Jump to content

Xperia X10 / mini / pro : Διαδικασία root για συσκευές με 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω χτυπιέμαι για να παω στην τελευταια εκδοση και εσυ θες να γυρισεις πίσω? Πως κατάφερες και περασεσ την 2.0.2.Α.0.24? εμενα το SEUS δεν μου το δειχνει...

 

Πανε πιο πισω εχει ενα λινκ για το super-one-click που ειναι τροποποιημενο για την τελευταια εκδοση και αποτι καταλαβα γινεται με ενα κλικ (σε αντιθεση με το παλιο που ηθελε να πειραζεις πραματα ενω προσπαθει να κανει ροοτ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 394
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το κατέβασα το superoneclick το τελευταιο αλλά μου κολλάει και έτσι όπως το έκανα είναι σαν στην προηγούμενη εκδοση ήθελε δηλαδή ενέργειες απο μένα...

to pc companion μου εβγαλε την αναβάθμιση και ειχα κάνει root αλλα εσβηνα τα παντα και στο τελος το κινητο τα έπαιξε και εκανα την αναβαθμιση για να το σβησω και να το ξανακανω απο την αρχη...:(

 

EDIT:

Τελικα κατεβασα και αλλο superoneclick απο τη σελιδα 14 και οντως δουλεψε χωρις να κανω τπτ....:) thnx Deadalus

το καινουργιο μου θεμα ειναι οτι δεν δουλεύει το titanium back up.....

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

βοηθηστε με λιγο! αν εχουμε την 2.0.2.Α.0.24 κανουμε τα εξης :

1 κατεβαζουμε το SuperOneClick στο pc και το κανουμε extract

2 επιλεγουμε απο το κινητο μεσα απο τις ρυθμισεις > εφαρμογες > αγνωστες πηγες "tick" εντοπισμος σφαλματων "tick"

3 συνδεουμε το κινητο με το υπολογιστη

4 μπενουμε μεσα στο αποσυμπιεσμενο SuperOneClick τρεχουμε το αρχειο SuperOneClick.exe και παταμε root!

Εχω Windows Xp

 

Ετσι γινετε? Μην με τρεξετε σε σελιδες των XDA δεν ξερω καλα αγγλικα!

Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

κοιτα τα βηματα ηταν ολα σωστα οπως τα ειπες και δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα με τα windows xp χωρις να ειμαι 100% σιγουρος το πιο σημαντικο ειναι να εχεις κατεβασει το σωστο superoneclick...αλλλιως δεν θα γινει τιποτα...http://www.xperiax10.net/2011/01/10/root-now-available-for-latest-xperia-x10-firmware/

 

(αν και γω που το εχω κανει το titanium δεν μου αναγνωριζει το root και μαλλον φταιει το update και το καλυτερο ειναι να πας στην προηγουμενη εκδοση αλλα δεν χερω πως γινετε :P)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.. Εκανα ρουτ το κινητο στην .504 με το Ζ4.

Μπορώ τώρα που είναι ροοταρισμένο το κινητο να περασω την pre-rooted 2.0.2.A.0.24 ?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=885956 βρηκα αυτο.

Υπάρχει τπτ πιο εύκολο? Δεν ξέρω αν θα δουλευει και 100% με αυτη την μεθοδο,αναφέρουν 1-2 bugs.

Link to comment
Share on other sites

Η 24 ειναι πιο καινουργια απο την 504. Αν θες να περασεις την pre-rooted 24...τοτε ποιο το προβλημα? Κανε ενα update. Θα περαστει η καινουργια...και δεν θα εισαι και root...

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Μετά το root πως εγκαθιστώ την 24 έκδοση?

Την κατεβάζω τη κάνω αποσυμπίεση και μετά τη περνάω στο κινητό και τη τρέχω? Τι τρέχω?

 

Και κάτι τελευταίο μετά το root ποίες εφαρμογές πρέπει να εγκαταστήσω?

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αν κανεις την αναβαθμιση θα τα χασεις ολα και το root (99%)...και ετσι και αλλιως δεν εχει καποια διαφορα....Μετα το root να κατεβασεις το titanium back up kai to root explorer...και πριν διαγραπσεις το οτιδηποτε διαβασε αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=268066&page=510 (το 12σχολιο)...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα θέματα σχετικά με τον root είναι πολλά παρακαλώ κάποιον να πει μια σύντομη διαδικασία για root στο mini με την 2.1 έκδοση.....
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις την .504 εκδοση τοτε ο πιο ευκολος τροπος ειναι του dark dog στη 1 σελιδα με το προγραμμα z4 και πατας το download για να το κατεβασεις...
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις την .504 εκδοση τοτε ο πιο ευκολος τροπος ειναι του dark dog στη 1 σελιδα με το προγραμμα z4 και πατας το download για να το κατεβασεις...

