Jump to content

[Symbian^3] Tricks & Tips


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο συγκεκριμένο θέμα θα φιλοξενούνται διάφορα κολπάκια όπως αλλαγή γραμματοσειρών, κρύψιμο εικόνων, ήχων από την έκθεση και οτιδήποτε άλλο προκύψει στη πορεία, τα οποία δεν έχουν άμεση σχέση με χακάρισμα ή modification του firmware.

 

εχουμε καπου αυτο το κολπακι για κρυψιμο εικονων των προγραμματων απο την εκθεση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχουμε καπου αυτο το κολπακι για κρυψιμο εικονων των προγραμματων απο την εκθεση?

 

καλησπερα. δες εδω γι΄αυτο που ζητας (17ο στην λιστα) και για πολλα αλλα :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. δες εδω γι΄αυτο που ζητας (17ο στην λιστα) και για πολλα αλλα :)

 

σε ευχαριστω, απλα εχω βαλει σαν οριο να μην βαλω Mod και να μην πειραξω Qt, προς το παρον, καμια αλλη ιδεα ?

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έχουμε και ενα καλό mp3 player πλέον. Βγήκε το TTPOD μεταφρασμένο. Πρέπει βέβαια να αλλάξεις τα fonts της συσκεύης. Άλλαξα καμια 10αριά μέχρι να κατασταλάξω και νομίζω πως τα ελληνικά αυτά είναι καλύτερα και απο τα default.

Σε περίπτωση που δεν δουλέυει το ovi store μετά την αλλαγή fonts απλά περάστε απο πάνω το QT 4.7.3 και τίποτε άλλο.

Αν πόσταρα λάθος ας μεταφερθεί γιατί δεν ξέρω αν έχει ενότητα για mods του Ν8

 

Ποιά είναι η γραμματοσειρά? ωραία φαίνεται, μπορείς να αναιβάσεις τα αρχεία του font που μπαίνουν στο κινητό στο rapidshare?

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή ενήμερωση:

Γραμματοσειρές μπορούν να δημοσιευθούν μόνο και εφόσον είναι δωρεάν. Αν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα ή εμπορικά τότε δεν επιτρέπεται να δημοσιευθούν σύνδεσμοι περιέχοντας τις συγκεκριμένες γραμματοσειρές.

 

Ευχαριστώ :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω, απλα εχω βαλει σαν οριο να μην βαλω Mod και να μην πειραξω Qt, προς το παρον, καμια αλλη ιδεα ?

 

καλησπερα. δοκιμασε να αλλαξεις τα attributes με τον x-plore σε "κρυφα" και "συστηματος" :)

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή ενήμερωση:

Γραμματοσειρές μπορούν να δημοσιευθούν μόνο και εφόσον είναι δωρεάν. Αν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα ή εμπορικά τότε δεν επιτρέπεται να δημοσιευθούν σύνδεσμοι περιέχοντας τις συγκεκριμένες γραμματοσειρές.

 

Ευχαριστώ :)

 

Ποιά είναι η γραμματοσειρά? ωραία φαίνεται, μπορείς να αναιβάσεις τα αρχεία του font που μπαίνουν στο κινητό στο rapidshare?

 

Τα φόντς εδώ είναι δωρεάν. :cool:

Τα βάζετε στην εξωτερική μνήμη και κάνετε επανεκκίνηση το κινητό.

Λογικά θα έχετε πρόβλημα με QT οπότε κάντε install μόνο το QT.sisx ουτε mobility ούτε τίποτα δεν χρειάστηκα και όλα δουλεύουν ρολόι.

Edited by Arxegonos
Link to comment
Share on other sites

Τα φόντς εδώ είναι δωρεάν. :cool:

Τα βάζετε στην εξωτερική μνήμη και κάνετε επανεκκίνηση το κινητό.

