Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται ρε συ. Αρκεί ένα clean cache, dalvik cache και είσαι οκ

που τις βρισκω ρε παιδια αυτες τις επιλογες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρησει ένα πρόβλημα,όταν πάω να ανοίξω το GPS αμέσως ανοίγει και το Bluetooth κι όταν πάω να το κλείσω κλείνει και το GPS!μαλιστα δεν μου δείχνει και το σημαδακι του GPS αν και από ότι φαίνεται δουλεύει!ξερει κανείς κάτι;σημειωτεον εχω την τελευταια unofficial stable cm7.επίσης αν κάνω dual boot το κινητό ώστε να βάλω καμία jb rom προφανώς χρειάζεται wipe data ε; Γιατί φοβάμαι να χάσω όλο το στήσιμο του κινητού και να βάλω πάνω κάτι που ίσως να είναι χειρότερο :wacko:
Link to comment
Share on other sites

lavramid θα έλεγα αν και εφόσον σου αρέσει η συγκεκριμένη πάρε back-up εφαρμογες και τα data τους της επαφές σου,σμσ,κλπ και πάτα ένα clean user/data

clean cashe/davlik και δες αν συνέρθει

αν δεν είσαι κολημένος με την συγκεκριμένη βάλε

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1161110 σε gb και τελείωσες ή την stable cm 7.2

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

lavramid θα έλεγα αν και εφόσον σου αρέσει η συγκεκριμένη πάρε back-up εφαρμογες και τα data τους της επαφές σου,σμσ,κλπ και πάτα ένα clean user/data

clean cashe/davlik και δες αν συνέρθει

αν δεν είσαι κολημένος με την συγκεκριμένη βάλε

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1161110 σε gb και τελείωσες ή την stable cm 7.2

καλημέρα, έχω στήσει την WajkIui ROM που υπάρχει εδώ και το κινητό κυριολεκτικά πετάει. Με την upadate έκδοση που αναφέρεις εδώ η επιδόσεις του κινητού παραμένουν εξίσου καλές;

Link to comment
Share on other sites

lavramid θα έλεγα αν και εφόσον σου αρέσει η συγκεκριμένη πάρε back-up εφαρμογες και τα data τους της επαφές σου,σμσ,κλπ και πάτα ένα clean user/data

clean cashe/davlik και δες αν συνέρθει

αν δεν είσαι κολημένος με την συγκεκριμένη βάλε

σε gb και τελείωσες ή την stable cm 7.2

Backup τις εφαρμογες και τα data τους τα παιρνω με το titanium,οι επαφες ουτως η αλλως ειναι στο gmail,τα μυνηματα,ημερολογια,σημειωσεις κλπ ομως πως τα backupαρω;υπαρχει καποια εφαρμογη;μαλλον θα παω σε miui να την δοκιμασω κι αυτην,αλλωστε stable jb δε βλεπω να βγαινει συντομα!:(

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κατι ρε παιδιά; Εχω και εγω την WajkIui ROM version 2.10.27 και λεω να περάσω στην καινουρια έκδοση 3.1.27. Κανω backup user data και εφαρμογές με το titanium backup. Αυτα που θελω να ρωτησω είναι τα εξης:

Χρειάζετε να εγκαταστησω παλι το 2ndInit?

Αν εγκαταστησω την update rom WajkIui 3.1.27 και στη συνέχεια στησω το Titanium και κανω επαναφορα εφαρμογων και user data θα ειμαι ΟΚ? Υπάρχει κατι σημαντικό που πρεπει να προσεξω? Την απόδοση της update WAJKIUI rom την έχει τσεκάρει κανείς? Αυτη που ήδη εχω είναι κυριολεκτικα φοβερη και σε ταχυτητα και σε απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

κάνε back-up επαφές εφόσον δεν έχεις gmail account εφαρμογές και δεδομένα εφαρμογών όχι εφαρμογων συστήματος και στο μπλε λαμπάκι (vol-) Select Recovery/Stable Recovery. Choose "Wipe Data/Cache" option. Let finish.

5. Choose Install zip from SD Card, select WajkIUI_multilang .zip and let it finish.

6. select "Wipe Cache" then go to Advanced and select "Wipe Dalvik Cache". Reboot Now!

