Jump to content

Xperia X10 / mini / pro : Διαδικασία root για συσκευές με 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρακαλω τα φωτα σας...Αν το εχει παρατηρησει κανεις.

Εκανα update στο X10 στην 2.1.Α.0.435 χθες και οπως ηταν φυσικο εχασα το root που ειχα κανει με το z4root.

Ξεκινησα λοιπον την διαδικασια root με την καινουρια εκδοση του προγραμματος z4root η οποια δεν ολοκληρωθηκε ποτε γιατι με πεταξε σε καποιο σημειο "εξω".Κανω λοιπον επανεκινηση και ολα καλα και κανω παλι την διαδικασια root μεσω του superoneclick 1.7.Ολα ΟΚ με αυτο.

Περασα τα σχετικα προγραμματα και οταν ετρεξα to titanium backup δεν μου βλεπει τις εφαρμογες συστηματος και της νεες εφαρμογες που περναω.(για το tbu μιλαω παντα).

 

Μηπως εχει συμβει σε καποιον απο σας;

Μηπως στραβωσε κατι με την διαδικασια που εκανε το z4root;

Πρεπει να ξαναπερασω το update απο την seus και μετα παλι root;

Ποια η γνωμη σας....Ευχαριστω!

Edited by djantonis78
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 394
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδη σιγουρα εδω ειμαστε αρκετοι ψιλοασχετοι με το θεμα ( και πρωτος εγω), γνωριζει κανεις αν υπαρχει και καποιο tutorial για το πως να κανουμε root με 2.1 εγκατεστημενη?
Link to comment
Share on other sites

Επειδη σιγουρα εδω ειμαστε αρκετοι ψιλοασχετοι με το θεμα ( και πρωτος εγω), γνωριζει κανεις αν υπαρχει και καποιο tutorial για το πως να κανουμε root με 2.1 εγκατεστημενη?

 

Η διαδικασία αναγράφεται βήμα βήμα στο πρώτο ποστ αυτού του thread! Επίσης θα σε βοηθήσει αρκετά και

.;)
Link to comment
Share on other sites

Οντως πολυ καλο το βιντεακι, ευχαριστω...εχω ηδη κατεβασει το SuperOneClick v.1.7 αλλα εχω εκδοση 2.0.2.A.0.24 στο κινητο και χρησιμοποιω υπολογιστη με xp sp3.

Θα το δοκιμασω συντομα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το λαθος ηταν ολο της μικρομαλακης! παρολο που ειχα βαλει κανουργια εκδοση 4, δεν ειχε 3.5 SP1 αυτο μπηκε σε update που μου εβγαλε των windows.

 

Οποτε εχουμε και λεμε, x-10 mini pro, εκδοση 2.1.Α.0.6, με win xp sp3, και SuperOneClick 1.7, ΟΛΑ ΟΚ! Μαλιστα με ενα κλικ οχι συνεχεια να τικαρουμε-ξετικαρουμε το usb.

Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια, εχω το χ10 μινι προ, αυτη την στιγμη εχω Αριθμο εκδοσης 2.1.1.Α.0.6 Αριθμος μοντελου U20i το εκανα ροοτ απο εναν υπολογιστη ενος φιλου μου γιατι στο δικο μου δεν γινοταν ουτε στο λαπτοπ που ειχα, δεν ξερω τι εφταιγε και δεν μου εκανε ροοτ στους δικους μου υπολογιστες( Λαπτοπ και Desktop) κολλούσε το superoneclick 1.7 δηλαδη κολλαγε στο πρώτο (waiting for device) και μετα μου πέταγε ''Το πρόγραμμα δεν ανταποκρίνεται'' γενικως εκανα παρά πολλες φορες αυτη την διαδικασια εψαχνα να δω τι ακριβώς φταιει αλλα τιποτα.... και οπως ειπα πήγα στο σπιτι ενος φιλου μου και το δοκιμασα στον υπολογιστή του για να κανω το ροοτ με το superoneclick 1.7 και εγινε επιτυχώς το ροοτ . (εγω στους υπολογιστες μου ειχα windowns 7 ultimate το ιδιο και ο φιλος μου). Τωρα επειδή δεν γνωρίζω ξέρει κανείς αν έχει βγει κανένα καινούργιο update για το μινι προ και αν ναι, αν το κάνω αναβάθμιση θα μπορεσω να το κανω ροοτ ή δεν θα γίνεται καθόλου? Πάντως πάτησα μέσω κινητού στις ρυθμισης του κινητου μου ''Ενημερωση Λογισμικου'' και μου λεει οτι διαθέτει ήδη νεώτερο λογισμικό αλλά επειδή δεν γνωρίζω είδα αυτό το σιτε τις sony ericson αυτό εδώ http://www.sonyericsson.com/cws/support/softwaredownloads/detailed/updateservice/xperiax10minipro?cc=gr&lc=el είναι η πιο πρόσφατη αναβάθμιση ?? αν ναι το έχει κάνει κανείς το ροοτ με επιτυχία ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ συγνώμη για την ταλαιπωρία είναι το πρώτο μου smartphone και δεν γνωρίζω πολλά.:O

