Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού πήγε η καρδιά μου στην κούλουρη (έκανε συνεχώς reboot το κινητό ) και αφού απέφυγα το brick τελικά κατάφερα να βάλω την 2.3.4 απο το samfirware που μάλλον είναι σέρβικη γιατί είχε σέρβικα στην αρχή.... so far so good ... είχε και ελληνικά :) κομπλέ μου φαίνεται και πάει μια χαρά θα το τεστάρω και θα ποστάρω εμπειρίες.....

ρε γμτ είχα καταφέρει να κάνω και partition στην κάρτα μνήμης και έμεινα με το partition..

(να σημειώσω εδώ οτι περισσότερα προβλήματα είχα με τις εφαρμογές του partition Οπότε δεν σας το συστήνω)

είχα μετατρέψει και σε ext4 το filesystem ... αλλά νομίζω επέστρεψα σε rfs

θα δω πως πάει και θα ενημερώσω....

πάντως με την 2.3.3 της βοντα έτσι κ έτσι εντυπώσεις με όλη την σαβούρα που είχε αλλά τουλάχιστον ήταν σταθερή...

είχα και πρόβλημα άλυτο με το bluetooth προσπαθούσα να το συνδέσω με το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου που διαθέτει bluetooth και ενώ ήταν συνδεδεμένο κανονικά ούτε άκουγα κατά την κλήση ούτε με ακούγαν....

επειδή το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου έχει και λειτουργία Bluetooth Audio (εν ολίγοις παίζεις μουσική απο το κινητό και ακούγεται απο το ηχοσύστημα) σε αυτή την λειτουργία ακουγόταν κανονικά.....

δεν ξέρω αν κάποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα αλλά αν διορθωθεί με την 2.3.4 θα ενημερώσω...

το ωραίο σε αυτή την λειτουργία όταν λειτουργώ το IGO για πλοήγηση η κοπελιά ακουγόταν απο τα ηχεία του αυτοκινήτου ταυτόχρονα με την μουσική (πριν μιλήσει πχ στρίψτε δεξιά έκανε ένα ωραίο fade out στην μουσική ) :happy:

 

θα τα λέμε συχνά :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια κανείς που να του έχει τύχει?,πάλι το κανε χθες είναι λίγο σπαστικό να μαντεύεις ποιός μπορεί να σε καλούσε :wacko:

 

φίλε εμένα μου είχε τύχει και το αστείο ήταν οτι δεν μπορούσα να το σηκώσω και κόλαγε το κινητό .... το πάθαινα όταν περνούσα διάφορους Launchers τα έβγαλα όλα και ησύχασα.... αν έχεις βάλει κάποιον launcher βγάλτον...

 

δεν είναι το κινητό αυτό για launchers είναι δύστροπο (μικρή μνήμη , και εσ. αποθ χώρος) σέρνεται το κινητό και σιχτιρίζεις...:X

Link to comment
Share on other sites

φίλε εμένα μου είχε τύχει και το αστείο ήταν οτι δεν μπορούσα να το σηκώσω και κόλαγε το κινητό .... το πάθαινα όταν περνούσα διάφορους Launchers τα έβγαλα όλα και ησύχασα.... αν έχεις βάλει κάποιον launcher βγάλτον...

 

δεν είναι το κινητό αυτό για launchers είναι δύστροπο (μικρή μνήμη , και εσ. αποθ χώρος) σέρνεται το κινητό και σιχτιρίζεις...:X

 

1) αφού φλασαρες, γιατί δεν πέρασες την ks2 (2.3.5)?

2) το είπα παραπάνω, samfirmware τέλος, Sammobile τώρα.

3) οποιοσδήποτε launcher είναι κατά πολύ ανώτερος του touch wiz της Samsung.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε ένα κουφό...

Εβαλα τη νέα 2.3.3 (τη 2η έκδοση)

Φόρτισα το κινητό, έσβησα τα battery stats και το έβγαλα από τη φόρτιση.

