Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καινούργια Ζελεδάκια από τον συνήθη ύποπτο και πάμε μάλλον καρφί για σταθερή ROM MIUI JB WIUI -2.11.17

με Aroma instaler

αρκετά βελτιώθηκαν

κλείδωμα gps

σταθερότητα

μόνο προσοχή με μερικά προγράμματα μπορεί να έχει θέμα όπως και με μερικά θέλει λίγα παραπάνω βήματα για να δουλέψουν

(permision manager-Apps-I trust this App) πχ. το mireo θέλει την συγκεκριμένη διαδικασία ενώ το navigon όχι

ο ενσωματωμένος βίντεο player,μουσική,και το ξυπνητήρι πρόβλημα(κλείνουν ξαφνικά) βάλτε άλλα

διάρκεια μπαταρίας μέτρια θα έλεγα σε σχέση με τη gb

προτείνεται να φτιάξετε και τα νούμερα της CPU

φωτογραφική-καλό σημείο

βίντεο-όχι τόσο καλό(όχι ότι ήταν και ποτέ,ανεξαρτήτου ρομ)

αξίζει για κάθε μέρα (ναι με μερικές υποχωρήσεις)

στα θετικά το Mybackup root αναγνωρίζει κανονικά το backup αρχείο με τις εφαρμογές και δεδομένα σας

οπότε δεν χάνετε τίποτα να κρίνετε οι ίδιοι

θα την κρατήσω καμία βδομάδα και αν δεν έχω επανεκκινήσεις όπως με προηγούμενη έκδοση για μέχρι την επόμενη έκδοση

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1161110

και μην ξεχνάτε

wipe USER DATA

wipe CASHE

wipe DAVLIK

wipe USER DATA

wipe CASHE

και μετά instal και

reboot

2-4 λεπτά η πρώτη εκκίνηση αν δεν ανοίξει κάτι πήγε στραβά

άλλη ρομ ή ξανακατεβάστε την

Edited by sokel
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια να ρωτησω κατι μηπως ξερει κανείς; εχω την WajkIui και το κινητο κυριολεκτικα πεταει. Αυτο που θελω να ρωτησω είναι αν υπαρχει καποια ρυθμιση που να σου εμφανιζει την φωτογραφια αυτου που σε καλει ή που καλεις στο κεντρο της οθονης όπως στην cm7.1 που ειχα, και οχι την ταπετσαρια που έχω ορισει σαν ταπετσαρια κλειδωματος. Εχω τον ex dialer αν αυτο παιζει καποιο ρολο.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

παντως και στην cm7.1 τον ex dialer ειχα. Δεν νομιζω ότι εχει να κανει με τον dialer, μαλλον καποια ρυθμιση του τηλεφώνου ειναι ή συγκεκριμενη rom δουλευει ετσι. Παντως αν ανακαλυψετε κατι δεκτο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εχω την WajkIui και εγω και θα ήθελα να δοκιμασω την cm7.2. Η διαδικασια ειναι η γνωστη; δηλαδη wipe USER DATA,wipe CASHE,wipe DAVLIK,wipe USER DATA,wipe CASHE και εγκατασταση την 7.2 rom? Τα αντιστοιχα gapps για αυτη την εκδοση που μπορω να τα βρω?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εχω την WajkIui και εγω και θα ήθελα να δοκιμασω την cm7.2. Η διαδικασια ειναι η γνωστη; δηλαδη wipe USER DATA,wipe CASHE,wipe DAVLIK,wipe USER DATA,wipe CASHE και εγκατασταση την 7.2 rom? Τα αντιστοιχα gapps για αυτη την εκδοση που μπορω να τα βρω?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1033654

 

back-up εφαρμογές,δεδομένα εφαρμογών όχι συστήματος,επαφές,

clean User data

clean cashe

clean davlik

instal rom

instal gapps από τον ποιο πάνω σύνδεσμο

και σε μία βδομάδα θα ξαναγυρίσεις στου WIUI

αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1033654

 

back-up εφαρμογές,δεδομένα εφαρμογών όχι συστήματος,επαφές,

clean User data

clean cashe

clean davlik

instal rom

instal gapps από τον ποιο πάνω σύνδεσμο

και σε μία βδομάδα θα ξαναγυρίσεις στου WIUI

αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα

 

Χαχαχα.... Ωραίος sokel.... Συμφωνώ αλλά καλό είναι να δοκιμάζουμε για να έχουμε μέτρο σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον έχετε δίκιο. Οτι δουλευει καλά δεν το πειράζεις.

Ξερεις καποιος να μου πει πως κανω export τις επαφες στην sd. Πηγαίνωντας επαφες-ρυθμισεις-εξαγωγη επαφων-εξαγωγη στην καρτα sd μου βγαζει το μηνυμα: απαιτυχε η εξαγωγη επαφων "το απιτουμενο ονομα ειναι πολυ μεγάλο"("config_export_file_prefix00001config_export_file_suffix.vcf"). Πριν μερικες μερες αν θυμαμαι καλα μου την ολοκληρωσε την διαδικασία χωρις προβλημα. Μπορει να βοηθησει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, επειδη σημερα θα το παρω για την κοπελα μου, ποια ειναι η πιο σταθερη rom >=2.3 να της βαλω? Ρωταω στα γρηγορα γιατι βαριεμαι να ψαχνω xda και τετοια. Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

επισημα το απλο ντεφι εχει σταματησει στη φρογιο.

