Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το καλο ειναι οτι σιγα σιγα και η κουζινα αλλα και οι custom συμπληρωνονται και ολοκληρωνονται απο τους devs. Αρα δεν πειραζω τιποτα, μενω με την αριστη 2.2.1 παρακολουθωντας τις εξελιξεις και αφου τελειωσει η εξεταστικη και ηρεμησουμε λιγακι, θα αποφασισω πως θα προχωρησω. ( Αντε μπας κι εχουμε κανενα port 2.3 ως τοτε ):)

Oταν λες αριστη εννοεις Παναγιωτη την JPY που εχει στην υπογραφη η αλλαξες παλι τιποτις??:lol:

Αυτην κατεβαζω τωρα,ειναι η τελευταια στην σελιδα των xda's στο θεμα με τις rom του Γαλαξια.Ελεγα να κρατηθω να περιμενω την επισημη 2.2 για το JM5 μου αλλα εχει αρχισει το κινητακι μου να lagαρει αρκετα σε ενοχλητικο βαθμο σε ανοιγμα εφαρμογων,τηλεφωνικο καταλογο και κλησεων.(root + oclf) Ειχα βγαλει πριν καμμια βδομαδα το oclf και το ξαναεγκατεστησα αλλα μαπα το καρπουζι,αρχισε τα ιδια ξανα.:(

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Oταν λες αριστη εννοεις Παναγιωτη την JPY που εχει στην υπογραφη η αλλαξες παλι τιποτις??:lol:

Αυτην κατεβαζω τωρα,ειναι η τελευταια στην σελιδα των xda's στο θεμα με τις rom του Γαλαξια.Ελεγα να κρατηθω να περιμενω την επισημη 2.2 για το JM5 μου αλλα εχει αρχισει το κινητακι μου να lagαρει αρκετα σε ενοχλητικο βαθμο σε ανοιγμα εφαρμογων,τηλεφωνικο καταλογο και κλησεων.(root + oclf) Ειχα βγαλει πριν καμμια βδομαδα το oclf και το ξαναεγκατεστησα αλλα μαπα το καρπουζι,αρχισε τα ιδια ξανα.:(

 

Οχι οχι, εχω να πειραξω το κινητο καιρο, αυτη που εχω στην υπογραφη μου εννοω. Αν εξαιρεσουμε την απουσια ελληνικων στα πληκτρολογια (που λυνεται ευκολα) και τα μικροπροβληματα στον browser (που και αυτα λυνονται χωρις ωστοσο να ειναι τοσο καλη η πλοηγηση οπως στην 2.1) η ρομ ειναι αριστη.

 

Η αναμονη πλεον για τους κατοχους JΜ5/JG1 δεν αξιζει, εχει και η κοροιδια τα ορια της πιστευω. Παρολα αυτα φιλος εγραψε χθες-προχθες οτι πηρε τηλ και του ειπαν οτι μεσα στις επομενες 2 εβδομαδες θα εχουν ολοι 2.2...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Κοντεύω να γίνω εμμονικός με τη ram!

 

Καλά δουλευόμαστε; Έτσι γεμίζει το φόρουμ... :mad:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3444155#post3444155

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω πάρει εδώ και λίγο καιρό το Galaxy και σιγά σιγά ψάχνομαι διαβάζοντας τους πολύ καλούς οδηγούς που έχουν γραφτεί στο forum. Αυτό πουθέλω να ρωτήσω είναι ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να κάνεις full backup του συστήματος (έχω γίνει root) προκειμένου να γίνει πλήρης επαναφορά σε περίπτωση που βάλεις κάποια Rom που δε σου κάνει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω πάρει εδώ και λίγο καιρό το Galaxy και σιγά σιγά ψάχνομαι διαβάζοντας τους πολύ καλούς οδηγούς που έχουν γραφτεί στο forum. Αυτό πουθέλω να ρωτήσω είναι ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να κάνεις full backup του συστήματος (έχω γίνει root) προκειμένου να γίνει πλήρης επαναφορά σε περίπτωση που βάλεις κάποια Rom που δε σου κάνει

 

