Jump to content

[Symbian^3] Tricks & Tips


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο συγκεκριμένο θέμα θα φιλοξενούνται διάφορα κολπάκια όπως αλλαγή γραμματοσειρών, κρύψιμο εικόνων, ήχων από την έκθεση και οτιδήποτε άλλο προκύψει στη πορεία, τα οποία δεν έχουν άμεση σχέση με χακάρισμα ή modification του firmware. Edited by Itchrist86

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσθήκη νέων ρυθμίσεων στο equalizer.

 

1.κατεβαστε απο το Ovi Store το TuneWiki - Lyrics with Music δωρεαν.

2.τρεξτε το και την πρωτη φορα κανετε εναν λογαριασμο. μετα επιλεξτε.

offline ή online δεν εχει σημασια.

3.περιμενετε να κανει ανανεωση της μουσικης βιβλιοθηκης σας.

4.ξεκινηστε να παιζετε ενα τραγουδι και πατε Settings (κατω βελακι, πανω δεξια)

> Graphic equalizer > Create custom

5.αφου κανετε custom equalizer οπως θελετε δινετε ονομα και save

6. κλειστε το TuneWiki και πηγαινετε στον music player της S^3 συσκευης σας

και θα δειτε οτι υπαρχει κι εκει το custom equalizer :)

 

Μπορειτε να φτιαξετε οσα θελετε. το καλο ειναι πως και να αφαιρεσετε το TuneWiki

τα custom equalizer παραμενουνε στην συσκευη :)

 

thanks to nektaria[/member]

Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή γραμματοσειράς σε Nokia N8

 

1)Διαλέγουμε οποιαδήποτε γραμματοσειρά ( της μορφής .ttf ) θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε από τα windows η κατεβάζουμε δωρεάν από το internet.

 

2)Δημιουργούμε 4 αντίτυπα από την γραμματοσειρά που κατεβάσαμε και ονομάζουμε το καθένα ξεχωριστά ως εξής:

 

nosnr60.ttf

 

nssb60.ttf

 

nstsb60.ttf

 

S60ZDIGI.ttf

 

(Δηλαδή θα έχουμε 4 φορές το ίδιο αρχείο αλλά με διαφορετικό όνομα) και τα βάζουμε σε έναν φάκελο που έχουμε δημιουργήσει με το όνομα Fonts folder

 

3)Μεταφέρουμε τον φάκελο Fonts folder ΜΟΝΟ στην Memory card (Microsd) του κινητού στο μέσα στο μονοπάτι:F/RESOURCE χρησιμοποιώντας έναν card reader.

 

4)Τοποθετούμε την Memory στο κινητό, κάνουμε restart και είμαστε έτοιμοι.

 

Σε περίπτωση που θέλουμε να επαναφέρουμε την εργοστασιακή γραμματοσειρά, το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να διαγράψουμε τον φάκελο fonts folder από την memory card και να κάνουμε restart.

 

ΥΓ. Ανάλογα την γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιήσουμε υπάρχει περίπτωση να μην την αναγνωρίζει το ovi με αποτέλεσμα να φαίνεται μια μαύρη οθόνη

 

Το αποτέλεσμα φαίνεται στην φωτό παρακάτω.

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να αλλάξει γραμματοσειρές στο Ν8; Αν ναι, ποιες δούλεψαν απροβλημάτιστα και ποιες όχι;

Επίσης, μόνο με κάρτα μνήμης δουλεύει αυτό; Αν βάλουμε το φάκελο "Fonts folder" στη μνήμη μαζικής αποθήκευσης ή στη μνήμη του τηλεφώνου, θα υπάρχει πρόβλημα;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πάνο μπορείς να τον βάλεις όπου θέλεις εσύ.

Είτε στο C:, είτε στο E: (μνήμη μαζικής αποθήκευσης).

Προφανώς προτείνεται η κάρτα μνήμης διότι είναι πιο πρακτική στο βάλε-βγάλε.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Και προλαμβάνεις τυχόν κολλήματα που λύνονται μόνο με ξαφνική αφαίρεση της κάρτας μνήμης.

 

Ευχαριστούμε για τον οδηγό φίλε gerost[/member].

