Jump to content

Nitdroid (Android) στο Νokia N900


anapospastos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις έβαλα android στο Ν900 σε λιγότερο από 10 λεπτά κι έχω να δηλώσω ότι είναι απίστευτα γρήγορο:D
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 318
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μόλις έβαλα android στο Ν900 σε λιγότερο από 10 λεπτά κι έχω να δηλώσω ότι είναι απίστευτα γρήγορο:D

 

για πες μας εντυπωσεις σου αρεσε....?

google maps δεν σου δουλευει ετσι....?:)

Link to comment
Share on other sites

για πες μας εντυπωσεις σου αρεσε....?

google maps δεν σου δουλευει ετσι....?:)

 

Δουλεύει με ένα patch όπως και το bluetooth. Πάρα πολύ καλή δουλειά αφού σκέφτομαι να τους κάνω και donate. Πιστεύω ότι σε λίγο καιρό θα έχουμε ένα ολοκληρωμένο λειτουργικό. Είναι γρήγορο χωρίς κολλήματα, οι περισσότερες εφαρμογές/παιχνίδια που δοκίμασα δουλεύουν, έχει ακόμη και ελληνική γλώσσα, από portrait σε landscape και το αντίθετο πηγαίνει άνετα χωρίς κολλήματα, μέχρι που φορτίζει κιώλας(όχι πάντα βέβαια)! Περισσότερα σε λίγο.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα android στο Ν900 σε λιγότερο από 10 λεπτά κι έχω να δηλώσω ότι είναι απίστευτα γρήγορο:D

 

εβαλες android με την αυτοματο τροπο? και ειχα μια ερωτηση. ποσο πιανει στην καρτα και αν πειραζει που εχω και αλλα πραγματα μεσα στην καρτα..

ευχαριστω.

The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Αν πρόσεξα καλά, πιάνει γύρω στα 300 megabyte, αλλά επέτρεψε μου να το επιβεβαιώσω αύριο και να σου πώ :)

Να ξέρεις οτι έχεις στην κάρτα χανεται με την εγκατάσταση του nitdroid, οπότε κάνε αντίγραφο ασφαλείας. Την κάρτα στην χωρίζει στα 2, οπότε θα'χεις την μισή καρτα για android, και την μισή για τα δεδομένα σου.

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει με ένα patch όπως και το bluetooth. Πάρα πολύ καλή δουλειά αφού σκέφτομαι να τους κάνω και donate. Πιστεύω ότι σε λίγο καιρό θα έχουμε ένα ολοκληρωμένο λειτουργικό. Είναι γρήγορο χωρίς κολλήματα, οι περισσότερες εφαρμογές/παιχνίδια που δοκίμασα δουλεύουν, έχει ακόμη και ελληνική γλώσσα, από portrait σε landscape και το αντίθετο πηγαίνει άνετα χωρίς κολλήματα, μέχρι που φορτίζει κιώλας(όχι πάντα βέβαια)! Περισσότερα σε λίγο.

 

αυτος ηταν και ενας απο τους βασικοτερους λογους που το εβαλα....:p

δεν μπορεις να φανταστεις ποσο θελω να δω το κινητο μας καποτε σε portrait και επισημα...:)

ηταν απωθημένο αυτο...και συμφωνω η αλλαγη( από portrait σε landscape) ηταν ταχύτατη και ευχάριστη....:)

Link to comment
Share on other sites

εβαλες android με την αυτοματο τροπο? και ειχα μια ερωτηση. ποσο πιανει στην καρτα και αν πειραζει που εχω και αλλα πραγματα μεσα στην καρτα..

ευχαριστω.

 

Ο χώρος που καταλαμβάνει το partition για το nitdroid είναι κάτι λιγότερο από 2gb. Πχ εγώ που το έχω βάλει σε 8αρα, απ το maemo μπορώ και βλέπω 5,69gb.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος που καταλαμβάνει το partition για το nitdroid είναι κάτι λιγότερο από 2gb. Πχ εγώ που το έχω βάλει σε 8αρα, απ το maemo μπορώ και βλέπω 5,69gb.

