Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λέω να περάσω την 2.3.5 από ότι είδα είναι και KIES που σημαίνει επίσημη ε;

Ωχ! Πότε βγήκε πάλι αυτή??? Νόμιζα ότι η τελευταία επίσημη ΚΙΕΣ ήταν η 2.3.3 !!

Θα τσεκάρω κι εγώ αργότερα (τώρα φορτίζω)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λέω να περάσω την 2.3.5 από ότι είδα είναι και KIES που σημαίνει επίσημη ε;

 

sammobile.com/threads/34-Samsung-S5830-Galaxy-Ace-Firmwares.

 

Που δεν ξέρω αν είναι επίσημη, πάντως ελληνική δεν είναι.

Αυτό το «είναι κιες» με προβληματίζει...

 

Μία ερώτηση για το Titanium backup:

Στο τέλος της λίστας των εγκατεστημένων εφαρμογών έχει και μία λίστα των εφαρμογών που είχα κάποτε και που έχω διαγράψει!

Πως τα καθαρίζουμε τελείως αυτά?

 

Μην δίνεις σημασία. Εφαρμογές που διαγράφτηκαν είναι κλάιν!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην δίνεις σημασία. Εφαρμογές που διαγράφτηκαν είναι κλάιν!

:lol::lol::lol:

 

Οσον αγορα το SetCPU καλο ειναι να το αγορασετε μιας και ειναι αξιολογη εφαρμογη αλλά να ξερετε οτι για τα μελη του xda ειναι δωρεαν και το κατεβαζετε απο το thread του http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=505419 . Το λεω για οσους θελουν να δοκιμασουν κατι πριν κανουν donation κτλ :happy:

 

Σχετικά με το SetCPU:

Σας μεταφέρω (από αλλο site που τα βρήκα) τι σημαίνει το κάθε governor:

 

- The ondemand governor is the default option used by Android. It scales the CPU speed between the minimum and maximum speeds depending on CPU load. If the system needs more speed, the kernel will rapidly scale up the CPU speed.

- The conservative sets the CPU speed in a similar way to the ondemand governor, but scales the CPU up much less rapidly. This would theoretically save battery power, but may lead to less responsiveness.

- The userspace governor is currently useless. It's another way for applications to set the CPU speed that SetCPU does not use.

- The powersave governor always keeps the CPU at the minimum set frequency.

- The performance governor always keeps the CPU at the maximum set frequency.

Edited by Yoda
Προσθήκη οδηγιών για SetCPU
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

 

 

 

Σχετικά με το SetCPU:

Σας μεταφέρω (από αλλο site που τα βρήκα) τι σημαίνει το κάθε governor:

 

- The ondemand governor is the default option used by Android. It scales the CPU speed between the minimum and maximum speeds depending on CPU load. If the system needs more speed, the kernel will rapidly scale up the CPU speed.

- The conservative sets the CPU speed in a similar way to the ondemand governor, but scales the CPU up much less rapidly. This would theoretically save battery power, but may lead to less responsiveness.

- The userspace governor is currently useless. It's another way for applications to set the CPU speed that SetCPU does not use.

- The powersave governor always keeps the CPU at the minimum set frequency.

- The performance governor always keeps the CPU at the maximum set frequency.

 

Conversative είναι ότι πρέπει. Δεν χάνεις απόδοση.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης όψεως η 2.3.5 δείχνει καλύτερη. Μ αρέσει που η κεντρική οθόνη δουλεύει κυκλικά, και μου φαίνεται και πιο γρήγορο. Να περάσω τα προγράμματα και τα λοιπά για να δω σίγουρα.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

ναι τραβάει

δες αυτό --> https://market.android.com/details?i...=search_result

 

 

στις ρυθμισεις μπορείς να επιλέξεις 3GPP ή MPEG4.

 

Μπορεις να ξαναποσταρεις το Link?Κατι δεν εγινε καλα..Σφαλμα διακομιστη!

