Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια Help

ειδα απο χθες σκονη μεσα στο κινητο. Ειναι κατω απο την οθονη. Νομιζω οτι μπαινει απο το ηχειο που βρισκεται ψηλα. Πως το αντιμετοπιζουμε αυτο? Εχεις τι εχετε κανει? Να το στειλω στην LG?

TCe
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προφανώς και ξέρω και εγώ πολύ καλά για τι μιλάω (και λίγο καλύτερο διάβασμα των μηνυμάτων --για να μην πω και λίγη ευγένεια-- δεν βλάπτει)... Αφού το γράφω και παραπάνω: πριν από περίπου 2 εβδομάδες αγόρασα το P500 από το Πλαίσιο στην τιμή 159€ μείον την επιδότηση Cosmote (45€ για μένα). Χωρίς βάση και φορτιστή αυτοκινήτου, αλλά δεν έλεγε και πουθενά κάτι τέτοιο :)

 

Προφανώς αν πάει κανείς για επιδότηση, το αγοράζει από οποιαδήποτε επιχείρηση που συνεργάζεται με την Cosmote πετυχαίνει την καλύτερη προσφορά...

 

με συγχωρεις για την αγενεια μου, δεν ειχα τετοιο σκοπο , ο γραπτος λογος μπορει πολυ ευκολα να γινει παρεξηγησιμος ειδικα οταν 2 ατομα δε γνωριζονται προσωπικα

 

δε γνωριζω αυτη τη στιγμη ποια ειναι η τιμη του κινητου στη κοσμοτε (αληθεια πηγες και τους ρωτησες? ** ), το χειμωνα ομως που υπηρχε μια διαφορα της ταξεως των 20 ευρω μεταξυ των 2 καταστηματων δεν υπολογιστηκε στην τελικη τιμη και οταν ρωτησα τον υπαλληλο γιατι , μου ειπε οτι υπολογιζεται με βαση τη τιμη της κοσμοτε

 

δεν εχω παραισθησεις .. και δεν μου φανηκε απλα , αλλα ρωτησα και τον υπαλληλο για αυτο, υπηρξε δηλαδη και σχετικη συζητηση και τοτε καταλαβα οτι ηταν ανουσιο που πηγα στο πλαισιο.. δεν υπηρχε καλυτερο deal

 

** ρωταω αν πηγες και τους ρωτησες ποσο βγαινει η συγκεκριμενη συσκευη με την επιδοτηση , γιατι στη κοσμοτε παιζουν κατι περιεργα ωρες ωρες.. και για να εξηγηθω καλυτερα, η αδερφη μου πριν μερικους μηνες ειχε επιδοτηση 180 ευρω

το p500 εκεινη τη στιγμη στο καταστημα τους εκανε 200, οποτε ζηταω απο την αδερφη μου την επιδοτηση της για να παρω το p500 δωρο στη κοπελα μου και παω στο μαγαζι με σκοπο να δωσω ενα 20αρικο.

 

μολις ρωταμε τον υπαλληλο για αυτη τη συσκευη, μας ειπε οτι δε χρειαζεται να δωσουμε τιποτα , και οτι η συγκεκριμενη συσκευη με την επιδοτηση εβγαινε στα 180 (ή οτι τελοσπαντων με τη συγκεκριμενη επιδοτηση , που ηταν για να κανει το συμβολαιο της 12μηνο μιας και μπορουσε να φυγει οποτε θελει , η συγκεκριμενη συσκευη ηταν τελειως δωρεαν )

το πώς και το γιατι δεν το ξερω, απλα το αναφερω.

οποτε εχει για μενα σημασια αν πηγες στη κοσμοτε και ρωτησες ποσα λεφτα θα πρεπε να δωσεις με την επιδοτηση σου ή αν απλα ειδες τη τιμη καταλογου και στραφηκες μετα απο αυτο στo πλαισιο, οπως ειχα κανει κι εγω αλλωστε

 

επισης μεχρι και τη στιγμη που πηρα το κινητο για τη κοπελα μου (λιγο πριν αρχισει το καλοκαιρι) στη κοσμοτε εδιναν ακομα δωρο τη βαση/φορτιστη (στην ιδια ζελατινα και οι 2 συσκευασιες) και δεν μου εκαναν τα παραξενα που εκαναν στο πλαισιο οπου διαχωριζαν τις συσκευασιες και οι βασεις δεν υπηρχαν στα ραφια των καταστηματων γιατι και καλα ειχαν εξαντληθει :rolleyes:

