Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Root με το superoneclick και busybox αυτό που κατέβασε το Titanium. Λέω να δοκιμάσω να ακολουθήσω τις οδηγίες του appelflap, με τη δική του εφαρμογή, γιατί δεν είμαι εξοικειωμένος με το ADB.

 

Mα για τις οδηγίες του appelflap μιλάω κι εγώ. Το adb δεν το γλυτώνεις (και αν δεις το εργαλείο που λες, το περιέχει). Και σου είπα ότι στην περίπτωσή σου δε θα δουλέψει αυτό που λέει, ειδικά αν κατέβασες το adb μέσω titanium... oπότε κάνε τις δοκιμές που θες, και όταν δε σου δουλέψει εδώ είμαστε... :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Root με το superoneclick και busybox αυτό που κατέβασε το Titanium. Λέω να δοκιμάσω να ακολουθήσω τις οδηγίες του appelflap, με τη δική του εφαρμογή, γιατί δεν είμαι εξοικειωμένος με το ADB.

 

1000% επέλεξα το σωστό mod. Το nandroid backup δεν ήξερα τι είναι και επειδή είχα backup από το Titanium προχώρησα.

 

Τι να πω ισως τοτε ηταν corrupt η κατι δεν εκατσε καλα στη διαδικασια. Παντως αυτο που θελεις να κανεις δεν γινεται χωρις να χρησιμοποιησεις το adb. Γιαθτο και σου ειπα οτι εισαι τυχερος που ειχες ενεργοποιημενο το debugging και γιαυτο ο τυπος λεει να το ενεργοποιησεις πριν κανεις τη διαδικασια.

 

edit - Με προλαβε και ο Αλεξ.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω πως να προσωρήσω....

Αν πάω από superoneclick shell εκεί θα μου βγάλει επιλογή Run Change Framework.bat που απ' ότι κατάλαβα είναι αυτό που πρέπει να κάνω? Και το αρχικό framework-res.apk της JPY, ξέρεις που να το βρω γιατί έκανα έρευνα σε xda και google και δε βρήκα τίποτα.... Ευχαριστώ για την υπομονή σου πάντως.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω πως να προσωρήσω....

Αν πάω από superoneclick shell εκεί θα μου βγάλει επιλογή Run Change Framework.bat που απ' ότι κατάλαβα είναι αυτό που πρέπει να κάνω? Και το αρχικό framework-res.apk της JPY, ξέρεις που να το βρω γιατί έκανα έρευνα σε xda και google και δε βρήκα τίποτα.... Ευχαριστώ για την υπομονή σου πάντως.

 

Όχι, δεν κατάλαβες καλά... αλλά όπως σου είπα, ΔΕ θα δουλέψει αυτό, γιατί έχεις ήδη αλλάξει το αρχικό σου firmware-res.apk... γιατί δε με πιστεύεις; :p

 

Μπορώ να σου γράψω αναλυτικές οδηγίες αν θες, αλλά αν είναι να ψάχνεις αλλού να μην παιδεύομαι, γι'αυτό σε ρωτάω.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς θέλω! Να μου γράψεις αναλυτικές οδηγίες... Απλά ντρέπομαι να στο ζητήσω, χωρίς πλάκα.... Τι να πω ρε Άλεξ! Ανδριάντα θα σου στήσω....
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το προβλημα με τα mms λυθηκε.πως;x files απλα ξαναεγκατεστησα τη μαμα εφαρμογη μυνηματων mms.apk και μαλιστα το δοκιμασα 2 φορες κ στελνει με αυτο εγκατεστημενο και δε στελνει με τπτ χωρις αυτο οποτε προσεξτε τι βγαζετε

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς θέλω! Να μου γράψεις αναλυτικές οδηγίες... Απλά ντρέπομαι να στο ζητήσω, χωρίς πλάκα.... Τι να πω ρε Άλεξ! Ανδριάντα θα σου στήσω....

