Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ καλό post πάνω που έψαχνα πληροφορίες για το χρονοδιάγραμμα του update!

Προβληματίζομαι όμως για το αν πρέπει πραγματικά να ανυπομονούμε ή η google ξέρει κάτι παραπάνω στην προκειμένη περίπτωση (και μόνο, γιατί σε κάτι άλλα...). Εννοοώ οτι, αν η ICS έρχονταν αύριο στα κινητά μας, μήπως θα τα είχαμε σχεδόν...ανάπηρα δεδομένου οτι σχεδόν καμμία εφαρμογή, από τον flash player και το τελευταίο update πριν το θάνατό του, μέχρι την τελευταία που έχουμε εγκατεστημένη από κάποιον Χ developer μέσω market και την χρησιμοποιούμε τακτικά, δεν έχει αναβαθμιστεί ωστε να υποστηρίζει Android 4.0?? Μόλις χθες για παράδειγμα η Sygic, της οποίας το πρόγραμμα έχω αγοράσει για navigation μας είπε οτι είναι σε beta testing stage για να υποστηρίξει ICS...

Άρα νομίζω πως ακόμα κι οταν τελειώσει το internal testing στο NexusS που γίνεται με τους εργαζόμενους της Google αυτό τον καιρό όπως λεει το άρθρο και που μάλλον αφορά την ενσωμάτωση του σε "καθαρή" συσκευή, η εταιρεία θα δώσει επιπλέον χρόνο προσαρμογής ώστε να προλάβουν οι developers, από τον μικρότερο ως την...Adobe να κάνουν τις εφαρμογές τους συμβατές με τον κώδικα της 4.0 που μην ξεχναμε, πρόκειται για το μεγαλύτερο upgrade του λειτουργικού ως σήμερα.

Μάλλον καλή χρονιά λοιπόν, αν και σε κάθε περίπτωση θα είμαστε οι πρώτοι που θα απολαύσουμε παγωτό...χειμωνιάτικα!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια οσοι χρησιμοποιητε το autokiller σε τι σημειο καθορίζεται για την ελευθερη μνημη. Εχω προσεξει οτι το default ειναι στο 24 για το empty app δεν ειναι πολυ χαμηλο?
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό post πάνω που έψαχνα πληροφορίες για το χρονοδιάγραμμα του update!

Προβληματίζομαι όμως για το αν πρέπει πραγματικά να ανυπομονούμε ή η google ξέρει κάτι παραπάνω στην προκειμένη περίπτωση (και μόνο, γιατί σε κάτι άλλα...). Εννοοώ οτι, αν η ICS έρχονταν αύριο στα κινητά μας, μήπως θα τα είχαμε σχεδόν...ανάπηρα δεδομένου οτι σχεδόν καμμία εφαρμογή, από τον flash player και το τελευταίο update πριν το θάνατό του, μέχρι την τελευταία που έχουμε εγκατεστημένη από κάποιον Χ developer μέσω market και την χρησιμοποιούμε τακτικά, δεν έχει αναβαθμιστεί ωστε να υποστηρίζει Android 4.0?? Μόλις χθες για παράδειγμα η Sygic, της οποίας το πρόγραμμα έχω αγοράσει για navigation μας είπε οτι είναι σε beta testing stage για να υποστηρίξει ICS...

Άρα νομίζω πως ακόμα κι οταν τελειώσει το internal testing στο NexusS που γίνεται με τους εργαζόμενους της Google αυτό τον καιρό όπως λεει το άρθρο και που μάλλον αφορά την ενσωμάτωση του σε "καθαρή" συσκευή, η εταιρεία θα δώσει επιπλέον χρόνο προσαρμογής ώστε να προλάβουν οι developers, από τον μικρότερο ως την...Adobe να κάνουν τις εφαρμογές τους συμβατές με τον κώδικα της 4.0 που μην ξεχναμε, πρόκειται για το μεγαλύτερο upgrade του λειτουργικού ως σήμερα.

Μάλλον καλή χρονιά λοιπόν, αν και σε κάθε περίπτωση θα είμαστε οι πρώτοι που θα απολαύσουμε παγωτό...χειμωνιάτικα!

