Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επισης αν βρισκεστε συνεχεια σε κινηση μια λυση ειναι και οι φορητες μπαταριες-φορτιστες.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

CM10:

 

 

10.10 Android 4.1.2, CRT-Animation , custom kernel, experimental. Included patch for flashlght(not tested, but shouldn't burn it)

 

:cool::cool::cool:

 

απο εδώ

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, κάτι δεν πάει καθόλου καλά με τη συσκευή μου που έχω αρχίσει να πιστεύω πως ουσιαστικά απεβίωσε...:( Απ' όταν πέρασα την CM10 με τον custom kernel, έκανε διάφορα περίεργα με χειρότερο ξαφνικά restart ή τραγικά κολλήματα - καθυστερήσεις στο οτιδήποτε... Με τα πολλά, αποφάσισα να επαναφέρω το nandroid backup που είχα κρατήσει από την CM10-20120924 (μακράν η καλύτερη rom που έχω δοκιμάσει...), χωρίς επιτυχία, αφού το κινητό αρνούνταν πεισματικά να μπουτάρει... Αφού τίποτα άλλο δεν μπορούσα να σκεφτώ, αποφάσισα να φλασάρω με RSD την μαμά froyo, την stock_JRDNEM_U3_3.4.2_179-002_DEBLUR_SIGN_SIGNED.sbf χωρίς επιτυχία όμως και πάλι! Όλα φαίνεται πως προχωρούν κανονικά, κάνει επανεκκίνηση η συσκευή, εμφανίζεται το κλασικό κόκκινο "M", στη συνέχεια το παλιό γνωστό λογότυπο "android", αλλά από εκεί και πέρα δε γίνεται τίποτα, το μπουτάρισμα δεν ολοκληρώνεται ποτέ...:( Καμιά ιδέα του τι θα μπορούσα να κάνω μπας και το σώσω;:worry:

 

EDIT: Μήπως ρε γμτ το πρόβλημα είναι ότι βασικά με την εγκατάσταση των τελευταίων CM10 με τον custom kernel απέκτησε ουσιαστικά ROM με βάση την Gingerbread; Κάτι τέτοιο υποψιάζομαι, αφού το κινητό αναφέρονταν πλέον ως mb-526, παρ' όλο που είναι green lens 525... Ξεκινάω την ιστορία με την κινέζικη froyo μπας και.....

 

EDIT 2: Μπούταρε με την κινέζικη Eclair!:) Πάμε παρακάτω λοιπόν... ;)

Edited by Koulou
Link to comment
Share on other sites

Παιδες, εβαλα σημερα την ms2ginger στο defy+ (την 4).

Ολα μια χαρα και το κινητο σαφως πιο αερατο απο τη στοκ, αλλα παρατηρω οτι δεν λειτουργει το πληκτρο search οταν ειμαι στις αρχικες οθονες.(μεσα στις εφαρμογες, λειτουργει. Πχ αν ειμαι στον dialer και το πατησω μου βγαζει search contacts)

Ειναι known issue?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κινεζική eclair αποκλείεται.. Το πρόβλημα λυνόταν αν έμπαινες σε στοκ recovery και έκανες wipe data /cache... Βιάστηκες... Δεν πειράζει...

 

Γενικά να έχεις σαν κανόνα ότι πριν φλασαρεις sbf με rsd πάντα κάνουμε wipe data / cache...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κλεμμενο απο το πρωτο ποστ του Quarx στο θεμα με τη cm10....εχει πολυ γελιο....και οντως τις περισσοτερες φορες κατι τετοιο συμβαινει..:p

 

Link to comment
Share on other sites

πως το καλό γίνεται τέλειο;

βάζεις απλά aroma instaler και έχεις ακριβός ότι θες και όπως το θες μην ξεχάσετε να κάνετε factory/user reset μαζί wipe cashe/davlik και έχετε την τέλεια WIUI rom

Changelog Stable (GB):

 

v2.10.27 (released)

- added Aroma Installer , thnx to amarullz

- added Control Panel support

- added Swipe to Remove Notification support

- added three type Camera app

- optimized battery usage

- updated camera drivers

- optimized Video recording

- fixed pixelize bug on Defy+

- updated sensors drivers

- updated database handler

- updated some apps

- removed chinesse celebrations from Calendar

- allow disabling the proximity sensor

- added choiceable LauncherPRO

- optimized lockscreen animations

- updated APN settings

- updated keyboard layout

- y/z changed to hungarian

- less battery drops

- updated themes

- updated smartass CPU governor to smartassv2

- updated boosted CPU governor to BOOSTEDDassv2

- fixed DSP manager

- fixed USB icon

- updated Google Play to 3.9.16

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1161110

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

πως το καλό γίνεται τέλειο;

