Jump to content

Nitdroid (Android) στο Νokia N900


anapospastos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εγκατάσταση είναι τελείως αυτόματη. Το πακέτο που πρέπει να εγκαταστήσεις είναι αυτό.

 

Με την εγκατάσταση του Android δεν χάνουμε το maemo σωστά;Απλώς κάθε φορά που θα ανοίγουμε το κινητό θα επιλέγουμε με ποιό λειτουργικό θα θέλουμε να ανοίξει;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 318
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με την εγκατάσταση του Android δεν χάνουμε το maemo σωστά;Απλώς κάθε φορά που θα ανοίγουμε το κινητό θα επιλέγουμε με ποιό λειτουργικό θα θέλουμε να ανοίξει;

ναι ετσι ακριβως ειναι! το maemo δεν πειραζεται καθολου:)

Link to comment
Share on other sites

@freddaras

 

Για μεταφορά δεδομένων μέσω gsm πρέπει να κάνεις manual add το apn με τα στοιχεία της εταιρίας σου και όσο για το overclock υπάρχει τρόπος να το ξαναβάλεις(δες στο forum του nitdroid). Τι class είναι η κάρτα μνήμης σου;

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ έβαλα κι εγώ nitdroid.. μου παρουσίασε πρόβλημα με την εγκατάσταση στην κάρτα. Το γνωστό θέμα όπως διπίστωσα με το formating στο ext3 partition. Με λίγο ψάξιμο το έλυσα κατεβάζοντας τον installer 0.2.7. Καλή φάση...
Link to comment
Share on other sites

@freddaras

 

Για μεταφορά δεδομένων μέσω gsm πρέπει να κάνεις manual add το apn με τα στοιχεία της εταιρίας σου και όσο για το overclock υπάρχει τρόπος να το ξαναβάλεις(δες στο forum του nitdroid). Τι class είναι η κάρτα μνήμης σου;

 

το ψαχνω για τις apn ρυθμισεις αλλα δεν βγαζω ακρη!ισως δεν εβαλα την σωστη εκδοση!θα το δω αργοτερα ξανα!! το class της καρτας μημης πως το βλεπεις?(Παντως δεν εχω κανενα προβλημα με την καρτα παει σφαιρα η ολη φαση)

Link to comment
Share on other sites

το ψαχνω για τις apn ρυθμισεις αλλα δεν βγαζω ακρη!ισως δεν εβαλα την σωστη εκδοση!θα το δω αργοτερα ξανα!! το class της καρτας μημης πως το βλεπεις?(Παντως δεν εχω κανενα προβλημα με την καρτα παει σφαιρα η ολη φαση)

 

Τελικά κατάφερα να συνδεθώ με σύνδεση wind οι ρυθμίσεις είναι:

Όνομα: Wind Internet

APN: gint.b-online.gr

MCC: 202

MNC: 10

Τύπος APN: default

 

Βρήκα και τις ρυθμίσεις για cosmote και vodafone χωρίς όμως να τις επιβεβαιώσω:

Για cosmote είναι:

Όνομα: Cosmote Wireless Internet

APN: Internet

MCC: 202

MNC: 01

Τύπος APN: default

 

Για vodafone:

Όνομα: Internet

APN: internet.vodafone.gr (για καρτοκινητή είναι: webkarta.vodafone.gr)

Όνομα Χρήστη: user

Κωδικός Πρόσβαση: pass

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN: Default

Edited by dimitrispm
Link to comment
Share on other sites

Για να βαλω το nitdroid πρεπει να εχω καρτα μνημης για να το βαλω μεσα ;

 

Ναι σε κάρτα μνήμης γίνεται η εγκατάσταση. Εχώ το έβαλα σε μία της νοκια 2gb

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να συνδεθώ με σύνδεση wind οι ρυθμίσεις είναι:

Όνομα: Wind Internet

APN: gint.b-online.gr

MCC: 202

MNC: 10

Τύπος APN: default

 

Βρήκα και τις ρυθμίσεις για cosmote και vodafone χωρίς όμως να τις επιβεβαιώσω:

Για cosmote είναι:

Όνομα: Cosmote Wireless Internet

APN: Internet

MCC: 202

MNC: 01

Τύπος APN: default

 

Για vodafone:

Όνομα: Internet

APN: internet.vodafone.gr (για καρτοκινητή είναι: webkarta.vodafone.gr)

Όνομα Χρήστη: user

Κωδικός Πρόσβαση: pass

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN: Default

 

που τις βαζεις αυτες τις ρυθμισεις....?

