Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λόγω δουλειάς έχω πολλές μέρες να εμφανιστώ και να ποστάρω. Τα τελευταία νέα είναι αναγνώριση από Nokia Care του προβλήματος με την οθόνη και άμεση αντικατάσταση της χωρίς μα μου σου του. Επίσης αντικαταστάθηκε και το κάτω κατω καπάκι που φαινόταν να έχει πρόβλημα με την βαφή. Τέλος αφού το ανοίξαμε που το ανοίξαμε δεν περνάμε και την 1.2; Και την περάσαμε δεν είδα κάτι αξιοπρόσεκτο.

Και τώρα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο widget για καιρό που να μπαίνει σε αρχική οθόνη και να δείχνει τρέχουσες συνθήκες όπως στα Android;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λόγω δουλειάς έχω πολλές μέρες να εμφανιστώ και να ποστάρω. Τα τελευταία νέα είναι αναγνώριση από Nokia Care του προβλήματος με την οθόνη και άμεση αντικατάσταση της χωρίς μα μου σου του. Επίσης αντικαταστάθηκε και το κάτω κατω καπάκι που φαινόταν να έχει πρόβλημα με την βαφή. Τέλος αφού το ανοίξαμε που το ανοίξαμε δεν περνάμε και την 1.2; Και την περάσαμε δεν είδα κάτι αξιοπρόσεκτο.

Και τώρα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο widget για καιρό που να μπαίνει σε αρχική οθόνη και να δείχνει τρέχουσες συνθήκες όπως στα Android;

 

η 1.2 ειναι πολυ μαηνορ απντεητ (θεικη μεταφραση :p) , λογικο να μην δεις διαφορα :p. Οπως ειπε και ο terrestrial το λεει και η ονομασια της "1.2 αντι για 2.0" . Για το widget δεν νομιζω , αν και μπορεις να ρυθμισεις αρκετα απο τα υπαρχοντα widgets να κανουν refresh ανα καποια λεπτα. Τωρα πιστευω αυτο να σε καλυπτει αλλωστε ποιος ο λογος να κατεβαζεις συνεχεια δεδομενα(και αλλη καταναλωση μπαταριας θα εχεις) ? . Εδω για τα mail μου το χω ανα μια ωρα, και αν καιγομαι το βαζω ανα 10 λεπτα.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,το κινητό το πήρα από έναν φιλο μισή-τιμή γιατί αυτός κέρδισε ένα htc hd2.εδώ και 3 μήνες περίπου,Τελικά το τηλ Δεν ήταν ελληνικό,ήταν γερμανίας,το είχαμε παρει από τα κόκκινα καταστήματα.όλα ΚΑΛΑ με το τηλ,ούτε κόλληματα ούτε τίποτα,φουλ ευχαριστημένος.ούτε κόκκινη οθόνη ούτε τίποτα.ερχόμαστε όμως στην χθεσινή μέρα,παω να βγάλω ένα βίντεο,νύχτα.ε και περιμένω να δω φλας,και βλέπω ένα πράγμα σαν αυτό που βάζουν η κινέζοι στο κάτω μέρος σε κάποιος αναπτήρες,πείτε μου ότι έχει κάποιο πρόβλημα το κινητό,και Δεν είναι αυτό το φλας του για βίντεο.Δεν θα το αντέξω.για κάποιο παιδί που ρώτησε αν μπορεί να έχει στο τέρμα φωτεινότητα,και εξοικονόμηση ενέργειας,γίνεται με Μια εφαρμογή.

 

Εγώ που εχω γερμανικό έπρεπε να εχω παρει αυτό το 1.2?το μόνο που εχω βάλει εδώ και καιρό,με οτα.είναι ένα αρχείο,περίπου ένα μεγκα μπαιτ.που έλεγε σημαντικό.μήπως ήταν αυτό?κάτι άσχετο,για όσους έχουμε το προρτοκαλι,μόλις το βλέπουν οι γυναίκες,πέφτουν πάνω λες και έχει μέλι:)σας έχει συμβεί?

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

...........,παω να βγάλω ένα βίντεο,νύχτα.ε και περιμένω να δω φλας,και βλέπω ένα πράγμα σαν αυτό που βάζουν η κινέζοι στο κάτω μέρος σε κάποιος αναπτήρες,πείτε μου ότι έχει κάποιο πρόβλημα το κινητό,και Δεν είναι αυτό το φλας του για βίντεο..

