Jump to content

Εφαρμογές από μέλη για συσκευές Symbian


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να το ανεβάσει μιας και με Χ6 μου λέει πως δεν είναι διαθέσιμο :cry:
http://briefcase.pathfinder.gr/download/Privateer2004/7783/221488/0/karaiskakh2.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να το ανεβάσει μιας και με Χ6 μου λέει πως δεν είναι διαθέσιμο :cry:

 

Αν το έστελνες στο κινητό σου μέσω FireFox π.χ. από την παρακάτω σελίδα ? :

 

http://store.ovi.com/content/57164

 

-

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσε κανείς να διαφωτίσει σχετικά με το πώς μπορούμε να αναπτύξουμε εφαρμογές για Symbian??

Έχω εμπειρία σε web development με HTML , CSS , PHP , SQL , JavaScript , και κάτι λίγα σε C και Pascal..

Σε λίγες μέρες θα πάρω ένα N8 και θα ήθελα να ασχοληθώ με ανάπτυξη εφαρμογών, κατά προτίμηση σε symbian^3…

Τι θα χρειαστώ??? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσε κανείς να διαφωτίσει σχετικά με το πώς μπορούμε να αναπτύξουμε εφαρμογές για Symbian??

Έχω εμπειρία σε web development με HTML , CSS , PHP , SQL , JavaScript , και κάτι λίγα σε C και Pascal..

Σε λίγες μέρες θα πάρω ένα N8 και θα ήθελα να ασχοληθώ με ανάπτυξη εφαρμογών, κατά προτίμηση σε symbian^3…

Τι θα χρειαστώ??? Ευχαριστώ!

 

Μπορείς με c++ και Qt, με Python, με J2ME και ο ποιο νέος τρόπος είναι με Qt Quick (QML).

 

Αυτό που είναι πιο κοντά σε αυτά που ήδη ξέρεις είναι το WRT (web runtime development), που είναι Html, JavaScript, CSS. Επίσης σχετικό με αυτά που ήδη ξέρεις είναι και το Flash Lite δηλαδή ActionScript, δηλαδή το γνωστό flash.

 

Δυστυχώς πάνω που τα εργαλεία για τους προγραμματιστές symbian έγιναν επιτέλους αξιόλογα, ανακοίνωσαν την μετάβαση σε wp7....!

Edited by dark_banishing
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με c++ και Qt, με Python, με J2ME και ο ποιο νέος τρόπος είναι με Qt Quick (QML).

 

Αυτό που είναι πιο κοντά σε αυτά που ήδη ξέρεις είναι το WRT (web runtime development), που είναι Html, JavaScript, CSS. Επίσης σχετικό με αυτά που ήδη ξέρεις είναι και το Flash Lite δηλαδή ActionScript, δηλαδή το γνωστό flash.

 

Δυστυχώς πάνω που τα εργαλεία για τους προγραμματιστές symbian έγιναν επιτέλους αξιόλογα, ανακοίνωσαν την μετάβαση σε wp7....!

 

Πολύ σωστά αυτά που έγραψες για τα προγραμματιστικά εργαλεία.

Όσον αφορά το μέλλον.. σήμερα τα πράγματα είναι λίγο πιο πολύπλοκα, μετά και την

σημερινή ανακοίνωση για το port της Qt στο Android!

http://labs.qt.nokia.com/2011/02/28/necessitas/

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορούμε να βάλουμε και τα cinema της Πάτρας? ster cinema Πάτρας και village Πάνθεον?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορούμε να βάλουμε και τα cinema της Πάτρας? ster cinema Πάτρας και village Πάνθεον?

 

Θα τα βάλω ναι!

 

Μαζί με τους κινηματογράφους ξάνθης και κομοτηνής που είχε ζητήσει ένα άλλο παιδί θα μπουν στην επόμενη έκδοση.

 

Το Πάνθεον έχει website? Που μπορώ να δω το πρόγραμμα του? Γιατί λίγο που κοίταξα στο site των village δεν το βρήκα.. Μπορεί και να μην είδα καλά βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Το Πάνθεον όντως δεν υπάρχει στο site της Village. Θα περάσω αύριο από το cinema να ρωτήσω αν έχουν site και θα σου στειλω pm. Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νέα έκδοση της δωρεάν εφαρμογής Foodland v1.1, η οποία έχει τις παρακάτω προσθήκες και διορθώσεις :

 

1. Προστέθηκε κουμπάκι για έξοδο στην αρχική σελίδα.

