Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας παιδια πηγα να κανω την αναβαθμιση για 2.3 κ δεν μου την κανει λεει ι διαδικασια αναβαθμισεις λογισμικου δεν υποστιριζετε για το συγκεκριμενο μοντελο μηπως μπορει καποιος να βοηθησει παρακαλω?

 

ποιο firmware εχεις τωρα? μηπως το τηλεφωνο σου δεν ειναι ελληνικο και ειναι απο χωρα που το update δεν εχει φτασει ακομα?

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποιο firmware εχεις τωρα? μηπως το τηλεφωνο σου δεν ειναι ελληνικο και ειναι απο χωρα που το update δεν εχει φτασει ακομα?

 

V10h εχω τωρα οχι απο ελλαδα το πηρα ελληνικα ειναι ολα μεσα κ η γλωσα κ ολα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εκανα πριν λιγο αναβαθμιση σε Android 2.3

αλλα μου εβγαλε ενα προβλημα... οταν ανοιγω το Internet και παω ρυθμισεις αν αλλαξω κατι(π.χ μεγεθος κειμενου,ζουμ) μου λεει

Υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης Internet (διαδικασια com.android.browser).

Προσπαθηστε ξανα.

 

Και δεν σε αφηνει να ξαναμπεις internet αν δεν κανεις εκαθαριση ολα τα δεδομενα του internet στις εφαρμογες.

 

Αυτο δεν μου ειχε συμβει πριν στην εκδοση 2.2 ξερει κανεις αν φτιαχνεται;

 

Κάνε ένα restart για αρχή ,αλλιώς backup και hard reset

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

εκανα το update τελικα σε 2.3 τορα εχει την V20C αλλα οταν το ξαναεβαλα στο usb μου εβγαλε παλι οτι εχει νεο λογισμικο διαθεσιμο ειναι λογικο?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εκανα πριν λιγο αναβαθμιση σε Android 2.3

αλλα μου εβγαλε ενα προβλημα... οταν ανοιγω το Internet και παω ρυθμισεις αν αλλαξω κατι(π.χ μεγεθος κειμενου,ζουμ) μου λεει

Υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης Internet (διαδικασια com.android.browser).

Προσπαθηστε ξανα.

 

Και δεν σε αφηνει να ξαναμπεις internet αν δεν κανεις εκαθαριση ολα τα δεδομενα του internet στις εφαρμογες.

 

Αυτο δεν μου ειχε συμβει πριν στην εκδοση 2.2 ξερει κανεις αν φτιαχνεται;

 

Μου το έκανε κι εμένα δυο φορές. Την πρώτη έκανα επαναφορα εργοστασιακών και έστρωσε.

Μόλις το ξανά έκανε βαρέθηκα και απλα πέρασα άλλο browser τον οποίο χρησιμοποιω πλέον σαν βασικό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

οκ ειπα και γω μηπως δεν εκανα καλα την αναβαθμιση. Πρωτη φορα κανω και ειναι και το πρωτο μου Smartphone :cool:

Απο browser εβαλα τον Skyfire ειναι λιγο αργος οχι πολυ.. αλλα τουλαχιστον βλεπεις video που χρειαζονται flash!!

Τωρα για γρηγορο σερφαρισμα δοκιμασα τον Opera Mini αλλα μου σπασε τα νευρα και τον εβγαλα..

εσυ ποιον εχεις; ;)

Edited by SpyrosMP
Link to comment
Share on other sites

οκ ειπα και γω μηπως δεν εκανα καλα την αναβαθμιση. Πρωτη φορα κανω και ειναι και το πρωτο μου Smartphone :cool:

Απο browser εβαλα τον Skyfire ειναι λιγο αργος οχι πολυ.. αλλα τουλαχιστον βλεπεις video που χρειαζονται flash!!

Τωρα για γρηγορο σερφαρισμα δοκιμασα τον Opera Mini αλλα μου σπασε τα νευρα και τον εβγαλα..

