Jump to content

Ποιο λειτουργικό σύστημα αφής προτιμάτε; (μέρος 2ο)


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιο «ευαίσθητο στην αφή» λειτουργικό σύστημα προτιμάτε;  

1.176 members have voted

  1. 1. Ποιο «ευαίσθητο στην αφή» λειτουργικό σύστημα προτιμάτε;

    • Android
      532
    • Bada
      45
    • BlackBerry
      18
    • iPhone OS
      331
    • MeeGo
      34
    • Symbian OS
      140
    • Windows Phone 7 (ή WM)
      67
    • WebOS
      9


Recommended Posts

εγω εχω δουλεψει symbian+ios μονο αν κατσω και σκεφτω ποσο χρονο απο τη ζωη μου εχω χαλασει για να τα φτιαξω να δουλευουν(ανεξαρτητα αν ειναι αφης η οχι) κανονικα και οπως θελω και ποσο πολυ μου εχουν σπασει τα νευρα κατα καιρους με τις παραξενιες τους πρεπει να ψηφισω "κλειστο λογισμικο" τυπου αν θυμαμαι καλα Α2 sonyericsson.Θα επρεπε οι εταιρειες να μας αποζημειωνουν με τοσα κολυματα που μας πουλανε τα smartphone+τοσες αναβαθμισεις που πρεπει να κανουμε καθε φορα μεχρι να παρουν τα ισια τους!Τωρα εχω το ν79 το επομενο τηλ.μου θα ειναι με κλειστο λογισμικο πανω απο ολα θα πρεπει να μην μου τα σπαει!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 235
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει να κάνει σίγουρα και με το hardware, δηλαδή την κάθε συσκευή. Το iOS έχει σεταριστεί με το iPhone τέλεια θα'λεγα, οπότε είναι η κορυφή και φυσικά με όλες τις εφαρμογές που υπάρχουν, έχει γίνει ο στόχος του δεύτερου στην ιεραρχία και ανερχόμενου Android. Μη μπερδεύουμε όμως αυτό που πουλάει περισσότερο με αυτό που είναι πιο εύχρηστο και παρέχει τις περισσότερες ευκολίες.

Εγώ σαν κάτοχος iPhone 4 έχω παράπονο φερ'ειπείν γιατί να μη μπορώ να χρησιμοποιήσω το bluetooth όπως ο υπόλοιπος κόσμος και να ανταλλάσω αρχεία ελεύθερα με τις υπόλοιπες συσκευές. Και μην πει κάποιος για jailbreak. Μιλάμε για το ατόφιο λειτουργικό. Αυτή η λέξη λειτουργικό εδώ ακριβώς παύει να ισχύει. Γίνεται μη λειτουργικό. Έτσι απλά.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Απ'οταν πηρα το πρωτο μου iphone 2g, μεχρι τωρα που πηρα το 4, περασαν αρκετα κινητα απο τα χερια μου, με διαφορα λειτουργικα. Κατεληξα οτι το IOS ειναι αυτο που με βολευει περισσοτερο απ ολα. Η αληθεια ειναι οτι android δεν ειχα δικο μου, αλλα εχω "παιξει" με κινητο που ειχε και δε με ενθουσιασε. Εκτος αυτου, με ενοχλησε το γεγονος οτι οι αναβαθμισεις λειτουργικων για τις τοσες συσκευες που υποστηριζει, γινονται στη χαση και στη φεξη, και αν. Καποιες εταιριες εχουν 1 και 2 εκδοσεις πιο πισω απο την τελευταια, εχει αναπτυξει θεματακια ασφαλειας τελευταια και τρωει κατι κολληματα απ οσο διαβασα μεσα στο φορουμ. Τουλαχιστον η apple, οτι βγαζει σε αναβαθμισεις, βγαινει για ολα τα μοντελα, αρκει να εχουν και το καταλληλο hardware να το στηριξουν.
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε peter προφανως δεν αναφερεσαι σε κλειστο λειτουργικο (οπως το iOS) αλλα σε feature phones. Η επιλογη ή μη ενος smartphone ειναι κατι τελειως υποκειμενικο και γινεται συμφωνα με τις αναγκες και την ορεξη που εχει ο καθε χρηστης να ασχοληθει. Απλως καλο θα ειναι να μην πεφτουμε στη λουμπα του αφορισμου επειδη σε εμας δεν μας εκατσε καλα. Τα android και iOS εχουν αρκετα user friendly inerface αν αναλογιστεις τι δυνατοτητες σου δινονται, ασχετως αν ειμαι αντιθετος με τη φιλοσοφια του μηλοφωνου. Αλλωστε αυτο που κατακρινεις ειναι το βασικο πλεονεκτημα των smartphones, η πληρης παραμετροποιηση (δεν αναφερομαι στο iPhone προφανως:lol:).

