Jump to content

Συγχρονισμός μέσω Wi-Fi


gkp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Diavasa ta post edo mesa kai prospathisa na vro lisi sto provlima mou

Exo ena Modem tis D-Link to DSL-G664T kai prospatho na sindetho epano tou me to neo mou PPC to XDA Atom Exec....... Dokimasa arketa pragmata simfona me ta legomena edo mesa alla den mporesa na sindetho.

An kapoios filos exei sxetiki empiria as mou apantisi mipos kai vro kamia lisi.

Efxaristo......!

 

Kanenas Xristianos Na me Voithiseiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

:cold: :dizzy: :secret:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 282
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kanenas Xristianos Na me Voithiseiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

:cold: :dizzy: :secret:

 

Εγώ κατάφερα να πετύχω WiFi σύνδεση του Dell x51v (με WPA encryption) στο Zyxel 662HW. Οι ρύθμίσεις στο ppc ήταν εύκολες με μόνη δυσκολία ότι έγραφα με το χέρι έναν έναν τους 63 ascii χαρακτήρες του access key (WPA). Το δυσκολούτσικο είναι να βρείς πώς θα ρυθμίσεις το router.

 

Εκεί λογικά πρέπει να έχεις επιλογές σχετικές με WLAN. Εαν παίζει το επιτραπέζιο pc σωστά με το ρούτερ τότε δεν υπάρχει κάποιος λόγος να μην παίζει το ppc. Εγώ στο ρούτερ του έχω πεί να μοιράζει αυτόματα ips στα εκάστοτε connected devices (μεταξύ αυτών και το ppc) (DHCP server).

Link to comment
Share on other sites

File mou mporeis na mou peis tis rithmiseis pou exeis valei ston routers sou

Den ksero an einai idies oi epiloges pou exoume o kathenas sto diko tou...

alla an thes mou grafeis ti eevales esi na dokimaso ki ego pali giati akomi den katafera na sindetho epano tou.

pantos exo paei se kapoio polikatastastima edo stin thessaloniki kai psaxnontas na vro kapoio accsess point vrika ena kai sindethika katefthian epano tou kai serfarisa kiolas sto internet........

Meta apo afto to peristatiko pistevo akradanta oti ftene oi rithmiseis sto D-Link mou......!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κανει το εξης για να μην τα πολυμπερδευω τα πραγματα

εχω δηλωση στο ρουτερ μονο ποιες mac address θα περνανε και τιποτα αλλο, ουτε encryption ουτε τιποτα αλλο οποτε ξεμπερδευεις αμεσα και εχεις και πολυ καλο επιπεδο ασφαλειας

Sudamerica Grace-Tchen Tchen

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To dokimasa kai afto alla otan grafo tin mac address sto paidio tou router mou leei oti den tin grafo sosta kai oti prepei na exei kapoia diaxoristika sta noumera ta opoia den vlepo ekei pou diavazo tin Mac address apo to ppc mou....!!!!
Link to comment
Share on other sites

ψαξου καλυτερα στο ππσ σου και θα βρεις την πραγματικη mac address, δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να ειναι διαφορετικη,

κοιτα να δεισ αν εχει κανενα διαγνωστικο προγραμμα το ππσ σου οπου ελεγχει διαφορες παραμετρους, εκει στον ελεγχω του wifi κανονικα θα σου την δειχνει

εγω εχω ενα hp και ιδρωσα λιγο μεχρι να την βρω, στην αρχη νομιζα οτι ηταν μια αλλη χωρις διαχωριστικα, αλλα με περισσοτερο ψαξιμο τελικα την βρηκα

απλα ψαξε περισσοτερο στο ππσ

Sudamerica Grace-Tchen Tchen

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Paidia gia sas!

Exw teleutea parei to spv 600 tis orange (i-mate jammin) to allaxane gia tin eteria ...spudazw agglia ke ime apo kipro ke an xerei kapios pos mporw na kanw sync me wi-fi me to laptop m ?

 

Euxaristw!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ενώ έχω σύνδεση με το pc απο το ppc, όταν πάω να ανοίξω κάποια σελίδα μου λέει page cannot be found.

