Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα .. μετά την αναβάθμιση ( Android 2.3.3) έχω ένα πρόβλημα.. όταν κάνω αναζήτηση στον τηλεφωνικό κατάλογο μου βγάζει το πληκτρολόγιο του τηλεφώνου και όχι το qwerty. Το αλλάζω αλλά όταν το κλείνω το βράδυ και το ανοίξω πάλι ξαναγυρίζει στο πληκτρολόγιο του τηλεφώνου και μου έχει σπάσει τα νεύρα. Το έχει αντιμετωπίσει και άλλος ? μήπως υπάρχει λύση?

Ευχαριστώ......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι και άλλα παιδιά το παρατήρησαν. Δοκίμασε κάποιο άλλο πληκτρολόγιο αν θες από market. Δεν ξέρω αν έχει βρεθεί λύση για το συγκεκριμένο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μετα την τελευταια αναβαθμηση

1. ενα μεγαλο SMS το μετατρεπει σε MMS, Υπαρχει ρυθμιση? Ξερει καποιος? Μιλαμε για την ενσωματωμενη εφαρμογη SMS

2. Να προσθεσω πως μολις γραφω SMS Ελληνικα και μετρα τους χαρακτηρες μετα τον 5ο απο 160 περιπου γυριζει στους 60!!!. Πως το αντιμετωπιζετε. Εχουμε δηλ SMS των 60 χαρακτηρων?

Edited by jns
Link to comment
Share on other sites

Καποια παιχνιδια δεν παιζουν ενω υποτιθεται θα επρεπε να παιζουν οπως NFS ΝΟVA κ αλλα,μηπως θα πρεπει να εγκαταστησω τιποτα ωστε να παιξουν -αλλα παιχνιδια παιζουν.
Link to comment
Share on other sites

Από όταν πέρασα σε Gingerbread έχω πρόβλημα με δυο εφαρμογές.

 

1. Το battery minder έχει αρχίσει να κρασάρει μερικές φορές και πολύ συχνά κολλάει, δηλαδή δείχνει ένα σταθερό ποσοστό της μπαταρίας ενώ αυτή πέφτει και άλλο (ή ακόμα και όταν τη φορτίζω αυτό επιμένει να δείχνει το ίδιο νούμερο).

Χρησιμοποιεί κανείς το battery minder να μου πει αν έχει το ίδιο φαινόμενο;

 

2. Το widget του connection manager τα έχει κυριολεκτικά παίξει. Μερικές φορές κάνω disable το 3G και εξακολουθεί να δουλεύει, το κάνω enable και σταματάει.... Και το κακό είναι ότι όταν το πιάσει, δε μπορώ να το επιλύσω με κανένα τρόπο εκτός από επανεκκίνηση της συσκευής.

Συμβαίνει και σε κανέναν άλλο;

το ιδιο προβλημα εχω μονο που για μπαταρια εχω αλλο προγραμμα ανδροιντ μπουστερ

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

παντος εγω παρατηρω μίωση στην διαρκεια της μπαταριας!!!

 

Αυτό λέμε.

Πάντως εγώ αν μπορούσα, θα το γύριζα στην προηγούμενη έκδοση.

Γίνεται αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που εγκατεστησα την 2.3, δε μου βγαζει το μενου της CosmOTE (εφαρμογη SIM, εξυπηρετηση πελατων κλπ. εχω SIM 2σε1). Εχει κανεις αλλος παρομοιο προβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που εγκατεστησα την 2.3, δε μου βγαζει το μενου της CosmOTE (εφαρμογη SIM, εξυπηρετηση πελατων κλπ. εχω SIM 2σε1). Εχει κανεις αλλος παρομοιο προβλημα;

 

Oυτε στης wind μπαινει πλεον, αλλα γιατι θες να μπαινει?

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Καποια παιχνιδια δεν παιζουν ενω υποτιθεται θα επρεπε να παιζουν οπως NFS ΝΟVA

 

αυτο δεν επαιζε και με τη 2.2 που το ειχα δοκιμασει. δεν υποστηριζεται η αναλυση του αρχικου βιντεο intro και σε πεταει εξω

Link to comment
Share on other sites

ξεχνασα να σας ενημερωσω. μετα την αναβαθμιση σε 2.3.3 εχω 160 χαρακτηρες στα ελληνικα :D

 

γλυτωσα την επιπλεον εφαρμογη. αυτα ειναι :!:

 

Πως το κανεις? εμενα ξεκινα με 160 και μετα την 5η πληκτρολογηση γυριζει σε 60...