 

Δεν παίζει αυτό που λές.

Η Google έχει δώσει το SDK της 4.0 καιρό πριν, για να προετοιμαστούν οι developers...

Ηδη το καινούργιο Nexus την φοράει και κυκλοφορεί και δεν είναι ούτε κατά διάννοια "ανάπηρη συσκευή"...

Το internal testing γίνεται για να διαπιστώσουν κατά πόσο το "porting" είναι πετυχημένο, και όχι για το αν δουλεύουν οι 3rd party εφαρμογές...

αυτά...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει αυτό που λές.

Η Google έχει δώσει το SDK της 4.0 καιρό πριν, για να προετοιμαστούν οι developers...

Ηδη το καινούργιο Nexus την φοράει και κυκλοφορεί και δεν είναι ούτε κατά διάννοια "ανάπηρη συσκευή"...

Το internal testing γίνεται για να διαπιστώσουν κατά πόσο το "porting" είναι πετυχημένο, και όχι για το αν δουλεύουν οι 3rd party εφαρμογές...

αυτά...

 

Κι όμως υπάρχουν εφαρμογές, όπως το Poweramp (η καλύτερη εφαρμογή, κατ' εμέ, για αναπαραγωγή μουσικής), που δοκίμασα στη ROM του Koush (CM9 alpha 11) και δεν έτρεχε. Σίγουρα, υπάρχουν εναλλακτικές, αλλά πιστεύω ότι θα χρειαστούν τουλάχιστον 2-3 μήνες, για να μπορεί κάποιος απροβλημάτιστα να τρέξει όλες τις εφαρμογές στο market σε Ice cream.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια οσοι χρησιμοποιητε το autokiller σε τι σημειο καθορίζεται για την ελευθερη μνημη. Εχω προσεξει οτι το default ειναι στο 24 για το empty app δεν ειναι πολυ χαμηλο?

 

Κάνε τις δοκιμές σου, όπου και να το βάλεις δεν θα έχεις πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως υπάρχουν εφαρμογές, όπως το Poweramp (η καλύτερη εφαρμογή, κατ' εμέ, για αναπαραγωγή μουσικής), που δοκίμασα στη ROM του Koush (CM9 alpha 11) και δεν έτρεχε. Σίγουρα, υπάρχουν εναλλακτικές, αλλά πιστεύω ότι θα χρειαστούν τουλάχιστον 2-3 μήνες, για να μπορεί κάποιος απροβλημάτιστα να τρέξει όλες τις εφαρμογές στο market σε Ice cream.

 

To αν δεν αναβαθμίζουν την εφαρμογή τους κάποιοι devs, δεν είναι λόγος για να καθυστερήσει η Google την διάθεση ενός λειτουργικού...

Αυτό είναι καθαρά θέμα των developers... Το SDK υπάρχει... Απλά το PowerAmp (το αγαπημένο μου btw) και κάποια άλλα, έχουν πάει τόσο "χαμηλά" σε κώδικα που προφανώς θέλει πολύ κόπο για γίνουν συμβατό με ICS...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

To αν δεν αναβαθμίζουν την εφαρμογή τους κάποιοι devs, δεν είναι λόγος για να καθυστερήσει η Google την διάθεση ενός λειτουργικού...

 

Νομίζω ότι αυτό είναι αυτονόητο.

 

Αυτό που είπα παραπάνω είναι ότι θα χρειαστεί ένα διάστημα 2-3 μηνών, ώστε οι developers (και όχι η google) να μετατρέψουν τις εφαρμογές τους για ice cream. Εξάλλου, το ice cream θ' αργήσει να καταλάβει μεγάλο μερίδιο στο ήδη κατακερματισμένο τοπίο των εκδόσεων android, οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερη χρονική πίεση προς το μέρος των developers. Τουλάχιστον, για εκείνους που παρέχουν τις εφαρμογές τους δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τις δοκιμές σου, όπου και να το βάλεις δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Ειναι καλη ομως γενικα σαν εφαρμογη να την εχω επανω?

Link to comment
Share on other sites

Η Google έχει δώσει το SDK της 4.0 καιρό πριν, για να προετοιμαστούν οι developers...

