Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα ότι έλεγε αλλά δε ξέρω τι πήγε στραβά...

 

Έχω έκδοση βασικού φάσματος wkp8

 

Είναι ευρωπαϊκό και με 2,3,3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις παρατήρησα πως δε λειτουργεί ούτε το gps, τ ενεργοποιώ και κανένα εικονίδιο στο επάνω μέρος, τπτ όπως και για το wifi¨(
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα πως δε λειτουργεί ούτε το gps, τ ενεργοποιώ και κανένα εικονίδιο στο επάνω μέρος, τπτ όπως και για το wifi¨(

 

Ξέρεις να φλασαρεις;

Αν ναι κάνε απο recovery wipe data και cache (θα σβηστούν όλα ) και πέρνα την ks9 (ξανα τα wipes μετά).

Αλλιώς μπορείς να περιμένεις να πάει 8 (να τελειώσει η φόρμουλα) και θα το κάνουμε μαζί με skype και team viewer.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστώ αν θες στείλε μου πμ

 

Οκ θα στείλω σε πμ το skype στις 8 περίπου.

Εσύ κατέβασε το team viewer να είναι έτοιμο.

 

Edit: κατέβασε και την ks9 απο δω hotfile.com/dl/134131222/c672c33/S5830XWKS9_S5830XENKS1_XEN.rar.html

 

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα στείλω σε πμ το skype στις 8 περίπου.

Εσύ κατέβασε το team viewer να είναι έτοιμο.

 

Edit: κατέβασε και την ks9 απο δω hotfile.com/dl/134131222/c672c33/S5830XWKS9_S5830XENKS1_XEN.rar.html

 

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

Μόλις του πέρασα μέσω Odin την 2,3,4 (kph) όλα πήγαν οκ όμως ακόμη δε λειτουργεί gps και wifi. είναι ανεξήγητο πραγματικά!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια!πριν λιγες μερες απεκτησα ενα ace με εγγυηση ακομα...ειναι στην εκδοση 2.2.1 ...επειδη ειναι αδυνατο να διαβασω τοσες σελιδες μπορειτε να μου πειτε τι μπορω να κανω για να παω στην τελευταια εκδοση λογισμικου?και γενικα τι "αναβαθμισεις"περνει το κινητο χωρις να εχω προβλημα στην εγγυηση?ευχαριστω!:)

 

θα μου απαντησει καποιος ?

Link to comment
Share on other sites

θα μου απαντησει καποιος ?

 

Απλα τα πράγματα.

Κατεβάζεις το kies στο pc και συνδεεις το κινητό. Τέλος.

Αν σου βγάλει update καλώς. Και έτσι είσαι εντός εγγύησης.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πέρασα την 2.3.5 έκανα wipe πρινκαι μετά αλλά μάταια, WIFI και GPS δεν δουλεύουν αν κάποιος γνωρίζει εκλιπαρώ να βοηθήσει, δε μπορώ να χρησιμοποιήσω κανένα από τα δύο τα ενεργοποιώ και δε μπορώ να συνδεθώ:wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η συσκευή έχει αυτόνομο δέκτη GPS που σημαίνει ότι δεν προαπαιτείται σύνδεση στο internet. Από εκεί και πέρα χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης που να το εκμεταλλεύεται αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πέρασα την 2.3.5 έκανα wipe πρινκαι μετά αλλά μάταια, WIFI και GPS δεν δουλεύουν αν κάποιος γνωρίζει εκλιπαρώ να βοηθήσει, δε μπορώ να χρησιμοποιήσω κανένα από τα δύο τα ενεργοποιώ και δε μπορώ να συνδεθώ:wacko:

 

Αν δεν γίνεται κάτι, περνα την ρομ που είχε το κινητό και στείλτο για servise. (δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε πραγματικά.)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ έχω απογοητευτεί γτ δε μπορώ να βρω την ρομ που είχε. Πέρασα δύο rom και δεν ισιώνει με τπτ. Βρήκα κάποιους κωδικούς για τέστ το WIfi και gps και έδειχνε να δουλεύουν

Αυτό που στην ουσία συμβαίνει είναι πως το wifi βρίσκει τα δίκτυα και ενώ βάζω τους σωστούς κωδικούς δείχνει πως συνδέεται και αποσυδέεται σαν τρελό. Σα να μη θέλει να κάνει σύνδεση. Δέ μπορώ να κάταλάβω.. ίσως φταίει το shell root που έκανα με ένα άλλο πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και σε σενα φιλε.