βάζεις απλά aroma instaler και έχεις ακριβός ότι θες και όπως το θες μην ξεχάσετε να κάνετε factory/user reset μαζί wipe cashe/davlik και έχετε την τέλεια WIUI rom

Changelog Stable (GB):

 

v2.10.27 (released)

- added Aroma Installer , thnx to amarullz

- added Control Panel support

- added Swipe to Remove Notification support

- added three type Camera app

- optimized battery usage

- updated camera drivers

- optimized Video recording

- fixed pixelize bug on Defy+

- updated sensors drivers

- updated database handler

- updated some apps

- removed chinesse celebrations from Calendar

- allow disabling the proximity sensor

- added choiceable LauncherPRO

- optimized lockscreen animations

- updated APN settings

- updated keyboard layout

- y/z changed to hungarian

- less battery drops

- updated themes

- updated smartass CPU governor to smartassv2

- updated boosted CPU governor to BOOSTEDDassv2

- fixed DSP manager

- fixed USB icon

- updated Google Play to 3.9.16

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1161110

 

ΠΡΟΣΟΧΗ στον AROMA INSTALER οταν θα διαλέξετε κάμερα μην βάλετε για "κόκκινη" αν έχετε "πράσινη" γιατί δεν το ανακαλύπτει ο aroma

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ στον AROMA INSTALER οταν θα διαλέξετε κάμερα μην βάλετε για "κόκκινη" αν έχετε "πράσινη" γιατί δεν το ανακαλύπτει ο aroma

Καλη και γρηγορη αλλα HD βιντεακι δεν τραβαει...μηπως φταιει κατι αλλο??

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έβγαλε σημαντικό nightly (2012-11-02) ο Quarx, είπα να κάνω το βήμα από CM10 σε custom kernel.

Το αποτέλεσμα με εξέπληξε πραγματικά! Σε ταχύτητα και αποκρισιμότητα στο multitasking θυμίζει Gingerbread, και κανα 2 βαριά παιχνίδια που δοκίμασα (Reckless racing 2 και GTA III) τα τρέχει πιο γρήγορα από ποτέ!

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Οταν λεει 2ndboot builds τι εννοει ?? Εχω την cm 10 24/9 και δεν μπορω να βαλω την επομενη και την τελευταια (2/11).. Edited by papanikoos
Link to comment
Share on other sites

2nd boot builds ειναι τα builds με τον custom kernel

γιατι δεν μπορεις να βαλεις την τελευταια?τι εννοεις?

πριν το build της 2-11 το μονο που αλλαζες ηταν ενα update για τον κερνελ.

 

Αυτο που παρατηρησα εγω παντως σε v3 και v4 update ηταν οτι στην αρχη ηταν μια χαρα αλλα μετα απο λιγες μερες το κινητο λαγκαρε.βεβαια αυτο ειναι φυσιολογικο γιατι ο quarx δεν εχει πολυ καιρο που ασχολειται με τον custom kernel.

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

2nd boot builds ειναι τα builds με τον custom kernel

γιατι δεν μπορεις να βαλεις την τελευταια?τι εννοεις?

πριν το build της 2-11 το μονο που αλλαζες ηταν ενα update για τον κερνελ.

 

Αυτο που παρατηρησα εγω παντως σε v3 και v4 update ηταν οτι στην αρχη ηταν μια χαρα αλλα μετα απο λιγες μερες το κινητο λαγκαρε.βεβαια αυτο ειναι φυσιολογικο γιατι ο quarx δεν εχει πολυ καιρο που ασχολειται με τον custom kernel.

Δεν εκανα το update μαλλον του κερνελ...δοκιμαζω......Ολα ΟΚ ευχαριστω... Edited by papanikoos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά να πω την αλήθεια έχω χαθεί. Φταει ότι μονίμως δεν έχω χρόνο για να μπορέσω να διαβάσω όλα τα post? Αν μπορείτε να με βοηθησετε λέγοντας μου τελικά ποια rom ειναι καλυτερη να εγκαταστήσω. Θα ήθελα μια με την οποία ολα να δουλευουν ρολοι και είναι οσο το δυνατόν πιο Εξελληνισμενη. Βασικά ειναι η πρωτη φορα που θα δοσκιμάσω κατι τετοιο και μια φοβια την εχω. Αν υπάρχουν και οδηγίες ακόμα καλυτερα. Εχω διαβάσει τις οδηγίες του saltofx_v και μπράβο του για την βοηθεια που μας εχει δωσει και για τον χρονο που εχει αφιερωσει. Το προβλημα είναι οτι δεν μπορω να κατεβάσω τα αρχεία που αναφερονται στις συγκεκριμενες οδηγίες και δεν ξερω αν αυτα τα αρχεία έχουν γινει update με αλλα μιας και εχει περάσει και 1,5 χρονος από τοτε.

