Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα. υπαρχει καποιος που ειχε το χακαρισμενο uda και εκανε αναβαθμιση με ovi ? χαθηκε το χακ η οχι ? :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια ξερουμε αν λυνεται και το προβλημα με το hard reset?

 

Απ' ότι φαίνεται κανείς δεν δοκίμασε ακόμη ώστε να μάθουμε και εμείς!

 

PS. τι καλά που θα ήταν αν μαθαίναμε ότι λυνόταν και το πρόβλημα της κοκκινίλας!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!! τώρα που βγήκε η αναβάθμιση για το ελληνικό 059F047 θέλω να του κάνω hard reset,και στο τηλέφωνο και στην mass memory. πρέπει να του περάσω τα αρχεία από το phoenix που ειναι στα 2GB ή αυτά του navifirm? επίσης αν θέλω να βάλω και το hacked uda το κάνω κανονικά με το phoenix όπως πριν έτσι δεν είναι? ευχαριστώ πολύ!!!
Link to comment
Share on other sites

 

Πάρα πολύ σημαντική για μένα προσθήκη είναι η αναγνώριση εξωτερικών υποτίτλων στο video player. Περνάω συνέχεια ταινίες και τις βλέπω είτε στο home cinema ή στην οθόνη του Ν8 και η συγκεκριμένη προσθήκη μου έλυσε τα χέρια.

 

 

Να σημειώσω οτι η ενημέρωση του Βίντεο δεν περιλαμβάνεται στην αναβάθμιση, όπως επίσης δεν περιλαμβάνονται τα

 

1. Midnight Themes

 

2. Social 1.3

 

3. Ovi Store 2.04

 

4. Top Apps 1.5

 

5. O νέος χάρτης Ελλάδας που μάλλον πάει πακέτο με το Ovi Maps Beta

 

δηλαδή συνολικά έξι αναβαθμίσεις αν προσθέσουμε και το

 

6. Βίντεο

 

Είναι κρίμα να κατεβάζεις 2.1GB και να μη τα έχει όλα μέσα απο την αρχή, πίστευα οτι γι'αυτό καθυστερούσαν αλλα τελικά μερικές συνήθειες δεν αλλάζουν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!! τώρα που βγήκε η αναβάθμιση για το ελληνικό 059F047 θέλω να του κάνω hard reset,και στο τηλέφωνο και στην mass memory. πρέπει να του περάσω τα αρχεία από το phoenix που ειναι στα 2GB ή αυτά του navifirm? επίσης αν θέλω να βάλω και το hacked uda το κάνω κανονικά με το phoenix όπως πριν έτσι δεν είναι? ευχαριστώ πολύ!!!

 

καλησπερα. στο navifirm η 13.016 δεν εχει αρχειο uda. δεν ξερω εαν παρεις ολα τα αρχεια απο την 13 και μονο το uda απο την προηγουμενη τι θα γινει. μπορεις να περιμενεις λιγο μεχρι να εμφανιστει η νεα αναβαθμιση στο navifirm-nokia care μηπως εκει υπαρχει το νεο αρχειο uda και το χακαρουμε :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. στο navifirm η 13.016 δεν εχει αρχειο uda. δεν ξερω εαν παρεις ολα τα αρχεια απο την 13 και μονο το uda απο την προηγουμενη τι θα γινει. μπορεις να περιμενεις λιγο μεχρι να εμφανιστει η νεα αναβαθμιση στο navifirm-nokia care μηπως εκει υπαρχει το νεο αρχειο uda και το χακαρουμε :)

 

στο navifirm έχει αυτό: RM-596_013.016_329_GR_CV.01_79.92_prd.uda.fpsx

αυτό δεν είναι το uda? θα περάσω το installserver.exe με το nokia cooker και μετά κάνω την διαδικασία με το phoenix όπως και στο προηγούμενο firmware, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

στο navifirm έχει αυτό: RM-596_013.016_329_GR_CV.01_79.92_prd.uda.fpsx

αυτό δεν είναι το uda? θα περάσω το installserver.exe με το nokia cooker και μετά κάνω την διαδικασία με το phoenix όπως και στο προηγούμενο firmware, σωστά?