εσυ ποιον εχεις; ;)

 

Τον opera11 και εναλλακτικά τον mini dolphin. Ο γνήσιος σε κάθε αλλαγή ρυθμίσεων παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα. Ας δοκιμάσουν και κάποιοι άλλοι να μας πουν. Για παράδειγμα επιχειρήσετε να αλλάξετε το μέγεθος κειμένου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, υπαρχει καμια εφαρμογη για να μεταφερεις τις εγκατεστημενες εφαρμογες απο τη συσκευη, στην SD με 2.3.3 χωρις root;;;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημερα, υπαρχει καμια εφαρμογη για να μεταφερεις τις εγκατεστημενες εφαρμογες απο τη συσκευη, στην SD με 2.3.3 χωρις root;;;

 

Υπάρχει το app2sd αλλά στέλνει στην κάρτα μόνο τις εφαρμογές που υποστηρίζουν την εν λόγω μετακίνηση. Θα το βρεις στο market.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το app2sd αλλά στέλνει στην κάρτα μόνο τις εφαρμογές που υποστηρίζουν την εν λόγω μετακίνηση. Θα το βρεις στο market.

 

Το εχω δοκιμασει αυτο, κατι αλλο δεν υπαρχει;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το εχω δοκιμασει αυτο, κατι αλλο δεν υπαρχει;;;

 

Όσο είσαι unrooted δεν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα τη βοήθεια σας σήμερα πέρασα και εγώ στο κινητό μου την custom rom άλλα παράτησα ότι το κινητό δεν μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας... υπάρχει κάποιο tip που πρέπει να ακολουθήσω????
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους παιδιά, σήμερα το αγόρασα και εγώ, σαν τη πρώτη μου android συσκευή. Δεν θέλω για αρχή να κάνω root κτλ, μάλλον αργότερα αφού το συνηθίσω και το χαζοβαρεθώ και θέλω να βγάλει 200% τα λεφτά του. Οπότε έχω κάποιες ερωτήσεις:

 

 

 

1.Υποθέτοντας οτι είναι από μόνο του 2.2, το επίσημο update για 2.3 το κάνω δωρεάν από κάπου? Συνδέομαι από το κινητό απευθείας ή μόνο μέσω pc? θέλω να αποφύγω το lg pc suite

 

2.Γενικά να περιμένω τίποτα κουλά από το κινητό ή όχι?

 

3.Με τη 2.2 θα μπορώ αμέσως να μεταφέρω τα περισσότερα apps στην SD? Μη χαλάω την εσωτερική μνήμη για βλακείες.

 

4.flash υποστηρίζει? ή να μη με ενδιαφέρει και απλά να τη παλεύω με το browser όπως να είναι?

 

5. Αν βρω guide για root, και έχω γενικά πρόβλημα, UNroot πως κάνω για να μην έχουμε θέματα με εγγύηση?

 

5. Τελικά ΠΟΣΟ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΤΙΣΗ? Μέχρι full, ή αυτό που λέμε 8-12 ώρες? Στο βιβλιαράκι αναφέρει μέχρι να φορτιστεί πλήρως.

 

 

Ευχαριστώ!

Edited by NecroDemonNZXT
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά..είμαι κι εγώ ένας χαρούμενος κάτοχος του p-500...

ακόμα ψάχνομαι με τις λειτουργίες του και με τις εφαρμογές..

αύριο θα κάνω και το update στην έκδοση 2.3,αλλά πρώτα θέλω λίγη βοήθεια σε ένα προβληματάκι...

τα μηνύματα κολλούσαν μερικές φορές,όταν πληκτρολογούσα στον default editor,οπότε εγκατέστησα το go sms.

βρίσκω όμως το λεξικό του τ9 του κινητού εξαιρετικά φτωχό.δηλαδή αρκετές φορές χρειάζεται να αλλάξω γράμματα,ή να προσθέσω λέξεις στο λεξικό χρήστη.σχεδόν σε καμμία πχ δεν εμφανίζει τελικό -ς. και έχει αρκετές ελλείψεις...πχ δεν υπάρχει καν το "σοβαρέψου"

υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω update του λεξικού του τ9;είχα ξανά lg και δεν είχα παρατηρήσει τέτοιες ελλείψεις.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους παιδιά, σήμερα το αγόρασα και εγώ, σαν τη πρώτη μου android συσκευή. Δεν θέλω για αρχή να κάνω root κτλ, μάλλον αργότερα αφού το συνηθίσω και το χαζοβαρεθώ και θέλω να βγάλει 200% τα λεφτά του. Οπότε έχω κάποιες ερωτήσεις:

 

 

 

1.Υποθέτοντας οτι είναι από μόνο του 2.2, το επίσημο update για 2.3 το κάνω δωρεάν από κάπου? Συνδέομαι από το κινητό απευθείας ή μόνο μέσω pc? θέλω να αποφύγω το lg pc suite

 

2.Γενικά να περιμένω τίποτα κουλά από το κινητό ή όχι?