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις του sms αν έχεις επιλογή "input method " γύρισε την στο GSM alphabet.

 

 

Sent from my blazing fast GS2

 

GSM alphabet??? Που υπαρχει τετοια ρυθμιση στο LGO1?

Link to comment
Share on other sites

τα παιχνιδια που ανεφερα τα παιζει το κινητο το εχω δει σε πολλα ξενα σαιτ.

για να μεγαλωσω το χωρο του τηλεφωνου θα πρεπει να κανω root σωστα ?

τηλεφωνο γεμισε κ καρτα ειναι αδεια κ ενω πηγα πολλα apps καρτα αλλα δεν μετακινουνται.

Link to comment
Share on other sites

για να μεγαλωσω το χωρο του τηλεφωνου θα πρεπει να κανω root σωστα ?

τηλεφωνο γεμισε κ καρτα ειναι αδεια κ ενω πηγα πολλα apps καρτα αλλα δεν μετακινουνται.

 

Αυτό θέλω να ρωτήσω κι εγώ.

Που βρίσκουμε πρόγραμμα και οδηγίες για ρούτ και ποιά προγράμματα διαγράφουμε please ? :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να ρωτήσω κι εγώ.

Που βρίσκουμε πρόγραμμα και οδηγίες για ρούτ και ποιά προγράμματα διαγράφουμε please ? :(

 

Διάβασε στις προηγούμενες σελίδες αναφέρεται αναλυτικα

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα μολις χτες το Οptimus το οποιο περιττο να πω μου αρεσει ηδη παρα πολυ!!!!

εχω ομως ορισμενα θεματακια (καθοτι και λιγο στοκος με τα τα κινητα:O)....

 

 

προσπαθω να βαλω ενα mp3 ως ηχο κλησης.παω στο think free office φτιαχνω τους αντιστοιχους φακελους οπως εγραφε καποιος πιο πανω και περναω τα mp3. ωστοσο οταν παω στις ρυθμισεις των ηχων κλησης δεν υπαρχει μεσα στη λιστα.βρισκω μονο τα εργαστασιακα.καταφερα να το βαλω εναν αλλον ηχο κλησης αλλα μεσω της μουσικης και αφου το κρατησα παρατεταμενα.πως μπορω να αλλαξω και τον ηχο sms αντιστοιχα??και πως μπορω να τα βλεπω μεσα στους ηχους κλησης κανονικα??

 

πως μπορω να οργανωσω λιγο τις εφαρμογες μου και να βλεπω τι ακριβως υπαρχει στην μνημη του κινητου και τι στην καρτα??

 

επισης πριν λιγο μιλουσα στο τηλεφωνο και ξαφνικα παγωσε,σκαλωσε και αναβοσβηναν φωτακια.το εκλεισα το ξαναανοιξα και ολα οκ.να ανησυχησω??ειναι δυο ημερων ολοκαινουργιο και μου φανηκε κουλο.

 

συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα και ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Oυτε στης wind μπαινει πλεον, αλλα γιατι θες να μπαινει?

 

Διοτι μεσω αυτου του μενου κανω εναλλαγη απο τη μια γραμμη στην αλλη! Μου ειναι απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα reboot και μετα θα σου εμφανιστουν. Οσο για το αλλο αλλαξε καρτα μνημης και κανε αναβαθμιση στην 2.3

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα reboot και μετα θα σου εμφανιστουν. Οσο για το αλλο αλλαξε καρτα μνημης και κανε αναβαθμιση στην 2.3

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

 

αυτο πηγαινε στην δικη μου απορια??αν ναι φαντασου ποσο ασχετη ειμαι,αφου δεν ξερω καν πως κανουν reboot...και για να ειμαι ειλικρινης ουτε αναβαθμιση ξερω να κανω..παντα καποιος αλλος μου εφτιαχνε τα κινητα μου και τωρα ψαχνω μονη μου....:O

Link to comment
Share on other sites

δε χρειαζεται να αλλαξει καρτα για τις επανεκκινησεις, η αναβαθμιση μονο αρκει

 

