Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να κάνω μια "προληπτική" ερώτηση.

Όταν με το καλό θα μας έρθει η ICS επίσημα, υπάρχει τρόπος να κρατήσω από την ας πούμε non-rooted, stock rom μου, τα διάφορα δεδομένα εφαρμογών (πχ. highscores/savegames παιχνιδιών) προκειμένου να τα επαναφέρω στην ICS μιας και προφανώς η αναβάθμιση αναγκαστικά θα σβήσει τα πάντα από το τηλέφωνο?

Τονίζω το non rooted διότι ξέρω την λύση του Titanium backup αλλά θα ήθελα να την αποφύγω για το ενδεχόμενο να μην υπάρχει root εξαρχής για την ICS προκειμένου να το χρησιμοποιήσω για επαναφορά.

Βλέπω στις Ρυθμίσεις>Απόρρητο την επιλογή για δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας σε δεδομένα εφαρμογών την οποία ξετίκαρα από την πρώτη μέρα στο κινητό μιας και μου φάνηκε ύποπτη, αλλά μήπως είναι αυτό που ζητάω? Και αν ναι πώς γίνεται το backup/restore?

Ευχαριστώ.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πιστεύω δεν θα σβηστεί τίποτα από την συσκευή. Χωρίς να είμαι σίγουρος.

Πάντως αυτά που ξετσέκαρες την πρώτη μέρα δεν είναι για αυτό. Είναι για τις επαφές και τα e-mail.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω δεν θα σβηστεί τίποτα από την συσκευή. Χωρίς να είμαι σίγουρος.

Πάντως αυτά που ξετσέκαρες την πρώτη μέρα δεν είναι για αυτό. Είναι για τις επαφές και τα e-mail.

Βασικά σε όσες συσκευές android είχα παλιότερα και λάμβαναν major update (πχ 2.1>2.2) πήγαινε πακέτο και ένα αναγκαστικό full wipe σε σχέση με τα minor updates (2.3.4>2.3.6) εξου και η απορία μου.

Επίσης για την επιλογή στις ρυθμίσεις το ανέφερα γιατί από κάτω στην περιγραφή της λειτουργίας αναγράφει ξεκάθαρα "δεδομένα εφαρμογών" οπότε είναι όντως μόνο για επαφές και e-mail? Δεν σε αμφισβητώ καθώς ούτε εγώ γνωρίζω απλά ρωτάω βάσει αυτών που βλέπω.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω δεν θα σβηστεί τίποτα από την συσκευή. Χωρίς να είμαι σίγουρος.

Πάντως αυτά που ξετσέκαρες την πρώτη μέρα δεν είναι για αυτό. Είναι για τις επαφές και τα e-mail.

 

Και όμως, η συγκεκριμένη επιλογή είναι για backup/restore όλων των app στο cloud.

 

Επί του θέματος "αναβάθμιση σε ICS" είτε τα σβήνει όλα είτε όχι, το καλύτερο που θα μπορεί να κάνει κάποιος είναι να κάνει full wipe και να ξεκινήσει το στήσιμο από την αρχή. Ευκαιρία για cleanup από άχρηστες εφαρμογές :happy:

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Και όμως, η συγκεκριμένη επιλογή είναι για backup/restore όλων των app στο cloud.

 

Επί του θέματος "αναβάθμιση σε ICS" είτε τα σβήνει όλα είτε όχι, το καλύτερο που θα μπορεί να κάνει κάποιος είναι να κάνει full wipe και να ξεκινήσει το στήσιμο από την αρχή. Ευκαιρία για cleanup από άχρηστες εφαρμογές :happy:

Και το backup και αργότερα restore πώς λειτουργεί? Δηλαδή αν ανοίξω τώρα το wifi και τικάρω την επιλογή θα αρχίσει να κάνει backup όλες μου τις εφαρμογές και τα δεδομένα τους?

Και στο restore αντίστοιχα?

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Η θεωρία (και το Youtube!) λέει πως δουλεύει ακριβώς έτσι: παίρνει backup στο cloud όλα τα user apps μαζί με τα settings (με updates σε κάθε sync) και τα κάνει restore όταν κάνεις join ένα wiped κινητό στο gmail account σου.

Προσωπικά το έχω δοκιμάσει μόνο μια φορά και δούλεψε. Δεν με βοηθά σε κάτι όμως οπότε είναι πάντα disabled.

 

Ψάξε Google και Youtube, έχει αρκετά σχετικά με το θέμα.

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Η θεωρία (και το Youtube!) λέει πως δουλεύει ακριβώς έτσι: παίρνει backup στο cloud όλα τα user apps μαζί με τα settings (με updates σε κάθε sync) και τα κάνει restore όταν κάνεις join ένα wiped κινητό στο gmail account σου.