 

Τωρα απο κει και περα android κι απο μενα. Οχι γιατι εχει τα περισσοτερα πλεονεκτηματα, αλλα γιατι τα μειονεκτηματα του φαινεται να διορθωνονται με πολυ γρηγορους ρυθμους και ισως ισορροπει καλυτερα απο ολα τα υπολοιπα μεταξυ ευχρηστιας και δυνατοτητων.

 

Για WP7, BB OS, Symbian^3 δεν μπορω να εκφερω αποψη καθως δεν τα εχουμε δει σε δραση, περα απο κατι πολυ απλοικα previews.

To bada το βρηκα πολυ συμπαθητικο αλλα η ελειψη εφαρμογων αποτελει αποτρεπτικο παραγωντα για μενα, για ενα κατα τ'αλλα πληρες λειτουργικο.

Το iOS πολυ κλειδωμενο για τα γουστα μου.

Τελος Symbian^1 απαρχαιωμενη φιλοσοφια και WM 6.x εκνευριστικα περιπλοκο...

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει να έχω δουλέψει μόνο Symbian, ψήφισα αυτό.

Δεν είμαι σε θέση να κρίνω αν είναι το καλύτερο, σίγουρα πάντως έχει καταβολέψει εμένα.

Νομίζω ότι δύσκολα θα αλλάξω τη Nokia.

 

Επί τη ευκαιρία, μια παρατήρηση:

Σταματήστε επιτέλους μερικοί να φανατίζεστε και με το μυαλό σας να επηρεάζετε άλλους.

Το θέμα έχει να κάνει με το ποιο λειτουργικό εσείς χρησιμοποιείτε και τις απόψεις σας επάνω σ' αυτό, όχι ποιο φανατικά πιστεύετε πως είναι το καλύτερο!

Έλεος πια!

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δουλέψει windows mobile ,symbian,Android ,ios ,ψηφίζω ios,μακράν ότι πιο εύχρηστο και τώρα πια με ενα κλικ έχω ότι χρειάζομαι.Ειδικά η σταθερότητα του χωρίς κολλήματα,άκυρα restart είναι κάτι που για εμένα είναι πολύ σημαντικό.

Εάν δεν υπήρχε ios ,το επόμενο θα ήταν το android.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δουλέψει windows mobile ,symbian,Android ,ios ,ψηφίζω ios,μακράν ότι πιο εύχρηστο και τώρα πια με ενα κλικ έχω ότι χρειάζομαι.Ειδικά η σταθερότητα του χωρίς κολλήματα,άκυρα restart είναι κάτι που για εμένα είναι πολύ σημαντικό.

Εάν δεν υπήρχε ios ,το επόμενο θα ήταν το android.

 

Ψέμματα λες! Στο iOS δεν έχει κλικ, και αν όντως ήσουν χρήστης θα το ήξερες. Άρα είσαι προβοκάτορας υπάλληλος της Αpple. :p:p

 

Ένας ψήφος στο iOS και απο εμένα, καθώς εκτός των υπολοίπων που προαναφέρθηκαν από τους προηγούμενους, με βολεύει και στο ότι συνεργάζεται άψογα και θαυμάσια με το υπόλοιπο οικοσύστημα της Apple (macs, itunes, mobileme κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

συνεργάζεται άψογα και θαυμάσια με το υπόλοιπο οικοσύστημα της Apple (macs, itunes, mobileme κλπ.).

 

Αναγκαστικα, γιατι αλλιως μονο με mail θα περναγες δεδομενα απο το Pc... :lol:

 

Μην αρχισετε το κραξιμο, πλακα κανουμε...

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εάν η ερώτηση είναι πιο λειτουργικό θα ήθελαν τα δάκτυλα μου να χαδεύουν, η "καλλονή" έχει όνομα iOS.

