Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ μόλις σήμερα χρησιμοποίησα το τηλέφωνο και είμαι λίγο πελαγωμένος. Παρακαλώ όποιος μπορεί να μου απαντήσει κανένα καλό blog με προτεινόμενες εφαρμογές για το τηλέφωνο μας γιατί δεν ξέρω από που να αρχήσω. Επίσης αν γνωρίζει πως μπορώ να μεταφέρω τους λογαριασμούς email από το outlook στο κινητό αυτόματα. Και τέλος επειδή το τηλέφωνο είναι από T Mobile αλλά ξεκλειδωμένο και δουλεύει με κάρτα Cosmote , μπορώ να το αναβαθμίσω σε Froyo ή υπάρχει φόβος brickαρίσματος; και αν ναι που μπορώ να βρω froyo κανονική και όχι custom με υποστήριξη Ελληνικών.

 

Συγνώμη αν κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια!εχω καποιες αποριες σχετικα με ρυθμισεις στο ιντερνετ.1ον) ποιος ειναι ο default browser?εσεις προτεινετε καποιον αλλον?

2ον)στις ρυθμισεις το "ενεργοποιηση προσθετων" το εχετε τικαρισμενο?τι ακριβως προσφερει αυτη η επιλογη?3ον)ψαχνω να βρω ενα τροπο ωστε να μη κραταει το ιστορικο οταν βγαινω απο το ιντερνετ και να μη χρειαζεται να το σβηνω εγω χειροκινητα καθε φορα.ξετικαρα το "απομνημονευση των δεδομενων φορμων" αλλα παλι κραταει το ιστορικο.4ον)επισης παρατηρησα οτι οταν παω να εισαγω μια διευθυνση(την οποια σημειωτεον δεν εχω ξαναεπισκεφθει) ξεκινωντας με το www,εχοντας σβησει δηλαδη το http απο τη μπαρα,μου τη βγαζει σα προτεινομενη με ενα μεγενθυτικο φακο διπλα?πως ειναι δυνατον αυτο?

Link to comment
Share on other sites

και πως κανουμε root σε froyo ?

 

Έρχεται οδηγός, μαζί με το επίσημο Froyo που θα διατεθεί στην Ελλάδα σύμφωνα με το XDA, (JPA/JPP/JP7), στο αντίστοιχο θέμα.

Ένας εύκολος τρόπος πάντως είναι το z4root app, κατέβασέ το από το market. Aν και εγκαθιστά το root στο /system/bin, δουλεύει μια χαρά...

 

Γεια σας παιδια!εχω καποιες αποριες σχετικα με ρυθμισεις στο ιντερνετ.1ον) ποιος ειναι ο default browser?εσεις προτεινετε καποιον αλλον?

2ον)στις ρυθμισεις το "ενεργοποιηση προσθετων" το εχετε τικαρισμενο?τι ακριβως προσφερει αυτη η επιλογη?3ον)ψαχνω να βρω ενα τροπο ωστε να μη κραταει το ιστορικο οταν βγαινω απο το ιντερνετ και να μη χρειαζεται να το σβηνω εγω χειροκινητα καθε φορα.ξετικαρα το "απομνημονευση των δεδομενων φορμων" αλλα παλι κραταει το ιστορικο.4ον)επισης παρατηρησα οτι οταν παω να εισαγω μια διευθυνση(την οποια σημειωτεον δεν εχω ξαναεπισκεφθει) ξεκινωντας με το www,εχοντας σβησει δηλαδη το http απο τη μπαρα,μου τη βγαζει σα προτεινομενη με ενα μεγενθυτικο φακο διπλα?πως ειναι δυνατον αυτο?

 

1) Δεν υπάρχει απάντηση σ'αυτό, τί θα πει ποιός είναι το default browser? Αυτός που έχει το τηλέφωνο, που λέει 'Internet', με την υδρόγειο. Προσωπικά, τουλάχιστον σε 2.1 που έχεις, τον προτιμούσα απ'όλους τους υπόλοιπους, γιατί ήταν ο γρηγορότερος. Αλλά αυτά είναι προσωπικά γούστα.

2) Σου επιτρέπει να δεις κάποια plugins σε συγκεκριμένες σελίδες, και δίνει μια υποτυπώδη flash υποστήριξη, στο 2.1.

3) Δε νομίζω ότι γίνεται με τον default browser.

