Jump to content

Xperia X10 / mini / pro : Διαδικασία root για συσκευές με 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω και γω μια ερώτηση...

 

Κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει xRecovery για να κάνει enable το JIT στο κινητό του (x10i) μπορεί να προχωρήσει σε update και root στη νέα ROM μέσω SEUS και SuperOneClick ;

 

Και σε ότι αφορά το xRecovery και το JiT τι γίνεται ;

 

Ευχαριστώ.

 

Τώρα πλέον μπορεί, απλά μετά το update, θέλει ξανά πέρασμα το xrecovery + JIT.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 394
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τώρα πλέον μπορεί, απλά μετά το update, θέλει ξανά πέρασμα το xrecovery + JIT.

 

Ευχαριστώ!:)

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω root την 2.1update1 με τη διαδικασία του SuperOneClick κοιτώντας την από εδώ:

..κι ενώ έχω κάνει κανονικά τα βήματα:

-USB debugging

-unzip το αρχείο και εκτέλεση του SuperOneClick σαν administrator

-root

 

..μου ανοίγει το πινακάκι με τα κατεβατά και κολλάει στο δεύτερο βήμα που λέει "waiting for device"

 

Εννοείται ότι το τηλέφωνο συνδέεται κανονικά στον υπολογιστή της δουλειάς (windows XP) κι εννοείται ότι δεν έχω συνδέσει την SD με αυτόν. Μένοντας κολλημένο εκεί προσπαθώ να κλείσω το SuperOneClick για να ξεκινήσω πάλι απ'την αρχή και μου πετάει πινακάκι που λέει ότι το πρόγραμμα δεν ανταποκρίνεται.. έχει κανείς καμμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;:blink:

 

edit: Mόλις είδα εδώ τα βήματα 2, 3 και 4, είναι απαραίτητο να γίνουν για το Χ10 mini ή όχι; To δοκίμασα και με αυτά τα βήματα στη διαδικασία πάντως και το "waiting for device" εξακολουθεί να μένει κολλημένο..

 

edit 2: Βοήθειάααα...!

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχεις σύνδεση σε φόρτιση ή μεταφορά δεδομένων;

 

Στην αρχή το έβαλα στη "φόρτιση" αλλά μετά δοκίμασα και με την πρώτη επιλογή που λέει "Συνδέστε το τηλέφωνό σας", και στις δύο περιπτώσεις το SuperOneClick σταματάει στην εύρεση της συσκευής..:(

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή το έβαλα στη "φόρτιση" αλλά μετά δοκίμασα και με την πρώτη επιλογή που λέει "Συνδέστε το τηλέφωνό σας", και στις δύο περιπτώσεις το SuperOneClick σταματάει στην εύρεση της συσκευής..:(

 

εχεις κλικαρι τον εντοπισμο σφαλματων και τις ψευδεις τοποθεσιες?

Link to comment
Share on other sites

εντοπισμο σφαλματων

 

Eίπες το κλειδί! Ήμουν σίγουρος ότι κάτι μου διέφευγε αλλά ψάχνοντας και ξαναψάχνοντας τη συσκευή δεν έπεσα σε κάτι τέτοιο ώστε να το δω για να το κλικάρω, μόλις το είδα στο μήνυμά σου έψαξα λίγο παραπάνω και το εντόπισα!

 

Έκανα αμέσως τη διαδικασία και αυτή τη στιγμή είμαι rooted!!(εκτός από χαζός που δεν το εντόπισα νωρίτερα :lol: )

 

Υπέρ-ευχαριστώ φίλε!:)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω root την 2.1update1 με τη διαδικασία του SuperOneClick κοιτώντας την από εδώ:

..κι ενώ έχω κάνει κανονικά τα βήματα:

-USB debugging

-unzip το αρχείο και εκτέλεση του SuperOneClick σαν administrator

-root

 

..μου ανοίγει το πινακάκι με τα κατεβατά και κολλάει στο δεύτερο βήμα που λέει "waiting for device"

 

