Jump to content

Οικιακές συσκευές - Απαντα (Ψυγεία, Πλυντήρια κ.λ.π)


motogr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουμε στο σπιτι ενα πλυντηριο ρουχων μαρκας candy το οποιο αγοραστηκε τον Δεκεμβριο του 2013,ουτε 1,5 χρονο δηλαδι.Εδω και 2-3 μηνες ομως που και που μπλοκαρει η αντλια και διακοπτεται η πλυση.εμφανιζοντας στην οθονη μυνημα λαθους(Ε 03) χωρις να αδειασει τα νερα απ'τον καδο και ταυτοχρονα μενει κλειδωμενη και η πορτα με αποτελεσμα τα ρουχα να μενουν εγκλωβισμενα μεσα.Βαζω το προγραμμα για αντληση αλλα και παλι δεν παιρνει μπροστα η αντλια.Βγαζω τον σωληνα εξαγωγης απο την τρυπα της αποχετευσης, τον κουναω και τον βαζω σε καποιον κουβα ή λεκανη και ξαναβαζω το προγραμμα αντλησης,παλι δεν ξεκιναει.Περιμενω 5 λεπτα, το ξαναβαζω και ως δια μαγειας παιρνει μπροστα κανονικα και αδειαζει τα νερα.Μετα τον ξαναβαζω στην θεση του,βαζω το προγραμμα για ξεπλυμα και δουλευει κανονικα.Οταν ξαναβαλω κανονικη πλυση δουλευει μια χαρα.Μετα απο 2-3 πλυσεις ομως "μουλαρωνει" ξανα και πρεπει να ακουλουθησω την ιδια διαδικασια για να ξεμπλοκαρει και να ολοκληρωθει η πλυση.Παλια το εκανε αραια και που, τωρα τελεταια η συχνοτητα εχει αυξηθει αρκετα.Την πρωτη φορα που εγινε αυτο,εβγαλα το φιλτρο και ειδα οτι ειχε παγιδευτει μεσα ενα κερμα.Το επλυνα,το καθαρισα αλλα απο τοτε το προβλημα επαναλαμβανεται χωρις να υπαρχει καποιο εμποδιο στο φιλτρο.Ουτε και στον σωληνα εξαγωγης φαινεται να υπαρχει καποιο εμποδιο(π.χ. τσακιση).Και το εκνευριστικο ειναι οτι ενω φαινεται να λειτουργουν ολα κανονικα,μετα απο μερικες πλυσεις κανει παλι τα ιδια.Υπαρχει περιπτωση να εχει μπλεχτει καποιο αντικειμενο στην αντλια και να την μπλοκαρει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι η σωλήνα που βγάζει τα νερά χαλάρη?

δοκίμασε να είναι σε ευθεία, σα τεντωμένη να δεις αν θα ξαναβγάλει θέμα.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε στο σπιτι ενα πλυντηριο ρουχων μαρκας candy το οποιο αγοραστηκε τον Δεκεμβριο του 2013,ουτε 1,5 χρονο δηλαδι.Εδω και 2-3 μηνες ομως που και που μπλοκαρει η αντλια και διακοπτεται η πλυση.εμφανιζοντας στην οθονη μυνημα λαθους(Ε 03) χωρις να αδειασει τα νερα απ'τον καδο και ταυτοχρονα μενει κλειδωμενη και η πορτα με αποτελεσμα τα ρουχα να μενουν εγκλωβισμενα μεσα.Βαζω το προγραμμα για αντληση αλλα και παλι δεν παιρνει μπροστα η αντλια.Βγαζω τον σωληνα εξαγωγης απο την τρυπα της αποχετευσης, τον κουναω και τον βαζω σε καποιον κουβα ή λεκανη και ξαναβαζω το προγραμμα αντλησης,παλι δεν ξεκιναει.Περιμενω 5 λεπτα, το ξαναβαζω και ως δια μαγειας παιρνει μπροστα κανονικα και αδειαζει τα νερα.Μετα τον ξαναβαζω στην θεση του,βαζω το προγραμμα για ξεπλυμα και δουλευει κανονικα.Οταν ξαναβαλω κανονικη πλυση δουλευει μια χαρα.Μετα απο 2-3 πλυσεις ομως "μουλαρωνει" ξανα και πρεπει να ακουλουθησω την ιδια διαδικασια για να ξεμπλοκαρει και να ολοκληρωθει η πλυση.Παλια το εκανε αραια και που, τωρα τελεταια η συχνοτητα εχει αυξηθει αρκετα.Την πρωτη φορα που εγινε αυτο,εβγαλα το φιλτρο και ειδα οτι ειχε παγιδευτει μεσα ενα κερμα.Το επλυνα,το καθαρισα αλλα απο τοτε το προβλημα επαναλαμβανεται χωρις να υπαρχει καποιο εμποδιο στο φιλτρο.Ουτε και στον σωληνα εξαγωγης φαινεται να υπαρχει καποιο εμποδιο(π.χ. τσακιση).Και το εκνευριστικο ειναι οτι ενω φαινεται να λειτουργουν ολα κανονικα,μετα απο μερικες πλυσεις κανει παλι τα ιδια.Υπαρχει περιπτωση να εχει μπλεχτει καποιο αντικειμενο στην αντλια και να την μπλοκαρει?