Μπορεις να κανει backup εφαρμογων μαζι με τα δεδομενα τους με τις εφαρμογες mybackup και titanium απο το market. Αν θελεις μπορεις να κρατησεις και μια εικονα ολοκληρης της ρομ μεσω του nandroid backup απο την εφαρμογη rom manager. Ολα αυτα βεβαια εχουν αναφερθει παρα πολλες φορες οποτε μπορεις να κανεις μια αναζητηση και να κοιταξεις και στα αντιστοιχα θεματα του xda.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στέλνει σε πολλαπλάσια του 5, οπότε δε νομίζω να δεις κάτι καλύτερο

 

 

 

Μόλις έστειλα, κανένα πρόβλημα εδώ... σίγουρα δεν είναι θέμα παρόχου;

 

 

Θα πρότεινα και την αλλαγή του csc σε ΧΕU, με το συνδυασμό *#272*IMEI# .

Τελικά βρήκα τις σωστές ρυθμίσεις και επιτέλους έστειλα MMS....

 

NAME :COSMOTE MMS

APN :mms

MMSC: http://195.167.65.220:8002

MMS proxy: 10.10.10.20

MMS port: 8080

MCC: 202

MNC: 01

APN type: mms

 

Όλα καλά σας ευχαριστώ

Note 9
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα τις σωστές ρυθμίσεις και επιτέλους έστειλα MMS....

 

NAME :COSMOTE MMS

APN :mms

MMSC: http://195.167.65.220:8002

MMS proxy: 10.10.10.20

MMS port: 8080

MCC: 202

MNC: 01

APN type: mms

 

Όλα καλά σας ευχαριστώ

 

Οι οποίες όλως τυχαίως είναι αυτές που υπάρχουν στους οδηγούς... :X

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μετά από εμπειρία-δοκιμές 4 μηνών με το galaxy s και πέρασμα διαφόρων ROM (κυρίως Darky από 4.1 έως 8.0) διαπίστωσα ότι τα προβλήματα με την μπαταρία όπως το 98% μόλις ξεκουμπώσει ο φορτιστής ή το γρήγορο άδειασμα είναι παροδικά, ανεξαρτήτως bump-charge ή wipe battery stats, και ότι αν κάποιος δεν πειράξει την ROM και την βαστήξει μερικές εβδομάδες η μπαταρία στρώνει και τα προβλήματα εξαφανίζονται!

Επαναλαμβάνω: ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ROM Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΧΕΙ ΣΤΡΩΣΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!

 

Επίσης:

- Όποιος χρησιμοποιεί το galaxy s ως smartphone είναι αναπόφευκτο ότι θα το φορτίζει κάθε βράδυ.

- Όποιος χρησιμοποιεί το galaxy s ως Η/Υ, π.χ. σερφάροντας και παίζοντας αδιάλλειπτα επί 2-3 ώρες περιμένοντας την καθυστερημένη πτήση ή ταξιδεύοντας με τρένο, είναι αναπόφευκτο ότι θα χρειαστεί 2η μπαταρία ή φορτιστή.

- Όποιος λόγω επαγγέλματος μιλάει καθημερινά επί ώρες στο κινητό, είναι επίσης αναπόφευκτο ότι θα χρειαστεί 2η μπαταρία ή φορτιστή ...ή καλύτερα ένα φτηνό nokia μόνο για κλήσεις.

- Όποιος έχει το galaxy s σε mode απλού κινητού και το έχει στο ράφι για να αντέξει η μπαταρία του 2η και 3η μέρα, μάλλον δεν έπρεπε να ξοδευτεί αφού θα τον ικανοποιούσε και ένα απλό-φτηνό nokia

 

Τέλος:

Να φορτίζουμε το galaxy s ενδιάμεσα με usb από Η/Υ ή να κουβαλάμε μαζί μας ένα μικροσκοπικό μετατροπέα των 10€ από nokia σε usb (παντού βρίσκεις έναν φορτιστή nokia!) ...δεν είναι κακή ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Οι οποίες όλως τυχαίως είναι αυτές που υπάρχουν στους οδηγούς... :X

οκ συμφωνώ Alex... αλλά εάν παρατηρήσεις είναι τα ίδια νούμερα σε διαφορετικές θέσεις..... αλλού λείπει το http://, αλλού δεν υπάρχει στη θέση port το 8080 αλλά MMS proxy: 10.10.10.20... τα ίδια νούμερα έβαζα μέρες τώρα.... αυτό που άλλαξα σήμερα είναι η θέση τους.... για δοκίμασε με τον περιβόητο οδηγό και το APN restore.... θα σου φέρει σχεδόν τα ίδια νούμερα.... ακόμη και στον οδηγούς εδώ υπάρχουν τα ίδια νούμερα αλλά σε συνδυασμούς διαφορετικών θέσεων.......

