Jump to content

[Επίσημο] HTC HD7


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
ευτυχώς που η Microsoft δεν έφτιαξε τα WP7 σκεπτόμενοι αυτούς γιατί τότε ήταν σίγουρο οτι θα παρέμενε στο 4-5% μεριδίου αγοράς που είχε με τα WM 6.0+

 

Ευτυχώς για τη Microsoft, όχι για αυτούς που θέλουν μια συσκευή που να διαφοροποιείται από τον ανταγωνισμό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 778
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

RAZR2++

 

Εκτός από το σημείο για το marketplace. Όχι, το να μπορείς να κατεβάσεις μόνο δωρεάν εφαρμογές δε σημαίνει ότι το marketplace λειτουργεί για όλους... Επίσης ακόμα και γι'αυτό θα πρέπει πρώτα να δηλώσεις ψεύτικα στοιχεία (αν πεις ότι είσαι Ελλάδα, ούτε αυτό δε θα μπορείς)

 

Επίσης ως developer αυτο που θέλω είναι να αγοράζουν την εφαρμογή μου όσο το δυνατόν περισσότεροι. Άρα δε θέλω ένα μερίδιο του 3% (βλέπε wm6.5) αλλά πολύ περισσότερο (και αυτός είναι ο στόχος του WP7 -αν θα το πετύχει είναι άλλη ιστορία)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι μπορω να ρωτησω κατι...?

Τη στιγμη που το Htc Desire HD και το Htc HD7 ειναι σχεδον ιδιες συσκευες...

Θα μπορουσε κανεις να τρεξει : win7 στο Desire HD ? και το αντιστροφο στο HD7?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι πως υπάρχουν διαφορετικές απόψεις αλλά και απαιτήσεις.

Σίγουρα τα πλακάκια και τα εντυπωσιακά animations εντυπωσιάζουν αλλά επίσης αλήθεια είναι ότι τζ τέτοιες ελλείψεις δε πας μακριά όταν έχεις απέναντι το μήλο και όταν ταυτόχρονα βάζεις στη γωνία τους πιστούς που σε στήριξαν τόσα χρόνια,έστω και αυτό το 4%.Περίμενα μετά τη τρομερή συσκευή που λέγεται HD2 λαμπρό μέλλον και εξηγούμε..αφού 1 εταιρεία(htc)μας έδωσε 1 τέτοια συσκευή που κατάφερε να κρύψει τα περισσότερα μείον των wm περίμενα η μαμά ms να συνέχιζε την καλή δουλειά και όχι ξαφνικά να μας θέτει το δίλημα..θέλετε πλακάκια και εντυπωσιακά animation,είσαστε social boy no problem οι άλλοι οι πιστοί η έστω αυτοί που θέλουν κάτι παραπάνω άντε γειά..μπορούσε να φτιάξει κ 1 έκδοση λίγο πιο "ενισχυμένη"με το όνομα pro π.χ. να ήταν όλοι ευχαριστημένοι..τώρα πως με πετάςεμένα έτσι κυρία ms?

Πάντως για να πω και του στραβού το δίκιο μέσα μου πιστεύω ακράδαντα ότι είναι απλά θέμα χρόνου να προστεθούν οι όποιες μεγάλες ελλείψεις που έχει στη παρούσα φάση και τότε καλά να είμαστε ίσως το δω(δούμε)με άλλο μάτι και εμείς οι "άλλοι" γιατί καλά τα animation και η εντύπωση αλλά χωρίς ουσία δεν έχει νόημα..