 

2. Για την εύρεση καταστημάτων πλέον ο χρήστης αρκεί να γράψει μία διεύθυνση, όπως κάνει στο google maps και να επιλέξει αν θέλει μία κατηγορία φαγητού..

 

3. Απενεργοποίηθηκε η δυνατότητα εύρεσης καταστημάτων μέσω GPS ,διότι προκαλούσε κρασαρίσματα στο app.

 

Δείτε και κατεβάστε την εφαρμογή στο http://store.ovi.com/content/57164

 

καθώς και στο web site http://idealapps.gr

Link to comment
Share on other sites

Το Πάνθεον όντως δεν υπάρχει στο site της Village. Θα περάσω αύριο από το cinema να ρωτήσω αν έχουν site και θα σου στειλω pm. Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου.

 

Άνοιξε πρόσφατα ?

 

Ίσως να μην έχουν site ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε πρόσφατα ?

 

Ίσως να μην έχουν site ακόμα..

 

Τελικά δεν υπάρχει. Πέρασα και ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν υπάρχει. Πέρασα και ρώτησα.

 

Ωραία άρα από Πάτρα έχουμε μόνο τα ster cinema.

 

Σύντομα η νέα έκδοση.

 

Πολύ κουφό πάντως cinema χωρίς site. Ακόμα και τα πιο παρακμιακά έχουν ένα..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία άρα από Πάτρα έχουμε μόνο τα ster cinema.

 

Σύντομα η νέα έκδοση.

 

Πολύ κουφό πάντως cinema χωρίς site. Ακόμα και τα πιο παρακμιακά έχουν ένα..

 

υπάρχει περίπτωση να προσθέσεις και τα Ιωάννινα?:cool:

άκυρο είδα ότι τα έχεις προσθέσει:)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Privateer2004/7783/221488/0/karaiskakh2.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ωραία άρα από Πάτρα έχουμε μόνο τα ster cinema.

 

Σύντομα η νέα έκδοση.

 

Πολύ κουφό πάντως cinema χωρίς site. Ακόμα και τα πιο παρακμιακά έχουν ένα..

 

'Ισως γιατί κάποιες μέρες τις εβδομάδας λειτουργεί μόνο ως χώρος που φιλοξενεί θεατρικές παραστάσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το Foodland είναι μία δωρεάν εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα της Nokia με Symbian S60 και Symbian 3^ To Foodland βρίσκει τα κοντινότερα καταστήματα που έχουν delivery αλλά και γενικά καταστήματα φαγητού σε όλη την Ελλάδα. Η εφαρμοη δημιουργήθηκε σε συνεργασία με το web site foodland.gr .

 

Μπορείτε να δείτε ή να δοκιμάσετε την εφαρμογή από το παρακάτω link http://store.ovi.com/content/57164/

 

Για περισσότερες πληροφορίες στο web site : http://idealapps.gr

 

http://idealapps.gr/wp-content/uploads/2011/01/primaryscreenshot_foodland.png

 

φιλε οταν βαζω το shopping assisatnt απο το ovistore χανω το foodland υπαρχει καποια λυση γι αυτο? σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

φιλε οταν βαζω το shopping assisatnt απο το ovistore χανω το foodland υπαρχει καποια λυση γι αυτο? σε ευχαριστω

Όντως υπάρχει κάποιου είδους εμπλοκή.

 

Το πρόβλημα δημιουργείται πιθανότατα από το ShoppingAssistant.

 

Έχω στείλει ένα update στο Ovi , όταν είναι διαθέσιμο θα ενημερώσω..

Link to comment
Share on other sites

Όντως υπάρχει κάποιου είδους εμπλοκή.

 

Το πρόβλημα δημιουργείται πιθανότατα από το ShoppingAssistant.

 

Έχω στείλει ένα update στο Ovi , όταν είναι διαθέσιμο θα ενημερώσω..

