Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πραγματικα πριν λιγο το ειδα. Γ@μωτο εκει που αποφασιζω να περασω κατι και αρχιζω το διαβασμα βγαζουν καινουργιο και μου κοβουν τη φορα:p

Μωρε kernel ας βγαζουν και καθε λεπτο που λεει ο λογος....υποθεση μερικων δευτερολεπτων ειναι να τον περασεις απο πανω...απλως ο Doc εχει αρχισει και βγαζει και νεες rom καθε τρεις και λιγο οπως ο darky και εχω παρατηρησει οτι με no wipe περασμα το κινητο αν και δεν εχει bugs δεν ειναι τοσο smooth οπως με wipe....οποτε ξανα μανα στησιμο απο την αρχη με backup etc....γιαυτο θα μου την βιδωσει στο τελος και με βλεπω να παιρνω κανα nexus.:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μωρε kernel ας βγαζουν και καθε λεπτο που λεει ο λογος....υποθεση μερικων δευτερολεπτων ειναι να τον περασεις απο πανω...απλως ο Doc εχει αρχισει και βγαζει και νεες rom καθε τρεις και λιγο οπως ο darky και εχω παρατηρησει οτι με no wipe περασμα το κινητο αν και δεν εχει bugs δεν ειναι τοσο smooth οπως με wipe....οποτε ξανα μανα στησιμο απο την αρχη με backup etc....γιαυτο θα μου την βιδωσει στο τελος και με βλεπω να παιρνω κανα nexus.:p

 

Θα περασω τον καινουργιο οκ δεν ειναι εκει το θεμα, απλα οπως εχω ξαναπει προσπαθω να μην φτασω στο σημειο να φλασαρω συνεχως και να δοκιμαζω οτιδηποτε καινουργιο και μη δοκιμασμενο σκαει.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Οι wireless drivers (που εχουν προβλημα με καταναλωση μπαταριας στη JPY) συμπεριλαμβανονται στο modem?Διοτι ο speedmod kernel που λυνει το προβλημα δεν αλλαζει το modem. Ωστοσο στο FAQ thread του xda λεει :

 

"-The MODEM (called Phone). This is the firmware of the wireless chipset of the device and will operate you WiFi, Blutooth and 3G/2G/GSM connections. (ie Radio ROM)"

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω παντως πολλους στο xda να παραπονιουνται για το νεο default brightness οτι ειναι πολυ σκοτεινο. Το περασε κανεις απο δω? Μιλαω φυσικα για τον νεο speedmod K12M Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω παντως πολλους στο xda να παραπονιουνται για το νεο default brightness οτι ειναι πολυ σκοτεινο. Το περασε κανεις απο δω?

Νομιζω οτι οι περισσοτεροι απο εμας δεν το εχουν στην αυτοματη φωτεινοτητα αλλα το λειτουργουν manual. γιατι ετσι γλιτωνουμε και μπαταρια μιας και ο αισθητηρας δεν λειτουργει και δεν καταναλωνει ενεργεια.

Παντως καλο ειναι να μας απαντησει καποιος που εχει βαλει τον κερνελ τον καινουργιο για να γνωριζουμε :).

Παναγιωτη βλεπω εχεις πεσει με τα μουτρα στο διαβασμα για κερνελ. ειναι να μην το παρεις αποφαση εσυ. :lol::lol:

Σκεφτεσαι να κανεις κανενα μεταπτυχιακο στους κερνελς ? :lol::lol:

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οι περισσοτεροι απο εμας δεν το εχουν στην αυτοματη φωτεινοτητα αλλα το λειτουργουν manual. γιατι ετσι γλιτωνουμε και μπαταρια μιας και ο αισθητηρας δεν λειτουργει και δεν καταναλωνει ενεργεια.

Παντως καλο ειναι να μας απαντησει καποιος που εχει βαλει τον κερνελ τον καινουργιο για να γνωριζουμε :).

Παναγιωτη βλεπω εχεις πεσει με τα μουτρα στο διαβασμα για κερνελ. ειναι να μην το παρεις αποφαση εσυ. :lol::lol:

Σκεφτεσαι να κανεις κανενα μεταπτυχιακο στους κερνελς ? :lol::lol:

 