Προσωπικά το έχω δοκιμάσει μόνο μια φορά και δούλεψε. Δεν με βοηθά σε κάτι όμως οπότε είναι πάντα disabled.

 

Ψάξε Google και Youtube, έχει αρκετά σχετικά με το θέμα.

Λοιπόν επειδή το έψαξα το θέμα προς γενική ενημέρωση, αυτά που κατάλαβα είναι ότι ναι μεν κάνει αυτό που λέμε (backup/restore δεδομένα εφαρμογών μεταξύ άλλων) ΑΛΛΑ μόνο εφόσον το υποστηρίζει η κάθε εφαρμογή, πράγμα που δεν μπορείς να το ξέρεις μιας και δεν αναγράφεται κάπου (και από ότι κατάλαβα ελάχιστες το υποστηρίζουν).

Αυτό το μειονέκτημα θα αντισταθμιζόταν αν η Google είχε προνοήσει έστω να σου δείχνει με κάποιο τρόπο, είτε μέσα από το μενού ή έστω μέσω web ποιες εφαρμογές έχει κάνει backup προκειμένου να ξέρεις τι σου γίνεται.

Η όλη διαδικασία δηλαδή λειτουργεί στο παρασκήνιο αλλά χωρίς να ξέρεις/βλέπεις τι κάνει ή τι έχει ήδη κάνει για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ακόμα και αν τικάρεις την επιλογή δεν βγάζει κάτι, κάποιο notification έστω οπότε μένεις με την απορία: Έκανε backup τώρα? Και αν ναι ποιες εφαρμογές άραγε έκανε?

Κρίμα, θα ήταν κατά την γνώμη μου πολύ καλό εργαλείο αν ήταν λίγο πιο ξεκάθαρη η λειτουργία του... :(

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Παιιδά καλησπέρα. Μόλις αγόρασα το κινητό από πλαίσιο 250€ αλλά έχω ένα πρόβλημα με το ακουστικό του. Έχει ένα μεταλλικό ήχο σε συγκεκριμένες συχνότητες (της φωνής του συνομιλητή) όταν ο ήχος του είναι κοντά στο τέρμα. Το ίδιο ρωτούσε πριν άπο κάποιους μήνες ο χρήστης ackel (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3708407#post3708407) αλλά δεν κατάφερα να βρω απάντηση πέρα από έναν που λέει ότι δε του το κάνει...είναι θέμα γενικό ή καλά θα κάνω να το γυρίσω ως ελλαττωματικό;

 

Επίσης έχω την εντύπωση ότι η μπαταρία φορτίζει μέχρι το 95% αν και το φόρτισα κλειστό (οπότε δεν περιορίζεται από το software θεωρητικά) αυτό το κάνει γενικά ή είναι δικό μου θέμα;

 

Έχω official rom (έκανε update σε 2.3.6 μόλις το άνοιξα)...δεν έχω βάλει custom ROM γιατί θέλω να το γυρίσω μέσα στη βδομάδα αν είναι ελλαττωματικό...

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Παιιδά καλησπέρα. Μόλις αγόρασα το κινητό από πλαίσιο 250€ αλλά έχω ένα πρόβλημα με το ακουστικό του. Έχει ένα μεταλλικό ήχο σε συγκεκριμένες συχνότητες (της φωνής του συνομιλητή) όταν ο ήχος του είναι κοντά στο τέρμα. Το ίδιο ρωτούσε πριν άπο κάποιους μήνες ο χρήστης ackel (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3708407#post3708407) αλλά δεν κατάφερα να βρω απάντηση πέρα από έναν που λέει ότι δε του το κάνει...είναι θέμα γενικό ή καλά θα κάνω να το γυρίσω ως ελλαττωματικό;

 

Επίσης έχω την εντύπωση ότι η μπαταρία φορτίζει μέχρι το 95% αν και το φόρτισα κλειστό (οπότε δεν περιορίζεται από το software θεωρητικά) αυτό το κάνει γενικά ή είναι δικό μου θέμα;

 

Έχω official rom (έκανε update σε 2.3.6 μόλις το άνοιξα)...δεν έχω βάλει custom ROM γιατί θέλω να το γυρίσω μέσα στη βδομάδα αν είναι ελλαττωματικό...

 

Για το θέμα με τον ήχο δεν γνωρίζω...

Η μπαταρία τόσο πάει σε όλα τα NS (απο 92%-95%) μην ανησυχείς....

 

Τελικά έμεινα μ' αυτό που είχα πάρει από το πλαίσιο παρόλο που μειώνει λίγο την ανταπόκριση της οθόνης.

Ίσως κάποια στιγμή πάρω την SGP, αλλά δεν ξέρω πότε. Πάντως αν δεν είχα βιαστεί και δεν είχα αγοράσει από το πλαίσιο ή δεν είχα κανένα προστατευτικό θα το έπαιρνα σίγουρα. Όπου διαβάσω τα σχόλια είναι θετικότατα.