1) Εκεί που βρήκες το κέρμα, δες πάλι πιο προσεκτικά με ένα φακό και γύρνα με το δάκτυλο σου, αν δεν φτάνεις με ένα κατσαβίδι, την αντλία και δες αν παρουσιάζει κάποια αντίσταση. (

)

2) Αν δεν μπορείς να ξεβιδώσεις τον σωλήνα εξαγωγής ίσιωσέ τον και δες αν έχει στουπώσει.

Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα, έχει βουλώσει ο σωλήνας εξαγωγής από χνούδια. Τα καινούργια βαμβακερά ρούχα όπως χοντρά φούτερ και κάλτσες, όταν πλένονται πρώτη φορά αφήνουν πολύ χνούδι.

Edited by siciliano

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι η σωλήνα που βγάζει τα νερά χαλάρη?

δοκίμασε να είναι σε ευθεία, σα τεντωμένη να δεις αν θα ξαναβγάλει θέμα.

Τον σωληνα τον εχω τσεκαρει,δεν φαινεται να εχει τσακιση ή να χανει απο καπου.To θεμα ειναι οτι ενω εχω μετακομισει προσφατα,το ιδιο πραγμα γινοταν και στο παλιο σπιτι.Το πλυντηριο πιατων που ειναι ακριβως διπλα στο ρουχων και ο σωληνας εξαγωγης ειναι τοποθετημενος στην διπλανη τρυπα κατα τον ιδιο τροπο δεν εχει παρουσιασει ποτε τετοιο προβλημα.Και οταν το εμφανισε πρωτη φορα ηταν περιπου 10 μηνες που ειχαμε αγορασει το πλυντηριο.Δεν ειχε πειραχτει ο σωληνας,απλως οπως ειπα πριν ειχα βρει ενα κερμα στο φιλτρο της αντλιας.Το εβγαλα, καθαρισα το φιλτρο αλλα εκτοτε η αντλια θα φρακαρει τουλαχιστον φορα τον μηνα.Και η λαλακια ειναι οτι καθε φορα πρεπει να τραβαω εξω το πλυντηριο που ειναι και ολοκληρο γομαρι,ποσο μαλλον με τον καδο γεματο ρουχα και νερα, για να τεντωσω τον σωληνα εξαγωγης για να παρει μπρος η αντλια.Μετα ομως που την ξαναβαζω στην θεση της και ξαναβαζω πλυση δουλευει κανονικα.Τι το πιανει ωρες ωρες και τρωει κολλημα?Υπαρχει περιπτωση το κερμα να εσπασε καποιο κομματι της αντλιας και για'υτο να μην λειτουργει σωστα?

 

1) Εκεί που βρήκες το κέρμα, δες πάλι πιο προσεκτικά με ένα φακό και γύρνα με το δάκτυλο σου, αν δεν φτάνεις με ένα κατσαβίδι, την αντλία και δες αν παρουσιάζει κάποια αντίσταση. (
)

2) Αν δεν μπορείς να ξεβιδώσεις τον σωλήνα εξαγωγής ίσιωσέ τον και δες αν έχει στουπώσει.

Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα, έχει βουλώσει ο σωλήνας εξαγωγής από χνούδια. Τα καινούργια βαμβακερά ρούχα όπως χοντρά φούτερ και κάλτσες, όταν πλένονται πρώτη φορά αφήνουν πολύ χνούδι.

