Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αμήν... αυτό που κάνουν οι περισσότεροι είναι να διαβάζουν στα γρήγορα τον οδηγό να πηδάν τα βήματα που δεν τους κάθονται καλά και λένε καλά μωρέ σιγά το κέρδος... Τέσπα ακόμα και ένα άτομο που επωφελήθηκε (που είναι και άλλοι ξέρουν αυτοί :)) Άξιζε τον κόπο μου!

 

Φυσικά εγώ θα μείνω στα κόκκινα γραματάκια: ο καθένας μας κάνει διαφορετική χρήση δεν σημαίνει πως όποιος ακολουθήσει τον οδηγό θα του πάει 3ις μέρες! Σίγουρα όμως αναλογικά με τη χρήση του θα κερδίσει από 20 έως 30-40%.

 

Ακριβώς.

Βασίλη,δεν ξέρω αν είναι συμπτωματικό αλλά όταν απενεργοποιώ ΚΑΙ τα "δεδομένα φόντου" βλέπω ακόμα περισσότερη βελτίωση στην κατανάλωση(εννοείται ότι έχω κάνει όλα όσα είχες γράψει στον οδηγό,από την πρώτη μέρα)

Πλέον όταν είναι σε αναμονή,πέφτει το πολύ 0.5% ανά ώρα και στο browsing από 1% ανά λεπτό έχει φτάσει στο 1% ανά 3-3.5 λεπτά:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ακριβώς.

Βασίλη,δεν ξέρω αν είναι συμπτωματικό αλλά όταν απενεργοποιώ ΚΑΙ τα "δεδομένα φόντου" βλέπω ακόμα περισσότερη βελτίωση στην κατανάλωση(εννοείται ότι έχω κάνει όλα όσα είχες γράψει στον οδηγό,από την πρώτη μέρα)

Πλέον όταν είναι σε αναμονή,πέφτει το πολύ 0.5% ανά ώρα και στο browsing από 1% ανά λεπτό έχει φτάσει στο 1% ανά 3-3.5 λεπτά:D

 

Ναι το ξέρω έτσι είναι, απλά εάν το κλείσεις και αυτό θα χάσεις και όλους τους συγχρονισμούς από τα widgets, επίτηδες το παρέλειψα γιατί θεώρησα ότι θα πρέπει να κρατήσουμε κάποιες βασικές λειτουργίες ενός Smartphone! Βέβαια έχεις δίκιο έπρεπε να το προσθέσω σαν αναφορά και όποιος ήθελε το χρησιμοποιούσε από εκεί και πέρα!

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήρθες :) Θα πρόσπαθήσω να απαντήσω συνοπτικά:

1) Ναι κατά τη γνώμη μου το gps δεν έχει κανένα πρόβλημα πια. Δηλαδή δεν έχει να ζηλέψει κάτι από τα προηγούμενά μου gps σε νοκια κινητά. Φαντάζομαι θα υπάρχουν και καλύτερα... και του στρατού είναι ακόμα καλύτερα ;)

2) Από τη 2.2.1 βάλανε αυτή τη δυνατότητα, υποθέτω/ελπίζω οι επόμενες θα δωθούν μέσω της συσκευής. Για την ώρα, αν το αγοράσεις, η πρώτη τουλάχιστον αναβάθμιση θα είναι μέσω Kies.