 

Όπως έγραψα και παλιά, μακάρι οι γυναίκες της ζωής μου να αντιδρούσαν με τον ίδιο τρόπο στο άγγιγμα των δακτύλων όταν τις χαϊδεύεις.

:(

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Εάν η ερώτηση είναι πιο λειτουργικό θα ήθελαν τα δάκτυλα μου να χαδεύουν, η "καλλονή" έχει όνομα iOS.

 

Όπως έγραψα και παλιά, μακάρι οι γυναίκες της ζωής μου να αντιδρούσαν με τον ίδιο τρόπο στο άγγιγμα των δακτύλων όταν τις χαϊδεύεις.

:(

 

Μακραν το ψηφιζω ως το καλυτερο ποστ του μηνα! :lol: :D :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

android από μένα. είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος απ το λειτουργικό! το μόνο που θα θέλα απ το android είναι να υποστιρίζουν τις αναβαθμίσεις του πλέον όλες οι συσκευές. τουλάχιστο απ το 2.2 και μετά. είναι συμαντικο να ξερεις οτι η συσκευη που θα αγορασεις θα παρει και την 2.2 και την 3.0 μετα απο 2 μηνες αλλα και την 3.2 μετά απο 3 μήνες.
Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικα, γιατι αλλιως μονο με mail θα περναγες δεδομενα απο το Pc... :lol:

 

Αυτό που δεν αντιλαμβάνεται πολύς κόσμος είναι ότι το iTunes πολλοί το χρησιμοποιούν ασχετα με το αν έχουν ή όχι iPhone.

Αυτό που εσείς βλέπετε ως αναγκαίο κακό εμείς το χρησιμοποιούσαμε και προ iPhone εποχής. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Symbian και Android, και + το καλο με το Android ειναι οτι βγαινουν εφαρμογες οτι εχουν και στο Symbian 5th edition
Link to comment
Share on other sites

'Εχουν πέσει στα χέρια μου όλα τα προαναφερθέντα λειτουργικά, αν και έως τώρα είχα στην κατοχή μου κινητά symbian. Θα έλεγα ότι το android μου φάνηκε συμπαθητικό και πολύ φιλικό στη χρήση. Για το ios θα έλεγα ότι είναι μια παγίδα της apple. Όταν θα αποκτήσουν αρκετοί κινητά της μετά θα αρχίσει να χρεώνει τις εφαρμογές. Το symbian είναι δύστροπο στις εφαρμογές αλλά φιλικό στο χρήστη. Δεν ξέρω, μπορεί μετά το symbian να αποκτήσω android κινητό. Απλά περιμένω τις αναβαθμίσεις του λειτουργικού. Πιστεύω σε ένα χρόνο το android θα είναι το καλύτερο λειτουργικό.
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας εμπειρία από WinMo 5/6 στο P3600, iOS 3/4 σε 3Gs και τώρα Android στο Desire ψηφίζω Android γιατί είναι περισσότερο φιλικό στο χρήστη, προσφέρει απίστευτες δυνατότητες παραμετροποίησης, εκμεταλλεύεται πλήρως τη συσκευή και τις δυνατότητές της.

To iOS πέρα από την απίστευτη απόκριση της οθόνης δεν προφέρει τίποτε άλλο. Οι περιορισμοί είναι απίστευτοι. Και μόνο ο συγχρονισμός αποκλειστικά με το iTunes αποτελεί τεράστιο μειονέκτημα για εμένα σαν χρήστη Linux. Η παραμετροποίηση στο UI ανύπαρκτη.

Αντίθετα στο Android η συνδεσιμότητα και οι δυνατότητες συγχρονισμού OTA δίνουν άλλο αέρα στη συσκευή. Η ελευθερία στην ανάγνωση και τροποποίηση αρχείων κάθε τύπου, η παραμετροποίηση του UI στα μέτρα του καθενός, η δυνατότητα επιλογής συσκευής είναι μερικοί από τους λόγους που μετά από 1 χρόνο χρήσης iPhone έριξα μαύρη πέτρα στην Apple και τους περιορισμούς της και προτίμησα το Android σαν πιο φρέσκο, πλήρες λειτουργικό με όλη τη σημασία της λέξης.

THE DOC IS BACK...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δίκαιο...

Που είναι το webOS της Palm?