 

Αυτα τα error codes με εχουν μπερδεψει γιατι την ωρα που σταματαει την πλυση στη μεση γιατι αδυνατει να αντλησει τα νερα μου πεταει Ε03 που οντως σημαινει προβλημα με την αντλια εξαγωγης.Ομως οταν το κλεισω και στο καπακι παω να βαλω το προγραμμα της αντλησης για να βγαλει τα νερα,πεταει Ε16 το οποιο υποδυκνιει προβλημα με την θερμομονωση το οποιο μπορει να προκαλεσει δυσλειτουργιες στην πλακετα με τα προγραμματα.Ομως το θεωρω απιθανο να υπαρχει προβλημα τετοιας φυσεως καθως πλενω σε χαμηλες θερμοκρασιες(30-40°C και σπανιως 50 οταν μαζευτουν πολλα εσωρουχα και λευκα βαμβακερα).Ανοιγω το φιλτρο,πλυμμυριζει ολο το πατωμα με νερα,γυρναω την φτερωτη με το χερι και γυρναει κανονικα,δεν φαινεται να βρισκει εμποδιο.Μετα απο λιγη ωρα αφου εχω τεντωσει τον σωληνα καμποσες φορες και ξαναβαζω το προγραμμα τα βγαζει κανονικα τα νερα. Εαν εχει στουμπωσει ο σωληνας εξαγωγης πως τον ξεστουμπωνω?Υπαρχει τροπος να τον βγαλω τελειως ,να τον καθαρισω και να τον ξαναβαλω?Μηπως εχει βουλωσει καμια εσωτερικη σωληνα?Καλγκον και τετοια δεν εβαζα ποτε γιατι στην Αθηνα το νερο εχει πολυ λιγα αλατα,αρα θεωρω απιθανον να εχει παθει ζημια απο αλατα.Μηπως να κανω καμια πλυση χωρις ρουχα στους 90° με ξυδι μπας και ξεβουλωσει το συστημα?

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Μήπως η αντλία έχει πρόβλημα πχ υπερθέρμανσης και απλά όσο τεντώνεις τον σωλήνα ξεκολλάει; Έχεις εγγύηση να το δει τεχνικός;
Link to comment
Share on other sites

Εαν εχει στουμπωσει ο σωληνας εξαγωγης πως τον ξεστουμπωνω?Υπαρχει τροπος να τον βγαλω τελειως ,να τον καθαρισω και να τον ξαναβαλω?Μηπως εχει βουλωσει καμια εσωτερικη σωληνα?Καλγκον και τετοια δεν εβαζα ποτε γιατι στην Αθηνα το νερο εχει πολυ λιγα αλατα,αρα θεωρω απιθανον να εχει παθει ζημια απο αλατα.Μηπως να κανω καμια πλυση χωρις ρουχα στους 90° με ξυδι μπας και ξεβουλωσει το συστημα?

 

Το ξύδι δεν νομίζω να κάνει τίποτα.

Σ' εμένα ήταν βουλωμένο ακριβώς στην έξοδο του σωλήνα, και το καθάρισα με ένα κατσαβίδι.

 

Φυσικά και υπάρχει τρόπος να βγει ο σωλήνας, κάπως τον βάλανε. Ή θα 'ναι βιδωμένος ή θα έχει κάποιον σφιγκτήρα.

Να ξέρεις όμως πως δεν είμαι τεχνικός πλυντηρίων, από προσωπική εμπειρία γράφω. :O

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η αντλία έχει πρόβλημα πχ υπερθέρμανσης και απλά όσο τεντώνεις τον σωλήνα ξεκολλάει; Έχεις εγγύηση να το δει τεχνικός;

Δεν το τεντωνω τοσο δυνατα ωστε να ξεκολλησει.Εγγυηση εχει νομιζω αλλα δεν θυμαμαι για ποσα χρονια ηταν.Αν συνεχισει το ιδιο βιολι,αναγκαστικα θα φερω τεχνικω (με το που μετακομισα ολο τεχνικοι μπαινοβγαινουν στο σπιτι,μια για το καλοριφερ,μια για τον συναγερμο,μια για το ψυγειο που μετα απο 16 χρονια αψογης λειτουργειας φετος του ηρθε να χαλασει ο θερμοστατης, μαλλον ηρθε η ωρα να φερω τεχνικο ΚΑΙ για το πλυντηριο,πρωτη φορα χαλανε τοσα πραγματα μαζι την ιδια περιοδο:()

Το ξύδι δεν νομίζω να κάνει τίποτα.