3) Ρωτάς σε λάθος φόρουμ μάλλον :) αλλά κατα τη γνώμη μου ναι αξίζει, είναι το καλύτερο κινητό που είχα. Άλλοι θα διαφωνήσουν φυσικά.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Ελπίζω η αναβάθμιση να είναι εύκολη μέσω του kies...Ένας φίλος μου, που το έχει και αυτός, μου είπε ότι φοβάται να το κάνει, γιατί ίσως χάσει όλο το λογισμικό του κινητού σε περίπτωση, που υπάρξει κάποιο πρόβλημα στη σύνδεση του ίντερνετ κατά την ώρα της αναβάθμισης και μάλιστα έτσι χάνει και την εγγύηση του...Και αν και το gps στο κινητό του είναι σχεδόν άχρηστο, ακόμη δεν έχει τολμήσει να κάνει την αναβάθμιση... Βλέποντας λοιπόν αυτόν και φοβούμενος για το gps το οποίο χρειάζομαι για τη δουλειά μου, ακόμη να πάρω την απόφαση να το αγοράσω, αν και μου αρέσει τρελά!Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να κάνς ένα δεύτερο,άκυρο apn και να συνδεθώ σε αυτό για να μην συνδέομαι όταν δε θέλω μέσω δικτύου COSMOTE αλλά ενώ το αποθηκεύει δεν μου το εμφανίζει για να συνδεθώ.Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα στην Ελλάδα αλλά θα φύγω για λίγες μέρες εξωτερικό και δε θέλω να μου βγει ο κούκος αηδόνι!:D Τι λάθος κάνω και δεν ενφανίζει το άκυρο apn?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ρωτησε και ο φιλος hraklhs57 για το gps στην καμερα κοιταξα λιγο στο xda και ειδα πως παλαιοτερα υπηρχε ειδικη ρυθμιση στα settings της καμερας που απενεργοποιουσε το gps (ουτε που το ειχα προσεξει ποτε μου). Τωρα πλεον αυτο δεν υπαρχει τουλαχιστον στην δικια μου JPY. Οταν ανοιγω το gps και ανοιξω και την καμερα το χρησιμοποιει αλλιως οχι. Παρολα αυτα καποιοι γραφουν στο xda οτι και οταν κλεινουν το gps συνεχιζει να αναβοσβηνει (οπως στον Ηρακλη) αλλα δεν μπορει να βρει πληροφοριες ουτως η αλλως. Ισως ειναι καποιο bug.

Καλημέρα Παναγιώτη,

στις εκδόσεις 2.1 η ρυθμιση για να αποθηκεύει την θέση στις φωτογραφίες υπήρχε στις ρυθμίσεις της κάμερας. Την έγραφε "gps" και την τσεκαρες η την ξετσεκαρες.

Στην 2.2 και 2.2.1 δεν υπάρχει αυτή η ρυθμιση γιατί την έχουν μόνιμα ανοιχτή σαν feature.

Οποίος είχε η έχει iPhone, η δυνατότητά αυτή είναι μόνιμα ενεργοποιημένη και επίσης δεν υπάρχει ρυθμιση να το απενεργοποιησεις. Οπότε υποθέτω οτι και στο android το έχουν πλέον σαν μόνιμα ανοιχτό feature.

 

όταν έχετε κλειστό το gps και ανοίγετε την κάμερα, ειναι φυσιολογικό να ανοίγει το εικονίδιο του gps γιατί έχετε ενεργοποιημένο τον εντοπισμο μέσω ασυρμάτων δικτύων.

Στο μενού ρυθμίσεις-->τοποθεσία και ασφάλειά --> χρήση ασυρμάτων δικτύων

αν το έχετε ενεργοποιημένο, τότε ψάχνει να βρει την θέση μέσω του WiFi /3g και γι`αυτό ορθώς εμφανίζεται στην κάμερα το εικονίδιο του gps.

 

Αν δεν έχετε τσεκαρισμενη την επιλογή αυτή, τότε δεν εμφανίζεται το εικονίδιο του gps όταν ανοίγετε την κάμερα. Εννοείτε οτι και το gps θα το έχετε κλειστό επίσης.

Εγώ το έχω δοκιμασει στην jpy. Κάντε το και πείτε μου.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να κάνς ένα δεύτερο,άκυρο apn και να συνδεθώ σε αυτό για να μην συνδέομαι όταν δε θέλω μέσω δικτύου COSMOTE αλλά ενώ το αποθηκεύει δεν μου το εμφανίζει για να συνδεθώ.Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα στην Ελλάδα αλλά θα φύγω για λίγες μέρες εξωτερικό και δε θέλω να μου βγει ο κούκος αηδόνι!:D Τι λάθος κάνω και δεν ενφανίζει το άκυρο apn?