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

qsis η cosmote ΔΕΝ πουλάει πλέον το κινητό αυτό στα καταστήματά της. Αυτό είναι το θέμα. Αυτό που μας ενδιαφέρει τώρα, είναι εάν πάει κανείς στο πλαισιο (που το πουλάει στα 160 ευρώ) θα του κόψουν από την τιμή αυτή (τα 160 ευρώ) το όποιο ποσό επιδότησης μπορεί να έχει κανέναν από cosmote, οπότε να επιτευγθεί τιμή ΚΑΤΩΤΕΡΗ των 160 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Αν δε το πουλαει αλλαζει το πραγμα, δε το γνωριζα αυτο

 

Δεν ηξερα παντως οτι ισχυει επιδοτηση για κατι που δεν πωλειται πλεον στα μαγαζια της

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από πολύωρες προσπάθειες δεν μπόρεσα να κάνω root το κινητό με τον τρόπο που λέει στην πρώτη σελίδα.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος πάνω στο rooting του κινητού??? έχω την εκδοσή 2.3.3

Link to comment
Share on other sites

και εγω επισης ενω ακολουθω τα βηματα που λεει το παλληκαρι στο xda και δεν γινεται root

βγαζει ενα μηνυμα το superoneclick running psneuter και κολλαει εκει

αν και εχω απενεργοποιησει και ξανα ενεργοποιησει τον εντοπισμο σφαλματων οπως λεει ο οδηγος δεν γινεται τιποτα

καμια βοηθεια κανεις;;

Link to comment
Share on other sites

και εγω επισης ενω ακολουθω τα βηματα που λεει το παλληκαρι στο xda και δεν γινεται root

βγαζει ενα μηνυμα το superoneclick running psneuter και κολλαει εκει

αν και εχω απενεργοποιησει και ξανα ενεργοποιησει τον εντοπισμο σφαλματων οπως λεει ο οδηγος δεν γινεται τιποτα

καμια βοηθεια κανεις;;

 

το ίδιο γράφει και σε έμενα.... κάποια βοήθεια παιδιά???

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρεις για την αγενεια μου, δεν ειχα τετοιο σκοπο , ο γραπτος λογος μπορει πολυ ευκολα να γινει παρεξηγησιμος ειδικα οταν 2 ατομα δε γνωριζονται προσωπικα

 

δε γνωριζω αυτη τη στιγμη ποια ειναι η τιμη του κινητου στη κοσμοτε (αληθεια πηγες και τους ρωτησες? ** ), το χειμωνα ομως που υπηρχε μια διαφορα της ταξεως των 20 ευρω μεταξυ των 2 καταστηματων δεν υπολογιστηκε στην τελικη τιμη και οταν ρωτησα τον υπαλληλο γιατι , μου ειπε οτι υπολογιζεται με βαση τη τιμη της κοσμοτε

 

δεν εχω παραισθησεις .. και δεν μου φανηκε απλα , αλλα ρωτησα και τον υπαλληλο για αυτο, υπηρξε δηλαδη και σχετικη συζητηση και τοτε καταλαβα οτι ηταν ανουσιο που πηγα στο πλαισιο.. δεν υπηρχε καλυτερο deal

 

** ρωταω αν πηγες και τους ρωτησες ποσο βγαινει η συγκεκριμενη συσκευη με την επιδοτηση , γιατι στη κοσμοτε παιζουν κατι περιεργα ωρες ωρες.. και για να εξηγηθω καλυτερα, η αδερφη μου πριν μερικους μηνες ειχε επιδοτηση 180 ευρω

το p500 εκεινη τη στιγμη στο καταστημα τους εκανε 200, οποτε ζηταω απο την αδερφη μου την επιδοτηση της για να παρω το p500 δωρο στη κοπελα μου και παω στο μαγαζι με σκοπο να δωσω ενα 20αρικο.

 

μολις ρωταμε τον υπαλληλο για αυτη τη συσκευη, μας ειπε οτι δε χρειαζεται να δωσουμε τιποτα , και οτι η συγκεκριμενη συσκευη με την επιδοτηση εβγαινε στα 180 (ή οτι τελοσπαντων με τη συγκεκριμενη επιδοτηση , που ηταν για να κανει το συμβολαιο της 12μηνο μιας και μπορουσε να φυγει οποτε θελει , η συγκεκριμενη συσκευη ηταν τελειως δωρεαν )

το πώς και το γιατι δεν το ξερω, απλα το αναφερω.

