Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα δεν δουλευει με τιποτα τα mms. Εχω δοκιμασει τα παντα. Μετα από έντονη αναζήτηση στο google καταλίγω ότι μαλλον είναι κάποιο bug της cyanogen. Αν έχετε να προτείνετε κατι αλλο θα βοηθούσατε πολύ. Παντως μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς mms.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπέρα και από μενα. Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum. To δικο μου defy έχει απο τον περασμενο Μαιο την CM7.1 ROM και λέω να δοκιμάσω την WajkIui ROM του saltofx_v. Πρεπει να επιστρεψω στην original rom πριν κανω την διαδικασία ή μπορώ απευθείας απο την 7.1 που ειμαι; και αν ναι πως επιστρεφω στην αρχικη rom.
Link to comment
Share on other sites

την WajkIui ROM 2.10.27 με gingerbread την περνάς ακριβός όπως την cm7.1 καθαρίζεις cashe και davlik και είσαι έτοιμος αν θές κάνεις και καθαρισμό data user αλλά δεν είναι και

απαραίτητο(καλό θα ήταν)πάρε back-up της εφαρμογές και τα δεδομένα τους (my backup root) και μην επαναφέρεις τίποτα από τα υπόλοιπα αλλά όταν την εγκαταστήσεις

κλείσε το firewall από της ρυθμίσεις στο τηλέφωνο(κατά αγνώστων) και κλείσε και το superuser βάλτο στο off(για λιγότερα προβλήματα σε θέματα μηνυμάτων)

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, κανοντας backup με το my backup root θα μπορεσω να επαναφερω τα δεδομενα και τις εφαρμογες αν κατι δεν παει καλα με την καινουρια rom και θελησω να επιστρεψω ξανα στην cm7.1 ωστε να μην τα περναω ξανα ολα απο την αρχη? το firewall που βρισκετε? ζητω την κατανοηση σας για τα ερωτηματα αλλα ειμαι καινουρια σε ολα αυτα και φοβαμαι μηπως στο τελος το στειλω για πεταμα το τηλεφωνο με καμια πατατα που θα κανω.
Link to comment
Share on other sites

@jul79 καταρχην να αναφερω προς αποφυγη παρεξηγησεων οτι η wiui δεν ειναι δικια μου ρομ απλα την προτεινω σε καποιον που θελει κατι γρηγορο-smooth-με ελαχιστα εως μηδενικα bugs.

εφοσον εχεις ηδη cm7 θα παρεις ενα backup ολες τις εφαρμογες σου,θα κανεις ενα συχρονισμο με το gmail (για τις επαφες σου) και τελος θα μπεις στο custom recovery....εκει πρωτα απο ολα θα παρεις ενα backup(all) aka nandbackup σε περιπτωση που κατι παει στραβα......

στη συνεχεια προτεινω να κανεις wipe data/factory reset , wipe cache,advanced->wipe dalvik cache και στη συνεχεια περνας τη wiui stable gb.

μετα ανοιγεις το κινητο βαζεις gmail κανεις συχρονισμο και περνας ολες τις εφαρμογες με τα data τους απο το backup που ειχες παρει στην αρχη....στη συνεχεια μπαινεις στην εφαρμογη superuser και απνεργοποιεις τη "διαχειριση δικαιωματων" (manage permissions) και θεωρητικα εισαι ετοιμη!

 

οτι και να κανεις..οσο και χοντρη πατατα το τηλεφωνο δεν νομιζω να μπορει να παθει κατι ανεπανορθωτο....αν ηταν θα ειχε τυχει πρωτα σε μας!!!

 

Υ.Γ. απο χθες τρεχω τη cm10 jb v.2.11 με το 7.11 kernel update και μπορω να πω οτι ειναι η πρωτη φορα που το κινητο παει τοσο καλα με jb..

τα lag ειναι ελαχιστα καμια σχεση με παλιοτερα build......απο ρυθμισεις να πω οτι εχω απενεργοποιησει zram-Apoa-ksm.