 

Μπορεις παντα να σβησεις τα apn και να τα ξαναβαλεις οταν γυρισεις

Μπορεις να χρησιμοποιησεις το apndroid και να αχρηστευσεις χωρις να τα σβησεις

Μπορεις να απενεργοποιησεις τη χρηση δεδομενων πακετου στο ρυθμισεις-ασυρματη επικοινωνια και δικτυα-δικτυα κινητης

Και με τους 3 τροπους την ιδια δουλεια θα κανεις διαλεξε κ παρε

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να κάνς ένα δεύτερο,άκυρο apn και να συνδεθώ σε αυτό για να μην συνδέομαι όταν δε θέλω μέσω δικτύου COSMOTE αλλά ενώ το αποθηκεύει δεν μου το εμφανίζει για να συνδεθώ.Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα στην Ελλάδα αλλά θα φύγω για λίγες μέρες εξωτερικό και δε θέλω να μου βγει ο κούκος αηδόνι!:D Τι λάθος κάνω και δεν ενφανίζει το άκυρο apn?

 

Aπ'ότι είδα έχεις 2.2.1. Δεν υπάρχει θέμα, απλά απενεργοποίησε το data roaming (αν δεν είναι ήδη απενεργοποιημένο) από το wireless and settings, mobile network settings. Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο. Αν θες να κόψεις τελείως τα δεδομένα, που δε χρειάζεται, απλά ξετίκαρε και από πάνω το use packet data όπως είπε ο mantzaros.

 

Καλημέρα! Σε εμένα πάλι δεν γίνεται αυτό. Ούτε με το Navigon ούτε με το Ndrive :(

 

To ndrive είναι το μόνο που στην τελευταία έκδοση δε γίνεται (στην 9 γινόταν). Για όλα τα άλλα γίνεται.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Ελπίζω η αναβάθμιση να είναι εύκολη μέσω του kies...Ένας φίλος μου, που το έχει και αυτός, μου είπε ότι φοβάται να το κάνει, γιατί ίσως χάσει όλο το λογισμικό του κινητού σε περίπτωση, που υπάρξει κάποιο πρόβλημα στη σύνδεση του ίντερνετ κατά την ώρα της αναβάθμισης και μάλιστα έτσι χάνει και την εγγύηση του...Και αν και το gps στο κινητό του είναι σχεδόν άχρηστο, ακόμη δεν έχει τολμήσει να κάνει την αναβάθμιση... Βλέποντας λοιπόν αυτόν και φοβούμενος για το gps το οποίο χρειάζομαι για τη δουλειά μου, ακόμη να πάρω την απόφαση να το αγοράσω, αν και μου αρέσει τρελά!Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

Πες στο φίλο σου να μην το σκέφτεται, ειδικά για την εγγύηση δεν υπάρχει θέμα... η μόνη επιφύλαξη είναι ότι η 2.2 δεν είναι και τόσο φοβερή σε σχέση με την 2.1 (εκτός από το θέμα gps), οπότε ίσως να αξίζει να περιμένει την 2.2.1 ... τουλάχιστον με κάποιων τη λογική. Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει, και εδώ έχουμε γράψει πολλά βοηθήματα και οδηγούς για να κάνουμε τη ζωή μας εύκολη, πες του αν είναι να ρίξει μια ματιά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις παντα να σβησεις τα apn και να τα ξαναβαλεις οταν γυρισεις

Μπορεις να χρησιμοποιησεις το apndroid και να αχρηστευσεις χωρις να τα σβησεις

Μπορεις να απενεργοποιησεις τη χρηση δεδομενων πακετου στο ρυθμισεις-ασυρματη επικοινωνια και δικτυα-δικτυα κινητης

Και με τους 3 τροπους την ιδια δουλεια θα κανεις διαλεξε κ παρε

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ mantzaros όπως και εσένα για ακόμα μια φορά Alex..φυσικά με αυτόν τον τρόπο αν απενεργοποιήσω τη χρήση δεδομένων πακέτου θα μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά wi-fi έτσι?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ mantzaros όπως και εσένα για ακόμα μια φορά Alex..φυσικά με αυτόν τον τρόπο αν απενεργοποιήσω τη χρήση δεδομένων πακέτου θα μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά wi-fi έτσι?