 

Παρήγγειλα τον ultra oleophobic... άντε να δούμε

Θα ποστάρω εντυπώσεις μόλις τον περάσω :rolleyes:

Edited by sakiss
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

 

 

Παρήγγειλα τον ultra oleophobic... άντε να δούμε

Θα ποστάρω εντυπώσεις μόλις τον περάσω :rolleyes:

 

μια χαρά είναι..αν και θα έπρεπε να είναι λίγο μεγαλύτερο γιατί αφήνει αρκετό κενό..θα περιμένεις 2+ βδομάδες πάντως να έρθει.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι..αν και θα έπρεπε να είναι λίγο μεγαλύτερο γιατί αφήνει αρκετό κενό..θα περιμένεις 2+ βδομάδες πάντως να έρθει.

Και αν βάλεις και τον φόρτο των γιορτών... 3! :lol:

 

Εννοείς ότι αφήνει κενό γύρω γύρω; Αν ναι, μάλλον αυτή είναι η μαγκιά του, μια που λόγω της κυρτής οθόνης η ζελατίνα ξεκολάει στις άκρες και φαίνεται χάλια.

Έχω δώσει άπειρα λεφτά σε screen protectors και θήκες, δεν θα την παλέψω αν και αυτό δεν κάνει δουλειά... Θα το αφήσω γυμνό και να πα να....

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

το σαββατο το πηρα και γω παιδια 249 απο πλαισιο

κοιτουσα για gs2 ν με επειδοτηση αλλα τελικα καναμε μειωση παγιου και μου ηταν δυσκολο να δωσω 500+ ευρα για κινητο.

μια χαρα ειναι ομως και σε πολυ καλη τιμη(απελπισμενος κατοχος omnia pro με win mobile 6.5 ευτυχως το ειχα παρει τζαμπα αλλιως θα εκλαιγα 480ε) . το μονο θεματακι στο nexus ηταν οτι δεν λειτουργουσε η αυτοματη περιστροφη οθονης. εβγαλα τη μπαταρια για κανα 3λεπτο και τωρα ολα ενταξει!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έχετε βρεί καμία καλή skin θήκη?Στο Galaxy S είχα πάρει της Casemate και ήταν τέλεια..Στο Nexus S πήρα μία Purο αλλά δε μου αρέσει η εφαρμογή της.. (με δυσκολεύει και στα κουμπιά..) Καμία άποψη?
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έχετε βρεί καμία καλή skin θήκη?Στο Galaxy S είχα πάρει της Casemate και ήταν τέλεια..Στο Nexus S πήρα μία Purο αλλά δε μου αρέσει η εφαρμογή της.. (με δυσκολεύει και στα κουμπιά..) Καμία άποψη?

 

Εγώ αυτήν είχα: http://goo.gl/JW4YX

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτήν είχα: http://goo.gl/JW4YX

 

Βρε παιδιά έχετε βρεί καμία καλή skin θήκη?Στο Galaxy S είχα πάρει της Casemate και ήταν τέλεια..Στο Nexus S πήρα μία Purο αλλά δε μου αρέσει η εφαρμογή της.. (με δυσκολεύει και στα κουμπιά..) Καμία άποψη?

 

κι εγω αυτη εχω.πολυ βολικη και πρακτικη.δεν ενοχλει πουθενα!

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

κι εγω αυτη εχω.πολυ βολικη και πρακτικη.δεν ενοχλει πουθενα!

 

Δεν καλύπτει την συσκευή πάνω και κάτω... Εχω 2 απο αυτές, μια φορά φορέθηκαν και μπήκαν στο συρτάρι :(

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία momax, πολύ καλή. Η πλάτη είναι από σκληρό πλαστικό και τα πλαινά από μαλακό. Οι τρύπες που έχει πίσω για φωτογραφική μηχανή και το ηχείο, και κάτω τις δύο υποδοχές, εφαρμόζουν ακριβώς. Με έχει σώσει και δύο φορές από πτώση του κινητού. Στη συσκευασία είχε δώρο και μία προστασία οθόνης. Το μόνο μειονέκτημα που στην αρχή λίγο με ενοχλούσε είναι ότι είναι ελάχιστα πιο σφιχτή και κάνει αριστερά τα κουμπιά της έντασης ήχου λίγο πιο ευαίσθητα. Αλλά το έχω συνηθίσει.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία momax, πολύ καλή. Η πλάτη είναι από σκληρό πλαστικό και τα πλαινά από μαλακό. Οι τρύπες που έχει πίσω για φωτογραφική μηχανή και το ηχείο, και κάτω τις δύο υποδοχές, εφαρμόζουν ακριβώς. Με έχει σώσει και δύο φορές από πτώση του κινητού. Στη συσκευασία είχε δώρο και μία προστασία οθόνης. Το μόνο μειονέκτημα που στην αρχή λίγο με ενοχλούσε είναι ότι είναι ελάχιστα πιο σφιχτή και κάνει αριστερά τα κουμπιά της έντασης ήχου λίγο πιο ευαίσθητα. Αλλά το έχω συνηθίσει.

