Jump to content

Play Store (πρώην Google Play) - Προβλήματα, εμπειρίες, tips, σχόλια


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Αναφέρθηκε ήδη, το 2G είναι πλέον ανεπαρκές στο να φορτώνει απαιτητικές εφαρμογές τύπου Google play και όχι μόνο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα!

γνωρίζετε πως θα μπορούσα να έχω πρόσβαση στ playstore με δευτερο λογαριασμό πέραν του gmail που προτίνεται?

διέγραψα το gmail acoount μου σε μια προσπάθεια εισαγωγής με νέο λογαριασμό και δυστηχώς βλέπω οτι δεν μαφήνει. μου βγάζει μονίμως την προεπιλογή του gmail που όμως δεν ισχύει πια.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θέλεις να αλλάξεις το λογαριασμό gmail που έχεις ήδη περασμένο στο κινητό; Αν πας στο Playstore τι σου λέει; Δεν μπορεί να μπει; Πρέπει να δημιουργήσεις ένα καινούριο google account. Σε κάποιες (αρκετές θα έλεγα) συσκευές δεν αλλάζει ο βασικός gmail λογαριασμός χωρίς hard reset πάντως...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θέλεις να αλλάξεις το λογαριασμό gmail που έχεις ήδη περασμένο στο κινητό; Αν πας στο Playstore τι σου λέει; Δεν μπορεί να μπει; Πρέπει να δημιουργήσεις ένα καινούριο google account. Σε κάποιες (αρκετές θα έλεγα) συσκευές δεν αλλάζει ο βασικός gmail λογαριασμός χωρίς hard reset πάντως...

Νομιζω σε rootαρισμενο τηλεφωνο μπορεις να κανεις (με το titanium) στης εφαρμογες της google εκκαθαριση δεδομενων>απεγκατασταση(οχι διαγραφη) και μετα επαναφορα μονο της εφαρμογης χωρις να χασεις τα υπολοιπα καλουδια(ρυθμισιες-εφαρμογες) που εχεις στο τηλεφωνο.

 

Edit: ξαναδιαβασα το ποστ του koutsomoura, μαλλον πας για hard rese οπως γραφει και ο villis.

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

3 κινητα ταυτοχρονα σε 2g κανουν ενα λεπτο να ανοιξει η κεντρικη οθονη του μαρκετ....σε 3g πολυ γρηγορα βεβαια.

 

Δηλαδή με 4g δεν πρέπει να είναι ποιο γρήγορο απο ότι με 2g & 3g...??? άλλωστε αυτό πληρώνεις, την ταχύτητα...;)

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

γνωρίζετε πως θα μπορούσα να έχω πρόσβαση στ playstore με δευτερο λογαριασμό πέραν του gmail που προτίνεται?

διέγραψα το gmail acoount μου σε μια προσπάθεια εισαγωγής με νέο λογαριασμό και δυστηχώς βλέπω οτι δεν μαφήνει. μου βγάζει μονίμως την προεπιλογή του gmail που όμως δεν ισχύει πια.

ευχαριστώ

 

Εάν δεν απατώμαι, από ICS και μετά έχεις τη δυνατότητα χρήσης πολλαπλών λογαριασμών google σε όλες τις google εφαρμογές. Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες βέβαια, πολλές συσκευές θυμούνται για πάντα τον πρώτο τους... λογαριασμό σαν βασικό, αλλά μπορείς να προσθέσεις άλλους επιπλέον.

Λέω "εάν δεν απατώμαι" γιατί ενώ ισχύει με βεβαιότητα σε όλα τα τηλέφωνα που έχω δοκιμάσει, κρατάω πισινή για ότι έκδοση play έχει η κάθε εταιρεία στο ICS της :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω ένα πρόβλημα με το market. Ενώ κατεβάζω κανονικά applications για μία μέρα μετά από factory reset, την επόμενη με το που πατάω install, δείχνει στιγμιαία το downloading στο notifications και μετά εξαφανίζεται και δεν γίνεται τπτ. Το κάνει για οποιοδήποτε application. Δοκίμασα να κάνω clear στα πάντα, να κάνω uninstall όλα τα applications, διαφορετικούς λογαριασμούς gmail κτλ κτλ. Τίποτα δεν δουλεύει αν δεν γίνει factory reset. Μέχρι και διαφορετικές ROM έφτασα να δοκιμάζω αλλά τζίφος.

Το έχει συναντήσεις κανείς άλλος αυτό;

 

Και ένα printout του adb catlog

Καλημέρα στην παρέα εγώ έχω το εξής πρόβλημα.

Έχει εδώ και 5 ημέρες (από τον γυρισμό μου από την Γερμανία) που δεν μπορώ να κατεβάσω αναβαθμίσεις από το Google Play της εφαρμογής που υπάρχει στο κινητό),

μου βγάζει σφάλμα και γράφει (Δεν ήταν δυνατή λήψη της ενημέρωσης για την εφαρμογή "............." λόγω κάποιου σφάλματος (927)).