(If you are stuck on boot (Motorola logo), do 4th and 6th point again.)

7. After boot, set your prefered language in Settings menu

8. Done! Recommend: use Battery Calibration for maximum battery

(επειλέγεις την ρομ) αφού ανοίξει μετά επαναφέρεις ότι έχεις πάρει back-up

συμβουλές

1)κλείσε το superuser

2)κλείσε firewall στο τηλέφωνο

το 2ndInit εφόσον το έχεις εξακολουθή και παραμένει όσες ρομ και να περάσεις το αναβαθμίζουν οι ρομ που εγκαθηστάς

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κατι ρε παιδιά; Εχω και εγω την WajkIui ROM version 2.10.27 και λεω να περάσω στην καινουρια έκδοση 3.1.27. Κανω backup user data και εφαρμογές με το titanium backup. Αυτα που θελω να ρωτησω είναι τα εξης:

Χρειάζετε να εγκαταστησω παλι το 2ndInit?

Αν εγκαταστησω την update rom WajkIui 3.1.27 και στη συνέχεια στησω το Titanium και κανω επαναφορα εφαρμογων και user data θα ειμαι ΟΚ? Υπάρχει κατι σημαντικό που πρεπει να προσεξω? Την απόδοση της update WAJKIUI rom την έχει τσεκάρει κανείς? Αυτη που ήδη εχω είναι κυριολεκτικα φοβερη και σε ταχυτητα και σε απόδοση.

 

δεν χρειαζεται για update να χασεις τα δεδομενα σου..απλα κανε wipe cache και wipe dalvik cache και φλασαρε τη νεα ρομ!

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται για update να χασεις τα δεδομενα σου..απλα κανε wipe cache και wipe dalvik cache και φλασαρε τη νεα ρομ!

και μια τελευταια ερωτηση: το ιδιο ισχυει και αν θελησω να περασω την εκδοση WiUi JB 3.1.21 v4 με android version 4.0.3?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εδώ πρέπει να κάνεις clean data και καθαρή εγκατάσταση

ευχαριστώ πολύ, αν μετα την εγκατασταση κανω επαναφορα εφαρμογων και user data με το TITANIUM θα είμαι ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

μερικοί λένε να το αποφεύγουμε να κάνουμε επαναφορά απο GB σε JB...

βέβαια, εγώ το έκανα και αν θυμάμαι καλά και δεν είχα πρόβλημα σε καμιά εφαρμογή :happy:

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο saltofx_v που με βοήθησε και αναβάθμισα το defy μου διότι δεν σκαμπάζω από rom .

Έβαλα αυτήν που έχει στην υπογραφή του, νομίζω είναι η 2.3.7 .

Έχω πάθει πλάκα , άλλο τηλέφωνο τόσο σε ταχύτητα όσο και σε λειτουργίες (gps,internet, wifi).

 

Επειδή όμως τρώγοντας έρχεται η όρεξη υπάρχει upadate έκδοση σ αυτήν ? Είναι το ίδιο γρήγορη και σταθερή όσο αυτή ?

 

Που τι βρίσκουμε και πως την περνάω πάνω από αυτή που έχω ? Αν αξίζει βεβαια η αναβάθμιση αλλιώς κάθομαι με αυτή που είμαι τώρα, εδώ δυο χρόνια ήμουνα με την 2.2 .

Edited by IatrosG
Link to comment
Share on other sites

Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο saltofx_v που με βοήθησε και αναβάθμισα το defy μου διότι δεν σκαμπάζω από rom .

Έβαλα αυτήν που έχει στην υπογραφή του, νομίζω είναι η 2.3.7 .

Έχω πάθει πλάκα , άλλο τηλέφωνο τόσο σε ταχύτητα όσο και σε λειτουργίες (gps,internet, wifi).

 

Επειδή όμως τρώγοντας έρχεται η όρεξη υπάρχει upadate έκδοση σ αυτήν ? Είναι το ίδιο γρήγορη και σταθερή όσο αυτή ?