Τι κάνω λάθος?

http://img524.imageshack.us/img524/5403/screenhunter2yr1.jpg' alt='screenhunter2yr1.jpg'>

Link to comment
Share on other sites

agorasa to zyxel 660HW , enw me to robotics 9106 sindeotan me wifi kanonika kai amesos το pda mou me to zyxel den mporesa akoma.enw to vriskei grafei sineheia sindesi kai den sindeete. to laptop mou to vriskei kanonika ara malon kapia rithmisi fteei gia to tytn. to diktio ine elefthero hwris klidoma. opios mporei as voithisei parakalw.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταφέρει να συνδεθώ ασύρματα στο internet από το Access Point του σπιτιού μου. To laptop μου συνδέεται ΟΚ, oι ρυθμίσεις του ΙPAQ WPA-PSK/TKIP και το κλειδί ΟΚ αλλά δε μπαίνει με τιποτα (φυσικά εννοείται ότι το SSID του δικτύου μου φαίνεται στο IPAQ που κάνει όμως συνεχώς disconnect).

 

Έχει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση κάπου?

Όποιος γελάει όταν όλα πάνε στραβά, έχει βρει κάποιον να "του τα φορτώσει". :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Πρόσφατα αγόρασα έναν Acer Aspire serie 3050 (συγκεκριμένα τον 3053).

Προσπαθώ να συνδεθώ με WiFi στο ίντερνετ αλλά ενώ βλέπει τον πάροχο και την ασύρματη σύνδεση (μου γράφει κάτω δέξια τα χαρακτηριστικά της σύνδεσης) ΔΕΝ συνδέεται! Δεν κατεβάζει καμιά σελίδα κι ας γράφει στην ποιότητα του σήματος πολύ καλό!

 

Επίσης έχει και bluetooth αλλά και εκεί τα ίδια... Ενεργοποιώ στο κινητό το bluetooth αλλά δεν το βλέπει το laptop ούτε φυσικά και το κινητό το laptop... (Πιθανόν να μην έχει το bluetooth, και να υπάρχει μόνο ο διακόπτης.... άλλωστε δεν ανάβει το led και απο ότι είδα στο διαδίκτυο το επισημαίνουν και άλλοι χρήστες...) Το δοκίμασα με usb bluetooth και είναι οκ!

 

Ομως το WiFi το έχει το laptop, ανάβει το led και απο τη διαχείριση συσκευών δείχνει να λειτουργεί κανονικά!

Εχω απενοργοποιήσει zonealarm & antivirus αλλά μια απο τα ίδια!!!

 

Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώ.

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Mporw na sindesw to laptop me to internet mesw kalwdiou kai meta ftiaxnontas ena wi-fi diktyo na sindeomai me to ppc sto internet? exw prospathisei alla dn ta katafera, i sindesi pou exw einai ISDN
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

σημερα εκανα το εξης : ειμουν καπου στο κεντρο της αθηνας και ανοιξα το wifi . μου εβγαλε σαν να μου αναγνοριζε διαφορα δικτυα , αλλα τα χαρακτηριζε ασφαλη και αλλα οχι . εκανα εκει κατι αλχημειες να δω αν μπορω να συνδεθω σε καποιο εδειχνε οτι εμπαινε , ανοιγα τον explorer αλλα τζιφος...

να κανω καποιες ερωτησεις , διοτι ειμαι ασχετος .

κατ' αρχας υπαρχει η δυνατοτητα να συνδεθω ετσι στον δρομο (συγκεκριμενα ειμουν κοντα στο πολυτεχνειο που ειναι τα κομπιουτερομαγαζα) και αν ναι , πως??

αν ναι υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα αναμεσα στα ασφαλη και μη δικτυα??

παιδια σας παρακαλω φωτιστε με!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αν δεν εμπαινες τοτε τα δικτυα αυτα ηταν κλειδωμενα,

μονο αν βρεις καποιο ξεκλειδωτο μπορεις να συνδεθεις και να σερφαρεις αλλιως θα δειχνει οτι συνδεεσαι αλλα ανοιγμα σελιδας γιοκ!