 

Έτσι είναι το σωστό, ανάβει το κόκκινο λαμπάκι για νδείξει ότι βιντεοσκοπεί. Το φλας δεν ανάβει όταν τραβάς βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που εχω γερμανικό έπρεπε να εχω παρει αυτό το 1.2?το μόνο που εχω βάλει εδώ και καιρό,με οτα.είναι ένα αρχείο,περίπου ένα μεγκα μπαιτ.που έλεγε σημαντικό.μήπως ήταν αυτό?κάτι άσχετο,για όσους έχουμε το προρτοκαλι,μόλις το βλέπουν οι γυναίκες,πέφτουν πάνω λες και έχει μέλι:)σας έχει συμβεί?

 

λογικα ναι, αν δεν κανω λαθος 900κατι κιλομπαητ ηταν.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Nokians! Σήμερα πηγαίνοντας στη δουλειά έβαλα το FM Transmiter για ν ακούσω μουσική. Βρήκα μια συχνότητα και ξεκίνησε να παίζει το τραγούδι που επέλεξα από τη λίστα. Μόλις τελείωσε περίμενα ν ακούσω το επόμενο. Τίποτα. Πάτησα να πάει στο επόμενο track αλλά είχε κολλήσει στο τραγούδι που είχα επιλέξει και δεν πήγαινε στο επόμενο, ούτε στο προηγούμενο. Πρώτη φορά το δούλεψα το transmiter. Εχει τύχει σε κανέναν;; και αν ναι πως το λύσαται το πρόβλημα;; ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Nokians! Σήμερα πηγαίνοντας στη δουλειά έβαλα το FM Transmiter για ν ακούσω μουσική. Βρήκα μια συχνότητα και ξεκίνησε να παίζει το τραγούδι που επέλεξα από τη λίστα. Μόλις τελείωσε περίμενα ν ακούσω το επόμενο. Τίποτα. Πάτησα να πάει στο επόμενο track αλλά είχε κολλήσει στο τραγούδι που είχα επιλέξει και δεν πήγαινε στο επόμενο, ούτε στο προηγούμενο. Πρώτη φορά το δούλεψα το transmiter. Εχει τύχει σε κανέναν;; και αν ναι πως το λύσαται το πρόβλημα;; ευχαριστώ.

 

ε ειναι κατι που σου εγινε 1 φορα η ξανα και ξανα ? αν ηταν κατι που εγινε μια φορα δεν χρειαζεται λυση.. απλα πατας παρατεταμενα το Power button μεχρι να κανει reboot . Οχι, εμενα δεν μου χει τυχει, εμενα μου δειχνει και τα ονοματα των κομματιων που παιζουν.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

ε ειναι κατι που σου εγινε 1 φορα η ξανα και ξανα ? αν ηταν κατι που εγινε μια φορα δεν χρειαζεται λυση.. απλα πατας παρατεταμενα το Power button μεχρι να κανει reboot . Οχι, εμενα δεν μου χει τυχει, εμενα μου δειχνει και τα ονοματα των κομματιων που παιζουν.

 

Τα ονοματα των τραγουδιων στο RDS ενοεις; Πως το κανει αυτο ρε παιδια εμενα μου βγαζει nokia n8. Μηπως φταιει το mod που εχω περασμενο και εχω εγκαταστησει και την επιλογη για τον transmitter;

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,το κινητό το πήρα από έναν φιλο μισή-τιμή γιατί αυτός κέρδισε ένα htc hd2.εδώ και 3 μήνες περίπου,Τελικά το τηλ Δεν ήταν ελληνικό,ήταν γερμανίας,το είχαμε παρει από τα κόκκινα καταστήματα.όλα ΚΑΛΑ με το τηλ,ούτε κόλληματα ούτε τίποτα,φουλ ευχαριστημένος.ούτε κόκκινη οθόνη ούτε τίποτα.ερχόμαστε όμως στην χθεσινή μέρα,παω να βγάλω ένα βίντεο,νύχτα.ε και περιμένω να δω φλας,και βλέπω ένα πράγμα σαν αυτό που βάζουν η κινέζοι στο κάτω μέρος σε κάποιος αναπτήρες,πείτε μου ότι έχει κάποιο πρόβλημα το κινητό,και Δεν είναι αυτό το φλας του για βίντεο.Δεν θα το αντέξω.για κάποιο παιδί που ρώτησε αν μπορεί να έχει στο τέρμα φωτεινότητα,και εξοικονόμηση ενέργειας,γίνεται με Μια εφαρμογή.

