Jump to content

Nitdroid (Android) στο Νokia N900


anapospastos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο παρόν θέμα θα συζητάμε αποκλειστικά και μόνο για ότι έχει σχέση με το project Nitdroid (Android).

Απορίες, ερωτήσεις, προβλήματα και οδηγοί σχετικά με την λειτουργία του Nitdroid (Android) στο Ν900.

 

 

Περιεχόμενα:

 

  1. Περιεχόμενα
  2. Οδηγίες εγκατάστασης Nitdroid στο N900
  3. Χρήσιμα posts
  4. Το project NITDroid

Edited by gianpithio
Update
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 318
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οδηγίες εγκατάστασης Nitdroid στο N900

 

* Nitdroid έκδοση 2.3.1

 

Αυτόματη εγκατάσταση

 

Χειροκίνητη εγκατάσταση

 

Απεγκατάσταση

 

Το changelog από όλες τις εκδόσεις

 

Σ' αυτό το ποστ ο οδηγός. Έχει links για τα αρχεία που χρειαζόμαστε καθώς και βίντεο how to στο youtube χωρισμένο σε 2 parts.

 

 

Για οτιδήποτε θέλετε να βρείτε/μάθετε/ρωτήσετε για το android στο Ν900 μπορείτε να απευθύνεστε στο site των developpers που ασχολούνται με αυτό

 

Υ.Γ. Ευχαριστούμε θερμά το μέλος anapospastos για τις οδηγίες.

Edited by gianpithio
Update
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμα posts:

 

 

Ερωτήσεις εγκατάστασης - απεγκατάστασης:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3328382#post3328382

 

Πως γράφουμε Ελληνικά:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3330449#post3330449

 

Patch για την λειτουργία του μικροφώνου σε εφαρμογές:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3333389#post3333389

 

Ρυθμίσεις για να έχουμε σύνδεση με GSM/3G:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3320330#post3320330

 

Για να "δούμε" όλες τις εφαρμογές στο market του android:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3444504#post3444504

 

On-screen keyboard and fake gps is fixed:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3483112#post3483112

 

Updates:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3595230#post3595230

Edited by gianpithio
Update
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Το project NITDroid προχωράει και τα παιδιά που ασχολούνται κατάφεραν να δουλέψουν το wifi του Ν900 μέσα σε android περιβάλλον όπως και τη σωστή ένδειξη της μπαταρίας.

 

-----------------------------------------------------------

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Cn4hAjIczAI]Δείτε το[/ame].

 

-----------------------------------------------------------

 

Maemo & Android dual boot στο Ν900. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=nuwzL884J8I]Δείτε το[/ame].

 

-----------------------------------------------------------

 

Σ' αυτό το ποστ ο οδηγός. Έχει links για τα αρχεία που χρειαζόμαστε καθώς και βίντεο how to στο youtube χωρισμένο σε 2 parts.

Edited by gianpithio
Update
Link to comment
Share on other sites

Το έχει δοκιμάσει κανένας; Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν κάθε φορά για να bootάρεις στο Android, πρέπει να δίνεις την εντολή στον flasher;; Ή γίνεται και με το bootmenu, χωρίς τον flasher;;;

 

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται κάθε φορά να χρησιμοποιείς τον flasher, απλά επιλέγεις μέσω του bootmenu ποιο OS θέλεις να φορτώσει.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

παιδια για να καταλαβω λιγο και sorry αν ειναι ηλιθιες οι ερωτησεις...

ολα αυτα σημαινουν οτι το n900 θα τρεχει και Android αν καταλαβα καλα...

αυτο σημαινει οτι θα τρεχει και τις εφαρμογες που τρεχουν σε Android ετσι...?

οπως επισης οτι θα εχει ελληνικα σε αυτο το λειτουργικό η mms Κτλ....?

υπαρχει τετοια περιπτωση....?

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να καταλαβω λιγο και sorry αν ειναι ηλιθιες οι ερωτησεις...

ολα αυτα σημαινουν οτι το n900 θα τρεχει και Android αν καταλαβα καλα...

αυτο σημαινει οτι θα τρεχει και τις εφαρμογες που τρεχουν σε Android ετσι...?

οπως επισης οτι θα εχει ελληνικα σε αυτο το λειτουργικό η mms Κτλ....?

υπαρχει τετοια περιπτωση....?

 

Για τρέξιμο εφαρμογών γίνεται προσπάθεια. Τώρα για τα άλλα που αναφέρεις το πας πολύ μακριά..:O

 

EDIT: Ένας πληρέστερος οδηγός εδώ που μας εξηγεί βήμα-βήμα πως να το κάνουμε.

 

Άντε **** ΕΛΛΑΔΑΡΑ

Edited by stendor
Αφαίρεση άσμενης λέξης.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω για την απαντηση μαλλον χαρηκα υπερβολικα....:lol::lol:

τι λεει παιδια το δοκιμασε κανενας ....?