Το παράξενο είναι όταν μπω από το pc στο play της Google και ζητήσω την εφαρμογή από εκεί την στέλνει για κατέβασμα στο κινητό αλλά ούτε και τα app κατεβαίνουν.

τα τηλέφωνα και όλα τα υπόλοιπα συωχρονίζοντε στο κινητό

*Το πρόβλημα το έχω και με την 4.2 και με την 4.2.1 και με την 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις πριν από λίγο μπήκα στο play store από το PC και πήγα να κάνω μια εγκατάσταση ενός παιχνιδιού προς έκπληξή μου διαπίστωσα ότι στη λίστα με τις συσκευές που είχα ή έχω στην κατοχή μου ήταν και ένα Galaxy Note (Τ-Mobile GT-N7000) το οποίο ουδέποτε πέρασε από τα χέρια μου!! Τι μπορεί να συμβαίνει;
Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις πριν από λίγο μπήκα στο play store από το PC και πήγα να κάνω μια εγκατάσταση ενός παιχνιδιού προς έκπληξή μου διαπίστωσα ότι στη λίστα με τις συσκευές που είχα ή έχω στην κατοχή μου ήταν και ένα Galaxy Note (Τ-Mobile GT-N7000) το οποίο ουδέποτε πέρασε από τα χέρια μου!! Τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Μήπως κάποια στιγμή έδωσες το μαιλ σου σε κάποιον και το έβαλε στο κινητό του;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποια στιγμή έδωσες το μαιλ σου σε κάποιον και το έβαλε στο κινητό του;

 

Όχι ποτέ!!

 

Μετά από λίγο ψάξιμο πολλοί αναφέρουν ότι ενδέχεται να είναι το bluestacks που αναγνωρίζεται ενίοτε και ως Τ-Mobile GT-N7000...

Edited by gkagg
Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα εγώ έχω το εξής πρόβλημα.

Έχει εδώ και 5 ημέρες (από τον γυρισμό μου από την Γερμανία) που δεν μπορώ να κατεβάσω αναβαθμίσεις από το Google Play της εφαρμογής που υπάρχει στο κινητό),

μου βγάζει σφάλμα και γράφει (Δεν ήταν δυνατή λήψη της ενημέρωσης για την εφαρμογή "............." λόγω κάποιου σφάλματος (927)).

Το παράξενο είναι όταν μπω από το pc στο play της Google και ζητήσω την εφαρμογή από εκεί την στέλνει για κατέβασμα στο κινητό αλλά ούτε και τα app κατεβαίνουν.

τα τηλέφωνα και όλα τα υπόλοιπα συωχρονίζοντε στο κινητό

*Το πρόβλημα το έχω και με την 4.2 και με την 4.2.1 και με την 4.1.2

 

Κάνε uninstall το μάρκετ δηλαδή τις οποίες αναβαθμίσεις και ξανά περνά το.

Link to comment
Share on other sites

μου έχει σπάσει τα νεύρα...:mad: παιδιά πως μπορώ να σβήσω από το google play την βιβλιοθήκη χωρίς να είμαι μέσα στην εφαρμογή από το κινητό αλλά από το pc μου:mad:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση,

Την Google τι την εμποδίζει ώστε να κάνει όλο το περιεχόμενο του Play (μουσική ταινίες κτλ ) προσβάσιμο στην Ελλάδα αλλά και σε άλλες χώρες;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση,

Την Google τι την εμποδίζει ώστε να κάνει όλο το περιεχόμενο του Play (μουσική ταινίες κτλ ) προσβάσιμο στην Ελλάδα αλλά και σε άλλες χώρες;

 

Είναι συμφωνίες πνευματικών δικαιωμάτων που δεν έχουν γίνει με τις ελληνικές εταιρίες, και δεν προβλέπεται να γίνουν στο άμεσο μέλλον.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,αλλαξα συσκευη κ δεν ξερω πως θα εγκαταστησω ολες τις εφαρμογες που ειχα στο παλιο μεσω playstore.μου τις βγαζει να τις εγκαταστησω μια μια.ολες μαζι γινεται?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,αλλαξα συσκευη κ δεν ξερω πως θα εγκαταστησω ολες τις εφαρμογες που ειχα στο παλιο μεσω playstore.μου τις βγαζει να τις εγκαταστησω μια μια.ολες μαζι γινεται?

 

Η επιλογή restore from playstore μια μια σε βάζει να τις κάνεις; Αν ναι, τότε μόνο με πρόγραμμα τύπου titanium backup η carbon μπορείς να κάνεις restore αφού πρώτα έχεις κάνει backup στην παλιά συσκευή.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση αλλα που βρισκω την επιλογη restore from playstore?

 

Στο βγάζει ως επιλογή όταν σεταρεις πρώτη φορά το κινητό.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Είναι συμφωνίες πνευματικών δικαιωμάτων που δεν έχουν γίνει με τις ελληνικές εταιρίες, και δεν προβλέπεται να γίνουν στο άμεσο μέλλον.