Σ' εμένα ήταν βουλωμένο ακριβώς στην έξοδο του σωλήνα, και το καθάρισα με ένα κατσαβίδι.

 

Φυσικά και υπάρχει τρόπος να βγει ο σωλήνας, κάπως τον βάλανε. Ή θα 'ναι βιδωμένος ή θα έχει κάποιον σφιγκτήρα.

Να ξέρεις όμως πως δεν είμαι τεχνικός πλυντηρίων, από προσωπική εμπειρία γράφω. :O

Αυτο με το ξυδι το εχω διαβασει καπου οτι θελει καπου καπου να δουλευει στην υψηλοτερη θερμοκρασια με ξυδι αντι για απορρυπαντικο για να καθαριζουν οι σωληνωσεις,να φευγουν τα αλατα και τα υπολειματα σαπουνιου κ.τ.λ.Λεω μηπως εαν περασει το καυτο νερο απ'τις σωληνωσεις διαλυσει τυχον χνουδια και τις ξεβουλωσει αν ειναι εκει το προβλημα.Στην εξοδο του σωληνα δεν εχω δει κατι,δεν ξερω αν εχει βουλωσει απο πιο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το ξυδι το εχω διαβασει καπου οτι θελει καπου καπου να δουλευει στην υψηλοτερη θερμοκρασια με ξυδι αντι για απορρυπαντικο για να καθαριζουν οι σωληνωσεις,να φευγουν τα αλατα και τα υπολειματα σαπουνιου κ.τ.λ.Λεω μηπως εαν περασει το καυτο νερο απ'τις σωληνωσεις διαλυσει τυχον χνουδια και τις ξεβουλωσει αν ειναι εκει το προβλημα.Στην εξοδο του σωληνα δεν εχω δει κατι,δεν ξερω αν εχει βουλωσει απο πιο μεσα.

Όταν βγάζεις τον σωλήνα από την θέση του και τον βάζεις να αδειάσει σε κάποιον κουβά, το νερό βγαίνει με πίεση;

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι στην αρχη βγαινει με αρκετη πιεση και μετα μειωνεται
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι στην αρχη βγαινει με αρκετη πιεση και μετα μειωνεται

Αυτό είναι το φυσιολογικό.

Τώρα στη περίπτωσή σου ή κάπου υπάρχει τσάκιση στον σωλήνα ή υπάρχει πρόβλημα με το πρόγραμμα. Αν μπορείς κράτα τον σωλήνα σε μια λεκάνη ή νεροχύτη σε θέση που να βγάζει άνετα τα νερά για κάποιο διάστημα και δες πως πάει. Αν συνεχίσει να το κάνει τότε πιθανόν να έχει πρόβλημα το πρόγραμμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον θα το παρακουλουθησω στις επομενες πλυσεις, και ισως να κανω και καμια πλυση με καυτο νερο χωρις ρουχα.Αν το ξανακανει θα προσπαθησω να τσεκαρω τον σωληνα εξαγωγης αν εχει βουλωσει σε καποιο σημειο και αν δεν δω φως αναγκαστικα θα φερω τεχνικο.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα εβαλα μια πλυση 30°,να δω πως θα παει

 

