Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλό θα ήταν να διαβάσεις έναν οδηγό που εξηγεί τι είναι ρομ τι είναι Firmware κλπ.... κάπου τον είδα εδώ αν τον βρώ θα τον ποστάρω..

 

Για τα επίσημα Firmware της μαμάς Samsung που τα βρίσκεις είτε στο Samfirmwares.com είτε στο καινούριο Sammobile.com Ναι για τις Custom Πχ Cyanogen δεν έχω ασχοληθεί και δεν γνωρίζω....

 

ok ευχαριστώ πολύ ! :):):):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πως το πήγε στα 940Mhz ???

 

http://www.youtube.com/watch?v=veOPpmsJu0Y

Απ ότι είδα υπάρχουν πολλά προγράμματα στο μάρκετ που κάνουν overclock

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι είδα υπάρχουν πολλά προγράμματα στο μάρκετ που κάνουν overclock

 

ναι αλλα δεν δουλεύουν στο κινητό μας ...

και με το SetCPU γίνετε κανονικά ...

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν δουλεύουν στο κινητό μας ...

και με το SetCPU γίνετε κανονικά ...

 

Πρέπει ο κερνελ να υποστηρίζει o overclock. Αλλιως η δεν γίνεται η ξεφτιλίζεις το κινητό.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι πατάς το κουμπί Power μια φόρα και μπαίνει στο αθόρυβο.

 

Εμένα πιάνει και αν πατήσω μια φορά ένα από τα δύο πλαϊνά κουμπιά. Έχω Stock ROM 2.3.5

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την προηγούμενη κουβέντα περι overclocking, σας μεταφέρω ένα διάλογο από το xda

 

-> hi .... has anyone tried over clocking samsung galaxy ace....i heard it can go up to 1.2ghz

- you need a special kernel first

-> even the galaxy mini caan be overclocked to 1.3 Ghz!!!but y not the galaxy ace

- Dude.. the Ace can be overclocked, it just needs a modded Kernel

...

κλπ κλπ

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την προηγούμενη κουβέντα περι overclocking, σας μεταφέρω ένα διάλογο από το xda

 

-> hi .... has anyone tried over clocking samsung galaxy ace....i heard it can go up to 1.2ghz

- you need a special kernel first

-> even the galaxy mini caan be overclocked to 1.3 Ghz!!!but y not the galaxy ace

- Dude.. the Ace can be overclocked, it just needs a modded Kernel

...

κλπ κλπ

 

Όπως είπα και πριν, χρειάζεται ένας σωστός κερνελ :)

Με κερνελς του damian gto στο S μου, έχω oc στα 1440-1500 και είναι σταθερο και κυριλε το κινητό. Με κερνελ τυπου ταλον 1200 ήταν πολλά (απο θέμα σταθερότητας). Κατά τα αλλα έχω κάνει oc ως στα 1700 δοκιμαστικά.

 

Συνήθως για να μην μαμας το κινητό ούτε άμεσα ούτε έμμεσα και να είσαι σίγουρος, ένα λογικό όριο oc είναι στο 20% του επεξεργαστή πάνω κάτω. Στο ace δηλαδή απο 800 να το έχεις 960-1000 το πολύ.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν φίλε Νίκο δε μπορούμε να το κάνουμε overclock,

ας το κάνουμε τουλάχιστο underclock που μπορούμε,

μπας και γλυτώσουμε και καθόλου μπαταρία. :lol:

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Λιγο help παιδια.Εχω ανοιχτο το odin αλλα δεν ξερω τι αρχεια να βαλω στα παιδία phone boot κτλ.Τι κανω λαθος? Edited by CoachAce
Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν φίλε Νίκο δε μπορούμε να το κάνουμε overclock,

ας το κάνουμε τουλάχιστο underclock που μπορούμε,

μπας και γλυτώσουμε και καθόλου μπαταρία. :lol:

 

υπαρχει κερνελ για overclock αλλά δεν ειναι αρκετα σταθερος ακομα. Τα αποτελεσματα στο quadrant παντως πανε αρκετα ψηλα :cool:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κερνελ για overclock αλλά δεν ειναι αρκετα σταθερος ακομα. Τα αποτελεσματα στο quadrant παντως πανε αρκετα ψηλα :cool:

 

Το πιο σημαντικό κομμάτι είναι ο κερνελ. Την καλύτερη ρομ του πλανήτη να φοράς, άμα έχεις μαπα κερνελ δεν έχεις απόδοση.

