Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες προσπαθησα να φλασαρω την stock ρομ μεσω rsd lite. Μου εχει κολλησει το κινητο στο σημα της μοτορολα ενω στο προγραμμα μου λεει please manually power up this phone. Τι κανω τωρα απο εδω...

 

Το ανοιξα παιδες.. εκανα wipe κ μετα ανοιξε το κινητο.

Edited by DjHoya
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχω πρόσβαση στο custom recovery αλλά μόνο στο stock recovery. Η μπαταρία ήταν στο 20% και δε μου δείχνει αν φορτίζει, δείχνει μόνο το Μ logo. Μόνο με RSD Lite μπορώ να φλασάρω.

Τελικά ούτε με RSD Lite μπορώ να φλασάρω. Ξέμεινα κι από μπαταρία και μάλλον πάω για Mcgyver Hack!!!!

Δεν το πιστεύω, τι γκαντεμιά ήταν αυτή σήμερα...........

 

Με mcgyver θα τη κάνεις τη δουλειά σου δεν θέλει άγχος. Φαντάζομαι είχες back up τις εφαρμογές και τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ευτυχώς έχω titanium και nandroid backup.

Μόλις κατάφερα να το φλασάρω..... ουφφφφφφφφφφφφφ

Να 'ναι καλά ο Mcgyver. Τώρα ρουτάρω περνάω 2ndinit και το nandroid backup και σε λίγο θα είμαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε πεδία πήρα και εγώ το Motorola defy + και έχω πρόβλημα με την μπαταρία ενώ το φορτίζω κανονικά 100% χάρις wife χάρις 3g έχω κατάβαση τα βασικά fb yahoo messenger και ένα για την μπαταρία… το τηλέφωνο λοιπόν όταν εινα σε αδράνεια και με πολύ λίγη χρίση το φορτίζω 2 φόρες τι μέρα που οφείλετε αυτό ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα είναι το πρώτο μου κινητό Τάτιου είδους και θα ήθελα συμβουλή…ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό για την μπαταρία βγαλτο.... Και δες πως θα πάει. Αν δεν στρώσει κάνε επαναφορά σε εργοστασιακες ρυθμίσεις
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα σημερα την Ubuntu.....σαν λειτουργικο φαινεται ενδιαφερον!

Αλλα για να το ευχαριστηθεις θελεις μεγαλη οθονη...πιστευω οι ναυαρχιδες με 4,7-5" του πανε παρα πολυ

εννοειται πως τη κρατησα για 10 λεπτα και μετα γυρισα στη wiui...γιατι δεν λειτουργει σχεδον τιποτα!απλα περνεις μια γευση πως θα ειναι το λειτουργικο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με το CWM κάνοντας backup, κρατιέται και ο kernel?

θέλω να δοκιμάσω τον JellyX με την τελευταία 4.1.2 του quarx γιατί το κινητό σέρνεται τώρα τελευταία.

 

είμαι έτοιμος να γυρίσω σε wiui gb stable..... αλλά κάτι με κρατάει εδω και πολλούς μήνες στην CM10 :p:lol:

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

με το CWM κάνοντας backup, κρατιέται και ο kernel?

θέλω να δοκιμάσω τον JellyX με την τελευταία 4.1.2 του quarx γιατί το κινητό σέρνεται τώρα τελευταία.

 

είμαι έτοιμος να γυρίσω σε wiui gb stable..... αλλά κάτι με κρατάει εδω και πολλούς μήνες στην CM10 :p:lol:

Όχι, ο κέρνελ δεν κρατιέται. Το έχω πάθει, να θέλω να γυρίσω από jb σε miui gb και να πρέπει να φλασάρω πρώτα την 231 με rsd για να περαστεί ο κέρνερ και μετά το nandroid backup της miui. Αλλιώς, δεν ανοίγει το κινητό, κολλάει στο σήμα της μοτορόλα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια ,αφου διαβασα οτι αναφερονταν σε root kai rom κατεληξα να κανω root το defy plus με τον οδηγο του saltofx

με επιτυχια .μετα φλασαρα με αυτεσ τισ οδηγιες τη WajkIui ROM

 

1)φορτιστε πληρως τη μπαταρια σας

2)κατεβαστε και βαλτε στη καρτα σας τη WajkIui ROM και το 2ndInit

3)ανοιξτε τον εντοπισμο σφαλματων (ρυθμισεις->εφαρμογες->αναπτυξη)

4)εγκαταστηστε το 2ndInit Recovey ανοιξτε την εφαρμογη και πατηστε "Install 2ndInit Recovery"

5)ξανα επανεκκινηση το κινητο..και επιλεξτε Recovery -> [Custom Recovery] or [latest recovery]

6)μετα κανετε "wipe cache partition" και "wipe data/factory reset" και μετα πατε advanced ->"wipe dalvik cache"

7)μετα παραμενοντας στο recovery παμε "install zip from sdcard" και μετα "choose zip from sdcard" και απο τον explorer που εμφανιζει επιλεγουμε το αρχειο που κατεβασαμε στο 2 βημα.

