Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

saltofx_v που φορας cm10 χρόνο που κάνει το gps να κλειδώσει; καλυτερό ,ίδιο,ή χειρότερο σε σχέση με ρομ σε ginger;

από φωτόγραφίες βίντεο (ποιότητα;) και γράψε πόσα μεγάλα bug έχει; κάνει για καθημερινή χρήση ή θα ξαναγυρνάμε σε wiui stable

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το gps (με χρηση data παντα) μου κλειδωνει γρηγοροτερα απο οτι σε wiui.

bugs σοβαρα δεν υπαρχουν ..δοκιμαστε αν θελετε τη 10082012 του Quarx ειναι αρκετα σταθερη

wifi tethering δεν λειτουργει..οποτε για οσους ειναι σημαντικο μενουν σε gb

σιγουρα σε σταθεροτητα και ομαλοτητα δεν μπορει να φτασει τη gb(θα ηταν παραλογο κιολας μιας και η gb εξελισσοταν για μηνες) αλλα παρολα αυτα δεν εχει καμια σχεση με το χαλι της cm9.

χρησιμοποιω και miui launcher ή apex και ειναι αρκετα smooth το κινητο.

στα cpu settings εχω βαλει scaling:boosted και iosched_sio: 1

 

αν ερθετε απο gb μην επαναφερετε απο backup τα data των εφαρμογων ή τουλαχιστον οχι ολων..μονο αυτων που ειναι απαραιτητα

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Απο βιντεο τραβαει 848*480 αλλα μονο με 11 εως 14 καρε....μαυρα χαλια...αλλα απο δουλεμα παρα πολυ καλυτερη απο την CM 9.. Edited by papanikoos
Link to comment
Share on other sites

Μια πολυ καλη γρηγορη και very smooth χωρις προβληματα για το plus : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1673116
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πέρασμα όλων ίσως των CM9 nightlies το τελευταίο δίμηνο, έχω να παρατηρήσω ότι ο αρχικός ενθουσιασμός έφυγε σχετικά μετά το φόρτωμα του λογισμικού με εφαρμογές, widgets κλπ, αφού όντως το lagάρισμα ήταν έντονο ώρες ώρες... Παρ' όλα αυτά, δεν παρατήρησα κάποια ιδιαίτερα προβλήματα σταθερότητας... Τρομερή είναι πραγματικά η διαφορά που εμφανίζει η τελευταία nightly, η 120816! Τεράστια πρόοδος σε ταχύτητα και smoothness! Ακόμα και το gps lockαρε σχεδόν ακαριαία με το Sygic όσες φορές το δοκίμασα με τα δεδομένα ενεργοποιημένα. Μετά από τόσο σημαντική βελτίωση, βλέπω την πρώτη official CM9 να είναι πολύ κοντά... Αλήθεια, οι CM10 nightlies είναι όντως τόσο καλύτερες; Πού εστιάζεται η τόσο μεγάλη πρόοδος; Δε περίπτωση που θέλω να πειραματιστώ κι εγώ, μπορώ να το κάνω περνώντας μια CM10 όπως ακριβώς τις αναβαθμίσεις της 9 ή θα πρέπει να ξεκινήσω από καθαρή froyo; Το σκέφτομαι ώρες ώρες με αυτά που διαβάζω, αλλά εδώ που βρίσκομαι, δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα για πολλά πολλά...
Link to comment
Share on other sites

Official CM9? Απο όσο ξέρω, στο XDA ειπώθηκε πολλές φορές οτι το DEFY δεν θα πάρει ποτέ official CM9. Αντιθέτως, θα πάρει official CM10, οι developers έχουν ρίξει το βάρος τους εκεί.

 