φυσικα για οσους θελουν κατι μονιμο δεν κανει αυτη η ρομ ακομα...αλλα με τον custom kernel πιστευω βρισκομαστε σε καλο δρομο....θα τη κρατησω μερικες μερες πριν γυρισω στην Picachu edition.

 

Y.Γ.2 μολις ειδα οτι ο quarx εβγαλε καινουριο build 9.11 το κατεβαζω τωρα!!!!!

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

μολις εστεισα την WajkIui. Το κινητο παει απλα σφαιρα. Μια ερωτηση εχω, μπορω να επαναφερω τις εφαρμογες που ειχα στην cm7.1 χωρις να χρειαστει να τις εγκαταστησω ξανα μια-μια. Εχω κανει backup συμφωνα με τις οδηγιες του saltofx_v. Επισης μπορω να απενεργοποιω τον ηχο του τηλεφωνου απο την αρχικη οθονη; Edited by jul79
Link to comment
Share on other sites

Δες αν η εφαρμογή που πήρες το backup έχει batch mode. Εγώ χρησιμοποιώ την paid έκδοση του titanium backup και μου τις επαναφέρει όλες μαζί... Τωρα η εφαρμογή που χρησιμοποιησες δεν ξέρω αν το υποστηρίζει.

Τον ήχο μπορείς να τον κλείσεις από τους διακόπτες που υπάρχουν στην notification bar. Μέσα στις ρυθμίσεις βάλε οι διακόπτες να φαίνονται σαν σελίδα

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιωντας την WIUI (2.3.7) εδω και μερικες βδομαδες, μονο καλα λογια εχω να πω. Γρηγορη. Πολυ γρηγορη. Πραγματικα μεταφορφωνει τη συσκευη. Και με τα τοσα thems που εχει, δεν τη βαριεσαι ποτε.

 

Απο bugs εχω διαπιστωσει οτι κατι παιζει με τον αισθητηρη φωτος, αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα τι. Που και που τρωει κατι φρικες και διορθωνεται με κλεισιμο και ανοιγμα της οθονης. Επισης, αν δεν κανω restart στο κινητο για 2-3 μερες, μου αρχιζουν διαφορα περιεργα FC.

Κατα τα αλλα, πολυ καλη ρομ.

 

Ευχαριστω τον saltofx που με κατατοπισε.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

saltofx_v σε ευχαριστώ παρα πολύ, οπως και πολυ αλλοι εδω μεσα φανταζομαι. Το κινητο εχει μεταμορφωθει. Παει απλα πετωντας. Προς στιγμη δεν εχω βρει τιποτα αρνητικό. Η ερωτηση που εχω ειναι λιγο ασχετη αλλα δεν ξερω και που αλλου να ρωτησω. Στην προηγουμενη εκδοση που ειχα (cm7.1) ετρεχε ο adw luncher. Ποια ειναι η ρυθμιση που ειχε για να τον στησω και στην WajkIu rom. Και αναφερομαι στην κεντρικη οθονη με τα 2 σταθερα εικονιδια της κλησης και του internet και το κεντρικο εικονιδιο του menu?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Και ξαφνικα στο κεντρο περιπου της οθονης του κινητου μου εμφανιστηκε αυτο το σημαδι σαν δακτυλο που βλεπετε σε κοκκινο πλαισιο.Τι ειναι αυτο πάλι; Πανω που άλλαξα rom και ημουν ενθουσιασμενος για την εμφανιση και τις επιδοσεις του κινητου. Πιστευετε οτι παει για αλλαγη οθονης; Φανταζομαι ότι μαλλον πρεπει να γυρισω στην εργοστασιακη rom για να το παω στο service της motorola. Πως το κανω αυτο; Να σημειωσω οτι το κινητο ουτε χτυπημα ειχε ουτε βραχηκε. Καποια στιγμη σκεφτηκα να αλλαξω rom μηπως φταιει αυτο αλλα μου φανηκε αδιανοητο να συμβαινει κατι τετοιο και δεν το προχωρησα. Περιμενω με αγωνια την αποψη σας
Link to comment
Share on other sites

@sotsp και μενα μου ειχε τυχει παλιοτερα και μετα απο λιγο καιρο εφυγε...πιθανον να ειναι υγρασια αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.....αν θελεις να το στειλεις service πρεπει να περασεις τη μαμα ρομ που ειχε οταν το αγορασες με το rsd lite (ποιο ντεφι εχεις το απλο?και απο που ειναι αγορασμενο?ειναι ελληνικο?)