 

καλο θα ηταν να διορθωθει γιατι και τα 2 ειναι καταπληκτικα προγραμματα. και παλι μπραβο σας. το ShoppingAssistant. ειναι καταπλκηκτικο για μενα που ειμαι ξεχασιαρης:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα έκανα εγκατάσταση το foodland αλλά το πρόγραμμα δεν ανοίγει. Παταω, δειχνει το κυκλάκι που σημαίνει ότι άνοιξε αλλά μετά τίποτα... Έχω το νόκια c6-00 σε περίπτωση που έχει κάποια σχέση με το πρόβλημα

--

Nokia 3310 -> Nokia 5300 -> Nokia 5320 -> Nokia C6-00 -> iPhone 3GS -> Samsung Galaxy SIII Neo -> Nokia Lumia 520 -> Xiaomi RN2 -> Xiaomi Mi A1 -> Xiaomi Mi 10 Lite

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα έκανα εγκατάσταση το foodland αλλά το πρόγραμμα δεν ανοίγει. Παταω, δειχνει το κυκλάκι που σημαίνει ότι άνοιξε αλλά μετά τίποτα... Έχω το νόκια c6-00 σε περίπτωση που έχει κάποια σχέση με το πρόβλημα

 

Αν έκανες αφαίρεση της εφαρμογής και επανεγκατάσταση της? Φαντάζομαι ότι το έχεις κάνει ήδη βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα ηδη... Τρεις φορες... Αλλα καμια επιτυχια.

--

Nokia 3310 -> Nokia 5300 -> Nokia 5320 -> Nokia C6-00 -> iPhone 3GS -> Samsung Galaxy SIII Neo -> Nokia Lumia 520 -> Xiaomi RN2 -> Xiaomi Mi A1 -> Xiaomi Mi 10 Lite

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα ηδη... Τρεις φορες... Αλλα καμια επιτυχια.

 

Έχω στείλει ένα update στο Ovi, θα ενημερώσω όταν είναι διαθέσιμο, αν και δεν νομίζω να σου δώσει λύση..

 

Κάτι άλλο, έχεις κάνει μήπως εγκατάσταση το ShoppingAssistant; Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, υπάρχει ένα θέμα ασυμβατότητας των δύο εφαρμογών..

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν έχω κάνει εγκατάσταση το shopping assistant... Τέλος πάντων. Θα περιμένω το update

--

Nokia 3310 -> Nokia 5300 -> Nokia 5320 -> Nokia C6-00 -> iPhone 3GS -> Samsung Galaxy SIII Neo -> Nokia Lumia 520 -> Xiaomi RN2 -> Xiaomi Mi A1 -> Xiaomi Mi 10 Lite

Link to comment
Share on other sites

Στη νέα έκδοση Ροζ Γάτα 1.4 !!

 

Προστέθηκαν οι πόλεις Πάτρα - Κομοτηνή - Ξάνθη

 

Scrollbar σε όλα τα μενού

Ταχύτερη ανανέωση

Νέα εικονίδια

 

Συνολικά οι πόλεις που υποστηρίζονται είναι:

 

Ηράκλειο

Αθήνα

Θεσσαλονίκη

Πειραιάς

Αρτα

Καλαμάτα

Καβάλα

Λάρισα

Ιωάννινα

Κομοτηνή

Ξάνθη

Πάτρα

 

(κλικ εδώ για download)

 

αν γίνεται κάποιος mod να κάνει update στο πρώτο post τις πόλεις (thaanks!)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια και παλι για την δουλεια σου. Ελπιζω και συ να μην εγκαταληψεις το ταλαιπωρο το Symbian οπως και ο Elop.:p

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Για πιο ευκολία μπορείτε να εγκαταστήσετε την Ροζ γάτα 1.4 ως εξης:

 

1) Μπαίνετε στο http://www.rozgata.eu με το κινητό σας

2) Πατάτε το κουμπάκι download

 

Συγχαρητηρια και παλι για την δουλεια σου. Ελπιζω και συ να μην εγκαταληψεις το ταλαιπωρο το Symbian οπως και ο Elop.:p

 

Ίσα ίσα θα προσθέσω και άλλες πόλεις !

 

Αν μπορεί κάποιος από Ρόδο, Χαλκίδα και Τρίπολη, να μου γράψει εδώ στο forum αν στην πόλη του υπάρχει άλλος κινηματογράφος εκτός από της odeon.

 

Και τέλος αν γίνεται κάποιος mod στο post #3 που αναφέρονται στην αρχή-αρχή μόνο 6 πόλεις, να προσθέσει και τις 12 συνολικά πόλεις που υπάρχουν τώρα (τις έχω γράψει στο προηγούμενο post) για να μην μπερδευτεί κανείς..

 

thanks!

Edited by dark_banishing
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...