Εννοείται ότι το τηλέφωνο συνδέεται κανονικά στον υπολογιστή της δουλειάς (windows XP) κι εννοείται ότι δεν έχω συνδέσει την SD με αυτόν. Μένοντας κολλημένο εκεί προσπαθώ να κλείσω το SuperOneClick για να ξεκινήσω πάλι απ'την αρχή και μου πετάει πινακάκι που λέει ότι το πρόγραμμα δεν ανταποκρίνεται.. έχει κανείς καμμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;:blink:

 

edit: Mόλις είδα εδώ τα βήματα 2, 3 και 4, είναι απαραίτητο να γίνουν για το Χ10 mini ή όχι; To δοκίμασα και με αυτά τα βήματα στη διαδικασία πάντως και το "waiting for device" εξακολουθεί να μένει κολλημένο..

 

edit 2: Βοήθειάααα...!

 

Eίπες το κλειδί! Ήμουν σίγουρος ότι κάτι μου διέφευγε αλλά ψάχνοντας και ξαναψάχνοντας τη συσκευή δεν έπεσα σε κάτι τέτοιο ώστε να το δω για να το κλικάρω, μόλις το είδα στο μήνυμά σου έψαξα λίγο παραπάνω και το εντόπισα!

 

Έκανα αμέσως τη διαδικασία και αυτή τη στιγμή είμαι rooted!!(εκτός από χαζός που δεν το εντόπισα νωρίτερα :lol: )

 

Υπέρ-ευχαριστώ φίλε!:)

 

Αφού στο πρωτο ποστ σου είπες ότι το είχες επιλέξει :wacko::wacko::wacko:

 

Anyway καλή συνέχεια στην μετάroot εποχή :):)

Link to comment
Share on other sites

Αφού στο πρωτο ποστ σου είπες ότι το είχες επιλέξει :wacko::wacko::wacko:

 

Νόμιζα πως επρόκειτο για το "Άγνωστες πηγές"! (..και σκράπας να προσθέσω..:p )

 

Και πάλι ευχαριστώ!:clap:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια σε ολους,

σημερα εκανα και εγω root το pro μου, ολα πηγαν καλα απλα εχω ενα προβλημα δεν μπορω να κανω τιποτα επικολληση στο συστεμ...μολις πατησω το επικολληση στον rootexplorer το αρχειο εξαφανιζεται δεν υπαρχει πουθενα..... καμια ιδεα???

http://img367.imageshack.us/img367/5659/untitled1copy0by.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια σε ολους,

σημερα εκανα και εγω root το pro μου, ολα πηγαν καλα απλα εχω ενα προβλημα δεν μπορω να κανω τιποτα επικολληση στο συστεμ...μολις πατησω το επικολληση στον rootexplorer το αρχειο εξαφανιζεται δεν υπαρχει πουθενα..... καμια ιδεα???

 

Πρεπει πρωτα να πατησεις το "mount R/W" πανω δεξια.

 

Sent from my U20i using Tapatalk

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση, αλλα το δοκιμασα...και τιποτα

εμενα εχει κουμπακι που λεει remount as r/w μηπως εχω κανει κατι λαθος.

http://img367.imageshack.us/img367/5659/untitled1copy0by.jpg
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση, αλλα το δοκιμασα...και τιποτα

εμενα εχει κουμπακι που λεει remount as r/w μηπως εχω κανει κατι λαθος.

 

 

Περιεγραψε τι θες να κανεις, και ενα ενα τα βηματα που κανεις

Sent from my U20i using Tapatalk

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να εγκαταστησω αυτο το theme http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291528 εχω μεταφερει το αρχειο framework στην sd μου αλλα δεν μπορω να το κανω paste στο system!!! ουτε αυτο ουτε τιποτα αλλο, το αντιστροφο γινεται, απο το system στην sd....

 

δεν μου βγαζει καποιο σφαλμα αλλα οταν παταω το paste το αρχειο εξαφανιζεται!!!

 

ολα αυτα με τον rootexplorer 2,3

 

επισης θελω να εγκαταστησω το busybox αλλα δεν ξερω πως, ισως ειμαι σε λαθος θεμα αλλα δεν ξερω που αλλου να το αναφερω.

