Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

συγνωμη..φυσικα και διαβαζω τους οδηγους σας,αλλωστε τους εχω σαν "ευαγγελιο"...μην ξαναπω για το ποσο καλοι εισαστε,γιατι γινομαι τουλαχιστον γραφικος!

 

κατι τελευταιο..οταν παιρνεις την καινουργια αναβαθμιση ειναι σαν να ξεκινας απο την αρχη το κινητο σου?!..εννοω widget που εχεις κατεβασει κτλ κτλ ,δεν μιλαω για τις επαφες μου γιατι εκει υπαρχει συγχρονισμος απο το google!

(εαν την ερωτηση μου την αναφερει ο οδηγος,απλα ασε με να διαβασω ξανα)

ευχαριστω πολυ παιδια!

 

Με την επισημη αναβαθμιση μεσω kies δεν χανεται τιποτα. Ουτε καν οι επαφες. Στον οδηγο αναφερεται αυτο, αλλα και καποιες επιπλεον πληροφοριες σχετικα με αυτο το θεμα. Καλη αναβαθμιση:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είμαι ακόμα στις πρώτες φορτίσεις του κινητού και κάνω πλήρεις αποφορτίσεις, οπότε και σβήνει το κινητό από μπαταρία. Όταν το φορτίζω (κλειστό) και το εκκινώ μετά από πλήρη φόρτιση και αφού εμφανίσει για πρώτη φορά το ξεκλείδωμα οθόνης (πριν εμφανίσει PIN), φαίνεται ότι τρώεει σκαλώματα, το ξεκλείδωμα γίνεται με laggαρίσματα και τρώω και κάποιες δονήσεις. Είναι φυσιολογικά αυτά μέχρι να φορτώσει τα δεδομένα;

 

Είμαι με 2.2 επίσημη. Μετά την αναβάθμιση την οποία έκανα σε καθαρό κινητό δεν έκανα hard reset (το οποίο ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιο εννοείτε), αν αυτό λέει κάτι.

 

Επίσης ποια η διαφορά του να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από το μενού, του συνδυασμού 3 πλήκτρων (ποιος είναι αυτός; ) και του να εισάγω έναν κωδικό που κάνει hard reset;

 

Ευχαριστώ και συγχωρέστε με για την άγνοια μου :)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμα στις πρώτες φορτίσεις του κινητού και κάνω πλήρεις αποφορτίσεις, οπότε και σβήνει το κινητό από μπαταρία. Όταν το φορτίζω (κλειστό) και το εκκινώ μετά από πλήρη φόρτιση και αφού εμφανίσει για πρώτη φορά το ξεκλείδωμα οθόνης (πριν εμφανίσει PIN), φαίνεται ότι τρώεει σκαλώματα, το ξεκλείδωμα γίνεται με laggαρίσματα και τρώω και κάποιες δονήσεις. Είναι φυσιολογικά αυτά μέχρι να φορτώσει τα δεδομένα;

 

Είμαι με 2.2 επίσημη. Μετά την αναβάθμιση την οποία έκανα σε καθαρό κινητό δεν έκανα hard reset (το οποίο ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιο εννοείτε), αν αυτό λέει κάτι.

 

Επίσης ποια η διαφορά του να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από το μενού, του συνδυασμού 3 πλήκτρων (ποιος είναι αυτός; ) και του να εισάγω έναν κωδικό που κάνει hard reset;

 

Ευχαριστώ και συγχωρέστε με για την άγνοια μου :)

 

Για το πρωτο που ρωτας ειναι φυσιολογικο μεχρι να τα φορτωσει ολα απο την εσωτερικη και την εξωτερικη καρτα. Οι δονησεις δεν ειναι φυσιολογικες ομως εκτος απο μια μικρη δονηση που κανει μολις bootαρει και ζηταει pin.