 

Το οτι η Google διέθεσε το SDK αποδεικνύει οτι οι devs έχουν ολοκληρώσει την δουλειά τους με τις εφαρμογές??? Είναι σαν να λέμε οτι επειδή κάποιος μου έδωσε μια εργασία για μελέτη, εγώ την έχω διαβάσει κιόλας...

Anyway, η πραγματικότητα αποδεικνύει οτι τεράστιο ποσοστό των εφαρμογών που έχουμε σήμερα εγκατεστημένα στα κινητά μας και χρησιμοποιούμε καθημερινά, ΔΕΝ έχουν ετοιμαστεί για να υποστηρίξουν ICS και αν θες ονόματα επαναλαμβάνω τον flash player -που το καινούργιο nexus δεν μπορεί να τρέξει ακόμα- και το navigation της Sygic.

Και φυσικά συμφωνούμε οτι το internal testing δεν γίνεται για τις 3rd party apps αλλά για το λειτουργικό σε συνδυασμο με το NexusS. Με βάση τα παραπάνω, δεν θα μπορούσε άλλωστε... ;)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποση ώρα χρειάζεται για να γεμισει μπαταρια, 95 % οσο παει τελος παντων, εσας το κινητο? Ειναι αργη η φορτιση του σε σχεση με αλλα ή κανω λαθος?

Ή δεν χρειαζεται να αδειαζει και γεμιζει καθε φορα?Δηλ αν βρεθω σε υπολογιστη καμια ωρα να το βαζω να παιρνει λιγο ή κανει κακο?

Link to comment
Share on other sites

Ποση ώρα χρειάζεται για να γεμισει μπαταρια, 95 % οσο παει τελος παντων, εσας το κινητο? Ειναι αργη η φορτιση του σε σχεση με αλλα ή κανω λαθος?

Ή δεν χρειαζεται να αδειαζει και γεμιζει καθε φορα?Δηλ αν βρεθω σε υπολογιστη καμια ωρα να το βαζω να παιρνει λιγο ή κανει κακο?

 

Εγώ αν και εχω το galaxy s επειδή είναι "ίδια" θα σου πω ότι κάνει κανα 3 ωρο ανάλογα βέβαια και πόσο άδεια είναι η μπαταρία. Οι μπαταρίες λιθίου από ότι εχω διαβάσει δεν κάνει να αποφορτιζονται εντελώς, οπότε καλύτερα να το βάζεις πριν σου κλείσει. Και φυσικά δεν παθαίνει κάτι αν το βάλεις σε υπολογιστή απλά θα φορτίσει πιο αργά. (που νομίζω είναι και καλύτερο για την μπαταρία) Οπου κάνω λάθος διορθώστε με :D

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αγόρασα απο το android market την εφαρμογή mybackup pro. Πως ακριβώς τη χρησιμοποιώ; Εντάξει θα επιλέξω τα δεδομένα που θέλω να κρατήσω backup. Με τις εφαρμογές τι θα γίνει; Θα τις κρατήσει όπως είναι; Θά διατηρηθούν και οι ρυθμίσεις τους; Με τις ρυθμίσεις της συσκευής;

Όταν θα μας έρθει η αναβάθμιση σε ICS θα πρέπει να έχουμε κάνει backup; Στις αναβαθμίσεις απο 2.3.3 σε 2.3.4 και έπειτα 2.3.6 δεν έχασε τίποτα.

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις. Ευχαριστώ πολύ!

"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα. Αγόρασα απο το android market την εφαρμογή mybackup pro. Πως ακριβώς τη χρησιμοποιώ;

 

http://www.rerware.com/Android/MyBackupUserGuide.pdf

http://www.rerware.com/Android/FAQ.aspx

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν και εχω το galaxy s επειδή είναι "ίδια" θα σου πω ότι κάνει κανα 3 ωρο ανάλογα βέβαια και πόσο άδεια είναι η μπαταρία. Οι μπαταρίες λιθίου από ότι εχω διαβάσει δεν κάνει να αποφορτιζονται εντελώς, οπότε καλύτερα να το βάζεις πριν σου κλείσει. Και φυσικά δεν παθαίνει κάτι αν το βάλεις σε υπολογιστή απλά θα φορτίσει πιο αργά. (που νομίζω είναι και καλύτερο για την μπαταρία) Οπου κάνω λάθος διορθώστε με :D