σε μενα στις αναλογες ρυθμισεις δεν υπαρχει επιλογη για να το κανω..

υπαρχει δηλαδη αλλα δεν μπορω να την ενεργοποιήσω....

παταω και δεν γινεται τιποτα...οπως με την επιλογη του bluetooth για παραδειγμα...

Link to comment
Share on other sites

που τις βαζεις αυτες τις ρυθμισεις....?

σε μενα στις αναλογες ρυθμισεις δεν υπαρχει επιλογη για να το κανω..

υπαρχει δηλαδη αλλα δεν μπορω να την ενεργοποιήσω....

παταω και δεν γινεται τιποτα...οπως με την επιλογη του bluetooth για παραδειγμα...

 

Πατάς το κουμπί που είναι στο πλάι δεξιά (ανάμεσα στην υποδοχή για τα κουστικά και το ηχείο) για να σου ανοίξει όλο το μενού; Μήπως έχεις την προηγούμενη έκδοση 0.0.7 και όχι την 0.0.8 (popov) του nitdroid?

Link to comment
Share on other sites

Πατάς το κουμπί που είναι στο πλάι δεξιά (ανάμεσα στην υποδοχή για τα κουστικά και το ηχείο) για να σου ανοίξει όλο το μενού; Μήπως έχεις την προηγούμενη έκδοση 0.0.7 και όχι την 0.0.8 (popov) του nitdroid?

το παταω αλλα τις ρυθμισεις δικτύου τις εχει απενεργοποιημένες....(δεν πατιούνται δηλαδη...)

προφανως εχω την προηγούμενη εκδοση...περιεργο ομως γιατι χρησιμοποίησα τον installer και ελεγε οτι μου βαζει την 0.0.8....:rolleyes:

υπαρχει καποιος τροπος να δω ποιαν εκδοση εχω...?

και αν εχω την προηγουμενη τι πρεπει να κανω...?

πρεπει να διαγραψω ολη την 0.0.7....?

(αυτο φαντάζομαι γινεται με φορματ της καρτας μνημης ετσι....?)...

sorry αν σε κουρασα με τις ερωτησεις....:p

Link to comment
Share on other sites

το παταω αλλα τις ρυθμισεις δικτύου τις εχει απενεργοποιημένες....(δεν πατιούνται δηλαδη...)

προφανως εχω την προηγούμενη εκδοση...περιεργο ομως γιατι χρησιμοποίησα τον installer και ελεγε οτι μου βαζει την 0.0.8....:rolleyes:

υπαρχει καποιος τροπος να δω ποιαν εκδοση εχω...?

και αν εχω την προηγουμενη τι πρεπει να κανω...?

πρεπει να διαγραψω ολη την 0.0.7....?

(αυτο φαντάζομαι γινεται με φορματ της καρτας μνημης ετσι....?)...

sorry αν σε κουρασα με τις ερωτησεις....:p

 

Επειδή κόλαγε η εγκατάσταση στην κάρτα που έχω χρησιμοποίησα αυτό τον installer (στο πρώτο πόστ). Και στην εγκατάσταση είδα ότι έβαζε την εκδοση 0.0.8 popov.

Αν ήμουν στη θέση σου θα κατέβαζα αυτόν τον Installer και θα εγκαταστούσα και πάλι το nitdroid (απλά πάς στο x-terminal πατάς root και μετά nitdroid). Θα κάνει από μόνο του τη διαδικασία φορμαρίσματος της κάρτας.

 

Πάντως σε μένα το τηλέφωνο καλεί κανονικά αλλά όταν απαντώ δεν ακούγετε τίποτα. Από εκεί συμπεραίνω ότι μάλλον έχω την 0.0.8.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κόλαγε η εγκατάσταση στην κάρτα που έχω χρησιμοποίησα αυτό τον installer (στο πρώτο πόστ). Και στην εγκατάσταση είδα ότι έβαζε την εκδοση 0.0.8 popov.

