Jump to content

Συγχρονισμός μέσω Wi-Fi


gkp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

na rotiso kati eimai katoxos enos artemis kai den exo idea peri wifi. thelo loipon na rotiso dyo pragmata katarxas an vretho se xoro pou iparxei hot spot dld parexete wifi pos sindeomai? apla anoigo to wifi kai vriskei aytomata ayto ta diathesima diktia? kai an kserei kaneis an iparxei eleythero wifi sto el venizelos? thanks anyway!!!!

An einai elefthero se afhnei na mpeis dinontas sou thn pistopoihsh (opws sto syntagma)

Sto El Ven einai kelidwmeno kai mpaineis agorazwntas proplhrwmenes kartes apo kapoio stand ekei..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 282
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως έυκολα συνδέθηκα μέσω wlan με το router zyxel 660hw/63 απλά βάζοντας ssid χωρίς pass.Αν βάλω pass δεν μπορεί να συνδεθεί διότι λέει πως δεν βάζψ σωστό κωδικό. Μόλις το λύσω θα σα ςπω νεότερα.

Σε απόσταση 25 μέτρων με τοίχο ενδιάμεσα η γραμμή κρατιέται πάνω από το 60% και το buffering παραμένει σταθερό.

qtek 2020i το ppc.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενας φιλος μου εχει το P990 το οποιο διαθετει wifi. Εγω εχω το htc p3300 το οποιο εχει wifi. Μπορω να ανταλαξω με wifi αρχεια μ αυτον τον φιλο μου. πχ οπως με bluetooth? Η ισχυει μονο για wifi δικτυα με υπολογιστες?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!Καινούργιος κάτοχος Άρτεμης και δεν την παλεύω άλλο!Δεν λέει να μπεί το άτιμο στο νετ μεσω wi-fi με τίποτα!Κλασικά:Ισχύς σήματος ξαιρετικό,Ταχύτητα 11Mbps,αλλά ο΄θτε αρχεία μπορώ να δώ ούτε ιντερνετ!Αν μπορε κανείς να γράψει κα'να how to θα του ήμουν ιδιαίτερα υποχρεομένος!Α,ξέχασα,το λαπτοπάκι έχει ενσωματομένο wi-fi και δεν χρησιμοποιώ ρούτερ γιατί συνδέομαι με dial up!Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!
Αγαπάτε Αλλήλους
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!Καινούργιος κάτοχος Άρτεμης και δεν την παλεύω άλλο!Δεν λέει να μπεί το άτιμο στο νετ μεσω wi-fi με τίποτα!Κλασικά:Ισχύς σήματος ξαιρετικό,Ταχύτητα 11Mbps,αλλά ο΄θτε αρχεία μπορώ να δώ ούτε ιντερνετ!Αν μπορε κανείς να γράψει κα'να how to θα του ήμουν ιδιαίτερα υποχρεομένος!Α,ξέχασα,το λαπτοπάκι έχει ενσωματομένο wi-fi και δεν χρησιμοποιώ ρούτερ γιατί συνδέομαι με dial up!Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

 

 

To παρακάτω tutorial έχει να κάνει με το πως μπορειτε να μοιρασετε την wifi συνδεσή σας στο ppc σας δίνοντας έμφαση στην υλοποίηση ad-hoc network, η οποία αν και συναντάτε σπανιότερα πονοκεφαλιάζει πολλούς home users που δεν διαθέτουν Wirelles router , αλλα ενα laptop με ενσωματομένο Wi-Fi και ενα απλό ενσύρματο ΑDSL router ..

 

Η ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ WIRELLES ROUTER

 

Αν τα μηχανάκια μας συνδέονται μεταξύ τους μέσω ενός wirelles router τότε πολύ απλά δίνουμε στον router να μοιράζει IP μεσω DHCP και αυτό ηταν όλο...

 

Ο ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑD-HOC WIRELLES NETWORK

 

Μέσω του IS των Windows XP θα βάλουμε καρφωτές ΙΡ's στο "Wirelles" ad hoc δικτυο μας .

 

Με λίγα λόγια τα ip εχουν οπως παρακάτω παραδειγμα που περιγραφω και παιζει απροσκοπτα εδω και πολύ καιρό ...