 

περιεργο... σε μενα ουτε στο navifirm 0.4 ουτε στο 1.1+ μου το εμφανιζει :wacko:

ναι η διαδικασια ειναι οπως την λες μονο που θα χρειαστεις και το πακετο της 16αρας μνημης. δες στο δευτερο ποστ για τον οδηγο. :)

Link to comment
Share on other sites

περιεργο... σε μενα ουτε στο navifirm 0.4 ουτε στο 1.1+ μου το εμφανιζει :wacko:

ναι η διαδικασια ειναι οπως την λες μονο που θα χρειαστεις και το πακετο της 16αρας μνημης. δες στο δευτερο ποστ για τον οδηγο. :)

 

To αρχείο 16G χρειάζεται μονο στο refusrbish και οχι στο sw update

Link to comment
Share on other sites

πως γινετε αυτο ? το κουτι εχει αυτοκολλητο made in finland και ειναι αγορασμενο με αποδειξη απο καταστημα wind στην Λ.Πεντελης

Το Made in Finland δεν σημαίνει ότι είναι και ελληνικό. Όλα τα N8 που προορίζονται για ευρωπαϊκές χώρες Made in Finland είναι. Η Wind έφερνε (τουλάχιστον στην αρχή, δεν ξέρω αν το κάνει ακόμη) από το εξωτερικό, παρακάμπτοντας την ελληνική αντιπροσωπεία (προφανώς γιατί έξω το βρήκαν φθηνότερο). Αυτό σημαίνει ότι οι συσκευές αυτές δεν προορίζονταν για Ελλάδα, οπότε δεν έχουν ελληνικό product code. Τα ελληνικά τα έχουν περάσει εκ των υστέρων στη Wind.

Αυτό δεν πρέπει να σε ανησυχεί ιδιαίτερα, η συσκευή σου δεν είναι διαφορετική από τις υπόλοιπες, απλά πρέπει να προσέχεις να κάνεις τα firmware update μόνο OTA (απευθείας από το κινητό) και όχι μέσω του Ovi Suite, γιατί στη δεύτερη περίπτωση θα χάσεις τα ελληνικά (θα σου βάλει τη γλώσσα που αντιστοιχεί στο product code σου).

Beware of the Steves...

Jobs, Ballmer, Elop :rocket:

Link to comment
Share on other sites

περιεργο... σε μενα ουτε στο navifirm 0.4 ουτε στο 1.1+ μου το εμφανιζει :wacko:

ναι η διαδικασια ειναι οπως την λες μονο που θα χρειαστεις και το πακετο της 16αρας μνημης. δες στο δευτερο ποστ για τον οδηγο. :)

 

εγώ κατέβασα από το navifirm 1.1 όλο το πακέτο(2.06GB). οπότε έχει όλα τα αρχεία μέσα και της 16άρας. έχω φτιάξει και το uda και είμαι έτοιμος για την "εγχείρηση".

α και κάτι καλό: το hack από το προηγούμενο firmware είναι ακόμα οκ. έκανα την αναβάθμιση με το ovi, δοκίμασα unsigned εφαρμογή και την εγκατέστησε κανονικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα, μόλις ολοκλήρωσα την μετατροπή της γλώσσας από αγγλικά σε ελληνικά σε γερμανικό Ν8.Όποιος θέλει βοήθεια ας μου στείλει ΠΜ!
Είμαι και γω ένας Freemuser...
Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι περιμενα φιλε μου , και μετα απο hard format αφου ειχα χασει ovi store,ovi maps, εκανα την αναβαθμηση και δεν μου εβαλε ουτε ovi store ουτε ovi maps, λες και δεν ειναι της νοκια, τι να πεισ και οπως ειπες και συ δεν εβαλε μαζι και τισ αναβαθμησεις με το video και με τα δικτυα λες και θα τησ επεφτε η πλατη..,,εγω παλι περιμενω την πρ2 να δω μηπως τοτε γινει τπτ, ρε νοκια μας εχεις σκασει...