8) μετα κανουμε ξανα wipe cache και μετα πατε advanced ->"wipe dalvik cache"

9)μετα κανετε επανεκκινηση (θα αργησει λιγο την πρωτη φορα να ξεκινησει)

10)μετα ρυθμιζετε απο το basebandswitcher τις συχνοτητες για κεντρικη ευρωπη και ειστε ετοιμοι!!!!!!!!!!

 

*για να μετακινηθειτε μεσα στο recovery χρησιμοποιηστε τα volume +- button και το power button για να επιλεξετε

*μετα την εγκατασταση της ρομ μπορειτε να βαλετε οποιοδηποτε launcher θελετε(π.χ. launcher pro-go launcher....etc)

*για να μην εχετε προβληματα με hotbboot ανοιξτε την εφαρμογη "superuser" και απενεργοποιηστε τη διαχειριση εφαρμογων

 

οταν εγινε install η WajkIui ROM ειχε button για restart το οποιο πατησα και μετα δεν ξανανοιξε εμεινε στο κοκκινο Μ στο boot.

 

ΒΟΗΘΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε λίγο το λινκ από την wajkiui ρομ που έβαλες.

Γιατί μάλλον έβαλες τη ρομ για το απλό ντέφι.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε λίγο το λινκ από την wajkiui ρομ που έβαλες.

Γιατί μάλλον έβαλες τη ρομ για το απλό ντέφι.

ειχα κατεβασει αυτην WajkIUI_multilang_2.12.27 και αφου κολλησε στην εικονα του Μ και δεν ανοιγε ,κατεβασα αυτην

[ROM MIUI][ GB|ICS|JB ][ | WIUI | ][ 3.1.27 ] - MULTiLanguage |21+| Defy | Defy+

απο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1161110 και αντι για custon recovery που ελεγε ο οδηγος σου

μπηκα stable recovery και ολα τα αλλα βηματα οπως τα εχεις.Δεν εκανα ρυθμιση basebandswitcher οπως λες.

Και ω του θαυματος ολα καλα .το μονο που ειδα ειναι οτι στον καιρο στην εξακριβωση τοποθεσιας δεν με βρισκει και βαζω

αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν φυσικό που κόλλησε γιατί είχες βάλει την έκδοση για το απλό ντέφι.

Εφόσον μετά πέρασες τη σωστή έκδοση όλα πήγαν καλά.... Δεν έγινε κανένα θαύμα.

Είτε έμπαινες με stable είτε με custom recovery είναι το ίδιο πράγμα.

Απλά όταν πρώτο βάζεις το 2ndinit ανάλογα με την έκδοση μπορεί να σου εμφανίσει μόνο custom recovery. Σε κάθε περίπτωση αυτό δεν παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και γω αντιμετωπισα το παραπανω προβλημα με το κατεβασμα απο jb σε gb κανω τον παρακατω οδηγο....Παμε Custom Recovery Wipe data/factory reset, wipe Cache and go to Advanced, Wipe dalvik,Go back ξανα go back, επιλεγουμε tools,μετα file tools,και μετα την επιλογη που εχει το νουμερο 3 και παταμε το πληκτρο on off για να παρει εντολη...Αφηνουμε το κινητο να τελειωσει και μετα μας βγαζει παλι στο recovery ...απο εκει η κανουμε install from SD η restore απο καποιο back up σε gb που ειχαμε.ΠΡΟΣΟΧΗ WIPE ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Ελπιζω να βοηθησα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και γω αντιμετωπισα το παραπανω προβλημα με το κατεβασμα απο jb σε gb κανω τον παρακατω οδηγο....Παμε Custom Recovery Wipe data/factory reset, wipe Cache and go to Advanced, Wipe dalvik,Go back ξανα go back, επιλεγουμε tools,μετα file tools,και μετα την επιλογη που εχει το νουμερο 3 και παταμε το πληκτρο on off για να παρει εντολη...Αφηνουμε το κινητο να τελειωσει και μετα μας βγαζει παλι στο recovery ...απο εκει η κανουμε install from SD η restore απο καποιο back up σε gb που ειχαμε.ΠΡΟΣΟΧΗ WIPE ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Ελπιζω να βοηθησα.