 

Μη σας συγκινούν τοσο τα benchmarks. Το κινητό μου βγάζει στο quadrand 4350.. Μήπως είναι καλύτερο και απο το sgs2?? :lol:

Δεν νομιζω :)

 

Αφού λοιπόν φίλε Νίκο δε μπορούμε να το κάνουμε overclock,

ας το κάνουμε τουλάχιστο underclock που μπορούμε,

μπας και γλυτώσουμε και καθόλου μπαταρία. :lol:

 

Έχεις δίκιο! Δεν παλεύεται η μπαταρία με 800..Φαντάζομαι κατανάλωση που θα έχει στα 1000..!

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι η 2.2 είναι καλύτερη τις 2.3 που έχουμε μέχρι τώρα.

Αν βέβαια θέλεις να αναβαθμίσεις γιατί δεν το συνδέεις στο πσ και να κάνεις το update με το kies;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

εχω κανει εγκατασταση το kies χιλιεσ φορες στο pc και δεν ανοιγει με τιποτα λεει οτι ζηταει συγνωμη και οτι δε μπορει να ανοιξει..διαβαζω εδω κ 3 ωρες ολα τα ποστ κ μου κανει πολυ εντυπωση που ολοι δουλευετε μεσω KIES Κ κανεις δεν ειχε το ιδιο προβλημα,τι να κανω ειναι πολυ εκνευριστικο..γιατι δεν ανοιγει?:(

 

Αυτο για την ακριβεια Kies_2.0.3.11082_152_4

Edited by stavrosk1
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει εγκατασταση το kies χιλιεσ φορες στο pc και δεν ανοιγει με τιποτα λεει οτι ζηταει συγνωμη και οτι δε μπορει να ανοιξει..διαβαζω εδω κ 3 ωρες ολα τα ποστ κ μου κανει πολυ εντυπωση που ολοι δουλευετε μεσω KIES Κ κανεις δεν ειχε το ιδιο προβλημα,τι να κανω ειναι πολυ εκνευριστικο..γιατι δεν ανοιγει?:(

 

Αυτο για την ακριβεια Kies_2.0.3.11082_152_4

δοκίμασε πρώτα απεγκατάσταση και μετά εγκατάσταση του ΚΙΕS. Αν το έχεις κάνει ήδη, δοκίμασε σε κάποιο άλλο PC ίσως...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε πρώτα απεγκατάσταση και μετά εγκατάσταση του ΚΙΕS. Αν το έχεις κάνει ήδη, δοκίμασε σε κάποιο άλλο PC ίσως...

 

η διαδικασια αναβαθμισης γινεται μονο μεσω kies?

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασια αναβαθμισης γινεται μονο μεσω kies?

"Επίσημα" το κάνεις μόνο μέσω ΚΙΕΣ.

"Ανεπίσημα" το κάνεις μέσω ODIN.

 

Προσωπικά προτιμώ το ΚΙΕΣ γιατί

α) Εχω σκοπό να παραμείνω ΜΟΝΟ στις μαμίσιες εκδόσεις

β) Αναβαθμίζοντας μέσω ΚΙΕΣ δε χάνεις τίποτε από το κινητό (προγράμματα, ρυθμίσεις, επαφές, ραντεβού, κλπ)

ενώ (αν έχω καταλάβει σωστά από τους φίλους) μέσω odin πρέπει μετά να τα ξαναστήσεις όλα από την αρχή

(έστω και μέσω titanium)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

"Επίσημα" το κάνεις μόνο μέσω ΚΙΕΣ.