Λογικά θα έχετε πρόβλημα με QT οπότε κάντε install μόνο το QT.sisx ουτε mobility ούτε τίποτα δεν χρειάστηκα και όλα δουλεύουν ρολόι.

 

Εγω βρε παιδια παντως οσες φορες τα εβαλα συμφωνα με τις οδηγιες απο την πρωτη σελιδα,ουτε fonts ειδα ουτε τιποτα!!ποιο απλες οδηγιες μαλλον δεν υπαρχουν ετσι;:(

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εγω βρε παιδια παντως οσες φορες τα εβαλα συμφωνα με τις οδηγιες απο την πρωτη σελιδα,ουτε fonts ειδα ουτε τιποτα!!ποιο απλες οδηγιες μαλλον δεν υπαρχουν ετσι;:(

 

 

Πιο απλές απο το να βάλεις τον φάκελο πιο πάνω Fonts μέσα στον φάκελο resource της εξωτερικής σου μνήμης και να κάνεις επανεκκίνηση το κινητό νομίζω δεν υπάρχουν. :X

Link to comment
Share on other sites

Πιο απλές απο το να βάλεις τον φάκελο πιο πάνω Fonts μέσα στον φάκελο resource της εξωτερικής σου μνήμης και να κάνεις επανεκκίνηση το κινητό νομίζω δεν υπάρχουν. :X

 

Ενταξει μπηκαν,αλλα υπαρχει ρυθμιση να αλλαζουμε την μορφη σε καποια αλλη;(τα γραμματα εννοω)

Edited by giorgos1966

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Πιο απλές απο το να βάλεις τον φάκελο πιο πάνω Fonts μέσα στον φάκελο resource της εξωτερικής σου μνήμης και να κάνεις επανεκκίνηση το κινητό νομίζω δεν υπάρχουν. :X

εξωτερικής τί εννοείς; την Ε του κινητού ή κάποια δικά μας κάρτα μνήμης;

 

Δοκίμασα να μεταφέρω το φάκελλο στο Ε και δεν το μεταφέρει μέσα από το κινητό. Πρέπει οπωσδήποτε να το συνδέσουμε μέσω καλωδίου;

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μπηκαν,αλλα υπαρχει ρυθμιση να αλλαζουμε την μορφη σε καποια αλλη;(τα γραμματα εννοω)

 

Εννοείς να φτιάξεις δική σου γραμματοσειρά? Δεν γνωρίζω κανένα font editor αλλα σίγουρα θα γίνεται. Μέσω κινητού έχει ένα πρόγραμμα που το κάνει αυτό αλλα όταν το είχα περάσει είχα απανωτά reboot χωρίς λόγο και το έβγαλα.

 

εξωτερικής τί εννοείς; την Ε του κινητού ή κάποια δικά μας κάρτα μνήμης;

 

Δοκίμασα να μεταφέρω το φάκελλο στο Ε και δεν το μεταφέρει μέσα από το κινητό. Πρέπει οπωσδήποτε να το συνδέσουμε μέσω καλωδίου;

 

Εξωτερική εννοώ την δική σου που μπορείς και την βάζεις/βγάζεις. F: είναι σε εμένα (και σε όλους νομίζω). Χωρίς το καλώδιο δεν φαίνεται ο φάκελος resource για να βάλεις μέσα τον φάκελο fonts. Εκτός αν έχεις κάνει εγκατάσταση κανένα Xplorer άλλο, μόνο έτσι χωρίς καλώδιο.

 

(F:/resource/Fonts/.ttf <-- τα 4 αρχεία)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να φτιάξεις δική σου γραμματοσειρά? Δεν γνωρίζω κανένα font editor αλλα σίγουρα θα γίνεται. Μέσω κινητού έχει ένα πρόγραμμα που το κάνει αυτό αλλα όταν το είχα περάσει είχα απανωτά reboot χωρίς λόγο και το έβγαλα.