 

@kristian21 πες μας λιγο ποιο κινητο εχεις και τα βηματα που εκανες ακριβως..ενα-ενα μην παραλειψεις τιποτα για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε..επισης οταν λες δεν ανοιγει τι εννοεις??κολλαει στο σημα "Μ" της Μοτορολα οταν αναβει?δεν αναβει καθολου-δηλαδη ενετελως μαυρη οθονη?οταν ξεκινησες τη διαδικασια ποση μπαταρια ειχες?ποιο κινητο εχεις?το απλο ή το +?ποια ρομ εχεις σαν βαση?

 

@jul79 λιγο μπερδευτηκα με την ερωτηση σου...κατεβαζεις αν θελεις τον adw απο το playstore και τον ρυθμιζει οπως εσυ θελεις...πηγαινεις δηλαδη μεσα στις ρυθμισεις του launcher-εφαρμογης οπως και σε καθε αλλο launcher....αν ειχες παρει καποιο backup τις ρυθμισεις του μπορεις να το κανεις επαναφορα.παντως αν θελεις δοκιμασε και τον launcher pro που ειναι πολυ smooth και εχει παρομοιες ρυθμισεις και πολλα themes στο playstore

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Και ξαφνικα στο κεντρο περιπου της οθονης του κινητου μου εμφανιστηκε αυτο το σημαδι σαν δακτυλο που βλεπετε σε κοκκινο πλαισιο.Τι ειναι αυτο πάλι; Πανω που άλλαξα rom και ημουν ενθουσιασμενος για την εμφανιση και τις επιδοσεις του κινητου. Πιστευετε οτι παει για αλλαγη οθονης; Φανταζομαι ότι μαλλον πρεπει να γυρισω στην εργοστασιακη rom για να το παω στο service της motorola. Πως το κανω αυτο; Να σημειωσω οτι το κινητο ουτε χτυπημα ειχε ουτε βραχηκε. Καποια στιγμη σκεφτηκα να αλλαξω rom μηπως φταιει αυτο αλλα μου φανηκε αδιανοητο να συμβαινει κατι τετοιο και δεν το προχωρησα. Περιμενω με αγωνια την αποψη σας

 

και χωρις να γελασετε η λυση για το προβλημα ειναι εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1659250.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τελικα δοκιμασα 4-5 διαφορετικα fsb ολα οκ.ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον. απλα επειδη το κινητο το αγορασα προχτες (motorola defy plus) παιδια αν μπορει καποιος να με βοηθησει επειδη ειμαι κ ασχετοσ!! το αγορασα rootarismeno δεν ξερω τι rom φοραει και θελω να το κανω μαμα το κινητο γιατι τρωει κοληματα και το ποιο σημαντικο δεν εχω 3g αν και εβαλα τις ρυθμισεις της vodafone.
Link to comment
Share on other sites

και χωρις να γελασετε η λυση για το προβλημα ειναι εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1659250.

Το εχει αναφερει και παλιοτερα καποιος συμφορουμιτης αυτο.

Η ενσταση μου ειναι η εξης: αν το κινητο μεινει μια μερα στην καταψυξη, οταν το βγαλεις και η θερμοκρασια επανελθει στο κανονικο, θα δημιουργηθει υγρασια στο εσωτερικο του. Παροτι ειναι αδιαβροχο, αυτο δεν μπορεις να το αποφυγεις, γιατι η στεγανοποιηση δεν μπορει να βοηθησει στην περιπτωση αυτη. Δεν θα μπει νερο απεξω, θα δημιουργηθει υγρασια μεσα στη συσκευη, η οποια σε βαθος χρονου μπορει να βλαψει το κινητο.