"Ανεπίσημα" το κάνεις μέσω ODIN.

 

Προσωπικά προτιμώ το ΚΙΕΣ γιατί

α) Εχω σκοπό να παραμείνω ΜΟΝΟ στις μαμίσιες εκδόσεις

β) Αναβαθμίζοντας μέσω ΚΙΕΣ δε χάνεις τίποτε από το κινητό (προγράμματα, ρυθμίσεις, επαφές, ραντεβού, κλπ)

ενώ (αν έχω καταλάβει σωστά από τους φίλους) μέσω odin πρέπει μετά να τα ξαναστήσεις όλα από την αρχή

(έστω και μέσω titanium)

 

Όχι δεν ισχύει αυτό. Μπορείς να βρεις την επίσημη ρομ που θέλεις και να την περάσεις με το οντιν. Όσο επίσημη θα είναι με το κιες,αλλο τοσο θα είναι και με το οντιν. Επίσης αν δεν κάνεις repartition και τα wipes μονος σου δεν σβήνεται τίποτα με το οντιν.

Αυτό δεν το κάνουνε βέβαια γιατί ΔΕΝ κάθεται καλά η νεα ρομ αν δεν γίνει καθαρή εγκατάσταση ούτε με το οντιν ουτε με το κιες.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομε να περασω και εγω τη 2.3.5 αφου οσοι την περασανε δωσανε καλες κριτικες!Το μονο που με απασχολει ειναι (απο οτι καταλαβα) οτι δεν εχει ελληνικη γλωσσα. αφου περασουμε την καινουργια rom πως μπορω να βαλω την ελληνικη γλωσσα? αν καπιος εχει βρει καπιο οδηγο ας τον κανει post αν ειναι ευκολο γιατι εψαξα στον γκουγκλη αλλα δε βρεικα κατι !
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομε να περασω και εγω τη 2.3.5 αφου οσοι την περασανε δωσανε καλες κριτικες!Το μονο που με απασχολει ειναι (απο οτι καταλαβα) οτι δεν εχει ελληνικη γλωσσα. αφου περασουμε την καινουργια rom πως μπορω να βαλω την ελληνικη γλωσσα? αν καπιος εχει βρει καπιο οδηγο ας τον κανει post αν ειναι ευκολο γιατι εψαξα στον γκουγκλη αλλα δε βρεικα κατι !

Έχει κανονικότατα ελληνικά και στο περιβάλλον αλλά και στο πληκτρολόγιο. Μη μασάς :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανονικότατα ελληνικά και στο περιβάλλον αλλά και στο πληκτρολόγιο. Μη μασάς :)

 

Τελεια! με εφτιαξες τωρα :D

Link to comment
Share on other sites

Τελεια! με εφτιαξες τωρα :D

Εννοώ πάντα μέσα από ODIN και τη ROM από sammobile, έτσι;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πάντα μέσα από ODIN και τη ROM από sammobile, έτσι;

 

ναι τη rom που αναφερθηκε 1-2 σελιδες πριν μεσω sammobile!εννοητε μεσω ΟDIN!

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση με την 2.3.5 πετάει το κινητό, η μπαταρία μου φαίνεται ότι κρατάει περισσότερο.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανονικότατα ελληνικά και στο περιβάλλον αλλά και στο πληκτρολόγιο. Μη μασάς :)

 

είσαι σίγουρος για αυτό ? γιατί φίλος που πέρασε την αντίστοιχη για το Galaxy S (δεν ξέρω αν εδώ υπάρχει κάποια διαφορά) είχε ελληνικό μενού αλλά όχι Ελληνικό πληκτρολόγιο ....

 

άραγε τελικά η voda και οι άλλες εταιρίες πότε θα μας την πλασάρουν μέσω KIES ?

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...