Note 9
Link to comment
Share on other sites

: ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ROM Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΧΕΙ ΣΤΡΩΣΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!

 

Καλά τα λες αλλά σε αυτό το φόρουμ είμαστε άρρωστοι με τα φλασαρίσματα:lol:. Ακόμη και σαν νέος φλασέρ δεν έχω κρατήσει ρομ πάνω από εβδομάδα:lol:. Πιο πολύ ταιράζει να το ποσταρεις στο "Samsung Galaxy S αναβάθμιση Froyo 2.2 " που οι περισσότεροι κρατάνε την μαμίσια. Φιλικά πάντα και με διάθεση για χιουμορ;)

Iphone 3gs white 32gb->Samsung Galaxy S GT-I9000->Iphone 4s white 32gb->NOKIA Lumia925->SONY XPERIA Z->NOTE 3->LG G4
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εδω και περιπου μια βδομαδα με Speedmode Kernel k12k 500hz και Darky v8 και εχω παρατηρησει τα εξης με την μπαταρια!

 

Οταν το κινητο ειναι σε stand by χωρις Wi-fi χωρις 3G χωρις GPS on καταναλωνει 1% καθε 2 ωρες και 45 λεπτα αν ανοιξω μονο το wifi παιφτει 1% ανα μισαωρο!!! Σε λειτουργεια πτησης χανει περιπου 2% ανα 6ωρο Η αληθεια ειναι οτι θελω να περασω τους Wi-Fi drivers της JPA αλλα δεν ξερω αν βελτιωθει καθολου η κατασταση! Εχει δοκιμασει κανεις αλλους Wi-Fi drivers ??

 

Τhanks προκαταβολικα για οποιες απαντησεις !!!:)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εδω και περιπου μια βδομαδα με Speedmode Kernel k12k 500hz και Darky v8 και εχω παρατηρησει τα εξης με την μπαταρια!

 

Οταν το κινητο ειναι σε stand by χωρις Wi-fi χωρις 3G χωρις GPS on καταναλωνει 1% καθε 2 ωρες και 45 λεπτα αν ανοιξω μονο το wifi παιφτει 1% ανα μισαωρο!!! Σε λειτουργεια πτησης χανει περιπου 2% ανα 6ωρο Η αληθεια ειναι οτι θελω να περασω τους Wi-Fi drivers της JPA αλλα δεν ξερω αν βελτιωθει καθολου η κατασταση! Εχει δοκιμασει κανεις αλλους Wi-Fi drivers ??

 

Τhanks προκαταβολικα για οποιες απαντησεις !!!:)

 

Το wifi της jpa νομίζω πως περιέχεται στον kernel 12k που αναφέρεις..έχω τα ίδια με εσένα αν και τώρα πέρασα τον τελευταίο τεστ που έχει βγάλει και με wifi on σε 6 ώρες έχανα 2%..δες μήπως κάποια εφαρμογή ή widget σου τρώει μπαταρία

 

Sent from Galaxy !

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεί κάποιος να δει αν το Galaxy S έχει lagfix?

 

Για γινε λιγο πιο συγκεκριμενος. Σε 2.1, 2.2, 2.2.1, cooked ή stock?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Μετά από εμπειρία-δοκιμές 4 μηνών με το galaxy s και πέρασμα διαφόρων ROM (κυρίως Darky από 4.1 έως 8.0) διαπίστωσα ότι τα προβλήματα με την μπαταρία όπως το 98% μόλις ξεκουμπώσει ο φορτιστής ή το γρήγορο άδειασμα είναι παροδικά, ανεξαρτήτως bump-charge ή wipe battery stats, και ότι αν κάποιος δεν πειράξει την ROM και την βαστήξει μερικές εβδομάδες η μπαταρία στρώνει και τα προβλήματα εξαφανίζονται!

