κοκ) :(

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χάρηκα με τις τελευταίες αναβαθμίσεις. Υπάρχει ακόμα ζωή για το κινητάκι μας.... Για θυμήστε μου, αλλάζει η αποδοχή (ή απόρριψη) μιας κλήσης; Γιατί έτσι όπως είναι τώρα όταν το έχω στην τσέπη υπάρχει θέμα μέχρι να το πάρω στα χέρια μου γιατί μπορεί άνετα να πατηθεί η αποδοχή ή η απόρριψη μιας κλήσης...
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω καμια διαφορα να σου πω την αληθεια.

Αν και δεν ειχα προβληματα με τον χειρισμο των εισερχομενων για να ειμαι ειλικρινης

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω καμια διαφορα να σου πω την αληθεια.

Αν και δεν ειχα προβληματα με τον χειρισμο των εισερχομενων για να ειμαι ειλικρινης

 

Αν μπορούσε να συρθεί θα ήταν καλύτερα. Έτσι όπως είναι τώρα πατιέται πολύ εύκολα και απαντάω ή κλείνω το τηλέφωνο κατά λάθος πολλές φορές

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσε να συρθεί θα ήταν καλύτερα. Έτσι όπως είναι τώρα πατιέται πολύ εύκολα και απαντάω ή κλείνω το τηλέφωνο κατά λάθος πολλές φορές

 

Προς το παρων θα μεινει ετσι, δεν βλεπω να το αλλαζουν.

δεν εχω διαβασει τιποτα επ'αυτου στο talk.maemo.org

 

δεν λεω πως δεν ειναι σωστη η παρατηρηση σου βεβαια

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνω κάτι για να δώ αν υπάρχει αναβάθμιση και για την δική μου συσκευή? Συνδέθηκα στο δίκτυό μου και επέλεξα το update αλλά δεν μου έβγαλε κάτι. Κάνω κάτι λάθος?:)
Link to comment
Share on other sites

Version 16.6 now available

Segfaults in Qt apps like marble (hopefully) fixed.

hildon-desktop dsmetool command line tweaked, crashes should not lead to a reboot now.

apt user/hidden block removed, no more E: Handler Silently Failed errors when installing Ovi Store apps via apt-get

Added translations strings for some languages to modest.

 

^ απο το talk.maemo.org

 

 

Πρέπει να κάνω κάτι για να δώ αν υπάρχει αναβάθμιση και για την δική μου συσκευή? Συνδέθηκα στο δίκτυό μου και επέλεξα το update αλλά δεν μου έβγαλε κάτι. Κάνω κάτι λάθος?:)

 

Θα μπεις με το Ν900 σου εδω , πανω δεξια θα επιλεξεις την επιλογη "install testing" και θα αρχισει η διαδικασια

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

 

 

Θα μπεις με το Ν900 σου εδω , πανω δεξια θα επιλεξεις την επιλογη "install testing" και θα αρχισει η διαδικασια

 

Το εκανα, και μου ανοιγει η Διαχειρηση εφαρμογων, και μετα απο λιγο μου πεταει οτι η λειτουργια απετυχε :(

 

Edit: Εγκατασταθηκε μια εφαρμογη "Community mpla mpla mpla" και τώρα?

Edited by sakissalonika
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα, και μου ανοιγει η Διαχειρηση εφαρμογων, και μετα απο λιγο μου πεταει οτι η λειτουργια απετυχε :(

 

ποια εκδοση λογισμικου φορας?

 

Για να το εγκαταστησεις, πρεπει να εισαι στην 20.2010.36-2 (PR 1.3)

 

Πηγαινε ρυθμισεις --> σχετικα με το προιον , για να τσεκαρες

settings ---> about product

 

 

λοιπον? εχεις αυτη την εκδοση?

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτη την εκδοση... παταω install... μου λεει να προστεθει ο καταλογος ... παταω αποδοχη... κανει εγκατασταση και μετα μου βρισκει 4 ενημερωσεις... κανω μια ενημερωση και τωρα ψαχνω να βρω τις αλλες 4 . καπως ετσι 'lιb-qtm..location..' λεγοντουσαν.
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτη την εκδοση... παταω install... μου λεει να προστεθει ο καταλογος ... παταω αποδοχη... κανει εγκατασταση και μετα μου βρισκει 4 ενημερωσεις... κανω μια ενημερωση και τωρα ψαχνω να βρω τις αλλες 4 . καπως ετσι 'lιb-qtm..location..' λεγοντουσαν.