 

Που τι βρίσκουμε και πως την περνάω πάνω από αυτή που έχω ? Αν αξίζει βεβαια η αναβάθμιση αλλιώς κάθομαι με αυτή που είμαι τώρα, εδώ δυο χρόνια ήμουνα με την 2.2 .

 

ναι, υπαρχει update εκδοση!διαφορες εμφανεις δεν θα δεις....και αυτη που εβαλες δεν ειναι παλια.

εγω θα οσυ ελεγα να το κρατησεις λιγο καιρο ετσι..πιο πολυ θα εχεις την ικανοποιηση οτι εχεις την τελευταια εκδοση..αν δεν βρεις καποιο ενοχλητικο bug κρατησε την.

σε καθε περιπτωση το λινκ της ρομ ειναι αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1161110

παντα κατεβαζεις τη stable gb για το απλο ντεφι.

για να ανβαθμισεις μπαινεις σε custom recovery..κανεις wipe cache και wipe dalvik cache και μετα περνας τη καινουρια ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ φίλε . Θα την κρατήσω και θα δω , πιο πολύ θέλω να δοκιμάσω να την περάσω για να δω αν το έμαθα σωστά ... την διαδικασια...

γιατί έχουν και δυο άλλοι φίλοι defy και είναι ακόμα με την 2.2.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μπορεί κάποιος να μου πει πως γυρνάμε σε stock rom;;γιατί μπερδεύτηκα λίγο στο xda. Τώρα έχω πάνω την miui.
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις το απλο ντεφι κανεις wipe data/cache απο το recovery κκαι στη συνεχεια περνας τη μαμα ρομ 2.2-179 με το rsdlite.

αν εχεις το defy+ η μονη διαφορα ειναι οτι περνας τη μαμα 2.3.6

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε τα δύσκολα και κολλησα στα εύκολα , θέλω να κάνω φίλου το defy root και δεν

θυμάμαι τον τρόπο, εγώ νομίζω το είχα κάνει με ένα αρχείο που το λέγανε Ζ4ROOT.

 

Πείτε μου σας παρακαλώ έναν εύκολο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοήθειά σας παρακαλώ.

Έχω περασμένη τη cm7.2 και ξαφνικά σήμερα το πρωί ανοίγοντας το τηλ. κόλλησε στο cm7 logo. Έκανα wipe cache partition / wipe dalvik cache, αλλά τίποτα. Έκανα ξανά wipe cache partition / wipe dalvik cache και είπα να ξαναπεράσω τη ρομ που είχα στη κάρτα. Κατά τη διάρκεια της διαδικασίας το τηλ. έσβησε και τώρα έχει κολλήσει στο logo της Motorola.

Υπάρχει λύση που να μη χρειάζεται wipe data ή πρέπει να τα ξαναπεράσω όλα απ' την αρχή... :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

φόρτωσε την μπαταρία φουλ και ξανάκανε wipe cache partition / wipe dalvik cache αν δεν συνέρθει ξανακατέβασε την ρομ που έχεις (μπορεί να την έχεις καιρό και μπορεί κάποιο τμήμα να αλιώθηκε)και ξαναφλάσαρε αν δεν συνέρθει

κάνε user data clean /cashe/Davlik και ξαναρήξ'την

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

φόρτωσε την μπαταρία φουλ και ξανάκανε wipe cache partition / wipe dalvik cache αν δεν συνέρθει ξανακατέβασε την ρομ που έχεις (μπορεί να την έχεις καιρό και μπορεί κάποιο τμήμα να αλιώθηκε)και ξαναφλάσαρε αν δεν συνέρθει

κάνε user data clean /cashe/Davlik και ξαναρήξ'την

Δεν έχω πρόσβαση στο custom recovery αλλά μόνο στο stock recovery. Η μπαταρία ήταν στο 20% και δε μου δείχνει αν φορτίζει, δείχνει μόνο το Μ logo. Μόνο με RSD Lite μπορώ να φλασάρω.

Τελικά ούτε με RSD Lite μπορώ να φλασάρω. Ξέμεινα κι από μπαταρία και μάλλον πάω για Mcgyver Hack!!!!

Δεν το πιστεύω, τι γκαντεμιά ήταν αυτή σήμερα...........

Edited by gusm
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...