 

Αφου εισαι σε εγγυηση, γιατι δεν το πας στο σερβις? σε 2-3 μερες θα το εχεις πισω χωρις προβλημα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

έχεις δικιο ddr2. Στην δικη μου περιπτωση το τυλιξα με ενα μαλινο πανι και το αφησα 20 λεπτα στην καταψυξη. Στη συνεχεια το αφησα να στεγνωσει 3 ωρες. Και ως δια μαγειας διορθωθηκε το προβλημα. Τωρα αν εκανα πατατα ο καιρος θα δειξει και ο θεος βοηθος.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τελικα δοκιμασα 4-5 διαφορετικα fsb ολα οκ.ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον. απλα επειδη το κινητο το αγορασα προχτες (motorola defy plus) παιδια αν μπορει καποιος να με βοηθησει επειδη ειμαι κ ασχετοσ!! το αγορασα rootarismeno δεν ξερω τι rom φοραει και θελω να το κανω μαμα το κινητο γιατι τρωει κοληματα και το ποιο σημαντικο δεν εχω 3g αν και εβαλα τις ρυθμισεις της vodafone.

 

αν φορά διαφορετική ρομ απλός κοιτάς στις "Ρυθμίσεις--σύστημα--σχετικά με το τηλέφωνο" επίσης όταν το ανοίγεις από κλειστό

κοίτα αν ανάβει κανένα μπλέ led και αν μέσα στις εφαρμογές σου αν υπάρχει εφαρμογή"Superuser ή υπερχρήστης"

επίσης κοίτα στις ρυθμίσεις σου αν είναι ενεργοποιημένο το"ρυθμίσεις-συστημα-ρυθμίσεις φορέα-δεδομένα δικτύου και έχεις ζητήσει από το πάροχο

να σου ανοίξει τα δεδομένα

όπως επίσης μπορείς και να εγκαταστήσεις το baseband switch http://motorola4u.blogspot.gr/2012/05/app-base-band-switcher.html

και διαλέγεις κεντρική ευρώπη

Edited by sokel
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι τα φωτα σας οντας νεος στο motorola defy το αγορασα ενω μπορουσε να μπει σε bootloader mode αλλα κατι εκανα με το rsdlite και τωρα εχει το γνωστο προβλημα με το ασπρο φωτακι πριν ειχε την Miui picachu edition και πηγε να κανει αλλαγη ρομ ο αλλος ιδιοκτητης και του κολλησε στο bootloader mode αν καποιος ξεριε κατι ας με φωτισει:(

 

μπορεις λιγο να μας πεις ποια ρομ πηγε να φλασαρει ο ιδιοκτητης με το rsdlite? αν δεν ξερει ουτε ο ιδιος ποια ειναι ας μας δωσεις τουλαχιστον το λινκ της ρομ που περασε για να σου πουμε τι να κανεις.επισης αν μπορεις πες μας λιγο αν ειναι το απλο ντεφι ή το +

 

Υ.Γ. δεν προκειται να μπει ουτε σε bootloader ουτε σε recovery γιατι εινναι brickαρισμενη η συσκευη......πες μας λιγο ποιο sbf φλασαρε

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη δεν μπορω να βρω λινκ ενεργο στο ιντερνετ κατεβασε λιγο απο το dropbox μου αυτη τη ρομ

https://www.dropbox.com/s/nb1ya556d5xnfpw/JRDNEM_U3_3.4.2_179-002.sbf

 

στη συνεχεια ανοιξε το rsdlite ,μετα συνδεσε το κινητο με τον υπολογιστη (ενω αναβει το λευκο φως)

κανονικα πρεπει να σου πει το rsdlite "connected" (δεν πειραζει αν δεν αναγνωριζει τη συσκευη) και φλασαρε την παραπανω ρομ

 

σε περιπτωση που δεν γραφει connected to rsd lite μετρα με ενα πολυμετρο τη μπαταρια σου και πες μας ποσα volt ειναι.

