Jump to content

Wind Roaming F.A.Q.


Hunter
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα για την υπόθεση η νύφη μου δικαιώθηκε. Με το που γύρισε ελλάδα, υπέβαλε αίτημα στην γουιντ,ζητησε απομαγνητοφωνηση της συνομιλιας, αυτοι ειπαν οτι θα διερευνησουν και πραγματι σημερα το πρωι μετα απο 20 μερες περιπου ηρθε ΣΜΣ οτι θα πιστωθει το ποσο των 72€ +ΦΠΑ αναγνωρίζοντας το λάθος τους. Μαλιστα ενω ειχαν κρατησει 62+ΦΠΑ, επιστρεφουν 72+φπα (δε ξερω γιατι). Ενα μπραβο λοιπον στην αναγνωριση του λαθους τους.

 

Μπραβο τους στην Wind.Σε λαθος χρεωσεις παντως ακομα και σε καρτοκινητα τα επιστρεφουν αν αποδειξεις οτι οντως εχεις δικαιο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 226
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To συμβόλαιο με τα 30GB στα 20€ θα δουλεύει στην Κύπρο;

 

Αυτό με ενδιαφέρει και μένα. Θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τα δεδομένα από αυτό το πρόγραμμα στη Γερμανία;

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξουμε στην ιστοσελίδα του προγράμματος, θα διαβάσουμε ότι μιλάνε ρητά για χρήση εντός Ελλάδος.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πιθανότατα θα βρεθώ στο εξωτερικό για μεγάλο διάστημα, συγκεκριμένα στα σύνορα Ισπανίας-Γιβραλτάρ. Θα ήθελα να κρατήσω τον ελληνικό αριθμό F2G που διαθέτω για ευνόητους λόγους. Επειδή το έχασα λίγο με τους όρους της εταιρείας και τα πακέτα roaming που προσφέρει, μήπως μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει κατά πόσο αυτό είναι εφικτό;

 

1) Θα ήθελα να χρησιμοποιώ τον χρόνο ομιλίας ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ data από τα πακέτα που θα αγοράζω όταν θα είμαι εξωτερικό.

2) Θα ήθελα να έχω χρόνο ομιλίας προς άλλους προορισμούς (0034χχχ-Ισπανία, 0044χχχ-Γιβραλτάρ). Για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι 100% σίγουρος ότι το Γιβραλτάρ έχει +44χχχ, αλλά από τέτοιον αριθμό με καλούν ως τώρα.

 

Σε περίπτωση που είναι ακριβό αυτό που ζητάω για το F2G, μήπως το καρτοσυμβόλαιο προσφέρει όσα θέλω;

Κι αν ούτε αυτό βολεύει, υπάρχει το ενδεχόμενο άλλη ελληνική εταιρεία να τα προσφέρει αυτά σε καρτοκινητό ή καρτοσυμβόλαιο (μεταφορά αριθμού);

 

Προφανώς όλα γίνονται για να έχουμε ΧΑΜΗΛΟ κόστος, ειδάλλως κάνω ένα συμβόλαιο και τελειώνει η ιστορία. Η λύση του ξένου αριθμού θα είναι η ύστατη, θέλω να μπορώ να κάνω χρήση του ελληνικού αριθμού όσους μήνες θα είμαι έξω.

 

Ευχαριστώ, καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορεις κανονικά να χρησιμοποιεις όσα πακέτα χρησιμοποιούνται στο εξωτερικό .

Το Γιβραλταρ δεν πρέπει να περιλαμβάνεται στα δωρεάν λεπτά όπως δεν περιλαμβάνεται και το jersey και ας αρχίζει από το Αγγλικό πρόθεμα .

Καλό είναι να ρωτήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορεις κανονικά να χρησιμοποιεις όσα πακέτα χρησιμοποιούνται στο εξωτερικό .

Το Γιβραλταρ δεν πρέπει να περιλαμβάνεται στα δωρεάν λεπτά όπως δεν περιλαμβάνεται και το jersey και ας αρχίζει από το Αγγλικό πρόθεμα .