Edit: Λοιπον,καθισα και το παρακουλουθησα να δω αν θα κολλησει και σε ποιο σημειο.Στην κυριως πλυση ολα καλα,no problem.Εκει ομως που ηταν να αδειασει τα νερα,ενω πηρε μπροστα η αντλια εκανε εναν περιεργο θορυβο,σαν τρακτερ και εβγαιναν πολυ λιγα νερα,σαν να ζοριζοταν,ενω ο καδος δεν φαινοταν να εχει πολλα νερα μεσα.Δηλαδι ενω το τραβαει το νερο απο τον καδο σαν να εγκλωβιζεται καπου και να μην μπορει να βγει εξω.Μετα απο κανενα 5λεπτο αντι να αρχισει να στυβει οπως θα επρεπε κανονικα,σταματησε δειχνοντας Ε03 στην οθονη.Μετα βγαζω τον σωληνα σε κουβα,παω να το βαλω στην αντληση,παλι ειχε μουλαρωσει και δεν ξεκινουσε(εδειχνε και Ε16).Περιμενα 10 λεπτα,το ξαναεβαλα στην αντληση πηρε μπροστα και αρχισε να βγαζει πολυ νερο.Μετα που εβαλα τον σωληνα στην θεση του το εβαλα στο προγραμμα ξεπλυματος γιατι τα ρουχα ειχαν μεινει με τις σαπουναδες,ξεπλυνε,εβγαλε νερα,εστυψε και τελειωσε κανονικα,δεν σταματησε στην μεση.Μετα στο καπακι εβαλα ενα συντομο προγραμμα 30 λεπτων για να πλυνω κατι μπουφαν και παλτα,παλι το ιδιο.Περιεργος θορυβος στην αντλια,σταματησε το προγραμμα στην μεση και επρεπε να το βαλω μετα απο λιγη ωρα χειροκινητα να βγαλει νερα,να ξεπλυνει και να στυψει.Δηλαδι οποτε βαζω προγραμμα πλυσεως μενει παντα ημιτελες,και πρεπει να προγραμματισω χειροκινητα αντληση και ξεπλυμα,αλλιως μενουν τα ρουχα με τα απορρυπαντικα.Αυριο ή απο Δευτερα θα παρω τηλεφωνο στην αντιπροσωπεια μπας και βγαλω ακρη.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικα αποφασισαμε πριν 1 εβδομαδα μαζι με τον πατερα μου να το ανοιξουμε απο πισω για να δουμε μηπως υπαρχει κατι που να εμποδιζει την αντλια.Ξεβιδωσαμε τις βιδες και βγαλαμε το πισω καλυμμα.Η αντλια δεν φαινοταν να εχει καποιο εμποδιο.Μετα ο πατερας μου φυσηξε δυνατα μεσα στον σωληνα εξαγωγης νερων και η αντλια αρχισε να ξεβραζει αρκετο νερο προς τα εξω και πλυμμηρισε το πατωμα.Μετα που το ξανασυναρμολογησαμε,εβαλα μια πλυση 40° και ολοκληρωθηκε κανονικα,δεν ξανακολλησε.Εδω και περιπου μια εβδομαδα φαινεται να λειτουργει ομαλα,δεν εχει εμφανισει κανενα προβλημα.Πιθανον κατι να ειχε κολλησει μεσα στην αντλια και με το φυσημα να εφυγε.Ελπιζω το προβλημα να εχει διορθωθει οριστικα.
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα!

Εδώ και 9 χρόνια έχω ενα ψυγειοκαταψύκτη Liebherr θεωρούνται από τα καλύτερα ψυγεία και δεν τον ειχα πάρει και φθηνο!!!Το πρόβλημα μου είναι πως πολλές φορές μου γεμιζει μέσα νερά....έχει από πίσω στην πλάτη ένα αυλάκι το οποιο πάρα πολλές φορές βουλώνει και ξεχυλάει....και δεν μπορώ να καταλάβω γιατι μου συμβαίνει τόσο συχνά, γνωστοι μου με ποιο φθηνά ψυγεία τετοια προβλήματα δεν έχουνε :(

Είμαι σε φάση που σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο άλλο , αλλά δεν ξέρω ποιο?

Link to comment
Share on other sites

Η ψύξη στους θαλάμους και στην κατάψυξη γίνεται με αέρα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Η ψύξη στους θαλάμους και στην κατάψυξη γίνεται με αέρα;

 

Καλησπερα. Επειδη δεν εχω ιδεα απ αυτα, μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις με απλα λογια;; :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εδώ και 9 χρόνια έχω ενα ψυγειοκαταψύκτη Liebherr θεωρούνται από τα καλύτερα ψυγεία και δεν τον ειχα πάρει και φθηνο!!!Το πρόβλημα μου είναι πως πολλές φορές μου γεμιζει μέσα νερά....έχει από πίσω στην πλάτη ένα αυλάκι το οποιο πάρα πολλές φορές βουλώνει και ξεχυλάει....και δεν μπορώ να καταλάβω γιατι μου συμβαίνει τόσο συχνά, γνωστοι μου με ποιο φθηνά ψυγεία τετοια προβλήματα δεν έχουνε :(

Είμαι σε φάση που σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο άλλο , αλλά δεν ξέρω ποιο?

