Jump to content

Ποιο λειτουργικό σύστημα αφής προτιμάτε; (μέρος 2ο)


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιο «ευαίσθητο στην αφή» λειτουργικό σύστημα προτιμάτε;  

1.176 members have voted

  1. 1. Ποιο «ευαίσθητο στην αφή» λειτουργικό σύστημα προτιμάτε;

    • Android
      532
    • Bada
      45
    • BlackBerry
      18
    • iPhone OS
      331
    • MeeGo
      34
    • Symbian OS
      140
    • Windows Phone 7 (ή WM)
      67
    • WebOS
      9


Recommended Posts

webOS

 

Και χτυπηθείτε σαν τα χταπόδια, δεν μου αλλάζετε την άποψη ότι είναι το καλύτερο λειτουργικό που υπάρχει αυτή τη στιγμή :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 235
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Android OS πιστεύω είναι το μέλλον όχι μόνο στα smartphones αλλά κ στις φορητές συσκευές έχει ένα λαμπρό μέλλον.
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που δεν μπήκε το WebOS στην ψηφοφορία, αφορά την πρόσφατη εξαγορά της Palm από την HP. Παρόλαυτά, επειδή δεν θέλουμε να... χαλάμε χατήρια, μόλις προστέθηκε.

 

Όσοι ήθελαν να ψηφίσουν WebOS και ψήφισαν κάτι άλλο, μου στέλνουν ΠΜ ζητώντας να αλλάξει η ψήφος τους και αναφέροντας τί είχαν ψηφίσει.

Edited by TN97
Link to comment
Share on other sites

iOS!Εχω δοκιμασει τα παντα και νομιζω πως αυτο ειναι το πιο ευχρηστο και το πιο γρηγορο...!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι εξυπνο λειτουργικο το iOS και ειναι το συμβιαν.....ΕΛΕΟΣ τι αλλο θα ακουσουμε????

 

Ναι φιλε, πολυ πιο "εξυπνο", ευστροφο πες το οπως θες αλλα ετσι ειναι. Πραγματα που εχει το symbian το IOS δεν τα εχει. 1+1=2

 

Τα ιδια θα λεμε παλι?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

εχοντας ασχοληθει αρκετα με symbian, windows mobile και android θεωρω ανωτερο ολων το ANDROID!!!!!

ios δεν εχω χρησιμοποιησει και ουτε προκειται (προς το παρον)!!!!!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Με το ios το έχω ασχοληθεί λίγο (όταν ήμουν στην διαδικασία επιλογής συσκευής) αλλά με το Android μπορώ να πώ ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος . Μ'αρέσει πολύ που πέρα από σταθερό σαν λειτουργικό είναι εύπλαστες και οι homepages του :) Τα υπόλοιπα δεν τα έχω αγγίξει.
Link to comment
Share on other sites

πιστευω ειναι προωρα τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης καθως ειμαστε εν αναμονη

1. του νεου blackberry os που βασιζεται στο qnx

2. του webos το οποιο περιμενω πως και πως να δοκιμάσω και

3. του wp 7 το οποιο προσπαθουν να το κανουν το ποιο roboust λειτουργικο απο τα video που βλέπω, προβλέπεται αλλα svista κατασταση θα δούμε

 

Αδιάφορα το symbian, πολυ καλο αλλα μια απο τα ιδια το βαρέθηκα, ηρθε το maemo εφυγε παμε για το meego το ψάχνουμε ακόμα.

Bada η επιστροφη του καρατε-κιντ :blink:

 

Απο αυτα που δινω μαυρο στο μαυρογιαλούρο ειναι

1. το ios φτιαγμενο για να με αρμεγει η apple και χωρις flash ελεος :ninja:

2. android μου φαινεται λιγο χυμα στο κυμα νοοτροπια πάμε και βλέπουμε,

φτιαγμενο για να με φακελώνει η google και να προωθει τις υπηρεσιες της.