Ναι Αντωνη, η αληθεια ειναι οτι το χω manual παντα, οποτε δεν καταλαβαινω γιατι ολος αυτος ο χαμος αφου μπορουμε να το αλλαξουμε οπως θελουμε εμεις. Anyway περιμενουμε απο καποιον τολμηρο του ειδους να ορμησει για να ακολουθησουμε και οι πιο επιφυλακτικοι:lol: Αντωνη ξερεις πως πανε αυτα...Διαβασμα και παλι διαβασμα για να ειναι το κεφαλι μας και η καρδια μας στη θεση τους:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που στο PCode γράφει GT-I9000HKDEUR μπορεί να περαστεί κανονικά η JPY μέσω kies? Και Ελληνικό swype έχει ή πρέπει να το βάλω μετά? Ξέρω ότι μάλλον θα έχουν απαντηθεί τα ερωτήματα αλλά ειλικρινά δεν έχω καθόλου χρόνο να ψάξω, οπότε αν θέλει κάποιος ας μου απαντήσει και τον ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα που στο PCode γράφει GT-I9000HKDEUR μπορεί να περαστεί κανονικά η JPY μέσω kies? Και Ελληνικό swype έχει ή πρέπει να το βάλω μετά? Ξέρω ότι μάλλον θα έχουν απαντηθεί τα ερωτήματα αλλά ειλικρινά δεν έχω καθόλου χρόνο να ψάξω, οπότε αν θέλει κάποιος ας μου απαντήσει και τον ευχαριστώ πολύ.

 

Ναι μπορει με kies patcher. Ελληνικο swype και πληκτρολογιο δεν εχει.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Είναι η καλύτερη που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή ή έχει βγει κάποια καλύτερη και έχω χάσει επεισόδια?
Link to comment
Share on other sites

Είναι η καλύτερη που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή ή έχει βγει κάποια καλύτερη και έχω χάσει επεισόδια?

 

Απο stock ειναι η καλυτερη ναι. Απο custom μετα πας αλλου και θελει πολυ ψαξιμο.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω froyo.

και προσπαθησα με τον οδηγο να περασω απο απο το recovery3 στο recovery2 ωστε μετα να πρωχωρησω στο επομενο βημα για να φτιαξω τον συνδυαμο με τα 3 κουμπια..

εκανα τα βηματα οπως ελεγε. εκανα επανακινηση και ολα καλα..

μετα συνδεσα με adb για να ελεγξω αν δουλευι το σωστο recovery και κολησε στην αρχικη οθονη... ευτυχως το κινητο αναγνωριζοταν και ετσι εκανα restart και ολα καλα.. Ουφφ αγχωθηκα πολυ!!!

 

υπαρχει κατι που παραλειψα απο τα βηματα η κατι που εννοειτε και εγω δεν το καταλαβα??

ευχαριστω...!

Antonis..
Link to comment
Share on other sites

Οι wireless drivers (που εχουν προβλημα με καταναλωση μπαταριας στη JPY) συμπεριλαμβανονται στο modem?Διοτι ο speedmod kernel που λυνει το προβλημα δεν αλλαζει το modem. Ωστοσο στο FAQ thread του xda λεει :

 

"-The MODEM (called Phone). This is the firmware of the wireless chipset of the device and will operate you WiFi, Blutooth and 3G/2G/GSM connections. (ie Radio ROM)"

 

Μολις ανακαλυψα και αυτο στο xda σχετικα με το wifi http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=885903 . Το εχει δοκιμασει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω froyo.

και προσπαθησα με τον οδηγο να περασω απο απο το recovery3 στο recovery2 ωστε μετα να πρωχωρησω στο επομενο βημα για να φτιαξω τον συνδυαμο με τα 3 κουμπια..

εκανα τα βηματα οπως ελεγε. εκανα επανακινηση και ολα καλα..

μετα συνδεσα με adb για να ελεγξω αν δουλευι το σωστο recovery και κολησε στην αρχικη οθονη... ευτυχως το κινητο αναγνωριζοταν και ετσι εκανα restart και ολα καλα.. Ουφφ αγχωθηκα πολυ!!!

 

υπαρχει κατι που παραλειψα απο τα βηματα η κατι που εννοειτε και εγω δεν το καταλαβα??

ευχαριστω...!

 

Μαλλον ειχες το ιδιο προβλημα με εμενα, δηλαδη δεν υπηρχε αρκετος χωρος για το τελευταιο copy,αλλα δεν στο λεει με root explorer.(Εγω το ανακαλυψα οταν ξαναεκανα τη διαδικασια μεσω terminal emulator και μου εβγαλε error οτι δεν υπαρχει χωρος για να κανει copy).

 

Για να λυσεις το προβλημα κανε πρωτα τη διαδικασια αναποδα,δηλαδη

 

1)Σβησε το φάκελο recovery που είναι μέσα στον φάκελο xbin μέσα στο /sdcard/recovery2e ΑΠΟ το /system/xbin/

 

2)Σβησε το αρχείο recovery από τον φάκελο recovery2e που αντέγραψες στην /sdcard ΑΠΟ το /system/bin/ (δεν χρειαζεται να μετονομασεις το αλλο απο recovery3e σε recovery γιατι θα ξανακανεις copy σε λιγο). Αυτο το βημα ισως να μην χρειαζεται,αλλα για σιγουρια καντο.