Το τηλέφωνο έχει xenon φλας (ό,τι καλύτερο μπορείς να έχεις για φωτογράφηση), και τα xenon φλας δεν ανάβουν στη βιντεοσκόπηση. Αν ήθελες LED φλας για βίντεο έπρεπε να πάρεις το C7, δεν θα είχες όμως το xenon για τις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Δύο Θεματάκια.

Δεν μου δουλεύει το Radio Broadcast. Δείχνει ότι εκπέμπει αλλά το ραδιόφωνο παίζει τα δικά του. Κάνω κάτι λάθος;

Άλλαξα την οθόνη χτες στο Nokia Care στην Σόλωνος. αλλά η κοκκινίλα, λιγότερη μεν - κοκκινίλα μεν, εξακολουθεί. Τόσο το ρολόι στο screen saver όσο και τα diagnostics την εμφανίζουν. Τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Δύο Θεματάκια.

Δεν μου δουλεύει το Radio Broadcast. Δείχνει ότι εκπέμπει αλλά το ραδιόφωνο παίζει τα δικά του. Κάνω κάτι λάθος;

Άλλαξα την οθόνη χτες στο Nokia Care στην Σόλωνος. αλλά η κοκκινίλα, λιγότερη μεν - κοκκινίλα μεν, εξακολουθεί. Τόσο το ρολόι στο screen saver όσο και τα diagnostics την εμφανίζουν. Τι κάνω;

 

για το radio δεν γνωριζω. Για την οθονη γνωστο το θεμα με τις αποτυχημενες αλλαγες. Απλα θα το πας ξανα και θα τονισεις πως θελεις το προβλημα να εξαφανιστει και οχι να μειωθει.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Δύο Θεματάκια.

Δεν μου δουλεύει το Radio Broadcast. Δείχνει ότι εκπέμπει αλλά το ραδιόφωνο παίζει τα δικά του. Κάνω κάτι λάθος;

Άλλαξα την οθόνη χτες στο Nokia Care στην Σόλωνος. αλλά η κοκκινίλα, λιγότερη μεν - κοκκινίλα μεν, εξακολουθεί. Τόσο το ρολόι στο screen saver όσο και τα diagnostics την εμφανίζουν. Τι κάνω;

 

βγαλε ενα screnshot να δουμε το προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το radio transmitter, βρήκες συχνότητα που είναι ελεύθερη; αν δεν είναι, τότε θα ακούς ότι παίζει ο σταθμός εκείνη την ώρα... δεν υπερκαλύπτει τους σταθμούς. αν θες, δοκίμασέ το σε καμιά στοά ή τούνελ (το τεστάρω κάθε φορά προς Κόρινθο) που δεν έχει παρεμβολές από αλλους ραδιοφωνικούς σταθμούς...

 

Καλημέρα Nokians! Σήμερα πηγαίνοντας στη δουλειά έβαλα το FM Transmiter για ν ακούσω μουσική. Βρήκα μια συχνότητα και ξεκίνησε να παίζει το τραγούδι που επέλεξα από τη λίστα. Μόλις τελείωσε περίμενα ν ακούσω το επόμενο. Τίποτα. Πάτησα να πάει στο επόμενο track αλλά είχε κολλήσει στο τραγούδι που είχα επιλέξει και δεν πήγαινε στο επόμενο, ούτε στο προηγούμενο. Πρώτη φορά το δούλεψα το transmiter. Εχει τύχει σε κανέναν;; και αν ναι πως το λύσαται το πρόβλημα;; ευχαριστώ.