 

2.0.Α.0.504 αυτό εννοείς....?Είναι η ποιο νέα?

Πρώτη σελίδα αυτού του θέματος, .. έτσι?

Link to comment
Share on other sites

η πιο νεα ειναι η 2.0.2.Α.0.24...και χρειαζεσαι αλλα πραγματα για αυτην την εκδοση...ναι σ αυτο το θεμα...
Link to comment
Share on other sites

η πιο νεα ειναι η 2.0.2.Α.0.24...και χρειαζεσαι αλλα πραγματα για αυτην την εκδοση...ναι σ αυτο το θεμα...

 

Εγώ χτές πέρασα την νέα έκδοση γιατί δεν μου περασε την 2.0.2.Α.0.24... και πέρασε την άλλη ποιες διαφορές έχουν ..?

Κοίτα λίγο το prive

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα με επιτυχία το root και εγκατέστησα το titanium και busybox.

 

Μπορώ να πω ότι ο dark με βοηθησε πολύ αλλα στη συνεχεια τα πιο πολλά τα βρήκα καθαρά από τύχη δικια μου.

 

Μου πείρε κάμποσες ώρες να την τελειώσω όλοι τη διαδικασία αλλα με επιμονη τα κατάφερα.

 

Και δεν ξέρω αν το έχει πει κάποιος αλλα το busybox εγκαθίσταται από το titanium.

Δηλαδή μπαίνεις μέσα στην εφαρμογή titanium και σου λέει ότι δεν έχεις δικαιώματα root και στη συνεχεια σε βάζει στην εφαρμογή μέσα. Μετά κάτω κάτω λέει ένα κουμπί "Προβλήματα;" το πατάτε και σας το κατεβάζει και το εγκαθιστά από μονο του.

 

Και κάτι ακόμα...Για τους χρηστες με την έκδοση 2.0.2.A.0.24 θα σας συνιστούσα να κατεβάσετε το SuperOneclickv1.6.3, εγώ με αυτήν το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

εχω το mini με την εκοση 2.1 update-1, μπορω να βάλω z4root?

και μια noob ερωτηση, αφου περασω το z4 στο τηλ, πως τρέχω την εφαρμογη?

δεν βλέπω καποια εφαρμογη explorer

 

κατεβασα και εφαμογη explorer,να κανω root?

............

αφου διαβασα οτι και αλλα μελη του forum εκαναν root se 2.1.1 εκανα και εγω, χωρις προβλημα

μενει να δω αν ειναι root

.........

κατεβασα εφαρμογη που τσεκαρει το root και ειναι οκ

Edited by Jery
Link to comment
Share on other sites

Από το πρωί ταλαιπωρούμαι, χωρίς διακοπή.

Είχα την φαεινή ιδέα να βάλω custom rom, ενώ ήμουν μια χαρά, rooted με app2sd στο ...54 firmware.

Πέρασα το 24, και έκτοτε δε μπορώ με κανένα τρόπο να rooταριστώ. Έχω δοκιμάσει τουλάχιστον 5 διαφορετικά superclick. Πάντα κολλάει στο "waiting for device".

Μετά είπα να πάω στη λύση του downgrade με τον flasher κι εκεί όμως η διαδικασία δε προχωρά. Κολλάει στο "flashing kernel.sin".

Το μυαλό μου έγινε "πουρές" τόσες ώρες, που μάλιστα πήγαν κ χαμένες :blink:

Link to comment
Share on other sites

Από το πρωί ταλαιπωρούμαι, χωρίς διακοπή.

Είχα την φαεινή ιδέα να βάλω custom rom, ενώ ήμουν μια χαρά, rooted με app2sd στο ...54 firmware.

Πέρασα το 24, και έκτοτε δε μπορώ με κανένα τρόπο να rooταριστώ. Έχω δοκιμάσει τουλάχιστον 5 διαφορετικά superclick. Πάντα κολλάει στο "waiting for device".

Μετά είπα να πάω στη λύση του downgrade με τον flasher κι εκεί όμως η διαδικασία δε προχωρά. Κολλάει στο "flashing kernel.sin".