Αν ήμουν στη θέση σου θα κατέβαζα αυτόν τον Installer και θα εγκαταστούσα και πάλι το nitdroid (απλά πάς στο x-terminal πατάς root και μετά nitdroid). Θα κάνει από μόνο του τη διαδικασία φορμαρίσματος της κάρτας.

 

Πάντως σε μένα το τηλέφωνο καλεί κανονικά αλλά όταν απαντώ δεν ακούγετε τίποτα. Από εκεί συμπεραίνω ότι μάλλον έχω την 0.0.8.

ναι φιλε την ιδια version εχουμε κατεβασει...:)

και εγω ειχα προβλημα και το κατεβασα απο το Link που εδωσες...τεσπα θα κανω ενα φορματ την καρτα μνημης θα τα βγαλω ολα και θα το ξαναδοκιμάσω.....:)

 

τελος η καρτα μνημης μου ειναι 4+ τελικα αλλα δεν αντιμετωπίζω κανενα προβλημα ολα πανε σφαιρα....

να σου κανω αλλες 2 ερωτησουλες....?

google maps σου δουλευει...? σε μενα βγαζει σφαλμα...οπως επισης δεν καταλαβα πως πας "πισω" οταν σερφαρεις στο ιντερνετ....(στην προηγουμενη σελιδα δηλαδη....)

τελος η καρτα μνημης μου ειναι 4+ αλλα δεν αντιμετωπίζω κανενα προβλημα παει σφαιρα....:)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε την ιδια version εχουμε κατεβασει...:)

και εγω ειχα προβλημα και το κατεβασα απο το Link που εδωσες...τεσπα θα κανω ενα φορματ την καρτα μνημης θα τα βγαλω ολα και θα το ξαναδοκιμάσω.....:)

 

τελος η καρτα μνημης μου ειναι 4+ τελικα αλλα δεν αντιμετωπίζω κανενα προβλημα ολα πανε σφαιρα....

να σου κανω αλλες 2 ερωτησουλες....?

google maps σου δουλευει...? σε μενα βγαζει σφαλμα...οπως επισης δεν καταλαβα πως πας "πισω" οταν σερφαρεις στο ιντερνετ....(στην προηγουμενη σελιδα δηλαδη....)

τελος η καρτα μνημης μου ειναι 4+ αλλα δεν αντιμετωπίζω κανενα προβλημα παει σφαιρα....:)

 

Δεν ξέρω τότε τι μπορεί να φταίει. Εγώ πάντως πάω από μενού: ρυθμίσεις - ασύρματο και δίκτυα - δίκτυα κινητής τηλεφωνίας - ονόματα σημείου πρόσβασης - εκεί πατάς το κουμπί που είναι δεξιά ανάμεσα σε υποδοχή για ακουστικά και ηχείο το κανεις μία κάτω και σου εμφανίζει επιλογή "νέο apn" το πατάς και σου βγάζει όλα τα στοιχεία για να βάλεις τις ρυθμίσεις - συμπληρώνεις μόνο αυτά που έδωσα παραπάνω, πατάς πάλι το κουμπί δεξιά και πατάς αποθήκευση.

για να συνδεθείς στο ίντερνετ πρέπει να έχεις πατήσει "ενεργοποίηση δεδομένων" στην κατηγορία "δίκτυα κινητής τηλεφωνίας"

 

Όχι οι χάρτες δεν ανοίγουν, βγάζει σφάλμα.

Όταν σερφάρεις πας πίσω με το κουμπί της φωτογραφικής μηχανής. απλό πάτημα. αν το πατήσεις πιο δυνατά σου βγάζει τις τελευταίες ενέργειες που έχεις κάνει. Αν το πατήσεις δυνατά δύο φορές σε βγάζει στην αρχική οθόνη.

Η δική μου κάρτα είναι 2gb της νόκια. από το n78 που έχω εδώ και 2 χρόνια. Μια χαρά μου φαίνεται ότι πάει. δεν κολλάει..

Edited by dimitrispm
Link to comment
Share on other sites

ok μαλλον σε εμενα εγινε μπερδεμα και μπηκαν και οι 2 εκδόσεις μαζι....:lol::lol:

δεν υπαρχει επιλογη για apn.....