 

αν το τραγούδι το επέλεξες από τις λίστες π.χ. όλα τα τραγούδια, τότε δεν πάει στο επόμενο, αλλά παίζει το ίδιο. νομίζω ότι για να παίζει και τα υπόλοιπα, πρέπει να τα έχεις σε playlist... τουλάχιστον έτσι είναι στο δικό μου... εκτός αν έχω κι εγώ θέμα και νομίζω ότι έτσι είναι το σωστό... βέβαια και το music player του Ν8 νομίζω σηκώνει βελτιώσεις...

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

παιδια antivirius χρειαζετε να του εχουμε; και εαν ναι,ποιο κ πως δουλευει;ευχαριστω

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για χρήση antivirus,όχι μόνο για την συγκεκριμένη συσκευή αλλά για όλη την πλατφόρμα symbian.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

αν το τραγούδι το επέλεξες από τις λίστες π.χ. όλα τα τραγούδια, τότε δεν πάει στο επόμενο, αλλά παίζει το ίδιο. νομίζω ότι για να παίζει και τα υπόλοιπα, πρέπει να τα έχεις σε playlist... τουλάχιστον έτσι είναι στο δικό μου... εκτός αν έχω κι εγώ θέμα και νομίζω ότι έτσι είναι το σωστό... βέβαια και το music player του Ν8 νομίζω σηκώνει βελτιώσεις...

 

Ανακάλυψα τι έφταιγε! Εγώ! Επέλεξα ένα άλμπουμ το οποίο είχε μόνο ένα κομμάτι! Όταν αργότερα επέλεξα Επιλογές-> Τραγούδια τα έπαιξε όλα κανονικά! Σόρι για την αναστάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Δύο Θεματάκια.

Δεν μου δουλεύει το Radio Broadcast. Δείχνει ότι εκπέμπει αλλά το ραδιόφωνο παίζει τα δικά του. Κάνω κάτι λάθος;

Άλλαξα την οθόνη χτες στο Nokia Care στην Σόλωνος. αλλά η κοκκινίλα, λιγότερη μεν - κοκκινίλα μεν, εξακολουθεί. Τόσο το ρολόι στο screen saver όσο και τα diagnostics την εμφανίζουν. Τι κάνω;

 

και εγω την αλλαξα.... του λέω ευχαριστώ, το ριχνω μια ματια κ βλέπω το ρολόι το ίδιο... βαζω και την γνωστή εικονα τα ίδια.... του το δείχνω και ηθελε να με βγαλει και τρελό....:blink::blink::blink: να τη η κοκκινιλα.... λεω..... απο εδω απο εκει, μου λέει να περιμενουμε την αναβαθμιση..... :wacko::wacko::wacko:και να δουμε αν φτιάξει... λεω δεν ειναι θεμα αναβαθμισης κτλ κτλ..... μου λεεί δεν μπορω να κανω κατι παραπάνο.... το μονο που μένει να το στείλω εξωτερικο.... :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια απορία:

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε τον Opera προεπιλεγμένο browser? Πχ οταν χρησιμοποιώ το sounhound και θέλω να δω τους στίχους να μου ανοίγει τα αποτελέσματα με τον όπερα και όχι με τον ορίτζιναλ μπρόουζερ;

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-ρυθμίσεις εφαρμογών-προεπιλεγμένες εφαρμογές-περιήγηση διαδικτύου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-ρυθμίσεις εφαρμογών-προεπιλεγμένες εφαρμογές-περιήγηση διαδικτύου.

 

δεν πιανει ομως....

παρολο που βαζεις τον οπερα σαν επιλογη ανοιγει και παλι ο ιστος....

Link to comment
Share on other sites

και εγω την αλλαξα.... του λέω ευχαριστώ, το ριχνω μια ματια κ βλέπω το ρολόι το ίδιο... βαζω και την γνωστή εικονα τα ίδια.... του το δείχνω και ηθελε να με βγαλει και τρελό....:blink::blink::blink: να τη η κοκκινιλα.... λεω..... απο εδω απο εκει, μου λέει να περιμενουμε την αναβαθμιση..... :wacko::wacko::wacko:και να δουμε αν φτιάξει... λεω δεν ειναι θεμα αναβαθμισης κτλ κτλ..... μου λεεί δεν μπορω να κανω κατι παραπάνο.... το μονο που μένει να το στείλω εξωτερικο.... :(