 

Και γω σε momax εχω καταλήξει, αλλά όπως λες τα πλαινά πλήκτρα έχουν γίνει "αφής" :lol:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια 512 ram δεν εχει το nexus? κατεβασα μια εφαρμογη ''phone tester'' η οποια δειχνει διαφορες πληροφοριες για το τηλεφωνο,και δειχνει τη ραμ 345 mb!! κατεβασα και μια αλλη ''ram boost'' και αυτη το ιδιο 345mb. το εχει τσεκαρει κανεις αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι γιατί χρειάζεται και κάποια mb το λειτουργικό για να τρέξει.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια 512 ram δεν εχει το nexus? κατεβασα μια εφαρμογη ''phone tester'' η οποια δειχνει διαφορες πληροφοριες για το τηλεφωνο,και δειχνει τη ραμ 345 mb!! κατεβασα και μια αλλη ''ram boost'' και αυτη το ιδιο 345mb. το εχει τσεκαρει κανεις αυτο?

 

Είναι για τη gpu αυτά που κρατάει.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια!

 

απο το πλαισιο εχει παρατηρησει κανεις καποιο Nexus με καμμενα πιξελς η αλλα προβληματα;

 

Ευχαριστω!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μια ερωτηση παιδια!

 

απο το πλαισιο εχει παρατηρησει κανεις καποιο Nexus με καμμενα πιξελς η αλλα προβληματα;

 

Ευχαριστω!

 

Όχι δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Τα καμμένα pixel αποτελούν ένα ποσοστό λάθους (πολύ μικρό για να είναι αποδεκτό) που μπορεί να εμφανιστεί ανεξαρτήτως συσκευής και προέλευσης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το nexus s μου, το πήρα σε αντικατάσταση του desire που είχε ατύχημα, οπότε είναι το πρώτο μου post σε αυτή την κατηγορία!

 

Το μόνο που με ξενίζει ως τώρα (λίγο νωρίς να το κρίνω συγκριτικά με το desire, που ήταν μια άριστη συσκευή) είναι ότι δεν υπάρχει ελληνικό πληκτρολόγιο. Φυσικά μπορώ να κατεβάσω κάποιο, δεν είναι εκεί το θέμα, αλλά μια και είχα εξοικειωθεί στην ταμπλέτα μου με το samsung πληκτρολόγιο (που διαθέτει ελληνικό) περίμενα να το βρω και αυτό στο S, κάτι που δεν συμβαίνει. Πάντως θεωρώ παράδοξο να έχει γίνει εξελληνισμός του λειτουργικού, που είναι ένας άλφα κόπος και εργασία, και να μην έχουν κάτσει οι προγραμματιστές να φτιάξουν ένα ελληνικό πληκτρολόγιο... Κοτζάμ λειτουργικό, από εκεί ξεκινάς νομίζω.

 

Ερώτηση: Το ICS έρχεται με ελληνικό πληκτρολόγιο;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το nexus s μου, το πήρα σε αντικατάσταση του desire που είχε ατύχημα, οπότε είναι το πρώτο μου post σε αυτή την κατηγορία!

 

Το μόνο που με ξενίζει ως τώρα (λίγο νωρίς να το κρίνω συγκριτικά με το desire, που ήταν μια άριστη συσκευή) είναι ότι δεν υπάρχει ελληνικό πληκτρολόγιο. Φυσικά μπορώ να κατεβάσω κάποιο, δεν είναι εκεί το θέμα, αλλά μια και είχα εξοικειωθεί στην ταμπλέτα μου με το samsung πληκτρολόγιο (που διαθέτει ελληνικό) περίμενα να το βρω και αυτό στο S, κάτι που δεν συμβαίνει. Πάντως θεωρώ παράδοξο να έχει γίνει εξελληνισμός του λειτουργικού, που είναι ένας άλφα κόπος και εργασία, και να μην έχουν κάτσει οι προγραμματιστές να φτιάξουν ένα ελληνικό πληκτρολόγιο... Κοτζάμ λειτουργικό, από εκεί ξεκινάς νομίζω.

 

Ερώτηση: Το ICS έρχεται με ελληνικό πληκτρολόγιο;

 

Tόσα keyboard δίνω στην πρώτη σελίδα :)

Οχι δεν υποστηρίζει ελληνικά το ISC keyboard... του έχουμε περάσει όμως με μια εύκολη μόντα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...