 

Εγώ όπως είπα έκανα την εγκατάσταση σε κάρτα 2gb. Και όπως βλέπω από τη διαχείριση του maemo στην κάρτα εμφανίζει διαθέσιμο χώρο 960mb. Στην κάρτα αποθηκεύονται κανονικά οι φωτογραφίες που τραβάω με maemo.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως είπα έκανα την εγκατάσταση σε κάρτα 2gb. Και όπως βλέπω από τη διαχείριση του maemo στην κάρτα εμφανίζει διαθέσιμο χώρο 960mb. Στην κάρτα αποθηκεύονται κανονικά οι φωτογραφίες που τραβάω με maemo.

 

Αυτό γίνεται επειδή το έχεις βάλει σε 2αρα. Μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές από το market;

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται επειδή το έχεις βάλει σε 2αρα. Μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές από το market;

 

Δεν το εχω δοκιμασει... θα το κανω και θα σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με απλά λόγια?

Ενεργοποίησα το extra-devels κατάλογο. Από κει και πέρα τι πρέπει να κάνω για την αυτόματη εγκατάσταση?

Δε βρίσκω πουθενά αυτά που λέει εδώ

 

Kαι βασικά δεν βρίσκω πουθενά στο extra-devels το nitroid installer...

 

 

 

Installation

 

You can install NITDroid Installer using Hildon Application Manager, fapman, or apt-get, it should be in the system category. After installation, use the icon in the menu to install NITDroid, after installation the icon will be changed to an uninstaller icon so you can, if you want, uninstall NITDroid.

Edited by rebel1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με απλά λόγια?

Ενεργοποίησα το extra-devels κατάλογο. Από κει και πέρα τι πρέπει να κάνω για την αυτόματη εγκατάσταση?

Δε βρίσκω πουθενά αυτά που λέει εδώ

 

Kαι βασικά δεν βρίσκω πουθενά στο extra-devels το nitroid installer...

 

 

 

Installation

 

You can install NITDroid Installer using Hildon Application Manager, fapman, or apt-get, it should be in the system category. After installation, use the icon in the menu to install NITDroid, after installation the icon will be changed to an uninstaller icon so you can, if you want, uninstall NITDroid.

 

Θα πάρεις το αρχείο .deb από εδώ και θα το εγκαταστήσεις. Αν σου προκύψουν missing packages θα τα εγκαταστήσεις μέσω xterm με apt-get install αφού πρώτα πάρεις root δικαιώματα, πχ apt-get install bzip2(πρέπει να έχεις ενεργοποιημένα τα extra-devel και να είσαι συνδεδεμένος στο internet). Μόλις γίνει η εγατάσταση του nitroid installer θα γράψεις στο xterm "nitroid" χωρίς τα ", θα ακολουθήσεις τις οδηγίες και αν όλα πάνε καλά θα σου πει ότι η εγκατάσταση ήτανε επιτυχής. Κάνεις reboot με ανοικτό το πληκτρολόγιο πατάς το 2 και ιδού το android!

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το wget και το bzip2 που έλειπαν, εγκαταστάθηκε ο installer κανονικά.

Ανοίγω το x-term γράφω root μετά nitroid και....τίποτα

Γράφω σκέτο nitroid τιποτα μου γράφει....

not found

Mήπως πρέπει να βάλω το nitroid installer στην κάρτα μνήμης ή σε κάποιο άλλο φάκελο?

 

:(((

Υπόψην από ότι βλέπω στις εφαρμογές, υπάρχει το nitroid installer κανονικά. Τι κάνω λάθος ρε γμτ!!!??!!

 

 

ΕΜ....ΑΦΟΥ ΔΕ ΓΡΆΦΕΙΣ NITDROID βρε ζώοοοοοοννννννννννν

 

εμένα λέω παιδιά.....θέλει και ένα D , το έτρωγα...

Edited by rebel1
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές κι εμένα μου ξεφεύγει και γράφω anroid:D
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Μα έφαγα πόση ώρα για ένα D

:)

 

Προς το παρόν μου λέει ότι κατεβάζει..για να δω πόση ώρα θέλει...

 

Ξεκινάει κανονικά με android, για να το δούμε. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!

 

Ενδιαφέρον, αργό όμως.