 

Ρυθμίσεις

 

Εthernet router

 

ΙP: 192.168.1.254 (Αυτόματος DHCP Server)

 

 

PC

 

Στην ethernet card τσεκαρουμε αν εχουν αποδοθει σωστα οι ρυθμίζεις του διξτυου απο τον DHCP (local connection) θα πρεπει να ειναι καπως ετσι

 

ΙΡ:192.168.1.64

Subnet Mask: 255.255.255.0

Default Gateway: 192.168.1.254

DNS Server 192.168.1.254

 

στην wifi card παμε και δινουμε Χειροκινητα

ΙΡ: 192.168.0.1

Subnet Mask: 255.255.255.0

Default Gateway: 192.168.1.254

DNS Server 192.168.1.254

 

 

Στο ΡΡC μας

 

Παμε ρυθμιζεις και στο ethernet cards (εκει που λεει wirelles)δινουμε και πάλι χειροκινητα

 

ΙΡ: 192.169.0.3

Subnet Mask: 255.255.255.0

Default Gateway 192.168.0.1

DNS Server 192.168.0.1

 

Κανουμε ενα ping για να δουμε οτι ολα ειναι ΟΚ και μετα μεσα απο το PC μοιραζουμε την συνδεση που εχουμε στο PC (Internet Sharing) μέσα απο το Setup a Home Νetwork

 

Tέλος

Πάμε και ρυθμίζουμε μέσω του Wizzard που μας παρέχουν τα ΧΡ στο Μy Network -->Setup a Wirelles Νetwork for a Ηome or small office το wirelles network (Ονομα SSID) που θα συνδεσουμε τις 2 συσκευες μεσω wep shared (λογο συμβατότητος) και ειμαστε ΟΚ..

 

=========================================================

 

Για ανταλλαγή αρχείων μεταξύ PPC + PC (Desktop ή Notebook) κάνουμε τα παρακάτω:

 

Απαιτείται προυπάρχουσα εγκατάσταση δικτύωσης καθώς και να έχετε ενεργοποιήσει το file sharing των windows και να εχετε κάνει share τον φάκελο που θέλετε να δει το ppc σας στο δίκτυο.

 

Απαιτούμενα προγράμματα: Resco File Explorer

 

Απαιτούμενος χρόνος: 2 λεπτά

 

Απο την στιγμή που «βλέπετε» κανονικά δίκτυο απο το ppc σας ανοίγετε το Resco File Εxplorer επιλέγετε My Device (επάνω αριστερά) και επιλέγετε Μy Network --> Menu --> File --> Network--> Map Drive εκεί σας ανοίγει ένα menu με ένδειξη computers near me εκεί κάνετε browse και επιλέγετε το όνομα που εχει το pc σας στο δίκτυο και μετά τον φάκελο που έχετε κάνει share στο δίκτυο ..

 

Με αυτόν τον τρόπο απο εδώ και πέρα θα μπορείτε να αποθηκεύετε και να στέλνετε αρχεία από το ppc σας στο pc και αντίστροφα.

 

Enjoy..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα. Κατοχος του P3300 και νεος χρηστης PPC. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης εκτος απο ενα μικρο προβλημα...

 

Εχω στο σπιτι μου ενα wireless router USRobotics 9108 και συνδεω ενα laptop και ενα desktop (και ενιοτε και ενα PS2). Καταφερα ευκολα να δω το δικτυο μου και με το P3300 αλλα παρατηρησα κατι περιεργο: αφου συνδεθω, παρω IP κλπ ανοιγω τον IE και βλεπω κανονικα σελιδες. Μετα ομως απο ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα (οπως το εκτιμω γυρω στα 5-10 min) που ειναι ιδιο καθε φορα, ο ΙΕ σταματει να κατεβαζει σελιδες (μενει στο "Εντοπισμος...") και μετα ουτε το MSN δουλευει ουτε το skype κλπ. Το εικονιδιο μου δειχνει οτι εχω σημα ομως, και στις ρυθμισεις βλεπω κανονικα το SSID, την IP μου, την ενταση του σηματος κλπ).

Αν κλεισω το wifi στο P3300 και το ξανανοιξω ξαναβλεπω internet παλι για το ιδιο χρονικο διαστημα.