 

Σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα μια απορία ή καλύτερα έναν προβληματισμο .

 

Κατά καιρούς διαβάζω σχόλια στο google play app store κλπ και βλέπω να παραονιομαστε εμείς οι Ελληνες για τις υπηρεσίες και για την γλώσσα που δεν προσφέρονται σε διάφορες εφαρμογές.

 

Σκεφτόμουν λοιπόν πόσο δύσκολο είναι ένας Ελληνας developer να συνεργαστεί με τους ξένους και να μπορέσει μέσα από διαδικασίες να εμπλούτισεi την εφαρμογή και έτσι να είμαστε όλοι ευχαριστημενοι

 

Να πω πως είμαι άσχετος και πως απλά σκέψεις κάνω . Πόσο δύσκολο είναι να γίνει αυτό? Ευχαριστώ!

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα μια απορία ή καλύτερα έναν προβληματισμο .

 

Κατά καιρούς διαβάζω σχόλια στο google play app store κλπ και βλέπω να παραονιομαστε εμείς οι Ελληνες για τις υπηρεσίες και για την γλώσσα που δεν προσφέρονται σε διάφορες εφαρμογές.

 

Σκεφτόμουν λοιπόν πόσο δύσκολο είναι ένας Ελληνας developer να συνεργαστεί με τους ξένους και να μπορέσει μέσα από διαδικασίες να εμπλούτισεi την εφαρμογή και έτσι να είμαστε όλοι ευχαριστημενοι

 

Να πω πως είμαι άσχετος και πως απλά σκέψεις κάνω . Πόσο δύσκολο είναι να γίνει αυτό? Ευχαριστώ!

 

Δε χρειαζεται καν developer για κατι τετοιο, απλως ενας μεταφραστης στον οποιο αποστελλεται το εκαστοτε αρχειο που περιεχει τις αγγλικες λεξεις και εκεινος τις μεταφραζει. Πρακτικα δεν ειναι δυσκολο να γινει σαν ενεργεια, απλως πρεπει να υπαρξει ζητηση (ή προσφορα, αναλογα).

 

Συνηθως ειναι καποιοι devs εφαρμογων στους xda οι οποιοι ζητουν ατομα για μεταφραση της εφαρμογης τους, φυσικα δωρεαν (αφου η εφαρμογη διανεμεται και δωρεαν).

 

Απο κει και περα επειδη εχω ασχοληθει επαγγελματικα με μεταφρασεις, δεν ξερω κατα ποσο ενας μεταφραστης που πληρωνεται με 0,04 λεπτα τη λεξη λ.χ, θα μπει στη διαδικασια μεταφρασης ελαχιστων λεξεων. Εκτος αν το κανει δωρεαν λογω του οτι του αρεσει η Χ εφαρμογη και τη χρησιμοποιει.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται καν developer για κατι τετοιο, απλως ενας μεταφραστης στον οποιο αποστελλεται το εκαστοτε αρχειο που περιεχει τις αγγλικες λεξεις και εκεινος τις μεταφραζει. Πρακτικα δεν ειναι δυσκολο να γινει σαν ενεργεια, απλως πρεπει να υπαρξει ζητηση (ή προσφορα, αναλογα).

 

Συνηθως ειναι καποιοι devs εφαρμογων στους xda οι οποιοι ζητουν ατομα για μεταφραση της εφαρμογης τους, φυσικα δωρεαν (αφου η εφαρμογη διανεμεται και δωρεαν).

 

Απο κει και περα επειδη εχω ασχοληθει επαγγελματικα με μεταφρασεις, δεν ξερω κατα ποσο ενας μεταφραστης που πληρωνεται με 0,04 λεπτα τη λεξη λ.χ, θα μπει στη διαδικασια μεταφρασης ελαχιστων λεξεων. Εκτος αν το κανει δωρεαν λογω του οτι του αρεσει η Χ εφαρμογη και τη χρησιμοποιει.

 

Σε ευχαριστώ πολυ φιλε μου. Δεν το ήξερα ότι ετσι γίνεται

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Χθες το βράδυ, άνοιξα το Play Store, μου έβγαλε το γνωστό μήνυμα για εγκατάσταση ενημέρωσης και μετά από αυτό μπήκα σε ένα καινούριο UI. Είχε επιλογές για μουσική, βίντεο, ενώ τα χρώματα ήταν διαφορετικά. Δοκίμασα να αγοράσω ένα τραγούδι και μου έβγαζε τις τιμές σε λίρες Αγγλίας. Μετά από λίγο έκλεισε μόνο του και δυστυχώς επανήλθε στην προηγούμενη έκδοση....:(
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τι εννοώ. λόγου χάρη είναι μία εφαρμογή επι πληρωμής, και θέλω να την αγοράσω αλλά να την δώσω σε έναν φίλο. κάτι δηλαδή σαν δώρο. υπάρχει αυτή η δυνατότητα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...