 

Τελικά κάνεις κλήσεις ή όχι μέσω nitdroid?

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται επειδή το έχεις βάλει σε 2αρα. Μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές από το market;

 

Εγκατέστησα μια εφαρμογή (Hi MSN) κανονικά χωρίς πρόβλημα και δουλεύει μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα μια εφαρμογή (Hi MSN) κανονικά χωρίς πρόβλημα και δουλεύει μια χαρά..

 

Μπορείς να συμπληρώσεις το software compatibility στο wiki για οτιδήποτε δοκιμάζεις και δουλεύει ή όχι για να βοηθήσεις και τους άλλους κάνοντας ένα απλό register(θέλει ξεχωριστό από αυτό που τυχόν κάνουμε στο forum). πχ για για το taskiller εγώ το συμπλήρωσα

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

εγώ το προσπάθησα χτες με μια sandisk 2gb σχετικά παλιά, μόνο και μόνο για να δω πως είναι, αλλά τζίφος, κολλάει στο φορμάρισμα σε ext3, υποθέτω πως είναι το "γνωστό" (?) πρόβλημα που έχουν με τις sandisk, έκανα ότι λένε οι οδηγίες ως ελπίδα σωτηρίας αλλά μάλλον είμαι από τους άτυχους.

Σε σας που λέτε ότι τρέχει γρήγορα, τι καρτούλα έχετε? Γιατί προτίθεμαι να πάρω μια καινούρια. Και γενικά αν είναι εύκολο αν μπορείτε να γράφετε όποιος το βάζει σε τι κάρτα το βάζει, εταιρεία και class, να δούμε αν μπορούμε να βγάλουμε άκρη με τις κάρτες αλλά και να τσεκάρουμε πού πιθανότατα παίζει πιο γρήγορα.

cypherth
Link to comment
Share on other sites

εγώ το προσπάθησα χτες με μια sandisk 2gb σχετικά παλιά, μόνο και μόνο για να δω πως είναι, αλλά τζίφος, κολλάει στο φορμάρισμα σε ext3, υποθέτω πως είναι το "γνωστό" (?) πρόβλημα που έχουν με τις sandisk, έκανα ότι λένε οι οδηγίες ως ελπίδα σωτηρίας αλλά μάλλον είμαι από τους άτυχους.

Σε σας που λέτε ότι τρέχει γρήγορα, τι καρτούλα έχετε? Γιατί προτίθεμαι να πάρω μια καινούρια. Και γενικά αν είναι εύκολο αν μπορείτε να γράφετε όποιος το βάζει σε τι κάρτα το βάζει, εταιρεία και class, να δούμε αν μπορούμε να βγάλουμε άκρη με τις κάρτες αλλά και να τσεκάρουμε πού πιθανότατα παίζει πιο γρήγορα.

 

Και σε μενα ακριβώς εκεί κολλούσε και έκανα αυτό..

 

Επειδή κόλαγε η εγκατάσταση στην κάρτα που έχω χρησιμοποίησα αυτό τον installer (στο πρώτο πόστ).
Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ το άφησα όλη τη νύχτα αναμμένο τρέχοντας nitdroid αφού πρώτα έκανα kill ό,τι έτρεχε με το taskiller. Άντεξε κάπου στις 8 ώρες stand by(με δίκτυο, το οποίο κατανάλωσε το 50% της μπαταρίας) και 2 ώρες με full χρήση δηλαδή συνολικά 10 ώρες ώσπου και έσβησε πριν από λίγο. Δείτε και το screenshot απ΄το batterygrapher που έχω επισυνάψει.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

εγώ το προσπάθησα χτες με μια sandisk 2gb σχετικά παλιά, μόνο και μόνο για να δω πως είναι, αλλά τζίφος, κολλάει στο φορμάρισμα σε ext3, υποθέτω πως είναι το "γνωστό" (?) πρόβλημα που έχουν με τις sandisk, έκανα ότι λένε οι οδηγίες ως ελπίδα σωτηρίας αλλά μάλλον είμαι από τους άτυχους.