Επαναλαμβάνω: ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ROM Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΧΕΙ ΣΤΡΩΣΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!

 

Λάθος αρκούν 2-3 πλήρες φορτίσεις/αποφορτίσεις

 

Επίσης:

- Όποιος χρησιμοποιεί το galaxy s ως smartphone είναι αναπόφευκτο ότι θα το φορτίζει κάθε βράδυ.

 

Λάθος με νορμάλ χρήση βγάζει άνετα 48 ώρες (GPS,wifi,3g,surfing,news,widgets με ενημέρωση ανά ώρα)

 

- Όποιος χρησιμοποιεί το galaxy s ως Η/Υ, π.χ. σερφάροντας και παίζοντας αδιάλλειπτα επί 2-3 ώρες περιμένοντας την καθυστερημένη πτήση ή ταξιδεύοντας με τρένο, είναι αναπόφευκτο ότι θα χρειαστεί 2η μπαταρία ή φορτιστή.

 

Εάν σου αδειάζει με 3 ώρες surfing τότε έχεις πρόβλημα με τις ρυθμίσεις/μπαταρία σου. Για 3 ώρες gaming δεν μπορώ να απαντήσω δεν γνωρίζω.

 

- Όποιος λόγω επαγγέλματος μιλάει καθημερινά επί ώρες στο κινητό, είναι επίσης αναπόφευκτο ότι θα χρειαστεί 2η μπαταρία ή φορτιστή ...ή καλύτερα ένα φτηνό nokia μόνο για κλήσεις.

 

- Όποιος έχει το galaxy s σε mode απλού κινητού και το έχει στο ράφι για να αντέξει η μπαταρία του 2η και 3η μέρα, μάλλον δεν έπρεπε να ξοδευτεί αφού θα τον ικανοποιούσε και ένα απλό-φτηνό nokia

 

3-4 ώρες ομιλία την ημέρα (χωρίς ιδιαίτερη χρήση smartphone 3-4 widget με ενημέρωση ανά 2 ώρες) και με BT headset πάλι βγάζει 2 εργάσιμες μέρες (screenshots στην πρώτη ευκαιρία γιατί δεν είναι στο δικό μου galaxy είναι στου διευθυντή μου εγώ δεν μιλάω τόσο)

 

Και τέλος εάν το κινητό μου του κάνω χρήση φθηνού νόκια θα μου πάει μια βδομάδα.

 

Αυτιά και καλό θα είναι όταν υπάρχουν οδηγοί για συγκεκριμένα πράγματα να τους ακολουθούμε κατά γράμμα για να έχουμε σφαιρική άποψη. Και σε προκαλώ να ακολουθήσεις τον οδηγό της μπαταρίας ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ σε όλα τα βήματα και να μας γράψεις πόσες ώρες παραπάνω σου βγάζει το κινητό στην δική σου χρήση.

 

Και δεν έχω την super μπαταρία εγώ, αυτά ισχύουν και στις 3ις μπαταρίες που έχω... (φυσικά οι 2 έχουν παροπλιστεί πλέον)...

 

 

 

 

Ειμαι εδω και περιπου μια βδομαδα με Speedmode Kernel k12k 500hz και Darky v8 και εχω παρατηρησει τα εξης με την μπαταρια!

 

Οταν το κινητο ειναι σε stand by χωρις Wi-fi χωρις 3G χωρις GPS on καταναλωνει 1% καθε 2 ωρες και 45 λεπτα αν ανοιξω μονο το wifi παιφτει 1% ανα μισαωρο!!! Σε λειτουργεια πτησης χανει περιπου 2% ανα 6ωρο Η αληθεια ειναι οτι θελω να περασω τους Wi-Fi drivers της JPA αλλα δεν ξερω αν βελτιωθει καθολου η κατασταση! Εχει δοκιμασει κανεις αλλους Wi-Fi drivers ??