4) Αυτό είναι feature της Google, και ο υπολογιστής σου το ίδιο κάνει.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δε μπορούν να περιμένουν άλλο, ορίστε οι οδηγίες και τα αρχεία για αναβάθμιση στο Froyo JPA που θα διατεθεί σύντομα μέσω Kies στην Ελλάδα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153 Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δε μπορούν να περιμένουν άλλο, ορίστε οι οδηγίες και τα αρχεία για αναβάθμιση στο Froyo JPA που θα διατεθεί σύντομα μέσω Kies στην Ελλάδα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153

 

Ωχ σε μπελάδες μας έβαλες lol! Εμένα γράφει στο product code XEU...οπότε πάμε για eur σωστά;

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ωχ σε μπελάδες μας έβαλες lol! Εμένα γράφει στο product code XEU...οπότε πάμε για eur σωστά;

 

Sent from GALAXY!

 

Αντωνη μολις το περασεις και το δουλεψεις λιγο πες μας εντυπωσεις για να συγκρινουμε με αυτο που περασα εγω.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Εχετε βρει καποιο καλο προγραμμα για ηχογραφηση κλησεων παιδια?Να δουλευει σωστα?

Επισης μπορει καποιος να μου εξηγησει πως μπορω να εναλλασω οπως στο iphone απο ελληνικα σε αγγλικα και αντιθετα?Απ το πληκτρολογιο της samsung γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά που έχω την Ι9000BOJG3 που είναι από T-Mobile τι πρέπει να βάλω από 2.2; και με τον τρόπο που περιγράφεται στο tutorial ή άλλον τρόπο;

 

Αν είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο και δε δέχεται άλλες κάρτες εκτός από t-mobile γερμανίας, να μην κάνεις τίποτα. Αν όχι, μπορείς να ακολουθήσεις τον οδηγό για 2.2 από το θέμα για root etc., αλλά αν έχεις εγγύηση από γερμανία θα τη χάσεις. Αλλιώς μπορείς να ακολουθήσεις τον οδηγό του Lakerdas εδώ, για αναβάθμιση επίσημη μέσω Kies, εφ'όσον έχει βγεί για την t-mobile γερμανίας (μπορεί να μην έχει βγει ακόμα).

 

Εχετε βρει καποιο καλο προγραμμα για ηχογραφηση κλησεων παιδια?Να δουλευει σωστα?

Επισης μπορει καποιος να μου εξηγησει πως μπορω να εναλλασω οπως στο iphone απο ελληνικα σε αγγλικα και αντιθετα?Απ το πληκτρολογιο της samsung γινεται?

 

Σε παρακαλώ διάβασε τον οδηγό για νέους χρήστες. Απαντήθηκε και χθες ήδη η ερώτησή σου για το πληκτρολόγιο. Όσο για το πρόγραμμα για ηχογράφηση, ρώτα καλύτερα στο θέμα για android προγράμματα. Ας κρατήσουμε τις συνεχείς επαναλήψεις στο ελάχιστο δυνατό...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ο root explorer ειναι προγραμμα που προσφερετε επι πληρωμη, δεν μπορεις να κατηγορησεις κανεναν για αυτο.

αν δεν σου αρεσει μπορεις να κανεις την δουλεια σου με το adb αν το προτιμας ;)

 

τα προγραμματα ολα χαθηκαν γιατι μετα την εγκατασταση του csc το κινητο κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αρα χανοντε ολα οσα εχεις εγκαταστησει και πρεπει να τα ξανα βαλεις.

 

δεν νομιζω ομως οτι μετα το restart δεν ητανε rooted, για ψαξτο λιγο.

δεν υπαρχει το εικονιδιο με τα δικαιοματα στο μενου?

 

Για ελληνικα πληκτρολογια μπορεις να ακολουθησεις τον οδηγο του _DIMON_

απο εδω

 

μολις το βαλεις ακολουθησε αυτην την διαδικασια εδω για το πληκτρολογιο της samsung.

το πληκτρολογιο στα αγγλικα λεγετε samsung keypad και στα ελληνικα πληκτρολογιο samsung.

 

 

Πραγματικά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις φίλε μου. Τουλάχιστον ξέρω ότι δεν έκανα κάτι λάθος. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

jimacid το σεταρισμα σου ειναι με darky+optimized kernel? Σορρυ αλλα δεν προσεξα αν το ειπες πιο πριν.

 

Περασα και το oclf σε froyo JPO και μαλλον δεν λειτουργει καθολου. Η τουλαχιστον δεν λειτουργει σε καμια περιπτωση οπως στην eclair. Τα πραγματα ειναι ακρβως οπως πριν. Το score στο quadrant παρολα αυτα 2200...