 

3.Με τη 2.2 θα μπορώ αμέσως να μεταφέρω τα περισσότερα apps στην SD? Μη χαλάω την εσωτερική μνήμη για βλακείες.

 

4.flash υποστηρίζει? ή να μη με ενδιαφέρει και απλά να τη παλεύω με το browser όπως να είναι?

 

5. Αν βρω guide για root, και έχω γενικά πρόβλημα, UNroot πως κάνω για να μην έχουμε θέματα με εγγύηση?

 

5. Τελικά ΠΟΣΟ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΤΙΣΗ? Μέχρι full, ή αυτό που λέμε 8-12 ώρες? Στο βιβλιαράκι αναφέρει μέχρι να φορτιστεί πλήρως.

 

 

Ευχαριστώ!

 

1 μεσω pc με το LGMobile update

2 αν κανεις την αναβαθμιση εισαι οκ φευγουν τα περισσοτερα κουλα

3 ναι μπορεις αλλα ποτε δεν μεταφερεται ολη η εφαρμογη εξολοκληρου απο οσες μεταφερονται υπαρχουν και καποιες που δεν μεταφερονται καθολου και καποιες που με το move to sd enabler μεταφερονται αλλα πρεπει να εισαι root για να χρησιμοποιησεις αυτη την εφαρμογη

4 οχι

5 με τον ιδιο τροπο που κανεις και root οι εφαρμογες που κανουν root το κινητο σου δινουν την δυνατοτητα και για unroot

6 εγω το αφησα για πρωτη φορα ενα 5αωρο τωρα ειναι και λιγο πολυ στην κριση του καθενος :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε μου, θα το ψάξω με το mobile να κάνω το update. κάτι για brickάρισμα που άκουσα ισχύει? ή αυτό ήταν μόνο για root ?

 

 

αν περάσω παπάδες στο κινητό τώρα και κάνω μετά το update θα χάσω τα προγράμματα?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει μια πιθανοτητα να μπρικαρει

αν συμβει αυτο το στελνεις στο σερβις της lg και στο στελνουν ετοιμο αναβαθμισμενο ειναι στην εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

Ποια Rom και με ποιο Kernel θα προτινατε να βαλω στο Optimus one ωστε να εχει καλυτερη μπαταρια?Περασα στο κινητο της κοπελας μου την CyanogenMod 7.1-RC1 και δεν εχω περασει καποιον συγκεκριμενο Kernel κ βλεπουμε οτι το κινητο θελει καθε βραδυ της ιδιας μερας φορτισμα(ελαχιστη χρηση κανει πιο πολυ τηλεφωνα αντε κ κανα mail και sms οπως επισης εχει κλειστα τα παντα wifi 3g gps και ολα τα λοιπα που καταναλωνουν τη μπαταρια)...κανεις καμια προταση???...

Smartphone : iPhone 3G / iPhone 4 / Samsung Galaxy S2 / iPhone 4s / Samsung Galaxy S3 / iPhone 5 / iPhone 5s / iPhone 6

Tablet : iPad 2 32GB + 3G / Motorola Xoom Wifi only / iPad mini 64GB

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει μια πιθανοτητα να μπρικαρει

αν συμβει αυτο το στελνεις στο σερβις της lg και στο στελνουν ετοιμο αναβαθμισμενο ειναι στην εγγυηση

 

 

 

Για τα MMS τι πρέπει να κάνω? Ενεργοποιώ τα δεδομένα και περιαγωγής που έχει στις ρυθμίσεις των δικτύων? Είναι ανάγκη? Έστειλα αίτημα για MMS αλλά ακόμα να μου έρθουν οι ρυθμίσεις, και κοιμούνται όλοι τώρα δε μπορώ να τεστάρω τα MMS...