δυστυχώς το δικο μου ν900 ειναι στα χερια της νοκια....διαφορετικα θα το ειχα αλλαξει τα φωτα τωρα:p

Link to comment
Share on other sites

Το nitdroid project προχωράει και έχουμε τον ήχο να λειτουργεί και μπορούμε να εγκαταστήσουμε εφαρμογές-παιχνίδια. Δυστυχώς το dsp δεν δουλεύει οπότε λειτουργεί συνεχώς στα 500-600mhz η cpu άρα λογικά και τα παιχνίδια δεν θα λειτουργούν σωστά. Η ένδειξη της μπαταρίας δεν είναι τελείως σωστή όπως και η απόκριση της αφής στις άκρες της οθόνης.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Android-2-2-Froyo-running-on-the-Nokia-N900

http://dailymobile.se/2010/06/26/android-2-2-froyo-running-on-the-nokia-n900/

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=U46e_VYANWs&feature=player_embedded]YouTube- NITDroid-N900 0.0.4 FroYo[/ame]

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η πραγματοποίηση/λήψη κλήσεων μέσω του δικτύου επιτεύχθηκε στο Ν900 τρέχοντας anroid! Δείτε το σχετικό

.

 

Σε λίγο καιρό ίσως να έχουμε ένα 2ο ολοκληρωμένο OS για τη ναυαρχίδα της Nokia.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια μολις εβαλα το android στο κινητο μου!!!!!!!!!!!!!:):)

εντυπώσεις σε λιγο......:):)

στα γρηγορα κλησεις δεν μπορω να κανω αλλα wifi εχω κανονικα...

η δε αλλαγη απο landscape σε portrait (επιτελους το ειδαμε και αυτο) ειναι φανταστικη...!!!!

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις εβαλα το android στο κινητο μου!!!!!!!!!!!!!:):)

εντυπώσεις σε λιγο......:):)

στα γρηγορα κλησεις δεν μπορω να κανω αλλα wifi εχω κανονικα...

η δε αλλαγη απο landscape σε portrait (επιτελους το ειδαμε και αυτο) ειναι φανταστικη...!!!!

 

Μη με ψήνεις τώρα γιατί δεν έχω κάρτα μνήμης..:rolleyes: ποια έχεις εσύ; Γιατί υπάρχει κάποια ασυμβατότητα σε μερικές.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις εβαλα το android στο κινητο μου!!!!!!!!!!!!!:):)

εντυπώσεις σε λιγο......:):)

στα γρηγορα κλησεις δεν μπορω να κανω αλλα wifi εχω κανονικα...

η δε αλλαγη απο landscape σε portrait (επιτελους το ειδαμε και αυτο) ειναι φανταστικη...!!!!

 

Η κάρτα σου τι class είναι;;;;

 

Εγώ το έχω κάνει καιρό τώρα, αλλά δεν το χρησιμοποιώ γιατί είναι αρκετά αργό- Το έχω κάνει με μία Kingston 8GB class 4, και θα έλεγα ότι χρειάζεται αναγκαστικά class 6++, για να αποδώσει αρκετά γρήγορα που να μην ενοχλεί σε καθημερινή χρήση!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα κανονικα...θα σας απαντησω σε λιγο θα ανεβασω και βιντεακια!!!!!!!!!!!

 

καρτα SanDisk 8g και πεταει κανενα προβλημα!!!!

 

 

Edit

παιδια παρτε ενα βιντεακι(η αναλυση ειναι λιγο χαλια) για να παρετε μια γευση(ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΠΑΕΙ ΣΦΑΙΡΑ)...και ερχεται και αλλο σε λιγο απο το σερφαρισμα....:)

 

εδω ακομη ενα βιντεακι απο το σερφαρισμα...(ειμαι στο myphone.gr)

επισης καταφερα να συνδεθώ και με το αναλογο ovi store της android....στο τελος του βιντεο αυτο.....

το σερφαρισμα ειναι κατι σαν την οπερα του n900....μεγεθύνεις το κειμενο αλλα ΠΑΝΤΑ ΠΙΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ...ειτε καθετα ειτε οριζόντια...και 100% ζουμ να κανεις εχεις ολο το κειμενο μπροστα....σου...

εδω το βιντεακι...

πραγματικα δεν βλεπω την ωρα να το κανουν και με κλησεις κανονικα και γενικα να το ολοκληρώσουν...θα ειναι πραγματικα μια φανταστικη δεύτερη λύση για το κινητο μας......:):)

Edited by freddaras
Συνεχόμενα μηνύματα - Για προσθήκη, διόρθωση του μηνύματος χρησιμοποοιούμε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις εβαλα το android στο κινητο μου!!!!!!!!!!!!!:):)

εντυπώσεις σε λιγο......:):)

στα γρηγορα κλησεις δεν μπορω να κανω αλλα wifi εχω κανονικα...

η δε αλλαγη απο landscape σε portrait (επιτελους το ειδαμε και αυτο) ειναι φανταστικη...!!!!

 

Πώς μπορώ να βάλω android στο κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να βάλω android στο κινητό?

