Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για να αλλάξεις ταχύτητα CPU αντί να φλασάρεις ρομ επιλέγεις το "CPU settings" από το μενού που μπαίνεις για να φλασάρεις (μπλε led/vol-)

για την μπαταρία εκείνο που είναι υπεύθυνο

1)gps

2)3g/hspa

3)εφαρμογές δεν παίζει ρόλο αν είναι από backup ή καινούργιο εγκατεστημένες η κακογραμμένη εφαρμογή παραμένει κακογραμμένη

4)ώρα που μιλάμε στο τηλέφωνο

δόξα το θεό στο Defy αλλάζει η μπαταρία χωρίς εργαλεία οπότε πάρε και καμία άλλη για να αλλάζεις

 

gps μονιμα κλειστο,σχεδον παντα στο 2g γιατι παιζω με το wifi παντα,μιλαμε για ιδια χρηση με την cm!μηπως να παιξω με τα ρευματα ή θα φαω τα μουτρα μου και θα τα καψω ολα;εντωμεταξυ κατι αλλο μου κανει εντυπωση οτι στην αρχη αντι να βγει κατευθειαν το video της wiui(με το κοκκινο ματι)μου βγαζει πρωτα το g(m)oogle της cyanogen!φυσιολογικο;;;τον αλλο μηνα ερχεται nexus 4 κριμα δεν ειναι να παω να παρω μπαταρια τωρα;;;anyway thanks για τις συμβουλες, ενας μηνας εμεινε,θα το παλεψω!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν κανεις wipe cache - wipe dalvik και ξαναφλασαρεις τη ρομ φυσιολογικα θα φυγει το σημα της cyanogen!

 

επισης κανε και ενα battery calibration και δουλεψε το κινητο μεχρι να σβησει απο μπαταρια...μετα φορτιση +1 ωρα οταν φτασει το 100% και μετα δες πως θα παει.

να το καψεις δυσκολο....ποσο πια να το παρακανεις.

Link to comment
Share on other sites

καλα οχι οτι με καιει και ιδιαιτερα το σημα της cm αλλα θα το κανω ετσι για το look!εκανα ενα batery calibration αλλα δεν το εφτασα στο 0 μετα οποτε θα το ξαναδοκιμασω,σιγα σιγα ψιλοστρωνει αλλα οχι τρομερα πραγματα!τεσπα ευχαριστω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

καλα οχι οτι με καιει και ιδιαιτερα το σημα της cm αλλα θα το κανω ετσι για το look!εκανα ενα batery calibration αλλα δεν το εφτασα στο 0 μετα οποτε θα το ξαναδοκιμασω,σιγα σιγα ψιλοστρωνει αλλα οχι τρομερα πραγματα!τεσπα ευχαριστω πολυ!!!

Πάντως, με τη miui η αυτονομία είναι πολύ καλή. Μου βγάζει τη μέρα με άνεση μπορώ να πώ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

γιαννη εσυ εχεις και το ντεφι+

εμεις με το παλιο ντεφι εχουμε πιο μικρη μπαταρια!

εμενα η μπαταρια μετα απο 2 χρονια και 4 μηνες χρησης, αν το δουλεψω πολυ δεν μου βγαζει τη μερα....σε φυσιολογικη χρηση αντεχει!

αν ανοιξω 3g ή gps ειναι κλαμα η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

γιαννη εσυ εχεις και το ντεφι+

εμεις με το παλιο ντεφι εχουμε πιο μικρη μπαταρια!

εμενα η μπαταρια μετα απο 2 χρονια και 4 μηνες χρησης, αν το δουλεψω πολυ δεν μου βγαζει τη μερα....σε φυσιολογικη χρηση αντεχει!

αν ανοιξω 3g ή gps ειναι κλαμα η κατασταση.

 

Λογικο ειναι μετα απο 2μιση χρονια...

