Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα αναφορικα με τα wipes μεσα στην διαδικασια του flashing τι παιζει?

επειδη εχω διαβασει χιλιαδες διαφορετικες εκδοχες οπως πρωτα data,cache,dalvik και μετα data και dalvik κτλπ..

Οταν περνας μια wipe εκδοση custom rom υπαρχει λογος να κανεις και wipe τα data πριν την περασεις?

Αφου φλασαρεις, γιατι να κανεις wipe τα data και να χασεις οσες εφαρμογες υπαρχουν ηδη στην rom (αδικα στις δινει σαν επιλογη η kitchen για παραδειγμα?)?

Αλλοι λενε οτι το cache καλυτερα να μην το κανεις wipe αφου φλασαρεις και οτι το dalvik χρειαζεται ακομα και αν φλασαρεις kernel..:wacko:

Ξερει καποιος ποια ειναι η σωστη σειρα τελικα?

Για το Dalvik cache wipe το κανεις οταν αλλαζεις kernel αλλα συνηθως οταν αλλαζεις rom οι devs βαζουν και καινουριους kernel οποτε το κανεις παντα.

 

When Android starts up, the DalvikVM looks thru all of your applications (.apk files) and frameworks, and builds a tree of dependencies. It uses this dependency tree to optimize the bytecode for every application and stores it in the Dalvik cache. The applications are then run using the optimized bytecode. This is why when you install a new ROM, sometimes it takes a very long time to boot for the first time. Any time an application (or framework library) changes, it's reoptimized and the cache is updated.Dalvik cache is a place where the Android OS re-compiles the executable programs the first time to optimize them. It only needs to do it once which explains the "cache" part -- unless you make a major change like replace the kernel. If you do that, you want to manually clear the Dalvik cache to force Android to recompile the apps for the the new kernel.

 

Το wipe cache partition ειναι σαν να σβηνεις τα cookies με CCleaner στο pc οποτε ρυθμισεις κινητου,bookmarks browser,market history,gallery,data των εφαρμογων σου κτλ δεν τα χανεις......το wipe data/factory reset σα να κανεις format δλδ σβηνει cache και το ext της internal sd.Tωρα αυτο που ρωτας γιατι να κανω wipe cache αφου θα περασω wipe rom δεν το γνωριζω απλως λενε οτι ετσι καθεται καλυτερα η rom....αλλα και παλι δεν χανεις τιποτα με το να το κανεις γιατι ειναι υποθεση ενος δευτερολεπτου.Οποτε οταν περνας wipe ή no wipe rom κανεις wipe cache μετα wipe dalvic και τελος install το zip της rom (ολα αυτα μεσω CWM αφου εχεις πεταξει το zip της rom στην internal sd).Eγω επιπλεον στο περασμα μιας wipe rom αφου την κανω install και μπω στο menu του κινητου κανω και ενα format της internal sd για να μου σβησει τα καταλοιπα απο αδειους φακελους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο μεταξυ εσκασε μια ειδηση οτι ερχεται το nexus s στην Ευρωπη ελαφρως διαφορετικο απο το αμερικανικο και με προεγκατεστημενη την 2.4 ice cream sandwich. Λετε να περασουμε απευθειας σε εκεινη αντι για την 2.3?:lol::p:ninja:

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Για το Dalvik cache wipe το κανεις οταν αλλαζεις kernel αλλα συνηθως οταν αλλαζεις rom οι devs βαζουν και καινουριους kernel οποτε το κανεις παντα.

 

 

 

Το wipe cache partition ειναι σαν να σβηνεις τα cookies με CCleaner στο pc οποτε ρυθμισεις κινητου,bookmarks browser,market history,gallery,data των εφαρμογων σου κτλ δεν τα χανεις......το wipe data/factory reset σα να κανεις format δλδ σβηνει cache και το ext της internal sd.Tωρα αυτο που ρωτας γιατι να κανω wipe cache αφου θα περασω wipe rom δεν το γνωριζω απλως λενε οτι ετσι καθεται καλυτερα η rom....αλλα και παλι δεν χανεις τιποτα με το να το κανεις γιατι ειναι υποθεση ενος δευτερολεπτου.Οποτε οταν περνας wipe ή no wipe rom κανεις wipe cache μετα wipe dalvic και τελος install το zip της rom (ολα αυτα μεσω CWM αφου εχεις πεταξει το zip της rom στην internal sd).Eγω επιπλεον στο περασμα μιας wipe rom αφου την κανω install και μπω στο menu του κινητου κανω και ενα format της internal sd για να μου σβησει τα καταλοιπα απο αδειους φακελους.

