Jump to content

Nokia: Μια προδιαγεγραμμένη πορεία;


DJDB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Αναφέρεσαι σε κάποιο από τα 3 παραπάνω;

Αν ναι, μου κάνει εντύπωση, γιατί έτυχε και τα 3 να περάσουν από τα χέρια μου και με κανένα ποτέ δεν είχα θέματα στο πληκτρολόγιο.

Το μόνο ίσως που θα δεχόμουν είναι το ότι στο 5100 μετά από καιρό "σκλήραιναν"

τα πλήκτρα, αλλά και πάλι ήταν λειτουργικότατο το όλο πράγμα.

Προφανώς μιλάει για το 5500 sport.

 

http://www.flyingbirdsoft.com/images/nokia_5500_1.jpg

 

Γενικά η ΝΟΚΙΑ έκανε πολλά σχεδιαστικά ατοπήματα (χαρακτηρίζοντάς τα πρωτοποριακά) ειδικά πριν το 2003, οπότε είμαι κατά του πνεύματος του άρθρου, γιατί δεν μπορεί ο καθένας να βγάζει ελέω, ό,τι του έρχεται, χωρίς να υπάρχει μια βαθμίδα ελέγχου σ΄αυτό....

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι αυτό ακριβώς έλεγα. Το πιο αποτυχημένο κινητό. Ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι και δεν επρόκειτο να ξανά πάρω nokia.
http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Όποιος γνωστός θέλει να πάρει κινητό με πλήκτρα του λέω με κλειστά μάτια να πάρει ένα ΝΟΚΙΑ S40.

Κινητά όπως 6300i, 6700, είναι απλά κορυφαία σε ευκολία και ταχύτητα μενού!

Σε αυτά (και δεν είναι λίγοι που θέλουν τέτοια κινητά) η ΝΟΚΙΑ είναι κορυφή.

 

Σε όλα τα άλλα όμως τουλάχιστον μέχρι σήμερα μας τα χαλάει...

Link to comment
Share on other sites

Όποιος γνωστός θέλει να πάρει κινητό με πλήκτρα του λέω με κλειστά μάτια να πάρει ένα ΝΟΚΙΑ S40.

Κινητά όπως 6300i, 6700, είναι απλά κορυφαία σε ευκολία και ταχύτητα μενού!

Σε αυτά (και δεν είναι λίγοι που θέλουν τέτοια κινητά) η ΝΟΚΙΑ είναι κορυφή.

 

Σε όλα τα άλλα όμως τουλάχιστον μέχρι σήμερα μας τα χαλάει...

 

Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι.

 

Υπάρχουν αρκετοί χρήστες (μεταξύ των οποίων και εγώ) που έχουν εκτιμήσει την σειρά E της Nokia. Πολύ δυνατά «εργαλεία», τα δύο μου τελευταία τηλέφωνα ήταν το Ε51 και τώρα το Ε52 το οποίο δεν βρίσκω κάποιο λόγο να το αλλάξω. Μπορεί να μην έχει οθόνη αφής και εντυπωσιακό UI, αλλά δεν του λείπει πρακτικά τίποτα, είναι ελαφρύ, βολικότατο στο χέρι, γρήγορο, έχει πολύ καλή αυτονομία και με βοηθάει να οργανώνω τις δουλειές μου.

 

Γνωρίζω τρία άτομα του στενού φιλικού κύκλου μου, οι οποίοι είχαν τηλέφωνο με οθόνη αφής και τώρα έχουν κάποιο Exx. Δεν λέω ότι αυτή είναι η τάση γενικώς, αλλά τηλέφωνα σε αυτό το στυλ είναι πλέον ελάχιστα και μέχρι στιγμής μόνο η Nokia και η RIM «τιμάνε» αυτή την κατηγορία παρέχοντας μοντέλα σε σταθερή βάση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι ή αν θες δεν είναι τόσο απλουστευμένα τα πράματα. Αν διαβάσεις συνολικά τα review για το N8 είτε ευρωπαϊκά είτε για αμερικάνικα, είτε φιλικά προς την NOKIA είτε εχθρικά προς αυτήν όλοι καταλήγουν άλλοτε κομψά άλλοτε όχι στο ότι η συσκευή προσφέρει ικανό hardware αλλά μετριότατο software. Οι ανακοινώσεις του Elop για συνεχή εξέλιξη του SYMBIAN επιτρέπει σε ορισμένους φιλικά προσκείμενους προς την NOKIA reviewers να ελπίσουν ότι κάποια από τα προβλήματα του λογισμικού θα αντιμετωπισθούν σε μελλοντικά updates, όλοι όμως φίλοι & εχθροί συμφωνούν ότι στην παρούσα φάση το λογισμικό της συσκευής δεν είναι on pair με τον ανταγωνισμό όσον αφορά το UI. Το ίδιο συμβαίνει για το μέλλον του SF. Φιλικά προσκείμενα sites λένε δίχως περιστροφές το αυταπόδεικτο, πως το SF απέτυχε στους στόχους του και δεν έχει κάτι άλλο να προσφέρει

 

Ευτυχώς για εμάς,η ΝΟΚΙΑ δε πουλάει φρου φρου κι αρώματα,φαντεζί γραφικά και καταστήματα αλλά κινητά τηλέφωνα,είτε απλά-S40/30- είτε smartphones.