 

καλα κανεις και το αναφερεις!

εχει αναφερθει παρα πολλες φορες στο xda οτι το file format στην jb ειναι ext4 ενω στη gb ext3

κανω και copy-paste κατευθειαν απο xda:

 

If you are coming from CM10 then here are the steps you must follow to install WIUI GB/JB

 

1. First boot into Recovery make a backup of your existing ROM (if you wish to).

2. Wipe your Data/Cache and Dalvik.

3. Now go to Boot-Menu --> File System tools, and choose DATA and cache to EXT3.

Wait till its working (you wont see anything happening...but dont do anything as its working).

Once done it will automatically come back to the boot-menu.

IMP: DO NOT wipe data/cache anything now, if you do so, you will reset the system to EXT4 again.

4. Simply flash your desired version of WIUI (GB/JB).

5. Wipe Cache/Dalvik cache

6. Reboot and Enjoy WIUI...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι!ηρθε παλι ο ενοχλητικος να σας κουρασει με τις ερωτησεις του!! :p Επειδη το κινητο τον τελευταιο καιρο σερνονταν αποφασισα ενα format μπας και στρωσει μεχρι να το αλλαξω κι αυτο επιτελους μετα απο μια γεματη διετια!!Ενω ειχα την cm7 επανω εβαλα την wajkiui η οποια δε ξερω αλλα μου φανηκε πολυ προχω σε πρωτη φαση,εχω ομως δυο θεματα: 1ον που ειναι το app drawer???!!!μ'επιασε πονοκεφαλος αλλα δεν το βρηκα!!! 2ον στο πληκτρολογιο(δεν του εχω εγκαταστησει ακομα το swipe που χρησιμοοιουσα) δεν εχει ως γλωσσα επιλογης τα ελληνικα!αν δεν του βαλω καμια τοτε γραφει μονο ελληνικα!! :wacko: τι να κανω;;; τελος υπαρχει κανα site η βιντεακι στο youtube να λεει συντομευσεις και κολπα της wajkiui?Thanks εκ των προτερων!!! :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι!ηρθε παλι ο ενοχλητικος να σας κουρασει με τις ερωτησεις του!! :p Επειδη το κινητο τον τελευταιο καιρο σερνονταν αποφασισα ενα format μπας και στρωσει μεχρι να το αλλαξω κι αυτο επιτελους μετα απο μια γεματη διετια!!Ενω ειχα την cm7 επανω εβαλα την wajkiui η οποια δε ξερω αλλα μου φανηκε πολυ προχω σε πρωτη φαση,εχω ομως δυο θεματα: 1ον που ειναι το app drawer???!!!μ'επιασε πονοκεφαλος αλλα δεν το βρηκα!!! 2ον στο πληκτρολογιο(δεν του εχω εγκαταστησει ακομα το swipe που χρησιμοοιουσα) δεν εχει ως γλωσσα επιλογης τα ελληνικα!αν δεν του βαλω καμια τοτε γραφει μονο ελληνικα!! :wacko: τι να κανω;;; τελος υπαρχει κανα site η βιντεακι στο youtube να λεει συντομευσεις και κολπα της wajkiui?Thanks εκ των προτερων!!! :thanks:

Καλημερα. Για το πρωτο, ο launcher της miui δεν εχει ξεχωριστο app drawer. Οι εφσρμογες ειναι σε μια οθονη ολες μαζι και σκρολαρεις πανω κατω. Αν δεν σου αρεσει ετσι, μπορεις να βαλεις οποιον launcher θελεις απο το μαρκετ (launcher pro, adw, holo κλπ) και να τον διαμορφωσεις οπως θελεις εσυ.

Για το δευτερο, ναι, δεν εχει ελληνικα. Βαλε καποιο αλλο πληκτρολογιο απο το μαρκετ, που θα εχει ελληνικα. Αν γραψεις keyboard στο google play, θα σου βγαλει μερικες χιλιαδες....:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

lavramid μην ξεχάσεις στις ρυθμίσεις της εφαρμογής τηλέφωνο να κλείσεις όποια φίλτρα δεν θες πχ.αν είναι όχι από της επαφές σου το αγνοεί κλπ.

