Jump to content

Συγχρονισμός μέσω Wi-Fi


gkp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβγαλα όλα τα encryption, έκανα add τα MAC addresses στο router αλλά πάλι τίποτα.. Το PC συνδέεται κανονικά το PPC το βλέπει αλλά τίποτα..! :(

 

Έχω εγκαταστήσει και WiFi Companion αλλά δεν βοήθησε.. :(

Υπάρχει περίπτωση λόγω του ότι ψάχνει για ασύρματο και το companion και το PPC να γίνεται κάποιο μπέρδεμα εκεί?

Δοκίμασε αρχικά να απενεργοποιήσεις όλα τα encryption και το mac filtering! Από εκεί και πέρα αν και πάλι δε συνδέεται τότε ίσως υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ του wireless interface του router και του ppc! Δοκίμασε να το συνδέσεις και σε κάποιο άλλο δίκτυο το ppc!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 282
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το δίκτυο πρέπει να είναι οκ διότι το λαπτοπ μπαίνει ασύρματα.. Και με encryption και open όπως το έχω τώρα μόνο με τα mac address...

 

δοκίμασα και μπήκα σε άλλο δίκτυο από το PPC και δούλεψε κανονικά.. :(

 

Επίσης δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά το PPC δεν μπαίνει ιντερνετ ούτε όταν είναι συνδεμένο με τον Η/Υ μέσω ActiveSync

Link to comment
Share on other sites

πηρα προσφατα το ππσ XDA ATOM. Εχω επισης λαπτοπ με ασυρματη καρτα. Μπορεί καποιος να μου εξηγησει πως θα συνδεσω και τα 2 μεταξυ τους?

 

Εκανα μια προσπαθεια αλλα ενω το λαπτοπ βλεπει τον ρουτερ δεν βλεπει το ππσ. Εχω ενεργοποιησει το wifi στο ππσ εννοειται.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω γιατι δεν πορω να το συνδεσω με το λαπτοπ? και τοτε με ποιο μπορω να το συνδεσω με λαπτοπ?

 

επισης για να μπω στο ιντερνετ τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να τα συνδέσεις μεταξύ τους και να ανταλάσεις αρχεία. Δες σε προηγούμενες σελίδες ένα post του Minotaur.

Α... το βρήκα εδώ

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, ενώ δουλεύει το wifi άψογα (μπαίνει με το ppc στο internet, βλέπω τοv desktop, κλπ) δεν μπορώ να κάνω activesync μέσω wifi (μόνο με το cradle).

Παλαιότερα έκανα κανονικά αλλά μετά από ένα hard reset δεν τα έχω καταφέρει ξανά.

Καμιά ιδέα?

Έχω hp4700, και έκδοση activesync 4.5 beta.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αρχικά να απενεργοποιήσεις όλα τα encryption και το mac filtering! Από εκεί και πέρα αν και πάλι δε συνδέεται τότε ίσως υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ του wireless interface του router και του ppc! Δοκίμασε να το συνδέσεις και σε κάποιο άλλο δίκτυο το ppc!

 

Υπάρχει περίπτωση το WiFi Companion να 'παρεμβάλεται' και να προκαλέι προβλήματα στην ασύρματη σύνδεση (ρωτάω επειδή διαχειρίζεται και αυτό αλλά και τα WM5 τις συνδέσεις ταυτόχρονα):O

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, ενώ δουλεύει το wifi άψογα (μπαίνει με το ppc στο internet, βλέπω τοv desktop, κλπ) δεν μπορώ να κάνω activesync μέσω wifi (μόνο με το cradle).

Παλαιότερα έκανα κανονικά αλλά μετά από ένα hard reset δεν τα έχω καταφέρει ξανά.

Καμιά ιδέα?

Έχω hp4700, και έκδοση activesync 4.5 beta.

 

Μα νομίζω ότι η Microslot σταμάτησε να δίνει τη δυνατότητα wi-fi συγχρονισμού μετά την 4 έκδοση του active synch.

Στην 4.5 την επανέφερε ??? Υπάρχει τέτοια δυνατότητα ???

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να τα συνδέσεις μεταξύ τους και να ανταλάσεις αρχεία. Δες σε προηγούμενες σελίδες ένα post του Minotaur.

Α... το βρήκα εδώ

 

διαβασα το ποστ. καταρχας εκανα αυτο που εγραφε για το gprs. παρολαυτα και τωρα που το ανοιγω ολο μου βγαζει cannot connect και dismiss. Πως μπορω να τα βγαλω αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που ανοίγεις τι? Το GPRS? Μα δεν μπορείς να συνδεθείς με GPRS. Δεν έχεις σωστές ρυθμίσεις. Εσύ τις άλλαξες για να μην συνδέεσαι και πληρώνεις.

Φυσικά θα σου βγάζει cannot connect (από GPRS) και dismiss (εννοεί για το errror να το εξαφανίσει από την οθόνη).

Μόνο μέσω active synch ή wi-fi θα μπορείς να μπεις ίντερνετ.

Αν κατάλαβα καλά το μηνυμά σου.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

WI-FI ME US ROBOTICS 9108 KAI POCKET PC QTEK 2020i

Τέλος σας καταλαβαίνω απόλυτα για τον εκνευρισμό που έχετε με τις ρυθμίσεις του wi-fi του 2020i, απλά να σας πω ότι μου πήρε δύο μήνες μέχρι να καταφέρω να το σετάρω (η ACE hellas δεν βοήθησε καθόλου), με το σημαντικότερο πρόβλημα να βρίσκεται σε μια από τις επιλογές ασφαλείας που είχα κάνει στο US Robotics 9108 και ΟΧΙ στο PPC.