επισημη ελληνικη 2.3.5 δεν εχει βγει και δεν γνωριζει κανεις ποτε θα βγει (η samsung hellas ειναι για τον.. σε τετοια θεματα).

υπαρχουν 1000 λογοι για να γινεις ροοτ αν και εφοσον το χρειαζεσαι! αν σε ενοχλουν οι διαφημησεις,αν δεν εχει καλο σημα gps,για να γιαγραψεις οτι σαβουρα δεν θελεις απο την samsung,για να βγαλεις το autostartup απο διαφορες εφαρμογες που ανοιγουν οποτε θελουν (με συνεπεια να κολλαει το κινητο γιατι η ραμ του ειναι 256),να εχεις προσβαση σε εφαρμογες που δεν ειναι διαθεσιμες στο μαρκετ για τη χωρα μας,να μπορεις να κανεις backup-restore εφαρμογες και δεδομενα και γενικα να κανεις εσυ κουμαντο στο κινητο και οχι η samsung και η google :)

 

το root ειναι ακινδυνο. δεν θα φταει αυτο αν για παραδειγμα εσυ μπεις στο /system (με καποιον root explorer) και αρχισεις να διαγραφεις οτι σου κατεβει ;)

 

Νίκο τι μπορούμε να κάνουμε για να κλειδώνει πιο γρήγορα δορυφόρους το GPS ?

Προχτές πέρασα πρόγραμμα πλοήγησης αλλά για να βρει και να κλειδώσει δορυφόρους κάνει ~5 λεπτά ... ?(πράγμα άσχημο για πλοηγό).

παίζει κάτι που μπορώ να κάνω ? είμαι root :)

σε ευχαριστώ...

 

Υ.Γ Νίκο,διάβασα πως προσπάθησες να βοηθήσεις ένα άλλο μέλος που είχε πρόβλημα με την rom του μέσω Skype και remote.

απλά θα ήθελα να σου πω συγχαρητήρια για αυτή την κίνησή σου! μακάρι όλοι να βοηθούσανε τόσο άμεσα (μιλάω γενικά και όχι ειδικά για άτομα του forum ;) )

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Νίκο τι μπορούμε να κάνουμε για να κλειδώνει πιο γρήγορα δορυφόρους το GPS ?

Προχτές πέρασα πρόγραμμα πλοήγησης αλλά για να βρει και να κλειδώσει δορυφόρους κάνει ~5 λεπτά ... ?(πράγμα άσχημο για πλοηγό).

παίζει κάτι που μπορώ να κάνω ? είμαι root :)

 

Το fastefix το δοκίμασες;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Νίκο τι μπορούμε να κάνουμε για να κλειδώνει πιο γρήγορα δορυφόρους το GPS ?

Προχτές πέρασα πρόγραμμα πλοήγησης αλλά για να βρει και να κλειδώσει δορυφόρους κάνει ~5 λεπτά ... ?(πράγμα άσχημο για πλοηγό).

παίζει κάτι που μπορώ να κάνω ? είμαι root :)

σε ευχαριστώ...

 

Υ.Γ Νίκο,διάβασα πως προσπάθησες να βοηθήσεις ένα άλλο μέλος που είχε πρόβλημα με την rom του μέσω Skype και remote.

