Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με το swype πληκτρολόγιο που είδα στην πρώτη σελίδα...είναι για την ελληνική γλώσσα;;; Πρέπει να κάνουμε και κάτι άλλο εκτός από την εγκατάσταση;;;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σχετικά με το swype πληκτρολόγιο που είδα στην πρώτη σελίδα...είναι για την ελληνική γλώσσα;;; Πρέπει να κάνουμε και κάτι άλλο εκτός από την εγκατάσταση;;;

Αυτο εχει την ελληνικη γλωσσα. Βεβαια εχει βγει και νεοτερη εκδοση, η οποια ομως δεν εχει ακομα διαθεσιμα τα ελληνικα. Μετα την εγκατασταση πρεπει απλως να μπεις στις ρυθμισεις πληκτρολογιου και να το "τσεκαρεις".

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όλα καλα ωσπου ξαφνικα το κινητο εκει που ήταν ανοιχτο (δεν το λειτουργούσα εκείνη τη στιγμή) πάω να το χρησιμοποιήσω και δεν ανταποκρίνεται, η οθόνη δεν ανάβει καν, τα πλήκτρα δεν κάνουν κάτι αλλα ούτε και το on/off button, οπότε λεώ να βγάλω την μπαταρία και να δω τι γίνεται. το κινητό άναψε αλλα από τότε μου έχει συμβεί άλλες 2 φορές.

το έχει παρατηρήσει κάποιος αυτό? χρειάζεται σέρβις?

 

Θα συνιστούσα να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να το παρατηρήσεις χωρίς να έχεις εγκαταστήσει εφαρμογές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Την Τρίτη λέω να χρησιμοποιήσω την τεράστια επιδότηση των 50€ απο την cosmote για να πάρω το lg p500. Βασικά προορίζεται για δεύτερο τηλέφωνο σε αντικατάσταση του vodafone joy αφου το iPhone δεν αλλάζει με τίποτα για πρώτο. Αυτο που ήθελα να μάθω είναι η διάρκεια της μπαταρίας για μέτρια χρήση τηλεφώνου και μηνυμάτων (λιγότερο απο 10´ την ημέρα) , λίγο twitter σε 3g και ραδιόφωνο. Σας ευχαριστώ προκαταβολικα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Την Τρίτη λέω να χρησιμοποιήσω την τεράστια επιδότηση των 50€ απο την cosmote για να πάρω το lg p500. Βασικά προορίζεται για δεύτερο τηλέφωνο σε αντικατάσταση του vodafone joy αφου το iPhone δεν αλλάζει με τίποτα για πρώτο. Αυτο που ήθελα να μάθω είναι η διάρκεια της μπαταρίας για μέτρια χρήση τηλεφώνου και μηνυμάτων (λιγότερο απο 10´ την ημέρα) , λίγο twitter σε 3g και ραδιόφωνο. Σας ευχαριστώ προκαταβολικα.

 

Πιστεύω τη μία μέρα τη βγάζει άνετα..Εγώ προσωπικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τη μπαταρία, είμαι ευχαριστημένος με τη διάρκειά της.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα σας. Την Τρίτη λέω να χρησιμοποιήσω την τεράστια επιδότηση των 50€ απο την cosmote για να πάρω το lg p500. Βασικά προορίζεται για δεύτερο τηλέφωνο σε αντικατάσταση του vodafone joy αφου το iPhone δεν αλλάζει με τίποτα για πρώτο. Αυτο που ήθελα να μάθω είναι η διάρκεια της μπαταρίας για μέτρια χρήση τηλεφώνου και μηνυμάτων (λιγότερο απο 10´ την ημέρα) , λίγο twitter σε 3g και ραδιόφωνο. Σας ευχαριστώ προκαταβολικα.

 

Μια χαρά θα είσαι από θέμα μπαταρία και από το joy σου είναι πολύ ανώτερο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Την Τρίτη λέω να χρησιμοποιήσω την τεράστια επιδότηση των 50€ απο την cosmote για να πάρω το lg p500. Βασικά προορίζεται για δεύτερο τηλέφωνο σε αντικατάσταση του vodafone joy αφου το iPhone δεν αλλάζει με τίποτα για πρώτο. Αυτο που ήθελα να μάθω είναι η διάρκεια της μπαταρίας για μέτρια χρήση τηλεφώνου και μηνυμάτων (λιγότερο απο 10´ την ημέρα) , λίγο twitter σε 3g και ραδιόφωνο. Σας ευχαριστώ προκαταβολικα.