 

Παναγιώτη, μετά την αναβάθμιση έκανες ένα factory reset; Και εμένα μου έτρωγε στην αρχή τρελά κολλήματα αλλά μετά το factory reset έστρωσε αρκετά.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο και δε δέχεται άλλες κάρτες εκτός από t-mobile γερμανίας, να μην κάνεις τίποτα. Αν όχι, μπορείς να ακολουθήσεις τον οδηγό για 2.2 από το θέμα για root etc., αλλά αν έχεις εγγύηση από γερμανία θα τη χάσεις. Αλλιώς μπορείς να ακολουθήσεις τον οδηγό του Lakerdas εδώ, για αναβάθμιση επίσημη μέσω Kies, εφ'όσον έχει βγεί για την t-mobile γερμανίας (μπορεί να μην έχει βγει ακόμα).

 

 

 

Σε παρακαλώ διάβασε τον οδηγό για νέους χρήστες. Απαντήθηκε και χθες ήδη η ερώτησή σου για το πληκτρολόγιο. Όσο για το πρόγραμμα για ηχογράφηση, ρώτα καλύτερα στο θέμα για android προγράμματα. Ας κρατήσουμε τις συνεχείς επαναλήψεις στο ελάχιστο δυνατό...

 

Δεν είναι T-Mobile Γερμανίας αλλά Αγγλίας και το αγόρασα ελαφρώς μεταχειρισμένο από έναν Άγγλο που μου είπε ότι το έχει ξεκλειδώσει ο ίδιος , ήταν πριν δηλαδή κλειδωμένο. Επίσης διάβασα το guide του Λακέρδα αλλά δεν κατάλαβα αν κάνει για την δικιά μου περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, μετά την αναβάθμιση έκανες ένα factory reset; Και εμένα μου έτρωγε στην αρχή τρελά κολλήματα αλλά μετά το factory reset έστρωσε αρκετά.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν εκανα hard reset γιατι με βολεψε αρκετα οτι το φλασαρισμα μεσω kies μου κρατησε ολες τις ρυθμισεις μου ως ειχαν. Θα δοκιμασω παντως αφου εχω παρει backup με το mybackup γιατι δεν βλεπω να αντεχω για πολυ ετσι οπως ειναι τωρα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.Μια ερωτηση ακομα.Δηλαδη οπως ειναι οταν το αγορασω απο Τεταρτη το κινητο, θα εχω προβληματα και θα πρεπει να το πειραξω?Εμενα με νοιαζει να εχω οτι χρησιμοποιω και τωρα. MSN, GPS, ιντερνετ ασυρματο,παιχνιδια, e-mail, να στελνω μυνηματα κτλ.Μου τα προσφερει αυτα η θα πρεπει να επεμβω σε εκδοσεις κτλ?
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που διαβάζεις είναι πειραματισμοί με ρομ και tweaks για καλύτερη ταχύτητα. Πάρε το πρώτα μάθε το και εάν μετά από λίγο καιρό δεν σε ικανοποιεί κάνε το root , βάλε autokiller & lag fix. Διάβασε και τους οδηγούς του tyxerakias είναι πολύ καλοί και θα σε βοηθήσουν.

 

Sent from another Galaxy.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.Μια ερωτηση ακομα.Δηλαδη οπως ειναι οταν το αγορασω απο Τεταρτη το κινητο, θα εχω προβληματα και θα πρεπει να το πειραξω?Εμενα με νοιαζει να εχω οτι χρησιμοποιω και τωρα. MSN, GPS, ιντερνετ ασυρματο,παιχνιδια, e-mail, να στελνω μυνηματα κτλ.Μου τα προσφερει αυτα η θα πρεπει να επεμβω σε εκδοσεις κτλ?

 

Φιλε george αγοραζεις ενα απο τα δυνατοτερα smartphone της αγορας και ολα οσα αναφερεις ειναι αυτονοητο οτι τα εχει. Οσο για τα πειραγματα κλπ, προτεινω να το χρησιμοποιησεις για λιγο καιρο οπως θα το παρεις και χωρις να πειραξεις απολυτως τιποτα και που ξερεις, μπορει να βολευεσαι μια χαρα. Αν παρολα αυτα αποφασισεισ να πειραξεις, θελει πολυ διαβασμα κι εδω ειμαστε.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι που παρατηρησα.

Μολις τωρα στο σπιτι μου επιανε σημα μονο μια γραμμη ή ακομα και καθολου, μου εριξε μαλιστα και τη γραμμη απο σημα (Cosmote εχω παρεπιπτωντος)

Ολα αυτα ενω ειχα ενεργοποιημενο μονο το GSM. Πηγα μετα στα Δικτυα Κινητης Τηλεφωνιας και εβαλα στη λειτουργια δικτυου GSM/WCDMA (Αυτοματη λειτουργια) [ οπου WCDMA ειναι το 3g σωστα?] και πλεων εχω ΦΟΥΛ σημα! Ειναι λογικο αυτο? Γιατι ειχα την εντυπωση οτι το 3g σου τρωει σημα.