 

οεο ;

 

Καλά, βάλατε το MeeGo (ποιο ; ) στο poll και δεν μπήκε το webOS ; Και καλά η HP είναι μια σιχαμένη wintelοεταιρία και θέλει να το σκοτώσει, αλλά και λόγω της "βαριάς φανέλας" θα έπρεπε να υπάρχει. Έστω μια επιλογή "άλλο" για να είναι πιο έγκυρη η δημοσκόπηση. Ή/Και, ακόμη καλύτερα, μια επιλογή "κανένα" ώστε να ψηφίσω και εγώ :lol:

Link to comment
Share on other sites

εχω λειτουργησει Android,Limo,Symbian,και λιγο απο το ios και απο το bada..μου αρεσε παρα πολυ το Android και το bada...πιστευω πως το bada ειναι ακομα στην αρχη του και σε λιγους μηνες μπορει να εχει ξεπερασει και το Android..εβαλα την ψηφο μου στο Android γιατι μου φανηκε πολυ καλο σε ολα..σε εφαρμογες σε εμφανιση και σαν λειτουργικο...μου φανηκε ευκολο..

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα δεν εχω χρησιμοποιηση bada,black berry os και WP7 δεν θα εκφερω αποψη για αυτα

η επιλογη μου ειναι το Maemo 5 λογο του ui του καθως ειναι πολυ σωστα υλοποιημενο,απο τις επιφανιες εργασιας του που μπορεις να βαλεις οτι θελεις πανω,απο το dashboard και το αληθινο multitasking του που ειναι καθαρα η καλυτερη υλοποιηση σε λειτουργικο(κατα την γνωμη μου) καθως μπορεις να δεις τι συμβαινει σε καθε εφαρμογη χωρις να την φερεις στο προσκηνιο αλλα σαν σμινκριση μαζι με τις αλλες εφαρμογες στο dashboard,ο browser micro b που ειναι πολυ γρηγορος με ωραια gestures και full flash support και γενικα γιατι ειναι σταθερο,παραμετροποιησιμω μεχρι το κοκαλο(μπορεις να αλλαξεις τα παντα) καθως ειναι opensource λειτουργικο και γιατι εχει μια πολυ δυνατη κοινοτητα με ωραιες free εφαρμογες...τα αρνητικα του ειναι η ελλειψη υποστηριξεις απο την νοκια και καποιες ελλειψεις out of the box που ομως οι περισσοτερες λυνονται με υπαρχουσες εφαρμογες

 

γιατι οχι καποιο αλλο:

android:γρηγορο,σταθερο με πολλες εφαρμογες...δεν μου αρεσει ομως το ui του...δηλαδη:δεν μου αρεσει ο τροπος υλοποιησης του multitasking,δεν μου αρεσει που εχει τα τεσσερα κουμπια για την διαχειριση του ui απο την στιγμη που θα μπορουσαν να τα ενταξουν στο λειτουργικο on-screen,δεν μου αρεσει το μενου που ειναι ολα σκορπια...

 

iOS: εχω χρησιμοποιησει σχεδον ολες τις εκδοσεις του(την 4,1 σε ενα μηλοφωνο 4 το σαββατο)....γρηγορο,σταθερο,eye-candy,πλουσιο σε εφαρμογες και πολυ απλο...αυτο ειναι που με χαλαει...ειναι ενα μενου...τιποτα παραπανω...με μετριοτατο ψευτοmultitasking ...σχεδον καθολου παραμετροποιησιμο....το θεωρω απλο σε σημειο βαρεμαδας...γεματο με χαζα κολληματα της Μηλο(πχ locked bluetooth,itunes etc)

παρολα αυτα σκεφτομαι να παρω ενα ipod touch 4g για να αποκτησω μια πιο εμπεριστατομενη αποψη

 

symbian:το παλιο ωραιο αλλα σχετικα αργο σε σχεση με τον ανταγωνισμο...το καινουργιο πληρεστατο απο ολες τις αποψεις με καινοτομα χαρακτηριστικα(usb otg) και εκσυχρονισμενο,γρηγορο,παραμετροποιησιμο ui...ας ελπισουμε οι προγραμματιστες να το αγαπησουν,γιατι μονο εκει υστερει

 