Και 1 και μιλάμε για συγκεκριμένο τηλέφωνο εδώ και το γενικευσαμε να πω ότι πραγματικά ΔΕ με εντυπωσίασε σε τίποτα πέρα απ τη πιο smoothly λειτουργία και μιά και ήταν δίπλα δίπλα με όλο το καλό κόσμο(desire HD,iphone4,κ.α.)κ φυσικά το δικό μου το παππού(HD2)ειλικρινά παιδιά μια κ εγώ δε παίζω παιχνίδια σε κινητό σε όλα τα αλλά ΔΕΝ είδα κάτι special κάτι καλύτερο όπως τη διαφορά στο τατς π.χ.που είχε το 1ο iPhone με τον ανταγωνισμο τότε..ούτε τατς καλύτερο,εδώ το 4άρι παίζει μόνο του ακόμα,ούτε καμία τρελή ταχύτητα ούτε τίποτα.και ναι έχει καλύτερη ακρίβεια στο keyboard απ το λεο αλλάτα λειτουργικα τους τα χωρίζει κάποιο ψιλόχάος,το 1 φτιάχτηκε για γραφίδα και το άλλο μόνο για τατς..και όμως στη πράξει ΔΕΝ βλέπεις αυτό το χάος όπως π.χ.όταν συγκρινα το Touch Cruz με το iPhone τις εποχής του..με τη καμία..τώρα το λεο υπόλοιπεται ελάχιστα..ας αντέγραφαντα πληκτρολόγια τις htc μου στρίμωξαν 1 ολόκληρο keyboard σε 1 μικρή επιφάνεια..και μιλάμε για οθόνη 4.3 ιντσών σκέψου σε μιά μικρότερη..τεσπα μάλλον παρασύρθηκα και έγραψα πολλά(σσ με το keyboard του λεο μου)αλλά δυστυχώς δε μου άρεσε η 1η επαφή μαζί του την οποία περίμενα αρκετά..ίσως στο μέλλον δε το αποκλείεται να πάρω wphone αλλά τώρα μένω με το λεο μου μέχρι νεωτέρας...

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγω παλι μπορω να ρωτησω κατι...?

Τη στιγμη που το Htc Desire HD και το Htc HD7 ειναι σχεδον ιδιες συσκευες...

Θα μπορουσε κανεις να τρεξει : win7 στο Desire HD ? και το αντιστροφο στο HD7?

 

Αφενώς οι συσκευές δεν είναι τόσο ίδιες όσο φαίνονται (διαφορετικός επεξεργαστής, διαφορετική ram, διαφορετική rom, κοκ) αφετέτου δεν είναι απλό πράγμα να γίνει port το software μιας συσκευές σε άλλη με διαφορετικό λειτουργικό μιας και εκεί παίζονται πολλά θέματα και ασυμβατότητες σε drivers. Εντούτοις η ιστορία έχει δείξει ότι τίποτα δεν είναι απίθανο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς για τη Microsoft, όχι για αυτούς που θέλουν μια συσκευή που να διαφοροποιείται από τον ανταγωνισμό.

 

Θεωρώ οτι το λειτουργικό σε εμφάνιση, δομή, παρουσίαση, λογική κλπ είναι τελείως διαφορετικό από οτιδήποτε κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή οπότε όντως διαφοροποιείται. Από εκεί και πέρα, οτι δεν έχει ακόμα τουλάχιστον την ελευθερία των WM είναι γεγονός. Προφανώς και μιλούσα εξάλλου στην προκείμενη περίπτωση από την πλευρά της Microsoft.:)

Link to comment
Share on other sites

RAZR2++

 

Εκτός από το σημείο για το marketplace. Όχι, το να μπορείς να κατεβάσεις μόνο δωρεάν εφαρμογές δε σημαίνει ότι το marketplace λειτουργεί για όλους... Επίσης ακόμα και γι'αυτό θα πρέπει πρώτα να δηλώσεις ψεύτικα στοιχεία (αν πεις ότι είσαι Ελλάδα, ούτε αυτό δε θα μπορείς)

 

Επίσης ως developer αυτο που θέλω είναι να αγοράζουν την εφαρμογή μου όσο το δυνατόν περισσότεροι. Άρα δε θέλω ένα μερίδιο του 3% (βλέπε wm6.5) αλλά πολύ περισσότερο (και αυτός είναι ο στόχος του WP7 -αν θα το πετύχει είναι άλλη ιστορία)

 

Όσον αφορά τις free εφαρμογές, ναι λειτουργεί για όλους έστω και αν, όπως σωστά αναφέρεις, χρειάζεται για την ώρα να επιλέξεις από τη λίστα μια από τις συμβατές χώρες. Υπό αυτή την έννοια έστω λειτουργεί.;)

Πολύ σωστο το σχόλιό σου για τις εφαρμογές και γι'αυτό εξάλλου η Microsoft έφτιαξε ένα λειτουργικό που προτίστως να απευθύνεται στου πολλούς και όχι στους λίγους.