 

Εχω το κινητό ανοιχτό εδώ και 26 ώρες και η μπαταρία εξακολουθεί να δείχνει 100% (έχω κάνει βέβαια απειροελάχιστη χρήση)

Θα περιμένω να δω πόσο θα κρατήσει και θα σας ανεβάσω φωτό από την επιλογή που δείχνει τη χρήση της μπαταρίας.

Το κινητό (όλες αυτές τις 26 ώρες) είναι σε κανονική κατάσταση (όχι κατάσταση πτήσης)

:X

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε μονο μη δείχνει λανθασμενη μέτρηση ;)

 

Ναι αυτό σκέφτηκα κι εγώ. :worry:

Επίσης οι 26 ώρες που το έχω ανοιχτό νομίζω πως είναι ήδη πολλές (δε με έχει συνηθίσει σε τέτοια...)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας, με το link2sd εχει ασχοληθει κανεις ; στο μαρκετ εχει κανει καποιος μια αναφορα για το πως μπορουμε να μοιρασουμε την sd σε partition ισχυει αυτο στο ace ; το εχει κανει κανεις ; αν ναι πειτε μου.ευχαριστω.

 

φίλε το έκανα εγώ ..... καταρχήν θα πρέπει να βάλεις το CWM (clockWorkmodeRecovery) και να φορμάρεις την κάρτα μνήμης .... που σημαίνει οτι θα σβήσει τα πάντα και στην συνέχεια να δημοιουργήσεις το partition το link2sd δεν μπορεί να σου φτιάξει partition απλά το βλέπει και σου κάνει μερικές εφαρμογές λινκ εκεί ... δηλαδή εκτός απο το System/ σου δημοιουργεί η παραπάνω εφαρμογή (CWM) και το Sd/system οπου θεωρητικά μπορείς να περάσεις εφαρμογές που είναι μόνο για το κινητό εκεί.....

Δεν το συστήνω για εφαρμογές που ξεκινούν αμέσως γιατι η μαμά Samsung είναι δύστροπη και κατα το boot όταν σου λέει Εκτελείται σάρωση πολυμέσων (2) φορές δεσμέυει την κάρτα μνήμης και οι εφαρμογές κρασάρουν

Για να σου δώσω να καταλάβεις πες εσύ οτι ακούς μουσική και θέλεις πχ να ανοίξεις ταυτόχρονα και το FB ε πίστεψε με το κόλημα που θα τρώει και το σιχτίρισμα που θα ρίξεις αν δεν σου κρασάρει δεν αξίζει τον κόπο.. οι κάρτες μνήμης δεν είναι σκληροί δίσκοι και συμπεριφέρονται περίεργα αν τις κόψεις στα 2 και πόσο μάλιστα τα 2 μέρη να έχουν και διαφορετικό Filesystem (rfs/ext4 και Fat32 ) ... λίγες είναι οι εφαρμογές που στέκονται αξιοπρεπείς ...... αν δεν υπάρχει πρόβλημα σου λέω πως γίνεται σχετικά απλό είναι... με τον κίνδυνο να τουβλιάσεις το Ace σου όπως σε πολλές περιπτώσεις.... υπάρχει και μία άλλη εφαρμογή που γίνεται μέσω pc. αλλά δεν την έχω δοκιμάσει...

Link to comment
Share on other sites

2) το είπα παραπάνω, samfirmware τέλος, Sammobile τώρα.

 

Νίκο το sammobile οπως το είδα λίγο είναι φόρουμ.

το samfirmware παραμένει ως site όπως ήταν ...

τι αλλάζει ? :worry:

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

1) αφού φλασαρες, γιατί δεν πέρασες την ks2 (2.3.5)?

2) το είπα παραπάνω, samfirmware τέλος, Sammobile τώρα.

3) οποιοσδήποτε launcher είναι κατά πολύ ανώτερος του touch wiz της Samsung.

