Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πως μπορώ να το βάλω αυτό ?

:w00t::w00t:

 

 

 

-----> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1179362

 

Εχει οδηγιες στο ποστ που δειχνεις :p Ο πρωτος τροπος ειναι ο πιο ευκολος αλλά θελει ρουτ. Αντι για τον root explorer μπορεις και με τον es που τον προτιμω

Link to comment
Share on other sites

Εχω μαζεμένες απορίες κι όποιος ξέρει ας απαντήσει παρακαλώ:

 

1) Υπάρχει τρόπος να μεγαλώσουμε λίγο το μέγεθος των γραμμάτων στα εικονίδια της οθόνης

χωρίς να χρειαστεί να εγκαταστήσω extra software? Εχουμε και μια ηλικία και δυσκολευόμαστε...

 

2) Υπάρχει τρόπος να ΜΗΝ απενεργοποιείται η κάμερα όταν η μπαταρία πέφτει κάτω από το 15% ?

Δε με νοιάζει αν φαίνεται λίγο το 15% για τη samsung.

Για εμένα είναι αρκετό αν απλά θέλω να τραβήξω μία φωτογραφία...

 

3) Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με το μετρητή της μπαταρίας.

Από το 100% μέχρι το 10% μου κράτησε 10 ώρες και από το 10% μέχρι το 5% άλλες 10... (με ίδια χρήση)

Εχω κάνει και calibration της μπαταρίας... Καμία ιδέα?

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να νοησω κατι..Γιατι στα sms στα ελληνικα δεν με αφηνει να γραψω με μικρα γραμματα παρα μονο με κεφαλαια;Στα αγγλικα μπορω να το γυρισω στα μικρα...

Αλλα το κορυφαιο ειναι πως οταν γραφω στο πλαισιο του παραληπτη, με αφηνει να γραψει στα ελληνικα μικρα γραμματα, και με το παω στη συνταξη κυριως θεματος...μονο κεφαλαια..!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να νοησω κατι..Γιατι στα sms στα ελληνικα δεν με αφηνει να γραψω με μικρα γραμματα παρα μονο με κεφαλαια;Στα αγγλικα μπορω να το γυρισω στα μικρα...

Αλλα το κορυφαιο ειναι πως οταν γραφω στο πλαισιο του παραληπτη, με αφηνει να γραψει στα ελληνικα μικρα γραμματα, και με το παω στη συνταξη κυριως θεματος...μονο κεφαλαια..!

Απ όσο νωρίζω, αν χρησιμοποιήσεις unicode θα γράψεις με μικρά αλλά θα στέλνεις SMS μέχρι 70 χαρακτήρες.

Αν θες να στέλνεις SMS 160 χαρακτήρων, τότε θα πρέπει να γράφεις σε GSM Standard που είναι κεφαλαία.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Εχει οδηγιες στο ποστ που δειχνεις :p Ο πρωτος τροπος ειναι ο πιο ευκολος αλλά θελει ρουτ. Αντι για τον root explorer μπορεις και με τον es που τον προτιμω

 

δεν μπορώ να βάλω το αρχείο μέσα στον φάκελο που λέει (/system/media)

πως να το βάλω ? κάνω αποκοπή μετά παω να κάνω επικόλληση και δεν με αφήνει!

τον es χρησιμοποιώ και εγώ!

και είμαι root!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία.

πως γράφω με μικρά ελληνικά στα μηνύματα?

Με το βελάκι δεν αλλάζει απο κεφαλαία σε μικρά....

Ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία.

πως γράφω με μικρά ελληνικά στα μηνύματα?

Με το βελάκι δεν αλλάζει απο κεφαλαία σε μικρά....

Ευχαριστω

Ρίξε μία ματιά 4 μυνήματα παραπάνω... ;)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι :Ρ !