Link to comment
Share on other sites

Symbian 3 Tips & Tricks

 

Keypad shortcuts (Select “Call” from homescreen)

- Bluetooth ON/OFF: longpress on ‘*’-key

- Call log: press call key

- Contacts: press on contacts icon

- Open browser: longpress on ’0′-key

- Silent profile: longpress on ‘#’-key

 

Keypad codes (Select “Call” from homescreen and type…)

- *#7370# does hard reset

- *#7780# does soft reset

- *#06# shows your IMEI

- *#0000# shows info about phone software

- *#92702689# (*#war anty#) shows lifetimer

 

Clock and Profile -widget

- Active and edit profile: press on profile name on the widget

- Calendar: press on date on the widget

- Clock: press on clock on widget

 

Notifications popup (press on battery icon)

- Clock: press on time on the popup

- Connectivity settings: press on connectivity icon on the popup

- Powersave mode ON/OFF: press on battery icon on the popup

- USB mode: press on USB icon on the popup (when connected) to switch USB mode without unplugging

- WLAN-manager: press on WLAN connection on the popup (when connected)

 

Miscellaneous

- Alarm Enable/Disable: Set alarm to repeat, then you can disable and enable it

- Animated Themes: Nokia default themes (not Midnight pack) have animated backgrounds, just active it from theme settings

- Disconnect all networks: longpress with red call key

- Edit Homescreen: longpress on anywhere on the homscreen changes to edit mode

- Faster Homescreen: turn of theme effects from Themes settings to make switching between homescreens instant

- Favorites Widget: you can scroll the favorites widget horisontally and add more than four contacts, unlike in N97 homescreen

- Forced Reboot: press power key for eight seconds simulating “battery removal”

- “Full” Reset: hold “Volume Down + Camera Key + Menu Key” and press power button until your phone shake (Warning! Will remove some apps permanently like Ovi Store and Qt!)

- Predictive QWERTY: predictive text and word auto-completion are also supported on QWERTY, not only in keypad

- Screen Saver Notification: Use ‘Music Player’ screen saver to show new sms and missed calls icon on screen. Time, Date, Profile and Music being played will also be shown if enabled.

- Silence Calls/Snooze Alarms: turn around your phone upside down to silence calls or snooze alarms (set it on from Settings > Sensor settings)

- Special Characters: longpress on ’1*’-character on QWERTY keyboard to input special characters like õ, ü, etc.

- Torch (n/a in N8): hold down keylock to use LED flash as a torch

- Two way Charge: Both USB and regular thin-pin adapters can be used for charging

- Two way Keylock: open keylock by sliding keylock button on side OR by pressing menu key and then press on the screen where it says “Unlock”

- Two way TV-OUT: use HDMI cable to get digital TV Out (only N8/E7) with HD resolution or use 3.5mm cable for composite TV out

- Voice Command: hold Call button in homescreen (setup voice command first)

- USB OTG: you can directly connect almost any USB device to the phone (including USB mouse, -keyboard, -pendrive and -external HDD)

- Widget settings: in homescreen edit mode, press on widget (Notifications, Mail, Search and Shortcuts)

- Widgets Online/Offline: select Options > “Widget to Offline mode” from homescreen

 

Applications

- Calendar: browse through days by swiping through screen from left to right or vice versa to browse back

- Camera: use Pinch zoom to switch between 4:3 and 16:9 aspect ratios (9Mpix vs 12Mpix on N8)

- Camera: double press on screen to zoom (like with browser)

- Camera: you can also zoom by using volume keys

- File Manager: connect to a network drive by choosing the setting from options menu (instead of Settings)

- File Manager: jump down on folder tree by pressing on one of the folder icons on top of the screen

- File Manager: open search bar by lightly pressing on camera key

- Gallery: Three ways to zoom pictures; by making a double press, a pinch zoom or by using volume keys

- Mail: Collapse and expand all days by doing longpress on a day

- Menu (App. Grid): instead of leaving it to background, choose Options > Exit

- Profiles: set profile (except general and offline) to change based on time of the day from profile settings

- Ovi Maps: share current (or favorite) location via MMS or E-Mail to any other Nokia device with Maps

- Task Manager: open Task Manager by doing longpress on (physical) menukey on the phone

- Task Manager: longpress on any of the apps to bring out option to close invidual or all running apps

- Lost Application (general): in case you accidently delete some of Nokia applications, like Communities or Midnight theme pack, use Software Update re-install it

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

- Animated Themes: Nokia default themes (not Midnight pack) have animated backgrounds, just active it from theme settings

Screensaver η wallpaper εννοει?