 

thiseas η cosmote δίνει το συγκεκριμένο κινητό; γιατί θέλω και γω πολύ να το πάρω και η vodafone που ρώτησα δεν το δίνει πλέον και στο e-store της cosmote δεν το βλέπω να υπάρχει.

 

Επίσης μήπως ξέρει κανένας εάν το πλαισιο που το έχει, δίνει ακόμα δώρο την βάση και φορτιστή αυτοκινήτου;

Και να φανταστώ ότι το κόκκινο χρώμα δεν έχει έρθει Ελλάδα ε; γιατί δεν το είδα καθόλου να το πουλάνε στο ίντερνετ

Edited by happiness
Link to comment
Share on other sites

Απο το Πλαίσιο σκοπεύω να το πάρω. Δεν ξέρω αν δίνει δώρο. Το έχει πάντως στα 159€

Με μια γρηγορη ματια που εριξα στο skroutz η αγορα απο πλαισιο ειναι must buy.Καλοριζικο :)

Link to comment
Share on other sites

Απο το Πλαίσιο σκοπεύω να το πάρω. Δεν ξέρω αν δίνει δώρο. Το έχει πάντως στα 159€

 

γνωστος μου το πηρε πριν λιγες μερες και δεν ειχε το φορτιστη/βαση (για χαρτες δεν εμαθα ποτε)

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

δλδ άμα έχω επιδότηση από cosmote μπορώ να πάω και γω πλαισιο και να το πάρω σε μειωμένη τιμή;

 

To ιδιο ειχα κανει κι εγω το χειμωνα, ειπα να παω πλαισιο που ειχε μια διαφορα τιμης , ομως η απαντηση ειναι ΟΧΙ .

 

Θα το παρεις μεν απο πλαισιο, αλλα σε τιμη κοσμοτε και η επιδοτηση θα υπολογιστει με βαση αυτη τιμη

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

To ιδιο ειχα κανει κι εγω το χειμωνα, ειπα να παω πλαισιο που ειχε μια διαφορα τιμης , ομως η απαντηση ειναι ΟΧΙ .

 

Θα το παρεις μεν απο πλαισιο, αλλα σε τιμη κοσμοτε και η επιδοτηση θα υπολογιστει με βαση αυτη τιμη

 

Sent from my LG-P500

Αυτό λέω και γω. Δλδ άμα έχω 50 ευρώ επιδότηση, στο πλαισιο κάνει 160 ευρώ, θα το πάρω τελικά 110 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είμαι και εγώ μια ευτυχής κάτοχος του συγκεκριμένου τηλεφώνου. :)

Πρώτη επαφή με τα android μέσω του συγκεκριμένου κινητού και προς το παρόν οι εντυπώσεις είναι αρκετά καλές.

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το GPS.

Ανοίγω το GPS του κινητού και πατάω για να μπω στο πρόγραμμα car home που έχει προ εγκατεστημένο η συσκευή.

Ανοίγει κανονικά το πρόγραμμα και ξεκινάω την πλοήγηση.

Το πρόβλημα-απορία ξεκινάει από εδώ και πέρα.

όταν έχω σήμα και από WIFI σε 30 δευτερόλεπτα έχω τις οδηγίες πλοήγησης.

Οκ αυτό είναι λογικό και δουλεύει μια χαρά.

 

Σε περίπτωση όμως που δεν έχω WIFI τότε μόνο με το GPS δεν βρίσκει σχεδόν ποτέ σήμα.

Η ένδειξη του GPS στην μπάρα ειδοποιήσεων, αναβοσβήνει για κάποια δευτερόλεπτα και μετά μένει ανοιχτή σαν να έχει πιάσει σήμα, άλλα από πλοήγηση τίποτα.

Σε αντίθεση με τα παραπάνω, ένα πρόγραμμα, το GPS status, που έχω κατεβάσει κάτω από τις ίδιες συνθήκες πιάνει σήμα και δίνει στίγμα σε 1-2 λεπτά.

δεν ξέρω αν το παραπάνω είναι φυσιολογικό ή όχι και θα ήθελα τις απόψεις σας.