Το μυαλό μου έγινε "πουρές" τόσες ώρες, που μάλιστα πήγαν κ χαμένες :blink:

 

Δεν πήγε ούτε λεπτό χαμένο. Όλα είναι γνώση :D

 

Στο θέμα μας όμως:

 

Δοκίμασε αυτή την έκδοση του SuperOneClick (v1.6.3)

 

Μου έκανε πετυχημένο root (το δοκίμασα σήμερα).

 

Απλά θυμήσου στην ρύθμιση να έχεις επιλεγμένο exploit το psneuter αντί για το rageagainstthecage και μετά την διαδικασία κάνε και ένα reboot.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ D.D.

Τελικά το καθαρό μυαλό βοήθησε.

Το θέμα ήταν οτι απ, ότι διάβαζα χθες όλη μέρα, δεν έγραφε πουθενά για το net framework 2.0. Η "δουλειά" έγινε σε 2 λεπτά τώρα.

Πάω για iridium :)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω απο το πρωι να κανω root αλλα δεν γινετε.

Δοκιμασα με το z4 αλλα κολλαει οταν ανοιγει που βγαζει το γνωστο μυνημα.

 

Γνωριζει κανεις να μου πει γιατι δεν γινετε;

Υπαρχει περιπτεωση να εγινε ροοτ και να μην το ξερω;

Πως θα το καταλαβω; Απλα θα κανω απεγκατασταση μια εφαρμογη της μαμας sony και θα βγει;

Γενικα αλλαζει κατι στο μενου;

 

 

δεν μπορω να κανω ροοτ οπως ειπα.

 

firmware version 2.1-uptade1

kernel 2.6.29

build number 2.0.2.A.0.24

 

καμια ιδεα;

Ας μου πει καποιος αν γινετε τελικα να κανω ροοτ στην συσκευη μου, για να μην ψαχνομαι.

Edited by Asdf_7
P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω απο το πρωι να κανω root αλλα δεν γινετε.

Δοκιμασα με το z4 αλλα κολλαει οταν ανοιγει που βγαζει το γνωστο μυνημα.

 

Γνωριζει κανεις να μου πει γιατι δεν γινετε;

Υπαρχει περιπτεωση να εγινε ροοτ και να μην το ξερω;

Πως θα το καταλαβω; Απλα θα κανω απεγκατασταση μια εφαρμογη της μαμας sony και θα βγει;

Γενικα αλλαζει κατι στο μενου;

 

 

δεν μπορω να κανω ροοτ οπως ειπα.

 

firmware version 2.1-uptade1

kernel 2.6.29

build number 2.0.2.A.0.24

 

καμια ιδεα;

Ας μου πει καποιος αν γινετε τελικα να κανω ροοτ στην συσκευη μου, για να μην ψαχνομαι.

 

Κατεβάζεις το SuperOneClick από εδώ, την έκδοση 1.6.3.

 

Επιλέγεις σαν exploit το psneuter και πατάς "root". κατόπιν κάνεις και ένα reboot και είσαι έτοιμος.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το SuperOneClick από εδώ, την έκδοση 1.6.3.

 

Επιλέγεις σαν exploit το psneuter και πατάς "root". κατόπιν κάνεις και ένα reboot και είσαι έτοιμος.

 

ευχαριστω φιλε για υτην απαντηση σου.

αυτη τη στιγμη κανω φορματ στο κινητο δηλαδη ξαναπερναω μεσω του pc companion το 2.1 (repair) Λογικα αυτο ειναι κατι σαν φορματ..

εχει διαφορα που περναω την 2.1 απο το προγραμμα της se και οχι απο το how to εδω στο φορουμ;

 

Πως θα καταλαβω τελικα αν εγινε ροοτ;

με το ροοτ απλα εχω προσβαση στα αρχεια συστηματος; αυτα που ειναι στην μνημη του κινητου και οχι στην μνημη sd.

Πλεον μετα το ροορ ολα θα γινοντε install στην sd;

 

υγ: δεν μπορω να καταλαβω τελικα γιατι παραδειγμα δεν δουλευει σε ολους το Ζ4..στα x10 mini αφου σε μερικους οπως εσενα δουλεψε.

τι διαφορετικο να εχουν;

 

τελικα το εκανα ροοτ με τον τροπο που μου ειπες η μονη διαφωρα ειναι ενα νεο εικονιδιο superuser στο μενου..οταν παταω εκει μου λεει no apps in list, no logs in list.