 

ειμαι και εγω κατοχος του ace και μετα απο καμια εβδομαδα εξικοιωσεις με το κινητο ( εφαρμογες . χειρισμος. λυσεις προβληματων που ακομα προσπαθω να βρω λυσεις αλλα ενταξει ειναι μικροπραγματα ) ειπα να προχωρησω σε ροοταρισμα ! ειμαι στα 2,3,3 μαμισια δεν εχω πειραξει τπτ ! αλλα επειδη διαβασα λιγο πιο πριν οτι γινεται με διαφορετικο τροπο απο οτι τα προηγουμενα ροοταρισματα θα θελα ενα λινκ αν ειναι ευκολο !¨:) επισης επειδη το χασα λιγο για την gingareal kai γενικα τις custom rom αν μπορει να με διαφωτισει καποιος θα το εκτιμουσα αφανταστα ! με λιγα λογια εκτοσ απο το ροοταρισμα τι αλλο να κανω ;

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στα 2,3,3 μαμισια δεν εχω πειραξει τπτ ! αλλα επειδη διαβασα λιγο πιο πριν οτι γινεται με διαφορετικο τροπο απο οτι τα προηγουμενα ροοταρισματα θα θελα ενα λινκ αν ειναι ευκολο !¨:)
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3788374#post3788374

 

 

Καμιά ιδέα γι αυτά που ρώτησα στο 1ο post αυτής της σελίδας υπάρχει βρε παιδιά?

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Εχω μαζεμένες απορίες κι όποιος ξέρει ας απαντήσει παρακαλώ:

 

3) Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με το μετρητή της μπαταρίας.

Από το 100% μέχρι το 10% μου κράτησε 10 ώρες και από το 10% μέχρι το 5% άλλες 10... (με ίδια χρήση)

Εχω κάνει και calibration της μπαταρίας... Καμία ιδέα?

Το ιδιο συμβαινει και στο δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο συμβαινει και στο δικο μου.

Προφανώς η διαχείριση μπαταρίας είναι λίγο μπάχαλο... λογικά απλώς περιμένουμε κάποια καλύτερη ROM και μέχρι τότε ...συμβιβαζόμαστε ;)

Edited by mclound
"διαχείριση" και όχι "διαχείρηση"
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Aρα (ως προς το 3ο μου ερώτημα) δεν είναι δικό μου μόνο πρόβλημα...

Φταίει... η κοινωνία γενικότερα... Αντε να δούμε...

 

Το πρόβλημα επίσης είναι ότι μόλις πέσεις στο 15% χάνεις την κάμερα...

Οπότε έχεις άλλη μισή μέρα κινητό αλλά χωρίς κάμερα... (Φρίκη ο μεσαίωνας της τηλεφωνίας)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Aρα (ως προς το 3ο μου ερώτημα) δεν είναι δικό μου μόνο πρόβλημα...

Φταίει... η κοινωνία γενικότερα... Αντε να δούμε...

 

Το πρόβλημα επίσης είναι ότι μόλις πέσεις στο 15% χάνεις την κάμερα...

Οπότε έχεις άλλη μισή μέρα κινητό αλλά χωρίς κάμερα... (Φρίκη ο μεσαίωνας της τηλεφωνίας)

Κάπου στο xda είχα βρει ένα patch που το διορθώνει αυτό, οπότε και με λιγότερο από 15% μπαταρία σου λειτουργεί η κάμερα κανονικά. Όταν το ανακαλύψω θα postάρω εδώ.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Κάπου στο xda είχα βρει ένα patch που το διορθώνει αυτό, οπότε και με λιγότερο από 15% μπαταρία σου λειτουργεί η κάμερα κανονικά. Όταν το ανακαλύψω θα postάρω εδώ.

Ω! Σε ευχαριστώ... :)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας, με το link2sd εχει ασχοληθει κανεις ; στο μαρκετ εχει κανει καποιος μια αναφορα για το πως μπορουμε να μοιρασουμε την sd σε partition ισχυει αυτο στο ace ; το εχει κανει κανεις ; αν ναι πειτε μου.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Ανα διαστήματα (μια δυο φορές το μήνα ας πούμε) όταν με παίρνουν τηλέφωνο,χτυπάει αλλά δεν μου δείχνει ούτε οτι με καλούν ούτε ποιός με καλεί,απλά είναι κολλιμένο στην οθόνη κλειδώματος,αν πατήσω να ξεκλιδώσει σταματάει να χτυπάει και μου λέει σφαλμα android κάτι τετοιο,και όχι τπτ άλλο αλλά αν πάω να δώ μετά ποιός με πήρε δεν δείχνει τπτ δεν έχει κρατήσει την κλήση.συμβαίνει και σε καναν άλλο ή μονο σε μενα?!