- Forced Reboot: press power key for eight seconds simulating “battery removal”

? :O

- Menu (App. Grid): instead of leaving it to background, choose Options > Exit

Δν καταλαβαινω γτ να μενει ανοιχτο το μενου αφου οταν εισαι στο μενου εχεις επιλογες "Options" και "Exit". Anyway :happy:

6110 3310 - 3330 - Ericsson R320s - Panasonic GD 93 - 3510 - 6600 - 3230 - N73 - 5800 - C7 - iPhone 4 - iPhone 5 - iPhone 6 - iPhone 7 - iPhone X
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
καλησπερα. βγηκανε τα νεα Nokia Pure Font. κατεβαστε τα απο εδω . και οδηγιες πως να τα περασετε εδω :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. βγηκανε τα νεα Nokia Pure Font. κατεβαστε τα απο εδω . και οδηγιες πως να τα περασετε εδω :)

 

τα εκανα ολα αλλα το κινητο δεν αλλαζει γραμματοσειρά....:confused:

πρεπει να το αλλαξω χειροκίνητα απο καπου η το κανει αυτοματα...?

Link to comment
Share on other sites

τα εκανα ολα αλλα το κινητο δεν αλλαζει γραμματοσειρά....:confused:

πρεπει να το αλλαξω χειροκίνητα απο καπου η το κανει αυτοματα...?

 

Το ιδιο και γω,ακολουθησα τις οδηγιες αλλα δεν.....

αν μπορει καποιος να βοηθησει.

 

καλησπερα. εγω εκανα στην καρτα μνημης εναν φακελο resource , γιατι δεν υπηρχε, εριξα εκει τον φακελο fonts που κατεβασε απο εκει που λεω στο παραπανω ποστ και μετα απο restart ολα καλα. και οι φωτο απο το κινητο μου :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εγω εκανα στην καρτα μνημης εναν φακελο resource , γιατι δεν υπηρχε, εριξα εκει τον φακελο fonts που κατεβασε απο εκει που λεω στο παραπανω ποστ και μετα απο restart ολα καλα. και οι φωτο απο το κινητο μου :)

 

νεκταρία σε μενα υπήρχε ο φάκελος έβαλα τα φόντα μέσα αλλα δεν γίνεται τιποτα ..τι να πω θα το ξαναδοκιμασω σπιτι ..λες να φταίει το μοντ; η το χακ με τις έξι οθόνες ; γιατι τα εχω και τα 2

Link to comment
Share on other sites

ολα οκ!!! Δεν δουλευε γιατι στο ονομα του φακελου fonts το πρωτο γραμμα επρεπε να ειναι κεφαλαιο,μολις το αλλαξα δουλεψε.....εβαλα και το θεματακι με τα εικονιδια του pr2 και το κινητο μεταμορφωθηκε!
Link to comment
Share on other sites

νεκταρία σε μενα υπήρχε ο φάκελος έβαλα τα φόντα μέσα αλλα δεν γίνεται τιποτα ..τι να πω θα το ξαναδοκιμασω σπιτι ..λες να φταίει το μοντ; η το χακ με τις έξι οθόνες ; γιατι τα εχω και τα 2

 

καλησπερα. τα εχω κι εγω αυτα τα δυο και ομως μου δουλευει :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. βγηκανε τα νεα Nokia Pure Font. κατεβαστε τα απο εδω . και οδηγιες πως να τα περασετε εδω :)

 

Τα Αγγλικά είναι ωραία, τα Ελληνικά πολύ μέτρια κατά την γνώμη μου (ιδίως τα κεφαλαία). Όσα γράμματα ανήκουν μόνο στο Ελληνικό αλφάβητο και όχι και στο Λατινικό φαίνονται αρκετά διαφορετικά. Θα τα αφήσω λίγο να δω μήπως απλά είναι θέμα συνήθειας

Edited by dimkn8
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. τα εχω κι εγω αυτα τα δυο και ομως μου δουλευει :)

 

το εκανα νεκταρια και εγω με το κεφαλαιο την πατησα...:)

thanks και παλι να εισαι καλα....