 

1. δεν πολυέψαξα βρήκα εκείνη σε κατάσταση πανικού και την πέρασα...

2. έχουμε μέχρι τέλος του χρόνου να κάνουμε την μετάβαση....

3. οποιοσδήποτε launcher οπτικά ναι περιβάλλον ναι όλα τα άλλα ναι αλλά σε κολήματα που τραβάει ώρες ώρες όχι...(αν υπήρχε κάποιος τρόπος να μην τρέχει ταυτόχρονα στο παρασκήνιο και ο μαμάτος της Σαμ χωρίς να βάλεις άλλη ρόμ ίσως να άξιζε κατ εμέ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία χαζή ερώτηση...

Ανοίγω το ράδιο του Ace και ξεκινάω να ακούω... πως το κλείνω???

(Σε πρώτη φάση το σκοτώνω από το task manager)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία χαζή ερώτηση...

Ανοίγω το ράδιο του Ace και ξεκινάω να ακούω... πως το κλείνω???

(Σε πρώτη φάση το σκοτώνω από το task manager)

Πατάς το "Mute" που έχει πάνω αριστερά και μετά το Back.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Πατάς το "Mute" που έχει πάνω αριστερά και μετά το Back.

Eτσι εξακολουθεί να λειτουργεί, απλά δεν ακούγεται...του κλείνεις τη φωνή (ή κάνω λάθος?)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Eτσι εξακολουθεί να λειτουργεί, απλά δεν ακούγεται...του κλείνεις τη φωνή (ή κάνω λάθος?)

εμένα μου κλείνει, δηλαδή δεν εμφανίζεται στο notification bar πια και -φυσικά- σταματάει να παίζει.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου κλείνει, δηλαδή δεν εμφανίζεται στο notification bar πια και -φυσικά- σταματάει να παίζει.

 

OK θα το τσεκάρω αύριο... :)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Νίκο το sammobile οπως το είδα λίγο είναι φόρουμ.

το samfirmware παραμένει ως site όπως ήταν ...

τι αλλάζει ? :worry:

 

Εκεί θα «συνεχιστεί» το samfirware. Το κοίταξα και την τελευταία (ks2) δεν την είχε προχθές στο samfirm αλλά μόνο στο samobile.

Είναι και φόρουμ όπως ήταν και το samfirm.

 

οποιοσδήποτε launcher οπτικά ναι περιβάλλον ναι όλα τα άλλα ναι αλλά σε κολήματα που τραβάει ώρες ώρες όχι...(αν υπήρχε κάποιος τρόπος να μην τρέχει ταυτόχρονα στο παρασκήνιο και ο μαμάτος της Σαμ χωρίς να βάλεις άλλη ρόμ ίσως να άξιζε κατ εμέ :rolleyes:

 

κανείς δεν κολλάει και όπως είπα φίλε μου οποιοσδήποτε είναι καλύτερος από τον tw σε όλα. Μνήμη, ταχύτητα, παραμετροποίηση, σταθερότητα κλπ.

Αν δεν θέλεις να τρεχει και ο tw (καλά ε; μόνο στο ace γίνεται αυτό) τότε σβήσε από το /system/app το touchwiz30launcher.apk (η κάπως έτσι. μπορει να διαφέρει λίγο η ονομασία).

Παρε ένα nandroid backup πρώτα (πάντα καλού κακού) και διέγραψε το. εννοείτε πως πρέπει να έχεις άλλον launcher εγκατεστημένο πριν διαγράψεις τον tw.

(προτείνω zeam launcher. Δεν έχει πολλά φρου φρου, αλλά είναι καλύτερος σε όλα εκτός της παραμετροποίησης)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κανείς δεν κολλάει και όπως είπα φίλε μου οποιοσδήποτε είναι καλύτερος από τον tw σε όλα. Μνήμη, ταχύτητα, παραμετροποίηση, σταθερότητα κλπ.