 

ευχαριστω

http://img367.imageshack.us/img367/5659/untitled1copy0by.jpg
Link to comment
Share on other sites

@.

προσπαθω να εγκαταστησω αυτο το theme http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291528 εχω μεταφερει το αρχειο framework στην sd μου αλλα δεν μπορω να το κανω paste στο system!!! ουτε αυτο ουτε τιποτα αλλο, το αντιστροφο γινεται, απο το system στην sd....

 

δεν μου βγαζει καποιο σφαλμα αλλα οταν παταω το paste το αρχειο εξαφανιζεται!!!

 

ολα αυτα με τον rootexplorer 2,3

 

επισης θελω να εγκαταστησω το busybox αλλα δεν ξερω πως, ισως ειμαι σε λαθος θεμα αλλα δεν ξερω που αλλου να το αναφερω.

 

ευχαριστω

 

Σορυ, αλλα ειμαι σιγουρος οτι καπου κανεις λαθος. Κλεισε το root explorer και ξανανοιξε τον και πες με τι γραφει στο κουμπακι πανω αριστερα. Λογικα θα γραφει mount R/W. Πανε στο αρχειο που θες, κανε copy (ή move), πανε πρωτα στον φακελο που θες να το βαλεις, ΤΩΡΑ πατα το κουμπακι πανω δεξια και ΜΕΤΑ κανε paste.

 

Oσο για το busybox...εγκατεστησε το Titanium Backup απο το Μαρκετ, τρεξτο, πατα problems και θα σε ζητησει μονο του να το κατεβασει και να το εγκαταστησει...

 

Sent from my U20i using Tapatalk

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

κατα αρχας σε αυχαριστω για τις απαντησεις σου,

τον εχω κλεισει και ανοιξει πολλες φορες, οπως σου ειπα και πριν δεν λεει mount R/W μου γραφει remount R/W και οταν το πατησω μου γραφει remount R/O. τα original αρχεια απο το συστεμ στην καρτα τα κανει copy, κανενα αρχειο απο την καρτα στο συστεμ ομως. δεν μου βγαζει μηνυμα οτι ειναι read only και δεν μπορει να το κανει paste, δειχνει να το κανει paste αλλα το εξαφανιζει. εσβησα τον rootexplorer και τον ξαναεγκατεστησα αλλα τα ιδια.

 

δεν ξερω τι να κανω.........

 

Οσο για το busybox το εκανα οπως μου ειπες και λειτουργει μια χαρα ;)

http://img367.imageshack.us/img367/5659/untitled1copy0by.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε συ...θα σε γελασω...

Εγω χρησιμοποιω τον RootExplorer 2.12.4 και δουλευει μια χωρα. Στον οποιο το κουμπι στο οποιο αναφερομαι το εχει ακριβως στην μεση επανω. Βαλε αν θες και εσυ την ιδια εκδοση και τα ξαναλεμε...

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι καλημερα ακυρο το μηνυμα, αυτο εφταιγε, μολις εβαλα την εκδοση που εχεις και εσυ ολα καλα.

 

σε ευχαριστω πολυ

http://img367.imageshack.us/img367/5659/untitled1copy0by.jpg
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι καλημερα ακυρο το μηνυμα, αυτο εφταιγε, μολις εβαλα την εκδοση που εχεις και εσυ ολα καλα.

 

σε ευχαριστω πολυ

 

Moλις σε απαντησα στο pm...ειδα και αυτο το post! Ολα καλα λοιπον!:D

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να εγκαταστησω αυτο το theme http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291528 εχω μεταφερει το αρχειο framework στην sd μου αλλα δεν μπορω να το κανω paste στο system!!! ουτε αυτο ουτε τιποτα αλλο, το αντιστροφο γινεται, απο το system στην sd....

 

δεν μου βγαζει καποιο σφαλμα αλλα οταν παταω το paste το αρχειο εξαφανιζεται!!!

 

ολα αυτα με τον rootexplorer 2,3

 

επισης θελω να εγκαταστησω το busybox αλλα δεν ξερω πως, ισως ειμαι σε λαθος θεμα αλλα δεν ξερω που αλλου να το αναφερω.