Καλό είναι να ρωτήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη απάντηση. Με το μπολνταρισμένο κείμενο εννοείς ότι ΔΕΝ θα μπορούν να με παίρνουν τηλ χωρίς να χρεώνομαι. Για να παίρνω εγώ, καθώς και για data, θα φροντίσω (στο δίκαρτο κινητό μου) να έχω μία ισπανική η γιβραλταριανή (αγγλική; ) κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα https://www.wind.gr/gr/wind/upiresies/kiniti/periagogi/hreoseis-periagogis/hores-periagogis/ Το Γιβραλτάρ περιλαμβάνετε στην ζώνη Ε.Ε.

Άρα δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα https://www.wind.gr/gr/wind/upiresies/kiniti/periagogi/hreoseis-periagogis/hores-periagogis/ Το Γιβραλτάρ περιλαμβάνετε στην ζώνη Ε.Ε.

Άρα δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Σε ευχαριστώ. Θα επικοινωνήσω και μαζί τους όπως πρότεινες για να το επιβεβαιώσω 100%. Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα

επειδη θα ταξιδεψω Αμερικη εκανα μια ερευνα και βλεπω οτι η wind ειναι η μονη που δεν εχει ενα αναλογο προγραμμα vodafone πας παντου και cosmote travel pass ?? δηλαδη με ενα ημερισιο αντιτιμο κανεις χρηση του προγραμματος σου στις ΗΠΑ .. ειναι ετσι τα πραγματα ή κανω λαθος??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

επειδη θα ταξιδεψω Αμερικη εκανα μια ερευνα και βλεπω οτι η wind ειναι η μονη που δεν εχει ενα αναλογο προγραμμα vodafone πας παντου και cosmote travel pass ?? δηλαδη με ενα ημερισιο αντιτιμο κανεις χρηση του προγραμματος σου στις ΗΠΑ .. ειναι ετσι τα πραγματα ή κανω λαθος??

ευχαριστω

 

Έτσι φαίνεται. Γενικά με τις τιμές roaming στην Αμερική η λύση για όλους είναι T-Mobile tourist SIM. Μπες σε όποιο κατάστημα T-Mobile βρείς και πάρε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

παιδια πηγα κεντρικό βελγιο, δλδ βρυξέλλες και περίχωρα και στο ιντερνετ με χρεωνε ημερησιο ιντερνετ, δλδ 1 ευρω την ημέρα ή κάπως έτσι έλεγε στα σμς που λαμβανα... αυτό ενώ είχα 1,5 gb από το φοιτητικό.....

 

καποια άποψη?

 

είχα ξαναπάει προ μηνός και δεν είχα τέτοια θέματα αλλά όλα δουλεύανε..

 

επειδή θα ξαναπάω σε 2 μήνες πως λέτε να το αντιμετωπίσω?

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι στην Ιταλία χρησιμοποιούσα τα λεπτά ομιλίας του φοιτητικού πακέτου αλλά στο ίντερνετ με χρέωνε εκτός πακέτου.
Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι στην Ιταλία χρησιμοποιούσα τα λεπτά ομιλίας του φοιτητικού πακέτου αλλά στο ίντερνετ με χρέωνε εκτός πακέτου.

 

α το ιδιο προβλημα με το δικο μου ειχες φιλε κορλεονε..

 

χμμ καποιος αλλος που να βρηκε λυση?

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λύση, το φοιτητικό εξαιρείται από τη χρήση σε εξωτερικό μου απάντησαν στο Facebook όταν τους ρώτησα γιατί χρεωθηκα χρήση ίντερνετ αλλά όχι ομιλίας και μου πιστωσαν τα ευρώ που μου είχε φάει για το ίντερνετ στα πλαίσια εξυπηρέτησης που λένε ως συνήθως. Απλά η ομιλία ισχύει και το ίντερνετ όχι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λύση, το φοιτητικό εξαιρείται από τη χρήση σε εξωτερικό μου απάντησαν στο Facebook όταν τους ρώτησα γιατί χρεωθηκα χρήση ίντερνετ αλλά όχι ομιλίας και μου πιστωσαν τα ευρώ που μου είχε φάει για το ίντερνετ στα πλαίσια εξυπηρέτησης που λένε ως συνήθως. Απλά η ομιλία ισχύει και το ίντερνετ όχι.