έχει firewall για όλες της εφαρμογές και κατά προσωπική άποψη βρες την εφαρμογή superuser και βάλε την Διαχείριση δικαιωμάτων στο OFF για να γλυτώσεις από πολλές

ασυμβατότητες με εφαρμογές μηνυμάτων και θυμήσου σαν τη WIUI καμία

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην έκδοση Cyanogenmod 7 - 20121207 Unofficial Jordan ή οποία εκτός των άλλων έχει τα παρακάτω προβλήματα

1. Πολλές φορες παρατηρώ ότι η ώρα είναι λάθος στο ρολόι του κινητού και επανέρχεται μόνη της.

2. Το wi-fi αποσυνδέεται όποτε θέλει και για να συνδεθείς ξανα πρέπει να πας στα settings και ξανασυνδέεται.

 

Ποια έκδοση θεωρείται την πιο σταθερή για το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην έκδοση Cyanogenmod 7 - 20121207 Unofficial Jordan ή οποία εκτός των άλλων έχει τα παρακάτω προβλήματα

1. Πολλές φορες παρατηρώ ότι η ώρα είναι λάθος στο ρολόι του κινητού και επανέρχεται μόνη της.

2. Το wi-fi αποσυνδέεται όποτε θέλει και για να συνδεθείς ξανα πρέπει να πας στα settings και ξανασυνδέεται.

 

Ποια έκδοση θεωρείται την πιο σταθερή για το κινητό;

 

βαλε τη wiui

 

το αντιστροφο μπορει να γινει παιδια; δηλαδή να περάσεις από wiui gb σε jb; και αν ναι το προτείνετε;

 

γινεται!

θα κανεις full wipe ομως!

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

γινεται!

θα κανεις full wipe ομως!

μπορω να επαναφερω τις εφαρμογές μου στην jb με το titanium backup; αν δεν μου αρέσει η jb για να επανέλθω σε gb θα πρέπει μετά να ακολουθήσω την διαδιακασία που αναγράφετε ποιο πάνω; την έχει δοκιμάσει κανείς την jb; και αν ναι σε σχεση με την gb που έχω τωρα και είναι οντως πολυ καλή, έχει διαφορές;

Link to comment
Share on other sites

sotsp μόνο εφαρμογές που δεν έχουν σχέση με της προεγκατεστημένες μπορείς να επαναφέρεις(παιχνίδια,πλοήγηση,κλπ)οχι ρυθμίσεις συστήματος

ότι έκανες για να εγκαταστήσεις την JB δηλαδή FULL WIPE κάνεις για να γυρίσεις σε GB

η διαφορές είναι αρκετές με μερικές ασυμβατότητες από ορισμένες εφαρμογές που αρνήθηκαν να τρέξουν(Mireo Don't panic)

και μοιάζει λίγο χειρότερο η γενική εικόνα απόδοσης του τηλεφώνου πχ.αν στην GB είναι 10+ σε jb θα έλεγα 7,5

προσωπικά την έριξα την JB την κράτησα 3 μέρες και μετά ξαναγύρισα σε GB

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!εβαλα το swype με titanium κι εχω ελληνικα!για launcher δοκιμασα(και τον προτεινω και σε σας αν το κινητο σας σερνεται)τον smart launcher που μπορει να ειναι πολυ απλος αλλα παει σφαιρα!ομορφη η wiui αν και νομιζω οτι δεν ειναι και πολυ γρηγορη!υπαρχει τροπος ρυθμισης του επεξεργαστη οπως στην cm?επισης εχω ενα θεμα με την διαρκεια της μπαταριας(καλα ειναι και ψιλοψοφια 2 χρονων μπαταρια αλλα τωρα παραεγινε) υπαρχει περιπτωση να φταιει που εχω βαλει τις εφαρμογες απο το titanium αντι για νεα εγκατασταση;
Link to comment
Share on other sites

για να αλλάξεις ταχύτητα CPU αντί να φλασάρεις ρομ επιλέγεις το "CPU settings" από το μενού που μπαίνεις για να φλασάρεις (μπλε led/vol-)

για την μπαταρία εκείνο που είναι υπεύθυνο

1)gps

2)3g/hspa

3)εφαρμογές δεν παίζει ρόλο αν είναι από backup ή καινούργιο εγκατεστημένες η κακογραμμένη εφαρμογή παραμένει κακογραμμένη

4)ώρα που μιλάμε στο τηλέφωνο

δόξα το θεό στο Defy αλλάζει η μπαταρία χωρίς εργαλεία οπότε πάρε και καμία άλλη για να αλλάζεις

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...