Η μπαταρια του + , μπαινει αραγε στο απλο?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το απλό χωρίζεται σε 2 κατηγορίες. Στα Green lens και τα Red lens. Green lens ήταν οι πρώτες παρτίδες όπως το δικό μου. Στα Green lens δεν μπορείς να φλασαρεις στοκ gb γιατί δεν παίζει η κάμερα. Σε Red lens με gb kernel και φιξακι φαντάζομαι θα παίζει.
Link to comment
Share on other sites

Το απλό χωρίζεται σε 2 κατηγορίες. Στα Green lens και τα Red lens. Green lens ήταν οι πρώτες παρτίδες όπως το δικό μου. Στα Green lens δεν μπορείς να φλασαρεις στοκ gb γιατί δεν παίζει η κάμερα. Σε Red lens με gb kernel και φιξακι φαντάζομαι θα παίζει.

 

Δεν είναι απόλυτα σωστό αυτό. Σε Green lens μπορείς να βάλεις GB, και θα έχεις κάμερα αν βάλεις ROM με custom kernel όπως η CM10 (Jelly Bean). Το πρόβλημα είναι οτι δε μπορείς να γυρίσεις σε παλιότερη ROM μετά, δε θα παίζει η κάμερα.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτα σωστό αυτό. Σε Green lens μπορείς να βάλεις GB, και θα έχεις κάμερα αν βάλεις ROM με custom kernel όπως η CM10 (Jelly Bean). Το πρόβλημα είναι οτι δε μπορείς να γυρίσεις σε παλιότερη ROM μετά, δε θα παίζει η κάμερα.

 

ναι αυτο γινεται αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος ......παντως νομιζω οτι υπαρχει επιστροφη αν βαλεις gb με BL 6 ..εχουν βγαλει foryo rom με BL 6.

Εκτος εαν ο custom kernel δεν επιτρεπει την επιστροφη....εχει αναφερει καποιος αναλογη περιπτωση στο xda?

βεβαια δεν εχω καμια ορεξη να το δοκιμασω και να μπω σε ολη αυτη τη διαδικασια για μια μπαταρια και ποσο μαλλον να μεινω μονιμα με cm10....δυστυχως καθε φορα που τη δοκιμαζω μετα απο 3 μερες επιστρεφω στη WIUI.

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
saltofx_v κάπου είχες γράψει 2-3 σειρές για το πως γυρνάμε απο CM10 σε wiui gb stable και δεν το βρίσκω εδω και πόση ώρα :O Edited by papathvas

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

saltofx_v κάπου είχες γράψει 2-3 σειρές για το πως γυρνάμε απο CM10 σε wiui gb stable και δεν το βρίσκω εδω και πόση ώρα :O

 

στη προηγουμενη σελιδα ειναι.......:chair::whip:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4615222#post4615222

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις εκατσα να κανω τα βηματα στην πρωτη σελιδα για εισαγωγης της ελληνικης γλωσσας... κατι ομως δεν εκανα σωστα μαλλον... το κινητο δεν αναβει, δεν φορτιζει κ το αναγνωριζει μονο ο υπολογιστης παρα μονο στο προγραμμα rsd... να σας πω λιγο τα βηματα γτ το κινητο δεν ειναι δικο μου κ με εχει κοψει κρυος ιδρωτας...

 

βλακεια πρωτη... το κινητο ηταν φορτισμενο στο 60%.. επειδη δεν το αναγνωριζε ο υπολογιστης το εκλεισα κ το ανοιξα πατωντας το volume + κ ολα καλα...

 

ανοιξα το rsd βρηκα το εγγραφο που ειχα κατεβασει, κ πατησα εναρξη...

 

στο νουμερο 1 αρχισε να κανει καποιες διεργασιες, μετα εκανε reboot το κινητο κ τελος finished k pass... κ μετα το κινητο τπτ...

 

εντωμεταξυ κατα τη διαρκεια της διαδικασιας το κινητο εγραφε SW update in progress.... το κινητο ειναι καινουργιο...