αυτο ηταν το ροοτ; δεν βλεπω αλλη διαφωρα στο κινητο μου.

να πα πως απο την αρχη ειχα τσεκαρισμενο το debuging απλα δεν το ανοιξα/εκλεισα καθολου..λογικα εγινε σωστα το ροοτ γιατι ετσι εγραψε...μαλιστα με ρωτησε αν θελω να κανω και donate..

δεν βλεπω κανενα φακελο system μεσα απο το astro file manager αν επρεπε να βλεπω. Γενικα το εικονιδιο superuser ποια η χρηση του; και γενικα γιατι το εκανα ροοτ; αν το εκανα σωστα

πραγματικα ειμαι μπερδεμενος.

Edited by Asdf_7
P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

τελικα το εκανα ροοτ με τον τροπο που μου ειπες η μονη διαφωρα ειναι ενα νεο εικονιδιο superuser στο μενου..οταν παταω εκει μου λεει no apps in list, no logs in list.

αυτο ηταν το ροοτ; δεν βλεπω αλλη διαφωρα στο κινητο μου.

να πα πως απο την αρχη ειχα τσεκαρισμενο το debuging απλα δεν το ανοιξα/εκλεισα καθολου..λογικα εγινε σωστα το ροοτ γιατι ετσι εγραψε...μαλιστα με ρωτησε αν θελω να κανω και donate..

δεν βλεπω κανενα φακελο system μεσα απο το astro file manager αν επρεπε να βλεπω. Γενικα το εικονιδιο superuser ποια η χρηση του; και γενικα γιατι το εκανα ροοτ; αν το εκανα σωστα

πραγματικα ειμαι μπερδεμενος.

 

Το εικονίδιο είναι νέο γιατί είναι μεταγενέστερη έκδοση της εφαρμογής (να φανταστώ έρχεσαι από την 1.6 android).

 

Το astro δεν έχει full πρόσβαση στα αρχεία συστήματος, θα χρειαστεί να κατεβάσεις το Root Explorer (Google it).

 

Επίσης για τα περί root αλλά και γενικά για πολλές απορίες θα ήταν καλό να ρίξεις μια ματιά στο Sony Ericsson X10i/X10 mini/X10 mini pro FAQ (η ερώτηση περι ροοτ βρίσκεται συγκεκριμένα εδώ)

 

Ειναι ένα thread με πολλές αλλά και περιεκτικές πληροφορίες που δυστυχώς πολλοί από εσάς δεν συμβουλεύεστε πριν κάνετε κάποιο post.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το εικονίδιο είναι νέο γιατί είναι μεταγενέστερη έκδοση της εφαρμογής (να φανταστώ έρχεσαι από την 1.6 android).

 

Το astro δεν έχει full πρόσβαση στα αρχεία συστήματος, θα χρειαστεί να κατεβάσεις το Root Explorer (Google it).

 

Επίσης για τα περί root αλλά και γενικά για πολλές απορίες θα ήταν καλό να ρίξεις μια ματιά στο Sony Ericsson X10i/X10 mini/X10 mini pro FAQ (η ερώτηση περι ροοτ βρίσκεται συγκεκριμένα εδώ)

 

Ειναι ένα thread με πολλές αλλά και περιεκτικές πληροφορίες που δυστυχώς πολλοί από εσάς δεν συμβουλεύεστε πριν κάνετε κάποιο post.

 

σε ευχαριστω πολυ.

βασικα οταν αγορασα το κινητο ειχε την εκδοσι 1.6 και την ιδια μερα του εβαλα την εκδοση 2,1 μεσα απο το uptade της se (pc companion)

Πως θα μπορουσε καποιος να μην ερχετε απο την εκδοση 1.6; αφου ολη ετσο το αγοραζουν.

ροοτ εκανα (αν εγινε) στην εκδοση 2.1..το superclick με ρωτησε κατα τη διαρκεια του ροοτ αν εχω 2.0 η νεοτερο OS και πατησα ναι..

 

υγ: τελικα για να μου βγαζει το εικονιδιο μαλλον εγινε ροοτ ε;

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Το z4root δεν δουλευει για προ? το κανω αλλα καθε για πολυ ωρα το try to applying root, ποση ωρα παιρνει? Μηπως κολαει και δεν προχωραει? εχω την 0.24
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...