Κι ενώ όλοι λένε "περιμένετε το linux meego",σαν λινουξάς σας λέω ότι το linux είναι για cooking και μάγειρες λογισμικού. Σαν customized OS δεν έχει τίποτα να προσφέρει παραπάνω από το Symbian. Απλά οι Αμερικάνοι θέλουν να δείξουν,με το meego ότι η ΝΟΚΙΑ ήρθε δεύτερη στα έξυπνα κινητά :lol: μη μαθαίνοντας ο κόσμος την λειτουργικότητα του Symbian. Δε τους συμφέρει να μάθει ο κόσμος την αποδοτικότητα αυτού του λειτουργικού συστήματος:) Τώρα που έγινε και open source αποτελλεί άμεσα κίνδυνο και για το Android:!:

Ο φόβος φέρνει νευρικές κινήσεις και οι νευρικές κινήσεις λάθη. Στο gizmodo χωρίς να μπορούν να αποδεχτούν την λειτουργικότητα του Symbian βάλαν 3 χρήστες να χειρίζονται iphone,n8 k bb 9700.Ο χρήστης του Ν8 έκανε υπερβολικά λάθη στο χειρισμό - αργούσε,έψαχνε- θέλοντας να δείξουν ότι το Symbian είναι πεθαμένο. Μετά από λίγες μέρες ΑΡΝΟΥΝΤΑΝ να κάνουν παρουσίαση του κινητού. Προσωπικά,αυτά τα βρίσκω καραγκιοζλίκια. Κρίμα που πούλησαν έστω ένα iPhone εκτός της αγοράς τους οι Αμερικάνοι. Θα μπορούσαν να έχουν ανάλογο πόλεμο με τις τεράστιες ελλείψεις που έχει/είχε το κινητό και να θαφτεί άμεσα και από τους providers.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλα κανουν ολοι και ασχολουντε με το symbian και τα "hardware" προβληματα της nokia, θα ξεθαψουνε και αλλα φαντασματα απο το παρελθον, του τυπου αν ειχε προπελα αντι για κουπι κλπ κλπ

Θα ηταν αρκετα ενδιαφερον αν βλεπαμε ενα αρθρο για το meego για το οποιο δεν "κυκλοφορουν πολλα" και οχι μεταφρασεις πορισματων, ή καμια συνεντευξη κατευθειαν απο την νοκια.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς για εμάς,η ΝΟΚΙΑ δε πουλάει φρου φρου κι αρώματα,φαντεζί γραφικά και καταστήματα αλλά κινητά τηλέφωνα,είτε απλά-S40/30- είτε smartphones.

Κι ενώ όλοι λένε "περιμένετε το linux meego",σαν λινουξάς σας λέω ότι το linux είναι για cooking και μάγειρες λογισμικού. Σαν customized OS δεν έχει τίποτα να προσφέρει παραπάνω από το Symbian. Απλά οι Αμερικάνοι θέλουν να δείξουν,με το meego ότι η ΝΟΚΙΑ ήρθε δεύτερη στα έξυπνα κινητά :lol: μη μαθαίνοντας ο κόσμος την λειτουργικότητα του Symbian. Δε τους συμφέρει να μάθει ο κόσμος την αποδοτικότητα αυτού του λειτουργικού συστήματος:) Τώρα που έγινε και open source αποτελλεί άμεσα κίνδυνο και για το Android:!:

Ο φόβος φέρνει νευρικές κινήσεις και οι νευρικές κινήσεις λάθη. Στο gizmodo χωρίς να μπορούν να αποδεχτούν την λειτουργικότητα του Symbian βάλαν 3 χρήστες να χειρίζονται iphone,n8 k bb 9700.Ο χρήστης του Ν8 έκανε υπερβολικά λάθη στο χειρισμό - αργούσε,έψαχνε- θέλοντας να δείξουν ότι το Symbian είναι πεθαμένο. Μετά από λίγες μέρες ΑΡΝΟΥΝΤΑΝ να κάνουν παρουσίαση του κινητού. Προσωπικά,αυτά τα βρίσκω καραγκιοζλίκια. Κρίμα που πούλησαν έστω ένα iPhone εκτός της αγοράς τους οι Αμερικάνοι. Θα μπορούσαν να έχουν ανάλογο πόλεμο με τις τεράστιες ελλείψεις που έχει/είχε το κινητό και να θαφτεί άμεσα και από τους providers.