 

Για ολα τα υπολοιπα φιλε μου δυστυχως θα ανατρεξεις στους οδηγους (κατι το οποιο θα επρεπε ηδη να εχεις κανει). Ειναι ολα μα ολα εκει.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμα στις πρώτες φορτίσεις του κινητού και κάνω πλήρεις αποφορτίσεις, οπότε και σβήνει το κινητό από μπαταρία. Όταν το φορτίζω (κλειστό) και το εκκινώ μετά από πλήρη φόρτιση και αφού εμφανίσει για πρώτη φορά το ξεκλείδωμα οθόνης (πριν εμφανίσει PIN), φαίνεται ότι τρώεει σκαλώματα, το ξεκλείδωμα γίνεται με laggαρίσματα και τρώω και κάποιες δονήσεις. Είναι φυσιολογικά αυτά μέχρι να φορτώσει τα δεδομένα;

 

Είμαι με 2.2 επίσημη. Μετά την αναβάθμιση την οποία έκανα σε καθαρό κινητό δεν έκανα hard reset (το οποίο ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιο εννοείτε), αν αυτό λέει κάτι.

 

Επίσης ποια η διαφορά του να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από το μενού, του συνδυασμού 3 πλήκτρων (ποιος είναι αυτός; ) και του να εισάγω έναν κωδικό που κάνει hard reset;

 

Ευχαριστώ και συγχωρέστε με για την άγνοια μου :)

 

και το δικό μου με την επίσημη 2.2 δεν μπορώ να πω οτι πετάει φωτιές όταν ξεκινάει...Τρώει κατι σκαλωματάκια μεχρι να φορτώσει προγράμματα, να σκανάρει τις μνήμες, να βρει δίκτυο κ.α Δε νομιζω οτι πρεπει να σε ανησυχει

Link to comment
Share on other sites

Σε 24 μέρες, στις 13/2 στη Βαρκελώνη θα ανακοινωθεί επισήμως ο αντικαταστάτης του Galaxy S. Ήδη έχουν βγει τα πρώτα teasers ενώ η Samsung μας υπόσχεται κάτι μεγάλο (με το συμπάθειο) :X:X:X

 

Η επίσημη 2.2.1 που κυκλοφόρησε σε Αγγλία και Ολλανδία, βγήκε και για Σουηδία. Ευελπιστούμε να μην αργήσει να κατηφορίσει και προς τα εδώ, κατι που θέλω να πιστεύω οτι δε θα γίνει μιας και η ολλανδική έκδοση ήδη περιλαμβάνει ελληνική γλώσσα και ελληνικό swype. Τωρα αν καθυστερήσουν για κάποιον άλλο λόγο πάω πάσο

Link to comment
Share on other sites

Για ολα τα υπολοιπα φιλε μου δυστυχως θα ανατρεξεις στους οδηγους (κατι το οποιο θα επρεπε ηδη να εχεις κανει). Ειναι ολα μα ολα εκει.

Φίλε μου έχω διαβάσει τους οδηγούς (ειδικά αυτόν για νέους χρήστες)

Η μόνη αναφορά για αυτά είναι στον οδηγό Hacks:

Tα δεδομένα και οι εφαρμογές σου δε χάνονται με την αναβάθμιση, αλλά καλό θα ήταν να γίνει ένα factory reset (από τις ρυθμίσεις, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, ή και από το android recovery mode) ή και hard reset (ο συνδυασμός *2767*3855#) μετά, για να εξαλείψεις πιθανά προβλήματα. Σημ.: με το factory reset χάνονται οι εφαρμογές και οι ρυθμίσεις (τα /data και /dbdata), και με το hard reset γίνεται επιπλέον και format και χάνονται και τα δεδομένα σου από την /sdcard. Σημ: Αν έχεις αγοράσει κάποιες εφαρμογές από το market, θα υπάρχουν ακόμα στο market ως δικές σου μετά το reset, δε θα χρειαστεί φυσικά να τις ξαναπληρώσεις.

Και εδώ:

Βάλε το τηλέφωνο σε download mode, με τα 3 κουμπιά (volume down (MEIΩΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ), home (το μεγάλο κεντρικό), power (δεξιά, από κεί που ανάβει)), ή, αν ο συνδυασμός των 3ων κουμπιών δε λειτουργεί στη συσκευή σου, με το adb, γράφοντας adb reboot download (Μπορείς να βρεις το adb με οδηγίες στην υπογραφή μου). Αν πάντως δεν λειτουργεί ο συνδυασμός, δε συνιστάται να το κάνεις, γιατί αν πάει κάτι στραβά το τηλέφωνο θα θέλει service.

