Jump to content

Wind Roaming F.A.Q.


Hunter
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα πάω για λίγες μέρες Ρουμανία.

Έχω πάρει ένα Free2Go.

Από όσο ξέρω αυτόματα έχω εισερχόμενες κλήσεις και αποστολή λήψη SMS, σωστά;

Η χρέωση για εισερχόμενες κλήσεις θα είναι σαν να κάνω από το κινητό μου κλήση προς Ρουμανία, σωστά;

Για τα εξερχόμενα μηνύματα τι χρέωση έχω; Έχει διαφορά από δίκτυο σε δίκτυο;

Άσχετο, υπάρχει τρόπος να μάθω ποιές είναι οι χρεώσεις περιαγωγής κάθε δικτύου;

Απορία: μπορώ εγώ να μάθω το υπόλοιπό μου όσο είμαι σε περιαγωγή ή ο μόνος τρόπος είναι να πάρει κάποιος από Ελλάδα στο νούμερο που βρήκα στο site της ΤΙΜ;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 226
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (19 Ιούλ. 2004 , 00:43)

 

Θα πάω για λίγες μέρες Ρουμανία.

Έχω πάρει ένα Free2Go.

Από όσο ξέρω αυτόματα έχω εισερχόμενες κλήσεις και αποστολή λήψη SMS, σωστά;

Η χρέωση για εισερχόμενες κλήσεις θα είναι σαν να κάνω από το κινητό μου κλήση προς Ρουμανία, σωστά;

Για τα εξερχόμενα μηνύματα τι χρέωση έχω; Έχει διαφορά από δίκτυο σε δίκτυο;

Άσχετο, υπάρχει τρόπος να μάθω ποιές είναι οι χρεώσεις περιαγωγής κάθε δικτύου;

Απορία: μπορώ εγώ να μάθω το υπόλοιπό μου όσο είμαι σε περιαγωγή ή ο μόνος τρόπος είναι να πάρει κάποιος από Ελλάδα στο νούμερο που βρήκα στο site της ΤΙΜ;

 

Ολα αυτά τα μαθαίνεις αν καλέσεις χωρίς χρέωση εξ. πελ. ΤΙΜ 1260 και πιέζεις 8.

[SIGPIC][/SIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

help

ενας φιλος μου ειναι στο εξωτερικο και εχει b-free.πως γινετε να του βαλω καρτα γιατι τελειωσε και απο εκει δεν μπορει???

Link to comment
Share on other sites

παρε τηλεφωνο στο 6935601268 , απο κινητο ΤΙΜ η σταθερο και ακολουθησε της οδηγιες για να περασεις χρονο ομιλιας στον φιλο σου , και ειναι ετοιμος
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Πρίν απο μια εβδομάδα πήγα στο Βουκουρέστι για τρείς μέρες. Ηταν μια ευκαιρία να δοκιμάσω ξανά το roaming μετά το φιάσκο που είχα πάθει την προηγούμενη φορά. Είχα τηλεφωνήσει και επιβεβαιώσει την ενεργοποίηση της υπηρεσίας. Μαζί μου είχα το 6600. Έφτασα στο αεροδρόμιο άνοιξα το κινητό. Δεν συνδέθηκε με κανένα δίκτυο παρ' οτι το είχα στο αυτόματο. Πάλι τα ίδια σκεφτηκα. Πήγα στο ξενοδοχείο και πρίν βάλω άλλη sim στο τηλέφωνο αποφάσισα να ψάξω ένα ένα τα δίκτυα. Χειροκίνητο ψάξιμο και μου έβγαλε τρία δίκτυα. Το πρωτο δεν με δέχτηκε το δεύτερο όμως που ήταν και orange με έκανε δεκτό. Δοκίμασα και το τρίτο ούτε αυτό με δέχτηκε. Το άφησα λοιπόν στην orange και δούλευε κανονικά. Γιατί όμως δεν το έβρισκε απο την αρχή στο αυτόματο ψάξιμο; Αλλη φορά που είχα πάει στο ίδιο μέρος με είχαν δεχτεί και τα τρία δίκτυα. Τώρα γιατί μονο το ένα;
Link to comment
Share on other sites

για οσους εχουν αποριες για με ποια δυκτια σε ποια χωρα συνεργαζεται η ΤΙΜ μπορουν να κανουν μια αναζητηση ΕΔΩ για να λυθουν οι αποριες σας ;)
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Tha taxidepsw Tsexia, Germania.

Poia diktya na valw gia na exw tis fthnoteres xrewseis se klhseis (eiserxomenes-exerxomenes) kai mhnymata?

An parw sto 1260 energopoiountai kanonika ta panta sto roaming?

 

Peite mou na xerw giati feugw...

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος greek_aeras (17 Αύγ. 2004 , 20:02)

 

Tha taxidepsw Tsexia, Germania.