Ευχαριστώ πολύ και συγνωμη για το μακροσκελες post

Link to comment
Share on other sites

ενας οδηγος που ειχα γραψει παλιοτερα:

 

1)φορτιστε πληρως τη μπαταρια σας

2)κατεβαστε και βαλτε στη καρτα σας τη WajkIui ROM και το 2ndInit

3)ανοιξτε τον εντοπισμο σφαλματων (ρυθμισεις->εφαρμογες->αναπτυξη)

4)ροοταρετε το κινητο με το superoneclick και καντε επανεκκινηση http://www.multiupload.nl/VGCN3ZTFM8

5)εγκαταστηστε το 2ndInit Recovey ανοιξτε την εφαρμογη και πατηστε "Install 2ndInit Recovery" (κανουμε εγκατασταση τη stable εκδοση και οχι τη latest)

6)ξανα επανεκκινηση το κινητο..και επιλεξτε Recovery -> [Custom Recovery]

7)μετα κανετε "wipe cache partition" και "wipe data/factory reset" και μετα πατε advanced ->"wipe dalvik cache"

8)μετα παραμενοντας στο recovery παμε "install zip from sdcard" και μετα "choose zip from sdcard" και απο τον explorer που εμφανιζει επιλεγουμε το αρχειο που κατεβασαμε στο 1 βημα.

9) μετα κανουμε ξανα wipe cache και μετα πατε advanced ->"wipe dalvik cache"

11)μετα κανετε επανεκκινηση (θα αργησει λιγο την πρωτη φορα να ξεκινησει)

12)μετα ρυθμιζετε απο το basebandswitcher τις συχνοτητες για κεντρικη ευρωπη και ειστε ετοιμοι!!!!!!!!!!

 

*ολα τα παραπανω ισχυουν εφοσον εχετε την επισημη ελληνικη φρογιο

*για να μετακινηθειτε μεσα στο recovery χρησιμοποιηστε τα volume +- button και το power button για να επιλεξετε

*μετα την εγκατασταση της ρομ μπορειτε να βαλετε οποιοδηποτε launcher θελετε(π.χ. launcher pro-go launcher....etc)

*για να μην εχετε προβληματα με hotbbot ανοιξτε την εφαρμογη "superuser" και απενεργοποιηστε τη διαχειριση εφαρμογων

 

τα παραπανω ισχυουν για το απλο ντεφι και οχι το ντεφι+

αν σου αρεσει το στυλ της στοκ ρομ τοτε μπορεις να βαλεις την Ms2ginger

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

το basebandswitcher το κατεβαζω από καπου; όπως και το 2ndinit που το βρισκω; Συγνωμη αλλα ειμαι εντελως ασχετος. Η συγκεκριμενη rom τι διαφορες εχει με αυτη που αναφερετε στο πρωτο post;

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονη σας

Link to comment
Share on other sites

το basebandswitcher το εχει μεσα η ρομ

οτι αλλο χρειαζεσαι τα δινω στο παραπανω ποστ

δες τα λινκ των 2 ρομ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1161110

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1140839

 

Υ.Γ. ξανατσεκαρε προσεκτικα τα λινκ που εχω δωσει στο προηγουμενο μου ποστ..δεν χρειαζεσαι κατι αλλο........μην βιαζεσαι....διαβασε πολλες φορες τις οδηγιες και δεν θα εχεις προβλημα

 

Εννοειται οτι αν μετανιωσεις γυρνας στη μαμα ρομ ή σε οποιαδηποτε αλλη θελεις να δοκιμασεις!

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα. Η WajkIui ROM ποια version ειναι

 

και κατι τελευταιο για να μην σας ταλαιπωρω άλλο, η rom CM7.1 με την rom WajkIui τι διαφορες έχουν και ποια ειναι η καλυτερη; Αν κατι δεν παει καλά ή μετανιωσω και θελήσω να γυρισω στην μαμα rom θα μπορέσω;

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα. Η WajkIui ROM ποια version ειναι

 

και κατι τελευταιο για να μην σας ταλαιπωρω άλλο, η rom CM7.1 με την rom WajkIui τι διαφορες έχουν και ποια ειναι η καλυτερη; Αν κατι δεν παει καλά ή μετανιωσω και θελήσω να γυρισω στην μαμα rom θα μπορέσω;