αν και μια καρτα ειναι τελικα αρκετα φθηνη αν θελει παραπανω χωρο , γιατι η στοκ και μικρη ειναι και τραγικα αργη τελικα

 

καταλαβαινω οτι ειναι ενα budget phone και σε αρκετα σημεια προσπαθησαν να μειωσουν το κοστος (και ευτυχως σε αρκετα οπως μπαταρια/ram υπηρξαν "γενναιοδωροι" για τα δεδομενα της κατηγοριας) , ομως δε νομιζω οτι θα πειραζε κανενα να ειχε μια καλυτερη και μεγαλυτερη sd και ας μετακυλουσαν το κοστος σε μας τους καταναλωτες

 

αν δηλαδη μια καρτα των 8GB κανει 10 ευρω σε ελληνικο μαγαζι, φανταζομαι οτι σε αυτους σε μαζικη παραγωγη θα κοστιζε καποια ελαχιστα ευρω , ισως και cent

οποτε δε βρισκω το λογο να ερχεται το τηλεφωνο με αυτη τη ξεφτιλα στης samsung μεσα :O

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγορασα το κινητό και μπορώ να πς ότι μου αρέσει πολυ, αλλα εχω παρατηρήσει κατι το οποίο με ανησυχεί οτι μαλλον θα χρειαστει σερβις και θα ήθελα να μάθω αν και άλλοι εχουν αντιμετωπίσει το προβλημα.

Κατ'αρχήν το κινητο είναι καθαρό απο εφαρμογές και καινούριο (1 1/2 εβδομάδα) και αναβαθμισμένο 2.3.3 android, v20c έκδοση.

Όλα καλα ωσπου ξαφνικα το κινητο εκει που ήταν ανοιχτο (δεν το λειτουργούσα εκείνη τη στιγμή) πάω να το χρησιμοποιήσω και δεν ανταποκρίνεται, η οθόνη δεν ανάβει καν, τα πλήκτρα δεν κάνουν κάτι αλλα ούτε και το on/off button, οπότε λεώ να βγάλω την μπαταρία και να δω τι γίνεται. το κινητό άναψε αλλα από τότε μου έχει συμβεί άλλες 2 φορές.

το έχει παρατηρήσει κάποιος αυτό? χρειάζεται σέρβις?

Link to comment
Share on other sites

αυτο πηγαινε στην δικη μου απορια??αν ναι φαντασου ποσο ασχετη ειμαι,αφου δεν ξερω καν πως κανουν reboot...και για να ειμαι ειλικρινης ουτε αναβαθμιση ξερω να κανω..παντα καποιος αλλος μου εφτιαχνε τα κινητα μου και τωρα ψαχνω μονη μου....:O

 

Reboot είναι η επανεκκίνηση, σβήνεις και ανάβεις το κινητό. ;)

Μέσα στην κάρτα μνήμης σου θα βρεις έναν φάκελο "LG PC Suite". Μέσα αυτός θα έχει ένα πρόγραμμα, κάνε το εγκατάσταση. Μετά μέσω αυτού, πολύ απλά μπορείς να κάνεις την αναβάθμιση λογισμικού. :)

Link to comment
Share on other sites

Reboot είναι η επανεκκίνηση, σβήνεις και ανάβεις το κινητό. ;)

Μέσα στην κάρτα μνήμης σου θα βρεις έναν φάκελο "LG PC Suite". Μέσα αυτός θα έχει ένα πρόγραμμα, κάνε το εγκατάσταση. Μετά μέσω αυτού, πολύ απλά μπορείς να κάνεις την αναβάθμιση λογισμικού. :)

το εκανα και παλι δεν μου τα εμφανιζει......

και θα ψαξω μεσα απο το think free office??

αν το παω σε κανενα γερμανο να μου το αναβαθμισουν εκεινοι να τελειωνει η υποθεση??γιατι οταν λεω οτι ειμαι ασχετη το εννοω!!τοση ωρα διαβαζα τα δικα σας posts και κατι ψιλα καταφερα βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

Με μια μικρη ερευνα προσεξα πως σε πολλους χρηστες που εχουν βαλει τη 2.3 (οχι απαραιτητα στο LG) λειπει η εφαρμογη SIM Toolkit. Μπορουμε να τη βρουμε πουθενα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...