 

3)Μεσω της εφαρμογης sgs tools σβησε καποιο αχρηστο system app (clean system apps). Ψαξε στο forum ποιες ειναι ασφαλεις να τις βγαλεις,δεν ειναι ολες.

 

4)Ξεκινα παλι τον οδηγο επαναφορας του recovery 2e με τη διαφορα οτι δεν χρειαζεται να κανεις τα πρωτα δυο βηματα,γιατι δεν τα αναιρεσες.

 

 

Αν κατι δεν ειναι αρκετα αναλυτικο,πες μου να σε βοηθησω.

 

Edit. Υπαρχει και πιο απλος τροπος, δηλαδη δεν ειναι απαραιτητο να σβησεις οτι εκανες copy και να το ξαναπερασεις, μιας και θα γινουν overwrite οταν ξανακανεις τη διαδικασια επαναφορας recovery 2e απο την αρχη, αλλα εγω για σιγουρια σου προτεινω να το κανεις.

Edited by Eladrin
Link to comment
Share on other sites

greek swype σε jpy ...περναει...εαν ναι....me αυτο το τροπο---->http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3335181#post3335181 ???? Edited by cyberbop
LG G4
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση..

βασικα εσβησα το φακελο recovery και το αρχειο recovery και ειδα οτι εχω χωρο 6 mb ενω αυτο ειναι 4mb..οποτε μηπως δεν χρειαζετε να σβησω κατι?

αν χρειαζεται, ξερεις να μου προτεινεις μια ,δυο ωστε απλα να κανω την δουλεια μου...

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.... :)

Antonis..
Link to comment
Share on other sites

greek swype σε jpy ...περναει...εαν ναι....me αυτο το τροπο---->http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3335181#post3335181 ????

 

Ναι, με αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειχες το ιδιο προβλημα με εμενα, δηλαδη δεν υπηρχε αρκετος χωρος για το τελευταιο copy,αλλα δεν στο λεει με root explorer.(Εγω το ανακαλυψα οταν ξαναεκανα τη διαδικασια μεσω terminal emulator και μου εβγαλε error οτι δεν υπαρχει χωρος για να κανει copy).

 

Για να λυσεις το προβλημα κανε πρωτα τη διαδικασια αναποδα,δηλαδη

 

1)Σβησε το φάκελο recovery που είναι μέσα στον φάκελο xbin μέσα στο /sdcard/recovery2e ΑΠΟ το /system/xbin/

 

2)Σβησε το αρχείο recovery από τον φάκελο recovery2e που αντέγραψες στην /sdcard ΑΠΟ το /system/bin/ (δεν χρειαζεται να μετονομασεις το αλλο απο recovery3e σε recovery γιατι θα ξανακανεις copy σε λιγο). Αυτο το βημα ισως να μην χρειαζεται,αλλα για σιγουρια καντο.

 

3)Μεσω της εφαρμογης sgs tools σβησε καποιο αχρηστο system app (clean system apps). Ψαξε στο forum ποιες ειναι ασφαλεις να τις βγαλεις,δεν ειναι ολες.

 

4)Ξεκινα παλι τον οδηγο επαναφορας του recovery 2e με τη διαφορα οτι δεν χρειαζεται να κανεις τα πρωτα δυο βηματα,γιατι δεν τα αναιρεσες.

 

 

Αν κατι δεν ειναι αρκετα αναλυτικο,πες μου να σε βοηθησω.

 

Edit. Υπαρχει και πιο απλος τροπος, δηλαδη δεν ειναι απαραιτητο να σβησεις οτι εκανες copy και να το ξαναπερασεις, μιας και θα γινουν overwrite οταν ξανακανεις τη διαδικασια επαναφορας recovery 2e απο την αρχη, αλλα εγω για σιγουρια σου προτεινω να το κανεις.

 

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση..

βασικα εσβησα το φακελο recovery και το αρχειο recovery και ειδα οτι εχω χωρο 6 mb ενω αυτο ειναι 4mb..οποτε μηπως δεν χρειαζετε να σβησω κατι?

αν χρειαζεται, ξερεις να μου προτεινεις μια ,δυο ωστε απλα να κανω την δουλεια μου...

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια....

Antonis..
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση..

βασικα εσβησα το φακελο recovery και το αρχειο recovery και ειδα οτι εχω χωρο 6 mb ενω αυτο ειναι 4mb..οποτε μηπως δεν χρειαζετε να σβησω κατι?

αν χρειαζεται, ξερεις να μου προτεινεις μια ,δυο ωστε απλα να κανω την δουλεια μου...

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.... :)

 

Βuddies now,Daily Briefing ειχα σβησει εγω.