 

Επειδη δεν μου ειναι τελειως ξεκαθαρο,στο αγγλικο κομματι που παρεθεσες απο οτι καταλαβαινω λεει να κανουμε το wipe dalvik cache μετα την αλλαγη kernel/ROM, ενω εσυ λες πριν. Τελικα ποτε να το κανουμε?(Εγω παντως το εκανα μετα, ελπιζω να μη παιχτηκε βλακεια)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη χθες-προχθες ο φιλος Morfie νομιζω αντιμετωπισε καποιο θεματακι προσπαθωντας να περασει το mod της μπαταριας στην JPY, να πω οτι μολις δοκιμασα αυτο http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=9995807&postcount=1441 και δουλεψε μια χαρα. Η διαδικασια ειναι η γνωστη αλλα προσοχη γιατι πρεπει να γινει μεσω 2e recovery εννοειται, αρα πρεπει πρωτα να το επαναφερουμε στη συσκευη μας. Το εγραψα σε περιπτωση που καποιος ενδιαφερεται και επειδη στο επισημο thread στους xda στην πρωτη σελιδα δεν υπαρχει καθολου η JPY.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αντιμετωπιζω το εξης προβλημα! Οταν περναω οποιοδηποτε αρχειο μεσα στην εσωτερικη καρτα η ταχυτητα φτανει στα 126KB/sec με λιγα λογια σερνεται!!! ακομα και οταν παω να σβησω κατι θελει περιπου 1 λεπτο ενω κανονικα θα επρεπε να το κανει σχεδον απευθειας ! Τελος οταν αποσυνδεω το κινητο απο το pc χρειαζεται περιπου 1 με 1:30 λεπτο !!! Τι λετε να φταει ? Σε περιπτωση που χαλασει η εσωτερικη καρτα τι κανω ??

 

 

 

EDIT : To android.proccess.acore kai to android.proccess media τι αρχεια ειναι ακριβως γιατι φτανουν τον cpu 100% και κανουν το κινητο να σερνεται στην κυριολεξια!!!

Edited by Orion20
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αντιμετωπιζω το εξης προβλημα! Οταν περναω οποιοδηποτε αρχειο μεσα στην εσωτερικη καρτα η ταχυτητα φτανει στα 126KB/sec με λιγα λογια σερνεται!!! ακομα και οταν παω να σβησω κατι θελει περιπου 1 λεπτο ενω κανονικα θα επρεπε να το κανει σχεδον απευθειας ! Τελος οταν αποσυνδεω το κινητο απο το pc χρειαζεται περιπου 1 με 1:30 λεπτο !!! Τι λετε να φταει ? Σε περιπτωση που χαλασει η εσωτερικη καρτα τι κανω ??

 

Σου κανει το ιδιο και οταν προσπαθεις να αντιγραψεις απο το pc στην εξωτερικη sd?

 

@Stinger/κυβοχιας Ρε συ Βασιλη το tip για τη ρυθμιση-ρουφηχτρα με το αυτοματο στη λειτουργια δικτυου πρεπει να το βαλεις με κοκκινα bold! Εχθες κανοντας κατι δοκιμες το γυρισα στο αυτοματο και το ξεχασα εκει. Σημερα βλεπω το πρωι πολυ μεγαλη πτωση και παρατηρωντας λιγο καλυτερα βλεπω να χανονται μεχρι και 3% μεσα σε ενα 5λεπτο! Απο σημερα το πρωι σπαω το κεφαλι μου να βρω τι παει στραβα και λεω ας ξανακοιταξω τον οδηγο. Μολις το ειδα το θυμηθηκα και εσπευσα να το διορθωσω. Ολα και παλι νορμαλ:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Σου κανει το ιδιο και οταν προσπαθεις να αντιγραψεις απο το pc στην εξωτερικη sd?

 

Οχι δεν εχω κανενα προβλημα με την εξωτερικη καρτα οι ταχυτητες ειναι κανονικες δεν ξερω τι επαθε ξαφνικα το μονο που αλλαξα ηταν να περασω χθες το βραδυ την Speedmode K12L αλλα δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι που συνδεσα την usb και προσπαθησα να περασω αρχεια! Τωρα εχω και το θεμα με τα κολληματα που τρωει! Τα 2 tasks που ανεφερα πιο πριν χροισημοποιουν 35% το καθενα απο την CPU!!! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη χθες-προχθες ο φιλος Morfie νομιζω αντιμετωπισε καποιο θεματακι προσπαθωντας να περασει το mod της μπαταριας στην JPY, να πω οτι μολις δοκιμασα αυτο http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=9995807&postcount=1441 και δουλεψε μια χαρα. Η διαδικασια ειναι η γνωστη αλλα προσοχη γιατι πρεπει να γινει μεσω 2e recovery εννοειται, αρα πρεπει πρωτα να το επαναφερουμε στη συσκευη μας. Το εγραψα σε περιπτωση που καποιος ενδιαφερεται και επειδη στο επισημο thread στους xda στην πρωτη σελιδα δεν υπαρχει καθολου η JPY.