Μιλώντας καθαρά προσωπικά, εμένα προς το παρόν δε με καλύπτει ούτε η CM9 ούτε η CM10, παραμένω με τα CM7.2 builds του maniac103. Η CM7 μετά απο πάνω απο ένα χρόνο ανάπτυξης είναι σταθερότατη με μηδενικά bugs. Κάτι που μετράει πολύ για 'μένα μια και αυτή την περίοδο δεν έχω ιδιαίτερο χρόνο για beta testing και ψαχούλεμα λόγω bugs κλπ.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πέρασμα όλων ίσως των CM9 nightlies το τελευταίο δίμηνο, έχω να παρατηρήσω ότι ο αρχικός ενθουσιασμός έφυγε σχετικά μετά το φόρτωμα του λογισμικού με εφαρμογές, widgets κλπ, αφού όντως το lagάρισμα ήταν έντονο ώρες ώρες... Παρ' όλα αυτά, δεν παρατήρησα κάποια ιδιαίτερα προβλήματα σταθερότητας... Τρομερή είναι πραγματικά η διαφορά που εμφανίζει η τελευταία nightly, η 120816! Τεράστια πρόοδος σε ταχύτητα και smoothness! Ακόμα και το gps lockαρε σχεδόν ακαριαία με το Sygic όσες φορές το δοκίμασα με τα δεδομένα ενεργοποιημένα. Μετά από τόσο σημαντική βελτίωση, βλέπω την πρώτη official CM9 να είναι πολύ κοντά... Αλήθεια, οι CM10 nightlies είναι όντως τόσο καλύτερες; Πού εστιάζεται η τόσο μεγάλη πρόοδος; Δε περίπτωση που θέλω να πειραματιστώ κι εγώ, μπορώ να το κάνω περνώντας μια CM10 όπως ακριβώς τις αναβαθμίσεις της 9 ή θα πρέπει να ξεκινήσω από καθαρή froyo; Το σκέφτομαι ώρες ώρες με αυτά που διαβάζω, αλλά εδώ που βρίσκομαι, δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα για πολλά πολλά...

 

Η ανάπτυξη του CM9 έχει σταματήσει από τους Quarx, Epsylon3 και Maniac103 με το που βγήκε το CM10...

Όλα τα bug fixes γίνονται πλέον πάνω στο CM10.

Επειδή σε ενδιαφέρει το gps, έχε υπόψην ότι η πυξίδα δεν λειτουργεί ακόμα σωστά, πιθανότατα στην επόμενη nightly.

Εφόσον είσαι σε CM9, το περνάς όπως οποιαδήποτε αναβάθμιση: wipe cache, wipe dalvik, install .zip, wipe cache, wipe dalvik, reboot.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι της αποψης οτι εδω και ενα μηνα η cm10 μπορει να χρησιμοποιηθει σαν κυριως ρομ. Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
@everyone που εχει βαλει την CM10,πιστευετε οτι ειναι ετοιμη η 10αρα και για τους οχι τοσο σκληροπυρηνικους χρηστες;δηλαδη σε καθημερινη χρηση θα ειμαστε οκ ή θα εχουμε προβληματα και να περιμενουμε εστω μια release candidate;τι κερδη εχουμε;(σε ταχυτητα,ομαλοτητα κλπ)επισης βρηκα εναν οδηγο: http://www.android.gs/install-cyanogenmod-10-motorola-defy/,τα λεει καλα για μεταβαση απο την 7.2 ή θα το brickαρουμε; τελος,μετα την εγκατασταση ολα απο την αρχη(εφαρμογες,αρχικες οθονες κλπ) ή σωζουμε τιποτα με κανα titanium κλπ.Sorry για τις πολλες ερωτησεις και ευχαριστω εκ των προτερων!!! Edited by lavramid
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να περιμενεις καποια rc...εχει βελτιωθει πολυ αλλα cm7 δεν ειναι.

για μεταβαση προτεινεται καθαρο περασμα της ελληνικης φρογιο και μετα με το γνωστο τροπο περασμα της cm10 οποως περασες και τη cm7.τα data των εφαρμογων καλο ειναι να μην περαστουν με titanium backup.

γενικα θελει clean install.

και να το brickαρεις τι εγινε?περνας με rsd τη φρογιο και μετα το nandbackup της cm7 που φανταζομαι θα εχεις παρει.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε το αφηνω προς το παρον ε;για ποτε την περιμενουμε την rc;οποτε αφου θα παμε σε clean install εχει λιγο δουλιτσα!ευχαριστω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω ειμαι σε αναμονη γιατι τωρα βγαζει και o wajk την miui jb οποτε θα εχουμε να ασχολουμαστε..πιστευω κατι καλο θα βγει στο τελος!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κι εγώ την CM10 πριν λίγες μέρες, πολύ βελτιωμένη απο τα πρώτα builds αλλά δεν την προτείνω ακόμα για γενική χρήση. Εγώ πχ που θα ταξιδέψω εξωτερικό τελος του μήνα και χρειάζομαι απαραίτητα το τηλέφωνο θα είμαι με το τελευταίο build της CM7 απο τον maniac103 που είναι σταθερότατο.