 

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει κάποιο φαντεζί software να υπολείπεται δυνατοτήτων; Όπως επίσης ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει ένα εξ ορισμού δύσχρηστο λογισμικό να θεωρείται ισχυρό. Προσωπικά θαυμάζω λογισμικά που είναι φαντεζί και ταυτόχρονα ισχυρότατα. Βλέπεις το πιο δύσκολο πράγματα στην ανάπτυξη (τυπικού) λογισμικού σήμερα είναι να σχεδιάσεις ένα φιλικό προς τον χειριστή UI. Αυτές λοιπόν οι ιδεοληψίες, του στυλ το SYMBIAN δεν είναι φαντεζί αλλά ξέρεις τι αποδοτικό που είναι (ουυ! Έτσι και βάλω το Ε60 να συγχρονίζει αυτόματα τα mail μου –πάει η μπαταρία σε 24 ώρες) ή το Android/iOS είναι μόνο φρουρού και αρώματα πρέπει κάποτε να τελειώσουν εκτός και αν μας αρέσει να είμαστε θύματα του ευρωπαϊκού marketing αντί του αμερικάνικου, οπότε πάσο.

 

 

Υ.Γ.

Μιας και μιλάς για το S40 – ξέρεις πόσα χρόνια πήρε στην NOKIA να ντουμπλάρει (και όχι όλες) τις δυνατότητες της A100 του K800i μου στα απλά κινητά της; ..άσε! :lol:

Όσον αφορά τα περί iPhone - λοιπόν, όπως έλεγε ένας παλιός διαφημιστής έχει το "πάρε με" - το γιατί το έχει, το αφήνω στην κρίση σας.

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει κάποιο φαντεζί software να υπολείπεται δυνατοτήτων; Όπως επίσης ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει ένα εξ ορισμού δύσχρηστο λογισμικό να θεωρείται ισχυρό. Προσωπικά θαυμάζω λογισμικά που είναι φαντεζί και ταυτόχρονα ισχυρότατα. Βλέπεις το πιο δύσκολο πράγματα στην ανάπτυξη (τυπικού) λογισμικού σήμερα είναι να σχεδιάσεις ένα φιλικό προς τον χειριστή UI. Αυτές λοιπόν οι ιδεοληψίες, του στυλ το SYMBIAN δεν είναι φαντεζί αλλά ξέρεις τι αποδοτικό που είναι (ουυ! Έτσι και βάλω το Ε60 να συγχρονίζει αυτόματα τα mail μου –πάει η μπαταρία σε 24 ώρες) ή το Android/iOS είναι μόνο φρουρού και αρώματα πρέπει κάποτε να τελειώσουν εκτός και αν μας αρέσει να είμαστε θύματα του ευρωπαϊκού marketing αντί του αμερικάνικου, οπότε πάσο.

 

κοιταξε να δεις, επειδη ερχομαι απο symbian που χρησιμοποιουσα για χρονια και πηρα προσφατα android.

εχω να πω πως ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.

 

το symbian ειναι ενα phone os που κανει τα παντα και δεν του λειπει τιποτα απο αποψη δυνατοτητων. εχει ομως μεινει πισω οσο αναφορα το ui του.

αυτο θα προσπαθησει η νοκια να το αλλαξει. θα δειξει δηλαδη.

 

απο την αλλη το android ειναι ενα tabled os το οποιο μπορει να παρει και τηλεφωνα...

 

η διαφορα ειναι εμφανεστατη οταν το android εχει τεραστιες ελειψεις στο θεμα της τηλεφωνιας, βλεπε οτι συσκευες δεν γραφουν μηνυματα 160 χαρακτηρων η μετατρεπουν τα μηνυματα αυτοματα σε mms οταν το κειμενο περασει τα 3 περιπου μηνυματα.

οταν δεν υπαρχουν μετρητες δεδομενων κλπ

οταν δεν μπορεις να κανεις μαζικη αποστολη/διαγραφη επαφων του τηλεφωνικου καταλογου.

οταν αναγκαζεσαι τελος παντων να εγκαταστησεις δικο σου dialer η messenger γιατι αυτος που υπαρχει δεν σε καλυπτει.

 

αν αυτα τα μειωνεκτηματα τα συνδεσεις κιολας με συσκευες που βγαινουν απο εταιριες χωρις εμπειρια στον τομεα κινητη τηλεφωνια (θα σου δοσω σαν παραδειγμα την samsung που παρολο που εχει βγαλει τοσα τηλεφωνα στο παρελθον, βγαζει το 20010 τηλεφωνα ναυαρχιδες οπως το Galaxy S που η ενταση του ακουστικου του ειναι τοσο χαμηλη που ως αποτελεσμα εχει να μην ακους τιποτα οταν εισαι στον δρομο ...

η να σου δινει σαν προγραμμα συγχρονισμου το kies που απλα δεν δουλευει και ειναι οτι ναναι

+ την σχεδον μηδενικη υποστηριξη λογισμικου)

 

ε τοτε τι να πω?

