Jump to content

Xperia X10 / mini / pro : Διαδικασία root για συσκευές με 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ειμαι και εγω πλέον rooted.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Θέλω να ρωτήσω αν μπορύμε να βάλουμε καμια custom έκδοση για 2.2 στο xperia 10 mini.

 

ps. καλή βοήθεια και εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=919326

Ήθελε αρκετά restart για να λειτουργήσει το mini.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 394
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το superoneclick μου το βγαζει σαν οιο κ δεν μπορω να το κατεβασω στο πσ μου τι να κανω δν μπορω να το κατεβασω στο πσ μου μοθ το βγαζει σαν οιο
Link to comment
Share on other sites

το superoneclick μου το βγαζει σαν οιο κ δεν μπορω να το κατεβασω στο πσ μου τι να κανω δν μπορω να το κατεβασω στο πσ μου μοθ το βγαζει σαν οιο

 

Πολύ απλά θα απενεργοποιήσεις το antivirus πρόγραμμά σου πριν κατεβάσεις το superoneclick. Μετά το ενεργοποιείς πάλι. ;)

Καλό θα είναι να κάνεις το ίδιο και πριν το τρέξεις! :)

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php?photo=23034&cat=500

 

γιατι μου βγαζει αθτο οταν προσπαθω να κανω root? Σας παρακαλω αν μπορει καποιος ας βοηθησει..........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχει ένας πολύ "ιδιαίτερος" τρόπος για να κάνεις σωστή και ολοκληρωμένη απεγκατάσταση εφαρμογών χωρίς το Titanium Backup.

 

Με την εφαρμοφή root explorer κάνεις μεταφορά των εφαρμογών που θέλεις από /system/app σε /data/app και κάνεις reboot.

Κατόπιν πας ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Διαχείριση εφαρμογών και κάνεις κανονικά απεγκατάσταση τις εφαρμογές που έκανες μεταφορά σαν να ήταν εφαρμογές χρήστη και όχι συστήματος!

Κατόπιν κάνεις "εκκαθάριση dalvik-cache" και reboot ξανά.

Με αυτό τον τρόπο γλιτώνεις την manual αφαίρεση κάποιων περιττών φακέλων στο directory /data/data.

 

Εδώ παραθέτω τις εφαρμογές που έχουν απομείνει στο δικό μου /system/apps:

 

http://img38.imagefra.me/i3bn/dark_dog/11ir_268_u92ct.jpg

 

Αν προσέξεις θα δεις πως λείπει το SemcHome.apk (Home launcher) και το έχω αντικαταστήσει με τον Launcher Pro.

 

{Εκανα οτι λες μα δεν μπορω να κανω move τις εφαρμογες απο system μου βγαζει-cannot be move beacause the file system is ready-only

Link to comment
Share on other sites

{Εκανα οτι λες μα δεν μπορω να κανω move τις εφαρμογες απο system μου βγαζει-cannot be move beacause the file system is ready-only

Πατα επανω το κουμπι "Mount R/W"

 

(δηλαδη να μπορει να κανει και Read και Write)

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Απλά να ενημερώσω οτι έκανα χτες ρουτ την 2.1.1.Α.0.6 σε vodafone branded κινητό με το superoneclick 1.8 χωρίς κανένα πρόβλημα, και χωρίς loop όπως γινόταν με τα παλιότερα versions. Επίσης δεν είχα θέμα με το antivirus - είδα λίγο το version history και μάλλον αφαιρέθηκε το xploit που χτύπαγε.

 

το πρόγραμμα το βρήκα στο download.cnet (πιστεύω οτι δεν θεωρείται "κακό" site αλλά αν υπάρχει θέμα ας σβήσει κάποιος mod το λινκ):

http://download.cnet.com/SuperOneClick/3000-2094_4-75447027.html#rateit

Edited by PP6210
added link
Link to comment
Share on other sites

Χθες αναβάθμισα σε 2.1.1.A.0.6 από Χ10 mini και έχασα το root. Το z4 δεν δούλευε σε μένα ούτε μια σειρά από εκδόσεις SuperOneClick που δοκίμασα.

Την δουλειά την έκανε τελικά αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=906742 και είμαι ξανά rooted!

Πιστεύω ότι θα δουλέψει και σε σένα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια εχω ενα χ10 μινι προ και θελω να το κανω ροοτ κατεβασα το Ζ4 και το εβαλα στιν καρτα αλλα απ το κιν πως το τρεχω????

 

μετα ισως δοκιμασω αν το κανω απ το πσ εχω 2.1 φαινετε πολυ ευκολη διαδικασια

 

και αν δε πετυχει υπαρχει καποιο ρεσετ για επαναφορα στης αρχηκες ρυθμισεις??

Edited by zhshs

win7: Core i7 975 3.3ghz, 8gb ram . asus p6t7

iphone 5 16gb black

zopo zp900 , samsung galaxy s3 mini

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιήσεις τα third party apps από τις ρυθμίσεις (για να δεις πως γίνεται αυτό δες το πρώτο post αυτού του thread). Μετά εγκατέστησε έναν file manager από το market (αν δεν έχεις ήδη ένα εκγατεστημένο - πχ τον Astro File Manager), πήγαινε στον φάκελο /sdcard και εγκατέστησε το apk του z4root που κατέβασες και έβαλες στην κάρτα σου.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω root αλλα δεν ξερω τι ακριβως γινεται και πως μπορω μετα να επαναφερω το κινητο...επισης στο αρχικο ποστ λεει αυτο ¨ΥΓ:Καλό είναι να κάνετε εγκατάσταση του busybox με το Titanium Backup.΅ που τι εννοει?? και επισης συμαντικες εφαρμογες οπως το ξυπνητηρι,τα μηνυματα,το μαρκετ,track id και λοιπα θα μεινουν η θα μπροω να τις βρω καπου η χανονται τελειως(μιλαω για τις εργοστασιακες εφαρμογες οχι για παραπλησιες απο το μαρκετ)

Α και η εκδοση μου ειναι 2.1.1.Α.0.6!