κανονικοτατα !!!!

Αν εχεις 2.2.1 ρομ, αν πατησεις παρατεταμενα το πληκτρο που κλεινεις το κινητο (power off), στο μενου που σου εμφανιζει, εκτος απο την επιλογη "απενεργοποιηση" εχει και επιλογη να απενεργοποιησεις το ιντερνετ μεσω 3g. το γραφει σαν "λειτουργια δικτυου". ετσι μπορεις να το απενεργοποιεις και να το ενεργοποιεις οποτε θελεις, για να μην μπαινεις συνεχεια στις ρυθμισεις.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παναγιώτη,

στις εκδόσεις 2.1 η ρυθμιση για να αποθηκεύει την θέση στις φωτογραφίες υπήρχε στις ρυθμίσεις της κάμερας. Την έγραφε "gps" και την τσεκαρες η την ξετσεκαρες.

Στην 2.2 και 2.2.1 δεν υπάρχει αυτή η ρυθμιση γιατί την έχουν μόνιμα ανοιχτή σαν feature.

Οποίος είχε η έχει iPhone, η δυνατότητά αυτή είναι μόνιμα ενεργοποιημένη και επίσης δεν υπάρχει ρυθμιση να το απενεργοποιησεις. Οπότε υποθέτω οτι και στο android το έχουν πλέον σαν μόνιμα ανοιχτό feature.

 

όταν έχετε κλειστό το gps και ανοίγετε την κάμερα, ειναι φυσιολογικό να ανοίγει το εικονίδιο του gps γιατί έχετε ενεργοποιημένο τον εντοπισμο μέσω ασυρμάτων δικτύων.

Στο μενού ρυθμίσεις-->τοποθεσία και ασφάλειά --> χρήση ασυρμάτων δικτύων

αν το έχετε ενεργοποιημένο, τότε ψάχνει να βρει την θέση μέσω του WiFi /3g και γι`αυτό ορθώς εμφανίζεται στην κάμερα το εικονίδιο του gps.

 

Αν δεν έχετε τσεκαρισμενη την επιλογή αυτή, τότε δεν εμφανίζεται το εικονίδιο του gps όταν ανοίγετε την κάμερα. Εννοείτε οτι και το gps θα το έχετε κλειστό επίσης.

Εγώ το έχω δοκιμασει στην jpy. Κάντε το και πείτε μου.

σωστος :p

ετσι ακριβως ειναι...τωρα το εκανα!!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Αμήν... αυτό που κάνουν οι περισσότεροι είναι να διαβάζουν στα γρήγορα τον οδηγό να πηδάν τα βήματα που δεν τους κάθονται καλά και λένε καλά μωρέ σιγά το κέρδος... Τέσπα ακόμα και ένα άτομο που επωφελήθηκε (που είναι και άλλοι ξέρουν αυτοί :)) Άξιζε τον κόπο μου!

 

Φυσικά εγώ θα μείνω στα κόκκινα γραματάκια: ο καθένας μας κάνει διαφορετική χρήση δεν σημαίνει πως όποιος ακολουθήσει τον οδηγό θα του πάει 3ις μέρες! Σίγουρα όμως αναλογικά με τη χρήση του θα κερδίσει από 20 έως 30-40%.

 

Ετσι ακριβως ειναι Βασιλη. Εξαλλου ειπαμε οι οδηγοι δεν εχουν γραφτει ετσι τυχαια και οποιος εχασε το χρονο του για να τους γραψει προφανως τους εχει δοκιμασει πιο πριν και κατι παραπανω θα ξερει για να προτεινει αυτα τα βηματα. Παντως η αληθεια ειναι οτι και αφου εκανα τα βηματα και ξεκινησα τις δοκιμες δεν το πιστευα και πολυ οτι θα μου παει τοσο το κινητο:p

 

Καλημέρα Παναγιώτη,

στις εκδόσεις 2.1 η ρυθμιση για να αποθηκεύει την θέση στις φωτογραφίες υπήρχε στις ρυθμίσεις της κάμερας. Την έγραφε "gps" και την τσεκαρες η την ξετσεκαρες.