 

Θα το δοκιμάσω στην kitchen που είμαι τώρα, γιατί και εγώ όταν το είχα βάλει με την εφαρμογή απο το xda μου κατέστρεψε περίπου το κινητό. Ευτυχώς μπόρεσα με adb να επαναφέρω το framewrok-res.apk.

Δουλεύει υποτίθεται σε όλες τις JPY έτσι;

 

Πάντως ίσως όταν βγει νέα darky ξαναπάω εκεί. Δεν ξέρω, δεν βλέπω διαφορές στη ταχύτητα μεταξύ των δύο, και αν η kitchen είναι πιο γρήγορη, μάλλον θα είναι λόγω kernel. Απο την άλλη, ο darkyy για να άλλαξε απο speedmod σε voodoo κάποιο λόγο θα είχε.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω στην kitchen που είμαι τώρα, γιατί και εγώ όταν το είχα βάλει με την εφαρμογή απο το xda μου κατέστρεψε περίπου το κινητό. Ευτυχώς μπόρεσα με adb να επαναφέρω το framewrok-res.apk.

Δουλεύει υποτίθεται σε όλες τις JPY έτσι;

 

Πάντως ίσως όταν βγει νέα darky ξαναπάω εκεί. Δεν ξέρω, δεν βλέπω διαφορές στη ταχύτητα μεταξύ των δύο, και αν η kitchen είναι πιο γρήγορη, μάλλον θα είναι λόγω kernel. Απο την άλλη, ο darkyy για να άλλαξε απο speedmod σε voodoo κάποιο λόγο θα είχε.

 

Tωρα εχεις δικη σου custom απο κουζινα? Χμμμ δεν ξερω τι γινεται σ'αυτην την περιπτωση, γιατι οπως εχω επαναλαβει δεν εχω ασχοληθει με custom (ακομα:p). Εγω ειμαι σε "καθαρη" JPY τωρα μεσω kies patcher.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Σου κανει το ιδιο και οταν προσπαθεις να αντιγραψεις απο το pc στην εξωτερικη sd?

 

@Stinger/κυβοχιας Ρε συ Βασιλη το tip για τη ρυθμιση-ρουφηχτρα με το αυτοματο στη λειτουργια δικτυου πρεπει να το βαλεις με κοκκινα bold! Εχθες κανοντας κατι δοκιμες το γυρισα στο αυτοματο και το ξεχασα εκει. Σημερα βλεπω το πρωι πολυ μεγαλη πτωση και παρατηρωντας λιγο καλυτερα βλεπω να χανονται μεχρι και 3% μεσα σε ενα 5λεπτο! Απο σημερα το πρωι σπαω το κεφαλι μου να βρω τι παει στραβα και λεω ας ξανακοιταξω τον οδηγο. Μολις το ειδα το θυμηθηκα και εσπευσα να το διορθωσω. Ολα και παλι νορμαλ:)

Παναγιωτη για ποια ρυθμιση λες απο τον οδηγο ? εννοεις την ρυθμιση δικτυου να ΜΗΝ την εχουμε στο αυτοματο, αλλα να το εχουμε στο "μονο WCDMA" ?

εσυ το εχεις στο "μονο gsm" η στο "μονο WCDMA" ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

- Adjustments to IO scheduler Tweak (super smooth now!)

 

Βασιλη αυτο τι ακριβως κανει εχεις καταλαβει?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη για ποια ρυθμιση λες απο τον οδηγο ? εννοεις την ρυθμιση δικτυου να ΜΗΝ την εχουμε στο αυτοματο, αλλα να το εχουμε στο "μονο WCDMA" ?

εσυ το εχεις στο "μονο gsm" η στο "μονο WCDMA" ?

 

Ναι Αντωνη, για αυτην μιλαω. Το εχω μονο στο gsm και μονο αν χρειαστει το γυρναω.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας , λογω δουλειας τον τελευταιο καιρο δεν προλαβαινα να μπαινω στο φορουμ , με αποτελεσμα να μεινω πισω πολλα 100αδες ποστ...δεν ξερω αν εχει ξαναερωτη8ει αλλα 8α μπω κατευθειαν στο 8εμα ... ειδα την εφαρμογη στο μαρκετ milestone overclock , τα ερωτηματα που εχω ειναι τα εξεις : α) κανει αυτο που νομιζω ( μπορω να χρονισω πιο ψηλα τον επεξεργαστη?) β) ειναι ασφαλες?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας , λογω δουλειας τον τελευταιο καιρο δεν προλαβαινα να μπαινω στο φορουμ , με αποτελεσμα να μεινω πισω πολλα 100αδες ποστ...δεν ξερω αν εχει ξαναερωτη8ει αλλα 8α μπω κατευθειαν στο 8εμα ... ειδα την εφαρμογη στο μαρκετ milestone overclock , τα ερωτηματα που εχω ειναι τα εξεις : α) κανει αυτο που νομιζω ( μπορω να χρονισω πιο ψηλα τον επεξεργαστη?) β) ειναι ασφαλες?