 

Η CM10 είναι σε φάση ταχείας ανάπτυξης αυτή την στιγμή με nightlies να βγαίνουν πολύ συχνά. Αυτό όμως συχνά σημαίνει και νέα bugs που χρειάζονται φτιάξιμο. Οπότε, οποιος έχει όρεξη για beta testing μπορεί να δοκιμάσει, όποιος όμως χρειάζεται πραγματικά το τηλέφωνο να δουλεύει αξιόπιστα, ας περιμένει λίγο ακόμα όπως θα κάνω κι εγω.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...ζητώ για άλλη μία φορά τα φώτα σας...:)

 

Προσπαθώ με RSD Lite να φλασάρω την official froyo (είχα CM7)...και συγκεκριμένα την JRDNEM_U3_3.4.2_179-002_DEBLUR_SIGN_SIGNED_UCAJRDNEMARAB1B80AA03A.0R_PDS03C_USAJRDNFRYORTCEE_P016_A016_HWp3_Service1FF.sbf

 

Δυστυχώς η διαδικασία κολλάει μετά το logo της Motorola όταν γράφει Android.

Αντίστοιχα στον υπολογιστή βλέπω το επισυναπτόμενο. Καμία ιδέα τι πάει λάθος ή καμία πρόταση? Ευχαριστώ....

 

 

EDIT: Το πρόβλημα λύθηκε χάρη στο Post #1434 :) :) :)

Edited by kyrtoner2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...ζητώ για άλλη μία φορά τα φώτα σας...:)

 

Προσπαθώ με RSD Lite να φλασάρω την official froyo (είχα CM7)...και συγκεκριμένα την JRDNEM_U3_3.4.2_179-002_DEBLUR_SIGN_SIGNED_UCAJRDNEMARAB1B80AA03A.0R_PDS03C_USAJRDNFRYORTCEE_P016_A016_HWp3_Service1FF.sbf

 

Δυστυχώς η διαδικασία κολλάει μετά το logo της Motorola όταν γράφει Android.

Αντίστοιχα στον υπολογιστή βλέπω το επισυναπτόμενο. Καμία ιδέα τι πάει λάθος ή καμία πρόταση? Ευχαριστώ....

 

 

EDIT: Το πρόβλημα λύθηκε χάρη στο Post #1434 :) :) :)

Kλασικό πρόβλημα, μου το κάνει πάντα όταν μετά απο CM7 κάτω εγκατασταση με rsd lite. Απλά με κλειστό κινητό πατάς το κάτω της φωνής και το power να ανοίξει και στο μενού που σου βγάζει (αν δεν εμφανιστει πατα ταυτοχρονα το πανω και κατω του ηχου) κάνεις διαγραφη data και cache και μετά επανεκκινηση κι ολα κομπλέ

 

edit: ουπς τωρα ειδα οτι το έλυσες...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

μιας και το τελευταιο καιρο εχω φλασαρει οτι κυκλοφορει στο xda για το κινητακι μας και βλεποντας οτι η jb ακομα δεν ειναι ετοιμη ειπα να ξαναγυρισω στη miui..απλα αντι να βαλω τη κορυφαια του wajkiui περασα τη pikachu edition και επαθα πλακα..πρωτη φορα βλεπω το κινητο να αποκρινεται τοσο αμεσα.το μοναδικο bug μεχρι στιγμης που εχω βρει ειναι το wifi tethering.

απο τις επιλογες του aroma installer δεν επελεξα το kick *** kernelizer γιατι φοβηθηκα μην εχω προβληματα ασταθειας που ειχα παλια.αυτο δε που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι μετα απο πολλες ωρες οταν πηγα να ξαναμπω στο tapatalk ειχε κρατησει στη μνημη το post που διαβαζα.με καμια αλλη ρομ δεν το ειχα ξαναδει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Σαν του wajkiui.... Μετά από 21 μήνες χρήσης η μπαταρία μου τα έχει ψιλοπαιξει... Μια μέρα μου βγάζει ενώ παλιά μιάμιση με δύο. Βέβαια ούτε κανονικές φορτίσεις κάνω....

 

Το αρνητικό (όχι για μένα) είναι ότι δεν έχει ελληνικά..