Στην 2.2 και 2.2.1 δεν υπάρχει αυτή η ρυθμιση γιατί την έχουν μόνιμα ανοιχτή σαν feature.

Οποίος είχε η έχει iPhone, η δυνατότητά αυτή είναι μόνιμα ενεργοποιημένη και επίσης δεν υπάρχει ρυθμιση να το απενεργοποιησεις. Οπότε υποθέτω οτι και στο android το έχουν πλέον σαν μόνιμα ανοιχτό feature.

 

όταν έχετε κλειστό το gps και ανοίγετε την κάμερα, ειναι φυσιολογικό να ανοίγει το εικονίδιο του gps γιατί έχετε ενεργοποιημένο τον εντοπισμο μέσω ασυρμάτων δικτύων.

Στο μενού ρυθμίσεις-->τοποθεσία και ασφάλειά --> χρήση ασυρμάτων δικτύων

αν το έχετε ενεργοποιημένο, τότε ψάχνει να βρει την θέση μέσω του WiFi /3g και γι`αυτό ορθώς εμφανίζεται στην κάμερα το εικονίδιο του gps.

 

Αν δεν έχετε τσεκαρισμενη την επιλογή αυτή, τότε δεν εμφανίζεται το εικονίδιο του gps όταν ανοίγετε την κάμερα. Εννοείτε οτι και το gps θα το έχετε κλειστό επίσης.

Εγώ το έχω δοκιμασει στην jpy. Κάντε το και πείτε μου.

 

Πολυ σωστος Αντωνη, εγω κοιτουσα μονο τις ρυθμισεις που ειχαν να κανουν με το gps, δεν φανταστηκα οτι παιζει ρολο και η χρηση του ασυρματου δικτυου. Ουτως η αλλως τη ρυθμιση αυτη την εχω συνεχως απενεργοποιημενη στο δικο μου ενω ο φιλος Ηρακλης πραφανως οχι, γιαυτο και το εικονιδιο του gps ηταν παντα εκει.

 

σωστος :p

ετσι ακριβως ειναι...τωρα το εκανα!!

 

Λυθηκε και αυτο επομενως.:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

εδω και λιγες ημερες,μου "κολλαει" λιγακι,τι εννοω...?!

 

στα live wallpapers,στο video,στο music player..την ωρα που παιζουν "τσιμπαει" για 1 δευτερολεπτο...δεν ξερω πως λεγεται στην γλωσσα σας,αλλα κολλαει!

και γενικα ενω απο την αρχη που το εχω πηγαινε σφεντονα,τωρα εχει αρχισει διαφορα!οπως οταν το ανοιγω,αργει να κανει loading τα widget μου στις 3 κεντρικες οθονες που εχω φτιαξει!

 

τι να φταιει?

σκουπιδια απο διαφορες διαφημισεις?

σκουπιδια γενικα?

φταιει οτι εχω 20 live wallpapers και 90 εφαρμογες?

οτι ειμαι ακομα στην αρχικη firmware?(ετςι κι αλλιως περιμενουμε την samsung για froyo)

ή οτι δεν του εχω βαλει ακομα εξωτερικη μνημη και κρεμαει για αυτο?

 

παιδια μια βοηθεια,για να το ξαναδω οπως στην αρχη...ταχυτατο!

εσεις τι θα κανατε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

εδω και λιγες ημερες,μου "κολλαει" λιγακι,τι εννοω...?!

 

στα live wallpapers,στο video,στο music player..την ωρα που παιζουν "τσιμπαει" για 1 δευτερολεπτο...δεν ξερω πως λεγεται στην γλωσσα σας,αλλα κολλαει!

και γενικα ενω απο την αρχη που το εχω πηγαινε σφεντονα,τωρα εχει αρχισει διαφορα!οπως οταν το ανοιγω,αργει να κανει loading τα widget μου στις 3 κεντρικες οθονες που εχω φτιαξει!