Αν δεν θέλεις να τρεχει και ο tw (καλά ε; μόνο στο ace γίνεται αυτό) τότε σβήσε από το /system/app το touchwiz30launcher.apk (η κάπως έτσι. μπορει να διαφέρει λίγο η ονομασία).

Παρε ένα nandroid backup πρώτα (πάντα καλού κακού) και διέγραψε το. εννοείτε πως πρέπει να έχεις άλλον launcher εγκατεστημένο πριν διαγράψεις τον tw.

(προτείνω zeam launcher. Δεν έχει πολλά φρου φρου, αλλά είναι καλύτερος σε όλα εκτός της παραμετροποίησης)

wtf μόνο σε εμένα κολάνε ? golauncher και wp7 έχω δοκιμάσει ο Go ωραίος αλλά σου γεμίζει το τηλέφωνο .... o wp7 πολύ ωραίος αλλά μου χάλασε και όταν χτύπαγε το τηλέφωνο είχα black screen και crash ειδικά αν φόρτωνα κανα widgetάκι πάνω η κανα live wallpaper μου έσπαγε τα νεύρα .... θα δοκιμάσω και να βγάλω τον μαμά να δούμε.....

:mad: δηλαδή αν ξεχαστεί κάποιος και αφού έχει βγάλει τον μαμά βάλει έναν και βγάλει τον custom καληνύχτα μετά έ ?

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε ένα κουφό...

Εβαλα τη νέα 2.3.3 (τη 2η έκδοση)

Φόρτισα το κινητό, έσβησα τα battery stats και το έβγαλα από τη φόρτιση.

 

Εχω το κινητό ανοιχτό εδώ και 26 ώρες και η μπαταρία εξακολουθεί να δείχνει 100% (έχω κάνει βέβαια απειροελάχιστη χρήση)

Θα περιμένω να δω πόσο θα κρατήσει και θα σας ανεβάσω φωτό από την επιλογή που δείχνει τη χρήση της μπαταρίας.

Το κινητό (όλες αυτές τις 26 ώρες) είναι σε κανονική κατάσταση (όχι κατάσταση πτήσης)

:X

 

Για ποια εκδοση μιλας? Αν και υποψιαζομαι πλεον οτι με μηδενικη χρηση και κουρδισμα στις εγκατεστημενες εφαρμογες (να μην τρεχουν οποτε θελουν) καπως ετσι παιζει η μπαταρια του Ace, ειναι εντυπωσιακο το σερι.

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 2.3.5 από sam και η διαφορές με την 2.3.3 που έχω εντοπίσει είναι πως στο τελείωμα κάθε λίστας, αν προσπαθήσεις να scrollάρεις κι άλλο εμφανίζεται ένα μπλε εφέ όπως στην Cyanogen και πως στις ρυθμίσεις Accessibility υπάρχει επιλογή για το power button αν θες να τερματίζει μια ενεργή κλήση ή να σβήνει την οθόνη (αυτό ίσως υπήρχε και στην 2.3.3 αλλά δεν το ήξερα ;))
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Ακούστε ένα κουφό...

Εβαλα τη νέα 2.3.3 (τη 2η έκδοση)

Φόρτισα το κινητό, έσβησα τα battery stats και το έβγαλα από τη φόρτιση.

 

Εχω το κινητό ανοιχτό εδώ και 26 ώρες και η μπαταρία εξακολουθεί να δείχνει 100% (έχω κάνει βέβαια απειροελάχιστη χρήση)

Θα περιμένω να δω πόσο θα κρατήσει και θα σας ανεβάσω φωτό από την επιλογή που δείχνει τη χρήση της μπαταρίας.

Το κινητό (όλες αυτές τις 26 ώρες) είναι σε κανονική κατάσταση (όχι κατάσταση πτήσης)

:X

 

Δοκίμασε να ανοίξεις και να ασχοληθείς για λίγο με κάποια απαιτητική εφαρμογή (πχ ένα παιχνίδι) και θα διαπιστώσεις ότι πολύ σύντομα η η ένδειξη θα πέσει κατακόρυφα. Το γράφημα της χρήσης της μπαταρίας θα σου κάνει σκαλοπάτια. Αυτό το έχω συναντήσει στις περισσότερες rom από τη 2.3.3 και μετά.