Sudamerica Grace-Tchen Tchen

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καπως ετσι, εκτος αν βρεις ξεκλειδωτο δικτυο πραγμα σπανιο, νομιζω οτι εκτος απο συνταγμα πρεπει να εχει και σε αλλα σημεια athens wifi

Sudamerica Grace-Tchen Tchen

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

σημερα εκανα το εξης : ειμουν καπου στο κεντρο της αθηνας και ανοιξα το wifi . μου εβγαλε σαν να μου αναγνοριζε διαφορα δικτυα , αλλα τα χαρακτηριζε ασφαλη και αλλα οχι . εκανα εκει κατι αλχημειες να δω αν μπορω να συνδεθω σε καποιο εδειχνε οτι εμπαινε , ανοιγα τον explorer αλλα τζιφος...

να κανω καποιες ερωτησεις , διοτι ειμαι ασχετος .

κατ' αρχας υπαρχει η δυνατοτητα να συνδεθω ετσι στον δρομο (συγκεκριμενα ειμουν κοντα στο πολυτεχνειο που ειναι τα κομπιουτερομαγαζα) και αν ναι , πως??

αν ναι υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα αναμεσα στα ασφαλη και μη δικτυα??

παιδια σας παρακαλω φωτιστε με!!!

Δεν είναι ασφαλή η ανασφαλή αλλά με ασφάλεια δηλαδή προστατευμένα που χρειάζεται κωδικός γιά να συνδεθείς η χωρίς ασφάλεια που συνδέεσαι ελεύθερα. :cry: :p

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας υπαρχει η δυνατοτητα να συνδεθω ετσι στον δρομο (συγκεκριμενα ειμουν κοντα στο πολυτεχνειο που ειναι τα κομπιουτερομαγαζα) και αν ναι , πως??

 

An epi pradigmati syndetheis se ena mh asfales (xekleidwto diktuo xwris wep h wap ) kai den exeis to ip ths gateway tou ekastote router den mporeis na deis Internet. Ekei tha prepei na kaneis mantepsies kai na gnwrizeis ek twn proterwn tis default ip pou pernei o kathe router (kapoioi afhnoun sto SSid to default name tou router (px 3com)).. Tote kai me arketh tyxh panta an baleis karfwta thn ip isws deis internet :cool:

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως τα λες καλητερα να παω να παιξω κανενα τζοκερ !!!

ευχαριστω πολυ παιδια!παντως σημερα ειμουν στην Β. Σοφιας απεναντι απο το μεγαρο και μπηκα κανονικα!!!

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως τα λες καλητερα να παω να παιξω κανενα τζοκερ !!!

ευχαριστω πολυ παιδια!παντως σημερα ειμουν στην Β. Σοφιας απεναντι απο το μεγαρο και μπηκα κανονικα!!!

 

Αn to piaseis mhn xechaseis ton kalo minotavro pou se proetrepse na to kaneis (den thelw polla mono afto)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να συνδέσουν το ppc με υπολογιστή mac ο οποίος διαθέτει Wi-Fi και θέλουν να έχουν internet στο ppc ας ακολουθήσουν τα παρακάτω βήματα

 

Ανοίγουμε τα System Preferences, πάμε Sharing, επιλέγουμε από τα τρία tabs το ίντερνετ. Σε κάποιο σημείο έχει ένα box από εκεί επιλέγουμε από που να πέρνει σύνδεση και ακριβώς από κάτω με ποιό τρόπο να την μοιράζει. Πατά με σταρτ και είμαστε έτοιμοι!!!!

 

Ανοίγουμε το wi-fi στο ppc και μετά επιλέγουμε το δύκτιο :D

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

na rotiso kati eimai katoxos enos artemis kai den exo idea peri wifi. thelo loipon na rotiso dyo pragmata katarxas an vretho se xoro pou iparxei hot spot dld parexete wifi pos sindeomai? apla anoigo to wifi kai vriskei aytomata ayto ta diathesima diktia? kai an kserei kaneis an iparxei eleythero wifi sto el venizelos? thanks anyway!!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...