 

τι να φταιει?

σκουπιδια απο διαφορες διαφημισεις?

σκουπιδια γενικα?

φταιει οτι εχω 20 live wallpapers και 90 εφαρμογες?

οτι ειμαι ακομα στην αρχικη firmware?(ετςι κι αλλιως περιμενουμε την samsung για froyo)

ή οτι δεν του εχω βαλει ακομα εξωτερικη μνημη και κρεμαει για αυτο?

 

παιδια μια βοηθεια,για να το ξαναδω οπως στην αρχη...ταχυτατο!

εσεις τι θα κανατε?

 

Ποια ρομ εχεις? Γιατι περιμενεις ακομα η samsung εδωσε froyo για ολους πλεον.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ εχεις? Γιατι περιμενεις ακομα η samsung εδωσε froyo για ολους πλεον.

E οχι και σε ολους....JM5 εις το πηγαδιν....:lol:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

E οχι και σε ολους....JM5 εις το πηγαδιν....:lol:

 

Ναι εχεις δικιο, ξεχασα την JM5 με COS. Εχει καταντησει γραφικο...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παναγιώτη,

στις εκδόσεις 2.1 η ρυθμιση για να αποθηκεύει την θέση στις φωτογραφίες υπήρχε στις ρυθμίσεις της κάμερας. Την έγραφε "gps" και την τσεκαρες η την ξετσεκαρες.

Στην 2.2 και 2.2.1 δεν υπάρχει αυτή η ρυθμιση γιατί την έχουν μόνιμα ανοιχτή σαν feature.

Οποίος είχε η έχει iPhone, η δυνατότητά αυτή είναι μόνιμα ενεργοποιημένη και επίσης δεν υπάρχει ρυθμιση να το απενεργοποιησεις. Οπότε υποθέτω οτι και στο android το έχουν πλέον σαν μόνιμα ανοιχτό feature.

 

όταν έχετε κλειστό το gps και ανοίγετε την κάμερα, ειναι φυσιολογικό να ανοίγει το εικονίδιο του gps γιατί έχετε ενεργοποιημένο τον εντοπισμο μέσω ασυρμάτων δικτύων.

Στο μενού ρυθμίσεις-->τοποθεσία και ασφάλειά --> χρήση ασυρμάτων δικτύων

αν το έχετε ενεργοποιημένο, τότε ψάχνει να βρει την θέση μέσω του WiFi /3g και γι`αυτό ορθώς εμφανίζεται στην κάμερα το εικονίδιο του gps.

 

Αν δεν έχετε τσεκαρισμενη την επιλογή αυτή, τότε δεν εμφανίζεται το εικονίδιο του gps όταν ανοίγετε την κάμερα. Εννοείτε οτι και το gps θα το έχετε κλειστό επίσης.

Εγώ το έχω δοκιμασει στην jpy. Κάντε το και πείτε μου.

 

Ευχαριστούμε πολύ για τη χρήσιμη συμβουλή, πιστεύω ότι πρέπει να μπει στους οδηγούς για να μην χαθεί ...

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για τη χρήσιμη συμβουλή, πιστεύω ότι πρέπει να μπει στους οδηγούς για να μην χαθεί ...

Ευχαριστω φιλε.

Εχω σκοπο μικρα μικρα τετοιου ειδους tips, να τα ανεβαζω ενα ενα στο blog για να υπαρχουν και εκει. απο αυριο θα αρχισω να ανεβαζω τετοια μικρα tips που βρισκω εδω και σε αλλα μερη (xda, κ.τ.λ). οποτε να ριχνετε καμια ματια και στο blog που τα μαζευω κι'εκει.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο, ξεχασα την JM5 με COS. Εχει καταντησει γραφικο...

επισης ειναι και η jg1 :p

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί οι COS δεν έχουν φλασάρει ακόμα μέσω Kies patcher. Kαταλαβαίνω να μη θες να χάσεις την εγγύηση, αλλά δεν τη χάνεις με αυτόν τον τρόπο. Ακόμα και σε ένα service centre αυτό θα κάνουν, θα περάσουν απευθείας την JPH που θα πέρναγες και μόνος σου...