 

 

 

Εξωτερική εννοώ την δική σου που μπορείς και την βάζεις/βγάζεις. F: είναι σε εμένα (και σε όλους νομίζω). Χωρίς το καλώδιο δεν φαίνεται ο φάκελος resource για να βάλεις μέσα τον φάκελο fonts. Εκτός αν έχεις κάνει εγκατάσταση κανένα Xplorer άλλο, μόνο έτσι χωρίς καλώδιο.

 

(F:/resource/Fonts/.ttf <-- τα 4 αρχεία)

και με άλλον xplorer δεν γίνεται μέσα από το κινητό μόνο μέσω καλωδίου. Τελικά έβαλα τη γραμματοσειρά αλλά δεν την κράτησα και πολύ διότι με αυτήν δεν δούλευε το ovi store και έτσι την έβγαλα.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

επιτέλους βρήκα τρόπο για γρήγορη μετατρόπη HD ταινιών

για το Ν8 και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας. Σε αυτό το

αρχείο θα βρείτε έναν οδηγό με τα προγράμματα που θα χρειαστείτε

(είναι και τα δύο δωρεάν) και όλα τα βήματα :)

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους βρήκα τρόπο για γρήγορη μετατρόπη HD ταινιών

για το Ν8 και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας. Σε αυτό το

αρχείο θα βρείτε έναν οδηγό με τα προγράμματα που θα χρειαστείτε

(είναι και τα δύο δωρεάν) και όλα τα βήματα :)

 

πολυ καλος οδηγος :) παντως αν θελετε να δειτε την ταινια στο κινητο υπαρχουν διαφοροι video converters (νομιζω υπαρχουν και δωρεαν καποιοι) ;) ο saintpetrouil μου εστειλε εναν, οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει μηνυμα :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

και με άλλον xplorer δεν γίνεται μέσα από το κινητό μόνο μέσω καλωδίου. Τελικά έβαλα τη γραμματοσειρά αλλά δεν την κράτησα και πολύ διότι με αυτήν δεν δούλευε το ovi store και έτσι την έβγαλα.

 

 

Σε προηγούμενο πόστ ανέφερα οτι δεν θα δουλεύει το ovi store, οπότε πρέπει να τρέξεις το QT 4.7.3 και όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο πόστ ανέφερα οτι δεν θα δουλεύει το ovi store, οπότε πρέπει να τρέξεις το QT 4.7.3 και όλα καλά

φίλε κατέβασα το qt4.7.3 και ο φάκελος περιέχει τα παρκάτω αρχεία. Πρέπει να τα βάλω όλα ή μόνο ένα κάνει τη δουλειά; Αν κάτι δεν μου αρέσει μπορώ να τα βγάλω ή όχι;

Ευχαριστώ!!!

 

 

qt.sis

Contains Qt 4.7.3, QML, SQL.

 

qtwebkit.sis

Contains QtWebKit 4.7.3. Depends on Qt.

 

qmlviewer.sis

The qmlviewer utility.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

φίλε κατέβασα το qt4.7.3 και ο φάκελος περιέχει τα παρκάτω αρχεία. Πρέπει να τα βάλω όλα ή μόνο ένα κάνει τη δουλειά; Αν κάτι δεν μου αρέσει μπορώ να τα βγάλω ή όχι;

Ευχαριστώ!!!

 

Για εγκατάσταση βάζεις τα εξής..

 

QT4.7.3, QtWebkit και το QTMobility, στο drive C:

Για να το βγάλεις, υπάρχει ένα αρχείο qtdowngrade.sis, στα betalabs, στις οδηγίες απεγκατάστασης του Nokia Bubbles.

Link to comment
Share on other sites

Για εγκατάσταση βάζεις τα εξής..