"I Kneel Only to god - I Don't See Him Here"

John Abruzzi

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταια εχεισ δεν υπαρχει πιο καινουργια.
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ΤΙΜ- ΡΑΝΤΖΕΡ! Τώρα θέλω να προχωρήσω στην εγκατάσταση του App2SD αλλά επειδή έχω μπερδευτεί καπου θελω να ρωτησω ποια η διαφορά του App2SD με το Link2SD και πιο είναι το καλύτερο για το κινητό χπερια χ10 μινι προ? και πιο προτιμάτε χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα το κινητό? Έχω κάνει εγκατάσταση το titanium backup και το busybox αλλά και το xrecovery επιτυχώς.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

"I Kneel Only to god - I Don't See Him Here"

John Abruzzi

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ...στους xda-developers οταν λετε να κανουμε subscribe τι ενοειται???

Εγω εκανα εγγραφη και προσπαθω να κανω κανα post sto general discussion και συγκεκριμενα στα http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=456 και

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=256 αλλα δεν με αφηνει.

Τι πρεπει να κανω ωστε να μπορω να κατεβασω το super oone click??????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εχω την εκδοση 504 στο mini,θελω να την κρατησω κ θελω να κανω root αλλα διαβαζοντας και τις 21 σελιδες εχω μπερδευτει απιστευτα.Υπαρχει καποιος εθελοντης εστω και πμ για να μην γραφουμε παλι τα ιδια στο φορουμ?
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εχω την εκδοση 504 στο mini,θελω να την κρατησω κ θελω να κανω root αλλα διαβαζοντας και τις 21 σελιδες εχω μπερδευτει απιστευτα.Υπαρχει καποιος εθελοντης εστω και πμ για να μην γραφουμε παλι τα ιδια στο φορουμ?

 

Για την .504 κατεβάζεις το z4root :D

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για την .504 κατεβάζεις το z4root :D

 

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση οποτε ακολουθω την παλια δοκιμασια κ εχει ο Θεος!:D

 

ΥΓ. Λαθος την δευτερη διαδικασια εννοουσα και πετυχε χωρις προβλημα!!Νασαι καλα!

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα. Εχω το mini pro κ του ειχα κανει αναβαθμιση σε 2.1 οταν ειχε πρωτοβγει μεσω nordic. Φυσικα του ειχα κανει κ ροοτ και ημουν gg. Τωρα ομως του ειχα κανει μια αναβαθμιση π βγηκε και χαθηκε το ροοτ. Εκτοτε προσπαθω να του ξανακανω ροοτ γιατι θελω να ξαναπερασω την 2.1 επειδη μ πεταει κατι κολληματα και θελω να βαλω και build.prop ελληνικο, οποτε χρειαζομαι το ροοτ. Ομως δεν μπορω. Την 1η φορα ειχα κανει ροοτ με αυτον τον οδηγο με SuperOneClick. Τωρα προσπαθησα με z4root και τιποτα και προσπαθω παλι συνεχεια με το SuperOneClick και παλι τπτ. Πιστευω οτι το κανω σωστα. Εκτος απο το οτι το εχω ξανακανει ακολουθω τον οδηγο βημα-βημα. Καμια ιδεα?
SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα. Εχω το mini pro κ του ειχα κανει αναβαθμιση σε 2.1 οταν ειχε πρωτοβγει μεσω nordic. Φυσικα του ειχα κανει κ ροοτ και ημουν gg. Τωρα ομως του ειχα κανει μια αναβαθμιση π βγηκε και χαθηκε το ροοτ. Εκτοτε προσπαθω να του ξανακανω ροοτ γιατι θελω να ξαναπερασω την 2.1 επειδη μ πεταει κατι κολληματα και θελω να βαλω και build.prop ελληνικο, οποτε χρειαζομαι το ροοτ. Ομως δεν μπορω. Την 1η φορα ειχα κανει ροοτ με αυτον τον οδηγο με SuperOneClick. Τωρα προσπαθησα με z4root και τιποτα και προσπαθω παλι συνεχεια με το SuperOneClick και παλι τπτ. Πιστευω οτι το κανω σωστα. Εκτος απο το οτι το εχω ξανακανει ακολουθω τον οδηγο βημα-βημα. Καμια ιδεα?

Δοκιμασε με πιο καινουργιο Superoneclick

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με πιο καινουργιο Superoneclick

 

Τελεια! Με την τελευταια εκδοση δεν χρειαστηκε καν να κανω τπτ. Απλα το συνδεσα και πατησα ροοτ. Thx!

Επισης ασχετο με το θεμα αλλα που μπορω να βρω το build.prop για να το κανω παλι ελληνικο απο nordic?