οποτε εχει για μενα σημασια αν πηγες στη κοσμοτε και ρωτησες ποσα λεφτα θα πρεπε να δωσεις με την επιδοτηση σου ή αν απλα ειδες τη τιμη καταλογου και στραφηκες μετα απο αυτο στo πλαισιο, οπως ειχα κανει κι εγω αλλωστε

 

επισης μεχρι και τη στιγμη που πηρα το κινητο για τη κοπελα μου (λιγο πριν αρχισει το καλοκαιρι) στη κοσμοτε εδιναν ακομα δωρο τη βαση/φορτιστη (στην ιδια ζελατινα και οι 2 συσκευασιες) και δεν μου εκαναν τα παραξενα που εκαναν στο πλαισιο οπου διαχωριζαν τις συσκευασιες και οι βασεις δεν υπηρχαν στα ραφια των καταστηματων γιατι και καλα ειχαν εξαντληθει :rolleyes:

 

Δεκτή η συγγνώμη, πράγματι κάποιες φορές μπορεί να συμβούν παρεξηγήσεις χωρίς λόγο.

 

Όταν το έψαχνα κοίταξα στο ηλεκτρονικό κατάστημα της Cosmote και δεν το είχε, οπότε δεν ασχολήθηκα περισσότερο. Μάλιστα θα το έπαιρνα από κάποιο τοπικό κατάστημα που το είχε περίπου 150€ (δείτε στο skroutz, υπάρχουν ακόμα τέτοια) κάμποσο καιρό πριν το κατεβάσει το Πλαίσιο στα 159€ (και θα έβαζα την επιδότηση σαν μείωση του παγίου) αλλά τελικά τη μέρα της αγοράς (!) άρχισε το Πλαίσιο την έκπτωση και με βόλευε περισσότερο να πάω σε αυτούς.

 

Αυτό που λες να υπολογίζει το Πλαίσιο τιμές συσκευών με βάση τις τιμές της Cosmote δεν το έχω ξανακούσει. Όμως μου έχει τύχει και εμένα στην Cosmote να μειώνεται η τιμή του κινητού περισσότερο από την ονομαστική αξία της επιδότησης. Κάποια στιγμή μου είχαν πει κάτι για προ-ΦΠΑ και μετά-ΦΠΑ αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία αφού ήταν υπέρ μου!

Link to comment
Share on other sites

149€ απο Saturn το εχει σε αυτην την τιμη απο μεσα Ιουνιου που το πηρα.

 

ποιο σατουρν φιλε ανατολικα η δυτικα???..γιατι πηγα ανατολικα στο saturn και δεν υπαρχει το συγκεκριμενο κινητο και στα media markt που το χει στα 149 υπαρχει πλεον μονο σε ασημι!!!

Link to comment
Share on other sites

ποιο σατουρν φιλε ανατολικα η δυτικα???..γιατι πηγα ανατολικα στο saturn και δεν υπαρχει το συγκεκριμενο κινητο και στα media markt που το χει στα 149 υπαρχει πλεον μονο σε ασημι!!!

 

Ανατολικα. Αλλα οπως ειπες τελειωσε. Παντως απο τον Ιουνιο την ειχαν την τιμη αυτη οταν οι υπολοιποι επαιζαν μεταξυ 179-199€

TCe
Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα το update τα χρωματα στα βιντεο εχουν γινει απαισια (και στις φωτο, αλλα εκει φαινεται λιγοτερο) .. ειναι ενοχλητικο πλεον το θεμα. ειναι πραγματικα απογοητευτικο που η lg ειναι τοσο αμπαλη .. :(

 

φτιαχνει ενα πραγμα και χαλαει αλλο ενα

 

ηθελα να αποφυγω τις custom rom, αλλα πλεον εχω αρχισει να το σκεφτομαι περισσοτερο απο ποτε..

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο γράφει και σε έμενα.... κάποια βοήθεια παιδιά???

 

μια από τα ίδια...και νόμιζα ότι εγώ δεν έκανα κάτι σωστά.

Link to comment
Share on other sites

έκανα κι εγω update σε 2.3 και μετα root φυσικα. ολα οκ.