Δεν είναι θέμα πειραματισμού, και ούτε δοκιμάζεις κάτι ανεπίσημο όπως πολλοί. Απλά δεν περιμένεις τη Samsung. Δεν υπάρχει πουθενά φάκελος του κινητού, δεν έχουν πουθενά database με ποιά rom το είχες αγοράσει, και από τη στιγμή που δε φλασάρεις firmware που δεν έχει δοθεί ακόμα για το pcode σου, είσαι εντός εγγύησης 100%.

Είπαμε να είμαστε επιφυλακτικοί, να μη φλασάρουμε με odin, να μη βάζουμε custom roms και ξέρω 'γω τί γιατί φοβόμαστε, αλλά το να έχουμε JG1 ή JM5/cos και να μην κάνουμε κανονική αναβάθμιση μέσω kies σε firmware που έχει εκδοθεί για το product code μας, είναι μαζοχισμός, αν μη τι άλλο...

Ασε που κι αυτοί που είχανε JM5 EUR τελικά πήρανε ακριβώς το ίδιο firmware ένα μήνα μετά.

Τουλάχιστον πάρτε τη Samsung Hellas και παραπονεθείτε επίμονα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ εχεις? Γιατι περιμενεις ακομα η samsung εδωσε froyo για ολους πλεον.

PDA: I9000XWJM5

PHONE: I9000XXJM1

CSC: I9000OXXJM1

 

δεν καταλαβαινω,ομως τι σχεση εχει αυτο?...δηλαδη επειδη ειμαι ακομα στην 2.1 το κινητο μου βγαζει κολληματα?

χρειαζεται να σβησω κατι?χρειαζεται να του κανω κατι?μη μου λες μονο για αναβαθμιση..κατι αλλο θα υπαρχει για να το βοηθησω,ακομα και να σβησω καποια πραγματα για να γινει παλι γρηγορο!εχω φρικαρει...μιληστε μου πιο αναλυτικα...(μονο με το froyo θα του φυγουν τα κολληματα του?)

ελεος samsung

Link to comment
Share on other sites

PDA: I9000XWJM5

PHONE: I9000XXJM1

CSC: I9000OXXJM1

 

δεν καταλαβαινω,ομως τι σχεση εχει αυτο?...δηλαδη επειδη ειμαι ακομα στην 2.1 το κινητο μου βγαζει κολληματα?

χρειαζεται να σβησω κατι?χρειαζεται να του κανω κατι?μη μου λες μονο για αναβαθμιση..κατι αλλο θα υπαρχει για να το βοηθησω,ακομα και να σβησω καποια πραγματα για να γινει παλι γρηγορο!εχω φρικαρει...μιληστε μου πιο αναλυτικα...(μονο με το froyo θα του φυγουν τα κολληματα του?)

ελεος samsung

 

Αφού για κάποιο λόγο φοβάσαι τόσο την αναβάθμιση, κάνε ένα hard reset και θα γίνει όπως ήταν όταν το πήρες.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

PDA: I9000XWJM5

PHONE: I9000XXJM1

CSC: I9000OXXJM1

 

δεν καταλαβαινω,ομως τι σχεση εχει αυτο?...δηλαδη επειδη ειμαι ακομα στην 2.1 το κινητο μου βγαζει κολληματα?

χρειαζεται να σβησω κατι?χρειαζεται να του κανω κατι?μη μου λες μονο για αναβαθμιση..κατι αλλο θα υπαρχει για να το βοηθησω,ακομα και να σβησω καποια πραγματα για να γινει παλι γρηγορο!εχω φρικαρει...μιληστε μου πιο αναλυτικα...(μονο με το froyo θα του φυγουν τα κολληματα του?)