Το avatar του HD7 (και του Trophy) δεν υπάρχει στον κατάλογο, μπορεί παρακαλώ κάποιος διαχειριστής να τα προσθέσει;:)

Edited by RAZR2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω την εντύπωση πως το leo θα είναι το τελευταίο winmo που αγόρασα?

φίλε manan69t μήπως είμαστε οι τελευταίου των μοικανών γραφικοί και ρομαντικοί, που αναζητάμε τη λειτουργικότητα με πολλές δόσεις customias?

Δεν μπορώ τις κονσέρβες γι αυτο ποτέ μου δεν πίστεψα στην iphone λογική (ευτυχώς πάντως που βγήκε για να λέμε και του στραβου το δίκιο) και κρατάμε τέτοια κινητάρα στα χέρια μας σαν το LEONTA

Edited by sirkonsta
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιατί έχω την εντύπωση πως το leo θα είναι το τελευταίο winmo που αγόρασα?

 

Γιατί ούτως ή άλλως δεν θα υπάρξει άλλο. Τα WP7 είναι εντελώς διαφορετικό λειτουργικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ούτως ή άλλως δεν θα υπάρξει άλλο. Τα WP7 είναι εντελώς διαφορετικό λειτουργικό.

 

Όντως, ένα διαφορετικό... windows mobile λειτουργικό

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το avatar του HD7 (και του Trophy) δεν υπάρχει στον κατάλογο, μπορεί παρακαλώ κάποιος διαχειριστής να τα προσθέσει;:)

 

Για τέτοια θέματα απευθυνόμαστε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=124232

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

http://www.engadget.com/2010/12/03/htc-responds-to-hd7-death-grip-reports-says-some-signal-drop-is/

 

Γκουχ... έβηξα! Τελικά είναι αυτό που λένε "έχει ο καιρός γυρίσματα"! :ninja:

 

Αν εννοείς το μήλο και αυτά που έπαθε....καμία σχέση.....όσα τεστ έγιναν στο HD7 και έχουν δημοσιευθεί τις τελευταίες μέρες συνηγορούν ότι το death grip του δεν έχει καμία σχέση με το μήλο αν και είναι περισσότερο αισθητό από άλλες συσκευές.....για αυτό και η κουβέντα :)

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γκουχ... έβηξα! Τελικά είναι αυτό που λένε "έχει ο καιρός γυρίσματα"! :ninja:

 

Τι θέλεις να πεις με αυτό; Ότι χαίρεσαι που ίσως να μην είναι μόνο το iphone σου προβληματικό; :wacko:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μεγαλυτερη ρομπα απο την δωρεαν θηκη στο iphone για να διορθωθει το σημα , δεν προκειται να υπαρξει :lol:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Τι θέλεις να πεις με αυτό; Ότι χαίρεσαι που ίσως να μην είναι μόνο το iphone σου προβληματικό; :wacko:

 

Έλα τώρα αφού κατάλαβες το σκεπτικό μου! Απλά έχει ενδιαφέρον το hype σε κάθε περίπτωση! Στη μία έγινε πόλεμος, στην άλλη ...γαργάρα!

 

Οπότε βάλε αυτό, βάλε και τα προβλήματα με το mount στις sd κάρτες... μια χαρά περνάνε σχετικά ανώδυνα!

:p

 

PS: Σχετικά με το iphone δεν θα επεκταθώ γιατί ξέρουμε που θα καταλήξουμε! Πάντως τόσους μήνες τώρα. όλα super!