 

 

Ειναι no frost ?αν ναι,με απλά λόγια -δεν αφήνει το ψυγείο να πιασει πάγο ,μολις παέι να δημιουργηθεί το μετατρέπει σε νερό το οποίο φεύγει μετά μέσα από κάποιο σωληνάκι.Τώρα γιατι συνέχεια σου βουλώνει το σωληνάκι τι να σου πω....εγω εχω ενα bosch no frost , αλλά δεν εχω τετοια προβλήματα και σιγουρα είναι ποιο φθηνό από το δικό σου , αλλα του κάνω απόψυξη 2 φορές το χρόνο , εσυ του κανεις? μηπως φταίει και αυτό??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
έχει στα lidl ένα πλυστικο μηχάνημα parkside phd 150 d3 στα 100€. το έχει κανένας? θεωρείται καλό?

 

Αν ειναι το ιδιο με αυτο που ειχε πριν δυο χρονια απο δυο ατομα που το εχουν θεωρειται πολυ καλο.

 

Φυσικα οπως ολες οι συσκευες του δεν προοριζεται για βαρια- επαγγελματικη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

όχι, για οικιακή χρήση θα είναι, να πλενω το αυτοκίνητο και κάνα χαλί. δεν ξέρω αν τέτοια χρήση θεωρείται βαριά βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

όχι, για οικιακή χρήση θα είναι, να πλενω το αυτοκίνητο και κάνα χαλί. δεν ξέρω αν τέτοια χρήση θεωρείται βαριά βέβαια.

 

Φυσικα και οχι. Παρτο αφοβα.

 

Edit:

 

Σχόλιο από άλλο φόρουμ:

 

εχω ενα παρομοιο πλυστικο απο το λιντλ αγορασμενο και θα συνιστουσα την αγορα του με κλειστα τα ματια καθως στα λεφτα που δινεται ειναι ακρως συμφερουσα.

 

το πλησιεστερο στα χαρακτηριστικα του απο την λιστα του σκρουτζ ειναι αυτο

http://eshop.tmi-tools.gr/product.aspx?id=10369

αλλα αυτο του λιντλ εχει ενα εξτρα παραπανο αν προσεξα καλα.

 

προσεξτε ομως μια λεπτομερεια.

 

οπως ειναι γνωστο,τα μεγιστα bar πιεσης που αναγραφονται,ειναι η δυνατοτητα της αντλιας και οχι αυτα που που μπορει να μετρηθουν πραγματικα.

στο einhell λοιπον απο τα 160 bar τιμη αναφορας,τα πραγματικα ειναι 95.

φανταστειτε λοιπον οταν εχουμε 100 ή 110 bar δυνατοτητας αντλιας,τι πραγματικα εχουμε.

 

παλια ειχα χρησιμοποιησει ενα πλυστικο με 110 bar υποτιθεται αλλα αν δεν ακουμπαγε η μυτη πανω εκει που ηθελες να χτυπησεις δουλεια δεν γινοταν.

με αυτο απο το λιντλ που εχει τιμη αναφορας στα 150(οποτε κατι λιγοτερο απο 100 μετρησιμα) η δουλεια που γινεται ειναι πολυ καλυτερη.

 

για αυτο και θεωρω πολυ καλη την αγορα ενος τετοιου πλυστικου.

πρεπει να το εχω 2 χρονια τωρα και ειναι σκυλι.εχει δουλεψει ατελειωτες ωρες.μακαρι και το νεο μοντελο να ειναι παρομοιας αξιοπιστιας.

 

με βαση τα χαρακτηριστικα του τα κοντινοτερα σε αυτο,σχεδον ιδια ειναι αυτα

http://www.skroutz.gr/s/89673/Einhell-RT-%CE%97P-1545.html

http://www.skroutz.gr/s/89672/Einhell-RT-%CE%97P-1648-TR.html

 

εκτος απο τα bar πιεσης παιζουν σημαντικο ρολο και τα λιτρα ανα ωρα που εχει ικανοτητα.