 

Παιδια κανείς που να του έχει τύχει?,πάλι το κανε χθες είναι λίγο σπαστικό να μαντεύεις ποιός μπορεί να σε καλούσε :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τροπος να μπλοκαρω εφαρμογη -το Facebook συγκεκριμενα- σε Unrooted κινητο υπαρχει;

Καθε 5 λεπτα αρχιζει και τρεχει!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Τροπος να μπλοκαρω εφαρμογη -το Facebook συγκεκριμενα- σε Unrooted κινητο υπαρχει;

Καθε 5 λεπτα αρχιζει και τρεχει!

Disable με την εφαρμογή Autostarts.

Link to comment
Share on other sites

Disable με την εφαρμογή Autostarts.

Νομίζω ότι αυτό θέλει root... Δεν πρέπει να υπάρχει κάτι για unrooted...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας και καλώς σας βρήκα είμαι και εγώ κάτοχος του ΄Ασου και ομολογώ οτι βρήκα το συγκεκριμένο ποστ και φόρουμ αρκετά χρήσιμα παρακολουθώ εδώ και καιρό το φόρουμ και πήρα την απόφαση να γραφτώ εδώ για να ποστάρω εμπειρίες και προβλήματα που συνάντησα....

Μετά απο λίγο καιρό ενασχόλησής μου με το θέμα άρχισα να κάνω λίγο tweking βρήκα έναν οδηγό για το πως να βάλω flash player στον browser στο νετ...

αφού τον ακολούθησα πιστά διαπίστωσα οτι το κινητό μου μετά απο αυτά τα σκαλίσματα απορρίπτει αυτόματα τις κλήσεις ... και δεν υπάρχει πουθενά ρύθμιση για να το απενεργοποιήσω .. στο θέμα μας τώρα ο φλας δεν μου δούλεψε και κράσαραν όλοι οι browsers που δοκίμασα.... απο τα λίγα που κατάλαβα (είχα την Vodafone 2.3.3) (S5830XWKP6) με τον οδηγό αυτό υποτίθεται οτι θα δούλευε για όλες τις ρομ αλλά μάταια έπρεπε να διαλέξω services για συγκεκριμένες ρομ (DDkq5,kpn,DxKPB,kph,kpn,xwkpo) διάλεξα την τελευταία θεωρώντας οτι είναι ποιο κοντά με την δική μου .... για να μην τα πολυλογώ όλες δεν δούλευαν και έχω πρόβλημα με τις κλήσεις και φουλ αστάθεια στο κινητό μου (χρειαζόταν το clockworkmod ) κλπ κλπ

Στην ερώτησή μου τώρα υπάρχει πουθενά η στοκ ρομ της Vodafone 2.3.3 που είχα πριν ? που μπορώ να την βρώ (Κοίταξα στο Samfirware αλλά δεν την βρήκα) και αν την περάσω θα επιστρέψει το κινητό στην ηρεμία του ? (προσωρινά μέχρι να ξαναδιαολιστώ και αρχίσω τα πειράγματα :P) και αν υπάρχει θα την περάσω με οντιν κλπ ? η με άλλο τρόπο ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη για το μπλα μπλα :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας και καλώς σας βρήκα είμαι και εγώ κάτοχος του ΄Ασου και ομολογώ οτι βρήκα το συγκεκριμένο ποστ και φόρουμ αρκετά χρήσιμα παρακολουθώ εδώ και καιρό το φόρουμ και πήρα την απόφαση να γραφτώ εδώ για να ποστάρω εμπειρίες και προβλήματα που συνάντησα....

Μετά απο λίγο καιρό ενασχόλησής μου με το θέμα άρχισα να κάνω λίγο tweking βρήκα έναν οδηγό για το πως να βάλω flash player στον browser στο νετ...