Link to comment
Share on other sites

αναγκαστηκα να αφαιρεσω το αρχειακι για την αλλαγη του font γιατι μου παρουσιασε η συσκευη τα εξης, δεν λειτουργουσε το ovi store μου εβγαζε μαυρη οθονη ,εκανα εγκατασταση την εφαρμογη HDRPhotoCamera και η εφαρμογη δεν ξεκιναγε και κατα διαστηματα μου ετρωγε γραμματα και αριθμους(μου εδιχνε μισες επικεφαλιδες η pop up παραθυρα και μιση την ωρα πχ 1 .3 αντι για 14.35),μολις εσβησα το φακελο και εκανα επανεκκινηση ολα δουλευαν ρολοι.Ξαναδοκιμασα, περνοντας ξανα το αρχειο και μου εκανε τα ιδια. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αλλα προς το παρων θα μεινει εκτος....
Link to comment
Share on other sites

αναγκαστηκα να αφαιρεσω το αρχειακι για την αλλαγη του font γιατι μου παρουσιασε η συσκευη τα εξης, δεν λειτουργουσε το ovi store μου εβγαζε μαυρη οθονη ,εκανα εγκατασταση την εφαρμογη HDRPhotoCamera και η εφαρμογη δεν ξεκιναγε και κατα διαστηματα μου ετρωγε γραμματα και αριθμους(μου εδιχνε μισες επικεφαλιδες η pop up παραθυρα και μιση την ωρα πχ 1 .3 αντι για 14.35),μολις εσβησα το φακελο και εκανα επανεκκινηση ολα δουλευαν ρολοι.Ξαναδοκιμασα, περνοντας ξανα το αρχειο και μου εκανε τα ιδια. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αλλα προς το παρων θα μεινει εκτος....

 

ειχανε πει οτι καποιες γραμματοσειρες προς το αρων δεν θα ειναι συμβατες με το Ovistore και θα παρουσιαστει καποιο θεμα. δεν το δοκιμασα οποτε δεν μπορω να σου πω περισσοτερα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα. για οποιον δεν το ξερει θα γραψω εδω πως να κατεβασει

τις δωρεαν εφαρμογες-παιχνιδια απο το ovi store στον υπολογιστη του για

να ειναι πιο ευκολη η εγκατασταση τους μετα απο φορματ :)

 

ας πουμε πως θελετε να κατεβασετε το sports tracker. μπαινετε στο ovi

και αφου ψαξετε θα σας βγαλει σε αυτην την σελιδα.

εδω θα πατησετε δεξια που λεει send to fried. θα βρεθειτε εδω

. τωρα το μονο που εχετε να κανετε ειναι να αλλαξετε το "send-to-friend" στην

διευθυνση με το "download". πατατε enter και το αρχειο αρχιζει να κατεβαινει !!!

 

επιτηδες βεβαια διαλεξα το sports tracker στο παραδειγμα γιατι οταν κατεβει θα

δειτε πως εχει καταληξη dm (SportsTracker_Nokia_S60_3_2_v_4_12_0_Signed_77386.sis.dm)

και δεν μπορει να γινει εγκατασταση στο κινητο. τι κάνουμε τωρα? κατεβαζουμε το

δωρεαν notepad++ και το κανουμε εγκατασταση

στον υπολογιστη μας. κανουμε δεξι κλικ στο SportsTracker που καταβασαμε πριν και

edit with notepad++. ξεκιναμε να μαρκαρουμε το κειμενο που θα εμφανιστει απο πανω

αριστερα εως και ακριβως πριν το z (οπως στην παρακατω εικονα) και παταμε del.

σωζουμε το αρχειο και του αλλαζουμε την καταληξη σε sis/sisx :lol:

Edited by nektaria
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. για οποιον δεν το ξερει θα γραψω εδω πως να κατεβασει

τις δωρεαν εφαρμογες-παιχνιδια απο το ovi store στον υπολογιστη του για

να ειναι πιο ευκολη η εγκατασταση τους μετα απο φορματ :)

 

ας πουμε πως θελετε να κατεβασετε το sports tracker. μπαινετε στο ovi

και αφου ψαξετε θα σας βγαλει σε αυτην την σελιδα.

εδω θα πατησετε δεξια που λεει send to fried. θα βρεθειτε εδω

. τωρα το μονο που εχετε να κανετε ειναι να αλλαξετε το "send-to-friend" στην

διευθυνση με το "download". πατατε enter και το αρχειο αρχιζει να κατεβαινει !!!

 

επιτηδες βεβαια διαλεξα το sports tracker στο παραδειγμα γιατι οταν κατεβει θα

δειτε πως εχει καταληξη dm (SportsTracker_Nokia_S60_3_2_v_4_12_0_Signed_77386.sis.dm)

και δεν μπορει να γινει εγκατασταση στο κινητο. τι κάνουμε τωρα? κατεβαζουμε το

δωρεαν notepad++ και το κανουμε εγκατασταση

στον υπολογιστη μας. κανουμε δεξι κλικ στο SportsTracker που καταβασαμε πριν και

edit with notepad++. ξεκιναμε να μαρκαρουμε το κειμενο που θα εμφανιστει απο πανω

αριστερα εως και ακριβως πριν το z (οπως στην παρακατω εικονα) και παταμε del.