 

Υ.Γ. παρεπιπτοντως ειναι απολυτα φυσιολογικο που μπρικαρες το κινητο μιας που φλασαρες eclair 2.1 ...τι να σου κανει το καημενο το τρελανες......

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια ειναι χαμηλη αλλα αν σου πει connected το rsdlite εισαι οκ....

 

Υ.Γ. αν τυχει να ανοιξει το κινητο μετα το φλασαρισμα και κολλησει στο κοκκινο σημα "Μ" της μοτορολα (εννοειτε το αφηνεις λιγη ωρα τη πρωτη φορα να εκκινησει το κινητο) τοτε κλεισε το κινητο βγαζωντας τη μπαταρια....ανοιξε το πατωντας συχρονως vol- και power button και θα εμφανισει ενα τριγωνο με θαυμαστικο και το ανθρωπακι του αντροιντ...στη συνεχεια πατα συγχρονως vol- και vol+ και θα μπεις σε στοκ recovery... εκει κανε ενα wipe data/factory reset και ξανα επανεκκινηση το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να βαλεις λιγο το κινητο στη φορτιση..πολυ φοβαμαι μηπως η μπαταρια σου ειναι πολυ χαμηλη και δεν ολοκληρωνεται σωστα η διαδικασια.
Link to comment
Share on other sites

εψαξα λιγο καλυτερα τη περιπτωση σου μιας και δεν μου ειχε τυχει ποτε απο eclair να μην μπαινει η froyo και βρηκα οτι η eclair που φλασαρες (απορω που τη βρηκες) ειναι η μοναδικη εκλαιρ με BL5........αρα τρωμε πορτα απο την ελληνικη φρογιο

 

λοιπον θα κατεβασεις αυτη λιγο να κανοεις μια προσπαθεια http://www.mediafire.com/?ccrnoyc738078aq

αυτη ειναι φοργιο αλλα και αυτη μοναδικη στο ειδος της με BL6.

απλα οταν ανοιξει το κινητο μην ανοιξεις σε καμια περιπτωση τη καμερα γιατι μπορει να στη καψει πειδη ειναι κινεζικη ρομ...ροοταρε κατευθειαν και περνα τη wiui.

 

πρωτος στοχος ειναι δεις το κοκκινο σηματακι της μοτορολα.

Link to comment
Share on other sites

o μονος τροπος για να περασεις ελληνικη φρογιο ειναι με nandbackup και fixedsbf αλλα δεν βρισκω το λογο να το κανεις.αν θελεις δοκιαμσε τη wiui stable gb....οταν αλλαζεις ρομ να θυμασαι να κανεις πρωτα wipe data/wipe cache/wipe dalvik cache

 

η κινεζικη φρογιο δεν παιζει ρολο εφοσον εχεις βαλει cm7...κατι δεν πηγε καλα με την cm7..τι νερα σου κανει?ποια cm7 περασες?προτεινω να δοκιμασεις τη cherry picks απο team kang!

 

Υ.Γ. εξαιρετικα καλα μου πηγαινει η cm10 2.11 build με το update του kernel 7.11

ειναι η πρωτη φορα που κραταω cm10 για καθημερινη ρομ

δοκιμασα και το build 9.11 αλλα δεν πηγε καθολου καλα.

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

αν εβαλες τη 2.11 καλο ειναι να περασεις και το update του kernel http://quarx2k.ru/cm10-2ndboot-nightly-defy(+)/update_for_02.11.zip

 

πας στο recovery...κανεις wipe cache και wipe dalvik cache και περνας το zip και εισαι ετοιμος..δεν χανεις τιποτα απο data και εφαρμογες.

1% σου εδειχνε η μπαταρια και σε αλλες ρομ?πολυ περιεργο!μηπως κατι γινεται στη cm10?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...