 

Ok... το μόνο θεματάκι είναι ότι πρέπει να βρούμε το αρχικό original framework-res.apk της JPY... θα το βγάλω από το δικό μου τηλέφωνο, αλλά δεν έχω καλώδιο μαζί μου και πρέπει να κάνω αλχημείες με το dropbox, oπότε θα πάρει λίγη ώρα, περίμενε...:) Θα συνεχίσω σ'αυτό το ποστ μόλις το έχω.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Γιατι ψαχνετε το αρχικο framework της JPY και δεν κατεβαζετε απλως ενα modded για την JPY και να το περασει ο morfie με adb? Και εμενα μου ειχε συμβει αυτο παλια και το επανεφερα με αυτον τον τροπο :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Γιατι ψαχνετε το αρχικο framework της JPY και δεν κατεβαζετε απλως ενα modded για την JPY και να το περασει ο morfie με adb? Και εμενα μου ειχε συμβει αυτο παλια και το επανεφερα με αυτον τον τροπο :)

 

Αν μπορείς να βρεις ένα έγκυρο modded αρχείο δεν υπάρχει πρόβλημα... εγώ μόνο για το οriginal μπορώ να εγγυηθώ, μπορεί να βάλει ό,τι θέλει με τη διαδικασία που θα γράψω...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο μόλις είδα ότι ο φίλος έχει Original JPY, θα τροποποιήσω τον οδηγό μου μόλις βρω χρόνο για να υποστηρίζει και odex ρομς πφφ

 

Ερώτηση, στην official JPY το Status της μπαταρίας πέφτει ανά 1% ή ανά 20%-25% που ήταν και παλιότερα?

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο μόλις είδα ότι ο φίλος έχει Original JPY, θα τροποποιήσω τον οδηγό μου μόλις βρω χρόνο για να υποστηρίζει και odex ρομς πφφ

 

To θέμα Bασίλη είναι ότι ο οδηγός σου δεν είναι 'one-click', όλοι θέλουν οδηγούς 'one-click', κατάλαβες; Κάντον κι εσύ one-click και θα δεις πώς όλοι τον δικό σου θα χρησιμοποιούνε... :p

 

Νομίζω πέφτει ανα 5%, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειμαι απο κινητο και gsm οποτε δεν μπορω να στειλω το δικο μου. Απλως το ειπα σαν πιο "αμεση" λυση :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

http://dl.dropbox.com/u/12903584/adb.zip

 

Μοrfie, κατέβασε αυτό το αρχείο, και κάντο αποσυμπίεση στο C:\

 

Σύνδεσε το τηλέφωνο όταν είσαι σε recovery mode, και άνοιξε ένα command line στα windows (Start-Accessories-Command prompt).

Eκεί γράψε

cd \

cd adb

 

Θα βλέπεις τώρα C:\adb>

 

Mετά γράψε

adb devices

 

Kαι πες αν αναγνωρίζει το κινητό (θα σου βγάλει ένα id με αριθμούς και γράμματα).

 

Ok, τώρα γράψε

 

adb shell (Θα βγάλει $)

su

 

Aν βγάλει #, σταμάτα εδώ. Αν όχι (που μαλλον δε θα βγάλει), γράψε exit (θα δείξει πάλι C:\adb>) και κάνε τα παρακάτω

 

adb push rageagainstthecage-arm5.bin /tmp/rageagainstthecage-arm5.bin (θα ξαναβγάλει το C:\adb>)

adb shell (Θα βγάλει $)

chmod 755 /tmp/rageagainstthecage-arm5.bin

cd /tmp

./rageagainstthecage-arm5.bin (Θα δείξει ένα μικρό κατεβατό)

 

Λογικά μετά απ'αυτό σε μερικά δευτερόλεπτα θα σε πετάξει πάλι στο C:\adb>

 

Kάνε τότε adb shell, και πες αν βλέπεις το #

 

Kαι μετά κάνεις mount -o remount rw /system , και αντιγράφεις το original αρχείο framework-res.apk στο /system/framework...