Edited by BillDanos
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι δηλαδη αυτα τα πεταμενα μπλε πλακακια τα θεωρειται καλαισθητα ?

Συγκρινονται με το sense ? Θα τρελλαθουμε.

Σαν κακεκτυπο του iphone μου φαινεται η νεα συσκευη.

 

Και προσφατα πηρε γνωστος το iphone 4 και το συγκριναμε με το hd 2. Το παιδι τρελλαθηκε. Τα βαλαμε διπλα διπλα , οθονες εξισου καλες μονο που το iphone ηταν σαν νανος (!), Μενου με τα εφε του καιρου υπερτερουσε το hd 2, καμερα βγαλαμε και με τα δυο ελαφρως καλυτερη του hd 2 και οι φωτο εμφανιζονταν πολυ πιο ωραια στη μεγαλη οθονη. Με εψησες να παω να παρω hd 2 μου ελεγε μετα. Και το iphone τρομερο δεν το συζητω.

 

Που θελω να καταληξω. Οτι φυσικα περιμενα κατι καλυτερο, ως εξελιξη του hd2 που περιγραφω πιο πανω . Τα μενου τα θεωρω χαλια , κρινοντας απο τα βιντεο και σιγουρα το iphone θα εχει περισσοτερες εφαρμογες και παιχνιδια. Μαλλον το hd 2 και το νεο desire ειναι μονοδρομος στις 4,3 ιντσες.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα χθες, το φόρτισα και τώρα που το άνοιξα μου ζητάει σύνδεση με το PC. Το συνέδεσα και τίποτα. Εγκατέστησα και το Windows Mobile Device Center και πάλι τίποτα (μόνο ο χαρακτηριστικός ήχος σύνδεσης κάποιας συσκευής USB). A, πριν βάλω το Mobile Center εγκατέστησε μόνο του κάποια συσκευή με το όνομα Schuebert (όχι HD7). Το θέμα είναι ότι ΔΕΝ ανοίγει η συσκευή, παρά μόνο στην οθόνη που υποδεικνύει σύνδεση με το PC. Χθες που το άνοιξα μία φορά πριν το φορτίσω, άνοιξε κανονικά (χωρίς να έχει SIM μέσα) και μπήκα στο μενού και όλα καλά. Η μόνη διαφορά σήμερα είναι ότι του έβαλα SIM. Λέτε να φταίει αυτό, ή μήπως υπάρχει άλλο πρόγραμμα αντί του Device Center;

 

Τελικά του έβγαλα τη SIM της Cosmote και δούλεψε! Του έβαλα SIM της Voda και δούλεψε! Δεν ξαναδοκίμασα να βάλω της Cosmote. Συγχρονίζει επαφές, ημερολόγια κλπ μόνο μέσω cloud (Windows Live, Google, Yahoo) και όχι με το PC. Για μουσική κλπ multimedia πρέπει να κατεβάσεις το Zune και τότε συγχρονίζεις κανονικά με το PC.

Πρώτες εντυπώσεις:

Δεδομένου ότι έχω όλα τα κορυφαία smartphones από όλες τις πλατφόρμες, θέλησα να δοκιμάσω και το WM7. Μάλλον πέταξα 629€, καθώς δεν είδα τίποτα που θα με κάνει να το έχω ως βασικό μου τηλέφωνο. Αναφέρομαι αποκλειστικά στο νέο λειτουργικό και όχι στο hardware της συσκευής που είναι κορυφαίο.