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ευχαριστω ΤΙΜ- ΡΑΝΤΖΕΡ! Τώρα θέλω να προχωρήσω στην εγκατάσταση του App2SD αλλά επειδή έχω μπερδευτεί καπου θελω να ρωτησω ποια η διαφορά του App2SD με το Link2SD και πιο είναι το καλύτερο για το κινητό χπερια χ10 μινι προ? και πιο προτιμάτε χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα το κινητό? Έχω κάνει εγκατάσταση το titanium backup και το busybox αλλά και το xrecovery επιτυχώς.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

και εγω την ίδια απορία είχα, τώρα που έκανα root το pro. ισως το παρακάτω link σε βοηθήσει να επιλέξεις:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=982803

 

ούτε εγώ έχω αποφασίσει ακόμα.... Αν δεν κάνω λάθος το Link2SD σε ρωτάει που θέλεις να κάνεις την εγκατάσταση, στο τηλ. ή στην sd.

 

1. Θα πρέπει να γίνει partition στην SD για να δουλέψει είτε το ένα είτε το άλλο, ή δεν είναι απαραίτητο?

UPDATE: ναι. μολις τρέξεις το Link2SD βγαίνει το μύνημα "The second partition not found on your sd card. Make sure you have 2 partitions on your sd card and both are primary".

2. Το xrecovery γιατί το χρειαζόμαστε? έχω τα titanium backup & busybox. Το έψαξα στο market σαν "xrecovery" αλλά δεν μου έφερε αποτελέσματα.

3. Τώρα που είναι root το τηλέφωνο, μπορώ να βάλω την έκδοση 2.2? υπάρχουν κάπου οδηγίες αναβάθμισης ή θα χαλάσει το root που ήδη έχω?

 

Ευχαριστώ

Edited by tsesme
Link to comment
Share on other sites

2. Το xrecovery γιατί το χρειαζόμαστε? έχω τα titanium backup & busybox. Το έψαξα στο market σαν "xrecovery" αλλά δεν μου έφερε αποτελέσματα.

To xrecovery ειναι μια εφαρμογη που εφτιαξε ο zdzihu απο τους xda και ειναι ενας τροπος να μπαινουν τα xperia σε Recovery mode (στις περισσοτερες Android συσκευες αυτη η δυνατοτητα ειναι ενσωματωμενη αλλα οι μ@^@&$ της SE θελουν να μας παιδευουν). Μεσω αυτου και με τη βοηθεια του root ειναι δυνατη η εγκατασταση custom roms ή το τραβηγμα ενος image του λειτουργικου σου. Μπορεις να το κατεβασεις απο το forum.xda-developers.com

 

3. Τώρα που είναι root το τηλέφωνο, μπορώ να βάλω την έκδοση 2.2? υπάρχουν κάπου οδηγίες αναβάθμισης ή θα χαλάσει το root που ήδη έχω?

Οπως εγραψα κι απο πανω για να περασεις καποια 2.2 rom θα χρειαστεις το xrecovery. Οδηγιες εγκαταστασης και χρησης θα βρεις στο site των xda. Ολες οι μαγειρεμενες roms παντως ερχονται rootαρισμενες και απαλλαγμενες απο τις αχρηστες εφαρμογες.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, έχω το X10 mini με έκδοση 2.1.1.Α.0.6. Το z4root δουλεύει με αυτή την έκδοση; Γιατί το τρέχω και κολλάει αόριστα στη φάση "attempting to apply root"....
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, έχω το X10 mini με έκδοση 2.1.1.Α.0.6. Το z4root δουλεύει με αυτή την έκδοση; Γιατί το τρέχω και κολλάει αόριστα στη φάση "attempting to apply root"....

 

θα το κανεις ρουτ με το superoneclickv1.6.5

Link to comment
Share on other sites

θα το κανεις ρουτ με το superoneclickv1.6.5

 

Kαι η διαδικασία είναι ίδια με την 1.5.1 που περιγράφεται στην αρχή του θέματος;

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Kαι η διαδικασία είναι ίδια με την 1.5.1 που περιγράφεται στην αρχή του θέματος;

 

ναι η ιδια ειναι αλλα δεν θα χρειαστεις να κανεις αυτο που αναφερει στην αρχη του ποστ δηλ πολλες φορες την παρακατω διαδικασια....................

 

Όπως φαίνεται από τις παραπάνω η διαδικασία κάνει loop (συνεχόμενη σύνδεση/αποσύνδεση και κάμποσα γκλιν-γκλον).

Για να προχωρήσει η διαδικασία πρέπει να κάνουμε κάποιες γρήγορες κινήσεις. Κατεβάζουμε την status bar, κάνουμε κλικ πάνω στον εντοπισμό σφαλμάτων και τον απενεργοποιούμε (untik). Στο καπάκι τον ενεργοποιούμε (γρήγορες κινήσεις PLEASE):

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα..

έχω χάσει λίγο την μπάλα και θα ήθελα βοήθεια.. :p

έχω κατεβάσει αυτο το αρχέιο ROOT_NEWEST_UPDATE_x10_MINI_PRO.zip

με το οποίο έκανα root το Χ10 mini pro μου, μπορώ να κάνω root και το X10 mini ενός φίλου με αυτο το πρόγραμμα η είναι άλλο για το mini?

το program είναι το super one click. version δεν ξέρω.. :p

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...