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην το δίνεις σημασία. Έτσι έκανα κι εγώ και πλέον ούτε που το προσέχω. Το ποσοστό των οθονών που έχουν αυτό το πρόβλημα είναι όπως φαίνεται πολύ μεγάλο, και ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το έχει και η νέα οθόνη που θα σου βάλουν. Στην ουσία τζογάρεις όταν πας για αλλαγή. Είχα βάλει παλαιότερα ένα link που έδειχνε κι άλλα μοντέλα με το ίδιο πρόβλημα, από τη Samsung, την HTC κλπ. Βασικά, είναι πρόβλημα που έχουν οι AMOLED οθόνες. Δεν ξέρω αν η Samsung (ο μονοπωλιακός προμηθευτής AMOLED πάνελ) το έχει διορθώσει στις νέες παρτίδες, όμως ακόμη και μ' αυτό το πρόβλημα σκέψου τι άλλα πλεονεκτήματα σου δίνει μια AMOLED οθόνη. Ζωντανά χρώματα, απόλυτα μαύρα κλπ. Καλό θα ήταν να γίνει μία αντικατάσταση για όσους έχουν το πρόβλημα, με συγκεκριμένες παρτίδες και ημερομηνίες κατασκευής, όμως έτσι όπως γίνεται τώρα είναι θέμα τύχης. Μπορεί να πέσεις σε κάποια που δεν το έχει, μπορεί και όχι.

Link to comment
Share on other sites

δεν πιανει ομως....

παρολο που βαζεις τον οπερα σαν επιλογη ανοιγει και παλι ο ιστος....

 

Δεκτή η παρατήρηση,δεν είχα δοκιμάσει μέχρι τώρα.Είχα την εντύπωση ότι γινόταν.

Thank's.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Δύο Θεματάκια.

Δεν μου δουλεύει το Radio Broadcast. Δείχνει ότι εκπέμπει αλλά το ραδιόφωνο παίζει τα δικά του. Κάνω κάτι λάθος;

Άλλαξα την οθόνη χτες στο Nokia Care στην Σόλωνος. αλλά η κοκκινίλα, λιγότερη μεν - κοκκινίλα μεν, εξακολουθεί. Τόσο το ρολόι στο screen saver όσο και τα diagnostics την εμφανίζουν. Τι κάνω;

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα και γω με την οθόνη.Μου την άλλαξαν και μάλιστα δύο φορές (ευγενέστατοι οι άνθρωποι) στο Π.Φάληρο αλλά η κοκκινίλα σταθερά εκεί.Υπάρχει κανείς άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά αντιμετωπίζω το εξής το οπίο δεν ξέρω αν ειναι πρόβλημα! είχα παέι σε κάπια liveακια και ειχα τραβίξει βίντεο,οταν πήγα και το ακουσα στον υπολογίστη, μου εβγάζε ένα κλιπαρισμα στον ήχο απο το αριστερό ηχιο και κυριως οταν έπεζαν τα μπάσα του μαγαζιού. Αυτο είναι φυσιολογικό

 

Και άλλη μία ερώτηση! Η μορφή των βίντεο ειναι μόνο σε μορφή mp4 σε άλλη μορφή δεν μπορεί να τα αποθηκεύει

 

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά αντιμετωπίζω το εξής το οπίο δεν ξέρω αν ειναι πρόβλημα! είχα παέι σε κάπια liveακια και ειχα τραβίξει βίντεο,οταν πήγα και το ακουσα στον υπολογίστη, μου εβγάζε ένα κλιπαρισμα στον ήχο απο το αριστερό ηχιο και κυριως οταν έπεζαν τα μπάσα του μαγαζιού. Αυτο είναι φυσιολογικό;

Την Πέμπτη βιντεοσκόπησα αποσπάσματα από το live των Saxon, και ενω πήγα περιχαρής στο σπίτι για τα "αποκτήματα" μου, σε όλα ακουγόταν κάτι σαν φύσημα στον ήχο! Υποθέτω ότι είναι αυτό που λες. Προφανώς τα δυνατά μπάσα και η μεγάλη ένταση παραμορφώνονται στην ηχογράφηση... κρίμα, γιατί η εικόνα ήταν τέλεια και γενικά το live ήταν καταπληκτικό!!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...