 

 

Bασικά εγω μίλησα για τις αναβαθμίσεις που δεν περιέχει το πλήρες πακέτο των 2Gb (αυτό θες εσύ)

 

Οδηγός για εργοστασιακό φλασάρισμα του Ν8

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια θα σας κανω μια ισως χαζη ερωτιση! την συσκευη την εχω εδω κ ενα μηνα σχεδον.δεν την εχω χακαρει κ δεν της εχω περασει σχεδον τιποτα.σημερα επιτελους περασα κ εγω μεσω ovi την καινουργια αναβαθμιση.διαβαζω ομως οτι καποια παιδια του κανουν hard format - εργοστασιακο φλασαρισμα,διαβαζω για καποιο navifirm 0,4 κτλ(δεν ξερω τι κανει αυτο)!!!!χρειαζετε να του κανω κατι κ εγω;ευχαριστω

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν του περάσουμε το firmware του ανθρακί τι θα γίνει;

 

Εγω μιλαω για την επισιμη αναβαθμιση μεσω ovisuite η ΟΤΑ. Τωρα μεσω navifirm δεν εχω ασχολιθει και δε ξερω τι παιζει ουτε προκειται να το κανω εδω τα παιδια ξερουν!;) Προφανως προκειται για το ιδιο πακετο, με διαφορετικο product code, το οποιο ομως δε το διαθετουνε ακομα για να μην επιβαρυνθουν οι servers. Στην αναμονη λοιπον.:worry:

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν του περάσουμε το firmware του ανθρακί τι θα γίνει;

Δεν θα συμβεί κάτι απλά για να κάνεις αυτή την διαδικασία θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις άλλο τρόπο και άλλα προγράμματα. Στην τελική όμως δεν αξίζει να κάνεις ολόκληρη βαβούρα αφού κάποια στιγμή θα είναι διαθέσιμη η αναβάθμιση και για το ασημί Ν8.

 

Βρε παιδια θα σας κανω μια ισως χαζη ερωτιση! την συσκευη την εχω εδω κ ενα μηνα σχεδον.δεν την εχω χακαρει κ δεν της εχω περασει σχεδον τιποτα.σημερα επιτελους περασα κ εγω μεσω ovi την καινουργια αναβαθμιση.διαβαζω ομως οτι καποια παιδια του κανουν hard format - εργοστασιακο φλασαρισμα,διαβαζω για καποιο navifirm 0,4 κτλ(δεν ξερω τι κανει αυτο)!!!!χρειαζετε να του κανω κατι κ εγω;ευχαριστω

Από την στιγμή που έκανες αναβάθμιση μέσω Ovi Suite δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω. Όσοι χρήστες ήθελαν να περάσουν νωρίτερα την αναβάθμιση χρησιμοποίησαν άλλα προγράμματα και κάποιοι άλλοι χρήστες hard format για κάποιους άλλους λόγους.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσοι έκαναν ΟΤΑ το κάναν μέσω *#0000# και αναζήτηση ενημερώσεων ή μέσω της εφαρμογής ενημέρωσης λογισμικού στον υποκατάλογο των εφαρμογών; :wacko: Μπερδεύτηκα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσοι έκαναν ΟΤΑ το κάναν μέσω *#0000# και αναζήτηση ενημερώσεων ή μέσω της εφαρμογής ενημέρωσης λογισμικού στον υποκατάλογο των εφαρμογών; :wacko: Μπερδεύτηκα...

Το ίδιο πράγμα είναι, είτε πας από τις ρυθμίσεις είτε μέσα από το μενού που εμφανίζεται πατώντας *#0000#.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

έτοιμο και hacked!!!:)

το έκανα με το phoenix αφού κατέβασα με το navifirm το firmware 13.16.