Poia diktya na valw gia na exw tis fthnoteres xrewseis se klhseis (eiserxomenes-exerxomenes) kai mhnymata?

An parw sto 1260 energopoiountai kanonika ta panta sto roaming?

 

Peite mou na xerw giati feugw...

Thanx!

 

 

ενα μηνυμα ακριβως απο πανω απο το δικο σου εχω λινκ για ΟΛΕΣ της χωρες με ΟΛΑ τα δικτυα, για χρεωσεις τωρα ειναι μπερδεμενη ιστορια και δυσκολα θα βγαλεις ακρη. στο 1260 να παρεις τηλεφωνο τουλαχιστον 2 ημερες πριν φυγεις για να προλαβεις τυχον προβληματα που θα προκυψουν ( στην Ελλαδα ζουμε - τιποτα δεν γινετε τελεια την πρωτη φορα )

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Στη νέα εποχή δεν υπάρχουν σύνορα. Γι’ αυτό η TIM , σε συνεργασία με τρεις από τους ισχυρότερους διεθνείς οργανισμούς , την Orange από Αγγλία , την Τ- Mobile από Γερμανία και την Telefonica Moviles από Ισπανία , δημιούργησε τη μεγαλύτερη τηλεπικοινωνιακή συμμαχία στην Ευρώπη. Μία συμμαχία , που ενώνει σε μια οικογένεια περισσότερους από 170 εκατομμύρια συνδρομητές σε ολόκληρο τον κόσμο. Έτσι, κάθε φορά που ταξιδεύετε, θα απολαμβάνετε εξίσου υψηλό επίπεδο υπηρεσιών με αυτό που σας παρέχει η TIM στην Ελλάδα. Όμως, τα σχέδιά μας δεν σταματούν εδώ. Στο πλαίσιο αυτής της διεθνoύς συμμαχίας, εργαζόμαστε για την ανάπτυξη ολοκληρωμένων πορσφορών, ώστε να σας προσφέρουμε μοναδικά προνόμια, τόσο σε επίπεδο οικονομικών χρεώσεων , όσο και σε επίπεδο ανάπτυξης νέων τεχνολογιών και υπηρεσιών. Γιατί φιλοσοφία μας είναι να μην υπάρχουν περιορισμοί , να μην υπάρχουν όρια στις επιθυμίες σας" πηγή ΤΙΜ

 

 

Για κοιτάξτε σε ποιες χώρες έχουμε full roaming με καρτοκινητά:

http://www.freemovealliance.net/our-reach.php# :alien:

Πολλές αλλά καλό θα ήταν να αναφέρει και τα δίκτυα... Προφανώς όλα θα έχουν ονομασία ΤΙΜ,Orange,T-mobile,Telefonica...

αλλα΄ξετρύπωσα και ένα e-mail σε περίπτωση που θέλετε να ρωτήσετε κάτι σχετικα με το freemove info@freemovealliance.com . Εννοείται,ρωτάτε στα Αγγλικά...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mixtri (27 Αύγ. 2004 , 23:15)

 

Για κοιτάξτε σε ποιες χώρες έχουμε full roaming με καρτοκινητά:

http://www.freemovealliance.net/our-reach.php# :alien:

Πολλές αλλά καλό θα ήταν να αναφέρει και τα δίκτυα... Προφανώς όλα θα έχουν ονομασία ΤΙΜ,Orange,T-mobile,Telefonica...

αλλα΄ξετρύπωσα και ένα e-mail σε περίπτωση που θέλετε να ρωτήσετε κάτι σχετικα με το freemove info@freemovealliance.com . Εννοείται,ρωτάτε στα Αγγλικά...

 

 

1. Η Freemove είναι γνωστή μήνες τώρα.

2. Πού είπανε ότι έχουμε full roaming με καρτοκινητό;

3. Δεν λέγονται όλα τα δίκτυα ΤΙΜ,Orange,T-mobile,Telefonica. :!:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1)δεν το είπα για νέο,απλά δεν είδα πουθενά να αναφέρεται και έχει σχέση με το roaming,είναι κακό;

2)"We are already delivering on the promise to offer seamless services to all our customers while they travel abroad, having made a commitment to deliver a ‘Virtual Home Environment’, i.e. allowing customers to access the same high quality services internationally as they do at home . To learn more about our offers, please use the links to the individual websites of our member operators. "

Noμίζω ότι αυτό συνεπάγεται και το full roaming σε καρτοκινητά :)

3)τελικά τα κοίταξα,δεν λέγονται όλα έτσι αλλά σε απάντηση που πήρα από το info@freemovealliance.com μου είπαν ότι δεν πρέπει να προβληματίζομαι,μόλις ταξιδέψω στην χώρα που έχω roaming με κάποιο δίκτυο από αυτά θα ενημερωθώ άσχετα με το δίκτυο που θα συνδεθώ με sms. G@m@to...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Α,ναι ξέχασα το κυριότερο,sorry:

"During the course of this year, we will build on this giving customers the ability to send and receive MMS across all partner networks. We will also be providing seamless dialling, like calling from home, and roaming on our 3G networks . All this will be underpinned by simple and transparent pricing offers that answer the customer’s need to know and understand the services they use. "

Aυτό είναι roaming... :) :D Tα θαύματα της ΤΙΜ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mixtri (30 Αύγ. 2004 , 00:08)

 

1)δεν το είπα για νέο,απλά δεν είδα πουθενά να αναφέρεται και έχει σχέση με το roaming,είναι κακό;

2)"We are already delivering on the promise to offer seamless services to all our customers while they travel abroad, having made a commitment to deliver a ‘Virtual Home Environment’, i.e. allowing customers to access the same high quality services internationally as they do at home . To learn more about our offers, please use the links to the individual websites of our member operators. "

Noμίζω ότι αυτό συνεπάγεται και το full roaming σε καρτοκινητά :)

3)τελικά τα κοίταξα,δεν λέγονται όλα έτσι αλλά σε απάντηση που πήρα από το info@freemovealliance.com μου είπαν ότι δεν πρέπει να προβληματίζομαι,μόλις ταξιδέψω στην χώρα που έχω roaming με κάποιο δίκτυο από αυτά θα ενημερωθώ άσχετα με το δίκτυο που θα συνδεθώ με sms. G@m@to...

 

 

Φιλε μου δεν υπαρχει ακομα η δυνατοτητα του full roaming σε ολες τις εταιρειες που παρεχει η ιταλικη tim.

Try Me
Link to comment
Share on other sites

Α,ναι έχει και την λέξη will ,το πολιτικό :D . ίσως τελικά στο μέλλον θα γίνει κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι πως ρώτησα γενικά για ΤΙΜ και όχι για ΤΙΜ GR και μάλλον η απάντηση αφορούσε την ΤΙΜ Ιταλίας. Sorry για την παραπληροφόρηση :eek:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Paidia na rwtisw kati?

Gia na xrisimopoiisei kapoios to roaming sto exwteriko (ollandia) tha prepei prwta na tilefwnisei sti cc i tha ginei aytomata me to poy ftasei sti xwra & ginei aytomati epilogi diktyoy?

xerei kaneis?

(oso grigorotera apantisete,toso kalytera....

a kai sorry gia ta greeklish!!)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (27 Σεπ. 2004 , 14:41)

 

Paidia na rwtisw kati?

Gia na xrisimopoiisei kapoios to roaming sto exwteriko (ollandia) tha prepei prwta na tilefwnisei sti cc i tha ginei aytomata me to poy ftasei sti xwra & ginei aytomati epilogi diktyoy?

xerei kaneis?

(oso grigorotera apantisete,toso kalytera....

a kai sorry gia ta greeklish!!)

 

 

απαραιτήτως τηλέφωνο στο cc για να σιγουρευτείς ότι είναι ανοιχτή η περιαγωγή σου... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

paidia geia sas! ayth thn stigmh briskomai ITALIA. exw tim free to go kai exw kanei periagogi sthn tim ths italias. tha hthela narwthsw ta ekskhs:

 

1) poso xrewnomai se sms pros tim sthn ellada kai poso sediktyo ths italias px vodafone?

2)to kinhto exei thn tash na tsoulaei pros ta alla diktya kai eidika sthn IWIND

exei pio akribh xrewsh genika?

3) pws mporw na akoysw to ypoleipo xrono omilias kai na balw xrono omilias apo edw pou eimai?

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος georgekap1 ( 7 Νοέ. 2004 , 20:16)

 

paidia geia sas! ayth thn stigmh briskomai ITALIA. exw tim free to go kai exw kanei periagogi sthn tim ths italias. tha hthela narwthsw ta ekskhs:

 

1) poso xrewnomai se sms pros tim sthn ellada kai poso sediktyo ths italias px vodafone?

2)to kinhto exei thn tash na tsoulaei pros ta alla diktya kai eidika sthn IWIND

exei pio akribh xrewsh genika?

3) pws mporw na akoysw to ypoleipo xrono omilias kai na balw xrono omilias apo edw pou eimai?

 

Καλεσε 69325601260 να σε ενημερωσουν!! ;)

Try Me
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Hunter (23 Μάρ. 2004 , 08:15)

 

Α) εάν ο λογαριασμός σας εξοφλείτε μέσω πιστωτικής κάρτας τότε το roaming ενεργοποιείτε με ένα τηλεφώνημα στο CC 1260/1266

 

Εγώ πέρυσι και τις 3 φορές που έφυγα στο εξωτερικό, καμμία φορά δεν ενημέρωσα το Customer Care.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...