μην σου φαινεται παραξενο που υπαρχουν ακομα χρηστες που περιμενουν την νοκια και το symbian για να παρουν ενα σωστο τηλεφωνο ;)

 

*EDIT : α και οσο για την αυτονομια και τις 24 ωρες που λες οτι θα τελειωσει η μπαταρια του νοκια...

αστο καλυτερα... Samsung galaxy S... ξεκινα να το πειραζεις και να το παραμετροποιεις η να χαζευεις στο ιντερνετ και αν δεν σου σβησει το πολυ μετα απο το 7 ωρες εμενα να μην με λενε δημητρη.

6 ωρες βαρια βαρια βγαζει το δικο μου. ;)

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι παίζει με τις κάμερες; Όταν έχουν καλές κάμερες τα Samsung, τότε λέμε ότι έχουν την καλύτερη κάμερα της αγοράς. Ενώ όταν την καλύτερη κάμερα της αγοράς την έχει ένα Nokia (και χωρίς αμφιβολία την καλύτερη κάμερα της αγοράς αυτή τη στιγμή την έχει το Ν8, period._), τότε είναι απλά μία κάμερα που ...τραβάει φωτογραφίες. Εμ κάμερα είναι, τι θέλεις να κάνει, να ψήνει καφέ;;; :wacko::blink:

 

Μόλις η Nokia αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια της για ακόμα μία φορά, βγάζοντας ακόμα ένα best seller (=Ν8), έγινε πόλεμος, επανάσταση, δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

 

Ο χαρακτηρισμός σου για τον καφέ είναι τουλάχιστον ατυχείς. Εγώ δεν νομίζω να ειρωνεύτηκα κανέναν. :)

 

Το Pixon, το οποίο ήταν θεωρητικά το best photo phone μέχρι μου εμφανίστηκε το Ν8, δεν είχε 1000 σελίδες thread πριν καν κυκλοφορήσει! Πρέπει λοιπόν να αναθεωρήσεις την άποψή σου για το ποιος ξεκινάει ή πυρπολεί μία διαμάχη.

 

Συγνώμη φίλε μου αλλά για μένα η Νοκια, μετά το 2004-2005, δεν έβγαλε ποτέ best seller. Και φυσικά μου μοιάζει αστεία η φράση “πήρε την κατάσταση στα χέρια της”.

 

Είναι προσωπικό θέμα του καθενός να υποστηρίζει ένα λογισμικό, μία εταιρεία ή μια συσκευή, αλλά η εμπάθεια οδηγεί στην κατάντια (δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά.)

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλές οι δυνατότητες του Ν8 αλλά το λειτουργικό δίνει μια αίσθηση ότι έχει μείνει λίγο πίσω σε σχέση με iOS ή και android. Λυπάμαι γιατί αναγκάζομαι για λόγους net να δουλεύω αυτά τα λειτουργικά ενώ χάνω τραγικά σε λειτουργίες κινητού. Αυτές μου τις έδινε πάντα η Νοκια αλλά δεν με καλύπτει η εμπειρία net/mail... Κρίμα, ελπίζω να έχουν ξεκαβαλήσει το καλάμι και να στρωθούν στη δουλειά για να προσφέρουν κάτι ανάλογο. Αλλιώς θα είναι μόνο μια ανάμνηση...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα περί iPhone - λοιπόν, όπως έλεγε ένας παλιός διαφημιστής έχει το "πάρε με" - το γιατί το έχει, το αφήνω στην κρίση σας.

 

Βλέπω πάλι όλους να τρώγεστε μεταξύ σας για το ποιος την έχει μεγαλύτερη :p Άλλη μια φορά τα ίδια και τα ίδια...

 

θα ήθελα να καταλάβω γιατί πρέπει ο ένας να πείσει τον άλλο ότι η επιλογή που κάνει είναι ντε και καλά η καλύτερη. Λοιπόν ήρθε ο καιρός όλοι μαζί να καταλάβετε ότι ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες διαφορετικά γούστα διαφορετικές συνήθειες διαφορετικές απαιτήσεις διαφορετικές ιδιαιτερότητες κ.ο.κ. Όπως έχω ξαναπεί αν όλοι είχαμε τα ίδια γούστα και τις ίδιες ανάγκες και απαιτήσεις, όλοι θα είχαμε και την ίδια γκόμενα :lol:

 

Οπότε σεβαστείτε τις προτιμήσεις του άλλου όποιες και να είναι αυτές και μην προσπαθείτε σε μόνιμη βάση να πείσετε ο ένας τον άλλο ότι κάποιος πρέπει να την έχει μεγαλύτερη (άντε πάλι :D )

 

Μπορω με το αιφον να στέλνω και να μου στέλνουν αρχεία μέσω μπλουτουθ από άλλες συσκευές που το χρειάζομαι λόγω της δουλειάς μου; Ναι μπορώ αν κάνω jailbrake, απλά σε κάθε αναβάθμιση της Apple θα παρακαλάω μια DEV Team να βρει exploit. Μπορώ να μπαίνω το καλοκαιράκι από το κινητό μου στο meteo.gr και να βλέπω τους ιστιοπλοικούς χάρτες; Νομίζω όχι. Οπότε γιατί κάποιος εμένα πρέπει να με πείσει ότι το άιφον είναι το καλύτερο για μένα;

 

Βεβαίως είναι απολύτως λογικό για κάποιους άλλους με άλλες ανάγκες το άιφον να είναι όντως το καλύτερο γι' αυτούς.