 

Απο browser τι προτεινετε;

Edited by John_Locke

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών μια χαρά η 2.3.5 προσπάθησα να περάσω τα προγράμματα που είχα στην 2.3.4 και πήρα μήνυμα ανεπαρκούς μνήμης. Στο μενού μου δείχνει ότι έχει 101 ΜΒ ελεύθερα. Τι κουφό είναι αυτό τώρα;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών μια χαρά η 2.3.5 προσπάθησα να περάσω τα προγράμματα που είχα στην 2.3.4 και πήρα μήνυμα ανεπαρκούς μνήμης. Στο μενού μου δείχνει ότι έχει 101 ΜΒ ελεύθερα. Τι κουφό είναι αυτό τώρα;

 

Μετακίνησε εφαρμογές στην sd και δοκίμασε να συνεχίσεις μετά το ρεστορ

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ξαναποσταρεις το Link?Κατι δεν εγινε καλα..Σφαλμα διακομιστη!

 

Απο browser τι προτεινετε;

 

https://market.android.com/details?id=rubberbigpepper.lgCamera&feature=search_result

 

 

και απο browser προτείνω αυτό --> https://market.android.com/details?id=com.opera.browser&feature=search_result

Link to comment
Share on other sites

Μετακίνησε εφαρμογές στην sd και δοκίμασε να συνεχίσεις μετά το ρεστορ

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Τα έχω δοκιμάσει αυτά, καμιά ιδέα κανένας;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Πότε βγήκε πάλι αυτή??? Νόμιζα ότι η τελευταία επίσημη ΚΙΕΣ ήταν η 2.3.3 !!

Θα τσεκάρω κι εγώ αργότερα (τώρα φορτίζω)

 

Μόλις τσέκαρα...

Η τελευταία επίσημη Ελληνική είναι ακόμη η 2.3.3

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα εδω και τρεις μερες την 2.3.5 και μου φαινεται πιο γρηγορη απο την 2.3.3,καλυτερη διαχειριση μνημης και καπως καλυτερα

στο θεμα της μπαταριας.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα εδω και τρεις μερες την 2.3.5 και μου φαινεται πιο γρηγορη απο την 2.3.3,καλυτερη διαχειριση μνημης και καπως καλυτερα

στο θεμα της μπαταριας.

Εμένα βρε παιδιά δε μου τη βγάζει ... Το KIES μου λέει ακόμη τελευταία τη 2.3.3

Απο ΚΙΕΣ την έβαλες ή ODIN?? Ποιο πάροχο έχεις?

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα εδω και τρεις μερες την 2.3.5 και μου φαινεται πιο γρηγορη απο την 2.3.3,καλυτερη διαχειριση μνημης και καπως καλυτερα

στο θεμα της μπαταριας.

 

Μπαταρία δεν μπορώ να πω ακόμα αλλά στα άλλα δύο σίγουρα. Εμένα πάντως μου έβγαλε πρόβλημα στην εγκατάσταση εφαρμογών από το μάρκετ. Ψάχνω να βρω λύση.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να το γυριζουμε στο αθορυβο οσο χτυπαει για μια κληση;Να μην την ακυρωνουμε αλλα να μην κουδουνιζει..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα βρε παιδιά δε μου τη βγάζει ... Το KIES μου λέει ακόμη τελευταία τη 2.3.3

Απο ΚΙΕΣ την έβαλες ή ODIN?? Ποιο πάροχο έχεις?

 

Με Odin 4.38 και συγκεκριμενα εβαλα την 2.3.5 (S5830XWKS2_S5830XENKS1_S5830XWKS2)

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία δεν μπορώ να πω ακόμα αλλά στα άλλα δύο σίγουρα. Εμένα πάντως μου έβγαλε πρόβλημα στην εγκατάσταση εφαρμογών από το μάρκετ. Ψάχνω να βρω λύση.