Τα λίγα θετικά: Πολύ γρήγορη απόκριση στις εντολές, απλοϊκό μενού (όχι καλό για όλους αυτό), όπου διαλέγεις γρήγορα αυτό που θέλεις, κορυφαία ποιότητα κατασκευής (πολύ καλύτερη από το Desire HD), με μέταλλο περιμετρικά και σε επιλεγμένα άλλα σημεία, χωρίς καπακάκια και καπακούδια που δεν κουμπώνουν καλά. Η οθόνη είναι απίστευτη τόσο σε ευκρίνεια όσο και σε αντίθεση με πολύ ωραία χρώματα και το κυριότερο άμεση απόκριση που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το iPhone 4 (το βασικό μου τηλέφωνο αυτή τη στιγμή). Αντίθετα προσφέρει πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια εργασίας. Αν πάλι, βάλουμε δίπλα δίπλα το HD7 με το Desire HD θα καταλάβουμε αμέσως τη διαφορά στην ποιότητα των δύο οθονών. Πολύ καλό είναι και το πληκτρολόγιο (για virtual), με βόλεψε περισσότερο και από του iPhone 4. Καλός φαίνεται και ο Internet Explorer, αλλά δεν πρόλαβα να τον δουλέψω αρκετά. Πάντως δεν περιμένω να είναι καλύτερος ούτε του Safari, ούτε του Dolphin, αλλά ούτε και του Opera.

Αρνητικά: Λείπει πολύ το HTC Sense, αν και υπάρχει το HTC Hub που του μοιάζει, μολονότι είναι μέρος του μενού και όχι shell του λειτουργικού. Πιστεύω ότι αργότερα θα εμφανιστεί κάποιο παρόμοιο shell, είτε από την HTC, είτε από κάποιον άλλον. Η συσκευή το χρειάζεται. Από την άλλη, ίσως η MS να μη θέλει τα WM7 πολύπλοκα και επαγγελματικά, τελικά όμως - κατά τη γνώμη μου - δεν καταφέρνει να ξεφύγει από τις αμαρτίες του παρελθόντος. Για να μπεις σε πιο εξειδικευμένες ρυθμίσεις πρέπει και πάλι να ψάξεις βαθιά μέσα στο μενού. Ανεπίτρεπτο Miscrosoft!

Οι ταμπλέτες είναι απαισιότατες (βλ. την πρόσφατη ταινία) και καθόλου appealing στο μάτι (κάποιο shell παρακαλώ). Ήθελα να ήξερα τι σχεδίαζαν τόσο καιρό και πως κατέληξαν σε αυτές.

Ας αλλάξουν έστω το background τους που αυτή τη στιγμή είναι κάποιο απλό χρώμα, ας βάλουν λίγο transparency, ας αντιγράψουν βρε παιδί μου τους ανταγωνιστές τους σε αυτό το τομέα, δε θα τους κακολογήσουμε. Καλύτερα κάτι παρόμοιο και αρεστό, παρά κάτι διαφορετικό, αλλά προς το χειρότερο.

Τέλος πάντων, αυτά για την ώρα. Ελπίζω σε κάτι καλύτερο, μέσω μελλοντικής αναβάθμισης.

Edited by Pharmex
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχει η οθόνη του HD7 με του Desire HD? :eek: Ίδιες δεν είναι τεχνολογικά?

Νομίζω ότι είναι και οι 2 S-LCD. Εντούτοις, κάτι διαφορετικό θα έχουν για να δείχνουν τόσο διαφορετικά. Λες να φταίει το Android; Πλάκα κάνω, αλλά θεωρητικά τους συμφέρει να έχουν βάλει ολόιδιες οθόνες σε παρόμοια hardwareικά προϊόντα, οπότε;

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Σήμερα το απόγευμα είχα την ευκαιρία να περιεργαστώ για το HD7 για 40 περίπου λεπτά.

 

Εντυπώσεις θετικές:

Ποιότητα κατασκευής

Απίστευτο scroling

Κορυφαία απόκριση οθόνης

 

Aρνητικά:

Προσωρινή έλλειψη ελληνικών στο πληκτρολόγιο

--------------//--------------------- στο μενού

Και το σημαντικότερο, αποθήκευσα κάποια ονόματα με τηλ. αριθμούς, κατόπιν πληκτρολογώντας τον αριθμό τους, δεν μου έβγαζε τα ονόματα.

 

Και φυσικά δεν πρόκειται να το αποκτήσω, στην παρούσα φάση τουλάχιστον, γιατί δεν έχει τίποτε που να σου κάνει κλικ...