 

Τhanks προκαταβολικα για οποιες απαντησεις !!!:)

 

Το wifi της jpa νομίζω πως περιέχεται στον kernel 12k που αναφέρεις..έχω τα ίδια με εσένα αν και τώρα πέρασα τον τελευταίο τεστ που έχει βγάλει και με wifi on σε 6 ώρες έχανα 2%..δες μήπως κάποια εφαρμογή ή widget σου τρώει μπαταρία

 

Sent from Galaxy !

 

Σωστά οι κερνελς του hardcore (speedmod) έχουν wifi driver από JPA και αυτό για να αποφύγει το drain που έχουν οι JPY.

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αναφορικα με τα wipes μεσα στην διαδικασια του flashing τι παιζει?

επειδη εχω διαβασει χιλιαδες διαφορετικες εκδοχες οπως πρωτα data,cache,dalvik και μετα data και dalvik κτλπ..

Οταν περνας μια wipe εκδοση custom rom υπαρχει λογος να κανεις και wipe τα data πριν την περασεις?

Αφου φλασαρεις, γιατι να κανεις wipe τα data και να χασεις οσες εφαρμογες υπαρχουν ηδη στην rom (αδικα στις δινει σαν επιλογη η kitchen για παραδειγμα?)?

Αλλοι λενε οτι το cache καλυτερα να μην το κανεις wipe αφου φλασαρεις και οτι το dalvik χρειαζεται ακομα και αν φλασαρεις kernel..:wacko:

Ξερει καποιος ποια ειναι η σωστη σειρα τελικα?

KISS - Keep It Simple Stupid
Link to comment
Share on other sites

2.2 αλλα δεν ξερω αν ειναι custom. Αν βοηθαει αναφερω: Αριθμος φασματος: I9000XXJPP

Εκδοση kernel: 2.6.32.9 zenkinz@kernelcompiler #38

Αριθμος κατασκευης: FROYO.XWJPA

Το τηλεφωνο ειναι rooted αλλα δεν ξερω πως να δω αν εχει lagfix

 

Δεν νομιζω να ειναι Custom, συνηθως το γραφουν στο build number.

Παντως αν υποθεσουμε πως εχει fix, θα πρεπει να ειναι ειτε τo OCLF ειτε modded Kernel ειτε Voodoo.

Για το πρωτο κατεβασε την εφαρμογη, τρεξε την και θα δεις απο κει.

Για το δευτερο μπες σε recovery και θα το καταλαβεις αν ειναι lag fixed.

Για το τριτο πηγαινε στο SDcard και δες αν υπαρχει φακελος voodoo. Αν υπαρχει και ειναι απενεργοποιημενο το Fix θα πρεπει μεσα να εχει ενα αρχειο με το ονομα disable lagfix.

 

Ειμαι σιγουρος πως μπορεις να το δεις και απο το file system αλλα δεν ξερω τι δομη εχει κανονικα και πως την μεταβαλει το fix, οποτε ας σου πει και καποιος αλλος.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

οκ συμφωνώ Alex... αλλά εάν παρατηρήσεις είναι τα ίδια νούμερα σε διαφορετικές θέσεις..... αλλού λείπει το http://, αλλού δεν υπάρχει στη θέση port το 8080 αλλά MMS proxy: 10.10.10.20... τα ίδια νούμερα έβαζα μέρες τώρα.... αυτό που άλλαξα σήμερα είναι η θέση τους.... για δοκίμασε με τον περιβόητο οδηγό και το APN restore.... θα σου φέρει σχεδόν τα ίδια νούμερα.... ακόμη και στον οδηγούς εδώ υπάρχουν τα ίδια νούμερα αλλά σε συνδυασμούς διαφορετικών θέσεων.......