 

 

Εν κατακλείδι, ας χαλαρώσουμε όλοι μαζί :) και ο καθένας ας κάνει τις επιλογές του χωρίς να προσπαθούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλον ποιος την έχει μεγαλύτερη (αντε ξανά μανά :lol: )

 

Πάντα με διάθεση για χιούμορ, ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κανείς... απλά όλη αυτή η διαμάχη μετά από ένα σημείο νομίζω χρειάζεται να αντιμετωπίζεται και με λίγο χιούμορ :)

 

 

Βέβαια αν έχει κανείς μετοχές της Νόκια ή της Απλ ή της Γκουγκλ ή της Σαμσουνγκ ή της HTC κλπ ή δουλεύετε σε κάποια από αυτές, εκεί πάω πάσο... τότε βγάλτε τα μάτια σας δικαιολογημένα :p

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, διαφωνω οτι η παλια νοκια διορθωνε τα προβληματα γρηγορα, ενω η σημερινη νοκια οχι...

Παντα η νοκια εκανε χαζα λαθη, τα οποια δεν διορθωνε.

Θυμιζω την μπαταρια του αρχαιου 5110 η οποια δεν κουμπωνε σταθερα και ειχα τζογο. Κι ομως η ιδια μπαταρια χρησιμοποιηθηκε στο 6110, 6150, 7110, 6210 και 6310. Μιλαμε για πολλα χρονια! Και παντα με τον γνωστο τζογο.

 

Επισης η εταιρια ειχε παντα τα κομπλεξ και τις εμμονες της.

Περασαν πολλα χρονια για να δουμε νοκια με δονηση!!!

Περασαν πολλα χρονια για να δουμε ενα μικρο νοκια

Περασαν πολλα χρονια για να δουμε νοκια με αναλυση qvga

Και απο οτι φαινεται, θα περασουν πολλα ακομα για να δουμε ενα νοκια με αναλυση 850x480.

 

Αυτο ομως που παντα εκανε τα νοκια πραγματικα κορυφαια ηταν το δυνατο hardware σε συνδυααμο με το πληρεστατο software. Δυνατοτητες, δυνατοτητες, δυνατοτητες!

That's my Nokia!!

Θα διαφωνήσω...

Αυτό για τις μπαταρίες ισχύει, μην ξεχνάμε όμως τι μπαταρίες είχε ο ανταγωνισμός εκείνη την εποχή.

Το πρώτο τηλέφωνο με δόνηση αν δεν με απατά ο νους μου ήταν το Panasonic G600 ή το Motorola StarTac 85 στα 1998. Η Nokia έβαλε δόνηση στο Nokia 3210 το 1999 - δε νομίζω να καθυστέρησε πολύ. Άλλοι δεν είχαν καν Ελληνικά, μνήμη SMS, phonebook, αναφορές, full dot-matrix οθόνη και τα συναφή και καθυστέρησαν πολύ πάνω από ένα χρόνο...

Μικρό Nokia δεν υπήρχε γιατί οι δυνατότητες της Nokia δεν χωρούσαν τότε σε μικρό καβούκι. Ο ανταγωνισμός στα "μικρά" θυμίζω ήταν τα 768 της Ericsson και τα StarTac της Motorola. Όμορφα, αλλά πολύ υποδεέστερα. Το πρώτο "μικρό" Nokia ήρθε το 1999, το 8210 και τους έβαλε στη θέση τους. Και πάλι δε νομίζω να άργησε...

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις (για τις οθόνες) έγιναν μετά το 2003 και την αναδιάρθρωση στην οποία αναφέρεται το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω...

Αυτό για τις μπαταρίες ισχύει, μην ξεχνάμε όμως τι μπαταρίες είχε ο ανταγωνισμός εκείνη την εποχή.

Το πρώτο τηλέφωνο με δόνηση αν δεν με απατά ο νους μου ήταν το Panasonic G600 ή το Motorola StarTac 85 στα 1998. Η Nokia έβαλε δόνηση στο Nokia 3210 το 1999 - δε νομίζω να καθυστέρησε πολύ. Άλλοι δεν είχαν καν Ελληνικά, μνήμη SMS, phonebook, αναφορές, full dot-matrix οθόνη και τα συναφή και καθυστέρησαν πολύ πάνω από ένα χρόνο...