σωζουμε το αρχειο και του αλλαζουμε την καταληξη σε sis/sisx :lol:

 

σε αρκετες περιπτωσεις λειτουργει αυτο με το dm αλλα καιπολλες φοες θα σου βγαλει κατεστραμενο αρχειο. γενικα την διευθυνση της εφαρμογης αν μετα τα νουμερα γραψεις /download και μετα πατησεις enter στη κατεβαζει στο pc

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έχουμε και ενα καλό mp3 player πλέον. Βγήκε το TTPOD μεταφρασμένο. Πρέπει βέβαια να αλλάξεις τα fonts της συσκεύης. Άλλαξα καμια 10αριά μέχρι να κατασταλάξω και νομίζω πως τα ελληνικά αυτά είναι καλύτερα και απο τα default.

Σε περίπτωση που δεν δουλέυει το ovi store μετά την αλλαγή fonts απλά περάστε απο πάνω το QT 4.7.3 και τίποτε άλλο.

Αν πόσταρα λάθος ας μεταφερθεί γιατί δεν ξέρω αν έχει ενότητα για mods του Ν8

Edited by Arxegonos
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερες το TTPod το εγκατεστησα και εγω στο X6 και δουλευει, αν και σε μερικα σημεια μου δειχνει τετραγωνακια αντι για γραμματα αλλα τα περισσοτερα ειναι κανονικα μεταφρασμενα. Το θεμα ειναι οτι οταν μπαινεις σε ενα φακελο ή album δεν εχει sort τα αρχεια με βαση το filename κι ετσι μου τα βαζει αλφαβητικα βασει του title tag του mp3, κατι το οποιο δε βολευει γιατι τα παιζει οπως να ναι. Υπαρχει καμια λυση, εκτος βεβαια του να κατσω να φτιαξω playlist με το χερι για ενα-ενα album ξεχωριστα τα κομματια με τη σωστη σειρα τους ? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έχουμε και ενα καλό mp3 player πλέον. Βγήκε το TTPOD μεταφρασμένο. Πρέπει βέβαια να αλλάξεις τα fonts της συσκεύης. Άλλαξα καμια 10αριά μέχρι να κατασταλάξω και νομίζω πως τα ελληνικά αυτά είναι καλύτερα και απο τα default.

Σε περίπτωση που δεν δουλέυει το ovi store μετά την αλλαγή fonts απλά περάστε απο πάνω το QT 4.7.3 και τίποτε άλλο.

Αν πόσταρα λάθος ας μεταφερθεί γιατί δεν ξέρω αν έχει ενότητα για mods του Ν8

ποια εκδοση link please

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερες το TTPod το εγκατεστησα και εγω στο X6 και δουλευει, αν και σε μερικα σημεια μου δειχνει τετραγωνακια αντι για γραμματα αλλα τα περισσοτερα ειναι κανονικα μεταφρασμενα. Το θεμα ειναι οτι οταν μπαινεις σε ενα φακελο ή album δεν εχει sort τα αρχεια με βαση το filename κι ετσι μου τα βαζει αλφαβητικα βασει του title tag του mp3, κατι το οποιο δε βολευει γιατι τα παιζει οπως να ναι. Υπαρχει καμια λυση, εκτος βεβαια του να κατσω να φτιαξω playlist με το χερι για ενα-ενα album ξεχωριστα τα κομματια με τη σωστη σειρα τους ? Ευχαριστω.

 

Τα μόνα τετράγωνα είναι στο menu TTpod online , όλα τα άλλα δουλεύουν κανονικά. Μέχρι και lyrics συχρονισμένα μου κατέβασε (μόνο απο πασίγνωστα κομμάτια γιατί η κινέζικη βάση δεδομένων καμιά σχέση με εμάς). Έχει ένα πρόγραμμα να κάνεις τα tag των mp3 σου μετονομοσία απο filename. Μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ.

 

ποια εκδοση link please

 

4.10 μετάφραση απο (CepTeam) Λίνκ δεν δίνω γιατί είναι σε κάποιο γνωστό 'μαγαζάκι'

 

 

Μήπως ξέρει κανείς πώς κάνω refresh τα κομμάτια που έχω προσθέσει στην ήδη δηλωμένη τοποθεσία ώστε να τα 'δει' το ttpod ? Έχω σπάσει το κεφαλι μου και τίποτα. :worry:

Edited by Arxegonos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...