 

Και δούλεψε.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την jpy και εχω καποια ψιλοπροβληματακια κ ελεγα να κανω ενα hard reset μπας κ λυθουν(Gps,ψιλοκολλαει λιγο στις επαφες και στις κλησεις κ.α).Εχω καποιες ερωτησεις πρωτου προχωρησω σε αυτο.Καταρχας με το hard reset δεν πρεπει να ξαπαπερασεις την εκδοση jpy απο την αρχη ετσι?και κατι ακομα ποιο προγραμμα μου προτεινεται για να κανω back up???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω την 2.2, είμαι root και χρησιμοποιώ το autokiller. Το έχω δοκιμάσει στο optimus, στο strict και στο extreme αλλά σε όλες τις περιπτώσεις η ram κινείται γυρω στα 130 με 150. Είναι φυσιολογικό; Θα έπρεπε να έχω περισσότερη ram ελεύθερη;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το προβλημα με τα mms λυθηκε.πως;x files απλα ξαναεγκατεστησα τη μαμα εφαρμογη μυνηματων mms.apk και μαλιστα το δοκιμασα 2 φορες κ στελνει με αυτο εγκατεστημενο και δε στελνει με τπτ χωρις αυτο οποτε προσεξτε τι βγαζετε

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Παραδειγμα που επιβεβαιωνει τον κανονα που επαναλαμβανουμε συνεχεια εδω, οτι δηλαδη αν δεν ξερουμε δεν πειραζουμε και δεν βγαζουμε οποια μαμισια εφαρμογη μας κατεβει για τον οποιονδηποτε λογο.

 

παιδια εχω την jpy και εχω καποια ψιλοπροβληματακια κ ελεγα να κανω ενα hard reset μπας κ λυθουν(Gps,ψιλοκολλαει λιγο στις επαφες και στις κλησεις κ.α).Εχω καποιες ερωτησεις πρωτου προχωρησω σε αυτο.Καταρχας με το hard reset δεν πρεπει να ξαπαπερασεις την εκδοση jpy απο την αρχη ετσι?και κατι ακομα ποιο προγραμμα μου προτεινεται για να κανω back up???

 

Με το hard reset δεν χρειαζεται να ξαναπερασεις την ρομ, απλα θα χαθουν τα δεδομενα σου, οποτε καλο ειναι να κρατησεις backup. Καλες προτασεις ειναι το mybackup και το titanium.

 

Καλησπέρα παιδιά, έχω την 2.2, είμαι root και χρησιμοποιώ το autokiller. Το έχω δοκιμάσει στο optimus, στο strict και στο extreme αλλά σε όλες τις περιπτώσεις η ram κινείται γυρω στα 130 με 150. Είναι φυσιολογικό; Θα έπρεπε να έχω περισσότερη ram ελεύθερη;

 

Εισαι μια χαρα και οι τιμες ειναι φυσιολογικοτατες.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω την 2.2, είμαι root και χρησιμοποιώ το autokiller. Το έχω δοκιμάσει στο optimus, στο strict και στο extreme αλλά σε όλες τις περιπτώσεις η ram κινείται γυρω στα 130 με 150. Είναι φυσιολογικό; Θα έπρεπε να έχω περισσότερη ram ελεύθερη;

 

Και πολύ είναι θα έλεγα, δεν είναι ότι καλύτερο να σου κλείνει κάθε 3ις και λίγο εφαρμογές που ούτως η άλλως θα σου ξαναανοίξουν (για τον δικό τους λόγο η κάθε μια).

 

Και το καθημερινό σας update για το kitchen :)

 

..:: Kitchen changelog ::..