 

Αν έχεις κάρτα μνήμης απλά το εγκαθιστάς χρησιμοποιώντας τον autoinstaller που υπάρχει στα repos του maemo. Πλέον είναι πανεύκολη η διαδικασία σε σχέση με πριν που απαιτούσε χειροκίνητη εγκατάσταση για όλα (partitioning της κάρτας μνήμης, general installation, mutiboot).

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάρτα μνήμης απλά το εγκαθιστάς χρησιμοποιώντας τον autoinstaller που υπάρχει στα repos του maemo. Πλέον είναι πανεύκολη η διαδικασία σε σχέση με πριν που απαιτούσε χειροκίνητη εγκατάσταση για όλα (partitioning της κάρτας μνήμης, general installation, mutiboot).

καλημερα.μπορουμε να το εγκαταστησουμε απευθειας απ το κινητο χωρις τη μεσολαβηση η/υ ;κι αν ναι με ποιο τροπο/εφαρμογη;ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάρτα μνήμης απλά το εγκαθιστάς χρησιμοποιώντας τον autoinstaller που υπάρχει στα repos του maemo. Πλέον είναι πανεύκολη η διαδικασία σε σχέση με πριν που απαιτούσε χειροκίνητη εγκατάσταση για όλα (partitioning της κάρτας μνήμης, general installation, mutiboot).

 

Σε ποιό κατάλογο βρίσκετε και με τι όνομα; Αποθηκεύεται αμέσως στην κάρτα μνήμης ή πρέπει να το επιλέξουμε από κάπου;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό κατάλογο βρίσκετε και με τι όνομα; Αποθηκεύεται αμέσως στην κάρτα μνήμης ή πρέπει να το επιλέξουμε από κάπου;

 

Η εγκατάσταση είναι τελείως αυτόματη. Το πακέτο που πρέπει να εγκαταστήσεις είναι αυτό.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα κανονικα...θα σας απαντησω σε λιγο θα ανεβασω και βιντεακια!!!!!!!!!!!

 

καρτα SanDisk 8g και πεταει κανενα προβλημα!!!!

 

 

Edit

παιδια παρτε ενα βιντεακι(η αναλυση ειναι λιγο χαλια) για να παρετε μια γευση(ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΠΑΕΙ ΣΦΑΙΡΑ)...και ερχεται και αλλο σε λιγο απο το σερφαρισμα....:)

 

εδω ακομη ενα βιντεακι απο το σερφαρισμα...(ειμαι στο myphone.gr)

επισης καταφερα να συνδεθώ και με το αναλογο ovi store της android....στο τελος του βιντεο αυτο.....

το σερφαρισμα ειναι κατι σαν την οπερα του n900....μεγεθύνεις το κειμενο αλλα ΠΑΝΤΑ ΠΙΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ...ειτε καθετα ειτε οριζόντια...και 100% ζουμ να κανεις εχεις ολο το κειμενο μπροστα....σου...

εδω το βιντεακι...

πραγματικα δεν βλεπω την ωρα να το κανουν και με κλησεις κανονικα και γενικα να το ολοκληρώσουν...θα ειναι πραγματικα μια φανταστικη δεύτερη λύση για το κινητο μας......:):)

 

Βγήκε και η έκδοση με GSM support :P :P ..Πληροφορίες για changelog εδώ ...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν κατάλαβα καλά στο Ν900 μπορώ να βάλω android;

 

Εδώ και καιρό..;)

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν κατάλαβα καλά στο Ν900 μπορώ να βάλω android;

 

ναι μπορεις εγω το εχω ηδη....:)

(θελει δουλεια βεβαια ακομη......:))

 

Βγήκε και η έκδοση με GSM support :P :P ..Πληροφορίες για changelog εδώ ...

 

νομιζω οτι την εβαλα....μεσω του installer....αλλα δεν καταφερα να το κανω να συνδεθεί σε gsm......μονο wifi....

παντως ο browser ειναι πολυ καλυτερος απο αυτον που εχουμε....ζουμαρει καλυτερα και γενικα το σερφαρισμα ειναι πιο ευχάριστο...

επισης κατι αλλο που παρατήρησα ειναι οτι εχασα το overclocking απο την στιγμη που εβαλα το android στο maemo...

και αυτο το ψαχνω....:)

 

Με multiboot όμως πιστεύω ότι θα μπορείς να έχεις maemo, meego και android μαζί. Βρείτε μου μία συσκευή που να μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο.

 

για αυτο λεω το λεω και θα το ξαναλεω...

το ν900 ειναι οτι καλυτερο εχει βγαλει η νοκια ποτε.....:)

δεν υπαρχει αυτο το κινητο....θησαυρός...:)

λιγο αν το προσεχε...λιγο μονο στα βασικα.....θα ηταν best seller τωρα...:)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Εκτός το maemo που είναι λειτουργικό , τόσο το meego ( στην τωρινή έκδοση ) όσο και το android δεν είναι πλήρως λειτουργικά . για μένα καλύτερα θα ήταν να είχα 1 OS ( maemo ) αλλά να βελτιωνόταν συνέχεια , παρά να έχω 3-4 από τα όποια μόνο το 1 λειτούργει σωστά αλλά και αυτό να χρειάζεται λίγη δουλεια ακόμα .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...