Jump to content

Nitdroid (Android) στο Νokia N900


anapospastos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 318
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μου λεει failed no such file or directory..

ευχαριστω για την βοηθεια..

 

Τρέξε κατευθείαν "nitdroid-uninstaller" και πάτα YES. Μετά κάνε και "apt-get remove nitdroid-installer" για να βγάλεις τον installer.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον ειμαι στο τσακ να το παρατησω.. ρε παιδια ποση ωρα περιπου σας περνει να γινει εγκατασταση?

εχει μεινει εδω και ωρα στο

"downloading nitdroid-0.0.8-Popov.tar.bz2 ..."

ειναι σωστο?

συγγνωμη που σας κουραζω.. ευχαριστω πολυ...

The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

λοιπον ειμαι στο τσακ να το παρατησω.. ρε παιδια ποση ωρα περιπου σας περνει να γινει εγκατασταση?

εχει μεινει εδω και ωρα στο

"downloading nitdroid-0.0.8-Popov.tar.bz2 ..."

ειναι σωστο?

συγγνωμη που σας κουραζω.. ευχαριστω πολυ...

 

Φίλε αυτό είναι ένα αρχείο κάμποσα mb, 70 αν θυμαμε καλά... τωρα ανάλογα με τη σύνδεση ίντερνετ που έχεις και πόσο γρήρα κάνει downloading θα περιμένεις.. πάντως είσαι σε καλό δρόμο αν έφτασες μέχρι εκεί..

 

Να συμπληρώσω και ανάλογα τον σέρβερ που είναι ανεβασμένο το αρχείο.. κάτι φορές μπουκώνει και κατεβάζει πολύ αργά..

Edited by dimitrispm
Link to comment
Share on other sites

Και ναι μετα απο πολλα το εβαλα και εγω το nitdroid... δεν το εψαξα πολυ τωρα, παντως το scroll στο android που φαινεται πολυ πολυ καλυτερο και απλα λεω κριμα.. γιατι ρε νοκια??? αυριο πιο πολλα..

 

Ευχαριστω ολα τα παιδια που με βοηθησαν.. Χωρις εσας ακομη θα περιμενα..

The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να του ρίξω κι εγώ μια ματιά. Μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες όμως.

1) Για να το κάνω install θα πρέπει να κάνω update στο τελευταίο power-kernel από το extra-devel?

Κατάλαβα σωστά οτι δε θα έχω πλέον overclocking δυνατότητα στο maemo;

2) Τελικά πια μέθοδο να ακολοθήσω; Την αυτόματη μέσω repository;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να του ρίξω κι εγώ μια ματιά. Μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες όμως.

1) Για να το κάνω install θα πρέπει να κάνω update στο τελευταίο power-kernel από το extra-devel?

Κατάλαβα σωστά οτι δε θα έχω πλέον overclocking δυνατότητα στο maemo;

2) Τελικά πια μέθοδο να ακολοθήσω; Την αυτόματη μέσω repository;

 

Την αυτόματη θα ακολουθήσεις εκτός κι αν θες να παιδευτείς. Κοίτα προηγούμενα posts για τις οδηγίες να μη λέμε τα ίδια και αν κολλήσεις κάπου έρχεσαι εδώ.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

παιδες εχουν κατι καλυτερο τα android απ το μαεμο η απλα τα βαζουμε για να γουσταρουμε ? (επειδη απλα μπορουμε :) ) Edited by lucifsg
Link to comment
Share on other sites

1) Για να το κάνω install θα πρέπει να κάνω update στο τελευταίο power-kernel από το extra-devel?

Κατάλαβα σωστά οτι δε θα έχω πλέον overclocking δυνατότητα στο maemo;

 

Όχι δεν χρειάζεται. Αυτό που θα μπει είναι το multiboot kernel. Για να έχεις overclock(το power-kernel δηλαδή) θα δεις σε αυτό το link το οποίο βρίσκεται στην 1η σελίδα του thread.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα κι όλα μια χαρά :)

Είναι όντως πολύ γρήγορο σε απόκριση. Ο broswer (βασικό αυτό) ταχύτατος.

Τηλεφωνήματα δε μπορείς να κάνεις. Ή καλύτερα κάνεις κ δέχεσαι, αλλά δεν ακούς, δε σε ακούν και δε μπορείς κ να τερματίσεις την κλήση. Οκ δε τρέχει τίποτα.

Θα το χρησιμοποιούσα άνετα για σερφάρισμα αλλά έχω 1-2 θεματάκια που με εμποδίζουν.

1) Δεν έχω βρεί το "back" για να μπορέσω να πάω στην προηγούμενη σελίδα. Και γενικά δε μπορώ να κάνω back μέσα σε εφαρμογές ή να κλείσω εφαρμογές.

2) Ανοίγοντας πχ το myphone για πρώτη φορά μου ζητά το user name και τον κωδικό μου. Το user name ok. Όταν όμως επιχειρώ να βάλω τον κωδικό μου, ο οποίος αποτελείται από νούμερα κ μόνο, μπαίνουν τα 2-3 πρώτα ψηφία και μετά σα να μου φορτώνει την προηγούμενη σελίδα! Μήπως το "back" βρίσκεται σε κάποιο αριθμητικό ψηφίο; Αν ναι πως μπορώ να το κάνω να αντιληφθεί οτι θέλω να κάνω input το αριθμητικό ψηφίο;

 

Τέλος όσο κι αν προσπάθησα να επαναφέρω τη λειτουργία του power-kernel, για να μπορέσω να έχω overclock δε το κατάφερα. Ακολούθησα τις οδηγίες, έκανα root,

apt-get install kernel-power-bootimg

Στη δεύτερη εντολή: dpkg -i /home/user/MyDocs/.nitdroid/multiboot-kernel-power_0.3_armel.deb δεν είχα επιτυχία.