Edited by trexed
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εγω ψηφισα bada οχι γιατι ειναι το καλυτερο( αφτο εξαλου ειναι καθαρα υποκιμενικο αναλογοσ τισ αναγκεσ και τα θελω του καθε χρηστη) αλλα γιατι εχει κλεψει τα θετικα του ιος και του amdroid δεν εχει δεχτη , ακομα , επιθεση απο ιουσ εχει σταθεροτητα και το στηριζει η samsung η οποια ειναι μεσα στις 3 καλυτερεσ εταιριες κινιτις τηλεφ. και εχει δειξει τα τελευταια 2 χρονια με τις κινισεισ στο χψρο οτι ειναι αυτη που διαβαζει γρηγορα και σσωστα τον χρηστη μιασ εξυπνησς συσκευησ !
Link to comment
Share on other sites

Windows Mobile 6.5.5 Professional με HTC Sense 2.5, ειδικά με μια περιποίηση Cookie Home Tab editor (με άλλα λόγια Energy cookie rom) με την προϋπόθεση δυνατού hw (με άλλα λόγια ΗΤC HD2).

 

Και μην πείτε ''εμείς λέμε για vanilla λειτουργικό'', γιατί τα customizable shells δυνατότητα του λειτουργικού είναι.

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πιο έτοιμο και μεστό απο το σημερινό android είναι το symbian το οποίο το εχω και το χρησιμοποιώ σε μη touch συσκευή N73 αλλά εχω ασχοληθεί αρκετά με 5800ΧΜ και οφείλω να ομολογήσω πως τα μόνα πράγματα που του λείπουν τα φέρνει το Symbian^3 OS.

Σταθερό, ελαφρί, φοβερό multitask, άριστη συνδεσιμότητα με το pc και με περιφεριακά απο pc, τρομερή συμβατότητα σε multimedia και office αρχεία ακόμα και σε αδύναμο hardware...

 

Επιτέλους, κάποιος με ανοιχτό μυαλό, που αν και αρέσκεται σε iOS, εντούτοις μπορεί να πει την αλήθεια για το Symbian. Με έχεις καλύψει απόλυτα

 

Η νέα έκδοση του Symbian, το Symbian^3, μαζί με τις συσκευές που θα το τρέχουν, πιστεύω ότι θα επαναφέρει το ενδιαφέρον των developers για την πλατφόρμα. Είναι μία ευχάριστη εξέλιξη, που θα ζεστάνει τον ανταγωνισμό. Δεν ξέρω αν θα ξαναφέρει την Nokia στην κορυφή των smartphones, ή αν θα την κάνει να ανακτήσει τις απώλειες από τις πωλήσεις που είχε πρόσφατα (πιθανόν ναι, πιθανόν όχι), αλλά τουλάχιστον δεν θα αφήσει την Apple, την Google και τους υπόλοιπους παίκτες να δρουν ανενόχλητοι... ;)

 

Επίσης, ψήφισα το Symbian για ακόμα ένα λόγο: όλοι πλέον ασχολούνται με iOS, Android και WM/WP, και ως εκ τούτου δεν τους μένει χρονος να αναπτύξουν ιούς και λοιπά δυσάρεστα για το Symbian. Άλλο ένα πλεονέκτημα ενός "αθόρυβου" λειτουργικού... :lol: :p

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψηφίζω Android. Δεν είναι ούτε τόσο "λεπτεπίλεπτο" όσο το iOS ούτε τόσο "κλειστό" όσο το Symbian. Το WM το θεωρώ άοσμο, άχρωμο και άγευστο. Το meego κάτι πάει να κάνει αλλά...

Το bada δεν το έχω δουλέψει και δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειπε οτι το android ειναι ανοιχτό λειτουργικο?

Ειναι το ιδιο κλειστο οπως και το ios :X

Link to comment
Share on other sites

Windows Mobile 6.5.5 Professional με HTC Sense 2.5, ειδικά με μια περιποίηση Cookie Home Tab editor (με άλλα λόγια Energy cookie rom) με την προϋπόθεση δυνατού hw (με άλλα λόγια ΗΤC HD2).