Όσον αφορά στη διάρκεια της μπαταρίας μην περιμένεις και πολλά πράγματα. Βρες το cpu spy και εγκατέστησε το. Θα διαπιστώσεις ότι ενώ o επεξεργαστής θα μπορούσε να λειτουργεί στα 122 mhz (όταν δεν υπάρχει ανάγκη για μεγάλη επεξεργαστική ισχύ), αυτός έχει ρυθμιστεί να λειτουργεί στα 245 mhz. Ψάξε λοιπόν για το setcpu. Εγκατέστησε το, πήγαινε στις ρυθμίσεις του, επέλεξε device selection-> autodetect και ρύθμισε το από 122min - 800max (on demand) και τσεκαρε το set on boot. Επίσης δημιούργησε ένα προφίλ για την συχνότητα κατά τη διάρκεια των κλήσεων (εγώ το έχω 320-480). Reboot και είσαι έτοιμος!

 

P.S Θεωρώ, φυσικά, ότι είσαι rooted.

http://tapatalk.com/mu/2eb172ed-3239-57ce.jpg

http://tapatalk.com/mu/2eb172ed-324e-f4db.jpg

http://tapatalk.com/mu/2eb172ed-3264-3d7c.jpg

http://tapatalk.com/mu/2eb172ed-327c-79fd.jpg

http://tapatalk.com/mu/2eb172ed-328f-593b.jpg

 

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε ένα κουφό...

Εβαλα τη νέα 2.3.3 (τη 2η έκδοση)

Φόρτισα το κινητό, έσβησα τα battery stats και το έβγαλα από τη φόρτιση.

 

Εχω το κινητό ανοιχτό εδώ και 26 ώρες και η μπαταρία εξακολουθεί να δείχνει 100% (έχω κάνει βέβαια απειροελάχιστη χρήση)

Θα περιμένω να δω πόσο θα κρατήσει και θα σας ανεβάσω φωτό από την επιλογή που δείχνει τη χρήση της μπαταρίας.

Το κινητό (όλες αυτές τις 26 ώρες) είναι σε κανονική κατάσταση (όχι κατάσταση πτήσης)

:X

Χμ... Ανθρακες ο θησαυρός...

Η μπαταρία έδειχνε 100%. Εκλεισα-Ανοιξα το κινητό και τώρα δείχνει 50% (και μετά από 1 λεπτό πήγε 49%)

Είχε φάει κόλλημα ο μετρητής

 

Για ποια εκδοση μιλας?

Ενώ είχα την 2.3.3 , στις αρχές της εβδομάδας το ΚΙΕΣ μου έβγαλε μήνυμα ότι υπάρχει νέα έκδοση.

Δέχτηκα λοιπόν την αναβάθμιση και το κινητό μου από PDA:KPP / PHONE:KP7 / CSC:KP9 (EUR)

έγινε PDA:KPY / PHONE:KP8 / CSC:KPA (EUR) (πάλι 2.3.3)

(Οποιος ξέρει τι στο καλό άλλαξε ας το ποστάρει)

 

Βρες το cpu spy και εγκατέστησε το.

OK το έβαλα (thanks) αν κατάλαβα καλά, μου λέει όμως ότι ο ήδη επεξεργαστής λειτουργεί στα 122! :blink:

Ψάξε λοιπόν για το setcpu. Εγκατέστησε το...

Σορρυ που ρωτάω αλλά τίποτε ανάλογο σε Free υπάρχει..? :rolleyes:

P.S Θεωρώ, φυσικά, ότι είσαι rooted.