WM6,5:τελιωμενο απο την ιδια την microsoft,μετριο-δυσχρηστο ui,κατα τ'αλλα καλο....δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα

:)

Link to comment
Share on other sites

ζώντας και δουλεύοντας στο χώρο των τηλεπικοινωνιών είχα την τύχη να δοκιμάσω αρκετά εξονυχιστικά τα πιο γνωστά λειτουργικά... χρησιμοποιώ ios και πέρα από τη σταθερότητα που προσφέρει, το πλήθος εφαρμογών που έχει, τη φιλικότητα προς το χρήστη και την άμεση απόκριση πρέπει να ομολογήσω ότι "πονάει" το ότι είναι "κλειστό" και δε σε αφήνει να χρησιμοποιήσεις τις δυνατότητες της συσκευής στο έπακρο και να το παραμετροποιήσεις όπως θες. φυσικά μιλάω για το "μαμά" ios και όχι για την περίπτωση που κάνεις jailbreak τη συσκευή οπότε εκεί βλέπεις πραγματικά τι μπορεί να καταφέρει! Αν λοιπόν στις επιλογές του poll υπήρχε j/b ios θα το ψήφιζα με κλειστά τα μάτια. Το symbian είναι αρκετά πιο αργό, φιλικότατο δε προς το χρήστη αλλά παρόλα αυτά έχει αυτό το κάτι που δε με τραβάει καθόλου. μάλλον μου βγάζει αυτό που είχα διαβάσει σε ένα ξένο forum "this os is so 2001" εννοόντας ότι ακόμη και τώρα δείχνει παλιό. Προσωπικά πιστεύω πως αυτή τη στιγμή η πιο καλή all around επιλογή είναι το android μιας και είναι ανοιχτό, πλήρως παραμετροποιήσιμο και είναι αρκετά φιλικό προς το χρήστη. σίγουρα οι πολλές customized versions που έχει ανά κατασκευαστή είναι ένα μικρό πρόβλημα όσο αφορά τα updates αλλά δε μπορείς να τα έχεις όλα

[sIGPIC][/sIGPIC]

_______________________________________

iPhone 4 32GB using AppleWeb HD v2.5.

bittenApple - Subscribe for the latest major news about Apple, guides, reviews, solutions and more!

Follow me on twitter.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει μόνο iOS 4 οπότε δεν μπορώ να πω αν ειναι το καλύτερο.

Είναι πολυ γρήγορο Όμως.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχω δοκιμάσει τα περισσότερα . Το πιο εύχρηστο σε εμένα είναι το BADA όμως έχει έλλειψη εφαρμογών. μετά από το BADA πιστεύω πως το ANdroid έχει το μέλλον μπροστά του
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Iphone os by far αρκεί να είναι jailbreaked. Αλλιώς του βάζω 6.

3.1.3 είμαι προς το παρόν και θα πάω όταν εχω χρόνο για backup και στήσιμο σε όποια 4 version είναι καλύτερη και γίνεται jb.

Στην κοπελιά μου εχω πάρει android για να ασχολούμε και με αυτό το OS και οφείλω να ομολογήσω πως είναι θέμα χρόνου να γίνει onpar με το ios.

Λίγο πιο έτοιμο και μεστό απο το σημερινό android είναι το symbian το οποίο το εχω και το χρησιμοποιώ σε μη touch συσκευή N73 αλλά εχω ασχοληθεί αρκετά με 5800ΧΜ και οφείλω να ομολογήσω πως τα μόνα πράγματα που του λείπουν τα φέρνει το Symbian^3 OS.

Σταθερό, ελαφρί, φοβερό multitask, άριστη συνδεσιμότητα με το pc και με περιφεριακά απο pc, τρομερή συμβατότητα σε multimedia και office αρχεία ακόμα και σε αδύναμο hardware...

Απλά το symbian εχει χάσει κάπως την αίγλη του παρελθόντος και το εχει ψιλοβαρεθεί ο κόσμος με αποτέλεσμα να μην τραβάει developers και να του λείπει η φρεσκάδα και η πληθώρα προγραμμάτων που υπάρχουν σε iphone και android.

Edited by yiannis_1
Link to comment
Share on other sites

Android will rule the in the next year, either you like it or not :p

Το θέμα είναι να συνεχίσει ανοδικά και δεν εχει να φοβιθεί τπτ!

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...