απλά θα ήθελα να σου πω συγχαρητήρια για αυτή την κίνησή σου! μακάρι όλοι να βοηθούσανε τόσο άμεσα (μιλάω γενικά και όχι ειδικά για άτομα του forum ;) )

 

Θα κατεβάσεις το gps aids απο το μάρκετ και πρέπει να είσαι σε wifi και να βλέπεις ουρανό για να κατεβάσεις τα xtra αρχεία. (την πρώτη φορά που ανοίγεις το πρόγραμμα θα αλλάξεις απο τις ρυθμίσεις τον server σε europe, επανεκκίνηση το πρόγραμμα και μετά τα υπόλοιπα που σου έγραψα)

 

Ακόμα δεν αρχίσαμε την διαδικασία (μόλις εφαγα :lol: ) αλλά δεν με ενοχλεί να βοηθήσω σε θέματα που γνωρίζω εφόσον μου αρέσει-δεν θέλει κόπο-δεν θέλει χρήμα-έχω χρόνο :)

 

Το fastefix το δοκίμασες;

 

Δεν χρειάζεται.

Θα αλλάξει τον server απο το gps aids.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

το gps aids πρέπει να εκτελείται κάθε φορά πριν ανοίξω GPS ?

δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς κάνει ... :O

 

επίσης άλλαξα τον server σε europe και έκανε επανεκκίνηση το κινητό.

έκτοτε όταν ανοίγω το πρόγραμμα (gps aids) μου γράφει στην οθόνη πως άλλαξε ο server σε eυrope και κάνει επανεκκίνηση ... τι κουλό είναι αυτό ..

Edited by crazyio

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν εκτος απο τα ευρωπαικα firmware υπαρχουν ασιατικα τα οποια οποια αποδεδειγμενα να ειναι πολυ καλα ή καλυτερα απο τα ευρωπαικα? για παραδειγμα εχω ακουσει καλα λογια για τα DXKPD... κανεις?
Samsung Galaxy ACE
Link to comment
Share on other sites

το GPS aids δεν είχε σαν συσκευή το ACE και του δήλωσα σαν συσκευή το S . Ίσως για αυτό και οι συνεχόμενες επανεκκινήσεις ?

όπως και να έχει το ξήλωσα και κατέβασα το FASTERFIX με το οποίο και άλλαξα server σε Europe και βγήκα στο μπαλκόνι.

σε λίγα δευτερόλεπτα είχε βρει και κλειδώσει δορυφόρους! :)

 

το θέμα είναι πως κάθε φορά πρέπει να το τρέχω το fasterfix πριν ανοίξω GPS για πλοήγηση ή ήταν μια και έξω ? Δήλωσε δηλαδή Ευρώπη σαν τοποθεσία και έπειτα το αναγνωρίζει μια για πάντα και θα κλειδώνει τσακ μπάμ?

ευχαριστώ για την βοήθεια :)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Μία φορά αρκεί, δεν χρειάζεται να το ξανανοίξεις το fasterfix.

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση. :)

 

και μια ερώτηση άλλη τώρα ...

το fasterFix τι διορθώνει ? "ορίζει" στο κινητό πως η τοποθεσία που βρισκόμαστε είναι η Ευρώπη και όχι για παράδειγμα η Ασία οπότε και "ψάχνει" για δορυφόρους πιο "στοχευμένα" ?

 

και αν ναι γιατί η Samsung δεν το έχει ορίσει από πριν στα κινητά της αφού γνωρίζει εξ' αρχής ποια κινητά προορίζονται για Ευρώπη, ποια για Ασία κτπ ... :O

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
και μια ερώτηση άλλη τώρα ...

το fasterFix τι διορθώνει ? "ορίζει" στο κινητό πως η τοποθεσία που βρισκόμαστε είναι η Ευρώπη και όχι για παράδειγμα η Ασία οπότε και "ψάχνει" για δορυφόρους πιο "στοχευμένα" ?

 

Αυτό ακριβώς, τώρα γιατί δεν ήταν εξαρχής έτσι, αυτό είναι άλλο θέμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πάντως βρίσκει και κλειδώνει δορυφόρους τα ταχύτατα ... δεν το περίμενα ...

κλειδώνει δορυφόρους και μέσα στο σπίτι κοντά σε παράθυρο :D:D

Thanks again dudes !! :)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Χμ εδώ και λίγες μέρες το market δεν μου βλέπει όλες τις εφαρμογές που έχω εγκαταστημένες στο κινητό, καμιά ιδέα;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...