 

ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις εκατσα να κανω τα βηματα στην πρωτη σελιδα για εισαγωγης της ελληνικης γλωσσας... κατι ομως δεν εκανα σωστα μαλλον... το κινητο δεν αναβει, δεν φορτιζει κ το αναγνωριζει μονο ο υπολογιστης παρα μονο στο προγραμμα rsd... να σας πω λιγο τα βηματα γτ το κινητο δεν ειναι δικο μου κ με εχει κοψει κρυος ιδρωτας...

 

βλακεια πρωτη... το κινητο ηταν φορτισμενο στο 60%.. επειδη δεν το αναγνωριζε ο υπολογιστης το εκλεισα κ το ανοιξα πατωντας το volume + κ ολα καλα...

 

ανοιξα το rsd βρηκα το εγγραφο που ειχα κατεβασει, κ πατησα εναρξη...

 

στο νουμερο 1 αρχισε να κανει καποιες διεργασιες, μετα εκανε reboot το κινητο κ τελος finished k pass... κ μετα το κινητο τπτ...

 

εντωμεταξυ κατα τη διαρκεια της διαδικασιας το κινητο εγραφε SW update in progress.... το κινητο ειναι καινουργιο...

 

ευχαριστω εκ των προτερων..

 

1)για να περασεις τα ελληνικα δεν χρειαζεται να περασεις καποια ρομ με rsd..........

2)η ρομ που πηγες να περασεις ειναι για το απλο ντεφι..........και ειναι παμπαλαια

 

καταρχην πες μου λιγο πιο ντεφι εχεις..το απλο ή το +?

δωσε λιγο το λινκ της ρομ που περασες ωστε να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.

 

Υ.Γ. μην σε πιανει κρυος ιδρωτας...τζαμπα το αγχος..θα το επαναφερουμε το κινητο μην αγχωνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

1)για να περασεις τα ελληνικα δεν χρειαζεται να περασεις καποια ρομ με rsd..........

2)η ρομ που πηγες να περασεις ειναι για το απλο ντεφι..........και ειναι παμπαλαια

 

καταρχην πες μου λιγο πιο ντεφι εχεις..το απλο ή το +?

δωσε λιγο το λινκ της ρομ που περασες ωστε να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.

 

Υ.Γ. μην σε πιανει κρυος ιδρωτας...τζαμπα το αγχος..θα το επαναφερουμε το κινητο μην αγχωνεσαι!

 

Ακουραστος και παντα με διαθεση για βοηθεια...Μπραβο ρε φιλε και Χρονια πολλα

Link to comment
Share on other sites

Ακουραστος και παντα με διαθεση για βοηθεια...Μπραβο ρε φιλε και Χρονια πολλα

 

να σαι καλα φιλε μου! και σε σενα Χρονια Πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Ακουραστος και παντα με διαθεση για βοηθεια...Μπραβο ρε φιλε και Χρονια πολλα

πραγματικα θα ηθελα να πω κι εγω ενα μπραβο για την βοηθεια που μας εχει δωσει ολον αυτο τον καιρο!!αφου εχω ηδη αρχισει να αγχωνομαι τωρα που αλλαξα κινητο τι θα κανω;μηπως να παρεις ενα nexus 4 κι εσυ salto???:p

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα θα ηθελα να πω κι εγω ενα μπραβο για την βοηθεια που μας εχει δωσει ολον αυτο τον καιρο!!αφου εχω ηδη αρχισει να αγχωνομαι τωρα που αλλαξα κινητο τι θα κανω;μηπως να παρεις ενα nexus 4 κι εσυ salto???:p

 

Είμαι σίγουρος ότι σε κάθε θρεντ θα υπάρχει κάποιος να βοηθήσει... Δυστυχώς nexus 4 δεν θα πάρω... Περιμένω σήμερα το galaxy siii.

Βάση τσέπης και αναγκών κατέληξα εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι σε κάθε θρεντ θα υπάρχει κάποιος να βοηθήσει... Δυστυχώς nexus 4 δεν θα πάρω... Περιμένω σήμερα το galaxy siii.