Από τα οποία προκύπτουν οι εξής απορίες:

  1. Οι επαφές χάνονται με όλους αυτούς τους τρόπους; (που αποθηκεύονται; )
  2. Η χρησιμότητα των 3 κουμπιών ποια είναι;
  3. Μπορώ να δοκιμάσω τα 3 κουμπιά να δω αν μου δουλεύουν, χωρίς να κάνω κάτι άλλο από εκεί και πέρα όπως flashάρισμα;
  4. Όταν εγώ κάνω backup τα δεδομένα μου, τι αποθηκεύω; Δεν θα μεταφέρονται και τυχόν προβλήματα με αυτό το backup;

Link to comment
Share on other sites

:

  1. Οι επαφές χάνονται με όλους αυτούς τους τρόπους; (που αποθηκεύονται; )
  2. Η χρησιμότητα των 3 κουμπιών ποια είναι;
  3. Μπορώ να δοκιμάσω τα 3 κουμπιά να δω αν μου δουλεύουν, χωρίς να κάνω κάτι άλλο από εκεί και πέρα όπως flashάρισμα;
  4. Όταν εγώ κάνω backup τα δεδομένα μου, τι αποθηκεύω; Δεν θα μεταφέρονται και τυχόν προβλήματα με αυτό το backup;

 

1) Κανε αποθηκευση στο Gmail

2) Ειναι κατι σαν ασφαλεια. Δες το ετσι, αν λειτουργει σημαινει πως οι πιθανοτητες να χαλασεις το τηλεφωνο σου ειναι ελαχιστες.

3) Ναι, δοκιμασε το, οταν δεις την οθονη με το ανθρωπακι που σκαβει βγαλε απλως την μπαταρια.

4) Το συνηθες ειναι να αποθηκευεις εφαρμογες με τα δεδομενα τους, ημερολογια, τα apn και τιποτα αλλο (εκτος αν ξεχναω κατι). Αυτο δεν εχει δημιουργησει ποτε προβληματα σε μενα.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

1) Κανε αποθηκευση στο Gmail

2) Ειναι κατι σαν ασφαλεια. Δες το ετσι, αν λειτουργει σημαινει πως οι πιθανοτητες να χαλασεις το τηλεφωνο σου ειναι ελαχιστες.

Για την αποθήκευση στο Gmail δε με βολεύει τόσο, γιατί μετά όταν θα κάνω συγχρονισμό θα κατεβάσει και ένα σωρρό άλλες επαφές όπου έχω μόνο email έτσι (τις οποίες φυσικά δεν θέλω);

Πρέπει να τα πατήσω με κάποια σειρά; Γιατί όταν τα πατάω, μειώνεται ο ήχος και βγάζει πχ και τις επιλογές για κλείσιμο (btw η επιλογή "Λειτουργία δικτύου" τι κάνει; )

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Για την αποθήκευση στο Gmail δε με βολεύει τόσο, γιατί μετά όταν θα κάνω συγχρονισμό θα κατεβάσει και ένα σωρρό άλλες επαφές όπου έχω μόνο email έτσι (τις οποίες φυσικά δεν θέλω);

Πρέπει να τα πατήσω με κάποια σειρά; Γιατί όταν τα πατάω, μειώνεται ο ήχος και βγάζει πχ και τις επιλογές για κλείσιμο (btw η επιλογή "Λειτουργία δικτύου" τι κάνει; )

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

 

Αν δεν θελεις το gmail (αν και ειμαι σιγουρος πως θα εχει καποια επιλογη για φιλτραρισμα των επαφων) τοτε ανοιξε το προγραμμα των επαφων στην συσκευη σου και πατα Menu>Import/export>Export to Sd και θα σου κρατησει μπακαπ στην καρτα.

Και τα τρια ταυτοχρονα τα πατας. Αυτο υπαρχει και στους οδηγους.

Η Λειτουργια Δικτυου στην ουσια σου μπλοκαρει το ανεβοκατεβασμα δεδομενων.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλο απογευμα παιδια.Κατ'αρχην θα ηθελα να πω οτι ειχα την αγγλικη 2.2.1 και δεν δουλευαν τα 3 κουμπια.Σε καπια φαση σε ενα φλασαρισμα η μικρη μου τραβηξε το καλωδιο απο το τηλ με αποτελεσμα να θελει σερβις.Το τηλ το παρελαβα (η εγγιηση αποκατεστησε την ζημια παρολο την Αγγλικη 2.2.1)πισω με 2.2 και με τα 3 κουμπια να δουλευουν...και ευχαριστω γι'αυτο το σερβις της σαμσουνγ.