Edited by l_kostas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://imageshack.us/photo/my-images/803/rootarisma.jpg/

 

δες στο νέο έχει μια επιλογή exploit..και έχει 2 επιλογές μέσα.Ποιο διαλέγω;;

psneuter ή gingerbreak

Edited by xtrmsnpr

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι βοήθεια τώρα, μετά το root ! Κάποιον να μιλήσω σε skype ;;

- - - -

Link to comment
Share on other sites

παω να τρελαθώ δεν ξερω και εγω ποσες φορες προσπαθησα να γινω ροοτ εχω διαβασει τα παντα, εχω δοκιμασει τα παντα και τιποτα,δοκιμασα σχεδον ολες τισ version απο το superoneclick και παλι τιποτα εχω το x10 mini pro με 2.1.1.Α.0.6 μπορει καποιος να με βοηθησει;;;
Link to comment
Share on other sites

παω να τρελαθώ δεν ξερω και εγω ποσες φορες προσπαθησα να γινω ροοτ εχω διαβασει τα παντα, εχω δοκιμασει τα παντα και τιποτα,δοκιμασα σχεδον ολες τισ version απο το superoneclick και παλι τιποτα εχω το x10 mini pro με 2.1.1.Α.0.6 μπορει καποιος να με βοηθησει;;;

 

Exεις το pc companion στο πισι και στο κινητο?

 

εσταλη απο το κ*λοφτιαγμενο μου xperia X10 mini pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μμμ οχι τι ακριβως πρεπει να κανω?

 

Οταν εκανα την τελευταια αναβαθμιση την .06 για να κανω ρουτ επρεπε να εχω εγκατεστημενο το pc companion.βρες το,εγκατεστησε το,συνδεσε το κινητο στον υπολογιστη και στο προγραμμα και μετα νομιζω εισαι οκ.το superoneclick απλα για να αναγνωρισει το κινητο και να ολοκληρωθει η διαδικασια,πρεπει να εντοπισει το κομπανιον

 

εσταλη απο το κ*λοφτιαγμενο μου xperia X10 mini pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανα την τελευταια αναβαθμιση την .06 για να κανω ρουτ επρεπε να εχω εγκατεστημενο το pc companion.βρες το,εγκατεστησε το,συνδεσε το κινητο στον υπολογιστη και στο προγραμμα και μετα νομιζω εισαι οκ.το superoneclick απλα για να αναγνωρισει το κινητο και να ολοκληρωθει η διαδικασια,πρεπει να εντοπισει το κομπανιον

 

ειληκρινα σε ευχαριστω παρα παρα πολυ οντως δουλεψε!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας γιατι θελω να κανω root τις προσεχεις ημερες αλλα δεν θελω να χαλασω το κινητο και να τρεχω στα service.Διαβαζω τον οδηγο και εχω κολλησει σε ενα σημειο

 

 

 

Για να προχωρήσει η διαδικασία πρέπει να κάνουμε κάποιες γρήγορες κινήσεις. Κατεβάζουμε την status bar, κάνουμε κλικ πάνω στον εντοπισμό σφαλμάτων και τον απενεργοποιούμε (untik). Στο καπάκι τον ενεργοποιούμε (γρήγορες κινήσεις PLEASE):

http://img37.imagefra.me/i3b1/dark_dog/15of_dd8_u92ct.jpg

 

 

Σημαντικό είναι να κάνετε τις κινήσεις με τον εντοπισμό σφαλμάτων γρήγορα

Ποτε ακριβως πρεπει να το κανω αυτο?Ποσο γρηγορες ειναι οι κινησεις?Αμα δεν το κανω αρκετα γρηγορα απλως δεν προχωραει η διαδικασια η υπαρχει περιπτωση να χαλασω το κινητο και να χρειαστω hard reset.Και αμα δεν μου πετυχει το root με την πρωτη το κινητο θα συνεχισει να λειτουργει οπως ηταν πριν γινει root η θα καταληξω με ενα νεκρο κινητο στα χερια που δεν θα μπορω να το παω και στο service γιατι θα εχει χαθει η εγγυηση?

 

UPDATE

 

Νέα πιο εύκολη διαδικασία:

 

 

Το rooting πλέον μπορεί να πραγματοποιηθεί κατευθείαν από τη συσκευή μας,

χωρίς τη χρήση υπολογιστή,

απλά με την εγκατάσταση μιας εφαρμογής

και το πάτημα ενός κουμπιού!

 

 

Ποια εφαρμογη πρεπει να εγκαταστησω για να το κανω αυτο?Παω να κανω download απ'το link που εχει απο κατω και μου λεει : The file link that you requested is not valid.

H εκδοση που εχω ειναι η 2.0.A.0.504.Με ποια μεθοδο ειναι καλυτερα να το κανω?

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...