Mε το Gingerbreak;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα το update τα χρωματα στα βιντεο εχουν γινει απαισια (και στις φωτο, αλλα εκει φαινεται λιγοτερο) .. ειναι ενοχλητικο πλεον το θεμα. ειναι πραγματικα απογοητευτικο που η lg ειναι τοσο αμπαλη .. :(.

 

δεν εχω παρατηρησει κατι....

Link to comment
Share on other sites

σε σκοτεινα σημεια ειδικα ειναι λιγο χαλι το πραγμα , αρχικα δεν το χα πολυπροσεξει (διαβασα για αυτο στο xda) το συγκρινα και με αλλα κινητα και οντως υπαρχει θεμα

 

τσεκαρα και το p500 της κοπελα μου και ειναι μια απο τα ιδια

 

πχ τσεκαρε αυτο το βιντεακι (που κοιτουσα σημερα τυχαια και συγκρινα) σε αλλα κινητα...

 

http://www.youtube.com/watch?v=KPndtx16Qss

 

και ειμαι βεβαιος οτι δεν ηταν τοσο χαλια μεχρι και τη 2.2.2

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι ακριβως παρατηρησες? δεν ειναι τοσο μαυρο? εκαναν κακο colour calibration?
Link to comment
Share on other sites

πως να το εξηγησω..

 

δεν υπαρχει ομοιομορφο "απλωμα" των διαφορων αποχρωσεων των χρωματων , κατι που συνεπαγεται αυτο το εντονο πιξελιασμα , εχω την αισθηση δηλαδη οτι υπαρχουν λιγοτερες αποχρωσεις των διαφορων χρωματων και ειδικα στα σκοτεινα χρωματα το φαινομενο ειναι πολυ πιο εντονο

 

δε μιλαω να το συγκρινεις με pc (οπου δεν υπαρχει καμια επαφη) , αλλα ακομα και με ενα αλλο budget κινητο

μεταξυ αλλων το συγκρινα και με το zte blade

 

αλλα και σε καποιες φωτο που προσεξα λιγακι , ειδα οτι τα χρωματα δεν αποδιδονται πολυ καλα

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

πως να το εξηγησω..

 

δεν υπαρχει ομοιομορφο "απλωμα" των διαφορων αποχρωσεων των χρωματων , κατι που συνεπαγεται αυτο το εντονο πιξελιασμα , εχω την αισθηση δηλαδη οτι υπαρχουν λιγοτερες αποχρωσεις των διαφορων χρωματων και ειδικα στα σκοτεινα χρωματα το φαινομενο ειναι πολυ πιο εντονο

 

δε μιλαω να το συγκρινεις με pc (οπου δεν υπαρχει καμια επαφη) , αλλα ακομα και με ενα αλλο budget κινητο

μεταξυ αλλων το συγκρινα και με το zte blade

 

αλλα και σε καποιες φωτο που προσεξα λιγακι , ειδα οτι τα χρωματα δεν αποδιδονται πολυ καλα

 

Σα να εχεις δικιο...

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πως να το εξηγησω..

 

δεν υπαρχει ομοιομορφο "απλωμα" των διαφορων αποχρωσεων των χρωματων , κατι που συνεπαγεται αυτο το εντονο πιξελιασμα , εχω την αισθηση δηλαδη οτι υπαρχουν λιγοτερες αποχρωσεις των διαφορων χρωματων και ειδικα στα σκοτεινα χρωματα το φαινομενο ειναι πολυ πιο εντονο

 

 

δηλαδη μου λες οτι εχει προβλημα με το gradient?

 

κανει colour banding?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Colour_banding

 

κατι σαν αυτο?

 

http://cdn.slashgear.com/wp-content/uploads/2011/05/htc_trophy_nodo_color_banding-580x454.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβως σαν αυτο, ειμαι βεβαιος οτι αυτο δεν υπηρχε σε προηγουμενες εκδοσεις

 

Σε αλλα νεα.. επιτελους εφτιαξαν το skype στη συσκευη μας και δεν ειναι μονιμα ανοικτη ακροαση

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μου λες οτι εχει προβλημα με το gradient?

 

κανει colour banding?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Colour_banding

 

κατι σαν αυτο?

 

http://cdn.slashgear.com/wp-content/uploads/2011/05/htc_trophy_nodo_color_banding-580x454.jpg

 

Ακριβως αυτο παρατηρησα και εγω φιλε μου..

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...