έφτιαξα το uda και έκανα refurbish. η όλη διαδικασία δεν απαιτεί αλλαγή του uda κατά το refurbish. βάζεις το hacked uda που έφτιαξες και πατάς refurbish και είσαι οκ. τώρα το Ν8 μου είναι έτοιμο και πέρνει και unsigned εφαρμογές!!!:dance::up::dance:

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατέβασα απο το navifirm τη 13.16 η οποία έχει τα εξής αρχεία:

RM596_059F047_013.016_002

RM596_059F047_013.016_002.dcp

RM596_059F047_013.016_002_signature

RM-596_013.016_07.01_Balkans_79.92_prd.rofs2

RM-596_013.016_79.92_prd.core

RM-596_013.016_329.01_GR_CV_79.92_prd.rofs3

 

Στο μεταξύ οταν πάω να κάνω firmware update απο το phoenix μου βγάζει 5 αρχεία όπως στη φωτό

http://img97.imageshack.us/img97/5520/phoenix1.jpg

 

Λείπει ενα απο αυτά όπως βλέπετε.

Το κόκκινο χρώμα στο όνομα των αρχείων τι σημαίνει;

Θα χάσω τα δεδομένα της μνήμης 16gb?

Θέλω επίσης να κάνω debrand στην έκδοση Cosmote που έχω τωρα.Θα το πετύχω έτσι;

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αποκλείεται να σου βγαζει μόνο αυτά το navifirm. ελπίζω να έχεις το navifirm 1.1. όταν το ανοίξεις πάτα clear local cache και μετα ψάξε για το firmware. τα αρχεια που θα σου βγάλει είναι στα 2.06GB μέγεθος και περιέχει και το περιεχόμενο της 16αρας μνήμης. πριν κάνεις το update κάνε backup ότι έχεις στην 16αρα και στο τηλέφωνο.εννοείται ότι έχεις το ελληνικό product code 059F047 Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση hard reset οι βιβλιοθήκες QT που έρχονται εγκατεστημένες εργοστασιακά στο S^3 που φορά το κινητό χάνονται με αποτέλεσμα να δυσλειτουργούν εφαρμογές που στηρίζονται σε αυτές. Στο εξωτερικό ορισμένοι που κάνανε hard reset δίχως να γνωρίζουν αυτή την λεπτομέρεια δοκίμασαν ύστερα να εγκαταστήσουν μόνοι τους τις βιβλιοθήκες QT που παρέχει η Nokia για την ανάπτυξη λογισμικών γενικά σε SYMBIAN (όχι δηλαδή απαραίτητα μόνο σε S^3) συσκευές αλλά δίχως επιτυχία (αν θυμάμαι καλά ο Installer παρουσίαζε σφάλμα). Συνεπώς μόνη λύση το Service ή η επανεγκατάσταση ολόκληρου του firmware εξ αρχής. Λέγεται όμως ότι αυτό θα διορθωθεί μια και καλή με μελλοντικό firmware που θα κάνει τις βιβλιοθήκες QT μέρος του S^3 διατηρώντας τις και μετά από hard reset
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια το ειπε καποιος πιο πριν και το εξηγω και εγω: τα παντα τα κανεις απο τον φοινικα! κατεβαζεις τα αρχεια για τον κωδικο προιοντος που θελεις (πχ εδω ας πουμε 059F047) και μετα το φλασαρεις.. Ετσι το εκανα και εγω και ολα οκ...
mpanos
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσοι έκαναν ΟΤΑ το κάναν μέσω *#0000# και αναζήτηση ενημερώσεων ή μέσω της εφαρμογής ενημέρωσης λογισμικού στον υποκατάλογο των εφαρμογών; :wacko: Μπερδεύτηκα...

Από την εφαρμογή ενημέρωση λογισμικού γίνονται οι αναβαθμίσεις των εφαρμογών. Την 1.1 θα την περάσεις μόνο μέσω του *#0000# ή μεσώ του ovi suite αν έχεις ελληνικό product code.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ακομη και σημερα τιποτα....εχει λιγο αρχισει να με κουραζει το θεμα....χωρις να θελω να γκρινιάζω...ειναι σπαστικο ομως...

παιδια το product code μου ειναι το 059D5C3(μαυρο χρωμα) υπαρχει καποιο σαιτ που να με δειχνει αν βγηκε η αναβάθμιση για το δικο μου code ωστε να δω αν κανω κατι λαθος εγω....?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...