ελεος samsung

 

Καταρχας δεν χρειαζεται να φρικαρουμε με τετοια θεματα. Οπως θα διαβασες και απο το ποστ του Αλεξ δεν υπαρχει λογος να μενεις ακομα στην 2.1 και να μην περασεις σε froyo. Αφου για τον οποιονδηποτε λογο δεν θελεις αναβαθμιση, τοτε μπορεις να δοκιμασεις να κανεις ενα hard reset αφου κρατησεις με backup ολα τα δεδομενα σου. Η αναβαθμιση παντως θα σου προσφερει καινουργιες λειτουργιες κλπ αλλα την πραγματικη απογειωση που θα δεις με την 2.2.1 δεν θα την δεις με την 2.2 froyo. Απο κει και περα η αποφαση ειναι δικη σου

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας δεν χρειαζεται να φρικαρουμε με τετοια θεματα. Οπως θα διαβασες και απο το ποστ του Αλεξ δεν υπαρχει λογος να μενεις ακομα στην 2.1 και να μην περασεις σε froyo. Αφου για τον οποιονδηποτε λογο δεν θελεις αναβαθμιση, τοτε μπορεις να δοκιμασεις να κανεις ενα hard reset αφου κρατησεις με backup ολα τα δεδομενα σου. Η αναβαθμιση παντως θα σου προσφερει καινουργιες λειτουργιες κλπ αλλα την πραγματικη απογειωση που θα δεις με την 2.2.1 δεν θα την δεις με την 2.2 froyo. Απο κει και περα η αποφαση ειναι δικη σου

δεν φοβαμαι την αναβαθμιση για κανενα λογο..

απλα αν θυμαμαι καλα για να βαλω την καινουργια αναβαθμιση μεσω kies patcher χρειαζεται να εισαι root..αυτο ειναι που δεν θελω να εχω γιατι δεν εχω τις ιδιες γνωσεις με εσας!

εκτος εαν μετα μπορεις να γινεις ξε-root ή΄ακομα και αν μεινω root δεν υπαρχει προβλημα για μενα κ τις γνωσεις μου!

Link to comment
Share on other sites

δεν φοβαμαι την αναβαθμιση για κανενα λογο..

απλα αν θυμαμαι καλα για να βαλω την καινουργια αναβαθμιση μεσω kies patcher χρειαζεται να εισαι root..αυτο ειναι που δεν θελω να εχω γιατι δεν εχω τις ιδιες γνωσεις με εσας!

εκτος εαν μετα μπορεις να γινεις ξε-root ή΄ακομα και αν μεινω root δεν υπαρχει προβλημα για μενα κ τις γνωσεις μου!

 

Καμια σχεση. Λεει πουθενα στον οδηγο για root? Διαβασες τον οδηγο? Δεν θελεις root για να αναβαθμιστεις. Αλλα και το root ακομα δεν προκαλει κανενα προβλημα στη συσκευη σου, απλα σου δινει πληρη δικαιωματα επανω σε κατι το οποιο χρυσοπληρωσες. Αλλα αν δεν θελεις δεν το κανεις και αναβαθμιζεσαι μια χαρα σε 2.2.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση. Λεει πουθενα στον οδηγο για root? Διαβασες τον οδηγο? Δεν θελεις root για να αναβαθμιστεις. Αλλα και το root ακομα δεν προκαλει κανενα προβλημα στη συσκευη σου, απλα σου δινει πληρη δικαιωματα επανω σε κατι το οποιο χρυσοπληρωσες. Αλλα αν δεν θελεις δεν το κανεις και αναβαθμιζεσαι μια χαρα σε 2.2.

συγνωμη..φυσικα και διαβαζω τους οδηγους σας,αλλωστε τους εχω σαν "ευαγγελιο"...μην ξαναπω για το ποσο καλοι εισαστε,γιατι γινομαι τουλαχιστον γραφικος!

 

κατι τελευταιο..οταν παιρνεις την καινουργια αναβαθμιση ειναι σαν να ξεκινας απο την αρχη το κινητο σου?!..εννοω widget που εχεις κατεβασει κτλ κτλ ,δεν μιλαω για τις επαφες μου γιατι εκει υπαρχει συγχρονισμος απο το google!

(εαν την ερωτηση μου την αναφερει ο οδηγος,απλα ασε με να διαβασω ξανα)

ευχαριστω πολυ παιδια!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...