θα το ξαναβαλω ομως απο την αρχη.......και θα σου πω......:)

στο πατημα της φωτογραφικης μηχανης με παει απλα πισω στο μενου...οχι πισω στο σερφαρισμα.......:confused:

τεσπα θα τα ξαναδω αυριο με καθαρο κεφαλι...

επισης δεν μπορω να παιξω βιντεο απο το youtube.........και οσο και αν εψαξα δεν βρηκα αυτο το flash 10./.....

οσο για την καρτα μνημης και εγω δεν εχω κανενα προβλημα...και την εχω απο τον καιρο που ειχα το ν82...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

θέλει ψάξιμο.. αλλά είναι καλή φάση. τουλάχιστον μπαίνεις στο πνεύμα του android

 

και που εισαι ακομη θα δουν πολλα τα ματια μας απο το ν900........:):)

εγω πιστευω οτι σε ενα χρονο απο τωρα(και πολυ εβαλα !!!) θα τρεχουμε πανω απο 3 λειτουργικά ταυτόχρονα......:)

 

 

:)

να μπορέσω να χειριστώ αυτο το κινητο σε "οριζόντια φαση" και τιποτα άλλο δεν θελω......:lol::lol::lol:

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

θέλει ψάξιμο.. αλλά είναι καλή φάση. τουλάχιστον μπαίνεις στο πνεύμα του android. :)

 

φιλε καταφερες να κανεις unistall το android....?:)

εγω το εβγαλα ξαναεκανα overclocking το κινητο αλλα η επιλογη για διπλο μπουταρισμα παραμενει στην αρχη....:confused::confused:

δοκιμασα τα παντα αλλα δεν βγαινει με τιποτα....:confused:

Link to comment
Share on other sites

φιλε καταφερες να κανεις unistall το android....?:)

εγω το εβγαλα ξαναεκανα overclocking το κινητο αλλα η επιλογη για διπλο μπουταρισμα παραμενει στην αρχη....:confused::confused:

δοκιμασα τα παντα αλλα δεν βγαινει με τιποτα....:confused:

 

Δοκίμασε να κάνεις format την κάρτα μνήμης και να απεγκαταστήσεις το multiboot μέσα απ το maemo. Σε καμιά βδομάδα που θα έχω κι εγώ την micro sdhc, έρχεται από γερμανία βλέπεις, δοκιμάζω να βάλω android και wep *****ing(free χωρίς αγορά neopwn και τέτοια).

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις format την κάρτα μνήμης και να απεγκαταστήσεις το multiboot μέσα απ το maemo. Σε καμιά βδομάδα που θα έχω κι εγώ την micro sdhc, έρχεται από γερμανία βλέπεις, δοκιμάζω να βάλω android και wep *****ing(free χωρίς αγορά neopwn και τέτοια).

 

εκανα ρε μαμοτι μου....φορματ...εβγαλα εντελως το nitroid installer δοκιμασα τα παντα για το multiboot ομως το ατιμο παραμενει...χωρις φυσικα να φορτώνει το android...

τελος παντων μικρο το κακο.....:)

αφου εχω πισω το overclocking ολα μια χαρα....

θα το κανω ενα γενικο φορματ τις επομενες μερες.....(μια και αυτη τη φορα εκανα back up τα παντα πριν βαλω το android) και θα σου πω αν εγινε κατι...

αντε με το καλο να σου ρθει η καρτα....να μας βοηθας και λιγο....:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

φιλε καταφερες να κανεις unistall το android....?:)

εγω το εβγαλα ξαναεκανα overclocking το κινητο αλλα η επιλογη για διπλο μπουταρισμα παραμενει στην αρχη....:confused::confused:

δοκιμασα τα παντα αλλα δεν βγαινει με τιποτα....:confused:

 

αν δεν έχεις την κάρτα στο κινητό νομίζω δεν σου βγάζει dual boot... ή αν το έχεις βγάλει το nitdroid από την κάρτα και την έχεις στο κινητό δοκίμασε να κάνεις μια επανεκίννηση με κλειστό το πληκτρολόγιο να δεις αν θα σου βγάλει dual boot...

στην τελική κάνε unistall από το application manager το "enhanced boot loader for maemo''

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις την κάρτα στο κινητό νομίζω δεν σου βγάζει dual boot... ή αν το έχεις βγάλει το nitdroid από την κάρτα και την έχεις στο κινητό δοκίμασε να κάνεις μια επανεκίννηση με κλειστό το πληκτρολόγιο να δεις αν θα σου βγάλει dual boot...