To δοκιμασα 2 - 3 φορες και συμβαινει το ιδιο πραγμα, με GSM 1 γραμμη σημα με GSM/WCDMA (Αυτοματη λειτουργια) σημα φουλ!

Edit:

Επισης το εβαλα και ΜΟΝΟ WCDMA και πιανει παλι τερμα! Αυτο σημαινει οτι μαλλον σπιτι μου πιανω μονο 3g?

Edited by THV
Link to comment
Share on other sites

εκανα την αναβαθμιση στην επισημη ελληνικη froyo με τον οδηγο του τυχερακια, ολα μια χαρα ειναι ζητημα 3 λεπτων το κινητο ειναι ποιο γρηγορο
Link to comment
Share on other sites

εκανα την αναβαθμιση στην επισημη ελληνικη froyo με τον οδηγο του τυχερακια, ολα μια χαρα ειναι ζητημα 3 λεπτων το κινητο ειναι ποιο γρηγορο

 

Έχεις περάσει τις εφαρμογές σου; Για πες ο browser είναι γρήγορος; lag δεν βλέπεις καθόλου; swype ελληνικό υπάρχει;

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει τις εφαρμογές σου; Για πες ο browser είναι γρήγορος; lag δεν βλέπεις καθόλου; swype ελληνικό υπάρχει;

 

Sent from GALAXY!

εφαρμογες δεν περασα ακομα, σε λιγο θα κανω root.

Lag δεν εχει και ο browser ειναι ποιο γρηγορος, και ναι εχει swype ελληνικο :) το προτεινο σε ολους αν εχετε ελληνικο galaxy s

Link to comment
Share on other sites

εφαρμογες δεν περασα ακομα, σε λιγο θα κανω root.

Lag δεν εχει και ο browser ειναι ποιο γρηγορος, και ναι εχει swype ελληνικο :) το προτεινο σε ολους αν εχετε ελληνικο galaxy s

 

Ok όταν περάσεις και τις εφαρμογές σου ενημέρωσε σε παρακαλώ εδώ αν σου δημιουργήθηκε lag ή όποιο άλλο πρόβλημα

 

Sent from GALAXY!

 

Καλημέρα.Προσωπικά έχω αντίθετη άποψη.Δοκίμασα από την επίσημη μέσω kies xwjpa xxjpo μέχρι την rom του

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

 

Δηλαδή; Έχεις lag ή κάποιο άλλο πρόβλημα ;

Sent from GALAXY!

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

εφαρμογες δεν περασα ακομα, σε λιγο θα κανω root.

Lag δεν εχει και ο browser ειναι ποιο γρηγορος, και ναι εχει swype ελληνικο :) το προτεινο σε ολους αν εχετε ελληνικο galaxy s

Καλημέρα και μπράβο που έκανες την αναβάθμιση. Όμως καλό είναι να εγκαταστήσεις τις εφαρμογές που είχες και πριν την αναβάθμιση και μετά να μας πεις αν είναι εξίσου γρήγορο η όχι.

Γιατί όταν κάνεις αναβάθμιση και είναι άδειο το κινητό από εφαρμογές το πιο λογικό είναι ότι θα είναι πιο γρήγορο και πιο σταθερό !!!! Επίσης τσέκαρε και την αυτονομία της μπαταρίας να μας πείς αν είναι καλύτερα η χειρότερα μετά την αναβάθμιση :).

 

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

για τα παιδια που ρωτησανε σχετικα με την froyo που περασα.

 

1) πρεπει να την περασετε μεσω odin 1.3 ακριβως με τις οδηγιες του tyxerakia. (πριν ειχα δοκιμασει με αλλο τροπο και ειχα τα γνωστα προβληματα που λετε lag κλπ)

2) εκανα και το root κανονικα χωρις προβλημαμε το z4root

3) εβαλα σχεδον ολες τις εφαρμογες που ετρεχα με την 2.1 και δεν υπαρχει κανενα προβλημα π.χ. lag

4) η μπαταρια προς το παρον εχει βελτιωση 10%

Link to comment
Share on other sites

εκανα την αναβαθμιση στην επισημη ελληνικη froyo με τον οδηγο του τυχερακια, ολα μια χαρα ειναι ζητημα 3 λεπτων το κινητο ειναι ποιο γρηγορο

Όπα όπα, ποιά "επίσημη ελληνική froyo"; Πού τη βρήκες; Κυκλοφόρησε;

Εγώ στο kies δε βλέπω τίποτα ακόμα!

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...