 

Δεν με βοηθας με την περιγραφη σου για να ειμαι ειλικρινης.

Ισως καποιος πιο εμπειρος στα του Ν900 αργοτερα απαντησει.

 

Εγω το μονο που μπορω να κανω ειναι να σου δωσω το Link της CSSU να ρωτησεις εκει ή να δεις τυχον ποσταρισμενες λυσεις.

 

μακαρι να ηξερα αλλα (ευτυχως) τις εχω εγκαταταστησει χωρις κανενα "θεμα"

 

*μπορεις να μου γραψεις ακριβως τι σου βγαζει?

 

 

 

*παντως η τροχοπεδη του φιλου Σάκη πρεπει να ειναι ενδοχεμενη παλια PR του Ν900 του

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

πηγα στο λινκ που ειναι για την εγκατασταση.

πατησα install,

ανοιξε η εγκατασταση του n900 και με ρωτησε αν θελω να προσθεσω τον καταλογο ssu,

πατησα αποδοχη, εκανε την εγκατασταση του καταλογου και τελος.

στη συνεχεια επειδη δεν ειχε εγκατασταθει η εφαρμογη ssu αλλα μονο ο καταλογος εκανα update και μου εβγαλε 5 ενημερωσεις . κανω την μια (δε θυμαμαι πως την λενε) και επειτα παω να κανω και τις υπολοιπες αλλα δεν μου το επετρεπε γιατι μου ελεγε οτι λειπουν καποια πακετα.

στη συνεχεια φευγω απο τις ενημερωσεις και παω στις ληψεις. βλεπω εκει οτι υπαρχει μια εφαρμογη ssu enabler και την κανω εγκατασταση. την ανοιγω μετα την εγκατασταση και ξεκιναει το x-term απο μονο του να κανει εγκατασταση. τελειωνει η εγκατασταση , κανει reboot το κινητο και ολα καλα.

τωρα ψαχνω να βρω τι στο καλο αλλαξε με την αναβαθμιση εκτος απο το portrait mode. να'ναι καλα παντως οσοι δουλεψαν γι'αυτο.

Edited by hot_quicksilver
Link to comment
Share on other sites

πηγα στο λινκ που ειναι για την εγκατασταση.

πατησα install,

ανοιξε η εγκατασταση του n900 και με ρωτησε αν θελω να προσθεσω τον καταλογο ssu,

πατησα αποδοχη, εκανε την εγκατασταση του καταλογου και τελος.

στη συνεχεια επειδη δεν ειχε εγκατασταθει η εφαρμογη ssu αλλα μονο ο καταλογος εκανα update και μου εβγαλε 5 ενημερωσεις . κανω την μια (δε θυμαμαι πως την λενε) και επειτα παω να κανω και τις υπολοιπες αλλα δεν μου το επετρεπε γιατι μου ελεγε οτι λειπουν καποια πακετα.

στη συνεχεια φευγω απο τις ενημερωσεις και παω στις ληψεις. βλεπω εκει οτι υπαρχει μια εφαρμογη ssu enabler και την κανω εγκατασταση. την ανοιγω μετα την εγκατασταση και ξεκιναει το x-term απο μονο του να κανει εγκατασταση. τελειωνει η εγκατασταση , κανει reboot το κινητο και ολα καλα.

τωρα ψαχνω να βρω τι στο καλο αλλαξε με την αναβαθμιση εκτος απο το portrait mode. να'ναι καλα παντως οσοι δουλεψαν γι'αυτο.

νομιζω οτι στη φαση που βρισκεται το τηλεφωνο σου αυτη τη στιγμη αν δωσεις στο xterm τις παρακατω εντολες θα λυθει το προβλημα σου

 

root [enter]

apt-get update [enter και περιμενεις λιγο μεχρι να ολοκληρωθει η διαδικασια]

κατοπιν γραφεις

apt-get install mp-fremantle-community-pr [enter]

κανεις αποδοχη οτι σου ζητησει [γραφεις δηλαδη YES με κεφαλαια] και μολις ολοκληρωθει ηδιαδικασια εισαι ετοιμος.καλου-κακου κανε και μια επανεκκινηση ετσι για να παει καλα η μερα.

δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις τιποτα.

 

το ιδιο προτεινω και στο πατριωτακι sakisalonika.

εννοειται οτι πρεπει να εχετε ενεργη συνδεση wifi κατα προτιμηση.

Edited by gaiosgf

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω για σας αλλα εγω μολις περασα την 16.8

ενα εχω να πω

αυτα τα ατομα πυ αποτελουν την κοινοτητα δεν πανε καλα.[με την καλη την εννοια]3 update σε 3 μερες?ας τους κρατησει καποιος.[μην τολμησει].πηραν φορα και δεν σταματανε.

Ε Υ Γ Ε

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

ποια εκδοση λογισμικου φορας?

 

Για να το εγκαταστησεις, πρεπει να εισαι στην 20.2010.36-2 (PR 1.3)

 

Πηγαινε ρυθμισεις --> σχετικα με το προιον , για να τσεκαρες

settings ---> about product

 

λοιπον? εχεις αυτη την εκδοση?

 

Ναι αυτή έχω :)

 

 

 

νομιζω οτι στη φαση που βρισκεται το τηλεφωνο σου αυτη τη στιγμη αν δωσεις στο xterm τις παρακατω εντολες θα λυθει το προβλημα σου

 

root [enter]

apt-get update [enter και περιμενεις λιγο μεχρι να ολοκληρωθει η διαδικασια]

κατοπιν γραφεις

apt-get install mp-fremantle-community-pr [enter]

κανεις αποδοχη οτι σου ζητησει [γραφεις δηλαδη YES με κεφαλαια] και μολις ολοκληρωθει ηδιαδικασια εισαι ετοιμος.καλου-κακου κανε και μια επανεκκινηση ετσι για να παει καλα η μερα.

δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις τιποτα.

 

το ιδιο προτεινω και στο πατριωτακι sakisalonika.

εννοειται οτι πρεπει να εχετε ενεργη συνδεση wifi κατα προτιμηση.

 

Ξεκινησα να κανω την διαδικασία αυτή και μου έβγαλε τα εξης:

 

- $ root

-sh: root: not found

 

-$ apt-get update

E: Could not open lock file /var/lib/apt/lists/lock - open (13 permission denied)

E: Unable to lock the list directory

 

Xm....:p

 

Edit:

Μολις επελεξα το update απο την διαχειριση εφαρμογων, μου εβγαλε οτι εχω αναβαθμιση λογισμικου Νokia. Μου δειχνει οτι ειναι 10 οι ενημερωσεις και τις ονομαζει libqtm-multimedia, libqtm-sensors, libqtm-publishubscribe, libqtm-serviceframework, libqtm-systeminfo, libqtm-versit, libqtm-messaging, libqtm=location, libqtm-contacts, libqtm-bearer

 

Περιμενω να τελειωσει η διαδικασια και να δω αν εγινε

 

Edit 2: Τελικα ειναι αδυνατην ενημερωση των παραπανω πακετων λογω "Αντικροούμενων πακέτων"

Edited by sakissalonika
Link to comment
Share on other sites

Εδω για να αποκτησεις δικαιωμα root.

καν'το install, και μετα οταν θα μπαινεις στο xterminal και χρειαζεται να κανεις root θα γραφεις sudo gainroot και θα γινεται.

 

παντως δεν καταλαβαινω γιατι δεν κανει εγκατασταση το CSSU

Aφου εχεις την PR 1.3 περασμενη κανονικα θα επρεπε να εγκαθισταται απο το link που σου εδωσα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εδω για να αποκτησεις δικαιωμα root.

καν'το install, και μετα οταν θα μπαινεις στο xterminal και χρειαζεται να κανεις root θα γραφεις sudo gainroot και θα γινεται.

 

παντως δεν καταλαβαινω γιατι δεν κανει εγκατασταση το CSSU

Aφου εχεις την PR 1.3 περασμενη κανονικα θα επρεπε να εγκαθισταται απο το link που σου εδωσα

 

Λογικα πρεπει να την εκανε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...