 

Και μην πείτε ''εμείς λέμε για vanilla λειτουργικό'', γιατί τα customizable shells δυνατότητα του λειτουργικού είναι.

 

Άμα το πάμε έτσι, περνάμε και στα Pre/PrePlus, Pixi/Plus έναν custom kernel, τινάζουμε τον επεξεργαστή στο 1 Ghz και το webOS γίνεται πιο γρήγορο και από desktop Linux...

 

Αυτή δεν είναι λογική.

Link to comment
Share on other sites

Από εφαρμογές όμως, έχει μεγάλη έλλειψη ακόμα, δυστυχώς... :(

Η δημοσκόπηση αφορά την λειτουργικότητα με βάση την αφή, όχι τα προγράμματα που υποστηρίζονται...

Κι εγώ Bada OS

Link to comment
Share on other sites

Η δημοσκόπηση αφορά την λειτουργικότητα με βάση την αφή, όχι τα προγράμματα που υποστηρίζονται...

Κι εγώ Bada OS

 

το να εχεις μια οθονη αφης και απλα να πατας δεν λεει τιποτα(you push me :-) ), ενοειτε οτι ολα μετρανε εφαρμογες κλπ

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειπε οτι το android ειναι ανοιχτό λειτουργικο?

Ειναι το ιδιο κλειστο οπως και το ios :X

 

No offence, αλλα απο που προκυπτει αυτο?

 

Θα συμφωνησω οτι για να θεωρειται ολοκληρωμενο ενα λειτουργικο πρεπει να λαμβανουμε υποψιν τα παντα

δυνατοτητες

ευχρηστια

εμφανιση

ταχυτητα

σταθεροτητα

και φυσικα τιμη

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχουν τα WP7 με τα WM6, και πως μπορεί κάποιος να τα προτιμά αφού δεν υπάρχουν ακόμα συσκευές στην αγορά;
Link to comment
Share on other sites

Η δημοσκόπηση αφορά την λειτουργικότητα με βάση την αφή, όχι τα προγράμματα που υποστηρίζονται...

Κι εγώ Bada OS

 

Mεγα λαθος να πιστευεις κατι τετοιο φιλε.

 

Χιλια δυο πραγματα πρεπει να λαβεις υπ'οψην σου και οχι μονο το θεμα αφης.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είναι τέτοια η πρόοδος του Android που σε λίγο καιρό θα ξεπεράσει όλα τα άλλα.

Για μένα είναι ήδη μπροστά.

Σε λίγο θα πειστούν (οι μη προκατειλημμένοι) χειριστές των άλλων λειτουργικών.

Υπάρχει κάποιο λειτουργικό που να έχει σημειώσει τέτοια άλματα σε τόσο μικρό διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι τέτοια η πρόοδος του Android που σε λίγο καιρό θα ξεπεράσει όλα τα άλλα.

Για μένα είναι ήδη μπροστά.

Σε λίγο θα πειστούν (οι μη προκατειλημμένοι) χειριστές των άλλων λειτουργικών.

Υπάρχει κάποιο λειτουργικό που να έχει σημειώσει τέτοια άλματα σε τόσο μικρό διάστημα;

 