 

Εγώ βλέπω ότι τα νούμερα που έδωσες είναι ίδια ακριβώς και στις ίδιες ακριβώς θέσεις με το link στον οδηγό... δεν ξέρω που είναι το "αλλού" που λες, αλλά τέλος πάντων, δεν έχει σημασία τώρα. Απλά αν έπαιρναν περισσότεροι λίγο χρόνο να διαβάσουν τη μία σελίδα - γιατί συνολικά τόσο είναι - των οδηγών θα είχαν πολύ λιγότερα προβλήματα.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

1)Επειδη το φλασαρα day one και δεν ξερω αν ειναι θεμα των rom η δικτυου και επειδη ειμαι σε vodafone και δοκιμασα και με αλλη συμβατικη συσκευη με voda.....εχω προβληματα με το σημα...εκει που με το συμβατικο πιανει με την μια με το galaxy μπορει να φαει σκαλωμα και θα πρεπει να βγω σε καθαρο σημειο για να πιασει η να κανω reboot για να νιωσει.....υπαρχουν & φορες που με βγαζει εκτος network :wacko:...ακομα και το 3G στο data plan αργει να βρει σημα.....και τελος ειμαι ξενερωμενος με το ηχειο του δεν ειναι τοσο δυνατο οσο θα ηθελα και σε σχεση με το optimus που ειχα.

 

2)Με την kitchen doc σε σχεση με την Darky που ειχα το 3 button οταν η συσκευη ειναι κλειστη δεν μου πιανει με την μια......

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αναφορικα με τα wipes μεσα στην διαδικασια του flashing τι παιζει?

επειδη εχω διαβασει χιλιαδες διαφορετικες εκδοχες οπως πρωτα data,cache,dalvik και μετα data και dalvik κτλπ..

Οταν περνας μια wipe εκδοση custom rom υπαρχει λογος να κανεις και wipe τα data πριν την περασεις?

Αφου φλασαρεις, γιατι να κανεις wipe τα data και να χασεις οσες εφαρμογες υπαρχουν ηδη στην rom (αδικα στις δινει σαν επιλογη η kiιβtchen για παραδειγμα?)?

Αλλοι λενε οτι το cache καλυτερα να μην το κανεις wipe αφου φλασαρεις και οτι το dalvik χρειαζεται ακομα και αν φλασαρεις kernel..:wacko:

Ξερει καποιος ποια ειναι η σωστη σειρα τελικα?

 

Θα με ενδιαφερε και εμενα αυτο αν καποιος μπορει να μας διαφωτισει.

Link to comment
Share on other sites

SOS!!!!!

 

Ακολούθησα την διδηκασία για επαναφορα του recovery2e και το κινητό ΔΕΝ εκκινει!

ΔΕΝ μπαινει ούτε σε recovery mode!!!

ΔΕν μπαίνει ούτε σε download mode!!!

Το βάζω να φορτίσει ενω ειναι σβηστό και κολάει! Δειχνει την μπαταρια με τον περισοφικο κερσορα αναμονησ κολλημενο!

 

Είναι δυνατον με καποιο τρόπο να χαθηκε ο συνδιασμος των 3 πλήκτρων? Μιση ωρα πριν που περασα τον speedmode kernel δουλευε!!!

Link to comment
Share on other sites

SOS!!!!!

 

Ακολούθησα την διδηκασία για επαναφορα του recovery2e και το κινητό ΔΕΝ εκκινει!

ΔΕΝ μπαινει ούτε σε recovery mode!!!

ΔΕν μπαίνει ούτε σε download mode!!!

Το βάζω να φορτίσει ενω ειναι σβηστό και κολάει! Δειχνει την μπαταρια με τον περισοφικο κερσορα αναμονησ κολλημενο!

 

Είναι δυνατον με καποιο τρόπο να χαθηκε ο συνδιασμος των 3 πλήκτρων? Μιση ωρα πριν που περασα τον speedmode kernel δουλευε!!!

 

O συνδυασμος χανεται αν πειραξουμε τον secondary bootloader που ειναι υπευθυνος για τη λειτουργια του 3button combo. Τωρα η κατι στραβωσε στη διαδικασια και εκανες κατι λαθος, η κατι παιχτηκε με τον κερνελ που φλασαρες αλλα δεν εχω ασχοληθει ποτε με τετοια διαδικασια και δεν ξερω σιγουρα. Καταρχας μην τρελαινεσαι γιατι με usb jig μπορει να σωθει το κινητο στη χειροτερη. Δεν ανοιγει ουτε κανονικα να φανταστω. Βγαλε για λιγο τη μπαταρια και ξαναδοκιμασε η αλλιως βγαλτην και βαλτην κρατωντας τα 3 κουμπια πατημενα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση και τις προτάσεις σου!