υπάρχει κάποιος τρόπος για να βλέπω πόσους δορυφόρους κλειδώνει ή πόσους χρειάζεται για να μπορεί να γίνει πλοήγηση??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είμαι και εγώ μια ευτυχής κάτοχος του συγκεκριμένου τηλεφώνου. :)

Πρώτη επαφή με τα android μέσω του συγκεκριμένου κινητού και προς το παρόν οι εντυπώσεις είναι αρκετά καλές.

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το GPS.

Ανοίγω το GPS του κινητού και πατάω για να μπω στο πρόγραμμα car home που έχει προ εγκατεστημένο η συσκευή.

Ανοίγει κανονικά το πρόγραμμα και ξεκινάω την πλοήγηση.

Το πρόβλημα-απορία ξεκινάει από εδώ και πέρα.

όταν έχω σήμα και από WIFI σε 30 δευτερόλεπτα έχω τις οδηγίες πλοήγησης.

Οκ αυτό είναι λογικό και δουλεύει μια χαρά.

 

Σε περίπτωση όμως που δεν έχω WIFI τότε μόνο με το GPS δεν βρίσκει σχεδόν ποτέ σήμα.

Η ένδειξη του GPS στην μπάρα ειδοποιήσεων, αναβοσβήνει για κάποια δευτερόλεπτα και μετά μένει ανοιχτή σαν να έχει πιάσει σήμα, άλλα από πλοήγηση τίποτα.

Σε αντίθεση με τα παραπάνω, ένα πρόγραμμα, το GPS status, που έχω κατεβάσει κάτω από τις ίδιες συνθήκες πιάνει σήμα και δίνει στίγμα σε 1-2 λεπτά.

δεν ξέρω αν το παραπάνω είναι φυσιολογικό ή όχι και θα ήθελα τις απόψεις σας.

υπάρχει κάποιος τρόπος για να βλέπω πόσους δορυφόρους κλειδώνει ή πόσους χρειάζεται για να μπορεί να γίνει πλοήγηση??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Θα πρέπει να περάσεις ένα πρόγραμμα για offline πλοήγηση. Το Car Home δουλεύει αν δεν κάνω λάθος μέσω Google Maps, που σημαίνει ότι κατά την πλοήγηση θα πρέπει να κατεβάζεις ταυτοχρόνως τους χάρτες με το data plan σου...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να περάσεις ένα πρόγραμμα για offline πλοήγηση. Το Car Home δουλεύει αν δεν κάνω λάθος μέσω Google Maps, που σημαίνει ότι κατά την πλοήγηση θα πρέπει να κατεβάζεις ταυτοχρόνως τους χάρτες με το data plan σου...

 

άρα πρέπει να βρω-κατεβάσω ένα από τα προγράμματα στυλ navigon, igo κ.λ.π....

οκ θα το δοκιμάσω και αυτό.

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και γω. Δλδ άμα έχω 50 ευρώ επιδότηση, στο πλαισιο κάνει 160 ευρώ, θα το πάρω τελικά 110 ευρώ;

 

Οχι το πλαισιο θα στο δωσει με τιμη κοσμοτε πχ 180-50 εφοσον κανεις χρηση επιδοτησης

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Οχι το πλαισιο θα στο δωσει με τιμη κοσμοτε πχ 180-50 εφοσον κανεις χρηση επιδοτησης

 

Sent from my LG-P500

 

Η cosmote όμως δεν το διαθέτει στο κατάστημα της. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Οχι το πλαισιο θα στο δωσει με τιμη κοσμοτε πχ 180-50 εφοσον κανεις χρηση επιδοτησης

Αυτό δεν ισχύει: η τιμή του Πλαισίου είναι όντως 159€ και από αυτή την τιμή αφαιρείς την οποιαδήποτε επιδότηση έχεις από την Cosmote. Το κάναμε εδώ και περίπου 2 εβδομάδες. Δεν έχει καμία σημασία αν το δίνει και η Cosmote ή όχι. Σημειώνω ότι αυτή η τιμή υπάρχει στο Πλαίσιο ως τιμή «εκπτώσεων», προηγουμένως είχε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει: η τιμή του Πλαισίου είναι όντως 159€ και από αυτή την τιμή αφαιρείς την οποιαδήποτε επιδότηση έχεις από την Cosmote. Το κάναμε εδώ και περίπου 2 εβδομάδες. Δεν έχει καμία σημασία αν το δίνει και η Cosmote ή όχι. Σημειώνω ότι αυτή η τιμή υπάρχει στο Πλαίσιο ως τιμή «εκπτώσεων», προηγουμένως είχε παραπάνω.