Τυφλοσουρτη ακολουθησε το Android.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Θέλει και ρώτημα; Symbian φυσικά, το πιο ισχυρό, αποδοτικό και παραμετροποιήσιμο mobile OS, που έχει εδώ και χρόνια όλα όσα οι άλλοι ακόμη πασχίζουν να υλοποιήσουν. Πλήρες multitasking (με τις εφαρμογές να τρέχουν κανονικά στο background και όχι απλά να παγώνουν όπως στο iOS4), folders στο μενού (σε άπειρα επίπεδα και με άπειρα στοιχεία, όπως ακροβώς και στο PC), copy&paste παντού, δυνατότητα πλήρους αλλαγής της εμφάνισης με themes (και όχι απλά με wallpapers), πλήρεις δυνατότητες τηλεφωνίας, κανονικές βιντεοκλήσεις, με άριστη διαχείριση ενέργειας (όταν τα υπόλοιπα δεν βγάζουν ούτε μια μέρα χρήσης), ταχύτατο (δείτε τα benchmarks του N8, που με τα 680MHz βάζει κάτω CPU του 1GHz), με όλες τις εφαρμογές να τρέχουν σε native mode και όχι σε virtual machine (όπως στο Android), ανοιχτό, με πλήρη πρόσβαση στο filesystem, παραμετροποιήσιμο και επεκτάσιμο, με δυνατότητα αλλαγής πραγμάτων όπως ο task manager, με killer services όπως το Ovi Maps (που προσφέρει δωρεάν πλοήγηση για πάντα και παντού, με τους χάρτες ενσωματωμένους, σε αντίθεση με το Google Maps που σε χρεώνει καθώς τους κατεβάζει, και με επιπλέον υπηρεσίες όπως ταξιδιωτικοί οδηγοί Lonely Planet και Michelin) και πλήρως open source (που σημαίνει ότι ο καθένας μπορεί να συνεισφέρει στην ανάπτυξή του, είτε με ιδέες είτε με κώδικα). Συν ότι το νέο Symbian^3 είναι εξαιρετικά βελτιωμένο, τόσο στην ταχύτητα όσο και στη γενικότερη εικόνα του UI (που ήταν και το μοναδικό αδύναμο σημείο της προηγούμενης έκδοσης). Και φυσικά συνοδεύεται από το εξαιρετικό hardware της Nokia, που έχει την αδιαμφισβήτητη πρωτοκαθεδρία σε τομείς όπως η κάμερα.

 

Το Android το σέβομαι, αλλά με απωθούν τα προβλήματα που έχει (πχ το επιπλέον layer ανάμεσα στις εφαρμογές και το λειτουργικό, που το κάνει αργό και υποχρεώνει τους κατασκευαστές συσκευών να τις εξοπλίζουν με επεξεργαστές τέρατα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την αυτονομία τους).

 

Το iOS είναι αστείο, με τεράστιες ελλείψεις και μόνο πλεονέκτημα την ευκολία χρήσης από τον αρχάριο χρήστη που δεν έχει πολλές απαιτήσεις, και πουλάει μόνο εξαιτίας του εξαιρετικού (αλλά και απωθητικού για κάποιον που γνωρίζει πέντε πράγματα παραπάνω) marketing.

 

Το Bada απλά δεν είναι smartphone OS.

 

Το WP7 μένει να το δούμε, αλλά η πρώτη εντύπωση δεν είναι καθόλου θετική, καθώς έχει ακολουθήσει το iOS σε απλοϊκότητα και έχει αντιγράψει τα αδύνατα σημεία του (πχ έλλειψη multitasking).

 

Το MeeGo είναι πολλά υποσχόμενο, καθώς είναι κανονικό Linux, με X-Windows και UI για κινητά. Περιμένω να το δω πριν αποφασίσω, γι' αυτό και δεν κάνω ακόμη την κίνηση για κάποια από τις εξαιρετικές συσκευές με Symbian^3 που παρουσιάστηκαν πριν 1 βδομάδα. Αν κρίνω από το εξαιρετικό (αν και πειραματικό) N900, το τελικό αποτέλεσμα θα είναι εντυπωσιακό.

 

Μέχρι τότε θα μείνω με το πολύ καλό N97, που, παρόλο που πολλοί αρέσκονται να το βρίζουν, μπορεί να αντικαταστήσει ακόμη και το laptop κάποιες φορές. Όπως τώρα για παράδειγμα, που έγραψα όλο αυτό το μακρυνάρι με το εξαιρετικό του πληκτρολόγιο. Είπατε τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...