αφού τον ακολούθησα πιστά διαπίστωσα οτι το κινητό μου μετά απο αυτά τα σκαλίσματα απορρίπτει αυτόματα τις κλήσεις ... και δεν υπάρχει πουθενά ρύθμιση για να το απενεργοποιήσω .. στο θέμα μας τώρα ο φλας δεν μου δούλεψε και κράσαραν όλοι οι browsers που δοκίμασα.... απο τα λίγα που κατάλαβα (είχα την Vodafone 2.3.3) (S5830XWKP6) με τον οδηγό αυτό υποτίθεται οτι θα δούλευε για όλες τις ρομ αλλά μάταια έπρεπε να διαλέξω services για συγκεκριμένες ρομ (DDkq5,kpn,DxKPB,kph,kpn,xwkpo) διάλεξα την τελευταία θεωρώντας οτι είναι ποιο κοντά με την δική μου .... για να μην τα πολυλογώ όλες δεν δούλευαν και έχω πρόβλημα με τις κλήσεις και φουλ αστάθεια στο κινητό μου (χρειαζόταν το clockworkmod ) κλπ κλπ

Στην ερώτησή μου τώρα υπάρχει πουθενά η στοκ ρομ της Vodafone 2.3.3 που είχα πριν ? που μπορώ να την βρώ (Κοίταξα στο Samfirware αλλά δεν την βρήκα) και αν την περάσω θα επιστρέψει το κινητό στην ηρεμία του ? (προσωρινά μέχρι να ξαναδιαολιστώ και αρχίσω τα πειράγματα :P) και αν υπάρχει θα την περάσω με οντιν κλπ ? η με άλλο τρόπο ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη για το μπλα μπλα :)

Καλώς τον!

 

Σίγουρα θα την περάσεις με ODIN, δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος βασικά... Όσο για το που θα βρούμε (διότι και εγώ θέλω τη μαμίσια της Wind) δεν έχω βρει ακόμη. Αλλά δε με χαλάει καθόλου η 2.3.3 απο SamFirmware που έχω πάνω. Μετά από Fla.sh και Cyanogen αποφάσισα μια stock και εχω ηρεμήσει. Αλλά αν έβρισκα κάπου τη μαμίσια 2.2.1 που φόραγε όταν το ψώνισα από τη Wind, θα ήθελα να τη βάλω, ή έστω μια 2.3 από Wind. Δεν ξέρω, μήπως κάποιος που έχει μαμίσια "μπορεί να πάρει image" από τη δική του. Μάλλον χλωμό κάτι τέτοιο...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον!

 

Σίγουρα θα την περάσεις με ODIN, δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος βασικά... Όσο για το που θα βρούμε (διότι και εγώ θέλω τη μαμίσια της Wind) δεν έχω βρει ακόμη. Αλλά δε με χαλάει καθόλου η 2.3.3 απο SamFirmware που έχω πάνω. Μετά από Fla.sh και Cyanogen αποφάσισα μια stock και εχω ηρεμήσει. Αλλά αν έβρισκα κάπου τη μαμίσια 2.2.1 που φόραγε όταν το ψώνισα από τη Wind, θα ήθελα να τη βάλω, ή έστω μια 2.3 από Wind. Δεν ξέρω, μήπως κάποιος που έχει μαμίσια "μπορεί να πάρει image" από τη δική του. Μάλλον χλωμό κάτι τέτοιο...

Ευχαριστώ !!

το το θέμα είναι οτι δεν έβαλα ρομ πάνω την ίδια έχει αν και αλλαξαν μερικά πράγματα (ας το πούμε το Vodafone Welcome screen τώρα είναι της Google ) αυτό που έκανα πιθανολογώ με όσα περιγράφει ο τύπος ήταν να αλλάξω kernel... γιατί πάλι την ίδια ρομ φαίνεται να έχει .. εξαφανίστηκαν με παρατεταμένο πάτημα οι επιλογές (Δεδομένα, πτήση,κλπ) και έχει μόνο το κλείσιμο συσκευής όταν πάω να ρυθμίσω τον ήχο κρασάρει και άστα να πάνε.... θα δοκιμάσω με την 2.3.3 που έχεις εσύ πάνω μπας και δω φώς {S5830XWKPW ## COOPER.OPS CSC - S5830OXXKPC 2.3.3 2011 August 22 } αυτήν εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...