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: στην CM10 όταν μιλάω με bt (το κινητό είναι στην τσέπη) και μετά τερματίζω την κλήση, τότε ανάβει η οθόνη. πως γίνεται να το απενεργοποιήσω;

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 μέρες φλασαρα του WIUI 2.9.20 (DEFY/froyo)όλα σχεδόν δουλεύουν σχετικά καλά

tether βάλτε άλλη εφαρμογή όπως και για αναπαραγωγή το MXplayer φώτο στο ίδιο επίπεδο με gb video αν και μου δείχνει λίγο αργό στο ξεκίνημα μετά ρολάρει κανονικά FM ραδιο μάλον θα το ξεχάσουμε τελείως με μέτρια χρήση ή μπαταρία μου σε καλό σημείο για 2 μέρα τίποτα τραγικά bug δεν βρήκα δεν είχα επανεκκινήσεις το μόνο πρόβλημα που μου έτυχε ήταν με 2 εφαρμογές από της τόσες που χρησιμοποιώ

1)My backup root(έβλεπε της back-up εφαρμογες σαν από άλλη συσκευή και ήθελε τη έκδοση pro για να επαναφέρω εφαρμογές και τα σωσμένα data )

2)hi launcher που δεν... καθόλου

3) με το mireo don't panic δεν έβλεπε την άδεια του χάρτη μου αλλά ας είναι καλά το support της mireo (2 σελίδα στις ρυθμίσεις - επαναφορά αγορών)

ταχύτητα ελαφρός κατώτερη από gb και

συμπέρασμα καλός ήρθατε στα "καραμελάκια"

και ναι επιτέλους το GPS κλειδώνει το ίδιο καλά όπως με gb

ξεχάστε

fm radio προς το παρον;

τα θέμματα;(εντάξει τα βρήκα αλλά πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση αν θες και την γραμματοσειρά του θέματος)

το Flash player ας είναι καλά το buck-up από gb

Edited by sokel
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

@sokel θέματα μπορείς να βάλεις. Πήγαινε στο φάκελο MIUI/theme που έχεις στην κάρτα και βάλε χειροκίνητα κάποιο θέμα από αυτά που είχες κατεβάσει παλιά ή αλλιώς αν είχες κάποιο θέμα back up με την εφαρμογή backup της miui επανέφερε το από εκεί. Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητοί φίλοι του Defy γειά και χαρά σας. Όπως θα έχετε διαπιστώσει, η μπαταρία εξαντλείται αρκετά γρήγορα. Με χορταστική χρήση (Wifi, βίντεο, μουσική, κλπ) κρατάει μετα βίας ένα 24ωρο. Ακόμη βάλε-βγάλε usb, βιαστικές φορτίσεις έχουν ζημιώσει τη μπαταρία με αποτέλεσμα τη μείωση αποδοτικότητας της.

Έτσι μετά από σκέψη αποφάσισα να θυσιάσω την αισθητική του τηλεφώνου, τοποθετώντας μια μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας και άρα μεγαλύτερου μεγέθους. (Το Defy μετατράπηκε σε ντέφι, όνομα και πράγμα! Μιλάμε για παντόφλα που "μας γυρίζει 500 χρόνια πίσω"!) Τέλος πάντων, η αισθητική του πράγματος δε με απασχολεί. Η μπαταρία είναι η εξής με εξτρά πίσω καπάκι. Όντως η μπαταρία κρατάει το διπλάσιο! Το πρόβλημα όμως είναι ότι από το 100% μέχρι το 1% η ένδειξη αποφόρτισης είναι ακριβώς όπως πριν. Δηλαδή από το 100% πηγαίνει στο 1% σε μία μέρα και παραμένει άλλη μία μέρα στο 1%! Τι μπορεί να συμβαίνει; Χρησιμοποιώ την cm7.2.0-jordan.

 

ΥΓ: Έχω χρησιμοποιήσει το batteryCalibration χωρίς όμως κάποια βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά θα έλεγα να δοκίμαζες το batery fix for defy(red lence) από XDA αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο οτι θα κάνεις δουλεία μιας και του defy+ η μπαταρία είναι αν δεν με γελα η μνήμη μου 1750mah ενω η δική σου πολύ παραπάνω
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει καμια φωτογραφια επανω στο κινητο και στα πλαγια να δουμε τι τουβλακι γινετε.

εμενα το defy+ μου κραταει 2 και μερικες φορες 3 μερες οταν δεν εχω χρονο για τιποτα και το εχω για τα βασικα.

και γενικα ειναι πολυ καλος ο χρονος αναμονης,εαν πεσει η αποδοση τις απλα θα παρω μια ιδια.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...