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Νομίζω ότι είναι και οι 2 S-LCD. Εντούτοις, κάτι διαφορετικό θα έχουν για να δείχνουν τόσο διαφορετικά. Λες να φταίει το Android; Πλάκα κάνω, αλλά θεωρητικά τους συμφέρει να έχουν βάλει ολόιδιες οθόνες σε παρόμοια hardwareικά προϊόντα, οπότε;

 

Θεωρητικά οι οθόνες όντως είναι ίδιες, απλά ψάχνουμε ακόμα να βρούμε τι είναι αυτό στο HD που την κάνει να φαίνεται η χειρότερη από τους σύγχρονους ανταγωνιστές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω οτι όταν γράφουμε ένα review για ένα κινητό καλό είναι να το έχουμε δουλέψει πρώτα ολοκληρωμένα και όχι να γράφουμε ανακρίβειες και αυτά που φανταζόμαστε οτι μπορεί να κάνει καλά ή λάθος αλλά αυτό που είδαμε να κάνει και πως εμείς θεωρούμε οτι τα κάνει! Προς αποκατάσταση της πραγματικότητας λοιπόν καθότι έχω εδώ και μερικές μέρες το HD7 και για να βοηθήσουμε πραγματικά όποιους φίλους σκέφτονται την αγορά του τα πράγματα έχουν ως εξής.

 

Το Mobile Device Center που ανέφερε ο φίλος παραπάνω δεν έχει καμία σχέση με τα WP7. Το HD7 αλλά και οποιαδήποτε κινητό με WP7 δεν ζητάει σύνδεση με υπολογιστή όπως το iphone καθότι δεν χρειάζεται κάποιου είδους ενεργοποίηση.

Το κινητό λειτουργεί κανονικά με το που θα το ανοίξεις. Απλά θα πρέπει να έχεις ένα λογαριασμό Windows Live για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιες υπηρεσίες του κινητού όπως το market, το Xbox Live, το Hotmail κλπ.

Το πρόγραμμα που αναγνωρίζει και δουλεύει με τα WP7 είναι το Zune και το κατεβάζουμε από την ομώνυμη διεύθυνση. Λειτουργεί σχεδόν όπως και το itunes και είναι ο μόνος τρόπος να συγχρονήσουμε, να αποθηκεύσουμε δηλαδή μουσική, εικόνες κλπ στο κινητό.

Και όσον αφορά τις επιδόσεις του IE να τις περιμένετε να είναι όχι απλά καλές αλλά εξαιρετικές, για την ακρίβεια σε σχέση με Safari κλπ είναι ακριβώς θα έλεγα στα ίδια επίπεδα! Ταχύτατος, χωρίς κανένα πρόβλημα και pinch to zoom αστραπιαίο. Δεν υστερεί σε τίποτα απολύτως.

Η οθόνη του HD7 είναι πολύ χειρότερη από του Desire HD και αυτό θα το καταλάβει όποιος βάλει το ίδιο wallpaper (από τα ήδη προεγκατεστημένα καθότι στο HD7 η HTC έχει προσθέσει και καποια δικά της που είναι ήδη γνωστά και υπάρχουν σε πάμπολες άλλες συσκευές της) και στα δυο κινητά (πράγμα που έκανα) και η διαφορά είναι κυριολεκτικά η νύχτα με τη μέρα σε ευκρίνεια, ζωντάνια χρωμάτων και γενικότερη απόδοση. Εξάλλου και με το μάτι οι εικόνες μου φαινόντουσαν αρκετά ξεπλυμένες οπότε και έκανα το πείραμα.