 

2011-01-12: Kitchen updated: New 7.6 bases with support for CW 3.0 recovery, Update.zip generator added, Updated themes with battery charge bug fixed, new kernels

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

ανοιξα το titanium και μ εβγαλε οτι δεν ειμαι root και ενα για το busybox.Root ειμαι επειδη χρησιμοποιω πολλες εφαρμογες που θελουν να εισαι root.Το εχω βαλει απο το superoneclick.Για το busybox το ανοιξα και μ εχει 2 επιλογες για να το κανω install. 1)/voodoo/root/bin ειχα πιο παλια lagfix αλλα το εχω disable τωρα και 2)system/bin/ που να το κανω???Επισης κατι αλλο πως μπορω να σβησω μια κ καλη το lagfix?
Link to comment
Share on other sites

ανοιξα το titanium και μ εβγαλε οτι δεν ειμαι root και ενα για το busybox.Root ειμαι επειδη χρησιμοποιω πολλες εφαρμογες που θελουν να εισαι root.Το εχω βαλει απο το superoneclick.Για το busybox το ανοιξα και μ εχει 2 επιλογες για να το κανω install. 1)/voodoo/root/bin ειχα πιο παλια lagfix αλλα το εχω disable τωρα και 2)system/bin/ που να το κανω???Επισης κατι αλλο πως μπορω να σβησω μια κ καλη το lagfix?

 

Ανοίγεις Τιτανιουμ (accept Στο ροοτ). Πατάς κάτω δεξιά στο Problems --> yes do it και σου περνάει το τελευταίο busybox

 

 

@rishi Αναβάθμισε σε 2.2.1 και ξέχνα μια για πάντα την ραμ. Φυσικά δεν χρειάζεται autokiller etc...

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

Kάνοντας root σε 2.2.1 με το superoneclick root 1.5.5, πόση ώρα περίπου παίρνει?

Έχει μείνει μερικά λεπτά στο σημείο που λέει "Running rageagainstthecage..." και δεν προχωράει.

Τι γίνεται τώρα?

 

EDIT: Χμμμ, μάλλον έπεσα σε αυτή τη loop που αναφέρει στο XDA, όμως δε μπορώ να κάνω deactivate το USB debugging mode, αφού είναι συνδεδεμένο στο PC. Μπορώ να διακόψω τη διαδικασία?

 

ΕDIT2: Στη φάση που δεν έτρεχε το rageagainstthecage, και φαίνεται πως δεν έκανε κάτι, τράβηξα το καλώδιο, έκανα μια επανεκίνηση κι ευτυχώς δεν έγινε καμμιά ζημιά. Oυτε Root όμως...

Έχει τύχει σε κάποιον αυτό?

 

EDIT3 (και τυχερό): H τύχη ευνοεί τους τολμηρούς, το ξαναδοκίμασα και πέτυχε κανονικά αυτή τη φορά..

Edited by hsigma

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ είναι θα έλεγα, δεν είναι ότι καλύτερο να σου κλείνει κάθε 3ις και λίγο εφαρμογές που ούτως η άλλως θα σου ξαναανοίξουν (για τον δικό τους λόγο η κάθε μια).

 

Και το καθημερινό σας update για το kitchen :)

 

..:: Kitchen changelog ::..

 

2011-01-12: Kitchen updated: New 7.6 bases with support for CW 3.0 recovery, Update.zip generator added, Updated themes with battery charge bug fixed, new kernels

 

Καλο αυτο. Ευτυχως δεν εβαλα την 7.5 ακομα.

Επισης πολυ θετικο που εβαλε την επιλογη για update.zip. Θα με ειχε γλιτωσει απο ασκοπα φλασαρισματα καποιες σελιδες πριν. LoL

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Το καλο ειναι οτι σιγα σιγα και η κουζινα αλλα και οι custom συμπληρωνονται και ολοκληρωνονται απο τους devs. Αρα δεν πειραζω τιποτα, μενω με την αριστη 2.2.1 παρακολουθωντας τις εξελιξεις και αφου τελειωσει η εξεταστικη και ηρεμησουμε λιγακι, θα αποφασισω πως θα προχωρησω. ( Αντε μπας κι εχουμε κανενα port 2.3 ως τοτε ):)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...