Για να σιγουρευτεις οτι ολα πηγαν καλα, εφαρμοσε τον οδηγο, αλλα κανε τα copy paste μεσω terminal emulator. Ειναι προγραμμα που το κατεβαζεις απο το market. Τρεξτο, γραψε πρωτα "su" χωρις τα "" και πατα enter και μετα τις 2 εντολες που λεει στον οδηγο,δηλαδη "cp /sdcard/recovery2e/recovery /system/bin/" και "cp -r /sdcard/recovery2e/xbin/recovery /system/xbin/". Στη συνεχεια αν θες τσεκαρε με root explorer οτι εγιγαν τα copy. Αν δεν υπαρχει χωρος και δεν ολοκληρωθει το copy θα στο πει.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ανακαλυψα και αυτο στο xda σχετικα με το wifi http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=885903 . Το εχει δοκιμασει κανεις?

 

Το δοκιμάζω εγώ με μετρήσεις εδώ και 2 μέρες, αύριο θα βάλω τους drivers που προτείνει ο hardcore και θα σας πω αποτελέσματα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μολις ανακαλυψα και αυτο στο xda σχετικα με το wifi http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=885903 . Το εχει δοκιμασει κανεις?

 

Αχ δεν τους διαβάζουμε τους οδηγούς, δεν τους διαβάζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε. Με ποια διαδικασια πας να το κανεις? Αυτο που ηδη υπαρχει στην sdcard απο την προηγουμενη διαδικασια μπορεις να το σβησεις παντως.

 

Ολα οκ φιλε, σε ευχαριστω. Περασα ρομ doc v7.9.2 kitcher 2.2.1 και εκανα και το 3button χαρης τα guide σας :) Το κινιτακι παει σφαιρα. Να ρωτησω κατι ομως, απ'οτι βλεπω οτι χρησημοποιει μονο 341mb ram. 512 δν εχει? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ολα οκ φιλε, σε ευχαριστω. Περασα ρομ doc v7.9.2 kitcher 2.2.1 και εκανα και το 3button χαρης τα guide σας :) Το κινιτακι παει σφαιρα. Να ρωτησω κατι ομως, απ'οτι βλεπω οτι χρησημοποιει μονο 341mb ram. 512 δν εχει? :worry:

 

Χαιρομαι φιλε μου, ολα σε μια μερα τα ξεπεταξες ωραιος:) Για να βλεπουν και μερικοι αλλοι οτι καποιος φιλος και μολις μια μερα κατοχος του κινητου να ειναι, μπορει να τα καταφερει μια χαρα ακολουθωντας σωστα τους οδηγους και ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ!!!

 

Οσο για τη μνημη μια χαρα ειναι, απλα λογω των μεγαλων απαιτησεων της οθονης και των γραφικων το υπολοιπο κομματι δεσμευεται εκει. Ειναι γνωστο θεμα και σε καμια εκδοση δεν υπαρχουν διαθεσιμα 512ΜΒ.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι φιλε μου, ολα σε μια μερα τα ξεπεταξες ωραιος:) Για να βλεπουν και μερικοι αλλοι οτι καποιος φιλος και μολις μια μερα κατοχος του κινητου να ειναι, μπορει να τα καταφερει μια χαρα ακολουθωντας σωστα τους οδηγους και ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ!!!

 

Οσο για τη μνημη μια χαρα ειναι, απλα λογω των μεγαλων απαιτησεων της οθονης και των γραφικων το υπολοιπο κομματι δεσμευεται εκει. Ειναι γνωστο θεμα και σε καμια εκδοση δεν υπαρχουν διαθεσιμα 512ΜΒ.

 

:) Σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση. Εχεις δικιο παντως, διαβαζοντας το φορουμ ειδα πολλοι αντιμετοπιζαν προβλημα παρολο που οι οδηγοι σας ( ο δικος σου και του τυχερακια ) ειναι ακρως αναλυτικοι. Πραγματικα δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα κ ολα γιναν απιστευτα γρηγορα κ ευκολα :D

Link to comment
Share on other sites

Αχ δεν τους διαβάζουμε τους οδηγούς, δεν τους διαβάζουμε!

 

Αν αναφερεσαι στο βημα 10 του οδηγου σου, τον εχω διαβασει πολυ καλα. Για το λογο αυτο περασα speedmod kernel. Παρολα αυτα εξακολουθω να εχω τους wifi drivers της JPY. (ετρεξα την εντολη "dmesg | grep Firmware" στο terminal οπως λεει στο thread στο xda και μου εδωσε αποτελεσμα "Firmware version = wl0: Nov 16 2010 08:56:21 version 4.218.250.38", το οποιο αντιστοιχει σε wifi drivers JPY). Αρα τι μπορει να παιζει?

Edited by Eladrin
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...