στην τελική κάνε unistall από το application manager το "enhanced boot loader for maemo''

 

με κλειστο δεν μου βγαζει....:)

θα δοκιμασω και την τελευταια λυση που λες...thanks...

Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω κολλήσει και δεν μπορώ να το φορτώσω το android δεν με αφήνει να φορτώσω το boot menu και όταν παο να φορτώσω το android μετά μου βγάζει ότι του λίπη το boot menu γενικά δεν ξέρω αλλα κάποιες εφαρμογές δεν με αφήνει να τις φορτώσω από extra-delevel και ας του έχω κάνει τις ρύθμισις κανονικά ένα help αν είναι........και αν υπάρχει ένας καλός guide γιατί ψάχνω στον internet και δεν βρίσκω:O
Link to comment
Share on other sites

Android στο Nokia N900

 

Αυτόματη εγκατάσταση

 

Χειροκίνητη εγκατάσταση

 

Απεγκατάσταση

 

Το changelog από όλες τις εκδόσεις

 

Για οτιδήποτε θέλετε να βρείτε/μάθετε/ρωτήσετε για το android στο Ν900 μπορείτε να απευθύνεστε στο site των developpers που ασχολούνται με αυτό

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα έβαλα NITDroid στο Ν900 μου και έχω σύνδεση σε GSM/3G. Θα ήθελα να επιβεβαιώσω οτι με τις παρακάτω ρυθμίσεις

Για vodafone:

Όνομα: Internet

APN: internet.vodafone.gr (για καρτοκινητή είναι: webkarta.vodafone.gr)

Όνομα Χρήστη: user

Κωδικός Πρόσβαση: pass

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN: Default

συνδέεται σε 3G. Απλα στο forum του nitdroid λέει να μην χρησιμοποιηθούν τα όνομα χρήστη/κωδικός πρόσβασης γιατί "κρεμάει" το ofono (η "βιβλιοθήκη" που χρησιμοποιεί το nitdroid για να συνδέεται σε δίκτυα GSM/3G).

 

Πέρασα τις ρυθμίσεις της wind και της vodafone στην σελίδα με τα APN στο wiki του NITDroid. Θα δοκιμάσω αυριο με την sim της Cosmote που έχω και αν δουλεύουν θα περάσω κι αυτά.

 

Τέλος, για όσους δεν γνωρίζουν Αγγλικά, υπάρχει μια "αναβάθμιση" του ofono διαθέσιμη που διορθώνει τα bug με τα SMS (και με αυτήν κατάφερα συνδέθηκα).

Κατεβάστε την απο εδώ, καντε την extract στον υπολογιστή. Μεσα στους υποφακέλους θα βρείτε 2 αρχεία:

- ofonod στον system/bin

- libofono-ril.so στον system/lib

 

(κάπου στο forum του nitdroid αναφέρει οτι χρειάζεται μόνο το libofono-ril.so, οποτε τα βήματα με κόκκινο είναι προαιρετικά)

αντιγράψτε τα αρχεία σκετα (και όχι σε υποφακέλους όπως βρίσκονται μέσα στο αρχείο) στο κινητό και χρησιμοποιόντας το Maemo σε τερματικό γράψτε:

root

mount /dev/mmcb1k1p2 /and

mv /and/system/lib/libofono-ril.so /and/system/lib/libofono-ril.so.old

cd /home/user/MyDocs (ή τον φάκελο που βάλατε το libofono-ril.so)

mv libofono-ril.so /and/system/lib/libofono-ril.so

chown root:root /and/system/lib/libofono-ril.so

chmod 644 /and/system/lib/libofono-ril.so

 

mv /and/system/bin/ofonod /and/system/bin/ofonod.old

cd /home/user/MyDocs (ή τον φάκελο που βάλατε το ofonod)

mv ofonod /and/system/bin/ofonod

chown 1000:1000 /and/system/bin/ofonod

chmod 755 /and/system/bin/ofonod

 

umount /and

Restart απο Maemo σε NITDroid, και είναι έτοιμο!

 

Ζητώ συγνώμη για το υπερβολικό μέγεθος του post :-)

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...