Σε σας που λέτε ότι τρέχει γρήγορα, τι καρτούλα έχετε? Γιατί προτίθεμαι να πάρω μια καινούρια. Και γενικά αν είναι εύκολο αν μπορείτε να γράφετε όποιος το βάζει σε τι κάρτα το βάζει, εταιρεία και class, να δούμε αν μπορούμε να βγάλουμε άκρη με τις κάρτες αλλά και να τσεκάρουμε πού πιθανότατα παίζει πιο γρήγορα.

 

 

Μια toshiba 8gb 4η class από eshop, 19 ευρά χτες.

 

Αυτό παρατήρησα και γω αδερφέ. Οτι την μπαταρία την τρώει πολύ γρήγορα...

Αλλά και στο maemo αν είσαι διαρκώς online, την καταπίνει τη "βενζίνη" αμάσητη

:)

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Για flash 10.1 στο nitdroid εγκαθιστούμε την beta έκδοση ανοίγοντας το αρχείο .apk με τον package installer. Η final σε μένα(όπως και σε άλλους) βγάζει το μήνυμα "Application not installed".

 

Για μεταφορά μικρών αρχείων στο nitdroid προτείνω dropbox. Η εφαρμογή στο market λέγεται droidbox.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον χθες προσπαθησα να βαλω το nitdroid και το εκανα με την αυτοματη μεθοδο στην αρχη του θεματος αλλα ο installer που εχει στο extra-devel ειναι παλιος και εχει ενα προβλημα κατι στο ex3 νομιζω. κατεβασα τον καινουργιο αλλα δεν μπορω να βγαλω τον παλιο. απο το appmanager δεν δινει επιλογει uninstall.

ερωτηση 1, πως να απεγαταστησω τον παλιο intaller? αν φορμαρω την καρτα?

ερωτηση 2, με τον καινουργιο intaller θα χρειαστει να εγαταστησω και αλλα πακετα?

ερωτηση 3, πως κανω install τον καινουργιο installer? (που να τον βαλω? στην καρτα ή στην συσκευη, ειμαι πολυ ασχετως με εντολες linux. τωρα με το ν900 οτι εχω μαθει..)

ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για το μεγαλο ποστ.

The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

λοιπον χθες προσπαθησα να βαλω το nitdroid και το εκανα με την αυτοματη μεθοδο στην αρχη του θεματος αλλα ο installer που εχει στο extra-devel ειναι παλιος και εχει ενα προβλημα κατι στο ex3 νομιζω. κατεβασα τον καινουργιο αλλα δεν μπορω να βγαλω τον παλιο. απο το appmanager δεν δινει επιλογει uninstall.

ερωτηση 1, πως να απεγαταστησω τον παλιο intaller? αν φορμαρω την καρτα?

ερωτηση 2, με τον καινουργιο intaller θα χρειαστει να εγαταστησω και αλλα πακετα?

ερωτηση 3, πως κανω install τον καινουργιο installer? (που να τον βαλω? στην καρτα ή στην συσκευη, ειμαι πολυ ασχετως με εντολες linux. τωρα με το ν900 οτι εχω μαθει..)

ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για το μεγαλο ποστ.

 

1. Ενώ έχεις μέσα την κάρτα μνήμης θα μπεις στο τερματικό θα πάρεις root δικαιώματα και θα τρέξεις την εντολή "mount /dev/mmcblk1p2 /and -o noatime". Στη συνέχεια με το "nitdroid-uninstaller" θα σου εμφανιστεί ο wizard(μέσα στο τερματικό) και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες ώστε να το απεγκαταστήσεις. Μετά θα κάνεις unmount με την εντολή "umount /and" και θα βγάλεις και τον installer με την εντολή "apt-get remove nitdroid-installer".

 

2. Αν λείπει κάτι θα το εγκαταστήσεις με "apt get install" πχ "apt get install bzip2".(λογικά θα σου ζητήσει για το multiboot και το bzip).

 

3. θα βάλεις κάπου το .deb αρχείο και απλά θα πατήσεις πάνω του για να εγκατασταθεί ο installer. Μετά θα πας στο xterm θα τρέξεις "nitdroid" θα ακολουθήσεις τις οδηγίες και έτσι θα αρχίσει η εγκατάσταση.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...