 

Φιλε μου καταρχας αυτη η εφαρμογη δεν ξερω αν κανει για το δικο μας η ειναι μονο για το motorola milestone(αν ειναι ετσι δεν εχει καν νοημα να το συζηταμε)...Κατα δευτερον εχει γινει overclocking και στο galaxy με kernels κλπ αλλα γιατι να κανεις κατι τετοιο και να βαλεις σε κινδυνο το κινητο? Εχει κανενα προβλημα η συσκευη με τον επεξεργαστη στο 1 GHz? Το οποιοδηποτε lag εχουμε αναφερει πολλες φορες οτι ειναι θεμα RAM και οχι επεξεργαστη.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

@Stinger/κυβοχιας Ρε συ Βασιλη το tip για τη ρυθμιση-ρουφηχτρα με το αυτοματο στη λειτουργια δικτυου πρεπει να το βαλεις με κοκκινα bold! Εχθες κανοντας κατι δοκιμες το γυρισα στο αυτοματο και το ξεχασα εκει. Σημερα βλεπω το πρωι πολυ μεγαλη πτωση και παρατηρωντας λιγο καλυτερα βλεπω να χανονται μεχρι και 3% μεσα σε ενα 5λεπτο! Απο σημερα το πρωι σπαω το κεφαλι μου να βρω τι παει στραβα και λεω ας ξανακοιταξω τον οδηγο. Μολις το ειδα το θυμηθηκα και εσπευσα να το διορθωσω. Ολα και παλι νορμαλ:)

 

Έχεις δίκιο σπεύδω!

 

Βασιλη αυτο τι ακριβως κανει εχεις καταλαβει?

 

Ο I/O scheduler είναι στην πράξη ένα αλγόριθμος βάση του οποίου το android (Και το linux γενικότερα) αποφασίζει πως θα διανέμει το διαθέσιμο I/O bandwith ανάμεσα στα Ι/Ο requests που δέχεται. Φαντάζομαι ότι ο hardcore τον έχει μοντάρει για καλύτερο latency / distribution ή κάτι παρόμοιο! Οι γνώσεις μου δεν εμβαθύνουν περισσότερο δυστυχώς:(

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερα battery tweaks στην νέα έκδοση του speedmod:

 

Version: K12L (13-Jan-2011)

 

K12 works with official XXJPY Android 2.2.1 firmware.

K12 is also compatible with older Android 2.2 firmwares.

 

- Voodoo Sound v1: FM radio bass fix, controllable headphone output via Voodoo app

- Improved FM radio sound: removed Dynamic Range Compression

- Rear speaker volume increased +1 for media

- Light sensor polling interval changed to 2s instead of 0.5s

(saves battery, more stable brightness levels)

- Light sensor sensitivity adjusted so that the screen doesn't turn bright so easily

(saves battery and reduces screen burn)

- Adjustments to IO scheduler Tweak (super smooth now!)

- Changed battery level polling interval to 60 seconds, from 5 seconds

Οι διορθωσεις που βλεπω στην παραπανω λιστα ειναι πολυ πολυ σημαντικες !!!!

δεν εχω περασει ποτε kernel στο κινητο μου αλλα επειδη εχω γνωσεις για το αντικειμενο, γι'αυτο και το αναφερω.

μερικες πληροφοριες για οποιον ενδιαφερεται για δυο πραγματακια που αναφερονται στη λιστα που εγραψε ο Βασιλης :

 

1) Light sensor polling interval changed to 2s instead of 0.5s

Ο αισθητηρας που ελεγχει την φωτεινοτητα εχει μια τιμη σε δευτερολεπτα, συμφωνα με την οποια ελεγχει τον φωτισμο του περιβαλλοντος, ωστε να αυξανει/μειωνει την φωτεινοτητα της οθονης οταν το εχουμε στο αυτοματο.

οταν αυτος ο σενσορας λειτουργει τρωει και μπαταρια φυσικα. οσο πιο συχνα κανει τον ελεγχο για την φωτεινοτητα, τοσο πιο πολυ μπαταρια ξοδευει.

στην συγκεκριμενη περιπτωση εχει αλαχθει και αντι να τσεκαρει την φωτεινοτητα (lumex) ανα μισο δευτερολεπτο (0.5 sec) την τσεκαρει καθε 2 δευτερολεπτα.

αυτο αμεσως σημαινει οτι σε ενα λεπτο (δηλαδη 60 δευτερολεπτα), πριν εκανε 120 φορες τσεκαρισμα (60 δευτερολεπτα επι 0,5sec ανα τσεκαρισμα).

μετα την αλλαγη, κανει σε ενα λεπτο ΜΟΝΟ 30 τσεκαρισματα.

αρα σε 1 λεπτο κανουμε χρηση του αισθητηρα κατα 1/4 σε σχεση με πριν, αρα γλιτωνουμε 75% μπαταρια (θεωρητικα παντα).