 

Εχεις αγορασει συσκευη απο το πλαισιο με επιδοτηση κοσμοτε? Γιατι εγω αγορασα το p500 το χειμωνα απο πλαισιο με επιδοτηση κοσμοτε , οποτε μαλλον ξερω πολυ καλα για τι πραγμα μιλαω

 

Εκτος αν χτυπαγε ο,τι ηθελε στην αποδειξη ο πωλητης (ο οποιος βεβαια χτυπησε αυτο που του εβγαλε η κοσμοτε)

 

Αν μιλαμε για επιδοτηση δεν εχει σημασια απο που θα το παρεις ,οποτε καλυτερα απο τη κοσμοτε που μεχρι πριν λιγους μηνες εδινε βαση και φορτιστη αυτοκινητου δωρο σε αντιθεση με το πλαισιο οπου τους "τελειωναν" ακομα και το χειμωνα και εστελνα mail στα κεντρικα για να τα παρω (και ευτυχως βρηκα το δικιο μου, γιατι στο καταστημα εκαναν τους ανηξερους)

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
άρα πρέπει να βρω-κατεβάσω ένα από τα προγράμματα στυλ navigon, igo κ.λ.π....

οκ θα το δοκιμάσω και αυτό.

ευχαριστώ πολύ.

 

Ενημερωτικά... για τα προγράμματα πλοήγησης συζητάμε εδώ και εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

άρα πρέπει να βρω-κατεβάσω ένα από τα προγράμματα στυλ navigon, igo κ.λ.π....

οκ θα το δοκιμάσω και αυτό.

ευχαριστώ πολύ.

Εχεις Pm ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

έκανα κι εγω update σε 2.3 και μετα root φυσικα. ολα οκ.

 

ξερει κανεις αν μπορουμε και πως να βαλουμε custom recovery με ασφαλεια και ΚΥΡΙΩΣ αν παιζει κανα kernel για να εχουμε το παλιο καλο overclocking που ...αρκετοι αγαπησαμε στο 2.2?

 

edit: οκ κατεβασα rom manager και εβαλα Clockwork Mod Custom Recovery. η ερωτηση παραμενει για overclocking kernel :D

Edited by karteo
Link to comment
Share on other sites

Εχεις αγορασει συσκευη απο το πλαισιο με επιδοτηση κοσμοτε? Γιατι εγω αγορασα το p500 το χειμωνα απο πλαισιο με επιδοτηση κοσμοτε , οποτε μαλλον ξερω πολυ καλα για τι πραγμα μιλαω

 

Εκτος αν χτυπαγε ο,τι ηθελε στην αποδειξη ο πωλητης (ο οποιος βεβαια χτυπησε αυτο που του εβγαλε η κοσμοτε)

 

Αν μιλαμε για επιδοτηση δεν εχει σημασια απο που θα το παρεις ,οποτε καλυτερα απο τη κοσμοτε που μεχρι πριν λιγους μηνες εδινε βαση και φορτιστη αυτοκινητου δωρο σε αντιθεση με το πλαισιο οπου τους "τελειωναν" ακομα και το χειμωνα και εστελνα mail στα κεντρικα για να τα παρω (και ευτυχως βρηκα το δικιο μου, γιατι στο καταστημα εκαναν τους ανηξερους)

 

Sent from my LG-P500

 

Προφανώς και ξέρω και εγώ πολύ καλά για τι μιλάω (και λίγο καλύτερο διάβασμα των μηνυμάτων --για να μην πω και λίγη ευγένεια-- δεν βλάπτει)... Αφού το γράφω και παραπάνω: πριν από περίπου 2 εβδομάδες αγόρασα το P500 από το Πλαίσιο στην τιμή 159€ μείον την επιδότηση Cosmote (45€ για μένα). Χωρίς βάση και φορτιστή αυτοκινήτου, αλλά δεν έλεγε και πουθενά κάτι τέτοιο :)

 

Προφανώς αν πάει κανείς για επιδότηση, το αγοράζει από οποιαδήποτε επιχείρηση που συνεργάζεται με την Cosmote πετυχαίνει την καλύτερη προσφορά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...