Το HTC Hub δεν έχει σχέση με το Sense που είναι ένα ολοκληρωμένο περιβάλλον εργασιας πάνω από το default του όποιου λειτουργικού, απλά είναι ένα είδος φακέλου που περιλαμβανει κάποιες εφαρμογές της εταιρείας (από τις οποίες μερικές είναι ήδη προεγκατεστημένες) με βασική το περίφημο trademark ρολόι της HTC που δέιχνει και τον καιρό. Διευκρινίζω οτι το ρολόι δεν μπορεί να εγκατασταθεί πάνω στην οθόνη όπως το βλέπουμε στις άλλες συσκευές της εταιρείας. Επίσης οι συσκευές με WP7 δεν έχουν το Sense μιας και η Microsoft δεν επιτρέπει επεμβάσεις από τους κατασκευαστές στο λειτουργικό της, πράγμα που μπορεί να δυσαρεστεί αυτούς που τους αρέσει το Sense αλλά μόλις η Microsoft βγάλει αναβάθμιση (αναμένεται πιθανότατα μέσα στον Ιανουάριο η πρώτη αναβάθμιση μαμούθ) ο κάθε χρήστης θα μπορέσει αμέσως να την εγκαταστήσει στη συσκευή του χωρίς να περιμένει ,όπως γίνεται με το Android, την HTC και τους διάφορους κατασκευαστές μήνες ολόκληρους να ενσωματώσουν το δικό τους shell στην αναβάθμιση.

Η ποιότητα κατασκευής όντως είναι πολύ καλή. Άψογο φινίρισμα, το καπάκι της μπαταρίας εφαρμόζει άψογα, το κινητό είναι στιβαρότατο και η βάση στήριξης που καλύπτει το φακό της κάμερας είναι αρκετά σφιχτή, κουμπώνει καλά και εμπνέει εμπιστοσύνη αν και προσωπικά δεν θα ρίσκαρα να το χρησιμοποιήσω εκτεταμένα ώστε να διαπιστώσω την όποια αντοχή του!;)

Το μόνο θέμα υπάρχει με το κουμπί on/off το οποίο είναι υπερβολικά μαλακό με αποτέλεσμα άλλες στιγμές να το πατάς και να μην καταλαβαίνεις αν το πάτησες και άλλες φορές να κάνει το χαρακτηριστικό κλικ, feedback μέτριο έως ανύπαρκτο κατα διαστήματα δηλαδή. Επίσης το κουμπί αυξομοίωσης του ήχου (ανάλογα το κομμάτι καθότι διαπίστωσα οτι δεν είναι το ίδιο σε όλα) μπορεί να κουνιέται σαν ξεχαρβαλωμένο και σου δίνει την εντύπωση οτι θα σου μέινει στο χέρι, πάντως έχει καλή αίσθηση πατήματος.

Η κάμερα είναι αρκετά καλή αλλά σίγουρα όχι σαν την πεντάρα του iphone4, πάντως ικανοποιεί. Τέλος το ακουστικό είναι αρκετά δυνατό και καθαρό αλλά το ηχείο είναι μεν ιδιάιτερα καθαρό και τα τραγούδια ακούγονται σωστά αλλά είναι τραγικά αδύναμο είτε είναι ενεργοποιημένα τα Dolby και τα srs είτε όχι, απλά αν τα ενεργοποιήσουμε είναι λίγο καλύτερα αλλά τίποτα το ιδιαίτερο, πραγματικά απογοητεύτικα από το ηχείο του.

Γενικά κατά τη γνώμη μου αξίζει σαν αγορά αλλά όχι σε αυτά τα χρήματα. Το HTC 7 Trophy κοστίζει 499 (έναντι 629 του HD7), είναι εξαίρετο κατασκευαστικά (στις λεπτομέρειες καλυτερο και από το HD7) με ανώτερη ποιοτικά οθόνη και ηχεία και έχει ακριβώς τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά με το HD7 με εξαίρεση το μέγεθος της οθόνης (3,8 του Trophy) και τρέχει και αυτό WP7 οπότε για εμένα αποτελεί πολύ πιο συμφέρουσα αγορά.:)

Edited by RAZR2
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω την εκφραση "συμφερουσα αγορα" θα αργησουμε να την χρησιμοποιησουμε για WP7 στην Ελλαδα!Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...