 

2) Changed battery level polling interval to 60 seconds, from 5 seconds

το ιδιο ισχυει και εδω. αλλαξε το διαστημα κατα το οποιο τσεκαρει το επιπεδο της μπαταριας. αντι να τσεκαρει ανα 5 δευτερολεπτα, τσεκαρει ανα 1 λεπτο !!!!

 

 

@Tyxerakias

Αλεξανδρε, ξερω οτι καποιες αλλαγες σε ρυθμισεις που υπαρχουν σε βελτιωμενους kernel οτι μπορουν να γινουν και μεσω terminal, η αλλαζωντας καποιο/α αρχειο/α του συστηματος.

τι θελω να πω :

τα δυο παραπανω που γραφω θα ηθελα να τα αλλαξω στο κινητο μου αλλα χωρις να περασω αλλο kernel. γνωριζεις μηπως πως θα μπορουσα να αλλαξω τις τιμες του light sensor και αυτο για την μπαταρια που γραφω στο (1) και (2) ?

 

@Stinger

Βασιλη, επειδη δεν εχω περασει ποτε αλλο kernel στο κινητο μου, πιστευεις οτι θα δω διαφορα στην αυτονομια με αλλαγη του kernel χωρις να αλλαξω τις ρυθμισεις που εχω στο κινητο μου ?

δηλαδη ετσι οπως ειμαι τωρα, με αλλαγη kernel θα δω διαφορα στην αυτονομια ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Ο I/O scheduler είναι στην πράξη ένα αλγόριθμος βάση του οποίου το android (Και το linux γενικότερα) αποφασίζει πως θα διανέμει το διαθέσιμο I/O bandwith ανάμεσα στα Ι/Ο requests που δέχεται. Φαντάζομαι ότι ο hardcore τον έχει μοντάρει για καλύτερο latency / distribution ή κάτι παρόμοιο! Οι γνώσεις μου δεν εμβαθύνουν περισσότερο δυστυχώς:(

μια χαρα τα εγραψες Βασιλη :). για οποιον δεν γνωριζει το I/O σημαινει Input/Output Και εχει να κανει με την μεταφορα δεδομενων απο και προς την cpu και την ram μεσω του διαυλου επικοινωνιας (bus).

Μεσα στην cpu υπαρχει ενα κομματι που ονομαζεται μοναδα ελεγχου η αλλιως control unit. αυτο ειναι υπευθυνο για να ελεγχει ολη την λειτουργεια της cpu, της ram, και ολου του hardware. αποφασιζει ποτε και τι θα μεταφερθει στην ram μεσω των διαυλων, κ.τ.λ.

 

Υπαρχουν 2 τυπων requests. τα requests του ιδιου του λειτουργικου, και τα requests των εφαρμογων του χρηστη, δηλαδη εμας.

 

request ονομαζεται οταν μια διεργασια ζητησει απο την μοναδα ελεγχου, να κανει χρηση του διαυλου για να χρησιμοποιησει την cpu, την ram η οποιοδηποτε αλλο κομματι του hardware. οι εφαρμογες εχουν διεργασιες οπως γνωριζετε, οι οποιες ειναι φορτωμενες στην μνημη ραμ, οταν τρεχουμε μια εφαρμογη.

 

προφανως το λειτουργικο δινει μεγαλυτερη προτεραιοτητα στα requests του λειτουργικου και δευτερευουσα στα requests του χρηστη.

 

Υποθετω λοιπον οτι η ρυθμιση που εχει γινει σε αυτο τον kernel στο συγκεκριμενο θεμα, ειναι απλα μια διαφορετικη ρυθμιση της προτεραιοτητας, δινοντας ισως λιγο πιο μεγαλη προτεραιοτητα στι διεργασιες του χρηστη, αρα θα ειναι και πιο smooth η λειτουργια των εφαρμογων που χρησιμοποιουμε οταν τις ανοιγουμε.

 

Δεν ξερω αν το εξηγησα απλα η εγραψα κατι που δεν ειναι κατανοητο. αν καποιος δεν καταλαβε κατι, εννοειτε οτι μπορει να ρωτησει :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Οι διορθωσεις που βλεπω στην παραπανω λιστα ειναι πολυ πολυ σημαντικες !!!!

δεν εχω περασει ποτε kernel στο κινητο μου αλλα επειδη εχω γνωσεις για το αντικειμενο, γι'αυτο και το αναφερω.

μερικες πληροφοριες για οποιον ενδιαφερεται για δυο πραγματακια που αναφερονται στη λιστα που εγραψε ο Βασιλης :

 

1) Light sensor polling interval changed to 2s instead of 0.5s

Ο αισθητηρας που ελεγχει την φωτεινοτητα εχει μια τιμη σε δευτερολεπτα, συμφωνα με την οποια ελεγχει τον φωτισμο του περιβαλλοντος, ωστε να αυξανει/μειωνει την φωτεινοτητα της οθονης οταν το εχουμε στο αυτοματο.