 

οποτε φιλε κορλεονε να εχουμε μια 2η σιμ με ιντερνετ, θα την βρουμε ετσι την ακρη!

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πακέτο για λίγο ίντερνετ για 3 ημέρες νομίζω. Αλλιώς Κάνε δουλειά σου με wifi. Νομίζω πάντως ότι τα κανονικά πακέτα που δεν είναι σε προσφορά δουλεύουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση Edited by Don_VitoCorleone
Link to comment
Share on other sites

α καλή πληροφορία κορλεόνε.

Σε ευχαριστω!

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

οποτε φιλε κορλεονε να εχουμε μια 2η σιμ με ιντερνετ, θα την βρουμε ετσι την ακρη!

 

Τα πακετα του 1.2 και των 2 γιγα δουλευουν κανονικα στο εξωτερικο. Διαβασε τους ορους, κατω απο καθε πακετο, στην σελιδα της εταιρειας. Μια χαρα τα χρησιμοποιουσα στο εξωτερικο. Πακετα δυο-τριων ημερων ειναι καλά για... δυο-τρεις μερες, αλλα αν παιζεις αρκετα με τα δεδομενα σου, ετοιμασου να ξοδευτεις. Για ΕΕ αξιζει ενα πακετο μηνος και εισαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος αν ισχυουν στην ΕΕ τα 120' κ το 1GB που δινει η σταθερη ?
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος αν ισχυουν στην ΕΕ τα 120' κ το 1GB που δινει η σταθερη ?

 

99% οχι για τα 120. Τα έχει η γυναίκα μου στο δικό της κινητό, αλλά 99% όταν με επισκέφθηκε στο εξωτερικό δεν... Αν θυμηθώ να την ρωτήσω αργότερα και αν θυμάται από την εμπειρία της, θα επανέλθω. Το γιγα δεν ξέρω πώς το παίρνεις από σταθερή, δεν έχει η γυναίκα μου.

 

Αλλά ο γενικός κανόνας είναι ο εξής: τα δώρα/μπόνους δεν παίζουν σε roaming.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, jonkyr. Θα διαβάζω τους όρους στα πακετάκι, καλή πληροφορια!

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, jonkyr. Θα διαβάζω τους όρους στα πακετάκι, καλή πληροφορια!

 

Δεν ξέρω αν το λες ειρωνικά ή όχι, αλλά εννοούσα "διάβασε τους όρους διότι δεν τους θυμάμαι απέξω" ώστε να μην κάνω λάθος και στηριχθείς σε λόγια ενός άγνωστου σε ένα φόρουμ. Κατά τ' άλλα, όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος αν ισχυουν στην ΕΕ τα 120' κ το 1GB που δινει η σταθερη ?

 

Το 1gb δεν ισχύει , τα 120' ισχύουν .

Στείλε υπ στο 1285 για επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το λες ειρωνικά ή όχι, αλλά εννοούσα "διάβασε τους όρους διότι δεν τους θυμάμαι απέξω" ώστε να μην κάνω λάθος και στηριχθείς σε λόγια ενός άγνωστου σε ένα φόρουμ. Κατά τ' άλλα, όλα καλά :)

 

Α συγγνώμη, πράγματι το εγραψα περιεργα!

Xaxa, φιλε jonkyr, επειδή η wind παρανομει επιλεκτικά στους νόμους είναι πράγματι καλή πληροφορια ότι τα πακέτα ιντερνετ λειτουργούν στο εξωτερικο!

 

Πριν το πεις το είχα σίγουρο πως και τα πακετάκια αυτα δεν λειτουργούν εκτός ελλαδας... και αρα και οι όροι τους δεν τηρουνταν..

 

Άγνωστος? Χαχα Πιο γνωστός είσαι σε μένα μέσω του φόρουμ χαχα πάρα η σκιωδης wind που επιλεκτικά μας ξαφριζει οπότε κεφαρει..

 

Χαχα σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες φιλε! Καλημερα

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...