 

ευχαριστω

 

 

Mονο προσεξε φιλε μου διοτι δεν νομιζω οτι το theme ειναι συμβατο με 2.0.2.A.0.24 build.

 

Χρηστης στο XDA που το ειχε βαλει δεν του δουλεψε σωστα.

 

δεν εχω κανει την αναβαθμιση για να το τεσταρω

LG G3
Link to comment
Share on other sites

να ευχαριστήσω πρώτα τον user "ksoulis" που με κατατόπισε αρκετά σε pm και να προχωρήσουμε σε μια ανακεφαλαίωση από αυτά που έχω διαβάσει ως τώρα.

1.a)οι εκδόσεις πάνε ως εξης: 1.6(αρχαία) ->2.1 όπου έχουμε την 2.0.A.0.504 και την νεότερη 2.0.A.2.24

b)μπορώ να κάνω root και την νεότερη .24 απλά θα χρειαστώ το πιο πρόσφατο superoneclick από το forum των XDA

2.a)η version .24 δεν γίνεται root από το κινητό με το προγραμματάκι z4?

b)Κερδίζω κάτι από το firmware update σε θέματα error/ταχύτητας η να κάτσω με το 0.504 που έχω και να κάνω και πιο εύκολο root με το Z4?

3)μετά το root,αποκτώ superuser. Τι προγράμματα πρέπει να βάλω πριν αρχίσω να βγάζω? Titanium backup είναι το μονο βασικό?

xrecovery/astro file manager αποκτούν χρήση μονο για εγκατάσταση custom rom η να τα βάλω έτσι και αλλιώς?(τα κατεβαζω απο το μαρκετ υποθέτω).

Link to comment
Share on other sites

να ευχαριστήσω πρώτα τον user "ksoulis" που με κατατόπισε αρκετά σε pm και να προχωρήσουμε σε μια ανακεφαλαίωση από αυτά που έχω διαβάσει ως τώρα.

1.a)οι εκδόσεις πάνε ως εξης: 1.6(αρχαία) ->2.1 όπου έχουμε την 2.0.A.0.504 και την νεότερη 2.0.A.2.24

b)μπορώ να κάνω root και την νεότερη .24 απλά θα χρειαστώ το πιο πρόσφατο superoneclick από το forum των XDA

2.a)η version .24 δεν γίνεται root από το κινητό με το προγραμματάκι z4?

b)Κερδίζω κάτι από το firmware update σε θέματα error/ταχύτητας η να κάτσω με το 0.504 που έχω και να κάνω και πιο εύκολο root με το Z4?

3)μετά το root,αποκτώ superuser. Τι προγράμματα πρέπει να βάλω πριν αρχίσω να βγάζω? Titanium backup είναι το μονο βασικό?

xrecovery/astro file manager αποκτούν χρήση μονο για εγκατάσταση custom rom η να τα βάλω έτσι και αλλιώς?(τα κατεβαζω απο το μαρκετ υποθέτω).

 

Γεια σου Daedalus:

1.a)σωστά

b)σωστά δες και το pm

2.a)σωστά μέχρι νεωτέρας

b)δεν γνωρίζω τι κερδίζεις καθώς δούλεψα απ΄ευθείας την τελευταία έκδοση. Καθαρά πορσωπική άποψη καλό είναι να βάλεις και την τελευταία έκδοση αφού γίνεται root. Εξάλλου και με superoneclick γίνεται σε 1 λεπτό.

3)Titanium backup σίγουρα, root explorer σίγουρα, astro file manager μπορείς να το βάλεις και χωρίς rooted συσκευή(Όποιο χρειαστείς google it ή pm it :D.)

Link to comment
Share on other sites

dark dog πρώτα από όλα θέλω να σου πω ότι είσαι φοβερός....δεύτερον μια ερωτησούλα έχω την καινούργια εκδοση λογισμικού αλλά δεν μπορώ να κάνω το root και θα ήθελα να μαθω αν μπορώ να μεταβώ στην παλιά έκδοση :P

όποιος έχει κάποια απάντηση είναι ευπρόσδεκτη....!!!!

ευχαριστώ :)

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...