 

Δοκίμασα ότι έχει να κάνει με την μπαταρία (βγάλε-βάλε κλπ)

Αν υποθέσουμε ότι η διαδικασία που περιγράφεται που το οδηγό έγινε σωστά για το recovery2e (που είμαι 99,99% σίγουρος) χάνεται ο συνδυασμός των πλήκτρων?

 

Όσο για το usb jig....άντε να βρω microusb βύσμα στην Φλώρινα...!

Γιατί και καλώδιο να αγοράσω με δεδομένο ότι ξεκοίλιασα σε ένα σημείο το εργοστασιακό καλώδιο και έχει μόνο 4 αγωγούς (to pin4 το έχει στον αέρα), μάλλον το ίδιο θα βρω και σε αυτά του εμπορίου! Το πρωί θα βγω στην γύρα...!

 

Το κινητό είναι μόλις 6 ημερών! Εναλλακτικά θα δοκιμάσω να επικοινωνήσω με το κατάστημα αν κάνουν αντικατάσταση

 

Υ.Γ.: Είχα περάσει lagfix. Μέσω odin θα έχω πρόβλημα να φλασάρω για αρχή την εργοστασιακή rom????

Edited by paokaras45
Link to comment
Share on other sites

εχει καποιος αλλος με 2.2.1 θεμα με τις κλησεις ?οταν ειναι κλειστη η οθονη κ παιρνει καποιος ακουγεται ο ηχος κλησης ανοιγει η οθονη αλλα κλειδωμενη κ κολλαει δε σου δειχνει ποιος σε παιρνει μονο μετα απο 1 λεπτο, ουτε μπορεις να συρεις το lock screen π.χ οπου ο αλλος το εχει κλεισει , ουσιαστικα δηλ με την εφαρμογη android.call
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση και τις προτάσεις σου!

 

Δοκίμασα ότι έχει να κάνει με την μπαταρία (βγάλε-βάλε κλπ)

Αν υποθέσουμε ότι η διαδικασία που περιγράφεται που το οδηγό έγινε σωστά για το recovery2e (που είμαι 99,99% σίγουρος) χάνεται ο συνδυασμός των πλήκτρων?

 

Όσο για το usb jig....άντε να βρω microusb βύσμα στην Φλώρινα...!

Γιατί και καλώδιο να αγοράσω με δεδομένο ότι ξεκοίλιασα σε ένα σημείο το εργοστασιακό καλώδιο και έχει μόνο 4 αγωγούς (to pin4 το έχει στον αέρα), μάλλον το ίδιο θα βρω και σε αυτά του εμπορίου! Το πρωί θα βγω στην γύρα...!

 

Το κινητό είναι μόλις 6 ημερών! Εναλλακτικά θα δοκιμάσω να επικοινωνήσω με το κατάστημα αν κάνουν αντικατάσταση

 

Υ.Γ.: Είχα περάσει lagfix. Μέσω odin θα έχω πρόβλημα να φλασάρω για αρχή την εργοστασιακή rom????

 

Αν δεν μπορεις να μπεις σε dlmode πως θα φλασαρεις με odin?

@super_sayian κανενα προβλημα εδω.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι, εχω να πειραξω το κινητο καιρο, αυτη που εχω στην υπογραφη μου εννοω. Αν εξαιρεσουμε την απουσια ελληνικων στα πληκτρολογια (που λυνεται ευκολα) και τα μικροπροβληματα στον browser (που και αυτα λυνονται χωρις ωστοσο να ειναι τοσο καλη η πλοηγηση οπως στην 2.1) η ρομ ειναι αριστη.

 

Η αναμονη πλεον για τους κατοχους JΜ5/JG1 δεν αξιζει, εχει και η κοροιδια τα ορια της πιστευω. Παρολα αυτα φιλος εγραψε χθες-προχθες οτι πηρε τηλ και του ειπαν οτι μεσα στις επομενες 2 εβδομαδες θα εχουν ολοι 2.2...

\

 

Mαλιστα..θα περιμενω λιγο ακομη τοτε.:(

Την εβαλες με το kies patcher η με odin την επισημη αγγλικη?

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...