 

Το ωραιο ειναι οτι αν δεν ανοιξω τον IE αλλα μονο το skype δουλευει κανονικοτατα (δοκιμασα ενα session σχεδον μια ωρα, μεχρι που ζεσταθηκε το μηχανημα, χωρις να σταματησει καθολου η συνδεση), το ιδιο και αν κανω streaming audio στον media player.

 

Σε αντιστοιχο thread στο forum.xda-developers.com (και για το Artemis παλι) ειδα οτι και με αλλους browsers παρατηρειται αυτη η συμπεριφορα.

 

Εχω ψαξει αρκετα τις ρυθμισεις και στο router (απενεργοποιησα τελειως τη security, εβαλα WER, WPA, WPA2, αλλαξα καναλια και αλλα παλαβα) αλλα δεν κανει καμια διαφορα. Στο P3300 πειραματιστηκα λιγο με τα διαφορα settings στο wifi κλπ. αλλα και εκει καμια διαφορα.

 

Δεν εχω δοκιμασει ακομη σε αλλο δικτυο.

 

Θα ηθελα να ρωτησω εαν εχει καποιος αλλος παρατηρησει προβλημα στο browsing μετα απο καποιο χρονικο διαστημα... ή τι με συμβουλευετε να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα. Κατοχος του P3300 και νεος χρηστης PPC. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης εκτος απο ενα μικρο προβλημα...

 

Εχω στο σπιτι μου ενα wireless router USRobotics 9108 και συνδεω ενα laptop και ενα desktop (και ενιοτε και ενα PS2). Καταφερα ευκολα να δω το δικτυο μου και με το P3300 αλλα παρατηρησα κατι περιεργο: αφου συνδεθω, παρω IP κλπ ανοιγω τον IE και βλεπω κανονικα σελιδες. Μετα ομως απο ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα (οπως το εκτιμω γυρω στα 5-10 min) που ειναι ιδιο καθε φορα, ο ΙΕ σταματει να κατεβαζει σελιδες (μενει στο "Εντοπισμος...") και μετα ουτε το MSN δουλευει ουτε το skype κλπ. Το εικονιδιο μου δειχνει οτι εχω σημα ομως, και στις ρυθμισεις βλεπω κανονικα το SSID, την IP μου, την ενταση του σηματος κλπ).

Αν κλεισω το wifi στο P3300 και το ξανανοιξω ξαναβλεπω internet παλι για το ιδιο χρονικο διαστημα.

 

Το ωραιο ειναι οτι αν δεν ανοιξω τον IE αλλα μονο το skype δουλευει κανονικοτατα (δοκιμασα ενα session σχεδον μια ωρα, μεχρι που ζεσταθηκε το μηχανημα, χωρις να σταματησει καθολου η συνδεση), το ιδιο και αν κανω streaming audio στον media player.

 

Σε αντιστοιχο thread στο forum.xda-developers.com (και για το Artemis παλι) ειδα οτι και με αλλους browsers παρατηρειται αυτη η συμπεριφορα.

 

Εχω ψαξει αρκετα τις ρυθμισεις και στο router (απενεργοποιησα τελειως τη security, εβαλα WER, WPA, WPA2, αλλαξα καναλια και αλλα παλαβα) αλλα δεν κανει καμια διαφορα. Στο P3300 πειραματιστηκα λιγο με τα διαφορα settings στο wifi κλπ. αλλα και εκει καμια διαφορα.

 

Δεν εχω δοκιμασει ακομη σε αλλο δικτυο.

 

Θα ηθελα να ρωτησω εαν εχει καποιος αλλος παρατηρησει προβλημα στο browsing μετα απο καποιο χρονικο διαστημα... ή τι με συμβουλευετε να κανω.

 

Proswpika den exw parathrhsei kati tetoio me to ad hoc network pou exw spiti..

 

Sto xda pou les oi anafores exoun na kanoun me adhoc h me wifi router ?

Link to comment
Share on other sites

Proswpika den exw parathrhsei kati tetoio me to ad hoc network pou exw spiti..

 

Sto xda pou les oi anafores exoun na kanoun me adhoc h me wifi router ?

 

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Αναφερεται (ενας ειναι ο τυχερος οπως και εγω :wacko: ) σε wifi router.