οταν αυτος ο σενσορας λειτουργει τρωει και μπαταρια φυσικα. οσο πιο συχνα κανει τον ελεγχο για την φωτεινοτητα, τοσο πιο πολυ μπαταρια ξοδευει.

στην συγκεκριμενη περιπτωση εχει αλαχθει και αντι να τσεκαρει την φωτεινοτητα (lumex) ανα μισο δευτερολεπτο (0.5 sec) την τσεκαρει καθε 2 δευτερολεπτα.

αυτο αμεσως σημαινει οτι σε ενα λεπτο (δηλαδη 60 δευτερολεπτα), πριν εκανε 120 φορες τσεκαρισμα (60 δευτερολεπτα επι 0,5sec ανα τσεκαρισμα).

μετα την αλλαγη, κανει σε ενα λεπτο ΜΟΝΟ 30 τσεκαρισματα.

αρα σε 1 λεπτο κανουμε χρηση του αισθητηρα κατα 1/4 σε σχεση με πριν, αρα γλιτωνουμε 75% μπαταρια (θεωρητικα παντα).

 

2) Changed battery level polling interval to 60 seconds, from 5 seconds

το ιδιο ισχυει και εδω. αλλαξε το διαστημα κατα το οποιο τσεκαρει το επιπεδο της μπαταριας. αντι να τσεκαρει ανα 5 δευτερολεπτα, τσεκαρει ανα 1 λεπτο !!!!

 

 

@Stinger

Βασιλη, επειδη δεν εχω περασει ποτε αλλο kernel στο κινητο μου, πιστευεις οτι θα δω διαφορα στην αυτονομια με αλλαγη του kernel χωρις να αλλαξω τις ρυθμισεις που εχω στο κινητο μου ?

δηλαδη ετσι οπως ειμαι τωρα, με αλλαγη kernel θα δω διαφορα στην αυτονομια ?

 

 

Μπράβο ρε Αντώνη, το ποσταρα από την δουλειά και δεν είχα χρόνο να γράψω λεπτομέρειες!

Όσο για τον κερνελ ναι θα δεις διαφορά, (speedmod θα βάλεις φυσικά) όχι μόνο στην μπαταρία αλλά και στην απόκριση/ταχύτητα/Smoothness του κινητού! Εάν έχεις JPY υπάρχει θέμα με τους Wifi drivers (έξτρα drain) που επίσης ο speedmod kernel διορθώνει!

 

 

μια χαρα τα εγραψες Βασιλη :). για οποιον δεν γνωριζει το I/O σημαινει Input/Output Και εχει να κανει με την μεταφορα δεδομενων απο και προς την cpu και την ram μεσω του διαυλου επικοινωνιας (bus).

Μεσα στην cpu υπαρχει ενα κομματι που ονομαζεται μοναδα ελεγχου η αλλιως control unit. αυτο ειναι υπευθυνο για να ελεγχει ολη την λειτουργεια της cpu, της ram, και ολου του hardware. αποφασιζει ποτε και τι θα μεταφερθει στην ram μεσω των διαυλων, κ.τ.λ.

 

Υπαρχουν 2 τυπων requests. τα requests του ιδιου του λειτουργικου, και τα requests των εφαρμογων του χρηστη, δηλαδη εμας.

 

request ονομαζεται οταν μια διεργασια ζητησει απο την μοναδα ελεγχου, να κανει χρηση του διαυλου για να χρησιμοποιησει την cpu, την ram η οποιοδηποτε αλλο κομματι του hardware. οι εφαρμογες εχουν διεργασιες οπως γνωριζετε, οι οποιες ειναι φορτωμενες στην μνημη ραμ, οταν τρεχουμε μια εφαρμογη.

 

προφανως το λειτουργικο δινει μεγαλυτερη προτεραιοτητα στα requests του λειτουργικου και δευτερευουσα στα requests του χρηστη.

 

Υποθετω λοιπον οτι η ρυθμιση που εχει γινει σε αυτο τον kernel στο συγκεκριμενο θεμα, ειναι απλα μια διαφορετικη ρυθμιση της προτεραιοτητας, δινοντας ισως λιγο πιο μεγαλη προτεραιοτητα στι διεργασιες του χρηστη, αρα θα ειναι και πιο smooth η λειτουργια των εφαρμογων που χρησιμοποιουμε οταν τις ανοιγουμε.

 

Δεν ξερω αν το εξηγησα απλα η εγραψα κατι που δεν ειναι κατανοητο. αν καποιος δεν καταλαβε κατι, εννοειτε οτι μπορει να ρωτησει :).

 

Και μπράβο χ2 που κάλυψες τα κενά μου, ευχαριστούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Αντώνη, το ποσταρα από την δουλειά και δεν είχα χρόνο να γράψω λεπτομέρειες!