 

Ποια ρύθμιση στο 9108? Παλεύω εδώ και 1 εβδομάδα με το Qtek G100 και 4 μήνες με Ipaq 2210 :(

 

Alluto!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα νομίζω ότι η Microslot σταμάτησε να δίνει τη δυνατότητα wi-fi συγχρονισμού μετά την 4 έκδοση του active synch.

Στην 4.5 την επανέφερε ??? Υπάρχει τέτοια δυνατότητα ???

 

Στο μενού του activesync στο desktop έχει επιλογή: "Allow wireless connection on device when connected to the desktop".

Aυτό δεν είναι για wireless sync? Γιατί δεν δουλεύει? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που ανοίγεις τι? Το GPRS? Μα δεν μπορείς να συνδεθείς με GPRS. Δεν έχεις σωστές ρυθμίσεις. Εσύ τις άλλαξες για να μην συνδέεσαι και πληρώνεις.

Φυσικά θα σου βγάζει cannot connect (από GPRS) και dismiss (εννοεί για το errror να το εξαφανίσει από την οθόνη).

Μόνο μέσω active synch ή wi-fi θα μπορείς να μπεις ίντερνετ.

Αν κατάλαβα καλά το μηνυμά σου.

 

καλα καταλαβες. απλα μου τη σπαει που βγαινει συνεχεια το μυνημα. δεν γινεται να σταματησει?

 

για να μπω με wifi απο καποιο hotspot τι κανω? απλα ανοιγω το wifi και αυτο συνδεεται μονο του?

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρύθμιση στο 9108? Παλεύω εδώ και 1 εβδομάδα με το Qtek G100 και 4 μήνες με Ipaq 2210 :(

 

Alluto!!!!

 

Ξαναπροσπαθώ αλλάζω ρυθμίσεις αλλά τίποτα.. Παίζει να θέλει να αλλάξω κάποια ρύθμιση από τον τρόπο που εκπέμπει το ασύρματο?? Κανάλι, band, rate κτλ

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπροσπαθώ αλλάζω ρυθμίσεις αλλά τίποτα.. Παίζει να θέλει να αλλάξω κάποια ρύθμιση από τον τρόπο που εκπέμπει το ασύρματο?? Κανάλι, band, rate κτλ

 

Άλλαξα τα security settings του 9108 και πλέον στο WiFi Companion μου πετάει WEP Key missing, παρόλο που το δίκτυο είναι WPA-PSK & TKIP... :(

 

Τι στο καλό?:cry:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους! ειμαι λιγο εως πολυ ασχετος και δεν εχω καταφερει οτι και αν εχετε προτεινει. εχω λαπτοπ με ενσωματομενη καρτα δικτυου και ενα qtek 2020i και δεν εχω καταφερει να τα συγχρονισω.τα συγχρονιζω μονο με καλωδιο αλλα καθολου ιντερνετ και βεβαια καμια κουβεντα για ασυρματη συνδεση. μηπως υπαρχει καποιος καλος ανθρωπος να μου υποδειξει βημα βημα πως να τα κανω να λειτουργουν? ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.
Link to comment
Share on other sites

Του έχεις αναθέσει συγκεκριμένη IP ή την κάνει assign το δίκτυο?

 

Auto το έχω και το ρουτεράκι έχει DHCP γιατί στο λάπτοπ δίνει IP... Αν βάλω manual IP συνδέεται μεν αλλα δεν λειτουργεί τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Auto το έχω και το ρουτεράκι έχει DHCP γιατί στο λάπτοπ δίνει IP... Αν βάλω manual IP συνδέεται μεν αλλα δεν λειτουργεί τίποτα.

 

Αυτό ήθελα να σου πω να το βάλεις στο auto, γιατί εμένα δεν συνδέεται με manual ip.

Αφού το έχεις ήδη, δεν παίζει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Auto το έχω και το ρουτεράκι έχει DHCP γιατί στο λάπτοπ δίνει IP... Αν βάλω manual IP συνδέεται μεν αλλα δεν λειτουργεί τίποτα.

 

Και μια άλλη διευκρίνηση που ίσως είναι 'στοιχείο'... Όταν είναι συνδεμένο με USB στο ActiveSync μου πετάει το G100 όταν δεν μπόρεσε να πάρει IP!! Παρ' όλαυτα μπαίνει νετ κανονικα..

 

Σας λέει κάτι μήπως??:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Re paides de kanete kai ena how to...me P3300 kai speedtouch585..

exw trellathei autes tis meres..vriskw to diktuo mou,kampana sima ktl..kai de mpainei sto internet me tipota...

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αφου διαβασα αρκετα για τη συνδεση αυτων των δυο συσκευων καταφερα να εχει Internet και Sharing το Qtek ομως κατα ενα περιεργο τροπο η ταχυτητα συνδεσης ειναι 1 Mbit.. Στο Internet καλα παει.. στο File sharing ειναι λιγο αργο.. Το Qtek μπορει να φτασει τα 11 Mbit ενω η καρτουλα τα 125 (Θεωρητικα..) Καμια Ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...