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

H CM7 και η Miui με διαφορες παραλλαγές είναι οι δύο μεγάλες και διαφορετικές μονταρισμένες εκδόσεις. Η πρώτη για μένα καλύτερη και μοιαζει πιο πολύ στο εργοστασιακό σε αντίθεση με τη miui που αλλάζει πολύ. Η WajkIui σταθερή είναι στη 2.3, έχει βγει και android 4 αλλά δεν είναι ακόμα τόσο σταθερές. Γενικά μπορεις να δοκιμάσεις και τις δύο και να αλλάξεις ότι θες και μετά επαναφορά στο εργοστασιακό και παλι απο την αρχη αρκει να ακολουθησεις τις οδηγιες.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια για αλλη μια φορα! Διαβαζοντας απο δω κι απο κει νομιζω πως ειμαι ετοιμος να βαλω κι εγω το ζελε στο defy μου!Η διαδικασια απ'οτι καταλαβαινω ειναι ιδια οπως και για την cm7 ε;Λειπει κατι απο τον οδηγο που εχει εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1795647 ; δεν υπαρχει καποιος τροπος να επαναφερω εφαρμογες,δεδομενα,ρυθμισεις κλπ στο τηλεφωνο ε; Αν κατι δεν παει καλα απλως ξαναφλασαρω το nandroid backup της cm7 ε? μετα οι νεες εκδοσεις (αν και οταν βγει καμια stable ή εστω rc ) μπαινουν το ιδιο ευκολα οπως και στην cm7? Ευχαριστω πολυ και sorrry για τις πολλες ερωτησεις!αν καποιος εχει να μου προτεινει κατι ή θελει να μου υπενθυμισει κατι θα το δεχομουν ευχαριστως!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, τελικα έβαλα την εκδοση 7.1 που αναφερετε στο πρωτο post και ολα τελεια. Το μονο που παρατηρησα μιας και προσπαθω καμποση ωρα αλλα χωρις αποτελεσμα ειναι οτι δεν μπορω να στειλω mms. Sms στελνει κανονικα. Υπαρχει κατι που πρεπει να κανω; Πριν με τη μαμα rom εστελνα κανονικα. Το δικτυο μου ειναι wind.

Ευχαριστώ για όλα και μακαρι να μπορεσει καποιος να μου δωσει τα φωτα του.

 

Υ.Γ. Εχω περασει τις επαφες μου αλλα δεν μπορω να ορισω σε καποιες απο αυτες διαφορετικο ηχο κλησης. Μηπως κανω κατι λαθος;

Edited by sotsp
προσθηκη ερωτηματος
Link to comment
Share on other sites

@lavramid η διαδικασια ειναι παρομοια με αυτη της cm7...απλα μετα το περασμα της ρομ φλασαρε και τα minimal gapps

καλο ειναι να μην μεταφερεςι data εφαρμογων απο cm7..μονο τις εφαρμογες αν θελεις...μετα κλασικα αν θελεις επιστρεφεις με nandbackup.

 

παρεπιπτοντως μιας που βαζετε cm7.1 γιατι δεν προτιματε την 7.2 που ειναι πιο προσφατη???επισης μια πολυ καλη cm7 ειναι η cherry picks

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1470721

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, τελικα έβαλα την εκδοση 7.1 που αναφερετε στο πρωτο post και ολα τελεια. Το μονο που παρατηρησα μιας και προσπαθω καμποση ωρα αλλα χωρις αποτελεσμα ειναι οτι δεν μπορω να στειλω mms. Sms στελνει κανονικα. Υπαρχει κατι που πρεπει να κανω; Πριν με τη μαμα rom εστελνα κανονικα. Το δικτυο μου ειναι wind.

Ευχαριστώ για όλα και μακαρι να μπορεσει καποιος να μου δωσει τα φωτα του.

 

Υ.Γ. Εχω περασει τις επαφες μου αλλα δεν μπορω να ορισω σε καποιες απο αυτες διαφορετικο ηχο κλησης. Μηπως κανω κατι λαθος;

 

Τελικα όσον αφορα τον ηχο κλησης όλα καλά. Αλλα δυστυχως mms δεν φευγει με τιποτα. Ισως πρεπει να σταματησω σε καμια wind.

Αν γνωριζει καποιος κατι; Σε εσας δουλεουν τα mms?

Link to comment
Share on other sites

δες τις ρυθμισεις για τα ΜΜS

http://www.naviusers.net/t1041-topic ανάλογα την ρομ γράφει και αλλιώς το ρυθμίσεις-δίκτυο

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...