 

Τωρα μολις παρατηρησα οτι στο xda καποιος προτεινει το εξης:

 

-------------------------------------------------------------------------

make sure under settings/connections you have a a setting called MY ISP, if not then make a new one.

 

then go to settings/connections/advanced and "select networks", make sure BOTH say using "MY ISP"

 

then go to settings/wifi and click on network adaptors and make sure it says "my network card connects to the internet

 

Voila all problems solved !

 

--------------------------------------------------------------------------

 

Εγω ομως στο Ρυθμισεις>Συνδεσεις>Συνδεσεις> εχω μονο "internet" με bold και απο κατω λεει "Προσθηκη νεας συνδεσης modem", "προσθηκη νεας συνδεσης VPN" και "Εγκατασταση Proxy Server".

 

 

Οταν λεει να κανω μια καινουρια συνδεση MY ISP εννοει "Προσθηκη νεας συνδεσης modem"? Αυτο ομως μου ζηταει να επιλεξω καποιο modem μεταξυ Bluetooth, generic IrDa, γραμη GPRS και "Hayes Compatible on COM1".

 

Εχει καποιο απο αυτα σχεση με το wifi?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Αναφερεται (ενας ειναι ο τυχερος οπως και εγω :wacko: ) σε wifi router.

 

Τωρα μολις παρατηρησα οτι στο xda καποιος προτεινει το εξης:

 

-------------------------------------------------------------------------

make sure under settings/connections you have a a setting called MY ISP, if not then make a new one.

 

then go to settings/connections/advanced and "select networks", make sure BOTH say using "MY ISP"

 

then go to settings/wifi and click on network adaptors and make sure it says "my network card connects to the internet

 

Voila all problems solved !

 

--------------------------------------------------------------------------

 

Εγω ομως στο Ρυθμισεις>Συνδεσεις>Συνδεσεις> εχω μονο "internet" με bold και απο κατω λεει "Προσθηκη νεας συνδεσης modem", "προσθηκη νεας συνδεσης VPN" και "Εγκατασταση Proxy Server".

 

 

Οταν λεει να κανω μια καινουρια συνδεση MY ISP εννοει "Προσθηκη νεας συνδεσης modem"? Αυτο ομως μου ζηταει να επιλεξω καποιο modem μεταξυ Bluetooth, generic IrDa, γραμη GPRS και "Hayes Compatible on COM1".

 

Εχει καποιο απο αυτα σχεση με το wifi?

 

Ti na pw re gmt.. tosi wra to exw anoixto edw kai deixnei na doulevei swsta..

:worry:

Link to comment
Share on other sites

Θα μου ηταν πολυ χρησιμο εαν μου ελεγες τι ακριβως συνδεσεις αναφερονται στην καρτελα που λεμε (MY ISP και οτι αλλο) γιατι και εγω θυμαμαι οτι υπηρχαν οταν το πρωτοπηρα αλλα τα εσβησα ολα οταν προσπαθουσα να συνδεθω αρχικα.
Link to comment
Share on other sites

Θα μου ηταν πολυ χρησιμο εαν μου ελεγες τι ακριβως συνδεσεις αναφερονται στην καρτελα που λεμε (MY ISP και οτι αλλο) γιατι και εγω θυμαμαι οτι υπηρχαν οταν το πρωτοπηρα αλλα τα εσβησα ολα οταν προσπαθουσα να συνδεθω αρχικα.

egw logo tou oti den exw router alla ad hoc den exw tipota ekei mesa apo rythmiseis isws kapoio allo paidia po edw nqa mporie na bohthsei.. :(

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να κανω hard-reset για να επαναφερω τις ρυθμισεις που ειχε αρχικα πριν τα πειραξω ολα (ουτε mms εχω, ουτε gprs κλπ). Δεν εχω εγκαταστησει προγραμματα. Το Navimate που ειναι στην καρτα θα δημιουργησει εικονιδιο παλι στο menu μετα το hard reset η πρεπει να κανω κατι εγω?
Link to comment
Share on other sites

Δεν τη λες και σε μας? :)

 

Τελικά μάλλον η λύση είναι ότι κάνεις πρώτα το δεύτερο βήμα και μετά το πρώτο και εμφανίζεται η επιλογή ΜΥ ISP του πρώτου βήματος. Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το wifi με το P3300 μου παρουσιαζει πολυ παραξενη συμπεριφορα. Τελικα παλι τα ιδια εχουμε.