Συγνώμη εκ των προτέρων αν κούρασα :O

 

Latest news Λοιπόν παιδιά: Μόλις βρήκα έναν άλλο αναλυτικό οδηγό.

Το κυριότερο είναι οτι πλέον όταν κάνουμε reboot (πάντα με ανοιχτό το keyboard) δίνει πλέον τρεις επιλογές!

1 - Maemo 2.6.28-omap1 (Μπουτάρουμε "μαμίσιο" kernel)

2 - Maemo kernel-power40 (Μπουτάρουμε το kernel του "Τιτάνα" και κάνουμε overclock)

3 - NITDroid 2.6.28.NIT.06 on mmcblk1p2 (Μπουτάρουμε nitdroid-adroid)

 

Από εκεί και πέρα δίνονται ακόμα και οδηγίες πως να κάνετε overclock ακόμα και στο Android, γι αυούς που θέλουν να πάνε παραπέρα!

 

Ορίστε το Link http://my-symbian.com/forum/viewtopic.php?t=42106 και κάντε τους όλους να κοκκινίζουν από ζήλια με το "τούμπανο" N900 σας!

Edited by noisex
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα κι όλα μια χαρά :)

Είναι όντως πολύ γρήγορο σε απόκριση. Ο broswer (βασικό αυτό) ταχύτατος.

Τηλεφωνήματα δε μπορείς να κάνεις. Ή καλύτερα κάνεις κ δέχεσαι, αλλά δεν ακούς, δε σε ακούν και δε μπορείς κ να τερματίσεις την κλήση. Οκ δε τρέχει τίποτα.

Θα το χρησιμοποιούσα άνετα για σερφάρισμα αλλά έχω 1-2 θεματάκια που με εμποδίζουν.

1) Δεν έχω βρεί το "back" για να μπορέσω να πάω στην προηγούμενη σελίδα. Και γενικά δε μπορώ να κάνω back μέσα σε εφαρμογές ή να κλείσω εφαρμογές.

2) Ανοίγοντας πχ το myphone για πρώτη φορά μου ζητά το user name και τον κωδικό μου. Το user name ok. Όταν όμως επιχειρώ να βάλω τον κωδικό μου, ο οποίος αποτελείται από νούμερα κ μόνο, μπαίνουν τα 2-3 πρώτα ψηφία και μετά σα να μου φορτώνει την προηγούμενη σελίδα! Μήπως το "back" βρίσκεται σε κάποιο αριθμητικό ψηφίο; Αν ναι πως μπορώ να το κάνω να αντιληφθεί οτι θέλω να κάνω input το αριθμητικό ψηφίο;

 

 

Το έχω γράψει πάλι... back κάνεις με το κουμπί της φωτογραφικής μηχανής. με απλό πάτημα σε πάει ένα βήμα πίσω. με πιο δυνατό σε πάει στην αρχική οθόνη..

 

όσον αφορά τα αριθμιητικά ψηφία πρέπει να υπάρχει ένα θέμα.. για παράδειγμα (αν θυμάμε καλά) αν θέλω να καλέσω έναν τηλ. αριθμό δεν μπορώ να γράψω όλα τα νούμερα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Οχι απλά απέτυχα παταγωδος την εγκατασταση του nitdroid, αλλα νέκρωσα το τηλέφωνο εντελώς!

Any suggestion???

 

αιντε και αλλος....στο club....:lol::lol:

δες φιλε λιγο εδω....(post #514)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271950&page=35

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει πάλι... back κάνεις με το κουμπί της φωτογραφικής μηχανής. με απλό πάτημα σε πάει ένα βήμα πίσω. με πιο δυνατό σε πάει στην αρχική οθόνη..

 

όσον αφορά τα αριθμιητικά ψηφία πρέπει να υπάρχει ένα θέμα.. για παράδειγμα (αν θυμάμε καλά) αν θέλω να καλέσω έναν τηλ. αριθμό δεν μπορώ να γράψω όλα τα νούμερα..

 

Υπάρχει ένα bug στο ότι δεν μπορείς να γράψεις αριθμούς μερικές φορές με το virtual πληκτρολόγιο. Βρήκα μία άλλη εφαρμογή στην οποία γίνεται να γράψεις παντού αριθμούς αλλά βάζοντάς την δεν γίνεται να γράψεις ελληνικά με το hardware keyboard:confused:

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν φαίνεται χαζό αλλά θα μπορούσες να μας πεις πως γράφουμε Ελληνικά?

Νόμιζα πως δε γίνεται!

 

Εγκαθιστούμε το GreekIME από το market και επιλέγουμε το ελληνικό πληκτρολόγιο απ τις ρυθμίσεις.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Οδηγιες εγκαταστασης για καθυστερημενους σαν εμενα που θα βρω?

 

Και γω καθυστερημένο ήμουν, αλλά τυφλοσούρτης η εγκατάσταση

Βήμα βήμα και αν κολλήσεις κάπου εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το είδαν ενημερώνω ότι σήμερα βγήκε ένα update το οποίο βελτιώνει τη λειτουργία του accelerometer. Περισσότερα στο forum του nitdroid. Πλέον τα παιχνίδια πρέπει να λειτουργούν σωστά:)
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ ωραίο!! Αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να ενεργοποιήσω το GSM/UMTS... Υπάρχουν κάπου οδηγείες;

 

Σε προηγούμενες σελίδες θα το βρεις. Ο τρόπος είναι ο ίδιος για όλα τα patch που θέλουμε να περάσουμε.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...