 

 

btw έκανα μια απόπειρα με το support tool της LG αλλά έφαγε σκάλωμα όταν πάτησα update και το παράτησα για τώρα... Συγκεκριμένα έδειχνε να έχει κολλήσει στα 2/5 της μπάρας. Κανά 2λεπτο περίμενα. θα συνέχιζε κανονικά?

Edited by NecroDemonNZXT
Link to comment
Share on other sites

Ποια Rom και με ποιο Kernel θα προτινατε να βαλω στο Optimus one ωστε να εχει καλυτερη μπαταρια?Περασα στο κινητο της κοπελας μου την CyanogenMod 7.1-RC1 και δεν εχω περασει καποιον συγκεκριμενο Kernel κ βλεπουμε οτι το κινητο θελει καθε βραδυ της ιδιας μερας φορτισμα(ελαχιστη χρηση κανει πιο πολυ τηλεφωνα αντε κ κανα mail και sms οπως επισης εχει κλειστα τα παντα wifi 3g gps και ολα τα λοιπα που καταναλωνουν τη μπαταρια)...κανεις καμια προταση???...

 

Με εργοστασιακή rom (2.3) και χρήση μόνο τηλεφωνίας (με ακουστικό bluetooth) (αλλά αρκετή ομιλία) εδώ κρατάει πάνω από 2 μέρες σίγουρα.

 

btw έκανα μια απόπειρα με το support tool της LG αλλά έφαγε σκάλωμα όταν πάτησα update και το παράτησα για τώρα... Συγκεκριμένα έδειχνε να έχει κολλήσει στα 2/5 της μπάρας. Κανά 2λεπτο περίμενα. θα συνέχιζε κανονικά?

 

Αυτό συνήθως μένει αρκετή ώρα στο 55% και μετά φτάνει στο 100% πολύ γρήγορα.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Είμαι κάτοχος του Optimus one εδώ και ενάμιση μήνα και σχεδόν από τη δεύτερη βδομάδα που το έχω άρχισε να βάζει σκόνη κάτω απ΄την οθόνη στο κάτω αριστερά μέρος. Τηλεφώνησα στην αντιπροσωπία της Lg για να το πάω για καθαρισμό και ο υπεύθυνος που μίλησα μου είπε ότι η σκόνη δεν καλύπτεται από την εγγύηση επειδή μπορεί να το προκάλεσα μόνος μου και ότι πρέπει να πληρώσω αν το πάω στο σέρβις.

Θα ήθελα να ήξερα οι υπόλοιποι που αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα - που απ' ότι διαβάζω είναι αρκετοί - την ίδια αντιμετώπιση είχαν; Χρειάστηκε να πληρώσουν για το καθαρίσουν απ' τη σκόνη;

 

Κανένας δεν το έχει στείλει για καθάρισμα στο σέρβις;

Link to comment
Share on other sites

Με εργοστασιακή rom (2.3) και χρήση μόνο τηλεφωνίας (με ακουστικό bluetooth) (αλλά αρκετή ομιλία) εδώ κρατάει πάνω από 2 μέρες σίγουρα.

 

 

 

Αυτό συνήθως μένει αρκετή ώρα στο 55% και μετά φτάνει στο 100% πολύ γρήγορα.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

 

 

Πρώτα το "κόλλημα", τώρα δε μπορεί με τίποτα το πρόγραμμα να δει το κινητό ενώ έκανα τις ίδιες κινήσεις με πριν. Υπάρχει πιο εύκολος τρόπος από τις @@ιες της LG? Δε πρόκειται να το πειράξω ακόμα αφού μ έχει βγάλει έτσι τη πίστη!

 

Επίσης, για να λαμβάνω/στέλνω MMS, ποιες ρυθμίσεις στα ασύρματα δίκτυα πρέπει οπωσδήποτε να έχω ανοιχτά?

Edited by NecroDemonNZXT
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα τη βοήθεια σας σήμερα πέρασα και εγώ στο κινητό μου την custom rom άλλα παράτησα ότι το κινητό δεν μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας... υπάρχει κάποιο tip που πρέπει να ακολουθήσω????

 

Προφανώς πέρασες custom ROM που δεν συνεργάζεται με την baseband σου...

Ποια έκδοση λογισμικού είχες πριν περάσεις την custom ROM και ποια πέρασες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...