 

Εγω ειχα κρατησει Backup ολων των εφαρμογων(αρχεια apk.) στην sd και στην συνεχεια εγκατασταση απο εκει.

Αλλα και καποιες αλλες που κατεβασα απο Market δεν μου δημιουργησε προβλημα.

 

Ζητω συγγνωμη απο τους συντονιστες για τα συνεχομενα post αντι πολλαπλης παραθεσης...λογω κεκτημενης ταχυτητας.

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα μέσω Οντιν την 2.3.5 και είναι ότι καλύτερο έχω περάσει μέχρι τώρα την συστήνω ανεπιφύλακτα :) και μάλιστα το ΚΙΕΣ με αυτήν μου βγάζει οτι είναι η τελευταία έκδοση και όχι σαν τις προηγούμενες που έβγαζε οτι δεν μπορεί να αναβαθμιστεί κλπ.....

 

Offtop:για όσους βαρεθήκατε την στοκ εφαρμογή μουσικής διέρευσε η ICS music ή Google Music και η εφαρμογή για το Google+ μέσω xda

 

τσεκάρετε εδώ που τα έχει συμμαζεμένα ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1297298 και κάποια άλλα όπως τα Wallpaper του Nexus Και το νέο αναλογικό ρολόι :O

για τον Launcer του ICS δεν τον προτείνω γιατί αναφέρονται πολλά Bugs...

Edited by xDante
Link to comment
Share on other sites

οποιος θέλει να μου εξήγησει λίγο το οντίν και τι κάνει γιατί δεν έχω ιδέα !! ευχαριστώ !

 

με λίγα λόγια το όντιν είναι ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιείται απο εμάς και απο την samsung για να φλασάρεις στο κινητό σου ένα άλλο Firmware απο αυτό που έχεις πάνω... είναι μια σχετικά απλή διαδικασία η οποία όμως πρέπει να ακολουθηθεί κατα γράμμα για να μην πάει το κινητό σου αξιομακάριστο.....

Link to comment
Share on other sites

έχουμε καμία υποψία αν η voda και οι άλλες εταιρίες Ελληνικές "Μοντάρουν" σύντομα την 2.3.5 και την ρίξουν μέσω KIES?

ή είναι ιδιαίτερα νωρίς μιας και η 2.3.3 βγήκε πρόσφατα ? ;)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

με λίγα λόγια το όντιν είναι ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιείται απο εμάς και απο την samsung για να φλασάρεις στο κινητό σου ένα άλλο Firmware απο αυτό που έχεις πάνω... είναι μια σχετικά απλή διαδικασία η οποία όμως πρέπει να ακολουθηθεί κατα γράμμα για να μην πάει το κινητό σου αξιομακάριστο.....

 

και θα μπορώ να περάσω οποιαδήποτε rom ? η έχει κάποιες συγκεκριμένες?

 

*δεν έχω ιδέα από roms η γνώσης μ φτάνουν μέχρι το root

Link to comment
Share on other sites

και θα μπορώ να περάσω οποιαδήποτε rom ? η έχει κάποιες συγκεκριμένες?

 

*δεν έχω ιδέα από roms η γνώσης μ φτάνουν μέχρι το root

 

καλό θα ήταν να διαβάσεις έναν οδηγό που εξηγεί τι είναι ρομ τι είναι Firmware κλπ.... κάπου τον είδα εδώ αν τον βρώ θα τον ποστάρω..

 

Για τα επίσημα Firmware της μαμάς Samsung που τα βρίσκεις είτε στο Samfirmware.com είτε στο καινούριο Sammobile.com Ναι για τις Custom Πχ Cyanogen δεν έχω ασχοληθεί και δεν γνωρίζω....

Edited by xDante
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να το γυριζουμε στο αθορυβο οσο χτυπαει για μια κληση;Να μην την ακυρωνουμε αλλα να μην κουδουνιζει..

 

Ναι πατάς το κουμπί Power μια φόρα και μπαίνει στο αθόρυβο.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...