Όσο για τον κερνελ ναι θα δεις διαφορά, (speedmod θα βάλεις φυσικά) όχι μόνο στην μπαταρία αλλά και στην απόκριση/ταχύτητα/Smoothness του κινητού! Εάν έχεις JPY υπάρχει θέμα με τους Wifi drivers (έξτρα drain) που επίσης ο speedmod kernel διορθώνει!

 

Και μπράβο χ2 που κάλυψες τα κενά μου, ευχαριστούμε :)

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε :).

Αυτο με το wifi το εχω δει και οντως ξοδευει μπαταρια παραπανω στην 2.2.1 jpy που εχω.

Θα καθισω να διαβασω πως γινεται το περασμα του kernel και θα το κανω μολις ειμαι σιγουρος :). υποθετω οτι θα ειναι σχετικα ευκολο.

νομιζω οτι δεν εχω 2e αλλα 3e. ευχομαι να μην χρειαζομαι το 2e για να περασω τον kernel.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Αντώνη, το ποσταρα από την δουλειά και δεν είχα χρόνο να γράψω λεπτομέρειες!

Όσο για τον κερνελ ναι θα δεις διαφορά, (speedmod θα βάλεις φυσικά) όχι μόνο στην μπαταρία αλλά και στην απόκριση/ταχύτητα/Smoothness του κινητού! Εάν έχεις JPY υπάρχει θέμα με τους Wifi drivers (έξτρα drain) που επίσης ο speedmod kernel διορθώνει!

άμα βάλω τον speedmod από voodoo που έχω τώρα θα έχω κανα πρόβλημα;

η darky που έχω έχει μαμά τον voodoo

χαίρομαι που ρωτάω κάτι - σαν παιδάκι κ εγώ ;) - μετά από πολύ καιρό!

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε :).

Αυτο με το wifi το εχω δει και οντως ξοδευει μπαταρια παραπανω στην 2.2.1 jpy που εχω.

Θα καθισω να διαβασω πως γινεται το περασμα του kernel και θα το κανω μολις ειμαι σιγουρος :). υποθετω οτι θα ειναι σχετικα ευκολο.

νομιζω οτι δεν εχω 2e αλλα 3e. ευχομαι να μην χρειαζομαι το 2e για να περασω τον kernel.

 

Αντωνη ωρες ωρες αναρωτιεμαι αφου εχεις τοσες γνωσεις (προφανως η δουλεια σου θα εχει να κανει με τετοια θεματα) πως και δεν ριχνεσαι με τα μουτρα σε δοκιμες για απογειωση του κινητου:)

 

Οσο για το wifi το εχω παρατηρησει και εγω και ειναι πολυ ενοχλητικο οταν εχεις ορεξη για browsing η ψαξιμο στο market η μπαταρια να εξαφανιζεται. Τελος ο kernel αν δεν κανω λαθος φλασαρεται, οποτε δεν εχει σημασια αν εισαι σε 2e η 3e (αν κανω λαθος διορθωστε με δεν εχω ασχοληθει με τετοιου ειδους modding ποτε)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη,εγώ όταν περνάω kernel πάντως,τους περνάω μέσω Odin.

Περνάω το αρχείο στο PDA ξε-τικάρω το "repartition" και μετά "start"

 

Παλιά τα περνούσα μέσω CWM αλλά τον τελευταίο K12J που πέρασα μέσω Odin,διορθώθηκε και το πρόβλημα με το battery drain:)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ενιωσα πολυ ομορφα με κατι που συνεβη και θελω να το μοιραστω μαζι σας.

Πηγα στο σχολειο για το καθημερινο μαθημα, και ερχεται ενας μαθητης μου και μου λεει το εξης :

"Κυριε με σωσατε !!!! μπηκα στο blog σας και χρησιμοποιησα τον οδηγο για να περασω τις ρυθμισεις του ιντερνετ και επαιξαν ολα αμεσως !!!!. ειχα παρει 100 τηλεφωνα και δεν ηξερε κανεις να με βοηθησει. "

 

Πραγματικα ενιωσα πολυ καλυτερα απο το να μου ειχε δωσει καποιος 500 ευρω π.χ.

Αυτη η ηθικη ικανοποιηση παλικαρια δεν εξαγοραζεται με κανενα υλικο αγαθο !!!!