Βάση τσέπης και αναγκών κατέληξα εκεί!

 

Καλά μας πουλάς και πας στην Samsung , περίμενε λίγο να δούμε τι θα μας δώσει η συνεργασία google motorola.

Αυτό περιμένω εγώ μετά από δυόμιση χρόνια με το defy.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να ξυπνήσουν οι Google Motorola έχουμε καιρό. Ούτως ή άλλως το ντεφακι θα το έχω σαν δεύτερο.... Είναι σκυλί!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάτι καλό φαίνεται να ετοιμάζει ο quarx.. Έχει δοκιμάσει κανείς το τελευταίο build?

Εγώ θα δοκιμάσω το επόμενο που θα βγάλει και θα είναι πιο σταθερό.

Το σημαντικό είναι ότι πρόσθεσε swap memory οπότε πολύ πιθανό να αναπνεύσει επιτέλους το ντεφακι.. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι καλό φαίνεται να ετοιμάζει ο quarx.. Έχει δοκιμάσει κανείς το τελευταίο build?

Εγώ θα δοκιμάσω το επόμενο που θα βγάλει και θα είναι πιο σταθερό.

Το σημαντικό είναι ότι πρόσθεσε swap memory οπότε πολύ πιθανό να αναπνεύσει επιτέλους το ντεφακι.. Για να δούμε.

 

 

Περιμένω νέα σου .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλημερα παιδες.εχω ενα defy+ το εχω κανει root και εχει την εκδοση 4.5.1-134_DFP-231.θελω να βαλω καμια σταθερη και γρηγορη ρομ.πως γινεται γιατι εχω μπερδευτει λιγο.αν μπορειται λιγο αναλυτικα.ευχαριστω.για να το κανω root ακολουθησα τα βηματα απο το #514. Edited by spiros2008
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες.εχω ενα defy+ το εχω κανει root και εχει την εκδοση 4.5.1-134_DFP-231.θελω να βαλω καμια σταθερη και γρηγορη ρομ.πως γινεται γιατι εχω μπερδευτει λιγο.αν μπορειται λιγο αναλυτικα.ευχαριστω.για να το κανω root ακολουθησα τα βηματα απο το #514.

 

κάνε κλίκ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1161110

 

το επόμενο σου βήμα στο συνδεσμο απάνω θα βρεις από που θα το κατεβάσεις και τις υπόλοιπες κινήσεις σου καθώς και ρομ που για μένα είναι από τις καλύτερες για το DEFY

1. Download 2ndinit 1.4.2

http://dl.xda-developers.com/attachdl/fb9b652482f41194e927b330162ef0bf/51a87a41/6/4/9/8/7/0/SndInitDefy_1.42.apk

2. install 2ndinit (Important!:following the instructions)

το αντιγράφεις στην sd-card και το επιλέγεις με οποιονδήποτε file explorer για να το εγκαταστήσεις

3. Boot into bootmenu by pressing volume down when device flashes a blue led at bootup. Set default boot mode to 2nd init.

 

από εδώ και μετά όταν θες να φλασσάρεις οποιαδήποτε ρομ

 

4. Select Recovery/Stable Recovery. Choose "Wipe Data/Cache" option. Let finish.

5. Choose Install zip from SD Card, select WajkIUI_multilang .zip and let it finish.

6. select "Wipe Cache" then go to Advanced and select "Wipe Dalvik Cache". Reboot Now!

(If you are stuck on boot (Motorola logo), do 4th and 6th point again.)

7. After boot, set your prefered language in Settings menu

8. Done! Recommend: use Battery Calibration for maximum battery

Edited by sokel
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το εκανα οπως ειπες εκτος απο το να αποθηκευσω το 2ndinit στην καρτα ******* εκανα? κολαει οταν ανοιγει στο σημα της motorola.? Edited by spiros2008
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...