Τελος παντων αυτο που θελω να ρωτησω τωρα που εβαλα2.2.1 γιατι οταν το βαζω για φορτιση βλεπει τον φορτιστη σαν usb(μου ανοιγοι ετοιμο για τοkies)?

Link to comment
Share on other sites

Αν και λέω αν έρθει η επίσημη ελληνική 2.2.1 ,εμείς που έχουμε Αγγλική 2.2.1 και συνεπώς μη επίσημη και εκτός εγγύησης θα μπορέσουμε να κάνουμε ανaβάθμιση μέσα kies ή δε θα μας την εμφανίσει?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Αν και λέω αν έρθει η επίσημη ελληνική 2.2.1 ,εμείς που έχουμε Αγγλική 2.2.1 και συνεπώς μη επίσημη και εκτός εγγύησης θα μπορέσουμε να κάνουμε ανaβάθμιση μέσα kies ή δε θα μας την εμφανίσει?

 

θα την κανουμε μεσω kies patcher εννοειται αν χρησιμοποιουμε καποιο μη ελληνικο firmware

Link to comment
Share on other sites

θα την κανουμε μεσω kies patcher εννοειται αν χρησιμοποιουμε καποιο μη ελληνικο firmware

 

Την ίδια απορία έχω κι εγώ, θα μας δώσει μετά την επίσημη ή επειδή θα υπάρχει ήδη 2.2.1 δεν θα μας εμφανίζει το Update και θα πρέπει να γυρίζουμε πίσω στην 2.2 με odin ?

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία έχω κι εγώ, θα μας δώσει μετά την επίσημη ή επειδή θα υπάρχει ήδη 2.2.1 δεν θα μας εμφανίζει το Update και θα πρέπει να γυρίζουμε πίσω στην 2.2 με odin ?

 

το απαντησα θα την παρουμε μεσω kies patcher κανονικα εφοσον δεν εχουμε ελληνικο firmware μην ανησυχειτε και μην λεμε τα ιδια πραγματα ξανα και ξανα...:p

Edited by domigr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω τις εξής 2 ερωτησούλες...

 

- Σχετικά με τις οδηγίες του Stinger για την βελτίωση της διάρκειας της μπαταρίας:

Tις περισσότερες από αυτές για διάφορους λόγους δε μπορώ να τις εφαρμόσω, είτε λόγω επιλογής (π.χ. προτιμώ να μην απενεργοποιήσω το Αυτόματο συγχρονισμό δεδομένων) είτε επειδή δεν υπάρχει λόγος (π.χ. δεν χρησιμοποιώ task killers).

Το μόνο που λέω να δοκιμάσω είναι το SetCPU (αλήθεια, αυτό από μόνο του αξίζει?) Το θέμα είναι που το βρίσκω, καθώς το barcode στο XDA δεν φαίνεται να λειτουργεί (τουλάχιστον σ' εμένα), ούτε το URL που έχει ο τύπος εκεί, ούτε στο Market υπάρχει...

 

- Το adFree (app από το Market που κόβει τις διαφημίσεις στα δωρεάν apps) το έχει δοκιμάσει κανείς? Δεν φαίνεται να λειτουργεί (σε shazam και 1-2 άλλα apps οι διαφημίσεις παίζουν κανονικά).

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θελεις το gmail (αν και ειμαι σιγουρος πως θα εχει καποια επιλογη για φιλτραρισμα των επαφων) τοτε ανοιξε το προγραμμα των επαφων στην συσκευη σου και πατα Menu>Import/export>Export to Sd και θα σου κρατησει μπακαπ στην καρτα.

Και τα τρια ταυτοχρονα τα πατας. Αυτο υπαρχει και στους οδηγους.

Η Λειτουργια Δικτυου στην ουσια σου μπλοκαρει το ανεβοκατεβασμα δεδομενων.