 

Για την ιστορια ο μαθητης μου εχει το x10 mini και οχι μονο δεν μπορουσε να μπει στο ιντερνετ μεσω της sim, αλλα δεν εμπενε ουτε με το wifi !!!! μετα απο τον οδηγο παιζουν ολα κανονικα :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη και Βασιλη μου λυσατε τις αποριες για τον Kernel, μπραβο παιδια, ευχαριστω :D:D

 

Αντωνη κατα την γνωμη μου κανε αυτο που ειπε ο diGalaxiakos. Μην ασχοληθεις με CWM. Απλως φλασαρε τον Kernel που θελεις (Speedmod φυσικα ;)) μεσω Odin σε μια διαδικασια 30 δευτερολεπτων και θα εισαι ready to go. Ενα αλλο καλο που εχει ο συγκεκριμενος, ειναι η BLN λειτουργια. Η οποια εκμεταλευται τα πληκτρα αφης που εχει η συσκευη και τα κανει να αναβοσβηνουν οταν εχεις μηνυμα ή αναπαντητη. Πολυυυ πρακτικο καθως δεν εχουμε ledακι. :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη ωρες ωρες αναρωτιεμαι αφου εχεις τοσες γνωσεις (προφανως η δουλεια σου θα εχει να κανει με τετοια θεματα) πως και δεν ριχνεσαι με τα μουτρα σε δοκιμες για απογειωση του κινητου:)

 

Οσο για το wifi το εχω παρατηρησει και εγω και ειναι πολυ ενοχλητικο οταν εχεις ορεξη για browsing η ψαξιμο στο market η μπαταρια να εξαφανιζεται. Τελος ο kernel αν δεν κανω λαθος φλασαρεται, οποτε δεν εχει σημασια αν εισαι σε 2e η 3e (αν κανω λαθος διορθωστε με δεν εχω ασχοληθει με τετοιου ειδους modding ποτε)

Παναγιωτη σε σχολειο δουλευω (Πληροφορικη) γι'αυτο και κατα καιρους γραφω καποια πραγματακια λογω γνωσεων πανω στους υπολογιστες και φυσικα στα λειτουργικα που μου αρεσουν πολυ.

Τοσα χρονια με τα wm ειχα ξεχασει Unix, linux και τα συναφη. Ενας απο τους πολλους λογους που ηρθα σε android ειναι και οτι ειναι βασισμενο πανω σε linux γιατι θελω να θυμηθω ολα αυτα που εκανα στο πανεπιστημιο με προγραμματισμο πανω σε unix, κ.τ.λ.

Και επισης επειδη εχω καποιες σχετικες γνωσεις γι'αυτο και ειμαι σχετικα συντηρητικος. ακομα και στον υπολογιστη μου δεν κανω ιδιαιτερες χακεριες. κανω τις απαραιτητες ρυθμισεις ωστε να το φερω στα μετρα μου και μεχρι εκει.

το επομενο σταδιο του πειραγματος ειναι ενα σταδιο που μετα απο καιρο, οπως εχω αναφερει πολλες φορες, σε κανει να πειραζεις απο συνηθεια. Εχω αναφερει επισης οτι "οταν κατι δουλευει σωστα, αφησε το και μην το πειραζεις". αυτο το εχω σαν νομο στη ζωη μου.

σιγουρα υπαρχουν tweaks, kernels, κ.τ.λ, που ανεβαζουν τον γαλαξια αρκετα. απλα αν μπω σε αυτη την διαδικασια θα πρεπει να πειραζω πραγματα συνεχως και δεν το θελω, τουλαχιστον αυτη την χρονικη στιγμη.

Ειναι και ενας βασικος λογος που εφυγα απο τα wm και ηρθα σε android. γιατι ειναι πιο σταθερο λειτουργικο και δεν χρειαζεται πολυ tweaking ωστε να το ευχαριστηθεις.

 

Οταν παντως αποφασισω να μπω στην διαδικασια πειραγματος, αυτο θα ειναι manual. δηλαδη μου αρεσει να πειραξω ρυθμισεις απο μονος μου, παρα να περασω καποιον κερνελ που τις εχει ετοιμες.

σε ολα τα τηλεφωνα με wm, τα εκανα ολα manual, και πειραζα τα παντα μεσω του registry. στο android δεν εχω φθασει ακομα στο επιπεδο ανεσης που θελω. οταν αποκτησω την ανεση που επιθυμω, θα γινει και αυτο.

Πλεον εχω και το linux μου στον υπολογιστη (ubuntu 10.10) και ειμαι σουπερ !!!!

 

*Παντως την δεδομενη χρονικη στιγμη, και βλεπωντας τον κερνελ με τις αλλαγες που ποσταρε ο Βασιλης, ψηνομαι να τον περασω.

Παναγιωτη εμεις "περπαταμε παραλληλα" (που λεει και ο Νοτης). λες να περασουμε και εναν κερνελ μαζι ? τι λες ? :lol::lol:

 

Αντώνη,εγώ όταν περνάω kernel πάντως,τους περνάω μέσω Odin.

Περνάω το αρχείο στο PDA ξε-τικάρω το "repartition" και μετά "start"

 

Παλιά τα περνούσα μέσω CWM αλλά τον τελευταίο K12J που πέρασα μέσω Odin,διορθώθηκε και το πρόβλημα με το battery drain:)

Μετα το περασμα του κερνελ θελει επαναφορα η hard reset ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...