Αυτο που ειχα κανει και δουλευε αρκετα καλα για λιγες ημερες ειναι οτι εσβησα ολες τις ρυθμισεις που υπηρχαν στις "συνδεσεις", δηλαδη το MYISP, My Home Network, κλπ. Δεν αφησα τιποτα εκει γιατι θεωρησα οτι το μηχανημα καποια στιγμη προσπαθουσε να συνδεθει με καποιο απο αυτα τα δικτυα και εγω ηθελα μονο το wifi (αυτο δεν ανηκει στο tab συνδεσεις εαν προσεξεις, ειναι οπως το ethernet, always on).

Αλλα τελικα σταματει να κατεβαζει μετα απο λιγη χρηση.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα δε μπορώ να συνδέσω το G100 μου με το USR9108 στο οποίο είναι ήδη το λαπτοπ μου..

Είναι WPA-PSK, AES, βάζω το Keyword αλλά δεν δείχνει να συνδέεται καν στο δίκτυο.. :(

 

Καμμιά ίδεα?

Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα δε μπορώ να συνδέσω το G100 μου με το USR9108 στο οποίο είναι ήδη το λαπτοπ μου..

Είναι WPA-PSK, AES, βάζω το Keyword αλλά δεν δείχνει να συνδέεται καν στο δίκτυο.. :(

 

Καμμιά ίδεα?

 

 

και εγω ειχα τα ιδια προβληματα μεχρι που εκανα το εξης και ησυχασα μια και εξω

απενεργοποιησα στο ρουτερ οτι εχει σχεση με wpa psk κτλ και κλειδωσα το δικτυο μου με τις mac address, δηλ πηγα στην επιλογη του ρουτερ για τις mac,αρα μαθαινεις τις mac απο το λαπτοπ σου και απο το ππσ σου τις καταχωρεις στον ρουτερ και μετα σερφαρεις ανετοτατα και με ασφαλεια;)

Sudamerica Grace-Tchen Tchen

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ το έχω σκεφτεί αυτό αλλα δεν είναι λύση δυστυχώς.. Αν αύριο θέλω να συνδεθώ σε κάποιο άλλο δίκτυο που δεν έχω πρόσβαση κ έχει pass key τι κανω?
Link to comment
Share on other sites

βαζεις το key που χρειαζεται και συνδεεσαι,

το προβλημα σου πιστευω δεν ειναι στο ππσ αλλα στο ρουτερ σου οποτε αν βρεθεις σε αλλο περιβαλλον δεν νομιζω να δυσκολευτεις να συνδεθεις, εγω τουλαχιστον δεν ειχα κανενα προβλημα

Sudamerica Grace-Tchen Tchen

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα όλα τα encryption, έκανα add τα MAC addresses στο router αλλά πάλι τίποτα.. Το PC συνδέεται κανονικά το PPC το βλέπει αλλά τίποτα..! :(

 

Έχω εγκαταστήσει και WiFi Companion αλλά δεν βοήθησε.. :(

Υπάρχει περίπτωση λόγω του ότι ψάχνει για ασύρματο και το companion και το PPC να γίνεται κάποιο μπέρδεμα εκεί?

Link to comment
Share on other sites

εχεις ενεργοποιησει απο το ρουτερ το wifi? μηπως ειναι τσεκαρισμενο και τιποτα αλλο που πρεπει να απενεργοποιησεις?

οταν ενεργοποιεις το wifi απο το ππσ σου ψαχνει για δικτυα το βρισκει και δεν κανει συνδεση?

κανεις ping κανονικα?

εκανες ρεσταρτ?

ακομα και αν εχεις δηλωσει λαθος μακ στο ρουτερ σου παλι πρεπει να το βρισκει το ππσ απλα δεν θα συνδεεται, θελω να πω εχεις βαλει σιγουρα την σωστη μακ?

προτελευταια επιλογη σου ειναι να αφησεις τελειως ανοιχτο το δικτυο σου, συνδεεται τοτε?

τελος βρες ενα αλλο δικτυο που μπορεις να συνδεθεις ελευθερα, δες συνδεεται?

Sudamerica Grace-Tchen Tchen

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...