Ναι βέβαια... ;)

Edited by Yoda
Προσθήκη κι άλλων παραθέσεων
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

Ένα φιλαράκι του δώσανε από την vodafone με προσφορά το S5830. Me sim της Vodafone πιάνει κανονικά σήμα 3G αλλά με sim από COSMOTE πιάνει μονο το απλο 2G! υπάρχει τρόπος αλλάζοντας το Android λειτουργικό που έχει (2.3.3) σε ενα πιο καινούργιο (π.χ. 2.3.4 με Ελληνικά αν γίνετε) να διορθωθεί το πρόβλημα?

 

Σας ευχαριστώ

 

--EDIT--

Ψάχνοντας στο thread διάβασα ότι πρέπει να κάνω το τηλέφωνο root και μετά να περάσω custom rom!

Υπάρχει κάνας οδηγός πως να κάνουμε το τηλέφωνο root? Την custom rom την περνάω με το odin?

Edited by johny69
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε λοιπόν για το setcpu. Εγκατέστησε το, πήγαινε στις ρυθμίσεις του, επέλεξε device selection-> autodetect και ρύθμισε το από 122min - 800max (on demand) και τσεκαρε το set on boot. Επίσης δημιούργησε ένα προφίλ για την συχνότητα κατά τη διάρκεια των κλήσεων (εγώ το έχω 320-480). Reboot και είσαι έτοιμος!

 

για ποιο λογο ondemand? ο ondemand ειναι απο τους χειροτερους gonvernor. μακραν καλυτερος (για μενα) ειναι ο conversative. και ριχνει την cpu αμεσα και χρησιμοποιει οσο cpu χρειαζεται. ενω ο ondemand στην πεταει στον κοφτη παντα και αργει να κατεβει η συχνοτητα.

 

 

wtf μόνο σε εμένα κολάνε ? golauncher και wp7 έχω δοκιμάσει ο Go ωραίος αλλά σου γεμίζει το τηλέφωνο .... o wp7 πολύ ωραίος αλλά μου χάλασε και όταν χτύπαγε το τηλέφωνο είχα black screen και crash ειδικά αν φόρτωνα κανα widgetάκι πάνω η κανα live wallpaper μου έσπαγε τα νεύρα .... θα δοκιμάσω και να βγάλω τον μαμά να δούμε.....

:mad: δηλαδή αν ξεχαστεί κάποιος και αφού έχει βγάλει τον μαμά βάλει έναν και βγάλει τον custom καληνύχτα μετά έ ?

 

αρκετα καλος ειναι και ο go, o adw , launcher pro κλπ. ο καλυτερος ειναι ο zeam launcher (30μβ ραμ λιγοτερο απο τον go launcher περιπου. αλλα ειπαμε, δεν εχει πολλα φρου φρου).

αν δεν εχεις τον tw και κανεναν αλλο launcher εγκατεστημενο δεν θα εχει UI το κινητο. αν ξερεις να δουλευεις adb βεβαια κλαιν :P!

παρε ενα nandroid backup, βαλε zeam και σουταρε τον tw. θα πεταει το κινητο σε σχεση με πριν. (λογικα θα δουλευει με 50-60 mb ραμ λιγοτερα. λογικα ετσι)

 

 

Έβαλα την 2.3.5 από sam και η διαφορές με την 2.3.3 που έχω εντοπίσει είναι πως στο τελείωμα κάθε λίστας, αν προσπαθήσεις να scrollάρεις κι άλλο εμφανίζεται ένα μπλε εφέ όπως στην Cyanogen και πως στις ρυθμίσεις Accessibility υπάρχει επιλογή για το power button αν θες να τερματίζει μια ενεργή κλήση ή να σβήνει την οθόνη (αυτό ίσως υπήρχε και στην 2.3.3 αλλά δεν το ήξερα ;))

 

στην ουσια τα extra ειναι endless loop στις αρχικες οθονες και στο μενου (το ace to ειχε απο πριν στο μενου) και το overscroll glow effect.