 

QT4.7.3, QtWebkit και το QTMobility, στο drive C:

Για να το βγάλεις, υπάρχει ένα αρχείο qtdowngrade.sis, στα betalabs, στις οδηγίες απεγκατάστασης του Nokia Bubbles.

ok ευχαριστώ, άλλα ήδη έβαλα μόνο το πρώτο αρχείο που γράφεις παραπάνω και δούλεψε μια χαρά, νομίζω τα άλλα δυο αρχεία είναι περισσότερο για developing.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Τα φόντς εδώ είναι δωρεάν. :cool:

Τα βάζετε στην εξωτερική μνήμη και κάνετε επανεκκίνηση το κινητό.

Λογικά θα έχετε πρόβλημα με QT οπότε κάντε install μόνο το QT.sisx ουτε mobility ούτε τίποτα δεν χρειάστηκα και όλα δουλεύουν ρολόι.

 

φίλε κατέβασα το qt4.7.3 και ο φάκελος περιέχει τα παρκάτω αρχεία. Πρέπει να τα βάλω όλα ή μόνο ένα κάνει τη δουλειά; Αν κάτι δεν μου αρέσει μπορώ να τα βγάλω ή όχι;

Ευχαριστώ!!!

 

 

qt.sis

Contains Qt 4.7.3, QML, SQL.

 

qtwebkit.sis

Contains QtWebKit 4.7.3. Depends on Qt.

 

qmlviewer.sis

The qmlviewer utility.

 

Λίγα πόστ πιο πάνω το είχα αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Παιδια εχω ενα προβλημα με τις γραμματοσειρες :worry:

εχω περασει τα Nokia pure font αλλα δεν μου εχουν περασει σε ολοκληρο το κινητο

και εχω κανει σωστα την διαδικασια και το εχω επαληθευσει πολλες φορες

τι θελω να πω θα καταλαβετε στα επομενα screenshots

αν ειμαι σε λαθος θεμα παρακαλω ενας mod να το μεταφερει

ευχαριστω

 

http://img812.imageshack.us/img812/2300/136dd45704aa4ca0b4a8367.png

 

http://img716.imageshack.us/img716/7407/d1abc3de51a7427289b8095.png

 

http://img11.imageshack.us/img11/5/0acecc85add346f3b20a41f.png

 

http://img36.imageshack.us/img36/8702/78aa1c19e4a042178590564.png

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
καλησπερα.

Widgeleon Lite

screenshot απο το Ν8 μου με belle :)

Νεκταρια, το εορτολογιο πως το εχεις βαλει στην οθονη σου???

Ειχε γινει μια κουβεντα γι'αυτο πριν απο κανα χρονο, αλλα δε βγηκε ακρη...

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Νεκταρια, το εορτολογιο πως το εχεις βαλει στην οθονη σου???

Ειχε γινει μια κουβεντα γι'αυτο πριν απο κανα χρονο, αλλα δε βγηκε ακρη...

 

Από ότι είδα, δεν είναι εορτολόγιο.

Το widget του ημερολογίου είναι.

Φαίνεται ότι πέρασε τις γιορτές στο ημερολόγιο, μάλλον μέσω outlook.

Link to comment
Share on other sites

Νεκταρια, το εορτολογιο πως το εχεις βαλει στην οθονη σου???

Ειχε γινει μια κουβεντα γι'αυτο πριν απο κανα χρονο, αλλα δε βγηκε ακρη...

 

Από ότι είδα, δεν είναι εορτολόγιο.

Το widget του ημερολογίου είναι.

Φαίνεται ότι πέρασε τις γιορτές στο ημερολόγιο, μάλλον μέσω outlook.

 

καλημερα. αυτο ακριβως. βρηκα ενα excelακι καπου εδω στο myphone, το περασα στο outlook κι εκανα συγχρονισμο το κινητο :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. αυτο ακριβως. βρηκα ενα excelακι καπου εδω στο myphone, το περασα στο outlook κι εκανα συγχρονισμο το κινητο :)

 

ενδιαφερων,μπορεισ να δωσεις περισοτερες πληροφοριες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...