Μικρό Nokia δεν υπήρχε γιατί οι δυνατότητες της Nokia δεν χωρούσαν τότε σε μικρό καβούκι. Ο ανταγωνισμός στα "μικρά" θυμίζω ήταν τα 768 της Ericsson και τα StarTac της Motorola. Όμορφα, αλλά πολύ υποδεέστερα. Το πρώτο "μικρό" Nokia ήρθε το 1999, το 8210 και τους έβαλε στη θέση τους. Και πάλι δε νομίζω να άργησε...

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις (για τις οθόνες) έγιναν μετά το 2003 και την αναδιάρθρωση στην οποία αναφέρεται το άρθρο.

Το 3210 δεν είχε δόνηση!:blink:

Πλην του 8810 που πράγματι είχε δόνηση, αλλά ήταν εξαιρετικά ακριβό, το πρώτο επαγγελματικό νόκια με κάπως κανονική τιμή και δόνηση ήταν το 7710. Άργησε κάπως η δόνηση να μπεί σε ένα κινητό με κανονική (όχι προσιτή) τιμή.

Όσο για το μέγεθος, εντάξει, θα μπορούσαν και καλύτερα. Και τα siemens είχαν ίδιες δυνατότητες, αλλά τα s25,35,45 δεν ήταν και παντόφλες με 13 εκατοστά μήκος...όπως τα 6110,6150,7110 και 6210....

Θα μου πείς τώρα, περσινά ξυνά σταφύλια.:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το 3210 δεν είχε δόνηση!:blink:

Δεν ειχε οταν κυκλοφορησε. Επειδη εχω ανοιξει συσκευη 3210, ειχε οντως θεση για να μπει η δονηση που μπηκε μεταγενεστερα ισως σε καποιες χωρες. Νομιζω αν ψαξεις θα βρεις οδηγο στα γερμανικα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ενα πράγμα ξέρω... Η ΝΟΚΙΑ έβγαλε 2 best sellers. Το ένα από τα 2 ήταν το 6310i, και το άλλο το Ν95 8Gb. Σκεφτείτε πως και τα 2, πωλούνται ακόμα σε εξωφρενικές τιμές για την παλαιότητά τους. Αν κάποιος παίρνει ένα τηλ επειδή είναι απλά ποζεράς, τότε σίγουρα θα θέλει Android 2.2, iOS 4.1 jailbroken με ξεκλείδωτο το Tethering, Windows 7, και θα κουβαλάει ένα τηλέφωνο που δε θα εκμεταλλέυεται ούτε το 1/10 των δυνατοτήτων του. Και δυστυχώς οι πιο πολλοί είναι έτσι. Πόσοι αγοράσανε το iPhone για σοβαρό σκοπό, για παράδειγμα; Ελάχιστοι. Πόσοι μάθανε τα Blackberry μετά που ακούσανε στις ειδήσεις πως η τρέχουσα κυβέρνηση κυκλοφορεί με Berry, και έκτοτε όλοι μάθανε τη χρησιμότητά τους και τις δυνατότητές τους; Και πόσοι από όσους το πήραν το χρησιμοποιούν; Δηλαδή αν πάει να πάρει κάποιος ένα Νόκια που να κάνει φραπέ, αλλά έχει σκ#τ# μπαταρία, θα το προτιμήσουμε επειδή κάνει φραπέ!!! Αλλά θα το ξεκατινιάσουμε για τη μπαταρία! Εγώ χρησιμοποιούσα το 8άρι Ν95 επί πόσο καιρό, μέχρι που το έχασα στα Media Markt. Ηδη είχε βγει το Ν97 στο μεταξύ, και ήδη είχε φαει κράξιμο μακράν, όπως και το ναυαγισμένο εκ γενετής Ν96!! Και όταν το 6310i μου, κρατάει 6 μέρες ανοιχτό χωρίς φόρτιση, με μπαταρία από το 2006, για μένα το BB Torch που χρησιμοποιώ, δεν πιάνει μία! Ομως πλέον δε χρειάζομαι ΜΟΝΟ αναμονή, αλλά και πλοήγηση, και ιντερνετ, και Exchange EMAIL!!!!!

 

Αραγε σκέφτεται κανένας τους παράγοντες επιλογής ενός τηλεφώνου πριν το πάρει, ή μένει στο "κάνει 10000 πράγματα, αλλά αν κάνω κάτι εκτός από τηλέφωνα και sms, η μπαταρία στεγνώνει σε 1 μέρα"; Μας ενδιαφέρει πραγματικά ένα τηλέφωνο με ζυγισμένες δυνατότητες, ή ένα τηλέφωνο που να κυκλοφόρησε τη Δευτέρα στην Αμερική και εμείς πρέπει να το πάρουμε πριν φτάσει καν στην Ευρώπη;

 

Πιο πολύ σαν ερώτηση ή προβληματισμό το θέτω, κι όχι σαν κατάκριση για τη Νόκια ή για καμία εταιρία..