πολυ καλη μαγκια το glow παντως στις odexed. μονο σε deodexed roms μεχρι τωρα ειχαμε. στις odex, οσο και να προσπαθουσαν να βαλουν οι devs, κρασαρε το framework.

 

 

Ψάχνοντας στο thread διάβασα ότι πρέπει να κάνω το τηλέφωνο root και μετά να περάσω custom rom!

Υπάρχει κάνας οδηγός πως να κάνουμε το τηλέφωνο root? Την custom rom την περνάω με το odin?

 

θα κανεις ροοτ πρωτα το κινητο (διαβασε λιγες σελιδες πισω και θα βρεις πως γινεται σε 2.3.) μετα θα περασεις cwm http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1168417.

μετα προτεινω να περασεις ks2 (στοκ 2.3.5) με οντιν http://www.sammobile.com/threads/34-Samsung-S5830-Galaxy-Ace-Firmwares. (κανε register στο sammobile).

 

τωρα, πρωτου περασεις την ks2 (και οποιαδηποτε αλλη ρομ) θα κανεις πρωτα απο cwm wipe data,wipe cahe & advanced-wipe dalvik cache (μετα βγαζεις μπαταρια, δεν πατας reboot now). βαζεις σε download mode, φλασαρεις οπως πρεπει και με repartition και pit κανονικα.

οταν θα ανοιξει θα μπεις σε recovery (γιατι ειναι στοκ δεν εχει cwm) και θα κανεις wipe data,wipe cache και reboot.

ετσι θα εισαι σιγουρος οτι εγινε καθαρη εγκατασταση.

εννοειτε πως οτι υπαρχει στο κινητο θα σβηστει εκτος απο τα περιεχομενα τις sd (να την εχεις βγαλμενη καλου κακου οσο φλασαρεις βεβαια).

βεβαια μπορεις να μην σβησεις και τιποτα, αλλα αν εχεις περιεργα μετα η δεν εχεις αποδοση η κολληματα, θα φταις εσυ :)

 

αυτα :P

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους:)

 

1)το κανα ροοτ και κατεβασα το adfree αλλα συνεχιζουν να υπαρχουν διαφημισεις:/

τωρα ποιες αλλες δυνατοτητες υπαρχουν; (βασικες δεν με ενδιαφερει τοσο τα προχωρημενα θα τα βρω σιγα σιγα)

2)επισης το κινητο κολλαει(Lag) πριν αρχισω να κατεβαζω εφαρμογες ... τι μπορει να φταει και πως μπορω να το βελτιωσω;

3)το flasharisma σε νεο firmware σε τι βοηθαει και τι αλλαζει στο κινητο ;

4) γενικα τι αλλο μπορω να βελτιωσω πλεον στο κινητο τι προτεινεται ;

 

το χω διαβασει ολο το forum αλλα επειδη ειμαι καινουργιος σε android το χω χασει λιγο:worry:

 

εχω 2,3,3

S5830XWKP7

2.6.35.7-PERF-CL430532

GINGERBREAD.XWKPP

 

ευχαριστω προκαταβολικα :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα κάτσω στο πσ θα σου γράψω για ποιους λόγους κάνεις ρουτ περνάς custom roms κλπ. Θα γράψω από τη δική μου μεριά (παρόμοια) σαν χρήστης galaxy s που έχω φλασαρει χιλιάδες φορές κινητά (ειδικά το δικό μου) και θα βγάλουμε συμπεράσματα μετά (κουβέντα να γίνεται :lol:)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ακόμα περιμένω Νίκο , και στο μεταξύ έχω διαβάσει στο forum σχεδόν δέκα σελίδες φίλους να ταλαιπωρούνται .:X

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, έχω μια απορία.. πως γίνετε να αλλάξουμε το εικονίδιο της μπαταρίας (για παράδειγμα έχω δει σε άλλους δείχνει και ποσοστό πράγμα που είναι χρήσιμο). Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι.. Επισεις η συσκευή μου είναι root.. Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως μπορεί να γίνει αυτό..?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...