Ευχαριστώ φίλε μου, με κάλυψες. Τελικά πάντως υπάρχει και η επιλογή να δείχνει μόνο τις επαφές με αριθμό τηλεφώνου... :)

 

Για αυτό εδώ δεν έχουμε καμία απάντηση;

Ερώτηση: υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω το GPS για τις φωτογραφίες; Γενικά το έχω απενεργοποιημένο, αλλά όποτε μπαίνω στην κάμερα δείχνει να ψάχνει δορυφόρους...
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό εδώ δεν έχουμε καμία απάντηση;

μερικα posts πιο πισω βρισκεται η απαντηση....διαβαζετε βρε :p

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου, με κάλυψες. Τελικά πάντως υπάρχει και η επιλογή να δείχνει μόνο τις επαφές με αριθμό τηλεφώνου... :)

 

Για αυτό εδώ δεν έχουμε καμία απάντηση;

τοσο κοπο εκανα για να σου απαντησω. ριξε μια ματια πιο πισω και θα την βρεις την απαντηση.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο, με συγχωρείτε. Απλά επειδή βγαίνουν πολλά μηνύματα την ημέρα στο θέμα τα πήγα κάπως γρήγορα και δεν πρόσεξα ότι αναφερόταν σε αυτό το θέμα. :)

 

Άρα αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιεί το Latitude, θα πρέπει να υποστεί αυτό το εικονίδιο στην κάμερα έτσι;

 

Και μια τελευταία (για σήμερα τουλάχιστον :P) ερώτηση. Κάνω συγχρονισμό επαφών για τον λογαριασμό Gmail μου, αλλά ο συγχρονισμός γίνεται μόνο μέταξύ Gmail > Κινητού. Δηλαδή οι επαφές που έχω στο κινητό μου, δεν περνάνε στα Contacts του Gmail. Κάνω κάτι λάθος πάλι;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια....εχω ενα προβλημα με το market μου στο μου λεει οτι το android market δεν ειναι συμβατο με το κινητο μου...απο χθες το βραδυ εχω αυτο το προβλημα.... εκανα και επαναφορα εργαστηριακων ρυθμισεων αλλα τπτ..... ξερετε τι μπορει να εχει γινει....??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω τις εξής 2 ερωτησούλες...

 

- Σχετικά με τις οδηγίες του Stinger για την βελτίωση της διάρκειας της μπαταρίας:

Tις περισσότερες από αυτές για διάφορους λόγους δε μπορώ να τις εφαρμόσω, είτε λόγω επιλογής (π.χ. προτιμώ να μην απενεργοποιήσω το Αυτόματο συγχρονισμό δεδομένων) είτε επειδή δεν υπάρχει λόγος (π.χ. δεν χρησιμοποιώ task killers).

Το μόνο που λέω να δοκιμάσω είναι το SetCPU (αλήθεια, αυτό από μόνο του αξίζει?) Το θέμα είναι που το βρίσκω, καθώς το barcode στο XDA δεν φαίνεται να λειτουργεί (τουλάχιστον σ' εμένα), ούτε το URL που έχει ο τύπος εκεί, ούτε στο Market υπάρχει...

 

- Το adFree (app από το Market που κόβει τις διαφημίσεις στα δωρεάν apps) το έχει δοκιμάσει κανείς? Δεν φαίνεται να λειτουργεί (σε shazam και 1-2 άλλα apps οι διαφημίσεις παίζουν κανονικά).

 

Αν το θες τζαμπα το κατεβαζεις απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=505419 (πρεπει να γινεις μελος στο xda πρωτα). Αν θες να κανεις και ενα μικρο donate, το αγοραζεις απο το Market (ειναι στα paid apps).

Link to comment
Share on other sites

Χαζη ερωτηση σιγουρα αλλα...ενα εικονιδιο G με δυο βελακια απο πανω που ειναι διπλα απο το σημα τι ειναι?

Οταν ανοιγω wifi παντως φευγει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό αργεί πολύ σχετικά και δεν ξέρω τι στοιχεία πρέπει να σας δώσω για να μου πείτε το γιατί αν ξέρετε...πέρα από την έκδοση του λειτουργικού τι άλλο να σας πώ? Ευχαριστώ
Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...