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα μιλησω για το πρωτο μου ΝΟΚΙΑ και συγκεκριμενα ΝΟΚΙΑ 3410, το εχω ακομη σε αριστη κατασταση απο το 2002, που να βρεις τωρα τετοιο κινητο? τετοιο αστερι? τι iphone και πρασινα αλογα! Επισης εχω και 8210, 8310, Ε52, 3120c και C6-00, ολα ειναι τελειες συσκευες με ατελειωτες ωρες λειτουργειας πλην του C6. Ολα δουλευουν τελεια χωρις το παραμικρο προβλημα. Με τι να τα συγκρινουμε? Με τα κινεζικα μιλαρακια η με τα κινεζικα της sonyericsson?
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

εγω συμφωνω με το λιγοτερα και καλυτερα. Τακτικη apple με τη διαφορα οτι οντως θα ειναι καλυτερα ¨)
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Το 3210 δεν είχε δόνηση!:blink:

Πλην του 8810 που πράγματι είχε δόνηση, αλλά ήταν εξαιρετικά ακριβό, το πρώτο επαγγελματικό νόκια με κάπως κανονική τιμή και δόνηση ήταν το 7710. Άργησε κάπως η δόνηση να μπεί σε ένα κινητό με κανονική (όχι προσιτή) τιμή.

Όσο για το μέγεθος, εντάξει, θα μπορούσαν και καλύτερα. Και τα siemens είχαν ίδιες δυνατότητες, αλλά τα s25,35,45 δεν ήταν και παντόφλες με 13 εκατοστά μήκος...όπως τα 6110,6150,7110 και 6210....

Θα μου πείς τώρα, περσινά ξυνά σταφύλια.:p

Το ασιατικό 3210 (NSE-9) είχε δόνηση. Στο ευρωπαϊκό έλειπε ο μικρός δονητής καθώς και η ανάλογη ρύθμιση του μενού που είχε απλά κρυφτεί.

Link to comment
Share on other sites

http://www.westwoodint.co.uk/cat_images_mobile/Nokia%205100.jpghttp://www.canmobile.bg/images/20090702142658-5210nokk.jpghttp://www.abantucommunications.com/catalog/images/nokia_5140.jpg

 

Αναφέρεσαι σε κάποιο από τα 3 παραπάνω;

Αν ναι, μου κάνει εντύπωση, γιατί έτυχε και τα 3 να περάσουν από τα χέρια μου και με κανένα ποτέ δεν είχα θέματα στο πληκτρολόγιο.

Το μόνο ίσως που θα δεχόμουν είναι το ότι στο 5100 μετά από καιρό "σκλήραιναν"

τα πλήκτρα, αλλά και πάλι ήταν λειτουργικότατο το όλο πράγμα.

 

εγώ είχα το μπλε και ήταν σκυλί που βρήκατε το πρόβλημα ακόμα να καταλάβω

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα μιλησω για το πρωτο μου ΝΟΚΙΑ και συγκεκριμενα ΝΟΚΙΑ 3410, το εχω ακομη σε αριστη κατασταση απο το 2002, που να βρεις τωρα τετοιο κινητο? τετοιο αστερι? τι iphone και πρασινα αλογα!

 

Με τι να τα συγκρινουμε? Με τα κινεζικα μιλαρακια η με τα κινεζικα της sonyericsson?

 

σωστά, τι να λέμε τώρα!

 

πραγματικά απορώ πως μερικοί έχουν πατήσει pause 10 χρόνια πίσω, κολλάνε σε τέτοια πράγματα και συγκρίνουν ανόμοιες συσκευές. οι εποχές περνάνε, οι καιροί αλλάζουν και η τεχνολογία προχωρά κι εξελίσεται. μισό λεπτάκι να βγάλω το ericsson gh197 και το nokia 7110 (που για την εποχή του ήταν επαναστατικό) από τη ντουλάπα μου που τα έχω σε άριστη κατάσταση και αν μπει κ κανείς στο σπίτι μπορώ να τον εξουδετερώσω απλά πετώντας τα πάνω του :dash: :knife:

[sIGPIC][/sIGPIC]

_______________________________________

iPhone 4 32GB using AppleWeb HD v2.5.

bittenApple - Subscribe for the latest major news about Apple, guides, reviews, solutions and more!

Follow me on twitter.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αρθρο- δεν ηξερα αν και υποπτευομουν για την ανταγωνιστικοτητα των τρειων κατηγοριων μεταξυ τους.(πολυμεσα-επαγκελματιες-απλα κινητα). Πραγματι υπαρχει αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω...

Αυτό για τις μπαταρίες ισχύει, μην ξεχνάμε όμως τι μπαταρίες είχε ο ανταγωνισμός εκείνη την εποχή.