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Χτες οταν πηγε στο 15% το εβαλα στον υπολογιστη και εκανα πανω απο 4 ωρες για να γεμισει ενω το iphone Που ειχα πιο πριν εκανε πιο λιγο γι αυτο και με παραξενεψε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά από τον υπολογιστή κιόλας λίγο έκανε μόνο 4 ώρες αργεί πολύ περισσότερο στον υπολογιστή να φορτίσει σε σχέση με την πρίζα.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.. έχω ενα πρόβλημα με το κινητο μου (Nexus S)..

Μια μέρα που ξύπνησα βρήκα το κινητό κλειστό ενώ ήταν τέρμα φορτισμένο, για να καταφέρω να το ενεργοποιήσω έπρεπε να βγάλω και να ξαναβάλω την μπαταρία..

Απο τότε οι περισσότερες εφαρμογές δεν δουλευουν μου βγάζει ένα μηνυμα που λεει "μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής"..

Το μόνο που μπορώ να κανω είναι να πάρω τηλέφωνο.. Δεν μπορώ καν να δώ τις κλήσεις μου ή τα μηνυματα μου.. δεν ανοίγει το WiFi κτλ..

Δοκίμασα να κάνω hard reset, λέει οτι το κάνει αλλά δεν βλέπω κάποια αλλαγή.

Μπορεί κανείς να προτίνει κάτι να δοκιμάσω πριν το πάω στο service?

www.τσιγαρο-ηλεκτρονικο.gr
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις τοσο σοβαρο προβλημα, καλυτερα να το πας στο σερβις πριν πειραξεις οτιδηποτε αλλο
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Με την τραγικη ελλειψη του φοβερου κατα τα αλλα κινητου (το Sim Toolkit) υπαρχει καμια ενημερωση? Στην ΙCS να περιμενουμε να το βαλουν, η ουτε και τοτε... Αν γνωριζει κανεις κατι, ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν έχει την δυνατότητα η συσκευή για SimToolkit και όχι η τωρινή έκδοση του Android. Γιατί ακόμη και με Custom Rom's που έχω δοκιμάσει και έχουν SimToolkit δεν εμφανίζεται καν σαν πρόγραμμα.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Ναι απο λιγο ψαξιμο που εκανα, ειναι known code bug για την google, και υποτιθεται οτι θα το διορθωσουν... Τεσπα, ιδωμεν... Τουλαχιστον η cosmote 2in1 αν ρυθμιστει σε αλλη συσκευη (ποια γραμμη ειναι ενεργη, προωθηση κτλ) δουλευει στο nexus, χωρις ομως να μπορεις να κανεις μετα καποια αλλαγη.
Link to comment
Share on other sites

Karx, τελικά ποιό screen protector πήρες;

Κάθεται καλά;

 

Τελικά έμεινα μ' αυτό που είχα πάρει από το πλαίσιο παρόλο που μειώνει λίγο την ανταπόκριση της οθόνης.

Ίσως κάποια στιγμή πάρω την SGP, αλλά δεν ξέρω πότε. Πάντως αν δεν είχα βιαστεί και δεν είχα αγοράσει από το πλαίσιο ή δεν είχα κανένα προστατευτικό θα το έπαιρνα σίγουρα. Όπου διαβάσω τα σχόλια είναι θετικότατα.

Link to comment
Share on other sites

έχει πάρει ένας φίλος το κινητό και είναι η πρώτη του επαφή με Android και θέλει λίγο βοήθεια.ποια είναι η τελευταία επίσημη ελληνική ROM για το κινητό, επίσης οι αναβαθμίσεις δίνονται μέσω OTA

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι αναβαθμίσεις δίνονται μέσω ΟΤΑ. Για το Ευρωπαϊκό μοντέλο το i9023 με την SLCD είναι η 2.3.6 επίσημη από την Google.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...