αν ειναι για τη κοπελα σου περνα την ms2ginger http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1140839

 

φανταζομαι οτι η κοπελα σου δεν θα αλλαζει καθε μερα ρομ οποτε αυτη ειναι ιδανικη και οτι πιο κοντα σε στοκ gb.

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει επισιμη 2,3 για το απλο ντεφι;; Η cm10 ειναι stable k bugfree??

Μπερδεύτηκες και δικαίως όχι δεν έχει βγει custom roms ειναι ολες. Απλά η msginger είναι βασισμένη στην official 2.3 του defy+.

H CM10 όχι για μένα δεν είναι αυτό που λέμε την έβαλες και το κινητό πετάει όπως την CM7, αν και εντυπωσιάζει αρχικά μετά από λίγες μέρες όλα κινούνται λίγο πιο αργά... και μετά ακόμα πιο αργά και κάπως έτσι. Νομίζω μακράν η καλύτερη επιλογή ακόμα είναι η CM7 πετάει όσο και να τη φορτώσεις

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

msginger για μένα.

 

αν και θα επιμείνω για CM10. είμαι με την 18.10 εδώ και ένα μήνα και δεν έχει πέσει καθόλου η απόδοση, και ούτε είχα κάποιο άλλο πρόβλημα

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Μεταξυ msginger κι cm7;

Για μένα δεν υπάρχει σύγκριση cm7, τα επιπλέον καλούδια της κάνουν τη διαφορά και με το παραπάνω αφού είναι τα πάντα πραγματοποιήσιμα. Συγκεκριμένα εγώ χρησιμοποιώ της έκδοση του skank http://fitsnugly.euroskank.com/?rom=cm7&device=jordan

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα βαλω αυτην να τη δοκιμασω. Μπορεις να μου πεις τι δε δουλευει σε αυτην, ραδιοφωνο λογικα δε θα δουλευει και αν αυτη η εκδοση μπαινει μεσω CWM η με αλλο τροπο?
Link to comment
Share on other sites

Όλες που σου προτείναμε τις περνάς μέσω cwm και δουλεύουν τα πάντα. Εννοείται πως έχουν ραδιόφωνο
Link to comment
Share on other sites

Καλα θα βαλω αυτην να τη δοκιμασω. Μπορεις να μου πεις τι δε δουλευει σε αυτην, ραδιοφωνο λογικα δε θα δουλευει και αν αυτη η εκδοση μπαινει μεσω CWM η με αλλο τροπο?

Σε όλες τις custom εκδόσεις ειδικά στη Cm7 που έχει πλέον τερματίσει και ολοκληρωθεί τοσο καιρό δουλεύουν τα πάντα και συνηθως καλύτερα από την official και γι αυτο τις προτιμάμαι όλοι άλλωστε. Στην Cm10 υπάρχουν ακομα ελλείψεις γιατι δεν εχει ολοκληρωθεί ακόμα αν κι εκει σχεδον ολα λειτουργούν πλέον

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εβαλα και εγω την WajkIui αλλα δεν μπορω να βαλω γλωσσα γραφης μηνυματων τα ελληνικα και αλλη μια.αν αντιθετα επιλεξω αγγλικα και γερμανικα π.χ χανονται τα ελληνικα αλλα μπορω να κανω εναλλαγη μεταξυ των δυο αυτων. μπορω να κανω κατι;παντως ειναι πολυ σταθερη και νομιζω εχει πολυ καλη διαχειριση μπαταριας! Edited by johnpats
:)
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει η ελληνικη γλωσσα στα πληκτρολογια γι αυτο...μαλλον τη ξεχασε o dev. δεν το ειχα προσεξει ποτε γιατι χρησιμοποιω παντα swiftkey 3 .
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω εδω και 5-6 μηνες βαλει WajkIui και λεω να αλλαξω μετα απο καιρο εχω παρα πολυ καιρο να μπω στο forum τι εχετε να προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο θέμα είχα με την WIUI. Έβαλα κι εγώ third party πληκτρολόγιο (το MultiLing Keyboard). Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

εβαλα και εγω την WajkIui αλλα δεν μπορω να βαλω γλωσσα γραφης μηνυματων τα ελληνικα και αλλη μια.αν αντιθετα επιλεξω αγγλικα και γερμανικα π.χ χανονται τα ελληνικα αλλα μπορω να κανω εναλλαγη μεταξυ των δυο αυτων. μπορω να κανω κατι;παντως ειναι πολυ σταθερη και νομιζω εχει πολυ καλη διαχειριση μπαταριας!

 

1)βρίσκεις την εφαρμογή superuser και την βάζεις στο off (γλυτώνεις από πολλά restart)

2)κατεβάζεις από το play ένα πληκτρολόγιο με ελληνικά/αγγλικά πχ.go keyboard/swiftkey ή άλλα

3)επειλέγεις το πληκτρολόγιο που κατέβασες στης ρυθμίσεις -ρυθμισεις γλωσσας-τρεχον πληκτρολόγιο

4)βάλε ότι γλώσσα θες

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...