Το πρώτο τηλέφωνο με δόνηση αν δεν με απατά ο νους μου ήταν το Panasonic G600 ή το Motorola StarTac 85 στα 1998. Η Nokia έβαλε δόνηση στο Nokia 3210 το 1999 - δε νομίζω να καθυστέρησε πολύ. Άλλοι δεν είχαν καν Ελληνικά, μνήμη SMS, phonebook, αναφορές, full dot-matrix οθόνη και τα συναφή και καθυστέρησαν πολύ πάνω από ένα χρόνο...

Μικρό Nokia δεν υπήρχε γιατί οι δυνατότητες της Nokia δεν χωρούσαν τότε σε μικρό καβούκι. Ο ανταγωνισμός στα "μικρά" θυμίζω ήταν τα 768 της Ericsson και τα StarTac της Motorola. Όμορφα, αλλά πολύ υποδεέστερα. Το πρώτο "μικρό" Nokia ήρθε το 1999, το 8210 και τους έβαλε στη θέση τους. Και πάλι δε νομίζω να άργησε...

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις (για τις οθόνες) έγιναν μετά το 2003 και την αναδιάρθρωση στην οποία αναφέρεται το άρθρο.

 

Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς κυκλοφόρησε αλλά το πρώτο κινητό με δόνηση ήταν το Panasonic G500 με διακόπτη στο πλάι ο οποίος ενεργοποιούσε τη δόνηση. To G600 ήταν το επόμενο όπου η δόνηση έμπαινε με παρατεταμένη πίεση του πλήκτρου δίεσης... Τί θυμήθηκα τώρα !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος πλέον θέλει smartphones εύχρηστα, όμορφα, ποιοτήκα και eye candy και σε εξωτερική εμφάνιση και σε εμφάνιση του λειτουργικού.

Που να ευχαριστούν με την ευκολία χειρισμού την ευαίσθησία αφής, χωρίς input lag και κολλήματα, που όχι μόνο να κάνουν την δουλειά τους αλλά να σε εντυπωσιάζουν με την λειτουργία τους.

Θέλει επίσης εφαρμογές για το οτιδήποτε σημαντικό η ασήμαντο.

Για audio, για video, για document reading-writing-editing για οτιδήποτε εχει να κάνει με το internet και την κοινωνική δικτύωση, τα games ακόμα και για farts, lightsabers, beers και οτιδήποτε άλλο funny μπορείς να φανταστείς.

Πρέπει επίσης αυτές οι εφαρμογές να δείχνουν όμορφες, να είναι εύκολες στο χειρισμό, κατανοητές και σταθερές στη λειτουργεία τους.

Όλα αυτά να δίνονται μέ το λιγότερο δυνατό κόπο μέσα απο ενα καλοφτιαγμένο και πλούσιο online store που να δουλεύει κατευθείαν απο το κινητό.

Εφαρμογές λοιπόν χρειάζεται η Nokia ενα Store της προκοπής και συσκευές όχι απλά με ενα λογισμικό που δουλεύει, αλλά με ενα λογισμικό που να σε προκαλεί με την ομορφία του και την άριστη συμπεριφορά του να ασχοληθείς μαζί του και να μην αφήσεις το κινητό απο τα χέρια σου παρά μόνο όταν η ένδειξη χαμηλής στάθμης της μπαταρίας αναβοσβήσει απειλητικά.

Το bluetooth file transfer, η καλή λειτουργεία του numeric keypad ο καλός ήχος συνομιλίας και το ίδιο εδω και χρόνια OS με το παλιομοδίτικο theme, με την παλιάς αισθητικής γραμματοσειρά, που κάνει την δουλειά δεν είναι πλέον αρκετά.

Όλα τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για αγρίους και απο ότι βλέπω στις τελευταίες ειδήσης για Nokia μόνο ιστορίες για αγρίους υπάρχουν.

Σιγά μην φταίει το 2003, το symbian foundation και οι εως τώρα 2 - 3 managers.

Φταίει ότι δεν καταφέραν σε αυτή την εταιρεία μέχρι σήμερα να εκσυχρονιστούν και τους άφησε πίσω ο ανταγωνισμός.

Τώρα απλά προσπαθούν να βρούν εξιλαστήρια θύματα για αυτή τους την επική αποτυχία...

Edited by yiannis_1
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά να δίνονται μέ το λιγότερο δυνατό κόπο μέσα απο ενα καλοφτιαγμένο και πλούσιο online store που να δουλεύει κατευθείαν απο το κινητό.

Εφαρμογές λοιπόν χρειάζεται η Nokia ενα Store της προκοπής

 

Νομιζω οτι πρεπει επιγοντως να διαβασεις αυτο :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284996

 

Να δεις και απο μια λιγο διαφορετικη οπτικη γωνια τα τοσο απαραιτητα app stores

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...