 

σημερα λοιπον γυρνωντας απο το lidl της θηβας-στην λιβαδεια ο μπροστινος μου πηρε το τελευταιο Angry στις 8 και 15 το πρωι) το εβαλα σε λειτουργια.επλυνα το strada,καθαρισα την τσιμεντενια ραμπα που παρκαρω εξω απο το σπιτι,στην συνεχεια πηγα πηρα το mazda απο την γυναικα μου και το επλυνα και αυτο και επλυνα και τον πισω τσιμεντενιο χωρο παρκινγκ.

επλυνα δλδ 2 αυτοκινητα και πανω απο 50 τετραγωνικα τσιμεντο.

οταν λεω επλυνα το τσιμεντο εννοω εβγαλα απο τους πορους του οτι μακα και βρυα υπηρχαν.

εχουμε και λεμε

δεν ειναι επαγγελματικο μηχανημα και αυτο το ξερουμε εξ αρχης

ειναι ομως ενα πολυ καλο μηχανημα για τα χρηματα του.η αληθεια ειναι οτι επειδη εχω εμπειρια απο ενα καρχερ των 110 bar το οποιο ηταν απλα απογοητευση,ειχα τονφοβο οτι θα κλαψω τα λεφτα μου.τελικα δεν το μετανοιωσα καθολου και μενει μονο να μην χρειαστει η εγγυηση των 3 χρονων.το χερι μπροστα δεν μπορειςνα το βαλεις σε κοντινη αποσταση και σε καμια περιπτωση οσο κοντα το εβαζα στο καρχερ των 110 μπαρ.

η περιστρεφομενη βουρτσα του,πρακτικη μεν,αλλα για το πλυσιμο των αυτοκινητων θα προτιμησω το κλασικο σφουγγαρι,εκτος του οτι δεν κανει σπουδαια δουλεια,αν εχεις σαπουνι στο δοχειο,οση ωρα δουλευεις την περιστρεφομενη βουρτσα πεταει συνεχως σαπουνι.θα πρεπει δλδ να το ριχνεις λιγο λιγο.αν ηταν και περιστρεφομενη κατα τον αξονα της θα ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα και πιο ευκολα αλλα ενταξει σε αυτα τα χρηματα και πολυ ειναι.

μεγαλη προσοχη θελει το τουρμπο ακροφυσιο ειδικα για την μηχανη,οσο αφορα το που θα στοχευσεις,αν πετυχει την αλυσιδα στα o-rings απλα θα την καταστρεψεις.επισης το vario ακροφυσιο,πριν σημαδεψεις στην αλυσιδα πρεπει πρωτα να στοχευσεις στον αερα για να δεις σε τι ρυθμιση ειναι καθως οταν ειναι στην μεγιστη πιεση(ροη νερου σαν καρφι) επισης θα κανει ζημια μεγαλη.

 

γενικα θεωρω οτι ειναι τιμιο μηχανημα στα λεφτα του και τα αξιζει πραγματικα σε σχεση με οτι κυκλοφορει στην αγορα σε αυτα τα χρηματα.

αυριο μαλλον θα το δοκιμασω σε ενα μικρο χαλι.αν κανει καλη δουλιτσα,τοτε πολυ συντομα θα κανω αποσβεση καθως για τα χαλια του σπιτιου πληρωνουμε καθε χρονο περιπου 120 ευρω για πλυσιμο και φυλαξη.θα τα πλυνω εγω και θα τα αποθηκευσω σπιτι μου καιθα κανω αποσβεση αμεσα.

 

πηρα και την προεκταση των 6 μετρων αλλα δεν την συνδεσα.

Edited by truckman
αφαίρεση url φόρουμ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω το εξής αν γνωρίζει κάποιος, διαπίστωσα ότι στο πλυντήριο πιάτων υπάρχει μια διαρροή νερού στο πλαστικό πλαϊνό δοχείο που γεμίζει νερό όταν έρχεται από την παροχή νερού και στην συνέχεια διοχετεύει το νερό στον κάδο πλύσης του πλυντηρίου πιάτων, μπορώ με κάποιο τρόπο να το κολλήσω κολλάει; και με τι; η πρέπει να το αντικαθιστησω;ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον διασταεις: 200mm x 60mm, συνολική χωρητικότητα περιπου στα 400L, ως 900€ (ίσως είναι και πολλά), inox, απο brand δε ξέρω..
Sent it From outer Space.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...